Expres Straatsburg-Parijs nabij Vitry - le - Francois ontspoord Tot dusver 23 doden en 200 gewonden hamol weer vandaag! HET WEER Rusland zou Soekarno pressen tot aanval op Nieuw-Guinea Omwenteling in haringvisserij Komplot tegen de premier van Singapore ontdekt Twee doden bij nieuwe incidenten in Z.-Tirol Kernstopoverleg niet in ontwapeningsgesprek BRITS BLAD MELDT: Kruisers en jagers voor Indonesië De manier waarop de zondag aan ons voorbij zeilt Nog niemand met „alles goed" in toto Labour neemt regering onder vuur Elf rooms-katholieken in Boedapest veroordeeld IVVV contra Franco DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING MAANDAG 19 JUNI 1961 Snelle hulp Japanse walvis jager na een botsing gezonken Vrij zonnig Aan het strand: Onderzoek tm In de krant van heden: A merikaanse afwijzing: Amerikaanse matroos maakt amok: twee doden Het woord is aan Nederlands monument in Djakarta omvergehaald SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Hoogste straf acht jaar 46e JAARGANG NUMMER 190 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie. 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. ÏJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnèment p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening ÏJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie.^AV^eet^boom^en^MnlL^G^n^de^^^j^ (Van onze correspondent) PARIJS. Zondagmiddag om 3.25 uur is de sneltrein Straatsburg—Parijs bij Vi- try-le-Frangois uit de rails gelopen. Ne gen wagons zijn in een afgrond gestort van vijftien meter diepte, die langs de spoorlijn loopt. Tot dusver zijn 23 doden en 200 gewonden geteld, van wie 40 ern stig. De balans is echter nog niet defini tief, want in het ravijn liggen nog twee omgekantelde wagons. Uit de onderste wagon, die gedeeltelijk in het water ligt, steken menselijke resten naar buiten. Men moet daar nog ongeveer twee of drie lijken vinden. Berging was nog niet mogelijk. Het wachten is op zwaar ma teriaal, dat ten minste vijftig ton kan heffen. Nadat de duisternis was ingeval len, werden de reddings- en bergings werkzaamheden voortgezet in het licht van schijnwerpers. De trein, die getrokken werd door een êlektrische locomotief, is in een bocht uit de rails gelopen en tussen de zesde en ze vende wagon in twee stukken gescheurd. Men schat, dat de snelheid in de bocht 140 kilometer per uur moet zijn geweest. De gendarmerie, die het onderzoek leidt, heeft opsporing gevraagd van een vrouw, die enkele minuten voor de ramp aan de nood rem heeft willen trekken. Haar getuigenis is bij het zoeken van de oorzaak zeer be langrijk, daar er sprake zou kunnen zijn van een technische storing, welke haar heeft verontrust. Men sluit de mogelijkheid niet uit, dat onder een der wagons de as van een wielstel is gebroken. Het is ook mogelijk dat door de grote hitte van zon dag de rails overmatig uitgezet waren. Men heeft voorlopig nog niet de minste aanleiding om aan sabotage te denken. Het is ongelofelijk hoe snel van alle kan ten hulp is komen opdagen. Een Duitse arts, die per auto op de nationale weg de plaats van de ramp passeerde, meldde zich onmiddellijk en stond een half uur later in de operatiezaal. Gewonden werden naar alle beschikbare ziekenhuizen getranspor teerd, zelfs per helikopter naar Parijs. SINGAPORE (Reuter-UPI) De ont dekking van een samenzwering tegen het leven van minister-president Lee Koean Jew, de eerste minister van Singapore, heeft geleid tot de arrestatie van elf ver dachte personen. Het kabinet van Singapore was vanmor gen in buitengewone zitting bijeen. Tijdens de vergadering in de ambtswoning van de premier stond deze woning onder strenge bewaking, doch na afloop werd de bewa king opgeheven. De meeste van de elf aangehoudenen zouden betrekkingen hebben onderhouden met de onderwereld van Singapore. De mannen worden vastgehouden op grond van een artikel ter bescherming van de openbare veiligheid. De autoriteiten mogen deze verdachten veertien dagen vasthou den zonder dat een aanklacht tegen hen behoeft te worden uitgebracht. SHIOGAM (Japan-UPI) Zondag is in dichte mist een Japanse walvisjager ge zonken in Japanse wateren na in botsing te zijn gekomen met een Griekse vracht boot. Twee leden van de bemanning kwa men om het leven, veertien andere worden nog vermist. Advertentie Verwachting tot morgenavond: Droog weer met zonnige perio den. Zwakke tot matige wind tussen west en noordwest. De zelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee Morgen zonnig en droog maar nog iets te koel strandweer. Afnemen de frisse zeewind. Overdag tempe ratuur 17 a 18 graden. Zeewater 15 graden. Vooruitzichten: Een gebied van hoge luchtdruk nadert West-Europa en kans een periode met wat zomer- ser strandweer inluiden. Tot het snelle reddingswerk heeft het in werking stellen van alle sirenes in Vitry- le-Frangois en de omliggende dorpen veel bijgedragen. Daardoor kwam binnen een paar minuten al het zware materiaal van de Amerikaanse basis in actie. In Vi- try zelf was een feest van gymnasten aan de gang. Via luidsprekers werden vrijwil ligers gevraagd om te helpen en bloed be schikbaar te stellen. Met hun handen trok- Amerikaanse luchtbasis in de buurt. Voer- ken de deelnemers aan het feest de eerste gewonden uit de vernielde wagons. Vanmorgen werd een begin gemaakt met het lichten van de twee laatste wagons, die nog in het ravijn liggen. (Reuter-AFP) Het treinverkeer op de lijn is hervat. De eerste trein passeerde met matige snelheid om half zes. Vier an dere, uit Duitsland en Straatsburg, volg den daarna. De gehele nacht is doorge werkt om de lijn vrij te krijgen. Een commissie van onderzoek van de spoorwegen is haar werk op de plaats van de ramp, de ergste sedert 1957 in Frank rijk, begonnen. De treinbestuurder zei dat hij opeens-een schok voelde. Hij keek over zijn schouder en zag het achterste gedeel te van zijn trein „door de lucht zweven". Hij remde krachtig om de voorste rijtui gen in het spoor te houden en rende, na dat de trein tot stilstand was gekomen naar het station om alarm te slaan. De eersten die op de plaats van de ramp aankwamen waren soldaten van een Weerrapporten1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws3 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Uit stad en omgeving4, 8 Horen en Zien 5 Kunst 5 Feuilleton 6 Panda en andere beeldverhalen 6 Beurs 7 Economisch nieuws7 Scheepsberichten 7 In de Vishal en op zee8 Sport9,10, 11 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Een reddingsploeg in actieop de achtergrond de gekantelde rijtuigen. (Telefoto-ANP) tuigen van de Amerikaanse luchtmacht vormden een carree dat door de koplam pen van de auto's werd verlicht en aldus een landingsplaats vormde voor de hef- schroefvliegtuigen waarmede de gewonden werden weggebracht. Sommige Amerikaanse militaren bega ven zich tot aan de nek in het moeras om mensen uit de daarin gekomen wagon te halen. Vele Amerikanen van de basis ston den bloed af voor de gewonden. BOLZANO, (UPI-AFP) Gisteravond en vanmorgen zijn bij twee incidenten in Zuid-Tirol twee personen door wachtpos ten gedood. De slachtoffers waren jonge mannen die geen gehoor gaven aan som maties in bewaakte gebieden waar de toe gang voor het publiek verboden was. Bo vendien waren zij buiten na de avondklok. Op andere plaatsen in Zuid-Tirol hebben zich nog verdere incidenten voorgedaan. Hier vielen geen slachtoffers. Zondaga vond zijn in het Zuidtiroolse dorp Cortac- cio (Kurtatsch) vijftig kleine bommen ge vonden. De Italiaanse minister van Binnenland se zaken, Scelba, is zondag in Bolzano aan gekomen. Hij heeft de politieke en econo mische voormannen van de streek bijeen geroepen om gezamenlijk de toestand te bespreken. Opgeroepen zijn 114 burgemees ters van wie 104 Duits sprekend. De Itali aanse minister-president Amintore Fanfa- ni heeft het kabinet voor vandaag bijeen geroepen. Verwacht wordt, dat men zich onder meer zal bezighouden met de bespreking van de onrust in Zuid-Tirol (Alto Adige). WASHINGTON, (AFP) De Ameri kaanse regering heeft zaterdag in een me morandum aan de Sovjet-Unie als haar mening te kennen gegeven, dat de Russi sche regering in Genève niet schijnt te wil len komen tot 'n overeenkomst inzake een verbod op het nemen van proeven met kernwapens. De Verenigde Staten wijzen voorts het voorstel van premier Kroesjtsjev om het overleg over de kernproeven te koppelen aan besprekingen over andere ontwape ningskwesties van de hand. Zij herhalen dat het voornaamste doel van Amerika blijft een internationaal akkoord over de stopzetting van de kernproeven te berei ken en doen een beroep op de Sovjet-Unie onverwijld een doeltreffende overeenkomst te ondertekenen. In het memorandum wordt ook gezegd dat Amerika bereid is, een program voor onderzoekingen uit te voeren teneinde de methoden voor 't ontdekken van kernproe ven te verbeteren en zo te komen tot een verdrag, dat alle soorten kernproeven om vat. Op de Sovjet-Unie wordt een beroep gedaan met de Verenigde Staten in dit on derzoek sarrtén té werken. SASEBO (Japan) (UPI) Een Ameri kaanse matroos, die dienst deed op een zeesleper, werd zaterdag plotseling waan zinnig. Hij wist twee pistolen te bemach tigen en deed een aanval op het officiers- vertrek. Een officier werd gedood. Later kwam de matroos zelf ook om het leven, terwijl een andere officier gewond faakte. Het incident had plaats op de sleepboot Chowanoc", toen het schip 40 mijl van de Japanse kust verwijderd was. De ma troos wist na zijn eerste aanval drie offi cieren onder schot te houden. Hij eiste, dat men hem in een rubberboot zou zetten, met de drie officieren, zodat hij naar land kon roeien. Er zat niets anders op, dan de matroos zijn zin te g ven, maar om tijd te winnen trachtte een van de officieren de matroos tot bedaren te brengen. Er was reeds om hulp. gevraagd van een ka pelaan en een arts, die op andere schepen verbleven. Tijdens de kalmeringspogingen ontstond een gevecht, waarbij de matroos werd gedood. Fliegende Blatter: Veel mensen danken hun goede ge weten aan hun slechte geheugen. DJAKARTA, (Reuter) Op last van de Indonesische regering is vrijdag in Dja karta op ceremoniële wijze een bronzen gedenkteken, dat herinnerde aan de strijd van de Nederlanders in Atjeh op Noord- Sumatra, omvergehaald. Honderden vrij willigers uit leger en bevolking hielpen me om het monument, een triomferende vrou wenfiguur, om te halen. Het gedenkteken maakte deel uit van een nu verwoeste Nederlandse vesting in het centrum van Djakarta. Op deze plaats zal een nationale moskee worden gebouwd. (Van onze correspondent) LONDEN. Volgens de diplomatieke correspondent van de Britse Sunday Tele graph zou Kroesjtsjev president Soekarno van Indonesië een of twee kruisers hebben aangeboden, samen met onderzeeërs en een aantal jachtvliegtuigen om Indonesië een vlootoverwicht te geven in de wateren van Nieuw-Guinea. Volgens Londense diplo matieke kringen zouden Moskou en Peking president Soekarno actief hebben aange moedigd om zich, gebruik makend van elk middel en zo mogelijk nog dit jaar, gezegd wordt in september, meester te maken van Nederlands Nieuw-Guinea. De Indonesische leiders zouden verdeeld zijn over het Russische aanbod, omdat aan vankelijk de Russische kruisers niet kunnen worden bediend zonder Sovjet-instruc teurs en specialisten. Vooral generaal Nasoetion, de Indonesische minister van Defen sie, die op het ogenblik in Rome bij president Soekarno is, dringt aan op voorzichtig heid. Kort voordat hij naar Moskou vertrok, zou hij tegenover Australische functiona rissen hebben verklaard, dat hij er de voorkeur aan geeft om Indonesische offi cieren voor opleiding naar Moskou te zen den en dat hij daarvoor het liefst goede Mohammedanen wil uitkiezen, om het ge vaar van communistische indoctrinatie te gen te gaan. Maar Soekarno zal wellicht dit advies in de wind Slaan wegens het ■.y. Een span, bestaande uit de kotters WR 49 „Internos" en WR 51 „Stella Maris" maakt momenteel visserij-historie. De twee kotters van de Wieringse rederij Flevo oefenennamelijk even boven de 55ste breed tegraad de spanvisserij op de Hollandse Nieuwe uit. Het resultaat is veelbelovend: zaterdag vingen de twee kotters 60 kant jes. Tot nu toe waren er twee mogelijkheden om de Hollandse Nieuwe te bemachtigen: met de vleet of met het trawlnet. In het eerste geval moest men wachten of de aan de oppervlakte zwemmende haring in het net wilde komen, in het tweede geval haal de men de haring van de bodem. Er was echter geen mogelijkheid om ha ring te verschalken, die zich tussen de op pervlakte en de bodem bevond, en proeven om een pelagische haringtrawl zwevend achter een trawler aan te sleuren verkeren nog in een experimenteel stadium. De spanvisserij heeft al een antwoord op de vraag naar een „zwevende" visserij gegeven. De Urker kotters slepen al lang een zogenaamd atoomnet achter zich aan, dat door de twee trekkende kotters niet alleen zwevend maar ook open wordt ge houden. Op de Hollandse Nieuwe werd deze vis serij nog niet uitgeoefend. Wel vingen de Urkers haring, maar men kaakte deze haring niet. De rederij Flevo heeft nu de kotters WR 49 en WR 51, waarop de Katwijkers Hen drik Plug en Dirk Kuyt schipper zijn, uit gerust met een atoomnet. Voor men daar toe overging had men aan boord van de Urkers de spanvisserij met een dergelijk net zorgvuldig bestudeerd. Lege tonnen werden in de ruimen gestuwd en daar de Katwijkse bemanningen van de twee sche pen natuurlijk alles van de haring afwe ten vormt het kaken, warren en kuipen geen bezwaar. Het gevolg is er dus nu: twee scheepjes van samen 600 pk. vangen op een dag 60 kantjes Hollandse Nieuwe. Het ziet er naar uit,' dat men hier de oplossing heeft van de klemmende vraag, die al zo lang wordt gesteld: hoe komen we aan een klein schip, dat continu kan varen en 's zomers de maatjes kan aanvoeren? Ook op de Engelse Wal heeft men nu schepen, die de haringscholen kunnen op zoeken en actief kunnen vissen op plek ken, waar de trawlers vanwege de bodem gesteldheid niet kunnen komen. De gehele visserijwereld is ongetwijfeld vol belangstelling voor de verdere resulta ten van de pioniers. De Hillegersbergse zeilweek leverde niet alleen veel strijd, maar ook spec taculaire toneeltjes op. Zij speelden zich niet alleen op, maar ook langs en zelfs in het water af, waarvan beide plaatjes getuigen. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSËSTRAAT (BI) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223590, Voor de eerste prijs in de sportoto van gisteren hebben zich tot nu toe zes deelne mers met 14 punten gemeld. De prijs be draagt 54.735 gulden Voor de tweede prijs, even groot als de eeiste, zolang er zich geen deelnemer met het maximum aantal pun ten meldt, komen 10 deelnemers met 13 punten in aanmerking. In totaal werd deze week 364.872 gulden ingezet. LONDEN (UPI) Deze week zal de Britse regering onder vuur worden geno men door Labourleden in het Lagerhuis, die ontstemd zijn over het feit, dat twee oude Britse fregatten aan Portugal zijn verkocht. Robert Edwards, een van de leden van Labour, zei, dat een Portugese missie in Groot-Brittannië uitvoerige inlichtingen heeft ingewonnen over oorlogstuig. Hij wil de regering vragen of de Portugezen ook handwapens zullen kopen. De toorn van de Britse socialisten is veroorzaakt door hun opvatting, dat de Portugezen de wapens willen gebruiken in hun koloniale oorlog in Angola. Dit zal volgens Labour zijn terugslag hebben op de Britse reputatie in de Afrikaanse en Aziatische landen. De Britse regering staat op het standpunt, dat het een goede procedure is om wapenoverschotten te verkopen aan NAVO-vrienden. De vrouw van een Britse Baptistenzen deling in Angola heeft intussen in een brief aan de Baptistenzending in Londen geschreven, dat Portugese burgers in An gola zonder meer negers neerschieten en de inheemse bevolking sterft van honger. verleidelijke vooruitzicht van een noodza kelijk geacht vloot-overwicht tegenover Nederland, aldus de Telegraph. Beweerd wordt voorts, dat de Russen hebben aangedrongen op een grote, per manente opleidingsmissie in Djakarta. Een van de redenen voor deze actie is, om over de gehele wereld zoveel mogelijk moeilijkheden voor het westen te veroorza ken gedurende de te verwachten winter- crisis inzake Berlijn. Ontkend ROME (Reuter) Eèn woordvoerder van president Soekarno heeft intussen ca tegorisch ontkend dat Peking en Moskou het Indonesische staatshoofd hebben aan gemoedigd om zich met elk middel mees ter van westelijk Nieuw-Guinea te maken. Hij ontkende ook dat president Soekar no een of twee Russische kruisers, onder zeeërs en gevechtsvliegtuigen zijn aange boden. DEN HAAG (ANP) Van bevoegde zijde te Den Haag is in antwoord op vragen over het artikel in de Sunday Telegraph meegedeeld dat er geen wijziging is geko men in het Nederlandse standpunt na de verklaring van minister Luns in mei, waar in wordt gezegd dat de bondgenoten van Nederland niet onverschillig kunnen blij ven ingeval van een aanval op Nieuw- Guinea. BOEDAPEST (Reuter) In de Hon gaarse hoofdstad zijn vandaag elf rooms- katholieken tot gevangenisstraffen ver oordeeld op beschuldiging van handelingen tegen het staatsbelang. Dr. Oedoen Barlay. een Cisterciënser monnik kreeg de zwaar ste straf, acht jaar De priester Oedoem Lenard de enige beklaagde die geen schuld toegaf is tot zeven jaar en zes maanden veroordeeld. De andere vonnissen zijn: Laszlo Emoedi. priester 7 jaar, Endre Foeldi, Jezuïet, 6 jaar en 6 maanden, Dr. Laszlo Ikvai priester. 6 iaar, Geza Havas, bisschoppelijk auditor, 5 jaar en 6 maanden. Guyla Meranyi. Cister ciënser monnik. 4 jaar en 6 maanden. Ga- bor Nobilis, statisticus, 4 jaar, Miklós Hontvary, mijningenieur, 3 jaar en 6 maan den. Gyoergy Koelley, priester, 3 jaar en Dr. Zoltan Galdi, arts, 2 jaar en 6 maanden. De voorzitter van de rechtbank deelde mee, dat een andere priester, Istvan Ta- body, op beschuldiging van hoogverraad tot twaalf jaar gevangenisstraf is veroor deeld. Hij is afzonderlijk en met gesloten deuren, berecht. Volgens de akte van beschuldiging heb ben de beklaagden getracht een „elite korps van r.k. jeugd" te organiseren, waarvan leden de regeringsfuncties zou den overnemen als met de hulp van „een buitenlandse mogendheid" een „christe lijke republiek" zou zijn gevormd. De leiders van een gemeenschappelijke afvaardiging van het Internationaal Ver bond van Vrije Vakverenigingen en het Internationaal Verbond van Christelijke Vakverenigingen die onlangs zijn terugge keerd van een missie naar de Verenigde Staten met het doel belangstelling te kwe ken voor een herstel van de democratische regeringsvorm in Spanje, hebben verklaard een bijzonder goedgezind gehoor te hebben gevonden, niet siechtr in vakverenigings- en katholieke kringen, maar eveneens bij hoge functionarissen uit de regering van president Kennedy. Onder andere hebben zij een lang onderhoud gehad met Arthur Schlesinger-junior, voorzitter van het spe ciale comité van raadgevers van presi dent Kennedy.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1