hamol weer vandaag! HET WEEP K.L.M. kampt met probleem van sterke daling in transatlantisch verkeer Drs. van der Beugel over recessie in de luchtvaart Adolf Eichmann getuigt onder ede Zending meldt massale slachting in Angola Nasoetion naar Londen Hoogste politieke organenworden verantwoordelijk gesteld Vaticaan veroordeelt de vonnissen in Boedapest Portugal beticht van barbaarsheid Provincie koopt Leyduin voor 800.000 Kongo's parlement 25 juni bijeen Taxichauffeur werd vermoord door debiele man Amerikaans verwijt aan de Britse politiek Verdachte dood van baby van zes maanden DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DINSDAG 20 JUNI 1961 Adi. Hoofdredacteur: Tos L. Lodewijtcs BeJacW te Ibidem J. Kori. Uitgave: Grafische Bedrijven Damlate N.V. Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie, F. W. Peereboom en M,. H. C. vu der M.,e Koel Aan het strand: Kruisverhoor In de krant van heden: Akkoord tussen Gizenga en Leopoldstad Het woord is aan tó'MO RRIS'ibefore youSuif! NYLON REGENJASSEN In kwestie-China Jeugdig Amsterdams ouderpaar in arrest 46e JAARGANG NUMMER 191 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Het luchtverkeer over de Noordatlan- tische Oceaan vertoont een sterke nei ging tot daling en blijft achter bij dat van het vorige jaar. Dit verschijnsel, dat algemeen is, zal de bedrijfsresultaten van de K.L.M. over 1961 belangrijk be ïnvloeden. Dit heeft de president-direc teur van de K.L.M.de heer E. H. van der Beugel, op een kennismakingsbijeen komst met journalisten in Utrecht her haald. Hij zei, dat de K.L.M. een moei lijke periode doormaakt, die men alleen door kan komen wanneer men zich grote inspanningen getroost. Een bepaalde oorzaak voor het achteruitlopen van het luchtverkeer kon de heer Van der Beu gel niet aangeven. Wellicht, zo zei hij, zoals hij ook reeds vorige week aan een lunch met leden van de Buitenlandse Persvereniging in Neder land had gezegd, is hier sprake van een cumulatie van factoren, een stuk nawer kende recessie en een zekere betalings balanspsychose. Het jaar 1961 zal voor de K.L.M. een bijzonder moeilijk jaar worden, aldus de heer Van der Beugel. Hij legde in dit ver band de nadruk op de overschakeling van de oude naar de nieuwe techniek, hetgeen vooral op commercieel en operationeel ge bied van grote invloed is. Het betekent na melijk een aanzienlijke kosten- en produk- tieuitbreiding. De revaluatie van de gul den is voorts van enorme invloed geweest De K.L.M.-tarieven zijn gebaseerd op dol lar- en sterlingwaarden, waardoor de re valuatie een rechtstreeks verlies aan in komsten betekent. Weliswaar nemen de kosten in het bui tenland af, maar dit is niet vergelijkbaar met de derving van inkomsten waarmee men thans wordt geconfronteerd. 'Over de verhouding tussen de K.L.M. en de luchthaven Schiphol tei de heer Van der Beugel, dat men uiteraard dankbaar is dat Schiphol in een nieuwe gedaante zal verrijzen. Teleurgesteld is men evenwel over de plannen om passagiersbelasting te gaan heffen, ofschoon de heer Van der Beu gel meent, dat men deze maatregel niet mag isoleren van de gehele problematiek. Wat aan de orde is, zo zei hij, is in prin cipe de vraag of de luchthaven een slui tende begroting moet hebben, of dat hij gezien moet worden als een stuk infra structuur die voor ons land van enorme betekenis is. Men dient zich bij de finan ciële gestes op Schiphol wel af te vragen, aldus de heer Van der Beugel, of dit niet ten koste gaat van een bedrijf dat na tuurlijk een commerciële onderneming is, maar toch ook een stuk Nederland. Een bedrijf, dat momenteel door een moeilijke periode heen moet. Aan het slot van de kennismakingsre ceptie werd de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, opgenomen in de kring van de „skippers of the fly ing Dutchman". Scheepvaart heeft geen pijn. HAMBURG (UPI1 De woordvoerders van de Duitse scheepvaartmaatschappijen die de oceaanreuzen „Bremen" (32.000 ton) en Hanseatic (30.000 ton) exploiteren, hebben vandaag in Hamburg meege deeld dat de reizen die zij maken over de Atlantische Oceaan volgeboekt zijn. Dit in tegenstelling tot een algemeen gehoorde klacht van luchtvaartmaatschappijen dat het transatlantisch verkeer een ernstige recessie doormaakt. (Van onze correspondent) LONDEN President Soekarno zal de Indonesische minister van Defensie, gene raai Nasoetion, naar Londen zenden voor politieke besprekingen. Verwacht wordt, dat hij de kwestie van militaire hulp aan Indonesië opnieuw aan de orde zal stellen. Minister Nasoetion komt donderdag op het Parijse vliegveld Orly aan, waar hij verwelkomd zal worden door de Franse minister van de Strijdkrachten, Messmer In het begin van de volgende week ver trekt hij naar Bonn. In juli brengt hij voorts een bezoek aan Londen. DJAKARTA, (DPA) In Djakarta is een aanvullende overeenkomst voor eco nomische en technische samenwerking tussen West-Duitsland en Indonesië ge tekend. Deze overeenkomst voorziet onder meer in dë oprichting van een instituut voor wetenschappelijk onderzoek in Bogor en een tandartsopleiding in Medan. Advertentie Verwachting tot morgenavond: AanvAnkelijk veel bewolking en hier en daar wat lichte regen. Morgen overdag weer opklarin gen. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Koel voor de tijd van het jaar. Volledige weerrapporten op pagina twee Een kleine oceaanstoring zal met wat lichte regen passeren, morgen gevolgd door zonniger strandweer. Matige wind tussen zuid en west Temperatuur overdag 17 a 18 gra den. Zeewater: 15 graden. VooruitzichtenEen westelijke luchtstroming met overwegend droog en vrij zonnig weer. Op 5 juli a.s. hoopt oud-premier dr. W. Drees zijn 75e verjaardag te vieren. Het echtpaar Drees tijdens de „ochtendkoffie". JERUZALEM (Reuter-UPI) Vanmor gen is in het proces tegen de voormalige uitenant-koonel der Duitse SS Adolf Eich mann, die in Jeruzalem terecht staat we gens moord op miljoenen Joden, hef ver hoor van de verdachte begonnen. Eich mann wilde geen eed op de bijbel afleg gen. Hij zei niet tot enige kerk te beho ren maar wel in God te geloven. Hij leg de, de rechterarm geheven, de volgende eed af: „Ik zweer bij de Almachtige God dat mijn getuigenis in dit proces de waar heid zal zijn, de gehele waarheid en niets dan de waarheid". De verdediger, dr. Ser- vatius, zei dat verdachte uit vrije wil heeft besloten zijn verklaringen onder ede af te leggen, waardoor hij bewust de mo gelijkheid van een kruisverhoor opent, Dr. Servatius wil trachten aan te tonen, dat de verantwoordelijkheid voor Eich- manns optreden bij de politieke leiding van zijn land lag. Zonder de orders van zijn superieuren had de verdachte niets kun nen doen, aldus de verdediger. Rechter Landau zei tegen Eichmann: „U kunt gaan staan en uw koptelefoon verwijderen," waarna de verdachte in zijn glazen kooi opstond en in het Duits verklaarde: „Ik zou graag onder ede wil len getuigen". toenemende belangstelling voor het Joden dom, die daarmee gepaard ging. Het hof zal alleen in de morgen zitting houden om dr. Servatius, in de gelegen heid te stellen 's middags welk nieuw sta dium voor te bereiden. Het openbaar mi-, nisterie heeft vandaag allereerst de be wijsvoering tegen Eichmann beëindigd. Zij heeft negen weken in beslag genomen. Er zijn 110 getuigen gehoord. Het proces werd voortgezet na een reces van een week om de verdediging tijd te geven tot voorbereiding. Dr. Servatius zei, dat de verdediging Eichmanns getuigenis met gedocumenteerd bewijsmateriaal zou aanvullen. „De ver dachte is ervan overtuigd dat hij een kruisverhoor zal kunnen doorstaan daar hij eerlijk en open tijdens zijn ondervra ging met- de politie heeft gesproken." Servatius zei, dat Eichmann toegaf van de vernietiging der Joden op de hoogte te zijn geweest maar dat het „de hoogste politieke organen waren, de ministeries van Binnenlandse Zaken, Justitie en Fi nanciën die waarlijk verantwoordelijk wa ren." ((Als de verdachte schuldig is, dan waren de bedenkers van de plannen op de hoogste posten schuldiger dan hij. Het zal bewezen worden dat hij niet tot de top mensen behoorde maar op een lager ni veau bevelen kreeg". De raadsrrtan verklaarde dat Eichmann zijn verdediging zou bepalen tot het vol gende: dat hij niet vrijwillig voor een Israëlische rechtbank was verschenen; dat hij niet een Joodse jongen in Boedapest had vermoord zoals een getuige a charge had verklaard; dat hij geen kans had om te weigeren bevelen van zijn nazi chefs uit te voeren maar dat hem slechts een weg was opengebleven, namelijk een einde te maken aan de vervolging der Joden door de emigratie van een miljoen Joden toe te staan. In antwoord op een vraag van dr. Ser vatius antwoordde Eichmann: „Nadat ik te Buenos Aires was gegrepen werd ik aan het bed geketend en werd mij gevraagd een verklaring te ondertekenen dat ik vrijwillig naar Israel ging om terecht te staan. Ik trachtte voor te stellen aan de Argentijnse politie uit geleverd te worden, maar dit werd gewei gerd. Daarop werd ik losgemaakt, de brief werd gedicteerd en ik tekende deze. Daar op werd ik weer geketend. Dit kan men niet vrijwillig noemen." Vervolgens begon dr. Servatius Eich mann te ondervragen over zijn motieven om tot de nazipartij toe te treden, over zijn promoties bij de SS en de SD en zijn VATICAANSTAD (UPI) Naar aanlei ding van de in Boedapest aan elf rooms- katholieke geestelijken opgelegde gevange nisstraffen, heeft radio Vaticana gezegd dat het communistische regime probeert door intimiderende processen een haar ge willige geestelijkheid te kweken. Weerrapporten1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 4, 7 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3, 7 Horen en Zien 4 Kunst 4 Uit stad en omgeving5, 6 Wat. moet ik worden? 6 In de Vishal en op zee8 Feuilleton 9 Panda en andere beelUverhalen 9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's LONDEN (UPI) De Britse organisa tie voor Doopsgezinde zending heeft Por tugal er gisteren van beschuldigd dat zijn leger massale slachtingen heeft aangericht onder de Afrikaanse bevolking van Portu gees Angola. De organisatie publiceerde een verslag van twee paginas, waarin zij de Portuge zen beticht van een „uitermate barbaarse handelwijze." Voorts wordt aangedrongen op „matiging" tijdens het komende mili taire offensief van Portugese eenheden te gen de opstandelingen. Het verslag, dat is samengesteld uit rap porten van zendelingen in Angola, verhaalt van de massale dood van duizenden man nen, vrouwen en kinderen en behelst een oproep tot „krachtig protest" tegen de uit moording. Een woordvoerder Verklaarde dat er in het begin van dit jaar nog 28 Doopsgezin- In de dinsdag gehouden vergadering van de Provinciale Staten van Noordholland is besloten ten laste van het fonds voor de natuurbescherming aan te kopen het land goed Leyduin, gelegen ten zuiden van Aerdenhout, groot ongeveer 51 hectare te gen een prijs van ƒ800.000 van de erven Dorhout Mees. Het landgoed zal openge steld worden ten behoeve van rustige wan delrecreatie. Bij de besprekingen bracht d r. W. Sluimer (Prot. Chr. groep) lof aan het college van Gedeputeerde Staten voor de activiteit bij de aankoop van het landgoed. Dat is een bewijs van de grote liefde van de provincie. Met voortvarendheid is be slag gelegd op een mooi landgoed. Spre ker vroeg aan welke instantie de exploi tatie wordt opgedragen. Het Provinciaal Waterleidingbedrijf Noordholland heeft reeds ervaring. Mr. M. Proper (Comm.) zeide ook gaarne in te stemmen met het voorstel en vroeg of het landgoed ook opengesteld wordt voor hen die dagkaarten kopen. De heer H a r m s e n (Partij van de Arbeid) betuigde eveneens zijn instem ming met het voorstel. Er is thans, maar vooral in de toekomst, grote behoefte aan recreatie. Namens Gedeputeerde Staten betuigde mr. H. Westermann (Partij van de Arbeid) zijn dank voor de wijze waarop het voorstel bij de Staten is ontvangen. Het college zal voortgaan op de ingesla gen weg als de gelegenheid zich voordoet landgoederen aan te kopen. Over de wij ze van exploiteren kon spreker nog geen mededelingen doen. Gedacht is aan het P.W.N., aan de Amsterdamse Waterlei ding en de Kennemerduinen. Er zullen dag kaarten verkocht worden. de zendelingen in Angola werkten. Nu is dit aantal gezakt tot acht of negen. De an deren zijn op last van de Portugese auto riteiten van hun posten afgevoerd en zijn of teruggekeerd naar Engeland, of zorgen voor de vluchtelingen. De organisatie verdenkt dë Portugese regering ervan dat zij de zendelingen van hun posten heeft weggevoerd om te ver mijden dat er Europese getuigen zullen zijn bij een volgende actie. Een niéuwe campagne tegen de rebellen wordt name lijk aan het einde van het natte seizoen in gezet. Een zegsman van de Portugese ambas sade te Londen weigerde commentaar te geven en zei dat er nog geen smeekschrif ten of protestbrieven waren binnengeko men. GENèVE (UPI) De Internationale Arbeidsorganisatie in Genève heeft giste ren meegedeeld dat zij een commissie heeft ingesteld, die de beschuldiging van Ghana moet onderzoeken, volgens welke Portugal in Angola negers slavenarbeid laat verrichten. LEOPOLDSTAD (UPI) - Het Kon golese parlement zal op 25 juni onder JNO-bescherming bijeenkomen in de Lovanium-universiteit, gelegen op on geveer twintig kilometer van Leo- roldstad. Dit is meegedeeld door Oscar Faura, woordvoerder van de UNO in Leopold stad, nadat gisteren een overeenkomst was gesloten tussen delegaties uit Stanleystad en Leopoldstad. Het Kongolese leger en de politie in Leopoldstad en de omgeving van Lo- vanium zullen hun geweren aan rotten zetten voor de duur van de parle- mentszitting, hetgeen inhoudt dat zij geen pressie op de debatten zullen uit oefenen. De overeenkomst werd bereikt met medewerking van UNO-vertegenwoordi- ger Sture Linner en de bijzondere politie ke adviseur Robert C. Gardiner uit Ghana. De delegatie uit Stanleystad zag daar in voldoende garantie voor haar veilig heid om verleden week naar Leopoldstad te gaan. De besprekingen werden in het UNO- hoofdkwartier La Royale gehouden en bijgewoond door Jean Bolikango, vice- premier, Cyrille Adoula, minister van Binnenlandse Zaken, en Marcel Lihau, staatssecretaris van Justitie. Stanleystad werd vertegenwoordigd door Joachim Massena en Etienne Kihoejoe, respectie velijk minister van Arbeid en minister van Transport in dat gebied. Ook Katanga Het eerste punt op de agenda van het parlement zal zijn het legaliseren van de regering van premier Joseph Ileo, die sinds maart j.i. Leopoldstad en omgeving per decreet heeft geregeerd. De mogelijkheid bestaat echter dat Ileo zal aftreden. Het is bijna ieker dat Antoi- ne Gizenga, die Loemoemba's vice-pre- mier was en sinds oktober verleden jaar Stanleystad regeerde, een hoge functie in de centrale regering zal krijgen. De beide delegaties hebben de UNO verzocht haar goede diensten te verlenen opdat de Katangese provinciale volksver tegenwoordigers eveneens naar Leopold stad zullen gaan om aan de parlements vergadering deel te nemen. Om redenen van veiligheid en om hen te vrijwaren van invloeden van buitenaf zullen de parlementsleden in de universi teitsgebouwen moéten blijven gedurende d gehele zitting. Zelfs deskundigen van de UNO die bij de organisatie helpen zullen in Lovanium moeten blijven logeren. Alle telefoonverbindingen met de univer siteit zullen worden afgesneden en ieder een die er binnengaat zal worden gefouil leerd op wapens en geld of verhandelbare waar. Dit laatste om te voorkomen dat parlementsleden worden omgekocht. Het is waarschijnlijk dat de pers niet toegela ten zal worden bij de debatten en dat de stemmingen geheim zullen zijn. Lemesle Men maakt regels voor anderen en uit zonderingen voor zichzelf. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439' LEiDSEStRAATXBIfXONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL.'223596 Op de Kalkmarkt in Amsterdam kwamen gistermiddag drie auto's met elkaar in botsing. Eén wagen schoot van de wal af en verdween in het water, de andere, een vrachtauto uit IJmuiden en een personenauto bleven naast elkaar op de walkant hangen. Niemand liep bij het ongeval letsel op. De 28-jarige Amersfoortse taxichauffeur W. van Veenendaal is door een 21-jarige Bunschotense jongen, de debiele R. v.d. V., die al enige jaren te beschikking van de regering is en in een inrichting in Vled- der verbleef, vermoord. Vorige week mocht hij van de directeur van de inrichting deelnemen aan een avondvierdaagse. Toen de jongen dit schreef aan zijn vader in Bunschoten, heeft deze de directeur ge schreven „Doe dat niet, want hij ont vlucht. We hebben al zoveel narigheid on dervonden". Zijn voorspelling kwam prompt uit, want de jongen verdween vrij dagavond, de laatste dag van de avond vierdaagse. Hij is zondag naar Amers foort gegaan, heeft om half één 's nachts een taxi genomen en onderweg op de West- dijk in Bunschoten de taxichauffeur ver moord. Nadat hij zich de portefeuille van de chauffeur had toegeëigend, heeft hij het lichaam uit de wagen gegooid. De porte feuille bevatte echter geen geld. Dat had de chauffeur m een portemonnaie in zijn broekzak. De jongen is daarna aan het rondrijden gegaan en kwam tenslotte in Haarlemmermeer. Daar zette hij de auto aan de kant van de weg en ging liftend naar Amersfoort terug. Gistermorgen heeft hij in Amersfoort een auto gehuurd, omdat, zoal:? hij tegen de garagehouder zei, zijn eigen auto in Barneveld defekt aan de weg stond. De garagehouder gaf hem een auto mee, maar werd meteen daarna gewaarschuwd door een inwoner van Bunschoten die de jongen kende en wist dat deze in een ge sticht verbleef. De garagehouder stuurde een personeelslid achter de huurder aan, die hem in Barneveld tot stoppen dwong om te vragen waar die kapotte auto stond. „Ik zie hem met meer. Die moet intussen gestolen zijn" zei de jongen, waarop de ander hem meenam naar het politiebureau Daar merkte men, dat bij de aangifte van de diefstal van de auto vele dingen niet klopten. Tenslotte legde men verband met de moord in Bunschoten. De officier van Justitie in Utrecht kwam naar Barneveld en leidde het verhoor, waarbij de jongen tenslotte een volledige bekentenis aflegde. De sleutels van de Amersfóortse taxi had hij nog in zijn zak. WASHINGTON (UPI) De Amerikaan se Nationale Raad voor de Veiligheid heeft Groot-Brittannië er gisteren van beschul digd het met de communisten op een ak koordje te willen gooien. In een door de raad uitgebracht rapport wordt er bij president Kennedy op aange drongen zich te blijven verzetten tegen toelating van de Volksrepubliek China tot de UNO. De Amsterdamse politie heeft een 20-ja- rige man en zijn 19-jarige echtgenote uit de Nieuwe Leliestraat aangehouden, die ervan verdacht worden de hand te hebben gehad in de uit de sectie gebleken onna tuurlijke dood van hun zes maanden oude zoontje. Het kind overleed vorige week vrijdag. De huisarts had een natuurlijke dood geconstateerd, maar op aandringen van een der grootvaders van het kind werd door de gerechtelijk deskundige dr. J, Zeldenrust een onderzoek ingesteld. Hij kwam tot de conclusie, dat het jongetje door verstikking of wurging om het leven moet zijn gékomen. ajHHg WBmmM

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1