Spoorwegen reden in 1960 naar grotere winst VELPO SER-advies over uitlenen van arbeidskrachten Overleg over looncompensatie begint volgende week PTT verlaagt tarieven voor buitenlandse diensten AGE Bijna 1400 vacatures vormen nijpend personeelsprobleem Afzonderlijke wet noodzakelijk Minder bestendig tl iBauknBcht ZATERDAG 17 JUNI 1961 ROOSKLEURIGE TERUGBLIK VAN NS. Knutselaars lijmen met van Ceta-Bever Uw rapport is een horloge waard! 1961 Welke scholier van H.B.S., Lyceum of U.L.O. haalt deze punten op zijn rapport DE VOORGENOMEN HUURVERHOGING GEVOLG VAN REVALUATIE 's Avonds na 9 uur goedkoper bellen, maar: niet allemaal tegelijk! Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk Onpartijdig onderzoek naar het treiler-incident Nieuwe verpakking voor bloembollen U SLAAGT BIJ GROTE HOUTST RAAT 49 Gaat u met vakantie? fjjauknerhf N.V. TECHNISCHE MAATSCHAPPIJ P. J. F. VAN OEFFEL Ongeval aan boord van KW 186 £3 (Van onze reportageredacteur) Het vandaag gepubliceerde jaarverslag over 1960 van de n.v. Nederlandse Spoor wegen komt als balsem op de wonde wel ke door de moeilijkheden bij de invoering van zomerdienst werd veroorzaakt. N.S, reden in het afgelopen jaar opnieuw naar winst en zelfs een wat grotere dan in 1959, toen het batig slot bijna tien mil joen gulden bedroeg. Nu heeft men 12,6 miljoen gulden overgehouden, hetgeen een dividend door de staat van vier percent mogelijk maakt. Tegen de achtergrond van een geïnvesteerd vermogen van meer dan anderhalf miljard is natuurlijk slechts van een symbolische winst sprake. Zowel ln het reizigers- als in het goede' renvervoer was er over de gehele linie sprake van een stijging. Voor het eerst in de geschiedenis van het Nederlandse spoor wegbedrljf kwamen de ontvangsten uit het vervoer boven de vijfhonderd miljoen. Met een totaal van 504,5 miljoen werd het resultaat van 1959 met bijna vier percent overtroffen. Het reizigersvervoer leverde ondanks een tariefsverlaging voor grote klanten acht miljoen meer op, het goede renvervoer droeg 7,6 miljoen tot de totale ontvangsten van ruim 524 miljoen gulden bij. De kosten slokten intussen weer een flinke moot op van de 21 miljoen gulden welke meer werden ontvangen. De totale kosten gingen van 493 miljoen naar bijna 512 miljoen, de zuivere exploitatiekosten sloegen met ruim 419 miljoen zelfs de over eenkomstige post uit het verslag over 1957, toen met 410 miljoen een record-hoogte werd bereikt. In de totale kosten zit een fikse afschrijving (op vervangingswaarde) van 78 miljoen. Al dat geld kwam in het laatje omdat in 1960 zeven miljoen reizigers méér een kaartje kochten aan de 297 stations en op de 550 los- en laadplaatsen bijna twee mil joen ton goederen méér werden verwerkt. In totaal vervoerden N.S. in het afgelopen jaar vier miljoen passagiers en 26,4 mil joen ton goederen. Om dat te presteren legden de tremen op het 3250 kilometer omvattende Nederlandse spoorwegnet in totaal 78 miljoen kilometer af. Van de rei zigerstreinen reed 84,6 percent op tijd. Slechts 2,5 percent had een grotere ver traging dan vier minuten. Het jaarverslag, dat na de verleden jaar uit de Tweede Kamer gerezen critïek op de sobere financiële verslaggeving nog royaler is uitgevoerd wat de illustraties betreft, maar waarvan het financiële ge deelte ondanks enkele aanvullingen tame lijk sober blijft, legt grote nadruk op de noodzaak van een efficiënte en vooral com merciële bedrijfsvoering. Met het oog op het laatste maakt de spoorwegdirectie niet alleen met voldoening gewag van de ver nietiging van de beschikking van de Hoge Autoriteit der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal betreffende verplichte ta- riefpublikatie, maar eveneens van het feit dat ook andere Westeuropese landen voor een grotere commerciële vrijheid voor de spoorwegen beginnen te voelen. Een belangrijke stap vormt daartoe een dit jaar aangebracht wijziging in de interna tionale overeenkomst voor het goederen vervoer, waardoor de Europese spoorwe gen voortaan vrij zijn reducties op de of ficiële tarieven te verlenen zonder deze te publiceren. Het goederenvervoer per rail wordt ove rigens niet alleen door een soepele tarief politiek bevorderd. Het wagenassortiment werd en wordt verder vergroot en gespe cificeerd en belangrijke organisatorische maatregelen waren op verbetering van de kwaliteit gericht. Zo werd het contactbu reau havengebied Rotterdam Zuid opge richt en een begin gemaakt met het waar schuwen van de betrokkenen dat de aan hun geadresseerde wagens in aantocht zijn. Daartoe is een telexnet in opbouw. Ook werd een computer in gebruik genomen. Randstad-problemen Wat de technische aanpassing van de spoorwegen aan de steeds toenemende vraag naar openbaar vervoer betreft, staat de problematiek van de randstad Holland voorop. In coördinatiecommissies voor Amsterdam, Den Haag en Rotterdam heeft overleg plaats over het tracé van een even tuele tweede spoorweg tussen de eerstge noemde twee steden en over de stations- bouw in Den Haag en over de aansluiting van trein- en metroverbinding in de Maas stad. In Rotterdam is bovendien een grote uitbreiding van de rangeercapaciteit nodig voor het zuidelijk havengebied. De uitwer king van de plannen voor een nieuw ran geeremplacement is al begonnen. Het meest sombere paragraafje uit het jaarverslag is aan het personeel gewijd. Niet omdat dat z'n best niet zou hebben gedaan het wordt integendeel dank ge bracht maar omdat het te gering blijft. De spoormannen zagen 953 collega's ver trekken en er zijn nu 1381 open plaatsen. Van de 8200 opgeroepen sollicitanten gingen er tweeduizend niet eens naar de medische en psychologische keuring. Van de resterende zesduizend konden slechts 1763 worden aangenomen: met het oog op de veiligheid en het dienstbetoon blijft de N.S.-directie hoge eisen stellen aan vak bekwaamheid en persoonlijke instelling. Ten behoeve van het in de toekomst te voeren salaris- en promotiebeleid wordt het werkclassificatie-onderzoek voortgezet. Er zijn nog steeds meer dan tweeduizend woningzoekende personeelsleden. Nieuwe schepen voor Van Nievelt Goudriaan Van een van de hellingen van Boele's Scheepswerven en Machinefabriek in Bol nes zal op zaterdag 24 juni de „Nushaba" te water worden gelaten. Enkele dagen la ter, volgt de te waterlating van de „Situ- la". Beide schepen maken deel uit van een serie van vijf coasters, die door de fabriek in Bolnes voor rekening van Van Nievelt Goudriaan worden gebouwd. Het eerste schip uit deze reeks, de ,Ada- ra" is reeds afgeleverd en in gebruik. De tweede coaster, de „Nashira" zal einde de ze maand een proefvaart maken. De reeks van vijf schepen zal worden gecom pleteerd door de „Talita" waarvan de bouw nog in een voorbereidend stadium verkeert. De schepen, die alle ongeveer 1100 ton meten, hebben een lengte van 78 meter en een breedte van ongeveer elf meter. Advertentie De Sociaal-Economische Raad is van oordeel dat de huidige middelen ter be strijding van de door uitlenen van ar beidskrachten veroorzaakte misstanden Advertentie Ze zijn een horloge waard viseerd met betrekking tot de Huisarbeids wet. Het advies van de S.E.R. is voorbe reid door een commissie onder voorzitter schap van mr. B. A. van Schaik. Onder „uitlenen" wordt verstaan het onvoldoende en verdergaande maatrege- verschaffen van een arbeider aan een on- Nederlandse taal g len noodzakelijk zijn. Uitlening van ar- derneming, zonder dat door de natuurlijke Franse taal 7 beidskrachten leidt in de praktijk dik-perso°" of rechtspersoon die de ondeme-Duitse taai 7 j. j J,, j ming drijft (de „ïnlener") met die arbei- wijls tot overtreding van de geldende der een rechtens geldende arbeidsovereen- loonvoorschriften, van de sociale verze- komst is of wordt gesloten. De Raad meent keringsvoorschriften, van de arbeidswet, dat het uitgangspunt van de door hem de veiligheidswet, bepaalde vervoers- voorgestelde wet moet zijn dat uitlening in .r. j 1 de zin van de wet zonder vergunning ver voorschriften, of tot ontduiking van de boden dient te zijn De raa<J gluit de mQ belastingen. De S.E.R. is tot de conclusie gekomen dat een afzonderlijke wet op het uitlenen van arbeidskrachten zou moeten worden afgekondigd. De structuur van deze wet zou in grote lijnen analoog dienen te zijn aan hetgeen de S.E.R. in 1958 heeft gead- De stichting van de Arbeid heeft (vrij dagavond) vergaderd over het verzoek van staatssecretaris Roolvink om hem te advi seren omtrent een compensatie voor de mogelijk per 1 april 1962 in te voeren huur verhoging. Zoals te voorzien was, acht de Stich' ting het wenselijk, te worden geïnfor meerd over de wijze waarop de voorge nomen huurverhoging zal worden toege past, voor zij het gevraagde advies gaat voorbereiden. Men besloot, schriftelijk aan de staats secretaris mee te delen dat men bereid is advies uit te brengen over een com De P.T.T. zal haar Nederlandse klanten laten meedelen in het voordeel, dat de revaluatie haar oplevert doordat zij voor een aantal door het buitenland verleende diensten minder hoeft te betalen. In het post-, telegraaf-, telefoon- en telexverkeer met het buitenland zullen er enige tariefs- Van 1 juli af zullen voorts alle „auto matisch aangesloten" telefoonabonnees in ons land kunnen profiteren van het nieuwe, goedkope AZZ-tarief. In de late avond, 's nachts en in het weekeinde zal men dan voor hetzelfde geld anderhalf kerr /n lamr kunnen telefoneren als on verlagingen komen, die liggen tussen drie keer zolang kunnen teieioneien ais pp en zes procent Voor zover deze verbin dingen door mensen tot stand worden ge bracht, gaan de tariefsverlagingen op 1 ju li in, voor zover dit werk verricht wordt door automatische apparaten (die zich wat minder snel aanpassen dan mensen) op 1 augustus. de drukkere uren overdag en op werk dagen, hetgeen een tariefsvermindering met een derde betekent. Van maandag tot en met vrijdag geldt het goedkope tarief van negen uur s avond tot zeven uur 's morgens, in het weekeinde van zaterdagmiddag twee uur tot maandagmorgen zeven uur. De P.T.T. hoopt nu, dat niet iedereen meteen om negen uur 's avond of om twee uur 's za terdagmiddags in de telefoon zal klimmen, omdat iedereen dan iedereen in gesprek zou treffen en de telefoondienst in verle genheid zou brengen. c BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „De ondergang van het geslacht Usher", 18 j. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15u., echter dinsdag 14 en 20 u.: „Het mysterie van de man die verdween", 18 j. Lido Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „De wraak van Hercules", 14 j. Zondag 11 u.: „Het grote circus van Móskou", al. Minerva Theater: Vandaag én zondag 19 en 21.15 u.: „Der Czardas-König", al. Zon dag 14 en 16.15 u.: „Drie kleine detectives", al. Maandag tot en met woensdag 20.15 u.: „Nooit op zondag", 18 j. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u„ zondag tevens 16.15 u.: „De grote film" 18 j. Zondag 11 u.: „Don Giovanni", 14 j- Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 u., zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u-: „Jacht op ontvoerde vrouwen' 14 j. Van maandag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „Je bent verloren, vreemdeling", 18 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u., zondag echter 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Dieven hebben het ook moeilijk", 14 j. Zondag 11 u.: „In het jachtgebied der haaien", al. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag en zondag 20 u.: ,De ellendigen", 14 j. Zondag 14.30 u.: „Tante Jutta uit Calcutta", al. Maandag en dinsdag 20 u.: „Der Zare- witsch". al. TENTOONSTELLINGEN Bloemenheuvel (Overveen): Tot 26 juni ere-expositie ter gelegenheid van de 90ste verjaardag van Oscar Mendlik. Dagelijks 1017 u., zondags 1417 u. Kunstzaal In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Tot 1 juli expositie van teke ningen en grafiek van Hary Prenen. Dage lijks 1022 u. Museum Het Huis van Looy (Kamper laan: Tot 25 juni expositie „Drie eeuwen prentkunst" (keuze uit verzameling D. Harting). Dagelijks 10—17 u., zondag 13— 17 u. Kunstzaal De Ark (Nieuw Heiligland 13): Tot 2 juli expositie van schilderijen tekeningen en plastieken van Josum Wal stra. Dagelijks 9—17 u., tevens ma., wo. en vr. 1820 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van vrijdag 16 juni). ZATERDAG 17 JUNI City Theater, 19 en 21.15 u.: „Slaven opstand in Atlantis". Rex Theater, 20 u.: „De jacht op Adolf Eichmann". ZONDAG 18 JUNI City Theater, 15 u.: „Scalperend schuim"; 19 en 21.15 u.: „Slavenopstand in Atlantis". Rex Theater, 15 u.: „Ridders van de ronde tafel"; 20 u.: „De jacht op Adolf Eichmann". MAANDAG 19 JUNI City Theater, 20 u.: „De laatste reis". Rex Theater, 20 u.: „De jacht op Adolf Eichmann". Pieter Vermeulenmuseum, 9.3012 u, 14—16.30 u. en u.: „De ZATERDAG 17 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 „Teenager-love". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: schaamtelozen". W.B. Theater, 20 u.: „Bagdad". ZONDAG 18 JUNI Kennemer Theater, 14.30 u.: „Strijd om bloedgeld"; 16.30, 19 en 21.15 u.: „Door be geerte gedreven". Luxor Theater, 14.30 u.: „Romarei"; 16.30, 19 en 21.15 u.: „De schaamtelozen". W.B. Theater, 14.30, 16.30 en 20 u.: „Dodenrit". MAANDAG 19 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Door begeerte gedreven". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De schaamtelozen". W.B.-Theater, 20 u.: „Dodenrit". Marquette-theater, zaterdag en zondag 20 u.: „Rififi onder de vrouwen"; zondag middag 14.30 u.: „Witte wildernis". LONDEN (Reuter) Groot-Brittannië heeft Denemarken laten weten, dat het in beginsel instemt met het Deense voorstel om de beschieting van een Britse treiler door een Deens oorlogsschip door een onpartijdige commissie te laten onder zoeken. Dat geldt ook voor het verkeer met Duitsland. Dat land heeft weliswaar gelijk op met ons gerevalueerd, maar omdat de afrekening in goudfranken geschiedt is ook hier een verleging mogelijk. Het porto op buitenlandse postpaketten zal per 1 juli over 't algemeen met vijf percent omlaag gaan. Ook luchtpostpaket- ten delen mee in die verlaging. Luchtpost' brieven naar enkele ver afgelegen landen zullen ook vijf percent goedkoper worden. Verder ontstaat er in de briefpostsector echter geen voordeel. Via de telefoniste afgewikkelde telefoon gesprekken naar vijwel alle landen wor den op 1 juli drie a zes percent goedko per. Via de telefoniste lopende telexge- sprekken gaan op 1 juli, automatische te- lexgesprekken op 1 augustus met drie a zes percent omlaag en ook buitenlandse tele grammen zullen die tariefsverlaging on dergaan. Aan het ontdekken van nieuwe verpak kingsmethoden voor bloembollen schijnt geen einde te komen. Nu heeft de heer D. Laan in Bovenkarspel een uitvinding gedaan, waarmee hij de markt hoopt te veroveren en waarop hij in enkele landen octrooi heeft gekregen. Het is een zacht plastic bakje, waarin maximaal plaats is voor drie bollen. De bollen worden geplaatst in een kunst stofvoedingsbodem, het geheim van de uit vinding. Deze kunststofvoedingsboden be vat voedingszouten, die, volgens de uitvin der, de bollen een lang leven garanderen. De bollen worden tot bloei gebracht door water op de voedingsbodem te gieten. Het grote voordeel van het bakje is, dat het gewicht zeer gering is, dat de wortelkrans in een zacht bed rust, waardoor hij niet wordt beschadigd en daardoor betere bloe men garandeert. De bollen blijven in het bakje lange tijd houdbaar, omdat geen schimmel kan optreden en de wortels blank blijven. De uitvinder zegt dat er in het buitenland veel belangstelling voor zijn uitvinding is. pensatie in da vorm van een loonsverho ging. Het bestuur van de Stichting laat ech ter geen misverstand bestaan over het feit, dat met het uitbrengen van een dus danig advies de behandeling van aanhan gige of nog in te dienen loonvoorstellen geen vertraging mag ondervinden. Het belangrijkste deel van de brief volgt hieronder: „Naar het oordeel van ons bestuur zijn in de brief van 6 juni 1961, inzake com pensatie huurverhogingen 1962, de twee be langrijkste elementen van het regerings standpunt: 1. dat per 1 april 1962 een huur verhoging dient plaats te vinden, waarvan de uitwerking nog nader in een wetsont werp dient te geschieden; 2. dat een huur- compensatie uit de produktiviteitsruimte dient te worden bestreden, waarmee de toetsende instanties bij de beoordeling van aanhangige of nog in te dienen loonvoor stellen rekening dienen te houden. Ons bestuur zal het op prijs stellen, als spoedig een mondeling overleg met de des betreffende regeringsvertegenwoordigers zou kunnen plaatsvinden. Onzekerheden „Zolang de parlementaire behandeling van het in te dienen wetsontwerp nog niet is voltooid, moet worden geconstateerd, dat onzekerheid bestaat ten aanzien van de volgende factoren: a. de datum van ingang van een eventuele huurverhoging; b. de omvang en de vorm van een eventuele compensatie; c. de vraag of en in hoe verre deze compensatie anders dan uit de produktiviteitsruimte gefinancierd zal wor den." „Ons bestuur .meent, dat in afwachting van deze behandeling met deze onzeker heden rekening kan worden gehouden door bij de toetsing van de in behandeling zijn de en nog in te dienen voorstellen, de vol gende gedragsregel in acht te nemen. Indien thans in behandeling zijnde of nog in behandeling komende c.a.o.'s overeen komstig de spelregels voor de tweede fase kunnen worden goedgekeurd, zal deze goedkeuring worden verleend, op voor waarde dat partijen zich bereid verklaren na de beslissing omtrent de noodzakelijke compensatie, voor zover deze uit de pro duktiviteitsruimte moet worden bestreden, zo nodig de c a.o. zodanig te verlengen, dat voldoende ruimte voor de compensatie in overeenstemming met de geldende spel regels beschikbaar komt." „Het komt ons bestuur voor, dat met in achtneming van deze gedragsregel de toet sende instanties de aanhangige en nog te verwachten loonvoorstellen voor zover deze uiteraard voldoen aan de daarvoor geldende spelregels zonder enige be lemmering op de gebruikelijke wijze kun nen behandelen. „Ons bestuur heeft besloten over ver- verschillende aan de Stichting van de Ar beid voorgelegde voorstellen, adviezen aan het College van Rijksbemiddelaars uit te brengen." Het is duidelijk, dat in de brief gedoeld wordt op het bereids aan het Col lege van Rijksbemiddelaars uitgebracht advies omtrent de loonsverhoging in de c.a.o.-metaal. Wij vernemen neg, dat donderdag 22 juni overleg met de regering over de loon compensatie bij een eventuele huurverho ging zal plaatshebben. gelijkheid van uitzondering van bepaalde vormen of gevallen van uitlening niet uit. De SER meent dat in een „Uitleenwet" de strafbaarstelling, zowel van de uit leners als van de inleners, geregeld dient te worden. Voorts moet worden voorko men dat de uitleners trachten vrijuit te gaan, door er zich op te beroepen dat het eigenlijke uitlenen door hun administratie ve personeel geschiedt, eventueel zelfs zonder hun voorkennis. Behalve de uitle ners wil de SER derhalve ook strafbaar stellen de boekhouders en administrateurs in dienst van de uitleners en die dezen bij het organiseren van het uitlenen behulp zaam zijn of voor dezen uitlenen, en ten slotte de natuurlijke persoon of de rechts persoon die de onderneming drijft waar aan de uitgeleende arbeider wordt ver schaft (de inlener). Een kleine minderheid van de raad zou ook de uitgeleende arbeiders strafbaar gesteld willen zien. De raad meent dat een strafbaarstelling van de uitgeleende ar beider berust op de fictie dat de economi sche positie van de arbeiders gelijkwaar dig zou zijn aan die der werkgevers. Een minderheid van de Sociaal-Econo mische Raad acht het niet juist een be paalde vorm van bedrijfsuitoefening in haar geheel als strafbare gedraging te verbieden en aan een vergunningenstel sel te binden, zolang niet is gebleken, dat van de vrijheid van de bedrijfsuitoefening de voorkomende euvels niet kunnen wor den bestreden. Merkwaardige gevallen In het advies van de Sociaal Economi sche Raad over de uitlening van arbeids krachten worden enige merkwaardige ge vallen genoemd van dit sociaal euvel. Hoe wel deze gevallen dateren uit 1959 (de ge gevens zijn van de looncontroledienst eind 1959) komen ook nu nog wel soortgelijke gevallen voor. De gewezen dansleraar Enkele jaren geleden werd te Rotter dam door een gewezen dansleraar een be drijf opgericht, waarvan de werknemers aan andere ondernemingen werden uitge leend. De eigenaar kon echter al spoedig niet meer aan zijn verplichtingen voldoen, hij sloot het bedrijf en richtte een nieuwe onderneming op, een „scheepswerf", die eveneens na korte tijd moest worden op geheven, toen verschillende instanties het de eigenaar lastig begonnen te maken. Daarna werd een uitweg uit de moeilijk heden gezocht in de oprichting van een coöperatieve scheepswerf. De acte van oprichting van een coöperatieve scheeps werf. De acte van oprichting werd ten overstaan van een notaris verleden en van de gemeente Woudrichem werd grond gekocht, waarop de werf zou worden ge bouwd. Dit alles had slechts ten doel het werkelijke karakter van het bedrijf te ca moufleren: De „leden" van de coöpera tie (gestart werd met 47 man) werden uit geleend. Door onderlinge onenigheid tus sen de leden en door ingrijpen van ver schillende instanties moest ook deze on derneming worden opgeheven, waarmede de dansleraar definitief van het toneel ver dween. De krooibazen in Zeeuws-Vlaanderen Eén van de zogenaamde krooibazen in Zeeuws-Vlaanderen, die in 1953 met 140 werknemers bleek te werken, slaagde er in zijn bedrijf in de loop der volgende ja ren nog aanmerkelijk uit te breiden. Werk nemers werden geleverd aan landbouw bedrijven en aan havenbedrijven in Ter- neuzen. In 1958 werd deze krooibaas door de rechtbank te Middelburg tot een boete en een voorwaardelijke gevangenisstraf veroordeeld wegens fraude met belasting- opgaven: een gedeelte van het loon (voor namelijk loon voor overuren) had hij na melijk geboekt als vergoeding voor ver- olaatsingskosten. Engelse taal g Boekhouden g Natuurkunde g Aardrijkskunde Menskunde Geschiedenisg Tekenen g Totaal61 De jongen of het meisje, die ons een rapport kan tonen, waarop DEZELFDE punten, en hogere, voorkomen als bovenstaande, ont vangt van ons een mooi 15 steens MERK horloge cadeau. Ook zij. die eenzelfde totaal aantal punten hebben, kunnen meedingen. Bij meerdere ge gadigden beslist het lot. De jury bestaat uit enige medewerkers van de pers. Inleveren uiterlijk 30 JULI a.s. (echter niet op zaterdagen). Wij hebben een keuze uit meer dan 1000 hor loges, waaronder de bekende merken INDUSvanaf 49.50 PRISMA UNION ZENTRA REMOVA IUNGHANS 49.50 49.50 49.50 49.50 37.50 U WEET 'T ALTIJD WEGVERHARDING AANBESTEED De directie Noordhoiland van Rijks waterstaat heeft aanbesteed het aanbren gen van een asfaltbetonverharding op de te verbreden, bestaande cementbetonver- harding van een gedeelte van de rijksweg AmsterdamVelsen met bijkomende wer ken in de ge,meente Velsen. De laagste inschrijver was de „Kon n- klijke Maatschappij Wegenbouw" n.v. (Utrecht met 26f )0. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Het K.N.M.I. deelt mede: Ons land be vind zich aan de rand van een hogedruk- gebied dat zich van de Azoren via Frank rijk tot in Midden-Europa uitstrekt. Bij IJsland ligt de diepe depressie die op de Oceaan en de Noordzee een krachtige zuidwestelijke tot westelijke luchtstroming veroorzaakt. De zuidwestelijke winden voe ren zachte maar vochtige lucht naar onze omgeving. Door de toenemende vochtigheid van de lucht komen hierin geleidelijk meer wol ken voor. Het koufront van de depressie bracht wat regen in Ierland en Schotland. Een storing die langs het front beweegt en die vanmorgen nog op de oceaan ten westen van Ierland ligt, kan zondag de Noordzee bereiken. Het koufront kan later op de dag ons land naderen, waardoor de kans op wat regen of motregen dan van het Westen uit toeneemt. Het weer wordt dus minder bestendig. WERKRAPPORTEN Maximum-temper» turen binnen- en buitenland. w Neerslag, laatst» SU uur. en wilt u dat wt1 uw krant naar uw vakantie-adres opzenden 7 Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart mei vermelding van uw naam. uw vaste adres uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen 7 DE ADMINISTRATIE Advertentie Volledige Wai Volledige Wasautomaat UW WASKNECHT weekt, wast, verwarmt, spoelt vier maai en centrifu geert vier maal, terwijl U gezellig winkelt! Reeds compleet v.a. f. 1460.- draaistroom en f. 1495.- 220 Volt wissel stroom Vraagt demonstratie! v stroom Imp. N.V. Meute Mentor Apeldoorn GONNETSTRAAT 30 (BIJ HET RIPPERDAPARK) - TEL. 13658 - 17638 De militair Een uit Indonesië teruggekeerde mili tair, die in Amsterdam zonder veel suc ces verschillende beroepen had uitgeoe fend, bleek zich te hebben toegelegd op het uitlenen van arbeiders, nadat hij bij informatie bij een bedrijfsvereniging had vernomen, dat de lonen die hij aan deze arbeiders wilde betalen, niet aan normen gebonden waren. Hij legde zijn contacten in een café en leverde voornamelijk on geschoolde arbeiders aan verschillende gr te bedrijven in de omgeving van Amster dam. Uitzendbureaus van administratieve krac- ten. In 1957 bleken bij vier in de gemeente Utrecht gevestigde uitzendbureaus van ad ministratieve krachten in totaal 235 vrou wen en meisjes te zijn aangesloten. De bu reaus belastten zich met de acquisitie en de administratie, doch beschouwden zich niet als werkgevers. Zij verdeelde de bin nengekomen aanvragen onder de aangeslo tenen, inden de honoraria en betaalden degenen, die de werkzaamheden hadden verricht, overeenkomstig te voren vast gestelde tarieven. Sociale lasten en loon belasting werden door de bureaus niet in gehouden, aangezien de aangestelden als zelfstandigen werden aangemerkt. De de claraties voor typistes en steno-typistes bedroegen 12,- tot 16,- per dag, waar van aan de aangeslotenen 10,- tot 12,- werd afgedragen. Aan boord van het Katwijkse vissers vaartuig KW 186 heeft zich hedenmorgen omstreeks kwart over acht een ongeval voorgedaan. Schipper Van Beelen raakte namelijk bij het klaarhalen van de netten met een hand bekneld tussen de lijnen. Als gevolg hiervan werd de pink afgekneld. Na verbonden te zijn door een lid van de j halpolitie is hij per ambulance naar het Antoniusziekenhuis in IJmuiden-Oost overgebracht voor verdere behandeling. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon zwaar bew. zw zwaar bew. zw zwaar bew. wzw zwaar bew. zw zwaar bew. zzw zwaar bew. zzw zwaar bew. zw geheel bew. zw 18 22 21 21 22 21 22 23 licht bew. zo 21 geheel bew. wnw 12 zwaar bew. zzo 24 onbewolkt wzw 21 2waar bew. w 18 zwaar bew. zw 23 geheel bew. zw 21 geheel bew. zzw 23 zwaar bew. n 20 half bew. windst. 24 mist w 13 licht bew. windst. 25 zwaar bew. n 22 onbewolkt zw 20 half bew. ono 23 onbewolkt windst. 22 onbewolkt onbewolkt windst. 23 windst. 25 zwaar bew. wnw 26 zwaar bew. verand. 23 half bew. w 26 onbewolkt z 25 zwaar bew. nnw 29 licht bew. windst, zwaar bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt O 24 windst. 32 windst. 30 nnw 28 oK 0 0 0 0 0 0 0 0 4 0.6 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 4 0 2 12 0 0 0 0 0 Zondag 18 juni Zon op 4.19 uur, onder 21.03 uur. Maan op 9.30 uur, onder uur. Maandag 19 juni Zon op 4.19 uur, onder 21.03 uur. Maan op 10.33, onder 00.03 uur. Maanstanden 21 juni 10.02 uur eerste kwartier. 28 juni 13.38 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 17 juni Hoog water 6.11 en 18.33 uur. Laag water 1.49 uur en 14.03 uur. Zondag 18 juni Hoog water 6.47 uur en 19.09 uur. Laag water 2.23 uur en 14.38 uur. Maandag 19 juni Hoog water 7.26 uur en 19.49 uur. Laag water 2.59 uur en 15.16 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort Is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2