Sportprogramma voor het weekeinde Japanse Honda's waarschijnlijk vooraan in T.T. van Assen Stayeren, een geraffineerd windspel Luxemburgse ploeg voor Tour de France Moresi leidt in Ronde van Zwitserland Captein vervangt Van der Klundert in Tour Piet Kruiver naar Lanerossi Vicenza Opnieuw dodelijk ongeluk op Man Cliff Allison in Francorchamps gewond ZATERDAG 17 JUNI 1961 19 A MATEURVOETBAL KORFBAL ROEIEN HONKBAL CRICKET Van den Borgh en Captein stapten af in Ronde van Luxemburg Voetbal WORLD FAMOUS CIGARETTE M E W YORK ƒ2.- per 20 p a!cT Motorsport 99 99 Windspel Jan Dassen Nederlandse zwemploeg voor Qberhausen Volleybal zomercompetitie Maria Bueno en Darlene Hard niet naar Wimbledon HFC, dat op het ogenblik bovenaan staat in de competitie om het landskampioen schap bij de amateurs speelt vanmiddag uit tegen Sportclub Emma, de vereniging, die een gelijk aantal punten als de „Good Old" heeft, maar over een iets minder gun stig doelgemiddelde beschikt. In de uit wedstrijd tegen Velocitas verrasten de HFC-ers door een - forse overwinning en wanneer zij nu morgen een dergelijk kunst stukje herhalen dan ziet de toekomst er voor de Haarlemmers bijzonder rooskleurig uit. Vooral wanneer Xerxes en Velocitas morgen tegen elkaar gelijkspelen. En die mogelijkheid is beslist niet uitgesloten. De stand is nu: HFC 2 1 1 0 3 5-2 Spel. Emma 2 1 1 0 3 4-2 Xerxes 2 0 111 2t4 Velocitas 2 .0 1 1 1 2-5 HFC komt vanmiddag met het volgende elftal in het veld: doel: Van der Meulen; achter: Dekker en W.\rhuizen; midden: Molenaar, Molijn en Drijver; voor: Geer- ling, Bouwman, Jansen, Honnef en Koen- ders. De korfbalvereniging „Aurora" houdt zondag zijn jaarlijkse seriewedstrijden, waarvoor 47 ploegen hebben ingeschreven, die elkaar tussen tien uur en half vijf zul len ontmoeten. De indeling luidt als volgt: Afd. 1. Meo, Archipel, Oosterkwartier, Haarlem en Aurora. Afd. 2 A. Morskwartier, Trekvogels, Vic toria, Haarlem en Animo Ready. Afd. 2 B. O.K.V., Animo, Oosterkwartier, Nieuw Flora, en Spartaan. Afd. 3 A. Meo, Fortuna, Animo Ready, Archipel en Koog Zaandijk. Afd. 3 B. Trekvogels, Houtsnippen, O.K. V.. Aurora en Hoger Op. Afd. 4 A. Nieuw Flora, Oosterkwartier, Meo, Morskwartier en Amum. Afd. 4 B. D.S.V., Haarlem, Rijswijk, Vic toria en W.W.S.V. Afd. 5 A. Spartaan, Victoria, Wion en Oosterkwartier. Afd. 5 B. Trekvogels, Rijswijk, Terre Neuve en Neptunus. Afd. 5 C. Westen, Houtsnippen, Mors kwartier en Aurora. „Watervliet" houdt zondag seriewedstrij den voor senioren en jeugd. Voor de afdelingen senioren staan inge schreven: Eerste klasse: Algemene, Roda en Wa tervliet. Tweede klasse: Actief, Aio, Ecka, K.C.N. en Roda 2. Eerste klasse E.B.: Algemene 2, Aio 2, Oosthoek 1, Roda 3 en Watervliet 2. Tweede klasse E.B Aio 3, K.C.N. 2, Oost hoek 2 en Watervliet 3. De jeugd is als volgt ingedeeld: Afd. A. Aio a, K.C.N. a, Oosthoek a, Roda a en Watervliet a. Afd. B1. Neptunus a, Oosthoek b en Roda b. Afd. B 2. Neptunus b, K.C.N. b en Water vliet b. De aanvang van het toernooi is om half elf en de laatste wedstrijden hebben plaats van 15.45 tot 16.15 uur; het toernooi vindt plaats in het Sportpark Watervliet te Vel- sen-Noord. Op de Bosbaan worden dit weekeinde de Internationale roei wedstrijden van de Ko ninklijke gehouden. Dit evenement belooft het hoogtepunt van het roeiseizoen te wor den. Dit jaar werden 297 inschrijvingen on vangen, waarvan 56 buitenlandse. Voor het merendeel zijn dit zeer sterke ploegen. Het bestuur van de Koninklijke slaagt er ieder jaar weer in om meer buitenlandse ploe gen op haar wedstrijden te laten roeien. De grote belangstelling bij deze wedstrij den gaat uit naar het nummer oude skif waar de oudste Nederlandse roeitrofee, de Holland Beker de inzet vormt. Dit jaar is het 75 jaar geleden dat de Holland Beker voor het eerst werd verroeid Er is ditmaal wel een uitzonderlijk grote belangstelling voor dit nummer. Hier zul len aan de start verschijnen de bekende Stuart Mackenzie (Sydney) oud-Olympisch kampioen, Steenacker (winnaar 1955 Oos tende), Stewens (Essen) Von Scheben (Bad Godesberg) Frederiksen (Kopenha gen) en Buzeman, een Nederlander star tend voor Thames Rowing Club Londen. Van Nederlandse zijde is ingeschreven door Bakker (de Maas), Besteman (Vi king), Van der Togt (Skadi). De buiten landse deelneming moet sterker worden ge acht dan de Nederlandse scullers zodat het ernaar uitziet dat de Holland-Beker wel voor een jaar over de grenzen zal gaan Vooral de verrichtingen van de gewelde naar Mackenzie kunnen met grote belang stelling worden gevolgd. Vorig jaar vlak voor Rome moest hij op doktersadvies met roeien stoppen. Het valt nu te bezien of hij zijn oude grootste vorm weer heeft te ruggekregen. In de oude acht start een van de snelste Engelse ploegen van het ogenblik. Het is de ploeg van Molesey Boat Club (Londen) Voorts komen in dit nummer ploegen van het bekende Kvik (Kopenhagen) en een Belgische combinatie Antwerpen-Beringen De Nederlandse deelneming wordt ge vormd door de achten van Nereus en Pro teus. In het nummer vier met stuurman ontmoetten de rivalen Aegir en Argo el kaar opnieuw. Zij hebben voorts tegen stand van het zeer sterke Etuf-Essen Voorts zenden Kvik en Beringen ook ploe gen. De overige senior nummers zijn alle zeer redelijk bezet. Een ander hoogtepunt belooft het nummer vier zonder stuurman te worden. Hier komt de Belgische Zee macht met een sterke ploeg. Voorts ploe gen uit Kopenhagen en Essen. Als enige Nederlandse ploeg schreef een vier van Nereus in. Ook de jonge nummers zijn zeer goed bezet. In de jonge twee A heeft het duo Nikkels-Terlouw van Het Spaarne negen genstanders. Het Spaarne behoort hier on der de favorieten. Ook bij de dames zijn er vele sterke buitenlandse inschrijvingen. In het num mer skif ontmoeten de Ned. kampioene mej. Luderus en de Europees kampioene Papp uit Hongarije elkaar. Frankrijk zond voor het nummer dubbel vier zijn kam- pioensploeg. Het Spaarne verschijnt voorts met een heren veteranen vier en een da mes jonge vier alsmede een groot aantal jeugdploegen. Er hebben iedere vijf minuten starts plaats. In verband hiermee wordt slechts op een vier ploegen-baan geroeid in plaats van op de vijf ploegen-baan. Men meent hiermede het boeienvoordeel dat bij z.w.- wind op een der vijf boeien steeds sterk merkbaar was te hebben opgevangen. De wedstrijden beloven een bijzonder evenement te worden met veel spanning Het belooft voorts de vuurproef te worden voor vele Nederlandse ploegen om te trach ten het internationale niveau te bereiken, Ook dit weekeinde is een beperkt pro gramma voor de honkballers opgesteld. In de eerste klasse van de KNHB wordt ech ter een volledig programma afgewerkt. HCK gaat zaterdagmiddag bij leider WVHEDW op bezoek, in Amsterdam wordt de derby AjaxVolewijckers gespeeld, terwijl in Rotterdam Neptunus bezoek krijgt van ABC. Zondagmorgen speelt SC Haarlem tegen Schoten 2. Zondagmiddag wordt op het Haarlem se honkbalveld een wedstrijd gespeeld tus sen een Haarlems en een Amsterdams team. Het Haarlems team is als volgt sa mengesteld: werpers: Jongeling (HHC), Schuitemaker (EHS), achtervangers Vree- negoor (HHC) en N. Tromp (EHS). Bin nenvelders: Jole (EHS), Meenhorst (EHS) Klooster (Schoten) en W. Vreenegoor (HHC). BuitenveldersHoutkamp (EHS), Oosterbaan (EHS), Talens (HHC), v. d. Brugge (Schoten) en v. Reyssen (HHC). Het Amsterdams team verschijnt met: werpers: Le Cuivre (OVVO), Kok (Ajax), v. Dijk (WVHEDW). Achtervangers: Crou- wel '(OVVO), De Leeuw (WVHEDW) en Eist (ABC). Binnenvelders: Walker (VVGA), W. Meyer (OVVO), Munnik (OVVO), St. Nicolaas (VVGA) en Koene (VVGA). Buitenvelders: Vissers (VVGA), Kruys (OVVO), J. Meyer (ABC) en Mos sing Holsteyn (Ajax). De wedstrijd begint om twee uur. Rood en Wit komt in de eerste klasse A van de cricketcompetitie uit tegen het pas gepromoveerde HBS, dat het seizoen inzette met twee overwinningen. Daarop volgden echter twee nederlagen, waardoor de mogelijkheid van een overwinning voor Rood en Wit zeker aanwezig is. Temeer omdat Van Liemt voor het eerst weer van de partij is. In de eerste klasse B ontvangt Haarlem VRA. De Haarlemmers hebben evenveel winstkansen als de Amsterdam mers. De volgende Luxemburgse renners zijn aangewezen de kleuren van hun land te verdedigen in de Ronde van Frankrijk: Charley Gaul, Aldo Bolzan, Marcel Ernzer, Thull, Schmitz en Bley. Wielrennen De Belgische wielrenner Lelangue heeft vrijdag in de sprint de eerste etappe ge wonnen van de wielerronde van Luxem burg door het Groot-Hertogdom, en weer terug naar de hoofdstad, over 219 km. Lelangue legde deze etappe af in 6 uur 17 min. en 7 sec. De Nederlander Jaap Ker sten eindigde als achtste, terwijl Martin van den Borgh (Ned.) en Joop Captein (Ned.) reeds in deze eerste etappe de strijd staakten. De verdere uitslag was: 2. Van Daele (België); 3. Seneca (België); 4. Bosmans (België); 5. Henckaert (België); 8. Kersten, allen in dezelfde tijd als de winnaar. De Luxemburger Charly Gaul heeft de leiding in het bergklassement met 15 pun ten. gevolgd door de Belg Campillo met 6 punten. De Belg Yvo Molenaers heeft vrijdag de tweede etappe van de Ronde van Zwitser land gewonnen. Hij reed de 231 kilometer van Laufenburg naar Chur in 6 uur 4 mi nuten en 47 seconden. De Italiaan Barale legde met een achterstand van 15 seconden beslag op de tweede plaats. Wout Wagt- mans, die als 16de eindigde, was de best- geplaatste Nederlander. De Zwitser Moresi leidt in het algemene klassement (11.02.35). De algemene rangschikking is verder: 2. Planckaert (Belg.) z.t., 3. Lutz (Zwits.) z.t., 4. Couvreur (Belg.) z.t., 5. Roman (Belg.) 11.02 50, 17. Wagtmans (Ned.) 11.07.34, 20. Van Egmond (Ned.) 11.08.29, 25. Van der Steen (Ned.) 11.08.58, 38. Westdorp (Ned.) 11.16.04, 41. Sijthoff (Ned.) 11.19.37, 43. Pos (Ned.) 11.22.08. Jacq van der Klundert heeft vrijdagmid dag Klaas Buchly medegedeeld, dat hij zich te jong en te onervaren acht dit jaar reeds deel uit te maken van de Neder landse prof. ploeg in de Tour de France, Buchly heeft daarna in overleg met de K.N.W.U. Joop Captein als vervanger van Van der Klundert aangewezen. Donderdag zijn in Vicenza de transfer- overeenkomsten getekend door de Ita liaanse Eredivisieclub Lauerossi Vicenza en de Eindhovense Eredivisieclub P.S.V., waar mee de overgang van P.S.V.'s midvoor Piet Kruiver, die tot heden 10 maal voor het Ne derlands elftal uitkwam, naar Lanerossi per 1 juli geregeld is. Piet Kruiver heeft bij die gelegenheid tevens zijn profcontract, dat zeer gunstige perspectieven voor hem •LIL Piet Kruiver opent, getekend. Over de grootte van het transferbedrag wensen beide partijen geen mededeling te doen. Met Kruiver heeft Lanerossi als tweede buitenlander aangetrokken de Zweed Si- monsson, die op het ogenblik nog onder contract staat bij Real Madrid. Onderhandelingen over een eventuele transfer van de eveneens tot P.S.V.'s in ternationals behorende Piet van der Kuil zijn nog gaande. VOETBAL. In een wedstrijd, die werd gespeeld voor groep 2 van de voorronden om het wereldkampioenschap voetbal, heeft Bulgarije vrijdag in Helsinki met 20 gewonnen van Finland. Advertentie Het ziet er naar uit, dat de Japanse Honda's hun zegetocht over de Europese circuits, die maandag op het eiland Man bij de Tourist-Trophy-week begon, zater dag 24 juni in Assen op de Nederlandse T.T. zullen voortzetten. De Japanners, die dit jaar pas voor de tweede maal aan de grote races deelnemen, zullen in Assen weinig behoeven te vrezen in de lichte klassen. In de 125 cc zal Mike Hailwood (GB), die op Man met een geleende Honda zege vierde, maar in Assen met een EMC start, het de kopman van Honda Luigi Ta- veri (Zwits) op Man tweede, maar voor Assen favoriet toch nog wel moei lijk kunnen maken. Maar ook de Austra liër Phillis (Honda) en de Oostduitser Ernst Degner (MZ), die beiden bovenaan staan in de strijd om het wereldkampioen schap, zullen ongetwijfeld hun woordje meespreken. Van de Nederlandse rijders hebben alleen Jan Huberts en Cees van Dongen de beschikking over een fabrieks- machine, respectievelijk een Honda en een Yamaha. Bij kwartliters starten de Schot Mcintyre, Mike Hailwood (GB), Tom Phillis (Austr.) en Taveri (Zwitserland) voor Honda. Een goede kans op een van de ereplaatsen heeft ook de Rhodesiër Gary Hocking, wanneer zijn MV het echter niet zoals bij de Grote Prijs van Duitsland op het cir cuit van Hockenheim en tijdens de races op Man het geval was op het laatste mo ment kuren gaat vertonen. Verder zijn Deg ner met MZ en de Italiaan Provini met een Morini niet te onderschatten tegen standers. Nederland wordt bij de 250 cc-ers vertegenwoordigd door Huberts met een Honda en Hoppezak met een Yamaha. Alleen tijdens de Grote Prijs van Duits land werd dit jaar een race in de 350 cc-kiasse gehouden. De Tsjechen Stastny en Pavel waren toen met hun Jawa's op permachtig. Zij zullen voornamelijk strijd moeten leveren met de MV van Gary Hoc king temeer daar de komst van de Ita liaanse Bianchi's en Benelli's, waarvan er een door Bob Mcintyre zou worden gere den, nog niet zeker is. Mike Hailwood, die voor vier klassen had ingeschreven, zal waarschijnlijk de 350 cc moeten laten vallen, omdat hij anders bo ven het door de internationale motor fe deratie (FIM) gestelde maximum van 500 km. per wedstrijddag komt. Voor Neder land starten Vogelzang, Elbersen, Ooster baan, Peeperkorn, allen met Norton, en Vis met AJS. Wanneer er in de 500 cc klasse niets bij zonders gebeurt, kan de overwinning Ga ry Hocking (Rhod), die op de MV van de wereldkampioen John Surtees rijdt, niet ontgaan. Deze supersnelle vier cylinder is te sterk voor de overigen, hetgeen in het verleden meermalen is gebleken. Spannen de gevechten om de tweede plaats zijn te verwachten tussen de Engelsen Hail wood en Hartle en de Schot Mcintyre, al len op Norton, terwijl ook de Canadees Frank Perris, die op Hockenheim tweede werd, met een Norton vooraan zal willen zitten. Volgens een nieuwe regeling van de FIM, die dit jaar van kracht is gewor den, moet de race in de zijspanklasse als laatste nummer »an een race-dag gereden worden. Dit uit het oogpunt van veiligheid, De handen diep in de zakken van zijn grijze broek, de armen tegen zijn rode blazer gedrukt, staat een tengere man aan de rand van de vochtige ce- mentbaan in het koude Olympisch Sta dion. Minutenlang kijkt hij naar de donkere wolken, staart hij naar de pa pieren op het veld en de lege tribunes. Zijn magere gezicht, wit van kou, trekt nerveus als hij even tegen ons glim lacht voor hij in de catacomben van het stadion verdwijnt. „Die voelt zich niks lekker!", zegt een oude stadioncontroleur, die het weten kan. „U weet toch, dat dat Martin Wier stra was, hè, onze nationale stayerskam pioen, die vanavond hier zijn titel moet verdedigen." Als ik een gebaar maak van „man hoe kun je daaraan twijfelen", vervolgt hij haastig: „Kijk, meneer. Martin moet het van zijn souplesse hebben. Hij rijdt het beste als de mussen verbrand van de da ken vallen. Deze storm is niks voor hem. Hij is geen krachtpatser als Arie van Houwelingen of als Wim van Est. Als het vanavond net zulk weer is als nou, dan zal hij weinig maken. Als de wind van avond gaat liggen, houdt niemand hem bij. Dan sprint hij over iedereen heen of ze stilstaan. Voor mij is hij de beste vak man. Sommige mensen vinden Wierstra als ze hem vergelijken met een Schulte, Van Est of Wagtmans geen echte wiel renner, omdat hij maar op één nummer uitkomt. Ze noemen hem een „kweek- stayer", een knaap die zichzelf helemaal gekweekt heeft voor dit speciale num mer. Hij doet en laat er alles voor, me neer. Hij leeft zo serieus als een pater. Als u het mij vraagt: Alleen jongens zo als hij hebben tegenwoordig kans om het allerhoogste te bereiken. Vorig jaar was hij twee op de wereldkampioenschappen, als het hem dit jaar meezit, wordt hij wereldkampioen achter de motoren." Het hoogste In een van de vele boxes Vind ik Wier stra, bezig met het poetsen van een tand wiel. Als ik hem de inhoud van het bovenomschreven gesprek vertel, zegt hij: Die man heeft gelijk. Ik wil het hoog ste bereiken en dat kun je alleen als je je specialiseert. Achter motoren rijden is enorm moeilijk werk, waar je bijna niet op uitgestudeerd raakt. Vanavond gaan we de 100 kilometer rijden. Honderd kilometer lang wordt het dan een spel met je kracht en met de wind. Daarmee bedoel ik niet alleen de wind die gewoon over de baan waait, maar vooral de wind die de motoren ma ken, die ontstaat omdat je zo snel gaat. Heb je wel eens in een auto met grote snelheid je hoofd buiten het raam gehou den? Wel, denk je dan eens in een man, zo breed mogelijk zittend om de wind op te vangen, die met een vaartje van 80-100 km per uur die wind klieft, uit elkaar gooit. Omdat wij dan in de windschaduw van die gangmaker rijden kunnen we zo'n grote snelheid bijhouden. Je begrijpt, dat als je in de rondte rijdt, je die wind niet steeds op dezelfde manier krijgt. Rij je bijvoorbeeld voor de wind dan vliegt de motor ineens en moet de gangmaker gas terugnemen om je niet kwijt te raken. Rij je tegen de wind in, dan gaat de motor langzamer. Zou de gangmaker dat verschil niet opvangen door gas bij te geven, dan zou je tegen de rol opvliegen en over de kop duikelen. Gelukkig hebben ze de motoren zo zwaar gemaakt dat dat verschil in snelheid bij ongelijke wind miniem is en bovendien hebben ze zo'n laag toerental, dat ze nooit ineens een stuk weg kunnen sprin gen. Wist je dat al die motoren hand werk zijn. In Parijs worden ze gemaakt. Je kan ze kopen tegen een prijs van zo'n 15.000. Om op de wind terug te komen, heb je zijwind, dan moet je zo achter je rol kruipen, dat je er het minste last van hebt en je toch zoveel mogelijk in de windschaduw van je gangmaker blijft. Je begrijpt, dat waar achter je die uiteengerukte wind zich weer samenvoegt een kleine storm ontstaat. Weinig men sen weten, dat stayeren een geraffineerd windspelletje is. Als ik een tegenstander wil passeren moet ik me eerst door die muur van wind, die hij door zijn rijden naast en achter zich optrekt, heenwor- steien. Ben ik eenmaal door die muur heen, dan schiet ik hem verder voorbij en dan krijgt hij de volle laag van mij en zal moeite hebben om zijn rol te hou den. Het is bijvoorbeeld een taktiek om als ik de aanval van een tegenstander heb afgeslagen, als het hem dus niet ge lukt is langs me te komen, dan blijf ik vlak voor hem rijden. Dan rijdt hij steeds in mijn wind en moet enorm zwaar trappen om mee te komen. Op zo'n manier kun je het iemand, die net een uiterste krachtsinspanning heeft ver richt en naar adem zit te snakken, heel moeilijk maken. Om een tegenstander te passeren moet je enorm hard langs hem gaan, dus een uiterste krachtsinspanning leveren, waar na je echt even op adem moet komen. Dat is mijn kracht, ik kan snel op volle snelheid komen en ook snel weer terug vallen, hoe vlugger je dat kan, des te minder krachtsinspanning kost het je. „Dood" zitten Een stayerswedstrijd is dan ook een voortdurende afwisseling van alles eruit persen en van op adem komen of zoals wij dat zeggen van: moeilijk en van Martin Wierstra makkelijk zitten. Het tempo wisselt steeds van 78 tot 83 kilometer per uur en daar tussen door sprints van 90-100 km per uur. In zo'n wedstrijd over 100 kilometer heb je minstens 30 tot 40 keer dat je „dood" zit, dat je adem te kort komt om dat je het uiterste moest geven. Hoe be ter je conditie des te gauwer herstel je je. Niet alleen lichamelijk moet je fit zijn, ook geestelijk mag je niets in de weg zitten. Je moet volledig geconcen treerd rijden, niet alleen om scherp te kunnen reageren op je tegenstanders, maar ook om op elk plekje van de baan de goede positie ten opzichte van de wind in te nemen. Dat is achter de rol een spel van centimeters, maar als je bijna tweehonderd keer 'n windklap iets kunt verminderen door een goed ingenomen positie en je dus tweehonderd keer iets minder van je krachten hoeft te vergen, dan merk je dat echt wel op de laatste kilometers. Dat subtiele spel maakt nou het verschil tussen wat wij noemen goe de stuurlieden en k: achtpatsers. Wim van Est rijdt vanavond mee. Stel nou es dat hij en ik precies gelijk over de streep gaan, dan heeft hij veel meer werk moe ten verzetten dan ik. Van Est heeft dit jaar nog geen kilometer achter de mo toren gereden, hij kent het spel met de wind niet en krijgt dus alle klappen recht in zijn snoet. Door zijn enorme kracht redt hij het misschien. Hoewel helemaal verantwoord vind ik het niet. Hij rijdt vanavond met een vreemde gangmaker, die niets van zijn rijden achter de motor kan weten. Zal die man Van Est goed kunnen opvangen? Er hoeft met die snelheid maar het ge ringste te gebeuren en je dweilt de baan aan. Van Est heeft de baan mee, deze baan vereist lang niet zoveel stuurmans kunst als bijvoorbeeld die in Milaan. Daar zou hij waarschijnlijk over de balu strade vliegen. Van Ingelghem rijdt al jaren als mijn gangmaker. Die ziet aan mijn gezicht precies hoe ik er voorsta, of ik een sprint kan trekken of moeilijk zit. Dat subtiele teamwerk tussen gangmaker en coureur is nodig om veilig te rijden en de beste prestatie te leveren.". Als ik de 33-jarige Martin Wierstra vraag wat hij van zijn kansen denkt, luistert hij even naar de wind, die langs het raam van zijn box davert, voor hij antwoordt: „Mijn weertje is het niet. Maar ik ben in prima conditie. Alles is goed. Alles moet goed zijn, want zelfs een kleine keelaandoening kan al verlammend op je spieren werken. Bovendien is het van daag de 13de juni, een dag die net op de top ligt van mijn prestatiecurve. Dat is een theorie van dr. Rolink, die zegt dat iedere sportman steeds op een bepaalde tijd van het jaar, mits hij voortdurend geregeld en sober leeft, tot zijn beste prestaties komt. Bij mij klopt dat. Daar om ga ik zo gauw mogelijk (donderdag 29 juni) een aanval doen op het wereld uurrecord van Lohman, die in dat uur een afstand aflegde van 94 km en 17 meter. Ik wil er 95 km van maken. Van avond zal het een zware, hele zware strijd worden als de wind zo te keer gaat, voor mij bijzonder zwaar, omdat., nou ja, omdat zoals die man zei de mussen niet verbrand van het dak vallenMooie kans voor mij om te bewijzen dat ik wel graag bij mooi weer rij, maar niet alleen een mooi-weer renner ben", zegt Martin Wierstra die middag voor de grote strijd. 's Avonds mocht hij als oud-kampioen als eerste vertrekken. Hij hield die kop ondanks het voortdurend aanvallen van krachtrijder Arie van Houwelingen. Laatstgenoemde dreef hem steeds op. dwong Wierstra om bijna alles te geven Na de wedstrijd, zittend op de massa gebank en plukkend aan de bloemen van de gloednieuwe kampioenskrans zegt hij Het was zwaar, we kregen enorme klappen van de wind. Hoewel van Est in het stuk helemaal geen rol kon spelen, heeft hij de wedstrijd niet eens uit kun nen rijden. Dat zegt toch wel wat. 't Was zwaar, maar.ik heb geen enke le keer „ho" geroepen tegen de gang maker. Waar of niet? vraagt hij aan Van Ingelghem. De Parijse taxichauffeur, die als betaalde hobby het berijden van de grote motoren op de baan heeft zei vaderlijk: „Oui, oui. omdat de banden van de zijspannen dik wijls gladde rubberstrepen op het wegdek trekken en daardoor te veel slipgevaar opleveren. In deze klasse starten als fa vorieten de Zwitsers Scheidegger-Burk- hardt en de Duitsers Deubel-Hoerner; bei de duo's rijden op een BMW. De Engel sen Pip Harris en Chris Vincent zullen met hun „man in het bakje" wel eens voor een verrassing kunnen zorgen. In ver band met de bepaling van de FIM, dat een race in de 500 cc-klasse tenminste 200 km. lang moet zijn of tenminste een uur moet duren, hebben de organisatoren van de Nederlandse TT de afstand in deze klasse ingekort van 27 tot 20 ronden (154,09 km.). Zij gaan er namelijk van uit dat deze afstand in Assen nog niet bin nen een uur wordt afgelegd. Omdat er in het totaal 196 inschrijvin gen waren binnengekomen zullen de trai ningstijden evenals voorgaande jaren moe ten uitmaken, welke rijders mogen starten. Bij de solomotoren in elke klasse 30 en bij de zijspannen 20. Bij de T.T.-races op het eiland Man is vrijdag opnieuw een ernstig ongeluk voor gekomen. Nadat maandag een zijspancom- binatie uit de bocht vloog, waarbij de pas- sagiere Marie Lambert om het leven kwam, kwam vrijdag bij de wedstrijden in de 500 cc klasse de 28-jarige Brit Ralph Rensen zodanig ten val, dat hij aan de gevolgen van het ongeluk overleed. Eerste in de senior-klasse werd Hailwood (G.B.) met Norton, die daarmee na zijn beide successen van maandag op de Ja panse Hondamotoren, dus winnaar werd in drie klassen. Het was voor het eerst sinds zeven jaar dat een renner zegevierde op de motor van Britse makelij. De 29-jarige Britse coureur Cliff Allison is vrijdag op de eerste trainingsdag voor de Grote Prijs van België, die zondag op het circuit van Francorchamps wordt ge houden, met zijn Lotus van de weg geraakt over de kop geslagen en in een veld te recht gekomen. Allison brak bij deze bui teling beide knieën en liep verwondingen aan net bekken op. De behandelende geneesheer verklaarde verder, dat Allison niet in levensgevaar verkeerde en zijn toestand gezien de om standigheden redelijk genoemd kon wor den. Met een gemiddelde snelheid van 208,032 km per uur over een ronde van 14,1 km was de Westduitser Wolfgang von Trips, winnaar van de grote prijs van Nederland, met Ferrari de snelste op deze eerste trai ningsdag. De Nederlandse dames en heren zwem ploeg, die zaterdag 24 en zondag 25 juni in Oberhausen tegen West-Duitsland uit komt, is als volgt samengesteld: Dames: 100 m. vrije slag: Adrie Lasterie (Naar- den) en Cockie Gastelaars (Esca). 400 m. vrije slag: Adrie Lasterie en Cor- rie Schimmel ('t Gooi). 100 m. rugslag: Ria van Velsen (Zian) en Corrie Winkel (GRZ). 200 m. schoolslag: Rita Kroon (Robben) en Betty Heukels (PSV). 100 m. vlinderslag: Tineke Lagerberg (Naarden) en Ada Kok (HDZ). 4 x 100 meter vrije slag: Adrie Lasterie, Cockie Gastelaars, Ineke Tigelaar (Robben) en Erika Terpstra (HZPC). Heren: 100 m. vrije slag: Ronnie Kroon (ZAR) en Wim van Spingelen (HZPC). 400 m. vrije slag: Johan Bontekoe (HPC) en Leo Verburgt (PSV). 1500 m. vrije slag: Johan Bontekoe en André Hermsen (Robben). 200 m. rugslag: Jan Jiskoot (Merwede) en Jan Weteling (Nereus). 200 m. schoolslag: Wieger Mensonides (ZIAN) en Arie Kalkman (VZC). 200 m. vlinderslag: Gerrit Korteweg (DZV) en Bert Sitters (Het IJ). 4 x 200 m. vrije slag): Wim van Spinge len, Johan Bontekoe. Leo Verburgt en Gerrit Korteweg. Zowel bij de dames als heren zal de wis- selslagploeg ter plaatse worden samenge steld. De waterpoloploeg ziet er als volgt uit: Ben Kniest (Neptunus, Arnhem), Rolf Wa genaar (Meeuwen), Hans Wouda (Meeu wen), Ton Stam (Nereus), Kees de Wit (Robben), Bram Leenaards (ZIAN), Harro Ran (ZIAN), Henk van de Linden (Zwem- lust), Hans Aalders (DZV), Fred van Dorp (AZPC) en Harry Vriend (Het IJ). Op de terreinen van het CIOS te Over- veen werd de volleybal zomercompetitie voor beginners voortgezet. De uitslagen luiden: Dames: VeloxAmir.co 22, FES Nutsspaarbank 3—0, AmincoPSVH 13, Oranje ZwartNutsspaarbank 22. Heren: HSVC 1Oranje Zwart 40, Energie—Aminco 1—3, HSVC 2—FES 0—3, HSVC 3—Nutsspaarbank 3—0, HSVC 4— Tante Mia 04, SoZaHSVC-jeugd 22, Oranje ZwartEnergie 31, SSHAmin co 3—1, FES—HSVC 3 1—3, Ripperda— Nutsspaarbank 31 Tante MiaSoZa 1—3, CCH—HSVC-jeugd 3—0. T etinis Officials van het Wimbledon-toernooi hebben bekend gemaakt, dat de Argentijn se speelster Maria Bueno, Wimbledon- kampioene dames enkelspel, en de Ameri kaanse speelster Darlene Hard zich terug getrokken hebben als deelneemsters uit het Wimbledon-toernooi, dat op maandag 26 juni zal beginnen. Maria Bueno is herstellende van een aanval van geelzucht, terwijl Darlene Hard van mening is, dat zij op het ogenblik uit vorm is. i

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 19