Afzet van Billiton groeit in vertraagd tempo Sombere rapporten over de Amerikaanse luchtvaart Meerderheid van Britse kabinet voor toetreding De beurs Recordproduktie in Suriname Uit de jaarverslagen Toekomst onzeker Prospectus uitgifte van Vredestein verschenen Engeland en de EEG Introductie obligaties C.M.C., 4'/z 101 Guldenslening Eurofima Journalist Rodermond vrijgelaten SCHEEPVAARTBERICHTEN MAANDAG 19 JUNI 1961 Massaal ontslag dreigt in Britse auto industrie Kort economisch nieuws VERLIEZEN IN 1961 30 min obligaties, 4% a pari Nierstrasz passeert het dividend Dividendvoorstellen Geen fiscaal compromis voor Malang en Kediri WEEKABONNEMENTEN Pirelli verlaagt de bandenprijzen Russische stortvloed van „geheime documenten" Beweerde militaire putsch in Bulgarije gedementeerd Betogingen in Peru tegen Adlai Stevenson Op de gehouden jaarvergadering van de n.v. Billiton Maatschappij te 's-Gra- venhage is van bestuurszijde meegedeeld dat de resultaten in de afgelopen periode van 1961 niet achter zijn gebleven bij die van dezelfde periode van 1960. De groei van de afzet vindt echter in een duidelijk vertraagd tempo plaats, terwijl de spanningen op de arbeidsmarkt moeilijkheden geven. In de eerste vijf maanden van 1961 is door het bauxietbedrjjf in Suriname op recordniveau geproduceerd. Do revaluatie bracht verliezen mee voor de investeringen in het buitenland. Dit gold in het bijzonder voor Suriname en landen van het sterlingblok. De totale verliezen worden becijferd op 2,5 min, die ten laste van de reserves worden gebracht. De ver liezen op de metaaivoorraden en op buitenlandse vorderingen als gevolg van de re valuatie worden in ruime mate gecompenseerd door de stijging van de tinprjjzen. Bij de bespreking van de dochteronder- i pond sterling per ton in het begin van juni nemingen werd meegedeeld dat in Arn-1 1961. „Dat is voor ons zeer gunstig", zo hem bij de n.v. Stannum een procédé is voegde hij er aan toe. ontwikkeld voor de verwerking van tinert- De liquidatie van de „n.v. Gemeen- sen door middel van vervluchtiging van schappelijke Mijnbouwmaatschappij Billi- stanno-chloride. Met een Boliviaanse maat- ton in liquidatie" kan nog niet worden vol schappij zal in Arnhem een proeffabriek worden gebouwd om dit proces in de prak tijk te toetsen. Per 31 mei had Billiton voor 6,9 min obligaties geconverteerd. Het geplaatste aandelenkapitaal bedroeg per ultimo mei '61 24.457.000 tegenover 23.610.000 per ultimo december 1960. De proeffabriek voor de bereiding van triphenyltinchloride bij de dochtermaat schappij n.v. Zaanchemie te Zaandam kwam gereed. Zij voldoet aan de verwach tingen. Uit dit produkt bereide fungiciden worden thans door Philips Duphar be proefd. Billiton heeft haar belang bij „Consoli dated Tin Smelters Ltd" afgestoten en de in het bezit van die maatschappij zijnde aandelen in de Hollandse Metallurgische tooid omdat over de grootte der verschul digde belastingen nog steeds geen zeker heid kon worden verkregen. De leiding heeft besloten tot het doen van een aangif te met de stille hoop, zo merkte men op, dat er een beslissing zal vallen. „Wij verwachten dat er nog wel „muziek in zit". Goede resultaten Elsevier I De gunstige conjunctuur in 1960 is mede bepalend geweest voor de goede bedrijfs resultaten van de n.v. Uitgeversmaatschap pij Elsevier en van haar dochteronder nemingen. Het bedrijf is betrekkelijk weinig conjunctuurgevoelig De sterkste (Van onze correspondent) LONDEN The British Motor Corpo ration (Austin, Morris) en de Standard automobielfabrieken hebben gewaar schuwd dat zij duizenden arbeiders naar huis zullen moeten sturen, tenzij er spoe dig een einde komt aan de wilde staking in een onderdelenfabriek in Londen. Daar hebben 2000 man het werk neergelegd. Aandeelhouders Cunard-lijn protesteren Er klonken protesten op een bijeenkomst van de Cunard Stoomvaartmaatschappij tegen het plan om een queen-schip te bouwen voor meer dan 30 miljoen pond (300 miljoen gulden). De aandeelhouders maakten hierover groot lawaai omdat zij niet veel voelen voor dit avontuur op het gebied van de luxe-vaart. Men had liever gezien dat er meer geld werd gestoken in de nieuwe vliegtuigprojecten van dezelfde scheep vaartmaatschappij Bijdrage Hoge Autoriteit in researchproject De Hoge Autoriteit der E.G.K.S. zal met bijna 1,4 miljoen gulden deelnemen in een research project van de gezamenlijke Limburgse steen kolenmijnen, waarmee in totaal bijna twee mil joen gulden gemoeid zal zijn. Dit project beoogt de constructie van een volmechanische ontkool- machine, speciaal voor gestoorde kolenlagen. Zij acht het welslagen van dit project voor de ge hele Westeuropese mijnbouw van belang. WASHINGTON (UPI) Twee sombere rapporten over de Amerikaanse burger luchtvaart bewijzen, dat het de Amerikaan se luchtvaartmaatschappijen op het ogen blik niet voor de wind gaat. De Vereniging van Luchtverkeer (A.T.A.) maakte be kend, dat de grote Amerikaanse luchtlij nen tijdens de eerste vier maanden van 1961 een verlies van 16 miljoen dollar had den geleden. Dit was sinds 1947 een van de slechtste jaren uit de geschiedenis van de luchtvaart, het grootste verlies over deze termijn geleden. Een overzicht van het vakblad „Aviation Daily" onthulde dat de afgelopen 45 dagen het aantal passagiers op de Noord-Atlanti sche route met vijf percent was gedaald. Deze daling is des te belangrijker daar ze op een ogenblik gebeurt dat het aantal boekingen naar Europa gewoonlijk aanzien lijk toeneemt. In de publikatie van de Blijkens het prospectus wordt op vrijdag 30 juni aanstaande de inschrijving open gesteld op de reeds aangekondigde uitgif te in n.v. Rubberfabriek Vredestein te 's Gravenhage van nominaal 2.588.500,- in aandelen op naam en-of certificaten aan toonder van aandelen op naam tot de koers van 350 pet. De stukken delen voor de helft in de resultaten van 1961 en ten volle in de volgende jaren. se .ou vic ..j. -- J Vredestein behaalde in 1960 een saldo halen die de afgelopen winter tijdens het winst van 2,1. (v.j. f 2,1) min en keerde Aviation Daily" werd verklaard, dat het aantal reserveringen ook „aanzienlijk" was afgenomen. Oorzaak hiervoor was vol gens het blad te vinden in de recessie, de latere sluiting van vele onderwijsinstellin gen aan de oostkust die tijd trachten in te slechte weer verloren is gegaan en het tekort op de betalingsbalans die vele Ame rikanen doet besluiten maar thuis te blij ven daar het onvaderlandslievend zou zijn in het buitenland dollars uit te geven. (Van onze correspondent) LONDEN De geheime weekend-con ferentle van het Britse kernkabinet over de Euromarkt op het landgoed Chequers Bedrijven verworven. Deze transactie heeft groei vertoonde de omzet in de sectoren heeft voornamelijk ten doel gehad de po- pro saldo een overschot in geldmiddelen van de natuurwetenschappelijke tijd- f - gelaten van ongeveer 5,2 miljoen gulden, schriften en boeken, van de Nederlands- De n.v. Hollandsche Metallurgische Be- talige pocketboeken, alsmede van Else- drijven is door deze transactie een hon- viers Weekblad. Er trad een lichte daling derd percent-deelneming geworden. De bij 0p op het terrein van de romans en popu- de verkoop behaalde boekwinst van onge- lair-wetenschappelijke boeken. litieke moeilijkheden na te gaan welke een gevolg zouden kunnen zijn van de openlij ke aankondiging dat Engeland met de „zes" wil onderhandelen. De meerderheid van het kabinet is voor toetreding tot de Euromarkt, mits zulks de gang van zaken veer 2,7 miljoen gulden wordt ten bate van De batige saldi der exploitatierekeningen, n}et te veel verstoort. Macmillan zocht al- de reserves gebracht. I vermeerderd met de opbrengst van deel- De totale investeringen van de n.v. Bil- nemingen en met de overige baten, wijzen liton Maatschappij hebben in I960 onge- na interne voorzieningen, een bedrag aan I veer 13 miljoen gulden bedragen; uit af- van J 20 min. (vorig jaar 1,13 min.), schrijvingen kwam circa 6 miljoen gulden Voorgesteld wordt, zoals gemeld, een divi- vrij. dend in contanten van dertien percent op De huidige produktie van tin in Kongo, een kapitaal van 1.766.000, bovendien zal in Bolivia en Indonesië, ligt ver onder het ten laste van de agio-reserve twee per- gemene goedkeuring voor zijn instructies aan de ministers die op reis gaan naar het Gemenebest. Aangenomen wordt dat de twee minis ters die Duncan Sandys, de minister voor het Gemenebest, zullen bijstaan in zijn missie om 't Gemenebest gunstig te stem- niveau van andere jaren, zodat de vraag cent in contanten of in aandelen worden men, gekozen zulen worden uit Soames, de het aanbod is gaan overtreffen. In sommi- I uitgekeerd. (Vorig jaar twaalf percent en ge kringen wordt zelfs de vrees voor een twee percent in contanten of aandelen), acute tinschaarste uitgesproken. De prijs De gang van zaken bij het filiaal in Bel- steeg van ongeveer 787 pond sterling per gjg js zeer bevredigend geweest. De deel- ton ultimo december 1960 tot ongeveer 880 nemingen hebben goede resultaten afge worpen. Lagere winst Fongers Voor Fongers, de Groninger Rijwielen- fabriek n.v., is 1960 nog een moeilijk jaar geweest. Er werd een saldo exploitatie' rekening geboekt van 159.000 (ƒ73.000). Naar de Nederlandsche Credietbank mededeelt heeft de Coöperatieve Melk- centrale g.a. (C.M.C.) in Den Haag besloten een aanvrage te doen tot opneming in de effectenprijscourant van f 700.000 4 <4% percent 15-jarige obligaties 1960 in stuk ken van 1.000, Tot afgifte van deze obligaties tot een bedrag van maximaal 5 miljoen werd besloten in oktober 1960. Doel van de af gifte is de leden en oudleden der C.M.C. in de gelegenheid te stellen een aandeel in het ledenkapitaal om te ruilen in deze obligaties. De afgifte geschiedt tegen 101 percent. De vereniging ontvangt van haar leden een hoeveelheid melk, die circa twaalf per cent uitmaakt van de totale melkhoeveel- heid die in ons land door veehouders wordt geleverd aan zuivelfabrieken en melkin richtingen. Zij exploiteert twee zuivel fabrieken in Assendelft en Wormerveer. Het ledenkapitaal bedroeg f 24,5 miljoen in het boekjaar 1959/1960. Opnieuw doet een buitenlandse maat- schappjj via een guldenslening een beroep op de Nederlandse kapitaalmarkt. Op 27 juni staat namelijk de inschrijving open /bij de Rotterdamsche Bank, Amsterdam- sche Bank, Twentsche Bank en Nederland sche Handel-Maatschappij) op 30 min 15- jarige 494 pet. obligaties a part van de Ne derlandsche guldenslening 1961 ten laste van „Eurofima" .Europaische Gesellschaft für die Finanzierunp von Eisenbahnmate- rial) te Bazel. De stortingsdatum is 17 juli. Officiële notering wordt aangevraagd. Van 1964 t/m. 1975 zal jaarlijks 2,3 min a pari worden afgelost en in 1976 2,4 min. Vervroegde aflossing is mogelijk van 15 juli 1971 af en wel tegen IOU/2 pet. De op minister van Landbouw, Heath, minister voor Europese Aangelegenheden, Maudling, minister van Handel en Thorneycroft, de minister van Luchtvaart. Vooral aan Thor neycroft wordt gedacht omdat hij een van de vurigste vrijhandelaars in 't kabinet is. Tijdens de besprekingen kwamen met name de positie van de Britse kolen- en staalindustrie en van de automobielnijver heid aan de orde. Een nieuwe en belang- Drijke factor is dat in kringen van de Brit- Na afschrijvingen resteert een winstsaldo I se automobielbedrijven, welke zo belang van 31.000 (ƒ241.000), welk bedrag op het totale verliessaldo in mindering wordt ge bracht. waarna dit 205.000 bedraagt. Er wordt wederom geen dividendvoorstel ge daan. De omzet in geld aan rijwielen was in 1960 circa 475.000 hoger dan in 1959. In gebouwen, machines etc. werd 72.000 geïnvesteerd. Omzetten stijgen bij Zaalberg Het wederom uitblijven van koude gedu rende de wintermaanden heeft de verko pen van dekens in 1960 door de n.v. Ko- rijk zijn voor de Britse economie, men zich sterk ten gunste van aansluiting bij de E.E.G. heeft uitgesproken. Niet zo Europees LONDEN (UPI) De Britse raad van 't gewoonterecht heeft bij het Lagerhuis een eis ingediend tot arrestatie van parlements leden die de toetreding van Engeland tot de Euromarkt steunen, aldus is gisteren te Londen bekendgemaakt. In het verzoek dat op een ogenblik komt, dat premier Macmillan met zijn kabinet onderhandelt a over de problemen betreffende een derge ninklijke' Nederlandsche Fabriek van Wol- I lijke toetreding, worden de parlementsle- len Dekens v/h. J. C. Zaalberg en Zoon te Leiden ongunsaig beïnvloed en de toch reeds heftige concurrentie verscherpt. De omzetten geven een stijgende lijn te zien. Het bedrijf behaalde een voordelig saldo exploitatierekening van 491.000 (v. j. ƒ479.000). Na interest ad 172.760 (ƒ165.510) en afschrijvingen ad 237.897 (f 217.822) resteert een winstsaldo van 80.000). waaruit 50.000 (nihil) wordt gereserveerd voor exportbelangen. Het re sultaat ad 30.000 wordt afgeschreven van het saldo-verlies a. p., dat daarna 465.000 beloopt. In wollen stoffen was de concurrentie minder fel dan in dekens- De directie ver trouwt op de medewerking van haar per soneelsleden bij de sterk stijgende omzet ten in 1961. Hoger didivenrt Nederlandsche bank instelling. De Nederlandsche Bankinstelling voor waarden belast met vruchtgebruik en pe riodieke uitkeringen te 's-Gravenhage heeft in 1960 aan interest en dividenden in Nederland ontvangen 640.000 (v. j. 464.000). Interest uit het buitenland leverde ƒ365.000 (ƒ378.000) op. De exploitatiereke ning onroerende goederen in Duitsland be liep ƒ503.000 486.000). Na aftrek van in terest pandbrieven ad f 294.000 304.000), belastingen in Duitsland 291 000 f 303.000) resteert een winst van 578.000 467.000). Voorgesteld wordt het dividend te bepalen op 7 (6) percent. Alle aandelen brengst van de lening zal gebruik worden I wercjen verworven van de n-v. West-Ne- t 1 j..;: C T/imrxTimo I den die dit voorstel zouden steunen be schuldigd van „samen te zweren in een verraderlijk complot om een gezagsorgaan in het leven te roepen hoger dan de Ko ningin". Het verzoek was ondertekend door de eresecretaris Hugh Thornton. Hij verklaarde; „Ze willen ons allemaal Euro peanen maken, als we hen geen halt toe roepen." In politieke kringen te Londen was niets bekend over de Raad van het Gewoonte recht. Men neemt aan dat het hier een kleine ultra-patriottische groep is van het soort zoals er vele in Engeland zijn. De secretaris Thornton was niet te bereiken voor commentaar. De directie van de n.v. v/h Nierstrasz te Amsterdam deelt het volgende mede „In verband met maatregelen ter verbe tering van de interne organisatie zullen de jaarstukken over 1960 later dan gebrui kelijk gereed zijn. Het bestuur is dan ook tot zijn spijt genoodzaakt de algemene ver gadering van aandeelhouders uit te stel len tot september. De resultaten over het boekjaar 1960 zijn als gevolg van een in cidentele factor helaas teleurstellend ge weest. Er zal dan ook geen dividend-uitke ring kunnen worden voorgesteld. Op de algemene vergadering van aandeelhouders zal het bestuur, mede aan de hand van de cijfers over het eerste halfjaar 1961, staat zijn de aandeelhouders volledig té informeren". A'dams Leder Mjj Jl'/o De Amsterdamse Leder Maatschappij n.v. te Oisterwijk (N.B.) stelt voor over I960 een dividend van elf percent uit te keren. Dit is het eerste dividend sinds de aandelen ter beurze zijn geïntroduceerd een onveranderd dividend uit van 14 pet. De omzetten waren ruim 17 pet. hoger dan in 1959. Dit hoge niveau werd in de thans verstreken maanden van 1961 gehand haafd. De vennootschap verwierf een mil- Volgens het blad is het aantal boekingen joenenorder in het Starfighterproject. Europese Investeringsbank leent aan Duitse spoorwegen voor groepen met 25 percent gedaald. Som- moge straalvliegtuigen vertrokken vanuit New York met slechts een tiental passa- giers. De president van de A.T.A., Stuart Tip ton verklaarde dat tien van de twaalf gro te luchtvaartmaatschappijen de eerste vier maanden van het jaar verliezen hadden geleden. De betekenis hiervan was volgens hem des te ernstiger omdat het aantoonde, dat „de depressie bij de luchtvaartmaat schappijen algemeen is en niet specifiek" Hij voorspelde dat de maatschappijen dit (Van onze correspondent) BRUSSEL De Europese Investerings bank zal 25 miljoen rekeneenheden (circa 90 miljoen gulden) lenen aan de Duitse Spoorwegen. Het is een bijdrage in de fi nanciering van de elektrificatie van de zo genaamde noord-zuidverbinding tussen de grote havensteden van Noord-Duitsland en de steden Hanau en Gemünden. Tot nu jaar wellicht met verlies:zulten werken zjjn deze beide laatste steden de noor- Bij de Britse maatschappij „Boac zei delykste ejn(jpunten van de geëlektrifi- ficeerde lijnen van Zuid-Duitsland. men, dat tot nogtoe de boekingen onge veer tien percent hoger lagen dan vorig jaar. Maar de zitcapaciteit was met vijf tig percent toegenomen. Bij de „Air France" wilde men niet meer meedelen dan dat „de reserveringen onder de verwachtingen blijven". De Scandinavi sche luchtvaartmaatschappij „SAS" deel de mee dat de boekingen tot eind augus tus ongeveer een gelijk beeld vertoonden met 1960. De Italiaanse maatschappij „Al Italia" meldde een enorme stijging van het lucht vervoer, namelijk 96 percent gedurende de maand mei (vergeleken met 1960) maar de passagierscapaciteit was met 192 per cent toegenomen. Zoals bekend heeft de president-directeui van de K.L.M. drs. A. H. van der Beugel tijdens een lunch in Den Haag meegedeeld dat „het luchtverkeer van en naar de Ver- UITVOER KROPSLA NAAR FRANKRIJK STOPGEZET In verband met een daling van de prijs van kropsla op de Parijse markt, hebben de Franse autoriteiten besloten de invoer van dit produkt uit de EEG-landen tot nader order stop te zetten. Vanuit ons land wer den de laatste weken regelmatig flinke partijen sla naar Zandvoort verladen. En kele weken ging ongeveer tien percent van de Nederlandse sla-export naar dat land. LEOPOLDSTAD (UPI) De Nederland- enigde Staten niet alleen ver ten achter se journalist Sjoerd Rodermond, die enige is gebleven bij wat wij (de K.L.M.) er- dagen geleden in Leopoldstad door de Kon van hebben verwacht, maar dat de zaken golese autoriteiten werd gearresteerd en er ook zo voorstaan bij andere Europese later door bemiddeling van de UNO weer maatschappijen." werd vrijgelaten, heeft zondag voor het eerst alle belangstellenden te woord ge staan. Zijn hoofd vertoonde tal van duide lijke sporen van mishandeling, maar de journalist weigerde iets te vertellen over de behandeling die hij had ondergaan. Uit Kongolese kringen werd vernomen, mdat de journalist was gearresteerd wegens nenciën is aangeboden aan maatschappijen. I illegale contacten met de Loemoemba-ge- „Wij sluiten ons met aan bij het fiscaal compromis, dat door de minister van Fi- die door nationalisatie in Indonesië hun activa zijn kwijtgeraakt". Dit zei de direc teur van de nv Malang-Stoomtrammaat- schappij en de nv Kediri-Stoomtrammaat- schaopij in de respectievelijke verslagen van deze maatschappijen. Kediri heeft I960 afgesloten met een winst van ƒ3.000 (v-j. 11.000), welk be drag naar de reserve wordt overgeboekt, die hierna 329.500 beloopt. De Malang maakt een winst van 11.603 (verlies 8.700). dat eveneens wordt gevoegd bij de reserve, die hierdoor omhoog gaat tot 168.600. nyyyrrterrnoetrrrrxsonnoonexxxxxioooooocjc dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen DE ADMINISTRATIE door het huurkoopbedrijf van Eurofima. Ruim tachtig pet zal dienen ter financie ring van spoorwegmaterieel dat voor de spoorwegmaatschappijen in de gemeen schappelijke markt besteed is. In oktober 1955 besloten veertien Euro pese landen in Bern bij verdrag de „Euro fima" op te richten In november 1956 werd „Eurofima" te Bazel opgericht. Het maatschappelijk kapitaal van Zw frs. 50 min werd geheel geplaatst en volgestort, derland Financierigen te Den Haag. Bevredigende omzetstijging Eduard Goudsmit Voor de juweliersbranche was 1960 on getwijfeld een gunstig jaar, aldus de direc tie van de n.y. voorheen Eduard Goud smit. De omzet gaf „een bevredigende stijging" te zien. De bruto-winst op goe deren bedroeg 1,02 min (v.j. 773.000). De bedrijfslasten stegen tot 710.000 Aagtekerk 17 150 m. z.w. Freetown n. Kaapstad. Aardijk 17 100 m. w.z.w. Ouessant n. Houston. Abidal7 250 m. n.o. Paramaribo n. Buenos Aires. Achilles 18 te Buena Ventura. Acteon 17 420 m. z.w. Luanda n. Curagao. Adonis 17 v. Bremen n. Antwerpen. Aegis 17 v. Jacksonville, 19 te Baltimore. Alamak 17 20 m z.w. Aden n. Bahrein. Alca 18 te Las Palmas verwacht V. Lissabon. Alchiba 17 59 m. n.o. Bone n. Beyrouth. Algenib 17 5 m. n.n.w. St. Vincent n. IJmuiden. Algol 17 60 m. z.w. Lundy eil. n. Swansea. Alhena 17 v. Rotterdam, 18 te Bremen. Alkmaar 17 v. Buenos Aires n. Curagao. Almdijk 19 te Suez. z Almkerk 17 v. Durban, 18 te East-London. Alpliard 19 te Ashtabula. Alpherat 19 te Vancouver. Amerskerk pass. 17 Straat Messina n. Genua. Ammon 19 te Willemstad. Amsteldiep 17 20 m. o. Cocos eil. n. Karachi. Amstelhoek 17 180 m. o.n.o. Makassar n. Japan. Amstelkroon 17 v. Geraldton n. Fremantle. Amstelveld 17 190 m. n.w. Kokio n. Vancouver. Archimedes 17 v. Hamburg n. Antwerpen. Arkeldijk 19 te Corpus Christi. Arnedijk 17 te Antwerpen. Asmidiske 17 570 m. n. Horta n. Hampton Roads. Asterope 17 600 m. o.z.o. Kp. Race n. Rotterdam. Atys 18 te Faslane. Attis 19 te Cartagena. Baarn 17 v. Puerto Ordaz n. Bremen. Bali 17 v. Colombo n. Aden. Banda 17 150 m. w.n.w. Key West n. Houston. Bantam 17 v. La Guaira, 19 te Kingston Barendrecht 17 360 m. n. Puerto Rico n. Curagao. Bengkalis 18 te Trincomalee. Bennkom 17 v. Amsterdam n. West-Indie. Bonita 18 110 m, n.n.o. San Salvador n. P. Limon. Bussum 17 v. Batonrouge n. Aruba. Calamares 17 v. Baltimore n. Puerto Barrios. Caltex Delft 17 230 m. z.z.w. Stockholm (best.). Calt. Leiden 17 5 m. o. Ras Al Hadd n. Bahrein. Caltex Madrid 19 te Rotterdam. Caltex Rotterdam 18 v. Rotterdam n. Sidon. Carrillo 19 te Cristobal. Cartago 17 150 m. z.w. Acupulco n. Golf Ito. Casamance 17 Dakar. Castor 17 v. van San Juan n. Amsterdam. Celebes 16 v. Hamburg n. Antwerpen. Ceres 18 te Callao. Chiron 17 v. Hamburg n. Antwerpen. Cinulia 18 v. Liverpool n. Curagao. Congokust 17 nog te Accra. Crania 17 v. Alexandrië n. Bombay. Dahomeykust 17 70 m. n.n.w. Finist. n. Freetown. Diogenes 18 v. Duinkerken n. Antwerpen. Drente 16 v. Port Said n. Napels. Eemland 17 te Puerto Alegre gedeeltelijk in geld en gedeeltelijk door in- 558 000)" Na afSchrijvingen etc., resteert I Eenhoorn*i7-50*nü w7 Shetland n. Ardal. ue aanutJieiJ i iOC AAA nnm I 17 T.ntakia n Iskenderun. breng van goederenwagons, zijn thans in handen van 16 Europese spoorwegen- De Nederlandse Spoorwegen nemen deel voor 305 aandelen van Zw. frs. 10.000. Ir. J. P. Koster en drs D. J- Wan- sink, directieleden zijn lid van de raad van beheer van „Eurofima". Besloten is het maatschappelijk kapitaal te verhogen tot Zw. frs. 100 min. Het rollend materieel van Eurofima bestaat onder andere uit 5918 goederenwagons (waarvan 212 in aan bouw) en 298 diesellocomotieven (waar van 157 in aanbouw). De Nederlandsche Spoorwegen hebben hiervan 549 wagens in gebruik. De Pirelli Rubber Fabrieken, de groot ste van Italië, hebben zaterdag een prijs verlaging van autobanden bekendgemaakt De prijs van de banden voor personenwa gens zal met vier percent worden vermin een saldo-winst van f 185.000 83.000). Voorgesteld wordt het dividend tot zes percent (4'/i percent) te verhogen. De om zet over de eerste vijf maanden van 1961 bewoog zich boven het ieil van 1960. Onveranderd dividend „Houtvaart" Overeenkomstig de verwachting ver schillen de resultaten over 1960 van de n.v. Houtvaart slechts weinig met die over 1959. De exploitatierekening geeft een voordelig saldo te zien van 1,61 min (vj.l. 1,44 min). Aan interest is f 46.000 ontvangen. De onkosten stegen tot 183.000 123.000). Hierna bedraagt de a winst 1,47 min 1,52 min). Voorgesteld Isis 17 v Kp Haitien n. Trinidad, wordt 758.000 op de schepen af te schrij- ittersum 19 te Mobile ven, 485.000 over te boeken naar de „reserve nieuwbouw en vlootvernieuwing en een onveranderd dividend uit te keren van tien percent. De maatschappij heeft voor haar 3000- Volcano-Line Eos 17 V. Latakia n. Iskenderun. Esso Amsterdam 17 40 m. w.z.w. Cadiz n. Mil- fordhaven. Esso Rotterdam 17 v. Suez n. Mena Al Ahmadi. Fina Nederland 17 375 m. o.n.o. Aden n. Suez. Fravizo 17 100 m n. Texel n. Helsingborg. Friesland SSM 17 v. Swansea n. IJmuiden. Garoet 17 te Port Said. Geertje Buisman 17 80 m. n.o. Ouessant n. Triest Groote Beer 18 v. Rotterdam n. New York. Groote Kerk 18 te Beira. Guineekust 18 te Rotterdam. Haarlem 17 v. Puerto Barrios n. Ciud. Truiillo Hector 17 15 m. n. Kp. Bon n. Antwerpen. Hecuba 17 130 m. o.z.o. Jamaica n. Pto. Cortez Heelsum 17 v. Douala n. Victoria. Heemskerk 17 280 m. o. Saigon n. Singapore. Helena 18 te Rotterdam. Helicon 17 420 m. w.z.w. Flores n. Guadeloupe Houtman 17 110 m. w. Monrovia n. Abidjan. Hydra 17 100 m. o. Azoren n. San Juan. ton motorschepen de Volcano-Line ge- eens zoi schapen, die met deze schepen een regel- riprri Voor zwaardere voertuigen zal de matige dienst zal onderhouden tussen de Khasielia 17 200 m. n.n.w. Cayenne n. B. Aires verlaging drie percent bedragen. Verenigde Staten en Centraal Amerika. Kinderdijk 18 v Tampico, 20 te N. Orleans verw. Izalco 17 te Rotterdam n. Amsterdam. Jac. Verolme 17 200 m. n.w. Lina n. Contrecoeur Japara 17 v. Hamburg n. Bremen. Jason 17 v. Amsterdam n. West-Indië. Johan van Oldenbarnevelt 18 te Balboa. Joseph Frering 17 150 m. z.o. Madeira n. IJmuid Kabylia 17 600 m. n.o. Azoren n. Curagao. Karimata 18 te Bremerhaven. Kelletia 17 300 m. z.w. Bomboy n. Abadan Kenia 19 te Amsterdam Kloosterdijk 17 te Rotterdam. Koratia 19 te Boston. Korenia 17 120 m. n.w. Billiton n. Geelong. Korovina 17 v. Fao n. Lissabon Kosicia 18 v. Rotterdam n. Londen. Kreeft 17 1200 m. z. w.Flores n. Rotterdam. Kryptos 17 284 m. o. Dondrahead n. Bd Mashur Laertes 17 v. Yokohama, 18 te Shimizu. Lawak 17 v. Beira n. Dar Es Salaam. Leiderkerk 18 v, Suez n. Bahrein. Lekhaven 18 te Hamburg verwacht v. Bremen. Lemsterkerk 17 280 m. z.w. Marseille n. Marseille Liberiakust 19 te Luanda n. Puerto Amboin. Lissekerk 17 55 m. w. Djeddah n. Suez. Lombok 19 te San Francisco. Lutterkerk 17 10 m. o. Cartagena n. Marseille. Lyqcaon 17 v. Singapore, 18 te Pt. Swettenham. Maashaven 18 te Buenos Aires. Maaskerk 16 v. Kaapstad n. Las Palmas. Mariekerk 18 te Aden. Marnelloyd 18 v. Rotterdam n. Antwerpen. Maureen 17 1100 m. w. Scillys n. Savannah. Medon 17 v. Newport News n. Baltimore. Meerdrecht 17 370 m. w.z.w. Flores n. Hampt.rds Meerkerk 17 v. Aden n. Suez. Megrez N 17 ten anker Vitoria v. Paranagua. Memnon 17 v. Kopenhagen n. Bremen. Mentor 18 v. Amsterdam n. Levant. Minos 17 v. Helsinki n. Kotka. Mississippilloyd 17 60 m. z. Colombo n. Madras. Mitra 17 44 m. n.n.w. Azoren n. Stanlow. Moordrecht 17 gewijzigde best.: Pt. Said/Antw Munttoren 18 te Rotterdam. Mijdrecht 18 v. Falconara n. La Skhirra. Naess Lion pass 17 Aden n. Rastanura. Naess Tiger 17 v. La Estacada n. Amuaybay. Nanusa 19 te Amsterdam. Neder-Ebro 17 te Akaba v. Suez. Nestor 17 te Rotterdam. Neverita 17 v. Mena Al Ahmadi n. Lissabon. Nias 17 140 m. z o. Monrovia n. Freetown. Noordam 19 te Rotterdam. Notos 16 v. Amsterdam n. Gothenburg. Oberon 17 170 m. w.z.w. Scillys n. Puerto Rico. Oldekerk 19 te Genua. Ommenkerk 17 v Genua n. Livorno. Ondina 19 te Port Said. Oostkerk 17 180 m. n.n.o. Finist. n. Las Palmas Oranjefontein 17 v. East-London n. Durban. Oranje Nassau 18 te Plymouth. Pericles i9 v. Antofagasta n. Valparacuo. Philidora 18 v. Rotterdam n. Mena Al Ahmadi. Philine pass. 17 Sabang n. Mena. Pieter S pass. 17 Maasboei n. Swansea. Pr. Alexander 17 270 m. n.w.w. Scillys n. Quebec. Prins Maurits 19 te Le Havre. Prins der Nederlanden 17 te La Guaira verwacht Prins Willem v. Oranje 17 v. R'dam n. Montreal Prins Willem III 16 v. Montreal n. Gent. Prins Willem IV 18 te Montreal v. Glasgow. Prins Willem V 17 v. Hamburg n. Montreal. Provenierssingel 17 590 m. o. Kobe n. Vancouver Radja 18 te Amsterdam. Randfontein 20 te Las Palmas verwacht. Roebiah 17 v. Vizagapatnam n. Penang. Roggeveen 17 45 m. o.n o. Lourenco Marques n Melbourne. Rotte 17 v Glasgow n. Newport. Rotti 17 te Penang v. Singapore. Rijndam 18 v. Southampton n. Quebec. Rijnkerk 19 v. Aden n. Karachi. Salatiga 18 te Penang. Saloum 18 te Rouen. Samarinda 18 t a. Chemainus v. Vancouver. Sarangan 18 te Lissabon. Sarpedon 17 400 m. n.n.o. Azoren n. Guanda. Scheldelloyd 17 v. Alexandrië n. Hamburg. Scherpendrecht 17 180 m. o. Malta n. Novorossisk Schielloyd 18 te Londen v. Rotterdam. Schiedijk 18 v. Rotterdam et Hamburg. Schielloyd 17 v. Rotterdam, 18 te Londen. Senegalkust 17 225 m. z.w. Lissabon n. Dakar. Seven seas 19 te Rotterdam. Simonskerk 18 te Port Said verw. v. Rotterdam Sirrah 17 v. Hamburg n. Las Palmas. Skadi 17 v. Carmenville n. Ceuta. Sloterdijk 16 v. New York n. Rotterdam. Socrates 17 v. Barranquilla n. Puerto Limon. Soestdijk 17 340 m. n.o. Nantucket n. New York Solon 17 v. Puerto Cabello n. Maracaibo. Stad Alkmaar 17 te Rotterdam. Stad Amsterd 17 360 m. n.n.o. St. Helena n. Beira Stad Breda 17 270 m. z.z.w. L. Palmas n. Vitoria Stad Delft 17 395 m. w. Scillys n. Norfolk. Stad Gouda 17 15 m. o.z.o. Rio de Jan. n. Vitoria Stad Kampen 17 296 m. n.n o. St. Vine. n. Vlaard. Stad Leiden 19 te Aden. Stad Maassluis 17 v. Rotterdam n. Catania. Stad Maastricht 17 120 m. n.w. Lissab. n. Vitoria. Stad Schiedam 17 150 m. z.w. Stavang. n. Narvik Stanvac Suraba 17 v, Singapore n. Sungeigerong. Statue of Lib. 17 65 m. z.w. Djeddah n. B. Mash. Steenwijk 17 110 m. n.o. Kp. Care n. Hampt.rds. Stentor 17 te Beyrouth v. Alexandrië. Straat Johore 19 v. Devonport n. Adelaide. Str Magelhaen 17 245 m. n.n.w. Chagos n. Singap. Straat Soenda 17 v. Tanga n. Fremantle. Sunetta 13 te Saltend verwacht. Sunetta 17 v. Rotterdam, 18 te Saltend. Tahama 17 v. Genua n. Banias. Tamara 17 300 m w. Palermo n. Palermo. Texel 19 te Emden. Tero 18 te Dakar Tjiluwah 17 60 m. z. Manilla n. Sydney. Tjisadane 16 v. Hongkong n. Kobe. Triton 18 te Porl of Spain. Tweelingen 17 te Narvik. Van Linschoten 17 420 m. o.n.o. Beira n. Singap Vivipara 17 85 m n.o. Port Sudan n. Mena. Vlieland 17 300 m. z.w. Flores n. Rotterdam. Viist 17 te Rotterdam. Voco 17 50 m. w Oran n. Venice. W. Alton Jones 18 v. Suez n. Mena Al Ahmadi Waterland 17 v. Amsterdam n. Bremen. Weltevreden 17 te Ili Ilo. Westerdam 17 370 m. o.n.o. Nantucket a. N. York Wieldrecht 17 80 m. n.n.w. Pto. Rico n. El Palito Willemstad 17 500 m. w.z.w. Madeira n. Barbados. Wonosobo 17 te Madang. IJssel 17 Rotterdam n. Oran. Zaankerk 17 100 m. o. Ceylon n. Aden. Zaanland 17 te Montevideo. Zeeland 17 800 m. n.n.w. Midway n. Yokoahma. Zuiderkruis 18 v. Port Everglades n. New York. Zwijndrecht 17 90 m. z. Ryeka n. Marseille. KLEINE VAART Areas 17 10 m. n.o. Algiers n. Tanger. Ardeas 17 40 m. z. Kreta n. Malta. Bab B 16 te Sikea. Carnissesingel verm. 17 v. Bayonne n. Londen. Diligentia 18 te Felixtowe verwacht. Draco 17 in Engels Kanaal n. Bilbao. Eemsmond 18 te Oostende verwacht v. Kotka Elsa 16 Brunsbütted gepass. n. Amsterdam. Eyo S 17 5417 n. 06.00 o. v. Bremen n. Goole. Fiducia-2 17 30 m. n.w. Hk. v. Holl, n. Maassluis Flevo 16 v Aarhus n. Amsterdam. Geestdiep 17 in Washbay n. Maassluis. Geestdijk 17 15 m. z.o. Smithknoll n. Maassluis. Geeststroom 17 te Maassluis verwacht v. Boston. Gramsbergen 19 in Kielerkanaal verw. v. Kemi Heemraadsingel 17 te Pasajes verw. v. Bayonne Heerengracht 16 te Beachyhead n. Bordeaux. Helvetia S 16 rede Newport n. Rauma. Julia Mtry 17 op Thames n. Amsterdam. Leendert Broere 18 te Dordrecht verwacht. Leliegracht 17 z. Oland n. Amsterdam. Luc. Bols 2 17 10 m. n. Finn Grundet n. Kramfors Maaskade 17 100 m. n.w. Er n. Vegesack. Maasym N 17 te East-Goodwln n. Bayonne. Manto 17 30 m. z. Belle Isle n. Amsterdam. Markab 17 te Karlshamn v. Kastrup. Meidoorsingel 18 12 mijl z.w. Hartlandpoint naar Tonnayr Karente. Merweborg 17 5 m. z.w. Texel n. Delfzijl. Merwestad 17 10 m. z.w. Texel n. Abö. Midas 16 v. Ceuta n. Gibraltar. Molensingel verm. 17 v. Bordeaux n. Huil. Muphrid N 17 ie Royal Sovereign n. Antwerpen Nero 16 v. Rotterdam n. Genua. Netta 16 110 m. w.n.w. Tory eil. n. Aveiroe. Noorderhaven 17 8 m. n.w. H. v. Holl. n. R'dam Phidias 17 v. Kopenhagen n. Amsterdam. Plato 17 15 m. w.z.w. Dungeness n. Air erdam Scheldestroom 17 30 m. n.w. Texel n. E rlfast. Schippersgracht pass. 17 JE-8 v. Kotka n. A'dam. Spaarneborg 17 10 m. z. Portlandbill n. Newport. Steenbergen 17 20 m. n.w. Goeree n. Bremen. Strabo 16 v. Cartagena n. Malaga. Thaletas 17 te Amsterdam n. Rotterdam. Urkersingel verm. 17 v. Ellesmereport n. Par. Westersingel 17 te St. Brieux verw. v. R'dam. IJstroom 17 te East-Goodwin n. Amsterdam. SLEEPVAART Cycloop 18 150 m. z. westp. Sokotra n. Nederl Gele Zeel7 te Rotterdam. Help 18 te Calcutta werkzaam. Mississippi 15 v. Doha te Bahrein. Utrecht 17 650 m. w. eil. Wake n. Japan. Zeeland >7 425 m. n. Fayal n. Nderland. zinde jeugdbeweging.Rodermond verklaar de, dat hij in de Kongo wil blijven, als hij daarvoor toestemming krijgt. Matadi Een afdeling UNO-politie, bestaande uit honderd ongewapende Nigerianen, is in middels zaterdag in de Kongolese haven stad Matadi aangekomen om het vervoer van personen en goederen van de Volken organisatie te beveiligen. De honderd politiemannen zijn vergezeld van een seinafdeling van Noorse ambtena ren. Zoéls bekend hadden Kongolese strijd krachten in maart van dit jaar een af deling Soedanese militaire en Canadese seiners van de UNO ontwapend en naar Leopoldstad gezonden. WASHINGTON (Reuter) Een hoge functionaris van de Amerikaanse geheime dienst heeft op 2 juni voor een subcom missie van de senaat verklaard, dat de Sovjet-Unie en andere landen van het oos telijke blok een stortvloed van vervalste documenten en rapporten, die ondermeer naar verschillende bladen worden gezon den, aan de man hebben gebracht met de bedoeling het westen in discrediet te bren gen en wrijving tussen de geallieerden te veroorzaken. Het gaat hierbij ondermeer om een „document van het Britse kabinet" waaruit moet blijken, dat de Internationale Verbond van Vrije Vakverenigingen een werktuig is van Groot-Brittannië en de Verenigde Staten om de nieuwe Afrikaan se landen in hun greep te krijgen. Het do cument werd tussen juni 1960 en maart van dit jaar in Afrika op grote schaal ver breid. Het moet ook aantonen, dat Britten en Amerikanen elkaar de hegemonie over Afrika betwisten. SOFIA, (AFP) Tano Tzolof, de se cretaris van het centrale comité der Bul gaarse communistische partij, heeft het bericht van een buitenlands persbureau, dat vier Bulgaarse generaals een mislukte poging tot een putsch zouden hebben ge daan, belachelijk genoemd. In een rede ter gelegenheid van het feit, dat Georgi Dimitrof 79 jaar geleden werd geboren, zei Tzolof, dat „naïeve en kwaadwillende mensen" dit bericht hebben verzonnen. Hij wees op de noodzaak om de eenheid van de Bulgaarse communisti sche partij te bewaren. LIMA (PERU) (UPI) De politie heeft zaterdag traangas moeten gebruiken om relletjes onder de bevolking, aangestookt door communistische agitators ter gelegen heid van het bezoek van Adlai Stevenson aan het land, te onderdrukken. Meer dan duizend politiemannen, in uni form en in burger vatten later post op de strategische punten in de stad. Bereden po litiemannen gewapend met grote sabels trokken een kordon om de universiteit van San Marcos in de Peruaanse hoofdstad Lima. Vrijdag moesten politiemannen drie maal traangas gebruiken om tegen de Ver enigde Staten demonstrerende studenten uiteen te jagen. De colleges aan de San Marcos universiteit waren zaterdag ge staakt. VOORBEURS VAN HEDEN Slot Iste ttidv. 2de tijdv 44444a 44a 121.80 gb-122.2P ƒ121.70 1052—1054 1057 811—812 812% 1036—1046 1036 A.K.U. Kon. Olie Philips Unilever Hoogovens C

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 7