Kinderbijslagverzekering 27 juni in Tweede Kamer HENSEN N.V.V. verbaasd over huur verhoging en loonpolitiek Kort en bondig* V Categorie bromfietsers schiet ernstig tekort AGENDA Denkbeeld van algemene regeling is reeds bijna halve eeuw oud KEIP Nieuwe concessies voor aardgas en aardolie Rijksbemiddelaars nemen nog geen beslissing Problemen van de ziekenfondsen Storing op komst DINSDAG 20 JUNI 1961 2 Uw bril spreekt mee OPTIEK ondergoed natuurlijk PAARLAARSTEEG 1 Apartheid staat contact met Hervormde Kerk in Zuid-Afrika in de weg Kerkelijk nieuws Griep TOG AL TOGAL TOG A L TOG A L TOGAL TOGAL TOGAL HELPT HELPT HELPT HELPT HELPT HELPT HELPT „Pot voor meneer" uit den boze v. DUIVENBODEN A.N.W.B. in jaarverslag 1960 Haarlem Velsen-lJ muiden Beverwijk Kerk voor Amsterdamse universiteit SUÈDINE JASJES NYLON JACKS NYLON MANTELS en JASSEN 59.75 De metaalionen Verlaging omzetbelasting op koelkasten is in studie Friendships voor Japan "f? E 1 e Sb s Volgende week dinsdag begint de Tweede Kamer met de behandeling van het wetsontwerp inzake een algemene kinderbijslagverzekering. Men kan niet zeggen, dat de regering met dit voorste over één nacht ijs is gegaan. Het denk' beeld is al bijna een halve eeuw oud en ettelijke adviesinstanties hebben zich bezig gehouden met het vraagstuk, waarover de Tweede Kamer nu een be slissing zal moeten nemen. Advertentie De geschiedenis van de kinderbijslag gaat terug tot 1912, toen een kinderbijslag- regeling voor de postambtenaren werd getroffen, die spoedig daarna werd uitge breid tot het onderwijzend personeel. Tij dens de eerste wereldoorlog ontstond in katholieke kring het idee van een wette lijk geregeld „rijkskinderfonds". In 1920 drong de Tweede Kamer in een motie aan op een „rijkskindertoeslagfonds tot steun aan grote gezinnen" Malaise en econo mische crises waren er oorzaak van, dat het tot december 1937 duurde eer de re gering gevolg gaf aan de wens van de Ka mer. Toen zond mr. C. P. M. Romme, mi nister van Sociale Zaken in het vierde ka binet-Colijn, een voorontwerp van wet in zake kinderbij slag verzekering voor advies naar de „Hooge Raad van Arbeid". Om praktische redenen beperkte de minister zich voorshands tot de groep der loontrek kenden. In zijn toelichting zei hij onder meer, dat de loonvorming geen belemme ring mag zijn voor het recht van de mens op „vorming van een gezin naar de wet ten der natuur". De meerderheid van de „Hooge Raad van Arbeid was mèt de minister van oor deel, dat een verplicht^ kinderbijslagver zekering vooralsnog uitsluitend betrekking moest hebben op de loontrekkenden. In december 1938 werd minister Romme's ontwerp-kinderbijslagwet bij* de Tweede Kamer ingediend. De minister verklaarde, dat bij hem in beginsel geen bezwaar be stond ook de kleine zelfstandigen in de ver plichte sociale verzekering op te nemen, maar dat hij grote moeilijkheden verwacht te bij de praktische uitvoering (registra tie en premieinning). Het wetsontwerp werd met. 66 tegen 22 stemmen door de Tweede Kamer aangenomen en vervol Advertentie Keip biedt u keus, pasvorm en service. Keus uit alle soorten brillen: van de dege lijke conservatieve mo dellen tot de moderne mode-monturen. Bij Keip kunt u passen, proberen: u krijgt vakkundig advies wel ke bril 't beste bij uw persoonlijkheid past. Elk Keip montuur is geprijsd. Haarlem Gr. Houtstr. 137 tel. 11640 Beverwijk Breestraat 118 rib-interlock in diverse kwaliteiten singlet v.a. 1.75 slip 1.75 wij verkopen o.a. het bekende BRYN1E en SESA ondergoed voor de grootste keus gens ook door .de Eerste Kamer aanvaard. Intussen bleef het probleem van de soci- I ale zorg voor de kleine zelfstandigen de regering beziggehouden. Op 1 april '40 werd een staatscommissie benoemd om advies uit te brengen over de inschakeling van de middenstand in de sociale verzekering. Voorzitter was mr. dr. J. van Bruggen (thans lid der Eerste Kamer voor de CHU). In haar ruim twee jaar later uitgebracht rapport kwam de commissie-Van Bruggen tot de conclusie, dat er een rechtsgrond aanwezig was om de kleine zelfstandigen, aanwezig was om de kleine zelfstandigen in de verplichte sociale verzekering op te nemen. De commissie adviseerde recht streekse premiebetalingdoor de kleine zelf standigen. Noodwet I De kosten der premie zouden kunnen wor- den doorberekend in de prijzen van goe deren en diensten. Daarna heeft de Lon- dense Commissie-Van Rhijn, die opdracht j kreeg algemene richtlijnen vast te stellen voor de toekomstige ontwikkeling der so ciale verzekering, zich bezig gehouden met I het vraagstuk van de kinderbijslag voor v>. cuci(iic zelfstandigen. Haar opvatting was, dat de synode der NederlandT*Hervormde"Kerk gehele bevolking in het sociale verzeke- en de synode van de Nederduits Hervorm- ringsstelsel moest worden betrokken. Zij de Kerk in Zuid-Afrika zijn brieven gewis wilde ook kinderbijslag voor zelfstandigen seld over de ontwikkeling van het kerke in het algemeen, dus niet alleen voor de lijk leven in Zuid-Afrika in verband met kleine zelfstandigen, zoals de commissie- het apartheidsbeleid. Deze corresponden Van Bruggen had geadviseerd. tie betreft onder meer het feit dat de Ne- Na de oorlog hebben nog verscheidene derduits Hervormde Kerk overwoog de andere commissies ijverig en langdurig medewerking aan en het lidmaatschap van op het vraagstuk gestudeerd, waarbij vaak de Wereldraad van Kerken te beëindigen, verschil van mening bleek. Intussen kwam Deze kerk heeft thans aan het moderamen de regering tot de conclusie, dat de nood der synode laten weten, dat zij inderdaad onder de kleine zelfstandigen met kinder- geen vertegenwoordiger naar de conferen rijke gezinnen geen langer uitstel gedoog- tie van de Wereldraad in New Delhi (In de. In 1951 kwam de Noodwet Kinderbij- dia) zal zenden en dat ze inmiddels het lid slag Kleine Zelfstandigen tot stand, die maatschap van de Wereldraad heeft opge- ook thans nog van kracht is. Hierbij wordt zegd. De Nederduits Hervormde Kerk aan de kleine zelfstandigen, wier inkomen voegt hieraan toe, dat zij de contacten ligt beneden bij de wet aangegeven gren- met de alliantie van Hervormde kerken Tussen het moderamen van de generale zen (die met het kindertal oplopen) kin derbijslag verstrekt ten laste van het rijk. Reeds bij de indiening van die noodwet met de kerken van Zuid-Afrika en met de Nederlandse Hervormde Kerk wel wenst voort te zetten. De secretaris-generaal van de generale beloofde de regering een meer bevredigen- synode der Nederlands Hervormde Kerk de regeling, die gebaseerd zou worden op dr. E. Emmens heeft in de vergadering in premiebetaling door de zelfstandigen. In Zeist een toelichting gegeven. Hij zei het april 1952 werd een voorontwerp van wet zeer te betreuren dat de Nederduits Her- „Kinderbijslagverzekering voor Zelfstandi- vormde Kerk in Zuid-Afrika haar roeping gen" voorgelegd aan de Sociaal-Economi- als kerk van Christus in de wereld zozeer sche raad. I verbindt met de beginselen van de apart- In dit voorontwerp werd ervan uitgegaan heidsidee en met het apartheidsbeleid. Bo- dat de rechtsgrond voor een definitieve kin- venal sprak hij er zijn teleurstelling over derbijslagverzekering voor zelfstandigen "it, dat een vporstel tot een nader onder dezelfde was als die, welke gold met be- zoek inzake de uitleg van de Heilige trekking tot de kinderbijslagverzekering Schrift door de synode van de Nederduits voor loontrekkenden. Voor zover de ge- Hervormde Kerk in Zuid-Afrika is verwor- zinsgrootte de gemiddelde omvang (man, Pen vrouw en twee kinderen) overtreft, zou Naar aanleiding van deze briefwisseling er aanleiding zijn voor een kinderbijslag- overweegt het moderamen van de synode voorziening, welke in beginsel diende te der Nederlands Hervormde Kerk op welke worden gedragen door de gezamenlijke wijze het contact met deze zusterkerk nog zelfstandigen aldus de Memorie van kan worden gehandhaafd. De secretaris- Toelichting. Doel was het tot stand bren- generaal zei zich af te vragen, of en in gen van een billijker verdeling van het hoeverre nadere correspondentie onder de gezamenlijk inkomen van alle zelfstandi- huidige omstandigheden nog zin heeft, gen langs de weg van een verplichte ver- f zekering. Uit het twee jaar later, in 1954, versche- j nen advies bleek, dat de S.E.R. afwijzend stond tegenover het voorontwerp, dat uit sluitend zelfstandigen met inkomens uit bedrijf of beroep omvatte. De S.E.R. stel de zich met een geringe meerderheid op het standpunt, dat de kinderbijslagver zekering iedereen moest omvatten, die niet reeds op grond van een loondienstverhou ding kinderbijslag ontvangt. Een aanzien lijke minderheid van de S.E.R. was het daar niet mee eens. Een deel van deze minderheid wilde alleen voor de lagere inkomensklassen een verplichte verzeke- „Het N.V.V. is enigermate verbaasd ge weest over het gebrek aan motivering in de brief van minister Van Aartsen aan de Tweede Kamer over de huurverho ging," zei de voorzitter van het N.V.V., drs. D. Roemers, in zijn toespraak op het in Amsterdam begonnen driedaagse con gres van de bij dit vakverbond aangeslo ten Algemene Nederlandse Bouwbedrijfs- bond. „De regering heeft gekozen voor het standpunt der werkgevers in de S.E.R. daarover, echter niet in twee, maar in drie trappen. Het standpunt van de drie vak centrales in de S.E.R. wordt, aan de kant geschoven. Geen woord is gewijd aan hun standpunt, dat aandacht moet worden ge schonken aan het sociale element, aan de opvoering van het aantal woningwetwonin gen (de helft met versterkte subsidie) en aan dc- vooroorlogse woningen. Het wordt wat droevig en troosteloos voor de vakbe weging, dat na zo'n uitvoerig en gedocu menteerd advies daaraan geen enkel woord wordt gewijd. De regering moet dan ook op gerechtvaardigde critiek onzerzijds rekenen," aldus drs. Roemers. Sprekende over de huurcompensatie zei- de de voorzitter van het N.V.V. dat als deze uit de produktiviteitsruimte moet worden gefinancierd ze door de werkne mers moet worden betaald. Hij noemde het onjuist dat daaraan door de regering geen aandacht is besteed. „Eén van de kenmerken van de rege ring schijnt te zijn wrijving te willen ver oorzaken," zei de voorzitter van het N.V.V. voorts naar aanleiding van de brief, die staatssecretaris Roolvink aan de Stich ting van de Arbeid had gezonden toen de loononderhandelingen in de Groot-Metaal aan de gang waren. „De gehele vakbewe ging is over dit hernieuwde ingrijpen in loononderhandelingen bijzonder verbaasd geweest. Het College van Rijksbemidde laars ontving een afschrift van iets dat geen aanwijzing was en legde dit voor aan de Vakraad voor de Metaalindustrie. Deze wijze van optreden der regering was op nieuw prematuur," aldus drs. Roemers. Hij zei dat op het ogenblik een commis sie uit de S.E.R. bezig is na te gaan of en zo ja op welke wijze er veranderingen moeten komen in de spelregels van de loonpolitiek. De hoofdregel dat de loons verhogingen moeten worden afgestemd op de produktiviteit in de bedrijfstakken stuit steeds meer op critiek en zal volgens de heer Roemers op de lange duur niet houd baar zijn. Hij hoopte dat over deze zaak een eensgezind advies van de S.E.R. zal komen „waarbij men meer werkelijk vrij heid zal krijgen dan de regering nu toe staat." Ned. Herv. Kerk Beroepen door het breed moderamen van de classis Nijmegen als predikant voor de Vluchtheuvelgemeente te Zetten dr. G. van Leeuwen te Amsterdam, die dit beroep ook aannam. Bedankt voor Middelburg (vsc. I. J. van Houte) (toez.) A. Bongenaar te Groningen Aangenomen naai- Vlaardingen met be paalde opdracht (bijzonder kerkewerk) P. van der Vloed te Vlaardingen (wijkge meente Rehobothkei-k). Aangenomen naar Vlaardingen met bepaalde opdracht (zie kenhuis- en bej aarden werk) W. J. Kolkert te Vlaardingen (wijkgemeente Nieuwe Kerk). Geref. Kerken Beroepen te Utrecht-West (4de pred.pl.) W. H. Melles te Kampen. Examens. - Aan de V.U. zijn geslaagd voor het kandidaatsexamen theologie de heren M. van der Heiden en J. J. Kuiper beiden te Sassenheim en E. D. J. de Jongh te 's-Gravenhage. Advertentie Reumatiek Migraine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Spit x-:-,:- "J- Historische vondst. In Sint Michiels gestel heeft de Rijksdienst voor Oudheid kundig Bodemonderzoek overblijfselen van een houten kerk uit de 10de eeuw blootge- leg onder een tufstenen fundering van een romaanse kerk uit le elfde eeuw die men ook nu pas heeft gevonden. In het midden van de vroegere Romaanse kerk werd een bakstenen sarcofaag ontdekt. Negen mensen gered. Zaterdagmiddag zijn op het Scheveningse strand negen mensen door de politie uit de zee gered. Alle negen (zes vrouwen en drie mannen) verkeerden in moeiijkheden, doordat zij door de sterke onderstroom het strand niet meer konden bereiken. Zes van hen waren Duitse badgasten. W. J. Coenen 100 jaar. Het oud-lid van de Raad van Nederlands-Indië en oud gouverneur van Celebes de heer W. J. Coe nen wordt vrijdag 23 juni 100 jaar. De heer Coenen is ridder in de orde van de Neder landse Leeuw en commandeur in de orde van Oranje Nassau. De 100-jarige woont tijdelijk in de Belgische hoofdstad, maar is ingeschreven in de gemeente Zeist. Hij ge niet nog een vrij goede gezondheid- De Christelijke Bond van Kappersper- soneel heeft in Den Haag zijn dertiende algemene jaarvergadering gehouden. De tweede voorzitter, de heer K. Kremer, verklaarde dat in het algemeen de nieuwe lonen met instemming zijn ontvangen en dat de kap persbedienden hun inkomen hetzij zagen stijgen of hetzelfde zagen blijven. In de praktijk is echter gebleken, zo zei hij, dat het moeilijk schijnt te zijn van de fooien afscheid te nemen. Hij betreurde het, dat er nog steecis klanten zijn die me nen het personeel met een fooi te moe ten dienen en dat er kappersbedienden zijn die deze nog steeds aannemen. De klanten nam hij dit niet kwalijk, „want zij hebben een foutieve mening. Maar de bediende kan in moeilijkheden komen ge zien de c.a.o.-bepaling, die het aannemen van fooien verbiedt". Advertentie aluminium laloailaln De beste service bij Ged. Oude Gracht 108 - 110 - Haarlem Telefoon 17185 Steeds meer wordt duidelijk, dat het samengaan van bromfietsen en gewone ring. Een ander deel weesT elke vorm Tan I fietsen °P foetspaden bijzonder hinderlijk kinderbijslagverzekering voor niet-loon T- ;- trekkenden van de hand. Drie-en-een-half jaar nadat de S.E.R. zijn advies had uitgebracht, werden de thans aanhangige wetsontwerpen inzake een algemene, de gehele bevolking omvat gevaarlijk en in feite onmogelijk is. Er is een categorie weggebruikers ontstaan, die kennelijk niet opgewassen is tegen de eisen, welke het besturen van een brom fiets aan de berijder stelt en derhalve in abnormaal hoge mate bij verkeersonge zetten. c BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „De ondergang van het geslacht Usher", 18 j. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u. Vandaag 20 u.: „Het mysterie van de man die verdween", 18 j. Lido Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „De wraak van Hercules", 14 j. Luxor Theater: Vandaag en woensdag 14, 19 en 21.15 u.: „De plunderaars", 14 j. Don derdag 14, 19 en 21.15 u.: „Royal Ballet". Minerva Theater: Vandaag en woensdag 20.15 u.: Nooit op zondag", 18 j. Woensdag 14.30 u.: „Drie kleine detectives", a.l. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „Elmer Gantry", 18 j. Roxy Theater: Dagelijks 14.30, 19 en 21.15 u.: „Je bent verloren, vreemdeling", 18 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u.: „Dieven hebben het ook moeilijk", 14 j. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag 20 u.: „Der Zarewitseh", a.l. Woensdag 20 u.: „Heimelijke verhouding", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Bloemenheuvel (Overveen): Tot 26 juni ère-expositie ter gelegenheid van de 90ste verjaardag van Oscar Mendlik. Dagelijks 1017 u., zondags 1417 u. Kunstzaal In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Tot 1 juli expositie van teke ningen en grafiek van Hary Prenen. Dage lijks 1022 u. Museum Het Huis van Looy (Kamper laan): Tot 25 juni expositie „Drie eeuwen prentkust" (keuzen uit verzameling D. Harting). Dagelijks 1017 u„ zondag 13 17 u. Kunstzaal De Ark (Nieuw Heiligland 13): Tot 2 juli expositie van schilderijen tekeningen en plastieken van Josum Wal stra. Dagelijks 917 u„ tevens ma., wo. en vr. 18—20 u. Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van vrijdag 16 juni). tende, verplichte kinderbijslagverzekering lukken is betrokken. Een groep jonge bij de Tweede Kamer ingediend. In twee bromfietsers verstoort ofwel opzettelijk of- volgende beschouwingen zullen wij de mo- we' ""bewust rust en veiligheid door met tivering en de praktische consequenties groot misbaar eindeloos rond te rijden of van dit fel omstreden wetsontwerp uiteen- met statlonair draaiende motor doorlopend 'luidruchtig gas te geven. Hoewel de in dustrie zich strikt aan de technische snel heidsbeperking houdt, wordt de mogelijk heid om de snelheden op te voeren op vrij grote schaal misbruikt. Bovendien rijden er nog bromfietsen, die snelheden van 50, 60 en meer km. kunnen halen." Dit staat te lezen in het jaarverslag van de A.N.W.B. over 1960, waarin wordt aan gedrongen op een intensievere verkeersop- voeding, ook op de middelbare scholen. Ook het rij-onderricht voor het verkrijgen van een rijbewijs dient volgens de A.N.W.B nog sterk te worden verbeterd. Het corps vaa 242 wegenwachten hielp in 1960 bij 176.543 pechgevallen. De hulp verlening kon aanzienlijk worden verbeterd door gebruik van radio, mobilofoon en tele fonie via de eerste vaste hulppost Pauw molen onder Delft en een reeks „praat palen". Op rijksweg 13 werd in 1959 aan 3395 gestrande automobilisten hulp ver leend, in 1960 aan 8433, waarvan 128 bij ongelukken. In de meeste gevallen was de wegenwacht binnen vijf minuten na het alarm ter plaatse. In 1960 plaatste de A.N.W.B. 251 wegwij zers, 1164 richtingborden, 116 paddestoelen, 58 riviernaamborden, 248 kampeerborden en 44 telefoonborden. Totaal staan 17.000 A.N.W.B.-borden langs de Nederlandse DINSDAG 20 JUNI City-theater, 20 u.: „De laatste reis". WOENSDAG 21 JUNI City-theater, 20 u.: „De laatste reis". Rex-theater, 20 u.: „Genadeloze achter volging". Pieter Vermeulenmuseum: 9.3012 14—16.30 u en DINSDAG 20 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Door begeerte gedreven". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „1000 ster ren schitteren". WOENSDAG 21 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Door begeerte gedreven". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „1000 ster- ren schitteren". De burgemeester van Amsterdam heeft als president-curator van de Amsterdamse universiteit een overeenkomst met het col lege van kerkrentmeesters der Evange lisch Lutherse Gemeente te Amsterdam ondertekend, waarbij wordt bepaald dat de universiteit de eerste tien jaar de beschik king krijgt over de Lutherse Kerk aan het Spui als aula en senaatskamer. De univer- sies verleend. Het betreft een concessie siteit zal het gebouw vijf werkdagen per voor de ontginning van bitumina in de ge- I week mogen gebruiken. De Lutherse Ge meenten Weerselo, Losser en Oldenzaal I meente houdt de beschikking over de kerk over een oppervlakte van ongeveer 1200 op zon- en feestdagen, hectaren en een concessie in de gemeente De overeenkomst betekent voor de uni- Losser over een oppervlakte van ongeveer versiteit een gedeeltelijke oplossing van 540 hectaren. het ruimtegebrek en voor de Evangelisch Binnen de terreinen waarvoor de conces- Lutherse Gemeente een verlichting van de sies zijn aangevraagd is de aanwezigheid financiële lasten die het bezit van een mo- van bitumina in nntginbare hoeveelheden nument als de Lutherse Kerk met zich aangetoond. brengt. Bij Koninklijk Besluit zijn aan de n.v. Nederlandse Aardolie Maatschappij in Den Haag opnieuw aardgas en aardolieconces- wegen. Alleen al het aantal blauwe rich tingsborden nam in 1960 van 3399 tot 5584 stuks toe. De eerste verlichte wegwijzers voor doorgaande routes in grote steden werden begin 1961 >n Eindhoven geplaatst Begin 1960 had de A.N.W.B, ruim 454.000 leden en 311.000 wegenwachtleden. In tien jaar tijds werden 200.000 leden en 200.000 wegenwachtleden gewonnen. Advertentie voor dames en heren 39 75 voor dames en heren 29.75 Gen. Cronjéstraat 40 - 44 - Tel. 54679 Haarlem Het College van Rijksbemiddelaars heeft zich gisteren uitvoerig beraden over de loonvoorstellen van de metaalindustrie. Het College zal nog geen beslissing nemen over deze voorstellen, voordat het gesprek tussen de Stichting van de Arbeid en de regering over de huurcompensatie achter de rug is. Dit heeft een vertegenwoordi ger van de Rijksbemiddelaars gisteren te lefonisch medegedeeld aan de waarnemend voorzitter van de Nederlandse Katholieke Metaalbewerkersbond „St Eloy," de heer P. Brussel. Bij de voorbereiding van het wetsont werp tot herziening van de tabellen van de omzetbelasting zal de staatssecretaris van Financiën, de heer Van den Berge, aandacht besteden aan de vraag of ter men aanwezig zijn tot verlaging van het tarief van de omzetbelasting op koelkas ten voor huishoudelijk gebruik. Dit heeft de staatssecretaris geantwoord op schrif telijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Peschar (P.v.d.ADe staatsse- creatris hoop genoemd wetsontwerp voor het einde van dit jaar in te dienen. De eerste Fokker Friendship is aan de Japanse luchtvaartmaatschappij Ana overgedragen. Gezagvoerder Keiza- boero Hidaka heeft de machine van Schiphol via Rome, Karatji, Calcutta, Bangkok, Manilla en Okinawa naar Tokio gevlogen. De All Nippon Air ways heeft zes Friendships besteld. Op het vliegveld van Tokio boden Nederlandse en Japanse meisjes de eerste bemanning bloemen aan. De arts A. J. van Leusen uit Velsen voorzitter van de federatie van door ver zekerden en medewerkers bestuurde zie kenfondsen, heeft op een in Utrecht ge houden vergadering van deze federatie ge zegd. dat de positie van het Nederlands ziekenfondswezen gevaar loopt, wanneer steeds maar nieuwe denkbeelden ten aan zien van de uitbreiding der verstrekkingen worden geopperd, zonder dat wegen ter fi nanciering worden aangewezen. De kans, dat de overheid daardoor steeds meer ge noopt wordt tot ingrijpen, zodat de zelf standigheid van het ziekenfondswezen be dreigd wordt, noemde hij niet denkbeeldig. In dit opzicht vestigde de heer Van Leu sen ook de aandacht op de plannen om bij een nieuwe arbeidsongeschiktheidswet de ziekenfondsen weer met een extra taak te belasten, namelijk het verlenen van de eerste behandeling ook bij ongevallen. Zo wel in medische kringen als bij de zieken fondsen vraagt men zich volgens hem af, hoe men dit alles wil regelen. De heer Van Leusen zei, dat vooral de positie van de vrijwillige verzekering moei lijk wordt, hoewel het naar zijn oordeel toch wenselijk blijft, de verplicht en vrij willig verzekerden een gelijke behandeling te bieden. Over het opnemen van langdurig zieken in verpleeghuizen merkte de heer Van Leusen op, dat er in feite vooreerst nog niets zal veranderen, behalve dan dat de ziekenfondsen gaan betalen inplaats van de sociale diensten. Voorshands is er geen sprake van een uitbreiding van het aantal bedden in goede verpleeghuizen. Hij meen de, dat dit een kwestie van jaren is en pas daarna de nieuwe verstrekking werke lijk betekenis krijgt. Dr. H. Festen, arts-gedelegeerde van de federatie, sprak over de financiële perspec tieven voor de vrijwillige ziekenfondsver zekering. Hij vestigde er in het bijzonder de aandacht op, dat de gestegen kosten een normaal tijdsverschijnsel zijn. Boven dien moeten de ziekenfondsen, die voor acht miljoen Nederlanders de geneeskun dige verzorging op zich nemen, daarbij nog gelijke tred houden met de snelle vooruit gang van de medische wetenschap. Vol gens dr. Festen hebben de ziekenfondsen bijzondere zorg voor de kosten van de vrij willige verzekering, omdat hierbij juist personen zijn betrokken die over een slechts uiterst bescheiden inkomen be schikken en aan wie men niet tegemoet kan komen. Het KNMI deelt mede: Een nabij de Azoren gelegen gebied van hoge druk heeft zich de laatste dagen meer en meer over West-Europa uitgebreid. In verband hiermede is het in onze omgeving zonnig weer geworden. De wind bleef ech ter nog overwegend westelijk, zodat voort durend aanvoer van koele lucht plaatshad en de temperaturen beneden normaal ble ven. Langs de noordelijke rand van het hogedrukgebied bewegen enkele kleine sto ringen in de richting van Europa. De meest oostelijke hiervan naderde vanmor gen Ierland. Zij kan vannacht of morgen ochtend Nederland passeren, hetgeen met enige regen gepaard zal gaan. Daarna zijn weer opklaringen te verwachten, het eerst in het noorden en westen van het land. De temperatuur blijft te laag voor het be gin van de zomer. WEERRAPPORTEN Maximum-tempera turen as a binnen- en buitenland d Neerslag. laatste M uur. c5 Den Helder onbewolkt w 17 0 Ypenburg onbewolkt windst. 17 0 Vlissingen onbewolkt zzo 18 0 Eelde onbewolkt zw 18 0 De Bilt onbewolkt windst. 18 0 Twente onbewolkt windst '9 0 Eindhoven licht bew. windst 19 0 Zd-Limburg onbewolkt O 20 0 Helsinki licht bew. w 18 1 Stockholm onbewolkt w 19 0 Oslo onbewolkt zw 0 Kopenhagen onbewolkt w 18 0.3 Aberdeen zwaar bew wzw 18 0 Londen onbewolkt windst. 20 0 Amsterdam onbewolkt zzo 17 0 Brussel onbewolkt ozo 20 0 Luxemburg licht bew. nno 21 1 Parijs onbewolkt nno 24 0 Bordeaux onbewolkt windst. 28 0 Grenoble onbewolkt windst 29 0 Nice onbewolkt n 27 0 Berlijn onbewolkt nw 20 0 Frankfort onbewolkt no 24 0.1 München geheel bew. no 27 0.1 Zürich zwaar bew. nnw 28 0 Genève onbewolkt windst. 29 0 Locarno onbewolkt windst. 29 0 Wenen zwaar bew. nw 29 0 Innsbruck geheel bew zo 31 0 Athene half bew. no 28 Rome onbewolkt nno 30 0 Ajaccio onbewolkt O 27 0 Madrid onbewolkt n 33 0 Mallorca onbewolkt windst 32 0 Lissabon zwaar bew. z 34 0 Woensdag 21 juni Zon op 4.19 uur, onder 21.04 uur. Maan op 12.42 uur, onder 00.50 uur. Maanstanden 21 juni 28 juni 10.02 uur 13.38 uur eerste kwartier, volle maan. Hoog en laag water in ÏJmuiden Dinsdag 20 juni Hoog water 8.11 en 20.39 uur. Laag water 3.38 en 15.57 uur. Woensdag 21 juni Hoog water 9.07 uur en 21.34 uur. Laag water 4.23 uur en 16.49 uur. Het hoog en 'aas water te Zandvoort 'O tot 15 min"' r> vr I tv I'm

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2