/uxajiex Zeven muziekkorpsen speelden in openlucht op Stratingsplantsoen Streekplan voor I Jmond-Noord gegrond op 'n „gegist bestek" DE Lopen over de terreinen en kijken naar de gloed van vloeibaar staal Spoordijk verdwijnt voor weg naar nieuwe pontplaats Goede muziek ondanks hinderlijke jeugd Vier grote slepen voor L. Smit en Co IJmondverenigingen vandaag en morgen Arend Reym voor RIJLES FILM EN FILMWERELD ZATERDAG 17 JUNI 1961 5 snelle levering deskundige plaatsing MARKTPLEIN 29 AUTO M O B IELEN Burgemeester H. Nielen in IJmuiden: auto- en motorr ij school SANTPOORT Telefoon 02560 - 8930 KERKWEG 67 Gediplomeerd door ANWB - KNAC - FNOP - KNMV is „SUCCES" Lange Nieuwstr. 718 - Telef. 4333 Een nacht bij de Hoogovenbewakingsdienst DE KONINKLIJKE Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken in IJmui- den hebben eens een folder uitgegeven met op de omslag een kleurenfoto die toont hoe vloeibaar ruwijzer als een hete gouddraad in een gietgoot valt. Een man in een overall staat erbij, voorover gebo gen en met een veiligheidsbrïl voor zijn ogen. Zo'n man is eraan gewend met ijzer als hete stroop te werken en wellicht doet hij dat al vijf, misschien zelfs wel vijftien jaar. Die man en dat ijzer hebben al op duizenden foto's gestaan, samen een symbool vormend van de Nederland se staalindustrie. Maar vaak vergeet men bij het aanschouwen van dergelijke beel den dat er bij dit tonnenzware staalbe drijf mensen werken die slechts bij hoge uitzondering iets van het produktiepro- ces van nabij zien; mensen in strakke kantoorgebouwen in laboratoria, pomp stations enin de kantoren van de bewakingsdienst. BIJ DE GEÜNIFORMEERDE perso neelsleden van deze dienst hebben wij on langs een nacht doorgebracht, waarbij wij van half elf tot één uur met terreinop zichter J. Stellingwerf een patrouille heb ben gelopen. 's Nachts is dit patrouille lopen een van de voornaamste bezigheden van het korps. Waar anderen achter een krant de wacht betrekken bij meters en klokken, daar lo pen terreinopzichters urenlange ronden, die hen overal brengen, aan het begin van ons bezoek had het hoofd van de bewakingsdienst de heer D. Visser, ons lachend verteld dat er al twee maal klein alarm was geweest." Dat be looft misschien wat voor vannacht" zei hü- „Zonder alarm zal er voor u niet zoveel aan zijn." Geen alarm NU, WIJ HEBBEN GEEN alarm mee gemaakt. Maar ook zonder dat was de ron de die wij met de heer Stellingwerf lie pen al boeiend genoeg, omdat wij in staat werden gesteld eens nader kennis te ma ken met dit dynamische bedrijf, dat zich op een afstand alleen maar laat kennen als een wirwar van fabriekshallen, ovens en schoorstenen met daarboven rook, veel rook. Deuren waarop met rode letters „Ver boden voor onbevoegden" maakte onze begeleider met een uitnodigend gebaar open en soms leek het alsof er aan de werkplaatsen geen einde kwam. De zoutloods, de pompgebouwen van de Me- jaren deel uitgemaakt van gemeentepoli tiekorpsen en eigenlijk verschilt het werk dat hij thans verricht niet zoveel van zijn vroegere arbeid. „Ook hier hebben we", zo vertelde hij, „een grote opvoedende taak, misschien nog wel meer dan de gemeentepolitie. Je moet met de mensen om kunnen gaan en in het algemeen is de verhouding tussen ons en het overige personeel wel goed." Spin PLOEGCOMMANDANT J. Douma, die de gehele nacht in het helder verlichte kantoor aan de hoofdingang als een spin in zijn web doorbracht, bevestigde dit en voegde eraan toe „Ach, ze zien wel in dat de dienst nodig is en als ze een ongeluk hebben gehad en de ambulance was snel ter plaatse dan zijn ze ons daar dankbaar voor." OngelukkenDe acht telefoons in het vertrek van de ploegcommandant zorgen er voor dat de meldingen snel binnenko men en kunnen worden doorgegeven aan hen die onmiddellijk ter plaatse moeten verschijnen: brandweer, medische ploeg en bij technische storingen de specialist, die dan vaak uit zijn slaap wordt gewekt. Sinds 1940, toen het korps werd opge richt, hebben ieder etmaal verschillende Gisteren is men in Velsen-Zuid, ter hoogte van de vroegere Velser spoorbrug, begonnen met voorbereidingen te treffen voor de aanleg van twee ponthavens. Zo als men weet worden de pontveren ver plaatst. Rijkswaterstaat, die onlangs aan besteding van het werk heeft gehouden schijnt nog steeds niet te zijn overgegaan tot de gunning. Ons inziens is het dan ook de vraag of het gehele werk (maken twee havens, verwijderen van de oude (harde) brugpijlers, en verbreden van het Noord zeekanaal) wel op tijd medio of eind volgend jaar gereed zal kunnen zijn. Daarbij komt dan nog het omringende werk, zoals het aanleggen van wegen wat door de gemeente geschiedt. Feit is dat men thans is begonnen, zij het nog niet met het eigenlijke werk. Gisteren is name lijk een dragline gearriveerd die bezig is de buiten gebruik zijnde spoordijk, lopen de achter het terrein van papierfabriek Van Gelder Zonen, af te graven. Op de plaats van de spoordijk komt de nieuwe weg naar het pontveer. De weg zal bij de spoorwegovergang in de Grote Hout- of Koningsweg, aansluiting geven op de Duinvlietstraat. De heer Stellingwerf bij de warmband. kog, waar het doordringend naar ammo niak rook, de afvlamhal waar de voorman vertelde dat de arbeiders een half uur be zig zijn en dan weer een half uur rusten, en de cokesovens, waar een temperatuur heerste van veertig tot vijfenveertig gra den. ,U ziet wel" vertelde de heer Stelling werf, „dat wij van de kou in de warm te komen. Zo gaat dat nou altijd. Op hun ronden hebben de leden1 van de dienst te letten op vergrijpen die ogen schijnlijk niet zo ern&tig' zijn, mSar die toch het bedrijf schade kunnen berokkenen Fietsen in de werkplaats, onder het werk repareren van de eigen bromfiets, een mo tor nonchalant ergens neergezet, een on- afgestempelde maandkaart, het licht dat nog brandt in een verlaten ruimte, de opendstaande deur van een magazijn. Hoofdzonde SLAPEN TIJDENS de nachtdienst is een van de hoofdzonden op dit bedrijf. De ge volgen kunnen trouwens verschrikkelijk zijn. Een storing in het zoutwaterpompsta tion legt de koeling van de hogovens stil en een slapende wachter zou het defect niet tijdig genoeg opmerken. Hij is zich zijn verantwoording terdege bewust. Tij dens een kort bezoek, dat wij aan deze wachter in zijn betegeld hokje met de zwijgende elektrische klok aan de muur brachten, constateerde hij: „Er is niemand op dit bedrijf die over de zesduizend volt schakelt." Gedurende de vier jaar dat de heer Stel lingwerf nu bij het korps is ingedeeld is eenmaal de koeling van de ovens uitge vallen. De brandweer, die onmiddellijk door de bewakingsdienst was gewaar schuwd, heeft de ovens gekoeld totdat de storing aan de pompen was verholpen. Voordat onze begeleider in dienst trad van de Hoogovens, heeft hij verschillende ploegcommandanten de verantwoording voor een vlotte gang van zaken. Een verantwoording die doorschemert in de volgende woorden van de heer Douma: ,,De grote heren zijn 's nachts weg. Moe ten ze hier wat weten.de ploegcomman dant. Je bent net een vraagbaak." Hij zit al meer dan vijftien jaar bij het korps en kent dus het klappen van de zweep: de snelheidscontrole met Gatso- meters, het posten bij de rdrie ingangen (hoofdingang, ingang zuid en ingang Breedband) en het escorteren van geld transporten, de enige gelegenheid waarbij de leden van de dienst gewapend lopen. In zijn kantoor wees de heer Douma on der het gesprek op een glazen x>g, dat tus Advertentie sen andere lampjes en handeltjes inzat. ,Als dat gaat branden dan is er iets niet in orde met de kluis waarin het platina van de Mekog zit." Het politiediploma en een E.H.B.O. di ploma zijn vereist om bij dit korps te wor den geplaatst en bovendien zijn velen uit de vier ploegen in het roulatieschema (iedere ploeg telt dertien man) onbezol digd rijksveldwachter, zodat zij arrestatie- bevoegdheid hebben. „De keuring", aldus de heer Douma, is tamelijk zwaar en over het algemeen heb ben we een beetje verloop. Die had spat aderen en die knobbeltenen.." Verlaten OVERDAG DUS verkeerscontroles en in de nacht de ronde. Maar ondanks het feit, dat terreinopzichter Stellingwerf nu al lan regelmatig zijn nachtdienst klopt, kan hij s nachts nog altijd niet wennen aan de vreemd-verlaten wegen tussen de geluid- makende gebouwen en buizen. „Wat mij altijd weer verrast" zei hij .is, waar 's morgens toch al die mensen vandaan komen. Als je nu omkijkt zie je geen sterveling en om zes uur is het een drukte van belang. De geluiden van de machines, bij iedere hal weer anders, en de rook die onverwacht naast je uit de muur lijkt te komen doen nog vreemder aan omdat er geen sterveling te zien is Tweeënhalf uur liepen wij over de fa brieksterreinen en door de verschillende werkplaatsen. Soms begroetten we een wachter die achter zijn krant vandaan te ruggroette en eenmaal schrokken we van de plotselinge gil van een locomotief. Een rustige patrouille waarbij de hemel regel matig werd verlicht door de gloed van hete slakken. Om een uur was de eerste ronde afgelopen en om vier uur dronken we koude karnemelk uit een automaat bij de Martin staalfabriek. De tweede ron de, die wij hadden benut om de staalovens en de „schrotkannonnen" te zien, hadden we er toen ook opzitten. De karnemelk verjoeg de laatste ovenhitte uit het lichaam en er was alleen nog de herinne ring aan een bord tegenover de ovens: Kamertemperatuur 1325. Onder auspicieën van de sectie muziek van „De Velser Gemeenschap" is vrijdag avond op het Stratingplantsoen in Velsen- Noord een openluchtmuziekfestival gehou den, dat helaas niet aan de verwachtingen omtrent de publieke belangstelling heeft kunnen beantwoorden. Tenminste, wanneer van het publiek niet die kinderen worden medegerekend, die het niet alleen de muzikanten vrijwel onmoge lijk maakten zich te concentreren, maar die ook voor de muziekliefhebber een er gernis waren. Het zal altijd wel moeilijk blijven om dit te voorkomen, tenzij de af rastering zodanig is, dat men niet al te dicht bij de musicerenden kan komen. In het algemeen hebben de zeven deel nemende korpsen, zoals de jury-criticus de heer Gijsbert. Nieuwland het uitdrukte, heel behoorlijk gemusiceerd. Mevrouw Jeanne van Asselt mocht met het jeugdorkest van de chr. muziekvereni ging „Wilhelmina" uit IJmuiden de spits afbijten. Zij liet dit voortreffelijk doen met een menuet van Mozart. Onder leiding van de heer Jan Groot vertolkte de IJmuider Harmonie vervol gens de J. A. Hasse Suite van A. den Arend. Dit werk kreeg een mooie, gedegen uitvoering. De ouverture La Gazza Ladra van Rossini werd fraai beheerst door een strak ritme en fijne, lichte nuancering in het pianissimo. De r.k. harmonie „St. Caecilia", onder leiding van de heer Th. A. Bruystens droeg haar aandeel bij met de haar zeer goed liggend" mars Jübelklange van Ue bel, ondanks de geringe bezetting, een euvel waarmede trouwens alle korpsen min of meer te kampen hadden. In de be kende „Kalief-ouverture ontstond vaak een te forse climax, waren de overgangen wat dun en struikelde het lichte koper even. Desondanks bleef het ritme wel ge handhaafd. Na een inleidende mars vergde de heer Jan Schaap alles van zijn „Eendracht"- muzikanten in de ouverture King Orry, die vele kwaliteiten eist. Toch brachten de Eendrachters het tot een fraaie, beheerste harmonie in de themaherhaling. Het moei lijke, moderne werk van Pi. Scheffer High Road, vereist zeer veel accuratesse. De heer J. Heeremans kan zich als lei der van de r.k. harmonie „Soli Deo Glo ria" uit Driehuis gelukkig prijzen jeugd in zijn korps te hebben. Beheerst rustig werd de Symphonie in D van Sammartini uitge voerd en ook de ouverture Feodora van Tschaikowsky, onderging een eenvoudige uitvoering. Het fanfarekorps „Wilhelmina" uit Sant poort' met zijn kleine bezetting (er waren acht leden minder) wist onder directie Van de heer J. Groot in een prettig ritme de Sinfonie Concertante van Boedijn tot een knappe uitvoering te brengen. De Blinden van Toledo, van Mehul, klonk welluidend en harmonieus, hoewel er een klein derail lement was. De chr. muziekvereniging „Wilhelmina" (die het laatst optrad) onder directie van de heer Boot, vermocht, ondanks verster king van enige Caecilianen, niet tot een evenwichtig samenspel te komen in 'de Kleine Suite voor Harmonie-orkesten van Schorer. Dit euvel werd nog sterker ge voeld in de mars uit de First Suite van G Holst, waarin de baspartij niet voldoende uitkwam en ook het ritme sterk was terug gedrongen. Alles bij elkaar genomen beleefde Velsen Noord toch nog een goede muziekavond, BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN. BEVALLEN: D. Dekens—Adamse, d., Gen. Joubertstraat 17 rd., Haarlem; M. A. SteenkistGoos, d., Frogerstr. 12, IJmui den; F. G. BroekJansen, z., Zeeweg 273, IJmuiden-Oost; H. M. Rademakersde Vlugt, d., Merwedestraat 14, IJmuiden; Ph. M. A. H. van Stekelenburgvan Lotrin gen, z., Leeuweriklaan 52, IJmuiden-Oost; A. Maassen van den Brinkvan den Berg, d., Marowijnestraat 4, Santpoort; C. Veen- straPirovano, z., van den Bergh van Eysinigaplantsoen 8, Santpoort. ONDERTROUWD: F. Beettjer. Bree- waterstraat 43, Den Helder, en P. W. de Graaf, Lange Nieuwstraat 152, IJmuiden, t.a. Zaandam, Golfkinstraat 71; J. den Heijer, Planciusstraat 46, IJmuiden-Oost, en is. de Groot, Hooiweg 25, Luxwoude; L. N. van Leeuwen, Djambistraat 5 III, Am sterdam, en C. P. Roozenburg, Kennemer- gaardeweg 3, Santpoort; L. M. Drost, de Roemerstraat 15, IJmuiden, en T. G. Scha- ger. Snelliusstraat 26, IJmuiden, t.a.: IJmuiden, Snelliusstraat 24; J. J. Mole naar, Broekbergenlaan 20, Santpoort, en J. H. Leering, Groeneweg 10, IJmuiden-Oost. GEHUWD: P. J. Kuilboer en M. J. E. Anderson, Driehuis, Driehuizerkerkweg 89; J. van Hijum en W. Schipper, IJmuiden, Pres. Steijnstraat 51; F. Blokstra en E. F. M. Bol, Haarlem, Meeuwenstraat 57; A. Stoker en W. Nieborg, IJmuiden, IJssel- straat 28; P. Snijders en J. B. van Roode, IJmuiden-Oost, Ruijsdaelstraat 1; J. M. van Egmond en F. van Schinkel, IJmui den-Oost, Groeneweg 40; J. Wijlacker en E. G. Kuijck, Santpoort, Litslaan 23; C. G. van Leeuwen en W. M. Brouwer, IJmui den-Oost, Lange Nieuwstraat 440. Advertentie l-jet is alom Voor een goede gebruikte wagen gaat men óök naar inrniiiH INRUIL - GARANTIE - FINANCIERING A.i. van LENT's Automobielbedrijven ,'u Inl. Verkoop .tussen 0-1 8 uur Bevérwijk, .VindeJla^n 5., Telefoon 02510-3223-5052 IJmuiden, Wijka. Zèeërweg107, Tel. 02550-4360-8210 Inlicht. Verkoop na 7 uur 's avonds; 02510-5294. Dealer: OPEL CHEVROLET CORVAIR DE BURGEMEESTER VAN HEEMSKERK, de heer H. Nielen, heeft gisteravond in de zaal van de Petrakerk te IJmuiden een causerie gehouden over problemen in de IJmond, zowel op planologisch, economisch als bestuurlijk gebied. Dit deed hij voor leden van het Politiek Jongeren Contact Velsen. De heer Nielen illustreerde zijn be toog met enkele meegebrachte plattegronden en stedebouwkundige schetsontwerpen, met name het plan Zuiderhoek, volgens welke Heemskerk zich zelfstandig zou kun nen ontwikkelen in de toekomst. De heer Nielen stelde in het begin al da delijk, dat hij beslist niet het juiste medi cijn zou kunnen geven voor de oplossing van de vele problemen in dit gebied. „Als ik zo bevoorrecht zou zijn, zouden er mis schien geen problemen bestaan". De spreker greep terug naar het jaar 1951, toen het streekplan voor de IJmond- Noord werd opgesteld. Dit plan houdt re kening met een verwachte bevolkingstoe name in het gebied ten noorden van het Noordzeekanaal tot (in 1980) circa 120.000. Het streekplan zou zich volgens de pla nologen in fasen ontwikkelen. „Maar dat was in 1951", aldus de Heemskerkse bur gemeester, die daarna duidelijk maakte dat het in de praktijk anders kan lopen. Allereerst stelde hij, dat de verwachte toename van de produktie van ijzer en staal bij het basisbedrijf (de Hoogovens) geen gelijke tred houdt met de daarop ge baseerde bevolkingstoename. Dit dan is de praktijk. Evenals de werkelijkheid is, dat de be reidheid van werknemers om in hoogbouw te wonen (volgens het streekplan is er 60 percent hoogbouw en 40 percent laagbouw gedacht) tanende is. „Er is meer en meer een aversie tegen hoogbouw", aldus de burgemeester, die nog opmerkte dat dit in 1951 ook niet be kend was. De heer Nielen was dan ook stellig van mening dat men wat al te ge makkelijk richtlijnen die door planologen en stedebouwkundigen zijn opgesteld, han teert. „Geleerden kunnen misgrijpen en zich vergissen", sprak hij. Er dwars doorheen Over het streekplan zelf merkte de bur gemeester nog op. dat dit nu al wankelt op zijn grondvesten, omdat ofschoon door De Kroon goedgekeurd .Rijkswa^ terstaat een nieuwe rijksweg heeft gecree- ërd die dwars door het streekplan gaat. Dit betekent dus dat het plan zal moeten worden herzien. „De gemeentebesturen weten niet hoe zij hun uitbreidingsplannen moeten ma ken, nu het streekplan moet worden gewij zigd". De burgemeester staat op het stand punt, dat de planologen nu zullen moeten uitgaan van andere gedachten dan in 1951, toen zij het streekplan voor de IJmond Noord ontwierpen. De stad die men zich in 1951 had gedacht, zag de heer Nielen gegrond op een „gegist bestek". Behalve de problemen van stedebouw kundige en planologische aard, sprak de heer Nielen uiteraard over de bestuurlij ke moeilijkheden, zowel in het verleden als tegenwoordig. „En daar kun je uren, da gen over praten". De spreker herinnerde aan het falen van de wet op de IJmond- raad, die de minister van Binnenlandse Zaken zag als een waarborg voor een ver antwoorde ontplooiing van het natinoale ijzer- en staalbedrijf in IJmuiden. Maar de IJmondgemeentebesturen verzetten zich tegen, het ontwerp, en het gevolg was dat het werd ingetrokken. De heer Nielen zei een groot voorstan der te zijn van één vorm van samenwen king, die zeer beslist nodig is in een ge bied waar de gemeenten tegen elkaar aan1 liggen. Een stap in de goede richting noemde de heer Nielen de destijds aange nomen wet op gemeenschappelijke rege lingen tussen gemeenten. Nuchter Terugkomend op de IJmond-Noord, waar de minister van Binnenlandse Zaken al leen heil verwacht van een samenvoeging tussen de gemeenten Beverwijk en Heems kerk, zei de heer Nielen dat de minister kennelijk ten einde raad is. Burgemeester Nielen ging dan de poli tieke konsekwenties na voor elke partij in de IJmond, zowel bij fusie van twee ge1 meenten als bij samenvoeging van alle drie gemeenten tot een gemeente. De bur gemeester had berekend dat bij samen voeging van de drie gemeenten de KVP 30,2 percent zou behalen, de P.v.d.A 33,2 pet, de CHU-AR 13 pet, de VVD 11,2 pet, de CPN 3,8 pet en de PSP 4,8 pet. Bij sa menvoeging van twee gemeenten (Bever1 wijk en Heemskerk) zou de verdeling zijn KVP 45,8 pet, Pv.d.A 27,9 pet, CHU-AR 9 PCT, VVD 8,3 pet, CPN 3,8 pet en PSP 3,3 pet. Advertentie J De Nederlandse rederij L. Smit en Co's internationale sleepdienst heeft opdrachten ontvangen voor enkele belangrijke trans porten ten behoeve van de olie-industrie. Vier sleepboten zullen in de komende we ken gezamenlijk een afstand van 30.000 zeemijlen afleggen, anderhalf keer rond om de aarde. De meest spectaculaire reis wordt zon der twijfel die van de „Oceaan": het transport van een reusachtige meerstoel van New Orleans naar Port Brega in Libië, waar zij zal worden gebruikt door de grootste tankers. Deze tocht, over een afstand van 6000 mijl, wordt gemaakt in opdracht van de Esso- De meerstoel een reusachtige vogelkooi met een door snede van 40 meter, 24 poten van elk 30,50 meter en een platform op 43 meter boven het wateroppervlak is gemon teerd op een grote ponton, gezamenlijk ge wicht: 3500 ton. De „Oceaan" is reeds on der commando van kapitein J. Slotboom uit New Orleans vertrokken. De „Zwarte Zee III" gaat voor de Mc- Dermott International een reis van 10.000 mijl maken: van Morgan City aan de golf van Mexico naar Ras-AL-Khafji in de neu trale zone van Kuweit. De sleep is een woonschip met accommodatie voor 160 man en een zwaarbeladen ponton met onder delen voor een nieuw pompstation. De „Zwarte Zee III" vertrekt over enkele da gen. Morgan City is tegen het einde van deze maand ook het beginpunt van de 6600 mijl lange tocht van de „Rode Zee" en de „Barentsz Zee" ten behoeve van de Off Shore International. Aan de lange trossen komen te hangen een drijvend booreiland en een werkschip, die Port Gentil in Frans Equatoriaal Afrika tot bestemming hebben. ZATERDAG 17 JUNI VEB-hal, Brink Beverwijk, 20 u.: Groot openingsconcert door de Koninklijke Militaire Kapel, aanvang van Nationaal Hoogoven Muziekfeest „Klaroen 1961". Te 15.30 maakt het Jachthoornkorps van het Garderegiment Jagers een muzikale mars door Beverwijk. Stationsplein, Beverwijk, 14 u.: Excursie naar Edam door leden Historisch Ge nootschap. ZONDAG 18 JUNI VEB-hal, Brink Beverwijk, 12 u.: Eerste concoursdag concertwedstrijden; 14 u.: mars- en tamboerwedstrijden in sport park „Adrichem". MAANDAG 19 JUNI VEB-hal, Brink Beverwijk, 20 u.: Jubi leumconcert door harmonie „Apollo" uit Zaandijk en de Hoogov i Harmonie. Advertentie 'T BESTE ADRES (alle rijbewijzen) LUXE VERHUUR RIJBEWIJS VERNIEUWEN Slavenopstand in Atlantis City Theater, IJmuiden) Tot en met zondag draait in het IJmuidense City The ater „Slavenopstand in Atlantis", een film waarin het bepaald niet aan actie ont breekt. Atlantis, het werelddeel waarvan velen nog altijd hardnekkig volhouden dat het inderdaad ooit heeft bestaan, is nog al tijd een dankbaar onderwerp voor goede en minder goede verhalen en films. Een verhaal dat zich in die mysterieuze we reld afspeelt biedt gelegenheid te over om er oude en nieuwe filmtrucjes in te ver werken. Dit is ook hier het geval. Natuur lijk mag een beeldschone jonge vrouw niet ontbreken en die is er dan ook. Na per me ter toenemende spanning bereikt de film ten slotte de climax, die meteen het ant woord geeft waarom Atlantis er niet meer is: een verschrikkelijke vulkaanuitbarsting die alles onder de kokende lava zet. Zon dagmiddag gaat „Scalperend schuim", een geschiedenis over gewetenloze ban dieten in een vredig gebied bewoond door Indianen. Voor maandagavond tot en met woensdag staat „De laatste reis" op het programma, een spannend verhaal dat zich aan boord van een luxueus passagiers schip afspeelt. Donderdag wordt een spe ciale voorstelling gegeven van „Fraulein zonder beroep", waarin de rollen worden vervult door Dana Wynter, Mel Ferrer, Dolores Michaels en Theodore Bikel. „Jacht op Adolf Eichmann" (Rex Theater, IJmuiden) Onder de titel „Jacht op Adolf Eichmann" wil deze film de toeschouwer een beeld geven van de loopbaan van Eichmann in het nazi-rijk, zijn ontsnapping na de ineenstorting van dit rijk en zijn uiteindelijke gevangenne ming door vrijwillige leden van de Israë lische veiligheidsdienst. Wie de zaak-Eichmann in de krant heeft gevolgd, zal niet ontkomen aan de indruk, dat men in de film de fantasie wel de vrije loop heeft gelaten. Zondagmiddag draait in deze bioscoop „Ridders van de ronde tafel". Woensdag en donderdag wordt de film „Genadeloze achtervolging" vertoond. Beverwijk en Heemskerk In het Kennemer Theater te Beverwijk wordt redenavond „Teenager Love" vertoont. Een jonge vrouw dreigt, doordat ze in het verkeerde gezelschap komt te verkeren, van het rechte pad af te dwalen. Nog net op tijd wordt dit voor komen, maar het was dan ook heus op 't nippertje. „Door begeerte gedreven" kan men in dit theater gaan zien van zondag tot en met woensdag. Drie jonge mannen vechten om één vrouw, maar wie ermee vandoor gaat verklappen we niet. In de zondagmatinee draait „Strijd om bloed geld", een „Western". L u x o r heeft tot en met maandag „De schaamtelozen" op het programma staan. De strijd van een jonge dominee tegen de jeugdmisdadigheid, die door de eerste, maar bepaald niet gemakkelijk, gewon nen wordt. Dinsdag tot en met donderdag: „Dui zend sterren schitteren". Zondagmiddag: „Romarei, het meisje met de groene ogen", waarin de bezoeker op reis naar het Verre Oosten gaat. W. B. Theater vertoont hedenavond „Bagdad" en zondag en maandag „Do denrit". In beide films kan men z'n hart ophalen aan actievolle scènes, die elkaar in hoog tempo opvolgen. Marquette in Heemskerk geeft he denavond „Rififi onder de vrouwen" en zondagmiddag ,De witte wildernis".

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 5