Xaal-lmia De Twentsche Bank Vlaardings Oude Lijnbaan viert 350-jarig bestaan Reactievermogen aanzienlijk minder na kleine hoeveelheid drank OP EN OM HET BINNENHOF 7uivei« Hermasept Ontruiming van bedrijfspanden Helft van fruitoogst in Noordoostpolder verloren Geheel gemoderniseerd bedrijf Taldispevt Woonschipbewoners in Amsterdam protesteren ZATERDAG 17 JUNI 1961 9 Regering komt met nieuwe compensatieregeling „Rotterdam" en „Gelderland" in Kiel HUID ZEEPenCREME 1 TABOE LACHERTJE KROOS MOERSTAAL Mijn hand in Uw hand, Vader, Van in den beginne Tot aan het einde der tijden. Leven is niet slechts leven alleen. Doorgeven is het De vlam van de liefde, Het vuur van de kennis, Het water der klaarheid, 't Vermogen der tranen, 't Vermogen te lachen. Doorgeven is het Van geslacht tot geslacht, Van hand tot hand, Van in den beginne Tot aan het einde der tijden: Het leven van 't Leven, Het leven onsterflijk. BERTUS AAFJES Publicatie ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan T alarius ANTIEKE MEUBELEN houden waarde Mr. A. W. baron van Imhoff KNAG-voorzitter Ingenieurs congresseren in Zeeland ZOMERLEERGANG OVER ALCOHOLISME fêe oom. ....woq NET OP TUD.'" Dr. E. van Raalte Na overleg met de vaste Tweede-Kamer commissie hebben de ministers van Ju stitie, van Economische Zaken en van Volks huisvesting een gewijzigd ontwerp van wet ingediend inzake een voorlopige rege ling tot schadeloosstelling van huurders van bedrijfspanden in geval van onteige ning of vordering in eigendom en in geval van ontruiming van het gehuurde. Thans wordt o.m. voorgesteld bij ont eigening enz. een schadeloosstelling voor een bedrijfspand uit te keren gelijk aan de opbrengst van het bedrijf van de laat ste drie jaren ofwel de som van de huur prijs over de laatste acht jaren. Door aan bieding van een voortgezette termijn van gebruik voordat onteigeningsvonnis is ge wezen, kan de schadeloosstelling worden verminderd tot tenminste de huurprijs van de laatste twee jaren. De Kamercommissie meent dat op grond van deze en andere wijzigingen de beraad slaging over dit ontwerp, die in de Twee de Kamer op 20 december 1960 werd on derbroken, kan worden voortgezet. In de Noord-oostpolder is door de nacht vorst van eind mei op sommige bedrijven meer dan 90 percent van de fruitoogst ver loren gegaan. Deskundigen nemen aan dat de totale fruitoogst in de Noord-oostpolder tot op minder dan de helft is gereduceerd. Daar bij komt dat de nachtvorst de kwaliteit van het overgebleven fruit sterk heeft aan getast. Zonder nachtvorst zou de fruit oogst in de polder 6 a 7 miljoen kg bedra gen hebben, thans wordt hij voorlopig ge raamd op 2'/s a 3 miljoen kg. Ook in de provincie Utrecht is plaatse lijk ook veel fruit bevroren maar de an dere fruitcentra hebben geen schade gele den. In de landbouwsector hebben de aard appels veel te lijden gehad. Verwacht wordt dat 75 pet van het zg pootgoed niet selec- teerbaar zal zijn. Het areaal pootgoed in de noordoostpolder is 4500 ha. groot. De Nederlandse marineschepen „Rotter dam" en „Gelderland" zijn vrijdagmiddag in de haven van Kiel aangekomen. Het tot woensdag durende bezoek geldt de Kieler Week die zondag 18 juni begint. Voor de bemanningen van beide schepen, een 550 man in totaal, zullen excursies worden ge organiseerd. Advertentie Advertentie Zelfs schrijvers in het blad Taboe blijken niet te weten wat „taboe" betekent, getuige ene J. van den Berg, die in dat blad schrijft: „Vooral wanneer in het buitenland bepaalde publikaties zijn gedaan over het koningshuis, wordt over deze onderwerpen onmiddellijk een taboe uitgesproken." Taboe's, brave Van den Berg, wor den niet „over iets uitgesproken". Vrijheid en Democratie had een onderhoud met landbouwer Stikker uit de N.O. Polder en schrijft: „Dan komt het gesprek natuurlijk op de mechanisatie. Het blijkt, dat de heer Stikker de middenweg houdt: een trekker met bijpassen de werktuigen en een span paar den. „Die kunnen we voor heel veel kleinere werkzaamheden toch niet missen", zegt hij lachend." En ik maar niet begrijpen wat daaraan nu te lachen viel. In De Telegraaf lees ik: „Zo dronken was zondagavond de Zaandijker B. K. dat hij bij de molen De Koperslager te Zaandijk in een met kroost bedekte weg sloot fietste. K. kreeg zeer veel bagger en kroost binnen." Als het er één keer had gestaan had ik aan een zetfout kunnen geloven, maar twéémaal Haarlems Dagblad noemt Le- dia Goldoni „een relevatie uit de film „Shadows" Had nu maar liever gewoon „open baring" geschreven. BETERSCHAP! Bioscoop Scala te Weert kondigt aan de film: „Van het moederschap ontstoken" Dat kan natuurlijk bij een bevalling gebeuren. Ik hoop dat moe nu her steld is. Een ijverig lezer en dat nog wel leraar M.O. Nederlands, was het niet met mij eens toen ik een opmerking maakte over een ijskastreklame die „nooit geen vliegen" beloofde. Hij vindt dat dit goed Nederlands is. Ik (nog altijd) niet. Maar ik ben geen leraar M.O. Een eeuw De Twentsche Bank. Een goede grondslag voor de pioniersgeest van de jeugd, gespiegeld aan het verdiept inzicht van de ouderdom. Een harmonisch samengaan van oud en jong. Zoals op afgebeelde foto, waarbij een nederlands schrijver zijn impressies weergaf. nooooo^oooooao+onoot Op grootse wijze heeft de Touwfabriek n.v. Oude Lijnbaan in Vlaardingen de vie ring van zijn 350-jarig bestaan ingezet. Vandaag met een samenkomst op het bedrijfs terrein, een koud buffet in het Deltahotel en met een romantisch en luisterrijk tuin feest op de 350 jaar oude touwbaan; en morgen met een groots feest voor het tachtig man sterke personeel met hun dames. Door de eeuwen heen is deze touwfabriek ingesteld geweest op de visserjj, die, in een nog betrekkelijk recent verleden, altjjd geconcentreerd is geweest in Vlaardingen. Maar de Oude Lijnbaan is na de laatste wereldoorlog de bakens gaan verzetten en zich op andere bedrijfstakken gaan oriënteren, en wel op de scheepvaart en de zich mechaniserende landbouw. De personeelsbezetting van de Oude Lijnbaan, die zich nimmer boven de 15 had bewogen, groeide tot rond 80. In de laatste vijf jaar werd het machi-, nepark op de eeuwenoude touwbaan vol ledig gemoderniseerd en kregen gestalte: een moderne spinnerijhal, aanvankelijk met een oppervlakte van 600 m2 en later vergroot tot 950 m2; „een touwslaghal, waarin een machine van eigen vinding staat opgesteld, die volgens een geheim procédé touw slaat uit acht strengen, ter wijl het normale touw, dat voor meer- en sleeptrossen wordt gefabriceerd, uit drie strengen is samengesteld. Het bedrijf be hoord thuis tot de modernste touwfabrie- van Europa. De eerbiedwaardige ouderdom van deze touwslagerij past volkomen in de omgevin, waar zij 350 jaar geleden werd geboren. Een stokoude krottenbuurt in het hart van het oude Vlaardingen. De recente uitbrei dingen van het bedrijf zijn daardoor hand in hand gegaan met de sloop van krot woningen om de nodige ruimte te schep pen. Deze touwslagerij met haar 325 me ter lange en 350 jaar oude touwbaan in het hart van de binnenstad is voor het zich in stormachtig tempo moderniserende Vlaardingen een typisch bezit. De dikste .tros, die wordt geleverd en de gebruikelijke lengte van 220 m heeft, heeft een omstrek van 30 duim en weegt 6.600 kilo. Manillavezel is de grondstof en wordt van de Philippijnen geïmporteerd. Maar steeds groter wordt ook de produktie van uit sisalvezel vervaardigd bindtouw voor landbouwdoeleinden, dat grotendeels zijn weg vindt 'naar Amerika en Canada en waarvan de doorsnede veelal nog geen 3 mm is. Van de totaalproduktie bij de oude lijnbaan wordt tachtig pet geëxpor teerd. Op de touwbaan worden 220 m lange trossen geslagen. Advertentie Secretaires. Chiffonnières. Stoelen, ronde Tafels ook uitschuifbaar. Alles van mahonie hout. ook kleinmeubelen. canapé's. Voor restaureren en inkoop Antieke meube len. Tel. 12223. Groot Heiligland 64. A. MUDDE - Gasthuisvest 45. (Van onze Haagse redacteur) Tijdens de algemene ledenvergadering van de Koninklijke Nederlandse Automo biel Club, die in Scheveningen werd ge houden, is tot voorzitter gekozen mr. A. W. baron van Imhoff te Vught, officier van Justitie bij de rechtbank te 's Her togenbosch. Baron van Imhoff was al lid van het bestuur van de KNAC. Hij volgt jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen als voorzitter op. Op een tweedaags congres van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs in Zee land, heeft de voorzitter ir. G. A. K. Tuyl Schuitemaker, in zijn jaarrede gewezen op ,de fusie, tussen petinstituut en de Ver eniging van' Delftsè ingenieurs, waardóór 'het K.I.I. "'thans 9800 leden telt. Hij wees voorts op het feit dat in Nederland in 1960 de produktie van de industrie 13 per cent hoger was dan in 1959. Een aanmer kelijke grotere stijging dan in de omrin gende landen. Plm. 41 percent van de Nederlandse arbeiders is werkzaam in de industrie, en deze zorgt voor 43 percent van ons nationale inkomen. Erop wijzend, dat een derde van de industrie-arbeiders werkzaam is in fa briekjes met drie tot vijf man, achtte hij een bundeling van krachten noodzakelijk. Tijdens de middagbijeenkomst werd de gouden instituutsmedaille voor speurwerk uitgereikt aan dr. A. Bouwers op grond van zijn verdienste voor de ontwikkeling van röntgenapparatuur voor medische toepassingen, het onderzoek van hoge elektrische spanningen ten behoeve van kernfysisch onderzoek en de ontwikkeling van optische systemen die onder meer toe passing vinden in de „Odelca" spiegel- camera voor röntgenschermbeeldfotogra- fie, welke uniek is op de wereld. Tijdens de zevende internationale zo- merleergang voor de wetenschappelijke bestudering van de preventie en de behan deling van alcoholisme in het Tropeninsti tuut in Amsterdam heeft de Zweedse pro fessor dr. Kjell Berver van de universiteit in Stockholm een beschouwing gegeven over de effecten van alcoholgebruik op de sensiomotorische verrichtingen van de mens en de meetbaarheid hiervan. Een groot aantal onderzoekingen, o.a. door hem en prof. Goldberg in Zweden verricht, wees uit dat ook het gebruik van nss atorytojji losv ab ioo; t>v'i9in isovijb» &Ci .gnri MORGENVADERDAG Het ministerschap van Buitenlandse Zaken Woensdag deed er zich in de Kamer iets uitzonderlijks voor. Een minister ging van zijn stokje. Dit overkwam minister Luns, slechts kort nadat het debat begonnen was' over de verslagen omtrent de uitwer king en toepassing van de verdragen over de Europese Gemeenschappen. Voor zover na te gaan was de oorzaak van dit inci dent, dat meteen een einde aan de. verga dering maakte, niet zozeer gelegen in het aan de orde zijnde onderwerp alswel een algemene oververmoeidheid van de be windsman. In het begin van dit jaar heeft hij, om dezelfde reden, enige weken vacan- tie in het buitenland moeten genieten. Daarna heeft hij, als van ouds, zijn ar beid hervat. Dat wil zeggen, dat hij het bijkans bovenmenselijk druk had, niet slechts met werk hier te lande, maar in niet mindere mate met telkens heen en weer trekken, het bijwonen van en het voe ren van besprekingen elders. Als men in gedachten eens even terug keert, in het bijzonder tot het tijdperk voor 1914, dan kon in ons land een minister van Buitenlandse Zaken hetgeen hem te doen stond betrekkelijk op zijn slofjes af. Voor al sinds 1945 is dit helemaal veranderd. Achteraf bezien was het daarom nog niet zo vreemd zij het ook, dat in wezen een geheel andere reden daartoe leidde dat wij er van 1952 tot 1956 twee ministers aan het departement op het Plein op na hiel den. Alleen bleek het toen in de praktijk zeer moeilijk om tot een bevredigende taakverdeling en daarmee tot een zo goed mogelijke samenwerking te komen. Later is de ene minister van Buitenlandse Za ken, die wij toen weer van 1956 af gehad hebben, tenminste bijgestaan door een Staatssecretaris. Nu stel ik terstond op de voorgrond, dat deze ook al heel wat hooi op zijn vork neemt. Vooral echter tenge volge van de toeneming van internationale conferenties is er op de duur op degene, die aan het hoofd van Buitenlandse Za ken staat, een wel zeer zware last komen drukken, zelfs al geniet hij de deugdelij ke bijstand van een Staatssecretaris. Daar om doet zich toch de vraag voor, of en in hoeverre, vooral ook uit menselijk oog punt, een andere organisatie de voorkeur zou verdienen. Hieromtrent zal men zich thans nader hebben te beraden,. Inmiddels is het althans verheugend, dat volgens de berichten, op zichzelf de onge steldheid van minister Luns geenszins van ernstige aard is. Te duchten valt intussen, dat hij zelf onwillekeurig geneigd zou zijn al te snel weer op volle kracht te gaan werken. Reden te meer voor het kabinet- De Quay om zich onderwijl af te vragen, of b.v. niet het minste ware nog een twee de Staatssecretaris aan Buitenlandse Za ken te verbinden. Het kabinet-De Quay zit op de schopstoel Nu ik het over het kabinet heb, kan het niet anders of ik dien er de aandacht op te vestigen, dat het zich thans in een ver re van veilige positie bevindt. Veeleer kan en moet men vaststellen, dat het op een schopstoel zit. Dit is thans ook duidelijk naar buiten gekomen, nu de fractieleiders van de vier regeringspartijen met de mi- nister-president en drie van de overige le den van het Kabinet, te weten, een libe raal, een anti-revolutionair en een christe- lijk-historisch minister, zijn gaan praten om alsnog te zien of er een haalbaar com promis bereikbaar zou zijn met betrekking tot het vraagstuk van de kinderbijslag. Reeds overheerst de indruk, ook en in het bijzonder in de Tweede Kamer, dat het daar tegen het eind van de maand aan de orde komende wetsontwerp inzake de al gemene kinderbijslagregeling waarschijn lijk van de zijde der met de regering be vriende groepen niet voldoende steun zal krijgen. Nu kan men wel trachten het spelletje te spelen, dat het hier een zoge naamde „vrije kwestie" betreft, waarover het Kabinet als zodanig zich niet druk zou behoeven te maken, indien het een échèc zou lijden, maar dat gaat toch werkelijk te ver, gezien ook het programma, waar mee dit kabinet in zee is gegaan. Nu zegt de K.V.P. wel bereid te zijn water in de wijn te doen en met een regeling genoe gen te willen nemen, die haar enerzijds in wezen slechts matig zou bevredigen, doch waarvoor dan anderzijds de medewerking van de andere regeringsgroepen bereik baar zou zijn. Wie het oor te luisteren legt in de parlementaire wandelgangen krijgt echter de indruk, dat op het moment een aanvaardbare oplossing nog niet is gevon den. Wim Kan en het Kabinet Kort geleden heeft de voorzitter van de anti-revolutionairen op een bijeenkomst van zijn partij de staf gebroken over Wim Kan. Als men hem goed beluisterde, dan was de zin van zijn betoog, dat deze in diens grappen enz. over het tegenwoordi ge bewind bepaald te ver zou zijn gegaan en zich nodeloos zou hebben schuldig ge maakt aan hetgeen men aantasting van het gezag noemt. Met alle klem moet ik hiertegen opko men. Wim Kan heeft heel goed weergege ven wat er in een zeer groot deel van ons volk leeft. Met name, dat daar het tegen woordige Kabinet bepaald geen gezag ge niet. Dit is niet zozeer de schuld van de kritici alswel een gevolg van het feit, dat van het begin af dit kabinet in het alge meen te zwakke plekken liet zien. Los van zijn politieke samenstelling bestond het en bestaat het in onvoldoende mate uit eers te rangskrachten. En evenzeer los van zijn politieke samenstelling worden er, nu eens door deze dan weer door gene minis ter bedenkelijke en niet noodzakelijke fou ten begaan. Het zit hem, naar het mij wil voorkomen, heus niet in de eerste plaats in het feit, dat deze keer de socialisten bui ten de deur zijn gehouden, doch in de om standigheid dat er aan de ploeg in zijn ge heel al te veel ontbreekt. Laat ik hier, bij wijze van eén slechts klein voorbeeld, nog het volgende in herinnering brengen. De vorige week kwam er in de Kamer een wetsontwerp ter tafel ter verhoging van het jaar-inkomen van de Kroon. Het ging er tenslotte zonder hoofdelijke stemming door. Maar dit gebeurde pas, nadat de drie let wel drie ministers, die het ont werp hadden ingediend, terecht op hun vin gers waren getikt, omdat aanvankelijk de toelichting al te gebrekkig was geweest. Pas nadat zij dit verwijt van de Kamer in ontvangst hadden moeten nemen, hebben zij voor een uitvoerigere toelichting zorg gedragen. Hier was dus in wezen door drie ministers een verzuim gepleegd in plaats van dat tenminste een hunner de ambtge noten er tijdig op gewezen had, dat men met zulk een toelichting toch heus niet voor de dag kon komen. Mocht dit Kabinet over de algemene kin derbijslag struikelen, dan ligt dat mijns in ziens meer nog dan aan de wijze, waarop het dat ene onderwerp behandelt aan een algemene malaise, waaronder het van stonde af aan gebukt gaat, zelfs al heeft het dan tot nu toe in het algemeen- financieel en economisch de wind mee. Voorlopig gelukkig einde van de R.T.C. Na wat ik de vorige week over de R.T.C. met Suriname en de Antillen schreef, kan ik volstaan met aan te stippen, dat die bij eenkomst voorlopig tot een gelukkig einde is gekomen. De Surinamers immers, die bovenal op deze conferentie gesteld waren, zijn bijzonder voldaan nu een werkgroep verder zal nagaan wat er te doen zou zijn om aan hun wensen in zake meer en gro tere zeggenschap op het gebied van de bui tenlandse politiek tegemoet te komen. Ne derland is zo wijs geweest onder meer ken baar te maken er niets tegen te hebben als zij deel zouden gaan uitmaken van de or ganisatie der Verenigde Naties. Dit, ter wijl zij deel blijven uitmaken van het Ko ninkrijk. Met bijzondere belangstelling meer zeg ik er op het ogenblik niet van valt nu af te wachten, of de V.N., be reid zullen zijn Suriname als lid op te ne men. Daarnaast doen zich nog andere pun ten voor, waarmee de werkgroep zich zal bezig moeten houden. Niet uitgesloten is, dat zij in sommige opzichten wel regelin gen zal weten te vinden, die Suriname kun nen bevredigen en tevens ook voor de An tillen en Nederland aanvaardbaar zullen zijn. Alles te samen genomen zou men zich hebben kunnen voorstellen, dat wel licht bestudering door een werkgroep vóór het beleggen van een R.T.C. nog doeltref fender ware geweest. slechts kleine hoeveelheden alcoholica een duidelijk waarneembare invloed op het organisme heeft en aanzienlijk het reac tievermogen beïnvloedt met betrekking tot snelheid, nauwkeurigheid en gerichtheid, waardoor de omgevalskansen in het ver keer niet zelden 50 maal groter worden. Ook de katerperiode wordt door deze ver mindering van het reactievermogen geken merkt. En doordat velen pogen de onpret tige gevoelens van een kater met een „op- kikkertje" te doen verdwijnen, wordt deze, aldus prof. Berver, nog langer bestendigd. In de discussie, die hierop volgde, bleek dat op grond van deze en soortgelijke on derzoekingen in diverse landen het toelaat- vare maximum bloedalcoholgehalte is vastgelegd. In andere landen zijn reeds eerder vastgestelde maxima op grond van dezelfde gegevens aanzienlijk verlaagd. Zij lopen uiteen van 0.5 in Zweden tot 1.5 pro mille in België. In Tsjechoslowakije is sinds het begin van dit jaar iedereen strafbaar, die na het gebruik van welke hoeveelheid alcohol ook een motorrijtuig bestuurt. Voor iedere con sumptie die men gebruikt heeft moet ten minste één uur verstreken zijn alvorens men zonder risico achter het stuur kan gaan zitten. Gedurende de eeste drie maanden na het invoeren van deze maatregel gaven de sta tistieken een vermindering van ongevallen tengevolge van alcoholgebruik met 50 pet te zien. Advertentie Vraagt Uw Apotheker of O De „belangengemeenschap van Amster damse woonschipbewoners" heeft in een brief aan de minister van Binnenlandse Zaken ernstig bezwaar gemaakt tegen de wijze waarop de hoofdstedelijke autori teiten de liggeldverhoging met absoluut onvoldoende redelijke argumenten hebben doorgevoerd. De bewoners der schepen zijn zeer verontrust door deze drastische verhoging, die woensdag in de raad is aangenomen. Gemiddeld moet na 1 juli a.s. 150 tot 200 percent meer worden be- aald. De „Belangengemeenschap" vindt het volkomen onredelijk dat de Amsterdamse woonschipbewoners worden gedwongen de voor hen gemaakte kosten voor havenaan- leg etc. (hoewel zij daar nimmer om heb ben gevraagd en daarin niet zijn gekend) binnen 3 V* jaar terug te betalen. De brief stipuleert nog eens dat het wo nen op een woonschip grotendeels een uit vloeisel is van de ontstellende woning nood. „Wij kunnen dan ook niet begrijpen waarom het gemeentebestuur tracht, met alle middelen de circa 800 gezinnen die in Amsterdam op woonschepen wonen op ex tra kosten te brengen, terwijl het bekend is, dat vele van deze mensen met zeer krappe middelen hun boot hebben gefinan cierd en als regel reeds hoge afbetalingen hebben te doen". De „Belangengemeenschap" heeft alle woonschipbewoners opgeroepen voor een bijzondere protestvergadering op woens dagavond a.s.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 9