Virtuoos musiceren door het strijkorkest Benedetto Marcello i j ÜMillEM a Omroepverenigingen zijn tegen de regeringsnota Bach's Hohe Messe in de St. Bavo Noerejev bij De Cuevas Jeff Chandler overleden Danzi Kwintet met eigentijds programma in Amsterdams Concertgebouw negen Oude korenmolen in Holten afgebrand A A nKOHDIGIHGEH snBESCHOUW/MGE Plan zou onuitvoerbaar zijn MAANDAG 19 JUNI 1961 5 FILM EN FILMWERELD Verfilming van „De inspecteur" van Jan de Hartog SU m*m 1 Tegen rassenscheiding Losgebroken leeuw op de Kandelfels gevangen Opsporing van Venusraket bleef zonder resultaat P. Zwaanswijk Britse onderwijzers willen landelijke staking houden Blauwdrukken niet gebruikt voor speelgoed-P olaris Het weekeinde DE RECLAME-TELEVISIE Inscriptie met de naam Pontius Pilatus ontdekt Gaat u met vakantie? De radio geeft dinsdag Televisie pro %ram ma i HET STRIJKORKEST „Benedetto Marcello", vier jaar geleden gevormd uit musici van de radio-orkesten te Hilver sum, trad zaterdag op in de Kurzaal te Scheveningen. Het ensemble bestaat uit twaalf leden: zes violen, twee altvio- o 4 1/ len, twee celli, con-' U \j V L If Q trabas en clavecim- iel. Er wordt zonder dirigent gespeeld, hetgeen de exact heid en de verfijning van het samenspel nog te opmerkelijker doet zijn. Het strijkorkest dat, vooral door zijn geregeld optreden op zondagochtenden voor de microfoon veel bekendheid geniet, houdt zich uitsluitend bezig met de Italiaanse muziek uit de achttiende eeuw, en schaart zich dus bij de vele op dit terrein gespecialiseerde ensembles. HUN PROGRAMMA van zaterdag ver meldde de namen van Albinoni, Pergolesi, Vivaldi, Dell'Avaco, Bonporti, en die van de schutspatroon Benedetto Marcello. On getwijfeld heeft het orkest zich de speel stijl van bestaande buitenlandse groeperin gen op dit terrein als voorbeeld gekozen. En men kan slechts zeggen dat de inspan ning die de leden, naast hun vaste werk kring aan het radiobedrijf, zich voor dit doel getroost hebben, in menig opzicht ge honoreerd is met een opvallend resultaat. De kracht van hun spel schuilt in een vol strekt homogene virtuositeit die op haar beurt de voedingsbodem is voor dat ge vleugelde „cantabile" waarvan deze stijl volle en vitale muziek het hebben moet. De ragfijne melancholie bijvoorbeeld van het Moderato uit de Sonate in G. van Per golesi, wordt door geen wanklank ver stoord, door geen enkel verkeerd accent mistekend. DAARNAAST BESCHIKKEN zij over het veerkrachtige spiccato dat aan menige finale een luchtige, toch vaste klank ver- De Hohe Messe van Joh. Seb. Bach zal door de Christelijke Oratorium Vereniging Haarlem, ter gelegenheid van haar vijftig jarig bestaan, op donderdag 13 juli onder leiding vain George Robert worden uitge voerd in de Grote of St. Bavokerk te Haar lem. De solisten zijn de sopraan Elly Ameling de alt Annie Hermes. de tenor Tom Brand, de bas David Hollestelle en de organist Albert de Klerk, die het gerestaureerde Müllerorgel zal bespelen. Het Noordhol lands Philharmonisch Orkest verzorgt de begeleiding. (In april heeft de Haarlemse gemeente raad 1500 gevoteerd ter tegemoetkoming in de kosten van dit concert). De Russische danser Rudolf Noerejev die vrijdag in Frankrijk om politiek asiel heeft verzocht, gaat voor het ballet De Cuevas dansen. Hij maakt vrijdag aanstaande te Parijs zijn debuut in deze balletgroep. leent. „Benedetto Marcello" had zich ech ter 'n zware opgave gesteld door de een zijdigheid van het programma (andere strijkorkesten betrekken Purcell, Handel, Bach, Rossini, Mozart in hun repertoire, eventueel met toevoeging van enkele bla zers). En daardoor viel het wel op dat aan hun interpretatie een element ontbreekt dat on ontbeerlijk is om de aandacht van de luis teraar gevangen te houden: namelijk om het ten derden male met een Italiaan se muziekterm te zeggen het gusto, die kwaliteit van warmte, van vurigheid die zich, zonder dat iets geforceerd of over dreven wordt, van binnenuit aan deze be wegende vormen meedeelt en ze een bij zondere bewogenheid geeft. Indien „Bene detto Marcello" ook over deze beslissende kwaliteit nog weet te beschikken, zal het tot de top-ensembles op zijn gebied beho ren. Sas Bunge R.-k. Gemengd Koor Haarlem bekroond in nationaal zangconcours In de grote veilinghal in Noord-Schar- woude is zondag het nationaal zangcon cours van de R.K. Bond van Zangkoren in de provincies Noord- en Zuid-Holland ge houden. De jury bestond uit Frans van Amelsfoort, Ttheo van der Bijl en Oscar van Hemel. Er namen zestien verenigingen deel aan het concours. De eerste prijzen werden aan de volgen de koren toegekend. In de tweede afdeling gemengde koren: Rokozano, Noordwijker- hout; eerste afdeling dameskoren: West fries Dameskoor. Spanbroek. Eerste afde ling gemengde koren: La Vita Nuova, Zwaagdijk, R.K. Alkmaars Gemengd Koor Huygewaert, Heerhugowaard en het door Albert de Klerk geleide R.K. Stedelijk Ge mengd Koor Haarlem; afdeling uitmun tendheid gemengde koren: Zingen is Leven, Warmenhuizen; ere-afdeling dameskoren: St. Caecilia, Noord-Scharwoude, hoogste aantal punten (385 p.) met lof (winnaar wisselbeker en medaille van H. M. de Ko ningin) ere-afdeling gemengde koren: St. Caecilia, Noord-Scharwoude en Arti et Re- ligioni, Naaldwijk; superieure afdeling mannenkoren: Verenigde Westfriese Zan gers, Wognum; superieure afdeling ge mengde koren: R.K. Gemengd Koor, Zaan dam en Nederlands Bloemenkoor, Boven kerk. t De 42-jarige Amerikaanse filmster Jeff Chandler is zondagmorgen in het zieken' huis van Culver City overleden. De acteur die vooral bekend werd door zijn uitbeel ding van breedgeschouderde helden, was 13 mei voor een rugdefect opgenomen in het ziekenhuis, waar de medici na een aan vankelijk als geslaagd geachte operatie een maand lang een vergeefse strijd voer den voor zijn leven. Tijdens deze periode onderging Chandler drie zware operaties. Hij verzwakte zo, dat zijn lichaam niet meer bestand bleek te gen een bloedvergiftiging, die na een der operaties optrad. Chandler liep de beschadiging van zijn rug bij de opnamen voor de film „The Marauders" op. De film werd maanden geleden op de Philippijnen opgenomen. Chandler moest door oerwouden, over bergen en door moe rassen trekken. Hij weigerde zijn rol op te geven, hoewel hij zo veel pijn had dat hij de nachten doorbracht in een hospitaal op een vliegbasis. De filmsterren Dolores Hart en Stephen Boyd zijn zondagmiddag, vergezeld van producent Mike Robson, in ons land aan gekomen voor opnamen voor de film „Dé inspecteur" naar het gelijknamige boek van Jan de Hartog. De komende twee weken zullen in Am sterdam, Hoorn, Hoek van Holland en vele andere plaatsen in ons land, die men niet wilde noemen omdat men dan teveel be kijks vreest, opnamen gemaakt worden Deze week arriveert een uit zeventig per sonen bestaande technische ploeg van de Engelse filmmaatschappij, die de rechten voor de verfilming van dit werk heeft ver worven. De kosten van de film, waarvoor ook in Tanger gefilmd zal worden, bedra gen ruim zeven miljoen gulden. Prijzen voor Nederlandse inzendingen reclamefilmfestival Op het achtste internationale reclame- filmfestival in Cannes, waar deelnemers en inzendingen uit achtentwintig landen aan wezig waren, heeft Joop Geesink's Dolly- wood en Starfilm zes prijzen gewonnen De elfhonderd congresdeelnemers hebben in vier dagen tijds meer dan elfhonderd filmpjes voor televisie en bioscoop moeten bekijken. Voor de eerste maal was ook Japan vertegenwoordigd. «V V In Memphis in de Amerikaanse staat Tennessee hebben een honderd tegen standers van de rassenscheiding een vreedzame demonstratietocht gehou den, waarbij zij een aantal winkels en warenhuizen binnengingen. Foto: Een blanke vrouw sluit gauw de toegang af als enige negers willen plaatsnemen in het restaurant van een warenhuis in het centrum van Memphis. GENUA, (Reuter, UPI) De leeuw George uit Amsterdam, die vier dagen lang de bemanning van het Westduitse vrachtschip Kandelfels heeft geterrori seerd, is zaterdag weer gekooid. De leeuw, die in Rotterdam aan boord was geladen en bestemd is voor de dierentuin van Ka- ratsji, verscheen vier dagen geleden plot seling op het dek nadat het hem gelukt was uit zijn kooi te ontsnappen. Buitengaats, op bevel van de Italiaanse autoriteiten, die bang waren dat de leeuw de stad zou in lopen, werd een hok voor de verschansing geplaatst waarachter George al enkele dagen was opgesloten. Daarop begon het gevaarlijke karwei het proviso rische hok weg te halen. De operatie luk te en George zit weer in zijn hok. LONDEN (Reuter-AFP) De pogingen, die wij in de afgelopen dagen samen met Britse geleerden in het observatorium van Jodrell Bank hebben gedaan om weer con tact te krijgen met de Venusraket zijn mislukt. Dit is donderdag op een perscon ferentie te Jodrell Bank meegedeeld door de Russische geleerden, de vrouwelijke professor Alia Masevitsj en dr. Chodarev. Professor Masevitsj zei, dat de Russische raket nu ruim 99 miljoen kilometer van de aarde verwijderd is. Het is volgens haar mogelijk dat de raket is geraakt door een zware meteoorsteen of dat een voorbijko mende kleine planeet haar uit haar baan heeft getrokken. Wanneer men de ontwikkelingsgang der toonkunst beschouwt, valt het op hoe componisten overigens met alle vernieu wingen, die zij invoerden, altijd het con tact met een bestaand algemeen kunst zinnig ideaal, in wezen met de tijdgeest, handhaafden. Enige hedendaagse componisten schij nen zich echter bij deze verhouding niet gelukkig te gevoelen voorzover het eigen nieuw werk betreft. Welk ideaal zij nastreven heeft het Danzi-kwinteit zaterdagavond in de kleine zaal van het Concertgebouw te Amster dam laten horen, althans voor de jonge componisten Miklós Kelemen (geb. 1924), Luciano Beria (geb. 1925), Peter Schat (geb. 1935) en van de uitzonderlijke com ponist Arnold Schönberg (1874-1951). Van Kelemen speelde het ensemble Etudes contrapuntiques, vier klankstukken gemaakt in 1958; van Peter Schat „Impro visations and Symphonies" uit 1960 en van Schönberg het Quintet van blazers op. 26 uit 1924. Voorts werd de „Sequenza per flauto solo" (1958) van Berio vertolkt door de fluitist van het Danzi-kwintet Frans Vester. Het is uiteraard moeilijk, zo niet on mogelijk, na te gaan welke drijfveren hij het maken van deze klankstukken precies werkzaam zijn ge weest. Is hier sprake geweest van eerlijke l\ L n ff inspiratie of van een U opzettelijke verbij zondering van serieu ze of niet-serieuze oogmerken? En op welke psychische grondslagen berust deze compositorische activiteit? Het programma-boekje gaf enkele merkwaardige inlichtingen over de uitge vierde stukken. Niet bijzonder gelukkig vond ik de nega tieve opmerking, dat de etudes van Kele men „zich in de eerste plaats kenmerken door een streven naar losmaking van iedere litteraire associatie". 'Losmaking wijst op een bestaande binding en dat geeft te denken! Wanneer men heeft wil len zeggen, dat het stuk van Kelemen geen literaire inslag heeft, dan was daarmede een muzikaal beginsel gesignaleerd, dat al eeuwen oud is. Openhartigheid sprak weer uit de woorden „dat van het lang zame tempo „soms een bijna ondragelijke spanning uitgaat". Een bedenkelijke ideologische gericht heid klonk uit de opmerking over de sequenza van Berio: „Het stuk bereikt een lyrische en melodische werkingskracht, die in de hedendaagse muzieklitteratuur nauwelijks een gelijke vindt." Volkomen ernaast was de mededeling, dat de com ponist met zijn componeertechniek er naar gestreefd heeft het ritme uit het metrische keurslijf, „waarin het sinds c John dos Passos onderscheiden. De Amerikaanse schrijver John dos Passos heeft te New York de Pedro Franciseo- onderscheiding gekregen, die jaarlijks wordt uitgereikt als erkenning voor bij dragen aan de Portugees-Amerikaanse be trekkingen. De graaf van Harewood. De graaf van Harewood, een neef van koningin Eliza beth van Engeland, heeft in een vraagge sprek met het Britse communistische blad Daily Worker verklaard, dat de muziek en de kunst in de Sovjet-Unie meer door het publiek en de overheid wordt gesteund dan in Engeland. De graaf heeft in maart als hoofd van de organisatie van het fes tival van Edinburgh een bezoek van elf dagen aan de Sovjet-Unie gebracht. Naar verluidt is het de eerste maal, dat een lid van het koninklijk huis in Engeland een vraaggesprek heeft toegestaan aan een Brits communistisch blad. eeuwen gevangen zit" te bevrijden. En het Gregoriaans dan? Uit de verhelderende toelichting, die Peter Schat bij zijn werk gaf, wil ik gaarne één zin aanhalen: „In de laatste „sym- phonie" wordt het geluid meer en meer uiteengedreven en ten slotte weer samen gevoegd tot een harmonisch veld, dat ech ter meer divergerend dan convergerend werkt." Bewonderenswaardig was de technische beheersing en de ambitie waarmede Frans Vester (fluit), Koen van Slogteren (hobo), Pem Godri (klarinet), Brian Pollard (fagot) en Adriaan van Woudenberg (hoorn) het programma vertolkten en onmiskenbaar het geloof en de dienstbaarheid aan de gespeelde stukken, die deze uitnemende instrumentalisten daarbij aan de dag legden. Dit optreden heeft ongetwijfeld over tuigend kunnen aantonen hoe de indivi dualiteit der kunstappreciaties zich in onze tijd aan het toespitsen zijn. In aansluiting hierop moet mij van het hart, dat de uitgevoerde stukken hoege naamd geen interessante, maar wel vrij wel steeds een bijzonder vervelende indruk gemaakt hebben. In Holten is een oude korenmolen in vlammen opgegaan. De Holtense brand weer wist het aangrenzende pakhuis en een silo te behouden. Een begin van brand in een ernaast gelegen boerderij, waarvan het rieten dak vlam had gevat, werd tij dig geblust. De molen, die enkele jaren geleden nog gerestaureerd werd, dateert uit 1797. De schade bedraagt meer dan honderddui zend gulden. (Van onze correspondent) LONDEN De strijd van de Britse on derwijzers voor verbetering van hun posi tie wordt steeds scherper. Zaterdag be sloot een speciaal congres van de Nationa le Onderwijzersunie een landelijke 24- uursstaking, gevolgd door langere stakin gen in speciaal daartoe uit te kiezen ge bieden, te houden indien de plaatstelijke autoriteiten vast houden aan het onvoldoen de geachte plan tot salarisverhoging. Tot nu toe hebben onderwijzers en leraren in verschillende delen van het land reeds 24-uurs proteststakingen gehouden. De stakingen worden pas in de herfst ver wacht. WASHINGTON (Reuter-UPI) De Ame rikaanse marine heeft ontkend, dat ont werpen van de Polaris-onderzeeboot te recht gekomen zijn bij blauwdrukken van andere schepen die aan modelmakers ter beschikking waren gesteld. Deze mededeling heeft betrekking op een klacht van vice-admiraal Rickover, dat speelgoedwinkels goedkope en tot in details nauwkeurig nagebootste plastic modellen van de Polaris onderzeeboot ver kochten. De klacht van Rickover is een jaar ge leden geuit voor een sub-commissie van het Amerikaanse Congres, maar nu pas voor publikatie vrijgegeven. Rickover had gezegd dat het bewuste speelgoed, dat on geveer drie dollar kost, de Sovjet-Unie in lichtingen ter waarde van miljoenen dol lars had verstrekt. Lewis Glaser, de president van de speel- goedfirma, heeft eveneens ontkend dat het plasticmodel was gekopieerd aan de hand van geheime marine-documenten. De N.C.R.V. heeft zaterdagavond over tuigend revanche genomen op de mislukte experimenten van dit seizoen in de amuse mentssector. Met de muzikale komedie „Rozengeur en maneschijn" werd een soort huiskamer-musical in vertoning ge bracht, die alle kwaliteiten bezat voor een avond genoegelijk amusement. De intrige was romantisch en grappig simplistisch, de tekst snedig, de muziek leuk melodieus. Men moest wel een Nurks zijn om er op af te geven, zelfs al valt er natuurlijk al tijd wel op af te dingen. Wij bekennen ronduit dat we steeds geamuseerd naar het beeldscherm hebben gekeken. De spontane speltrant van de executanten is daarvan niet in het minst de oorzaak. Gastregisseur Paul Cammermans sloeg precies met zijn spelers de juiste toon aan. Hij verenigde rond de routiniers een aan tal debutanten, die dan wel van de studio het nodige wisten maar in toneelhoedanig- heid nog niet op het scherm waren ver schenen. Het bleek geen beletsel. Lonneke Hoogland en Fieke Landré pasten zich vrijmoedig bij de groten in het gezelschap aan. Wat zij aan technische vaardigheid, aan natuurlijk aandoend spelraffinement misten, vergoedden ze door hun durf en plezier. Noortje de Vries, toch al vaker be proefd, hield zich in een bescheiden rol netjes op de achtergrond. Een nieuw ge zicht was voor ons ook Ger Smit, die voor al vocaal geen wensen onvervuld liet. Dat Detty Janssen en Guus Oster voor een ver toning als deze hun hand niet omdraaien bleek andermaal. Wat Wim van den Brink Zoals gemeld heeft de Federatie van Omroepverenigingen een rapport aan de re gering toegezonden inzake de nota van de staatssecretarissen van O. K. en W. en Economische Zaken betreffende de Reclametelevisie. Het rapport was ook aan de Eerste en Tweede Kamer ter vertrouwelijke kennisname toegezonden, doch is thans voor publikatie vrijggeven. De Federatie erkent, dat reclame als zodanig een nuttige en zelfs onmisbare functie vervult, maar toch moet worden gesteld, dat de Nota een te eenzijdig en te gekleurd beeld geeft van de betekenis van de reclame voor de nationale economie, aldus het rapport. De betekenis van de reclame erkennen sluit echter niet in, dat alle vormen van reclame daarmee ook aanvaardbaar zijn. In het bijzonder zal televisiereclame lei den tot een verdergaande toepassing van „diepte-psychologische methoden", die een beroep zullen doen op onbewuste en half-bewuste drijfveren van het publiek. Het beroep, op de vrije meningsuiting gedaan voor de invoering van reclametele visie, is niet aanvaardbaar. Bedoelen de Staatssecretarissen, dat de reclame valt onder het begrip „meningsuiting"? Het lijkt nauwelijks denkbaar, aldus het rap port. Als het gaat om de vrije menings uiting in de programma's der reclamete levisie, is het dan juist, bij het beperkte aantal beschikbare golflengten, een zend machtiging te verlenen aan een eenzijdig commercieel bedrijf, aan wat de Nota noemt „een kleine min of meer toevallige groep'" De verwijzing van de Staatssec retarissen naar de ontwikkeling in de ons omringende landen geeft een sterk ver trokken beeld. In geen enkel land op het vasteland van Europa wordt een systeem als dat van de staatssecretarissen toege past of overwogen. Bezwaren tegen gekozen systeem Het door de staatssecretarissen voorge stelde systeem, van reclametelevisie, dat overeenkomt met het Engelse systeem, heeft in Engeland in kerkelijke, paedago- gische en politieke kringen geleid tot steed luider wordende critiek op de gevolgen, die de commerciële televisie heeft voor het geestelijk leven, de cultuur en de opvoe ding. De doelstelling van een commerciële te levisiemaatschappij en haar volledige af hankelijkheid van de inkomsten uit recla me, leiden tot het ondergeschikt maken va de programma's aan de reclame. De pro gramma's worden „verpakking" voor „het artikel" reclame. De hoge kosten, welke televisiereclame met zich brengt, hebben tot gevolg, dat de adverteerder niet on verschillig kan staan tegenover de aard en de inhoud der programma's, waardoor een directe of indirecte beïnvloeding ont staat. De invoering van commerciële televisie zal een ernstige bedreiging vormen voor andere reclamemedia, met name voor de dag-, nieuws- en weekbladen. De taak, die de pers heeft in ons democratisch staats bestel wordt ernstig in gevaar gebracht De eisen Waarom kiezen de staatssecretarissen, wanneer zij reclame via de televisie mo gelijk willen maken, een systeem dat mei zovele waarborgen moet worden omgeven? Gebleken is overigens in Engeland dat de belangrijkste van deze waarborgen niet (kunnen) worden nageleefd. De eis, dat reclameboodschappen slechts mogen worden uitgezonden tijdens zoge naamde „natuurlijke onderbrekingen" in de programma's is irreëel. De positie van de programmaraad, die moet waken over het peil der program ma's, is onduidelijk. De door de Staatssecretarissen genoem de waarborgen zijn volkomen onvoldoende en gedeeltelijk onuitvoerbaar. Zij verplich ten een commerciële televisiemaatschappij tot garanties, die deze niet kan naleven. Ondanks alle nog zo goed bedoelde waar borgen zal er, volgens de Federaties, tus sen de commerciële en de niet-commer- ciëlè televisie een felle strijd ontstaan om het schaarse deskundige personeel, om het schaarse artistieke talent en om het uitzendrecht van belangrijke evenementen, waarvan wel de betrokkenen, maar niet de kijkers profiteren. Het tweede programma Er moet een zo goed mogelijke verdeling van de beperkt voorhanden zendmogelijk heden plaats vinden, om een zo ruim mo gelijke vrijheid van meningsuiting te ver zekeren. Ook nieuwe organisaties moeten tot ra dio en televisie kunnen worden toegelaten, mits deze aan wettelijk vast gestelde cri teria voldoen. Het is onduidelijk, welke criteria voor commerciële televisiemaat schappijen zullen gelden. De peperking van de niet-commerciële televisieorganisaties tot één zender, be perkt deze tot een zendtijd, die niet in overeenstemming is met de representatie ve betekenis, die zij hebben. De plannen, die deze organisaties voorbereiden voor het tot stand brengen van 'n tweede program ma, worden door de Staatssecretarissen op de lange baan geschoven. De NTS en de Omroeporganisaties worden in hun ontwi keling op onnatuurlijke wijze onderbroken De toezegging, dat zij „op den duur" en in de toekomst" wellicht een derde zen dernet ter beschikking zullen krijgen, een inhoudsloos gebaar. Het is zeer de vraag of in Nederland in de toekomst ooit een Nederlandse televi sieprogramma's van redelijk programma niveau zullen kunnen worden uitgezonden, aldus het rapport. Overigens achten de N.T.S. en de Om roeporganisaties zich, zodra de golfleng ten beschikbaar zijn, tot de geleidelijk in voering van een tweede programma zeker in staat. Niet aanwaardbaar De grote bezwaren, welke tegen de Nota der Staatssecretarissen in wijde kring be staan, zullen er hopenlijk toe leiden, dat in de Nota neergelegde gedachten door de volksvertegenwoordiging niet zullen wor den aanvaard. Mocht, na afweging van alle belangen, de Overheid ten slotte toch invoering van reclame in de televisie noodzakelijk ach ten, dan verdient een uitvoeringsvorm de voorkeur, waarbij de televisie in haar on afhankelijke programmagevende taak zo weinig mogelijk wordt geremd. Voorwaar de daarbij moet zijn, dat de reclame wordt opgenomen in aan de kijkers bekende, duidelijk afgepaalde delen van het pro gramma. Voorts mag geen afhankelijkheid voor de uitzendende instanties van de in komsten uit reclame onstaan. JERUZALEM (UPI) Te Caesarea in Israel is de eerste inscriptie gevonden met de naam Pontius Pilatus die van 26 tot 36 a.d. Romeins goeverneur was in Judea en tijdens wiens bestuur Jezus gekruisigd werd. De inscriptie bevindt zich op een 80 centimeter hoge steen, die door een Italiaanse archeologische expeditie in het Romeinse amphitheater te Caesarea is op gegraven. Tot dusverre kwam de naam Pontius Pilatus slechts voor in de werken van de Joodse geschiedkundige Josephus en in de evangeliën. Volgens de berichten komen op de steen drie Latijnse namen voor, „Tiberius" toenmalig Romeins keizer „Pontius Pi latus", de derde is nog niet ontcijferd. Men neemt aan dat de steen een onder deel vormde van een opdracht bij een standbeeld dat veor een openbaar gebouw te Caesarea was opgericht. Caesarea was toen de hoofdstad van de Romeinse pro vincie Judea. en Mien Duymaez van Twist in hun mars hebben lieten zij overigens evenmin in het onzekere. Dit viertal had er evenveel schik in als wij. Er werd con animo geac teerd en naar vermogen gezongen. Onecht werd het nergens. Wij zeiden al dat regisseur Cammer mans daarvoor de basis legde met zijn ge voel voor de toon, die maakt dat er mu ziek in zit. Fred Benavente volgde hem met zijn cameraregie in zijn spoor. Jam mer dat de N.C.R.V. na deze geslaagde uitzending de dagsluiting niet liet verval len. Met alle waardering voor ds. O. Jager, zijn toespraak op niveau werkte als een anti-climax. Waarom beseft men toch maar nooit, dat blijheid op zichzelf al zo'n uitzonderlijk goed is, dat het rustig in ons moet kunnen betijen? Bijna honderd jaar geleden, in 1865, verrijkte de componist Franz von Suppé het repertoire der lichte Muze met een sprankelende één-akter: de operette „Die schone Galathee". Dank zij het kostelijke libretto en dank zij de verrukkelijke, bril jante meeslepende muziek beleefde de ope rette vele opvoeringen, in Duitsland en Oostenrijk alleen al tot 1925 ongeveer vijf tienhonderd. De VARA verzorgde zondagavond in zijn televisieprogramma een uitzending van een opvoering van de operette onder de titel „Pygmalion en Galathea" in een tele visie-bewerking van Johan van Hulzen en Benedict Silberman. De Nederlandse tekst was van Han van den Bergh. Over het geheel genomen heeft de op voering een bijzonder goede, vaak zelfs een voortreffelijke indruk gemaakt. Enkele fragmenten van het spel vielen minder goed uit, zoals de beeldanticipaties op moderne" tijden en enkele uitdrukkingen in de dialoog, die door hun exclusief Ne derlands karakter uit de sfeer van het stuk vielen. En dan was er een te groot ver schil tussen de gezongen Mydas van Cor nells Kalkman en de gesproken Mydas van Sylvain Poons, die overigens kostelijk ac teerde. Voor deze rol heeft het play-back- systeem volgens hetwelk de televisie-op- voering tot stand kwam niet voldaan. Yoka Berretty was de bewuste en char mante vertolkster van Galathea, met wier spel de klare sopraanstem van Nelly Bur- bach een uitnemende eenheid vormde. Een zelfde voorbeeldige samenwerking kwam er tot stand tussen de acteur Johan Schmitz en de zanger Justus Bonn voor de rol van de beeldhouwer Pygmalion. Maxim Hamel maakte een uitstekende indruk als Pygmalions bediende Ganymedes, ook sa men met zijn vocale play-back partner Gé Genemans. Leden van het Amsterdams Ballet zorgden voor aantrekkelijke vlot-ge- danste intermezzi en over de vertolking der muziek door leden van het Promenade orkest onder leiding van Benedict Silber man kon men eveneens tevreden zijn. Het decorontwerp van Wijnand Grijzen was te prijzen. <a «t <m A l it If. r Aan de operette-opvoering ging op deze avond een ontstellende en aangrijpende documentaire „Hekserij, waan of werke lijkheid?" vooraf. En daarna werden de kijkers nog vergast op een geslaagde film met fraaie opnamen over oude Engelse herbergen. Beeldschermer Het Romeinse hof van beroep heeft zater dag bepaald, dat het in 1950 in Mexico gesloten huwelijk tussen de Zweedse film ster Ingrid Bergman en de Italiaanse re- 1 gisseur Robert Rossellini ongeldig was. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgenge bed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Lichtbaken, lezing (herh.). 10.25 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Omr.koor en sol 11.50 Volaan.. vooruit, lezing. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Ben je zestig? 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Pla- tennieuws. 13.40 Lichte muziek. 14.00 Gram. 14.35 Voor de plattelandsvrouwen. 14.45 De witte hel, hoorsp. (3). 15.30 Gram. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beurs- ber. 17.45 Regeringsuitz.Het coöperatiewezen in Nieuw-Guinea, door dr. P. J. van Dooren. 18.00 Dansmuz. 18.20 Kaarten op tafel: politieke ge sprekken. 18.30 R.V.U.: De Koran als grondwet (Pakistan), door R. L. Mellema. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Gram. 20.30 Pianorecital. 21 00 De vuurlelie onder de vijge boom, hoorsp. 22.15 Gram. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nieuws. 22.40 Gehuwd en ongehuwd, lezing. 22.55 Kerkkoor en sol. 23.30 Orgelconcert. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7 00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijd. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Pianorecital. 11.15 Voor de zjeken. 12.00 Lichte muziek. 12.20 Rege ringsuitz.: Uitz. voor de landbouw. 12.30 Land en tuinb.medde. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beursber 13.30 Promenade orkest. 14.00 Sopr. en piano. 14.20 Pianoduetten. 14.40 Schoolradio 15.00 Lichte muz. 15.30 Levens kunst, lezing. 15.45 Hobo en piano. 16.15 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Attentie P.B.R. 9, rep. 17.35 Amateursprogr. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano spel. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Gevar. muz. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.15 Holland Festival 1961: Kamerork. en sol. In de pauze: Lezing over Teilhard de Chardin. 22.30 Nieuws en beursber. van New York. 22.45 Act. 23.00 Gram. 23.40 Zang en Hammondorgel. 23.55 —24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12.02 mus.muz. 12.30 Weerbericht. 12.35 Gram. 12.50 Beursber. 13.00 Nieuws. 13.15 Kamermuz. 14.00 Gevar. muz. 15.00 Persephone, opera. 16.00 Beursber. 16.06 Duitse les. 16.21 Ope rettemuziek. 17.00 Nieuws. 17.15 Kamermuz. 17.40 Boekbespr. 17.50 Voor de jeugd. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Sportkroniek. 19.00 Nieuws. 19.40 Schoolwedstrijd. 19.50 Lezing. 20.00 Europa ont voerd, opera buffa. 21.05 Gram. 21.30 Jazzmuz. 22.00 Gram. 22.5523.00 Nieuws. VOOR MAANDAG NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Act. 20.30 Jeugd in persoon, discussie. 21.00 Do cumentaire film. 21.30—22.05 Gevar. muziek. VOOR DINSDAG NTS: 20.00 Journ. 20.20 Filmprogr. 20.35 Het lintje, TV-opera 21.0522.35 Speelfilm.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 5