Bretonse boeren slaags met de gendarmerie Kwaliteit is veiligheid "m I ALGERIJE LEEFT WEER IN ANGST EN VREES Westduitsers geprikkeld over Nederlandse houding Wereldnieuws Zevenduizend boeren rukten met 1200 tractoren Pontivy binnen: één dode Nederlander te Antwerpen wurgt zijn vrouw Timothy John Evans onschuldig gehangen Rassenscheider plaatst tijdbommen cPraatótoeL Opnieuw geruchten over staatsgreep Bomaanslagen in Algiers en in Parijs Amerikaans memorandum aan Kroesjtsjev in alle opzichten onbetwist de beste! ZATERDAG 17 JUNI 1961 Man tracht zijn kinderen te vergassen Nieuw onderzoek wordt niettemin geweigerd Staking van Italiaanse ambtenaren afgelopen Bondsraad morgen niet in West-Berlijn bijeen Veilig rijden, veilig remmen... (0/5? de S porry N.V. Mil. „HOLSTER" - OVERVEEN Advertentie (Van onze correspondent) PARIJS 8 Voor de eerste maal sedert het uitbreken van de boerenrevolte in Bretag- ne, is er vrijdag ernstig gevochten tussen betogende boeren en de gendarmerie. Ze venduizend boeren met 1200 tractoren heb ben de stad Pontivy bezet, en wilden door dringen tot de onderprefectuur. Er werd met stenen en traangasbommen gegooid. Tijdens redevoeringen is aangekondigd dat de boerenleiders blanco volmacht hebben gekregen ter plaatse te doen wat zij goed vinden. Wanneer de regering twee gevan gen gehouden boerenleiders niet vrij laat, staan de organisaties niet langer in voor de gevolgen, die volgens hen ernstig kun nen worden. Om drie uur 's morgens was aan de boeren in de omtrek van Pontivy clandes tien opdracht gegeven met hun tractoren paar de stad te rijden. Het bevel werd strikt opgevolgd, wat bewijst dat de leiding de zaak goed in handen heeft. Tussen 4 en 5 uur in de morgen waren alle wegen naar de stad bezaaid met voertuigen. Par ticulier verkeer was onmogelijk geworden. Niets wees er op, dat in de latere uren ernstige ordeverstoringen zouden plaats hebben, want èn de boeren èn de gendar merie hielden zich volkomen rustig. Incident Plotseling gebeurde er een incident, waaraan geen der partijen schuldig was. Een boer stond op zijn tractor en grilde achteruit rijden. Hij viel van zijn wagen en kwam onder de wielen terecht. Met ge kneusde ruggewervels moest hij naar het ziekenhuis worden gebracht. Zijn leven is niet in gevaar, maar het ongeluk gaf on middellijk aanleiding tot wilde geruchten. De menigte werd in hoge mate nerveus en trok naar het gebouw van de onderpre fectuur. Boerenleiders hielden voor de ge sloten hekken redevoeringen en verlangden dat de twee gevangen boeren, die verleden week een gebouw van de prefectuur heb ben bezet en in Brest op hun veroordeling wachten, in vrijheid zouden worden gesteld. Zo niet, dan zou de stad Pontivy binnen een uur door de demonstrerende boeren worden bezet. De onderprefect van Ponti vy wilde niet zelfstandig maatregelen ne men en belde de prefect op, die per heli kopter aankwam. Wilde tonelen Inmiddels trok een schier eindeloze stoet van tractoren door de straten van de stad. De helmen van de C.R.S. (te vergelijken met onze marechaussee) wekten de woede op van de boeren, die opdrongen in de richting van de onderprefectuur. Daar kwam het tot wilde tonelen. De C.R.S. gooide met traangasbommen, zodat ieder een in de buurt de tranen over de wangen liepen. De boeren staken stenen uit de stra ten en gooiden die naar de C.R.S. Er werd ook met eieren gegooid. De wanordelijkhe den duurden tot drie uur in de middag. Daarna werd de stad ontruimd. Rustig trokken de boeren met hun tractoren naar hun boerderijen terug. De schuldvraag is nog niet opgehelderd. Van beide kanten beschuldigt men elkaar, de zelfbeheersing te hebben verloren. Van daag en morgen worden nieuwe onlusten verwacht want ook op andere plaatsen gaat I het bezetten van wegen, bruggen, ver keersknooppunten en bet omzagen van bo men en telefoonpalen door. (Van onze correspondent) BRUSSEL Ten huize van een jeug dig echtpaar, wonend aan de Van Schoon- hovenstraat te Antwerpen, heeft zich in de nacht van donderdag op vrijdag een triest drama afgespeeld. Een 21-jarige man, afkomstig uit de Nederlandse zijde van het grensland ter hoogte van Kinrooi in Limburg, heeft daarbij zijn twintig-ja rige vrouw gewurgd. Daarna heeft hij de gaskraan opengezet om te trachten ook zelf met zijn twee kinderen dit leven te verla ten, maar deze poging kon door een buur man, die op de gaslucht was afgekomen, nog juist worden verijdeld. De man en zijn kinderen zijn intussen naar een Antwerps ziekenhuis overgebracht. Hun toestand is zeer ernstig. A (inleiding Het echtpaar was nog maar sedert enige maanden te Antwerpen gevestigd. De man werkte bij een horlogemaker. Hij stond bij zijn patroon en ook in de volksbuurt bij het Antwerpse centraal-station, waar het echtpaar woonde, goed aangeschreven. Aanleiding tot het drama schijnt een bui tenechtelijke verhouding van de vrouw te zijn geweest. (Van onze correspondent) LONDEN Chuter Ede, de bejaarde oud-minister van Binnenlandse Zaken in de Labourregering, die al jaren gekweld wordt door de gedachte dat hij in in 1950 Timothy John Evans onschuldig wegens moord naar het schavot heeft gestuurd, omdat, hij geen reden tot gratie aanwezig achtte, heeft in het Lagerhuis één van de ontroerendste redevoeringen gehouden, welke daar ooit gehoord zijn. Bij een debat over de kwestie-Evans ze Butleri, de huidige minister van Binnen landse Zaken, dat indien men destijds had geweten wat men thans weet, de jury het overtuigend bewijs waarschijnlijk niet ge leverd zou hebben geacht. Later was na melijk gebleken dat John Christie, die met Evans samenwoonde, een massamoorde naar was. Het is zo goed als zeker dat Christie de moord heeft gepleegd, waar van Evans werd beschuldigd. De oppositie had aangedrongen op een nieuw onderzoek naar deze kwestie, ten einde Evans postuum in ere te herstellen en de overbrenging van zijn stoffelijk overschot naar gewijde grond mogelijk te maken. Butler weigerde echter dit onder zoek, omdat het geen nieuwe feiten aan het licht zou kunnen brengen. Er zijn acht boeken over deze trage zaak geschreven, zo zei hij. ROME (UPI) De ambtenaren van het Italiaanse ministerie van Financiën heb ben hun staking, die acht dagen heeft ge duurd, beëindigd. Hierdoor zullen de uit keringen aan pensioengerechtigden en de trekkingen van de nationale loterij kun nen doorgaan. Ook is de dreiging wegge nomen, dat geen van de twee miljoen amb tenaren aan het einde van de maand salaris zou ontvangen. De vertegenwoordigers van de stakende ambtenaren hebben hun actie gestaakt, nadat van de zijde der regering was toe gezegd, dat men zou onderhandelen over salarisverhogingen en verbetering van het systeem der bevorderingen. Door de jongste staking is de trekking van de nationale loterij vorige week niet doorgegaan. Dit is nimmer gebeurd in Italië, tenzij in tijden van oorlog of natio nale onrust. Olie op de golven Om olie op de golven te gooien, heeft de regering een krediet beschikbaar ge steld van een miljard oude franc, om zes duizend ton boter in koelhuizen op te slaan. Ook overweegt de regering belangrijke hoeveelheden kippen en aardappelen op te kopen. Een deel van de aardappelen zou naar Algerije worden vervoerd ter bestrij ding van de hongersnood als gevolg van de droogte. Van de zijde van het Franse ministerie van landbouw is intussen mee gedeeld, dat de nieuwe noodmaatregelen vandaag op een kabinetsvergadering zullen worden voorgesteld. Men wil ook de kosten van het vervoer per spoor van de land- bouwprodukten uit Bretagne verlagen. WASHINGTON (UPI) In de binnen stad van Washington zijn donderdagavond twee tijdbommen geëxplodeerd, die blij kens een door de politie ontvangen tele fonische mededeling het werk waren van iemand die voor de rassenscheiding is. Vier andere bommen zouden wel geplaatst maar nog niet gevonden zijn. Ook vrijdag kreeg de politie weer een telefoongesprek van vermoedelijk dezelfde onbekende. De politie heeft vrijdag tien vrijheids reizigers gearresteerd die weigerden het „blanke" restaurant van het vliegveld van Tallahassee in Florida te verlaten. Ook in Ocala. Florida, werd een groep vrijheidsreizigers aangehouden, nadat zij hadden gepoogd gebruik te maken van het voor blanken gereserveerde busstation. Een andere groep die van Jacksonville naar Tampa reisde, werd ongemoeid gela- ten. Ontmoeting De Amerikaanse minister van Justitie, Robert Kennedy, heeft gisteren te Washing ton een ontmoeting gehad met de leiders van de vrijheidsreizigers-actie om. zoals 'n woordvoerder verklaarde, meningen uit te wisselen. Een twaalftal vertegenwoordigers van verschillende groeperingen die de bewe ging steunen, hadden gedurende een half uur een onderhoud met de minister. BONN (UPI) Het Westduitse parle ment heeft zijn plan om de Bondsraad (Eerste Kamer) vandaag in West-Berlijn te doen bijeenkomen, zonder ophef laten vallen en slechts bepaald dat het West duitse „hogerhuis" „in de nabije toe komst" eenmaal in West-Berlijn zal ver gaderen. Vandaag wordt in West-Berlijn de jum- opstand van 1956 in Oost-Berlijn en ver scheidene Oostduitse steden herdacht. Verwen 'm maar eens goed! Ik heb dit jaar besloten me eens echt op grootse wijze aan Vaderdag te wijden en ook mijn kinderschare te hulp te roe pen met hun spaarpotten. De noodzaak daartoe werd me duidelijk toen ik 's avonds de advertenties had doorgewerkt, die het er allemaal gloeiend met elkaar over eens waren, dat vaders nuttige in stellingen zijn en dat we dat maar eens hebben te bewijzen. Ik heb een diepgaande studie gemaakt van wat vader zoal toekomt. Het is heel wat! In de eerste plaats een Gemakkelij ke Stoel. Nu koesteren we bij ons thuis de (overigens zeer naïeve) mening dat een ongemakkelijke stoel in een plezierig huis niet thuis hoort, maar alla, er kan best nog een bakbeest bij. Dat is dus één cadeau. Dan moeten we ook hebben een pickup, een TV, een radio, een bandrecor der en bussels platen, want wat is een huis met een Gemakkelijke Stoel er in. zonder plezant lawaai? Die cadeaus zal ik dan op me nemen en misschien ga ik ook nog wel ever op een aardige auto, al weet ik heel wel, dat de brave man ver reweg de voorkeur geeft aan een taxi. Maar „men" vindt nu eenmaal, naar ik me heb laten vertellen, dat je zonder wa gen niet meetelt, dus hij moet er maar aan geloven. Nu eens kijken welke cadeaus de kin deren op zich kunnen nemen. Dat is niet weinig. Een trap voor als hij hoog wil stijgen, een grasmachine, een hegge- schaar, een gieter, allemaal nuttige pre senten, die hem aardig kunnen bezighou den tijdens zijn (zeer schaarse) vrije uurtjes. Maar die besteedt hij dan ten minste verantwoord. Een armvol over hemden, dassen, weekeinders en weekbe- ginners kan er ook nog bij, dan is hij voorlopig weer wat je noemt „knap". En dan moeten er ook wat van die knuf- knuffe dingsigheidje zijn, die de dag sfeer vol maken. O nee, geen ontbijt op bed, want hij haat kruimels tussen de lakens en wenst zijn voedsel zittend tot zich te nemen. Maar er zijn van die andere dingen. Schoonheidsmiddelen-voor-mannen bijvoorbeeld. Hij mag er best nog wezen, onze vader. Heus welMaar hier en daar zie je toch dat de tand des tijds begint te knabbelen en daar moeten we iets aan doen. Zo is er een face-mask, dat hij 's avonds aanlegt. Hij moge dan in bed verdwijnen als een gipsen pierrot, de vol gende morgen verrijst hij blank en rose als een pasgeboren biggetje. Zinvol hierop aansluitend zijn er dan de creams, de poe ders, de lotions, de laitjes en de zeepjes, om al dat blank en rose te bestendigen. Als hij dan tot slot een vleugje manne- parfum neemt weet ik zeker, dat er nie mand van hem af kan blijven. Ofschoon. wens ik dat nu wel?... Ik ga meteen al die dingen inslaan. Wat zal hij staan te kijken op Vaderdag! Voor al als hij hoort wat dat allemaal gekost heeft. En dat hij tenminste een half jaar verder moet op brood, water en matro- zenshag. Maar dat moet-ie er dan maar voor over hebben. Het is tenslotte maar eens per jaar Vaderdag. Advertentie Tel. K 2500 - 60002, 57290 en 57833 Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook (Van onze correspondent) PARIJS In de Franse hoofdstad is al le belangstelling voor de conferentie van Evian verdwenen. De Algerijnse delega tie onder leiding van Belkacem Krim is vandaag uit Genève naar Tunis vertrok ken. Slechts een Algerijnse ambtenaar blijft in Genève achter om eventueel van een Franse ambtenaar in Evian te horen in welke plaats de onderhandelingen zou den kunnen worden voortgezet. In Parijs is men van oordeel dat deze nieuwe be sprekingen nog lang op zich zullen laten wachten. De aandacht is andermaal gericht op Al gerije zelf. Men is m Parijs van mening dat er, speciaal in Algiers en Oran, iets broeit. Er gaan ha-dnekkige geruchten dat de twee gewezen kolonels Gardes en Go- dard van plan zouden zijn een nieuwe greep naar de macht te ondernemen, dit maal met behulp van de „harkis". Harkis zijn mohammedaanse soldaten die in (Van onze correspondent) BONN Wat denkt men in West-Duits- land over de problemen die gerezen zijn bij de ratificering van het Nederlands- Westduitse verdrag? Is men vol begrip of vol ergernis? Als men de berichten in de pers leest komt men eerder tot de laatste conclusie. Niet alleen dat de punten, waar alsnog een Nederlands-Westduits gesprek over gehouden zal worden, vaak onjuist worden weergegeven, maar ook de toon van de berichten in de kwestie is ge ïrriteerd. Men redeneert over het algemeen zo: „Nederland heeft bij de langdurige onder handelingen toch al meer dan genoeg voet angels en klemmen voor de Bondsrepu bliek opgesteld en toch al geprobeerd het onderste uit de kan te krijgen. Na veel vijven en zessen is er dan toch een over eenkomst uit de bus gekomen, waarbij wij, Westduitsers, flinke concessies hebben moeten doen om die stukken van ons land terug te krijgen die na de oorlog door de Nederlanders geannexeerd werden. Het verdrag werd door de ministers onderte kend, de Bondsdag ratificeerde het en nu zijn de Nederlanders nog niet tevreden en beginnen opnieuw eisen te stellen". Dat ook Westduitse regeringskringen zo denken, laat zich alleen vermoeden. Offi cieel is er alleen een weinig zeggende ver klaring uitgegeven waarin wordt gezegd dat Bonn de kwestie niet zo ernstig opvat al ziet men het punt van een grensafbake- ning in het Eems-Dollargebied in verband met de aardgasexploitatie als moeilijk. In regeringskringen krijgt men echter de in druk dat nog niemand in Bonn precies weet waar het eigenlijk om gaat. De cou ranten weten dat ook niet. Krasse uitlatingen De solide Frankfurter Allgemeine Zei tung geeft weliswaar juist weer dat het Nederland begonnen is om garanties dat Nederlandse aandelen in West-Duitsland (vooral van AKU, maar ook van Philips, Unilever enzovoort) niet zullen worden ge bruikt om mensen schadeloos te stellen die na de oorlog hun geld in Nederland als vijandelijk vermogen kwijt raakten, maar het blad vermeldt niet dat het pro ces tegen de AKU deze zaak actueel heeft gemaakt. Typerend is ook dat het blad schrijft dat Nederland gedreigd zou heb ben met uitstel van teruggave van de ge annexeerde gebieden als Den Haag zijn zin niet zou krijgen. Dat het er om gaat dat het Nederlandse parlement, en niet de regering, bezwaar maakt en nog twee za ken gestipuleerd wil zien, komt in geen enkele krant tot uiting. Ronduit kras zijn de uitspraken in cou ranten als Der Mittag uit Dusseldorp. en Die Welt uit Hamburg Het eerste blad verwijt Nederland openlijk niet eerlijk te zijn. Het tweede blad schrijft zonder blik ken of blozen dat het Nederland er om te doen is meer geld uit de overeenkomst te slepen dan de overeengekomen 280 mil joen, die als herstelbetalingen in het ver drag zijn opgenomen. Frans uniform in het Franse leger dienen. Een derde van hen bestaat uit Algerijnse rebellen, die zich destijds hebben overge geven en thans in de Algerijnse oorlog aan de Franse kant vechten. De twee ex-kolo- nels zouden contact hebben opgenomen met kolonel Si Cherif, een mohammedaanse on derofficier die met de Franse troepen ge vochten heeft in Indochina en die zich in 1957 aan Franse zijde heeft geschaard na achttien maanden met de rebellen tegen Frankrijk te hebben gevochten. Si Cherif staat thans als kolonel aan het hoofd van een troep ex-rebellen. Van deze Harkis zijn er in Algerije in totaal zestigduizend, die echter geen eigen gesloten eenheid vormen maar over diverse regimenten ver deeld zijn. Hoe onbetrouwbaar deze Harkis zijn bleek tijdens de eerste week van de een. zijdig door Frankrijk afgekondigde wapen stilstand. In Sidi-Aich (Kabylië) werden tien Franse soldaten vermoord. Thans is bekend geworden dat een soortgelijk dra ma zich op 5 juni heeft afgespeeld bij Constantine, waar door verraad van Har kis zes Franse soldaten om het leven zijn gebracht. Algerijnen rustig De geruchten die vrijdag vaste vorm hadden aangenomen zijn niet bewaarheid. Niettemin hebben zij op de autoriteiten voldoende indruk gemaakt om tijdig af- weermaatregelen te nemen. De troepen in Algiers zijn versterkt en op de knooppun ten van de stad zijn weer machinegewe ren opgesteld. De toestand kan als volgt worden samen gevat: bij de mohammedanen is alles nog rust; want het F.L.N. heeft als consigne uitgegeven, dat manifestaties achterwege moeten blijven. Bij de Franse bevolking bestaat een toenemende angst voor even tuele demonstraties van de mohammeda nen, waartegen men zich niet voelt opge wassen. Verscheidene Europeanen hebben hun vakanties vervroegd en wachten el ders de komende gebeurtenissen af. Het geheime leger, de O.A.S., beschikt naar schatting over drieduizend fanatieke aanhangers, die werken in cellen van drie tot vier man; zodat het uitermate lastig is hen te grijpen. Men zegt dat Godard en Gardes met de O.A.S. in contact staan en dat ex-generaal Salan over een eigen ra dio beschikt die geheel Algerije kan be strijken. Leger opstandig Tenslotte zijn er nog de militairen die het jongste besluit van de regering in Pa rijs om de wapenstilstand te verlengen slecht kunnen begrijpen en verwerken. De wapenstilstand, zo zeggen de militairen, kan alleen in het voordeel van de rebellen zijn. Het Franse leger is tot werkeloosheid gedwongen, waardoor de geest van de troep snel achteruit gaat. In die stemming gaat Algiers het week einde tegemoet. In Oran is het rustig, maar de avondklok blijft tot 21 uur gehandhaafd. Zodra de straten leeg zijn begint het pan nen- en pottenconcert op de balkons. PARIJS Op hetzelfde ogenblik, dat de regeringsvertegenwoordiger Jean Morin en de opperbevelhebber generaal Ailleret een persconferentie hielden voor een aan tal buitenlandse journalisten, die van Pa rijs en Evian naar Algiers waren gevlogen, ontplofte bij de muur van het zomerpaleis een plasticbom. Aangezien de persconfe rentie per radio werd uitgezonden, hebben alle luisteraars in Frankrijk de dreun van de explosie kunnen horen. Morin verklaarde, dat sedert het begin van de door Frankrijk eenzijdig afgekon digde wapenstilstand de Algerijnse terroris ten bij de franse militairen 121 personen en bij de civiele bevolking 183 mensen hebben vermoord. Bovendien vielen bij eerstgenoemde groep 290 en bij laatstge noemde groep 241 gewonden. Morin zei dat de Fransen 5200 moslems hebben vrijge laten uit kampen. Nog achthonderd zullen voor maandag worden vrijgelaten, zei hij. De Fransen hebben gedurende de reeds 6V2 jaar durende oorlog ruim 2.075.000 mos lems in kampen opgesloten, aldus Morin. Op een vraag van de journalisten of het in de bedoeling lag een Algerijnse rege ring te vormen, antwoordde Morin dat dit zeer waarschijnlijk was, omdat Frank rijk hoe langer hoe meer mohammedanen bij het bestuur wil betrekken. Generaal Ailleret zei de O.A.S., het geheime leger, niet van bijzonder grote betekenis te ach ten. Toen de persconferentie was afgelopen en de journalisten aan de buffetten ver versingen gebruikten, ontplofte in Algiers een tweede plasticbom. Vrijdagavond is een plasticbom van on geveer een kilo zwaarte in het hart van Parijs ontploft op 300 meter afstand van het paleis van de republiek, waar ook het gebouw van het Franse ministerie van Bin nenlandse Zaken ligt. Tegen elf uur wer den de bewoners van de Rue du Faubourg Saint Honoré opgeschrikt door een zware explosie voor de woning van Hervé Al- phand, de Franse ambassadeur in Was. hington. Men vraagt zich in Parijs af of de aanslag bedoeld was tegen het paleis, waar president De Gaulle zijn ambtswo ning heeft. Er zijn drie gewonden, van wie een, een Britse toerist, levensgevaarlijk De drie slachtoffers liggen in het zieken huis. De politie zoekt een getuige, die men een papier heeft zien oprapen en in een pa pierbak langs de weg deponeren. Hij is echter waarschijnlijk niet de dader. Enkele ogenblikken later kwam de helse machi ne tot explosie, vlak bij een autobushalte De schade beperkt zich tot honderden ge broken etalageruiten van omliggende win kels en van auto's, die in de buurt gepar keerd stonden. Het was de 33ste plastic- bom-explosie sedert het begin van dit jaar. WASHINGTON, (UPI) President Ken nedy heeft vandaag premier Kroesjtsjev een memorandum gezonden waarvan de tekst later op de dag bekend zou worden gemaakt. Hierin zou hij de beschuldigingen heb ben afgewezen dat het Westen een overeen komst over de kernstop tegenhoudt. Tevens zou hij zich hebben uitgespro ken tegen het Russische voorstel de dood gelopen besprekingen over de kernstop te Genève op te nemen in de onderhande lingen die eind juli tussen Oost en West over de ontwapening zullen beginnen. Kennedy's memorandum is een antwoord op dat van premier Kroesjtsjev. Diamantenroof. In de Canadese stad To ronto hebben dieven vrijdag een safe van een juwelenimporteur opgeblazen en diamanten ter waarde van naar schat ting een half miljoen dollar gestolen. De politie gelooft dat de mannen zich in het gebouw van de firma hadden laten in sluiten. Vriendschap. De Zweedse premier Tage Erlander, die dezer dagen zestig jaar is geworden, heeft de hem bij die gelegen heid door de socialistische partij en de vakverenigingen geschonken som van on geveer 375.000 gulden, bestemd voor een op te richten Erlander-stichting voor verdieping en versterking van de vriend schapsbanden tussen de jongeren. Vrije keus. De situatie op de huwelijks markt van het Spaanse corps diplomati que kreeg gisteren een verheugende wen ding door de aanbieding van een wets ontwerp van de regering aan de Spaan se volksvertegenwoordiging, waarin de opheffing van beperkende bepalingen voor trouwlustige diplomaten wordt be handeld. Momenteel kunnen zij uitslui tend leden van het vrouwelijk geslacht uit Spanje, Spaans-Amerika, de Filippij nen, Portugal en Brazilië huwen. In het voorgestelde nieuwe systeem krijgen de diplomaten vrije keus maar de toestem ming van het ministerie van Buitenland se Zaken blijft vereist. Monniken-betoging. Met knuppels zwaaien de agenten hebben donderdagavond in Colombo (Ceylon) een betoging van Boedhistische monniken en leken hard handig uiteengeslagen. De demonstran ten wilden optrekken naar de residentie van mevrouw Bandaranaike, de vrouwe lijke minister-president. Later op de avond riep zij het kabinet in spoedzitting bijeen. Vier monniken en een inspecteur van politie werden bij de gevechten ge wond. Ontdekker 25. De Amerikanen hebben vrij dagavond een satelliet van 950 kilogram in een baan om de aarde gebracht. Deze satelliet, de Ontdekker 25, beschrijft een baan over de polen. De taak van de ap paratuur aan boord is niet meegedeeld maar andere kunstmanen van dit type zijn gebruikt voor waarnemingen op aar de vanuit de ruimte. De draagraket werd op de Vandenberg-basis in Californië ge lanceerd.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3