B half zwaar dubbel lekker Hevige strijd in Zandvoort Nederlandse F rancaises Nieuw nationaal record van Gerda Kraan op 800 meter atletes klopten met overmacht de Buitenlandse roeiers waren op Bosbaan oppermachtig Brumel sprong 2.23 m hoog Tevreden Ferrari's waren ook in België oppermachtig 5 nummers werden dubbele zege Jetione Papp verbeterde het internationale baanrecord Holland-beker voor Australiër Mackenzie ILFORDbe^eli'lm Veldhuizen kampioen op de 25 km hardlopen maandag 19 juni 1961 10 CARITAS-LOTTO d.d. 18-é-'61 De winnende getallen zijn 4 8 32 36 43 48 Kris-kras Heidenrijk Nederlands sabelkampioen Hoogtepunt Kreet van bewondering JU BILE UMWEDSTRIJDEN „KONINKLIJKE' Nieuw Frans record Wereldrecords Yolanda Balas kwam tot 1.88 meter Advertentie DOBBELMANN (dubbel) LEKKER MAN! Advertentie Zii die hiervan in één lottovak 6. 5 of goed hebben aangekruist, moeten zich schrif telijk melden bij Caritas Postbus 85. Heer len en op enveloppe in linkerbovenhoek ver melden: prijsmeldingen. (4e prijs (3 goed) tijdelijk vervallen). Overal Caritas-agentschappen (winkeliers etc.) gevraagd. Eveneens verenigingen welke wekelijks 40 percent subsidie ontvangen ter versterking van hun verenigingskas. Steunt allen vrijwillig Caritas de toto waar een hart in zit voor het goede doel in het algemeen belang. Alle inlichtingen bij M. G. HERMES CA RITAS, POSTBUS 85, HEERLEN, tel. 04440 —74 61. De zestien wagens in de belangrijkste race op het circuit van Zandvoort enkele honderden meters na de start. Van Zalinge is met zijn „eigenbouw- bolide" (zie pijl) al van de zestiende plaats naar voren opgerukt en nog voor het ingaan van de Tarzanbocht zal hij de tweede plaats bezetten achter Pon (voorgrond). Nauwelijks 5000 toeschouwers hebben zondag op het circuit van Zandvoort genoten van een viertal bijzonder aardige races, die georganiseerd werden door de Nederlandse Autorensport Vereeniging. In alle wedstrijden werd namelijk op bijzonder hevige wijze slag geleverd, de coureurs gaven zich tot het uiterste, maar verloren de veiligheid toch niet uit het oog. En vooral dit laatste was een winstpunt, want wij hebben het op het circuit helaas wel eens anders gezien. Opmerkelijk was het uitstekende rijden van de Amsterdammer Tonio Hilde- brand, die in drie races aan de start verscheen, een eerste en een tweede plaats veroverde en bovendien voor het „vuurwerk" zorgde, zonder hetgeen de auto races rondjes rijden van goede automobilisten zou zijn. In de eerste race snelde weliswaar Swaab (Renault Gordini) onbedreigd op de overwinning af, maar achter hem zorgden Keller en Jones (beiden op Austin Seven) en Hildebrand (op Morris 850) voor een spannend duel, dat tenslotte door Keiler werd gewonnen. In deze race leverden voorts drie Volkswagens slag, bestuurd door Van Lennep, Tegelaar en Leegsma. Tegelaar won deze strijd, maar zijn rijden was niet overal even correct. Hij gaf bij voorbeeld Van Lennep keer op keer geen ruimte en na afloop van de race verdween hij dan ook ijlings achter de pits. Blijdensteijn, voor deze gelegenheid spe ciaal met zijn Borgward Isabella TS uit Engeland overgekomen, nestelde zich on middellijk na de start achter Hildebrand (Austin Sprite) hoewel hij als veertiende gestart was. De Austin van Hildebrand be gon echter in de derde ronde kuren te ver tonen en toen was voor Blijdensteijn de weg vrij om ongehinderd op zijn eerste Ne derlandse zege af te stevenen. Met slechts één ronde achterstand eindigden de da mes Vader-Vlaanderen en Heidendahl- Automobilisme Hartog, die na afloop van NAV-voorzitter Gijs Berk een bos bloemen in ontvangst mochten nemen. De derde race gaf een verwoede strijd te zien tussen Schous (Porsche 1600 S), Rozenblatt (MAG) en Vetter (MG Twin Cam). Schous viel, wegens motorpech, in de negende ronde uit en twee ronden voor het einde van deze wedstrijd greep toen Vetter zijn kans. Hij passeerde Rosenblatt binnendoor en hield de resterende acht ki lometer de leiding in handen. De vierde race was veruit de spannend ste. Naast dertien sport- en rensportwa- gens verschenen namelijk drie formule-bo- Tegen het einde van de vierde wed strijd van de sportwagenraces in Zand voort werd Pon met zijn Porsche Carrear Arbath (voorgrond) fel belaagd door Hildebrand met Lotus Seven (rechts). Twee ronden voor het einde passeerde Hildebrand de Porsche en reed zegevierend over de eindstreep. lides aan de start, respectievelijk bestuurd door Slotemaker (Elva), Peeperkorn (Coo per) en Van Zalinge met een eigen bouw. De Amsterdamse coureur Tonio Hil debrand is best te spreken over de Officier van Justitie in Amsterdam. Hildebrand werd na een gerechtelijke vonnis wegens te snel rijden zijn rijbe wijs ontnomen en daarom beschikte hij niet over een startlicentie. Met goedvinden van de Officier van Justi tie mocht de KNAC-sportcommissie hem echter voor deze NAV-races een tijdelijke licentie verlenen. Hildebrand heeft daarvan dankbaar geprofiteerd. Hij reed keurig, behaalde een eerste en een tweede prijs en hij "reed na af loop tevreden als passagier in zijn eigen wagen naar huis terug. Van Zalinge, als zestiende gestart, wrong zich kris-kras naar voren en nam nog voor het ingaan van de Tarzanbocht al de tweede plaats in achter Porsche-rij der Pon. Even reed hij nog op kop, maar toen begaf zijn wagen het. Peeperkorn had voordien al het veld geruimd, maar Slote maker begreep zijn taak en zette de aan val op Pon in. Hij slaagde er telkens weer in de verlo ren afstand op de rechte stukken door be hendig stuurwerk in de bochten te nivel leren, maar in de dertiende ronde moest hij toch wegens een defect aan zijn wagen het veld ruimen. Inmiddels was echter Hildebrand (Lotus Seven) naar voren gekropen en twee ron den voor het einde sloeg hij zijn slag. Eerst bleef hij nog in de slipstream van Pon rijden, maar toen wipte hij binnen door voorbij en in de twee laatste ronden gaf hij Pon geen gelegenheid meer bij te komen. Tijdens deze race deed zich on danks de soms spekgladde baan geen en kel ongeluk voor. Wél tijdens de training toen Van der Leden en Moss (overigens geen familie van Stirling Moss) met el kaar in aanraking kwamen. Er was alleen materiële schade. De Amsterdammer Boudewijn Heiden rijk is gisteren in het Sportpark „De Vijf Sluizen" te Vlaardingen Nederlands kam pioen sabel geworden. De uitslag van de finale was: 1. B. Heidenrijk (zaal Van den Berg Amsterdam), 4 gewonnen partijen (na bar rage); 2. K. Kardolus (Vrije Wapenbroeders Den Haag(, 4 gewonnen partijen (na bar rage); 3. H. Haenen (zaal Vandervoodt Rot terdam), 4 gewonnen partijen (na bar rage); 4. H. Los (KOS), 2 gewonnij partijen; 5. J. Kuypers (Athos Voorburg) 1 ge wonen partij; 6. J. Makk (Adam Bela Utrecht) 0 ge wonen partijen. Evenals in Zandvoort in de Grote Prijs van Nederland waren de Ferrari's in de zondag verreden Grote Prijs van België, de derde race van het seizoen voor het wereldkampioenschap der coureurs, opper machtig. De eerste vier plaatsen werden ingenomen door wagens van het Italiaan se merk met als winnaar de Amerikaan Phil Hill. De Duitser Wolfgang von Trips, die in Zandvoort won, werd nu tweede, de Amerikaan Ritchie Ginther finishte als derde en de Belg Olivier Gendebien ging als vierde over de eindstreep. De vijfde en zesde plaats werden ingenomen door respectievelijk John iSurtees met Cooper en Dan Gurney met Porsche. Na de Grote Prijs van België luidt de stand in de competitie om het wereldkam- p'oenschap der coureurs 1961: 1. Philip Hill (V.S.) 19 punten; 2. Wolfgang Graf Berghe von Trips (2-Dld.) 18 pnt; 3/4 Stir ling Moss (G.B.) en Ritchie Ginther (VS) beiden 12 pnt.; 5. Jim Clark (GB) 4 pnt, 6/7 Dan Gurney (GB) en Olivier Gende bien (België), beiden 3 pnt.; 8. John Sur- tees (GB) 2 pnt.; 9/10 Jack Brabham (Austr.) en Bruce McLaren (Nw-Zeeland) beiden 1 p. Holland, Holland spreekt een woordje mee. Dat was de uitbarsting van vreugde van een hossende en juichende Nederlandse dames atletiekploeg na af loop van de interlandontmoeting tegen de Franse dames in het met ruim 4000 toeschouwers bezette stadion „Grimonprez"'. Een interlandontmoeting, die niet alleen voor de vierde maal in successie in een zege voor onze langenoten eindigde, het werd met 73—43 punten zelfs de grootste in de historie van deze wedstrijdenreeks maar tevens een nieuw Nederlands 800 meter-record van de Haagse politieagente Gerda Kraan oplever de in de fantastische tijd van 2 min. 7,8 sec. Ze bezet daarmee op de wereld ranglijst van dit jaar de tweede plaats achter de Olympische kampioene, de Rus sin Ludmilla Lissemko (2.07.0). Het oude record stond sinds 12 juni van vorig jaar op naam van de Haagse met 2.08.01. Daarnaast waren er de verrassingen van Paula van de Wegen, die achter Joke Bijleveld met 6.08 meter en Madeleine Thetu de derde plaats bezette met 5.84 meter de beste sprong van haar loop baan de 400 metertijden van Fie Twenthe (57.9) en Greet Soesbeek (58,6) waren eveneens beste persoonlijke presta ties en de zege van de kleine Wil Ka pel op de 200 meter voor Tilly van der Zwaard. Hoe sterk de Nederlandse damesploeg in haar geheel wel was, bleek uit de ne gen overwinningen van de in totaal elf nummers, waarvan er zelfs vijf in een dubbele zege eindigden. Daarbij dient te worden aangetekend, dat in vergelijking met een jaar geleden topkrachten als Ine Terlaak-Spijk en Dini Hobers, die beiden afscheid van de wedstrijdsport hebben ge nomen, werden gemist. En de Neder landse recordhoudster discuswerpen Loes Boling kon in verband met een examen niet aan de wedstrijd deelnemen. Was het Nederlandse team met een niet al te gerust hart naar Rijssel gereisd, in de morgenuren, na drie nummers het vèrspringen, het discuswerpen en het speerwerpen hadden onze landgenoten reeds een kleine voorsprong (18-15 punten) genomen, een voorsprong die in de mid dag toen ook de Franse en Belgische he ren tegen elkaar in het strijdperk kwa men, steeds groter werd. Het hoogtepunt was ongetwijfeld de re cordloop van Gerda Kraan, de 27-jarige Nederalndse kamipoene. In 'n enorm tempo begon Gerda aan haar slijtageslag. Want toen na 400 meter de klokjes 63,7 secon den aanwezen, was de voorsprong op de Frangaises Maryvonne Dupureur, Brigit te Deschanel en da in vierde positie lo pende Els Nieuwpoort reeds zo groot dat haar overwinning reeds bij voorbaat vast stond. Daarna heeft de Nederlandse ko lonie met stijgende verbazing gekeken naar de volgende ronde. Want zonder een moment te verslappen ging het Haagse meisje door, zo hard, dat de tweede 400 meter in 64,1 seconden werden afgelegd Twee ronden van vrijwel gelijke snelheid: het was fantastisch! Het was voor Gerda Kraan de zevende recordprestatie sinds zij in 1958 voor het eerst de 800 meter liep in 2 min 16,6 se conden. Els Nieuwpoort greep op 100 me ter voor de streep haar kans en ging op het laatste rechte einde haar Franse riva le Deschanel voorbij en eindigde in 2 min, 16,5 sec. cp de derde plaats. Joke Bijleveld was ongenaakbaar bij het vèrspringen en op de 100 meter en in de 4 x 100 meter estafette bracht zij haar ploeg naar een winnende positie. Dat haar beste sprong maar 6,08 meter telde, was van minder betekenis, want het had even goed 6.20 meter kunnen zijpr Die afstand werd namelijk na een mini- tieus onderzoek ongeldig verklaard, om dat de Haagse atlete met de voorste kant van haar spike even over de afzetbalk ging. Paula van der Wegen verraste met een uitstekende 5.84 meter en wanneer zij aan snelheid wint, zit de 6.00 meter er ze ker in. De 100 meter met Joke als eerste en Ellen Ort op dc tweede plaats met mi niem verschil was een demonstratie van kracht en snelheid. En het was dan ook Stuart Mckenzie begon er maar niet eens aan. Er was ook geen beginnen aan. De prijzenschat van de Australiër was te omvangrijk. Tot grote hilariteit van de toeschouwers keek de veelvoudig Euro pese kampioen nog eens naar de over volle prijzentafel en keerde zich toen re soluut om. Het machtige beeld, de veel begeerde 75 jaar oude Hollandbeker de hoofdprijs van de internationale jubi leumwedstrijden van de „Koninklijke" en de Holland Beker-wedstrijdvereniging die zaterdag en zondag op de Bosbaan werden gehouden en al die andere prijzen latend waar ze waren. Twee dagen is het Australisch feno meen oppermachtig geweest bij de scul lers, zowel in de voorwedstrijden als in de finales. Zaterdag verraste Mckenzie al zijn tegenstanders door met een start- tempo van 47 meteen al SVHengte voor sprong te nemen. Zonder moeite hand haafde hij die marge. Zondag heeft Mckenzie alleen maar met zijn tegenstanders gespeeld. Op nieuw was de voorsprong van de Austra liër direct weer groot. Voor de hoofdtri bune verlaagde hij echter het tempo, liet zijn tegenstanders tot op een kleine leng te naderen om dan weer meedogenloos weg te sprinten. Toch was het niet Stuart Mckenzie die de show stal. Daarvoor grensde zijn op treden zondag te dicht aan de arrogantie. De lieveling van het publiek was ongetwij feld Jenone Papp, de viervoudige Europe se skiff-kampioene. Het charmante meisje uit Boedapest speelde geen spel. Haar was het volle ernst. Het winderige weer stelde haar nauwelijks voor problemen. Prachtig ging de skif door het water. Ver voor haar tegenstanders ging ze door de finish. Drie minuten 47,38 seconden kondigde de luid spreker aan. Opnieuw daverden de ovaties over het water. Het internationale Bos baanrecord, in 1954 tijdens de Europese kampioenschappen door de Russische skif- feuse Rosa Shukova op 3 min 48,1 sec ge bracht, was verbeterd. Voortreffelijk heeft in deze race Marian Luderus gegrodd. Natuurlijk moest de Ne- reus-skiffeuse Jenone Papp laten gaan. Met groot machtsvertoon slaagde zij er echter in de Britse kampioene, Penelope Chuter vierde op de Europese kam pioenschappen achter zich te laten en daardoor de tweede plaats veilig te stellen. Niet alleen in de skif-nummers zijn de prijzen voornamelijk naar het buitenland gegaan. In vrijwel alle „klassieke" num mers was de zege voor een buitenlander. Geen wonder dus dat de jubileumbeker de „Coupe Glandaz" van deze wedstrijden waarmee de beste algemene prestatie wordt beloond voor de Molesey Boat Club was. Toch zou het onjuist zijn het sportief slagen van deze jubileumwedstrijden al leen toe te schrijven aan het voortreffelij ke werk van buitenlanders. Stellig was, ge zien de weersomstandigheden, de 6 min. 35 sec van de oude vier zonder stuurman van Nereus bijzonder goed. Schaars talent Wèl hebben ook deze wedstrijden aange toond dat werkelijk talent op dit moment in Nederland heel schaars is en dat de samenstelling van een ploeg voor de Euro pese kampioenschappen, die einde augus tus in Praag worden gehouden, stellig geen gemakkelijke zaak zal worden. In het nummer vier met stuurman stel den de Nederlandse ploegen teleur. Aegir en ARGO bleken aansluiting bij de buiten landse ploegen nog te veel te missen. De ploeg van Etuf Essen won hier in de uit stekende tijd van 6.44.6,8. Etuf was door geen van de anderen te weerstaan. Het langste boden de Denen van „Kvik" nog tegenstand tegen de Duitse roei-machine. De ploeg van Argo die het de eerste dui zend meter nog kon bolwerken, viel toen in de achterhoede. Mackenzie van Sydney Rowing Club met de voor de 75ste maal verroeide Holland beker. In het hoofdnummer, de jonge acht B, behaalde het delftse Proteus een prachtige zege op Nereus. Beide ploegen leverden een lang en keihard gevecht boord aan boord. Aegir en Njord zorgden voor een zeer scherp achterhoededuel De jonge acht A werd een overwinning voor Nereus, vóór Laga, dat zware tegen stand bood. Verheugend is het te consta teren dat Laga na vele jaren weer over een acht beschikt die meespreekt. Men is in Delft weer op de goede weg. Het nummer twee was zeer spannend, vooral het nummer jonge twee A. Hier bonden in de finale de ploegen van Njord en Het Spaarne Laga en ZZV de strijd aan. Het werd wel een van de spannendste races van het weekeinde, waarbij Njord en Het Spaarne niets voor elkaar onderdeden. Uiteindelijk werd de strijd met een uiterst miniem verschil in het voordeel van Njord beslist. Er werden zeer goede tijden geno teerd. Njord 7.44.X Het Spaarne 7.46.2 (Ned record 7.41.7.) De dames van net Spaarne behaalden enkele fraaie overwinningen. De meisjes van 14 tot 16 iaar in overnaadse vier van Het Spaarne behaalden het hoogste aantal punten vóór Naarden en Die Leythe. Eveneens de meisjes van 17 en 18 jaar. Zij behaalden een ruime puntenoverwin- ning op Die Leythe en de Hunze. niet te verwonderen dat er een kreet van bewondering uit het publiek opsteeg. Op de 4 x 100 meter wisselde Wil Kapel prachtig met haar clubgenote Joke Bijle veld, die met enorme passen op het rech te stuk de zege inleidde. Ria van Kuik en Ellen Ort maakten de voorsprong alleen maar groter. De 400 meter is zonder twijfel de wed strijd van debutante Greet Soesbeek ge weest. Dit meisje op het allerlaatste mo ment uitverkoren, trok er zo hard aan, dat er al spoedig een gat viel tussen Mi- chèle Baujard en Nicole Niau, terwijl Fie Twenthe rustig bleef hangen en pas op 100 meter van de streep tot een aanval over ging. Fie Twenthe had het goed bekeken, want nadat Greet Soesbeek zo'n voorsprong had opgebouwd dat de Frangaises haar niet meer konden bereiken, was de aan zet van Fie Twenthe de genadeslag. Zij werd eerste voor Greet Soesbeek, die in de buitenbaan teveel van haar krachten had gevergd en op de laatste meters sterk terugviel. Nel Zwier toonde werkelijk aparte klas se bij het hoogspringen. Zij nam alle hoog ten tot 1.62 meter smetteloos bij de eerste poging, maar toen 1.64 meter werd over geslagen en de lat ineens op 1.66 meter gelegd was dat teveel van het goéde. Marian Kort, die in het begin zeer ner veus sprong, bereikte 1.59 meter, een hoog te waarop de 1.70 meter lange blonde Frangaise Florence Petry-Amiel driemaal faalde. Corrie van Wijk en Corrie van den Bosch behaalden een goede zege bij het kogel stoten met 13,73 meter en 13.66 meter, hetgeen voor Corrie van den Bosch weer een stimulans betekende, omdat zij dit seizoen eigenlijk als verloren beschouwde in verband met een hinderlijke blessure. Wil Kapel verdedigde de minieme voor sprong na 100 meter zo verbeten, dat Til ly van der Zwaard, die vooral op het laatste stuk een vervaarlijke eindspurt heeft, van de zege op de 200 meter werd afgehouden. De tijden waren overigens niet bijzonder. i rri - t Corry Huygen kon ondanks haar 46,66 mëter met de discus haar grootste rivale Marthe Bretelle niet van de zege afhou den. Het werd 47.98 meter, hetgeen een nieuw Frans record betekende en het valt te betwijfelen of zelfs Loes Boling deze overwinning had kunnen verhinderen. Denise Guenard was ongetwijfeld de beste hordenlocpster in 11.2 seconden voor Toos Mutter, die de laatste horde met haar voet raakte, half struikelde en in 11.5 sec. als tweede door de finish ging. Jammer was het ongetwijfeld dat Lia Hinten, die zeer fel vertrok, na de derde horde volkomen uit balans raakte en om de vierde „horde heenliep. Zij werd daar voor gediskwalificeerd, waardoor de vier de plaats geen punt opleverde. De Nederlandse speerwerpsters hebben niet kunnen imponeren. Dat was gedeel telijk te wijten aan het slechte materiaal en de hinderlijke wind, maar Greèt Ver- sterre van der Zelm bleek bovendien volko men uit vorm te zijn. De Russische atleet Valeri Brumel, win naar van de zilveren medaille bij de Olym pische Spelen 1960 in Rome, heeft zondag tijdens wedstrijden in het Lenin-stadion in Moskou het wereldrecord hoogspringen met één centimeter verbeterd en gebracht op 2.23 meter. Het oude record stond sinds 1 juli 1960 met 2.22 meter op naam van de Amerikaan John Thomas. Tijdens de Jamos Kusocinski memorial atletiekwedstrijden in Warschau heeft de Roemeense Yolanda Balas voor de twaalf de maal in vijf jaar 't wereldrecord hoog springen dames verbeterd. De Roemeense sprong zondag 1,88 meter en stelde daar mee haar wereldrecord van 1,87 meter dat zij 15 april van dit jaar in Boekarest ves tigde, één centimeter scherper. In Albuquerque (V.S.) sprong wereldre cordhouder vèrspringen Ralph Boston 8.236 meter en bleef daarmee slechts 4 mil limeter onder zijn wereldrecord. Advertentie Favoriet Fons Veldhuizen heeft zondag in Hilversum het kampioenschap van Nederland 25 km. hardlopen gewonnen. Ondanks het ongunstige weer noteerde Veldhuizen de goede tijd van 1 uur 21 min. 35.8 sec. De verenigingprijs was voor de organiserende GAC; tweede werd Piet Bleeker (Lycurgus, Krommenie) 1.22.09.2 en derde Kluivers (A S V Eibergen) 1.24.25.89.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 10