ZONDAG BEGINT HET TOUR-AVONTUUR Ronde van Frankrijk met twee „gezichten" Goddet hoopt dat in zeventiende (berg)etappe de grote slag valt John van Eek: leg meteen de zweep erover Alleen „complete" renner kan Tour winnen Van der Steen op de vierde plaats GROTE PRIJS VAN AMSTERDAM Wie? De Nederlanders Van der Steen vervangt Martin v. d. Borgh Nederland ver achter bij de amateurs in Amerika Lajos Baroti legt functie neer 15 WOENSDAG 21 JUNI 1961 8 17 OLYMPISCH STADION Stayers en Sprinters Voatbai I Wanneer Rouaans burgervader zon dag 25 juni het startpistool ter hand neemt om de 48ste Tour de France uit zijn stad te schieten, dan betekent dat sterker dan ooit dat het vertreksein wordt gegeven voor „het grote avon tuur". Want het getuigt van een zekere avonturiersgeest van Tourdirecteur Jacques Goddet om naast de schepping van wijlen Henri Desgrange een nieu we „Ronde van de Toekomst" voor on- afhankelijken en amateurs te creëren. Goddet heeft hiermee zekere risico's genomen, zeker ten aanzien van de be langstelling in het buitenland. Het is immers niet ondenkbaar, dat in landen als Nederland, Duitsland, Zwitserland en Engeland, die slechts bij uitzonde ring vooral de laatste jaren in de ,„grande bouclé" een rol van enige be tekenis spelen, door de verrichtingen van de amateurs en onafhankelijken de aandacht voor het hoofdevenement kan verflauwen. En dat kan nooit de opzet van Goddet zijn geweest. Het is prij zenswaardig dat de grote baas met deze „Tour de l'Avenir" wil trachten om naast de wereldkampioenschappen en de Olympische Spelen een evene ment op te bouwen, waarin coureurs uit alle werelddelen naast en tegen el kaar strijden. Maar uiteindelijk blijft voor Goddet en zijn medewerkers de ronde van de professionals de hoofdschotel, het tot de verbeelding sprekende pronkstuk van het nu wel overvloedige wieler- menu. Daarom zal de tourorganisatie met argusogen de ontwikkeling van het grote experiment volgen. De tour 1961 heeft dus twee gezich ten, en het gaat er nu maar om welk gezicht in de landen buiten de grote wielernaties als Frankrijk Italië en Bel gië er het aantrekkelijkst zal uitzien. De „Ronde van de Toekomst'" kan een uitstekend medium zijn om jongeren voor te bereiden op het grote werk. Maar evenzeer bestaat het gevaar dat juist in die landen, die in de grote Tour weinig in de melk te brokken hebben maar die even onmisbaar zijn als de toonaangevende wielernaties, de aan dacht zich voornamelijk op de ama teurs en onafhankelijken zal gaan rich ten. Zover zal Goddet nooit willen en kunnen gaan. Aan de andere kant ligt het ook op de weg van de beroepsrijders om hun „stiel" te verdedigen. Als dat voor het instellen van de kleine Tour bereikt zou worden, dan zouden Goddet, Levi- tan, Wermelinger en Garnault, de man nen, die de erfenis van Desgrange de laatste jaren in aanzien zagen slinken, zich geen zorgen behoeven te maken voor de toekomst. Ah Geldermans De zesde etappe van de Ronde van Zwit serland, van Saas Fee naar Payerne over 235 km, heeft na een saai verloop in de eerste periode een spannend slot gekregen. Want na 125 km (bij Aigle) warer het de Zwitser Maurer, de Italiaan Mazzacurati, de Duitser Kemper en de Belg Meulemans die er tussen uit trokken. De karavaan geplaagd door de hitte en de sterke wind tegen liet de vluchters gaan, behalve de Zwitser Hollenstein en onze landgenoot Van der Steen. Hadden de vier koplopers een voorsprong opgebouwd van vijf minuten, Van der Steen en Hollenstein wisten na een 70 km durende achtervolging de leiders in te lo pen. Het grote peloton had inmiddels ge reageerd en de achterstand tot 1 min 15 sec gereduceerd. De eindsprint moest de beslissing bren gen en het was de Belg Maurice Meule mans die zegevierde. Van der Steen eindig de op de vierde plaats. De Nederlandse amateur Bart Solaro heeft dinsdag de vierde etappe van de Ronde van Oostenrijk gewonnen. Hij leg de de 212 km van Bregenz naar Innsbruck af in 5 uur 51 minuten en 53 seconden. Advertentie RONDE VAN FRANKRIJKfROUTE voorde PROFS) etappeplaats Rustdag A Berg Tijdrit Geneutraliseerd 3 BELGIEÜ, At DUITSLAND /strootsburg Uit de experimenten van de afgelopen jaren is gebleken, dat zij wel degelijk zorgen hebben gehad. Een" van de voornaamste proefnemingen, die van de grote (14 man) en de kleine (8 man) ploegen in 1960 is geen succes geweest en men is dan ook teruggekeerd naar het oude-systeem om - althans kwantitatief - de formaties op gelijke sterkte te brengen. In de Tour 1961 zal elke ploeg uit twaalf renners bestaan, te weten acht nationale ploegen Frankrijk, Itahe, Bel ne, Spanje, Nederland, Duitsland, Groot-Brittannië en een 1In totaal ecombineerde Zwitsers-Luxem us een veld van 132 renners. ourgse equipe en drie regionale Franse ploegen. In totaal dus eer Van de formule van 1960 werd wel de tijdrit op de eerste-dag gehandhaafd. Welk een goede keus dit was, bleek het vorig jaar toen Gastone Nencini in de tijdrit in Brussel de gele trui ver overde en die in de volgende dagen hardnekkig bleef verdedigen. De opzet van Goddet om in de vlakke etappes van "de bergen de „azen" tot krachtsinspanningen aan te zetten, had succes gehad. Daarom zal er ook nu weer, in de lom merrijke en historische omgeving van Versailles, in het hart van Frankrijk, een rit over 28,5 km tegen de onzichtbare tegenstander, het uuiweik, Maar meTdeze ene vondst kon Goddet het voor de komende Tour niet stellen Hij had al lang op een fantastisch plannetje zitten broeden: de tour zou een uitstapje naar Noord-Afrika maken In Tunis immers bleek bij heel wat minder belangrijke wielerkoersen een indrukwek kende belangstelling te bestaan. Ook werd de mogelijkheid van een etappe op Corsica over- wogen. De verscherpte politieke situatie in N oord-Afrika noodzaakte Goddet andere wegen te gaan bewandelen. Op de eerste plaats kwam toen het besluit o m via het noorden en het oosten naar het zuiden te rijden, waarbij dus eerst de Alpen en tot slot de Pyreneeën genomen moeten worden. Een terugkeer dus naar het schema van 1957, de laatste maal, dat „met de wijzers van de klok Rouboix START ZONDAG 25JUNI Pontois* PARUS Versailles AANKOMST ZONDAG 16 JULI Belfort/? ZWITSERLAND \T0TAAL4381Y2km\ 5 St.Etlenne 7 etappenummer\ Chalon Saorw ITALIË 1 Perigueux Grenoble Bordeaux Aix-en- 14 Provence IQ—^ 15 Montpelher Antibes Toulouse SPANJE vVj23 erpiqnan 20 Luchon DONDERDAGAVOND 8 UUR Kampioenschap achtervolging amateurs bergen: 1 Donon 739m 2 Champ du Messin 1010 m 3 Schlucht 4 Ballon d'Alsace 5 Sauvages 6 Grand Bols 7 Granier 8 Cucheron 1159m 1178m 723 m 1160m 11 34m 1140m 9 col de Porte lOCrois de Fer 11 Mont Cenis 12 Tende 13 Brouis 14Braus 15 Klei neGoli bier 16Cenglc 17Ares 796m 18 Porti I Ion I308m 19Super Bagnènes 1800m 20 Peyresourdc 21 Aspin 22 Töurmalet 23 Aubisque 1563m 1480m 2114 m 1710m 1616031 V.PELT mee" werd gereden. Het zou een aanwijzing kunnen zijn in de richting van een nieuwe Tour-zege van Jacques Anquetil, die zich in 1957 als laatste Franse Ronde-winnaar aan de duizenden op de tribunes van het Pare des Princes presenteerde. Vast staat in elk geval, dat Frankrijk hunkert naar een individuele overwinning eri vast staat ook, dat Anquetil als de grote na tionale favoriet start. Maar het geeft wel te denken, dat het in de Tour-histo rie alleen aan Gino Bartali gelukt is na een onderbreking van meer dan drie jaar in de gele trui' zijn ereronde in Parijs te rijden. De rijrichting van de Tour 1961 heeft be paalde consequenties met zich gebracht. In voorgaande jaren werd op het dak van de Alpen, op de Isoard en de Gab bier, de strijd om de gele trui beslist. Met deze reuzen in het begin van de bergetappes nu zou de beslissing wei eens te vroeg kunnen vallen. Daarom werd met een forse pennestreek dit tweetal en het centraal massief van de kaart geschrapt. De Pyreneeën moesten het toneel van de eindstrijd worden. Maar noch de Aubisque, noch de Töurmalet, in het ver leden gevreesde tegenstanders, hadden op zichzelf staand, in de vorige rondes de deelnemers ontzag kunnen inboeze men. En dus deed Goddet een volgende zet Hij voegde vier Pyreneeëntoppen te za- men in de zeventiende etappe van Lu chon naar Pau: eerst de tot de tweede categorie behorende Peyresourde (1563 meter) en de Aspin (1480 meter), onmid dellijk daaropvolgend de 2114 meter ho ge Töurmalet het „plafond" van de Tour en tot slot de 1710 meter opto- renende Aubisque. Op deze vier bergreu zen binnen een afstand van 197 km heeft Goddet zijn hoop gebouwd. Dit moet het slotstuk worden van het bergvuurwerk, hier moet de Tourwinnaar naar voren komen. Dit alles betekent overigens niet dat voor Luchon alle moeilijkheden uit de weg zijn geruimd. Integendeel. Ook de 1134 meter hoge Granier in de negende etap pe van Sint Etienne naar Grenoble, de bijzonder lastige Croix de Fer (2067 me- Witn van Est ter) en de Mont Cenis (2083 meter) op de volgende dag in de rit naar Turijn zijn niet te onderschatten tegenstanders. In totaal zijn er zes cols van de eerste categorie, acht van de tweede en tien van de derde, waaronder volgens tradi tie de muur van Geeracrdsbergen Zijn laatste troef speelde Goddet uit in een geheel nieuwe bepaling ten aanzien van de samenstelling van het algemene ploe- genklassement. Het beproefde systeem om voor deze rangschikking simpelweg de tijden van de dagelijkse ploegenklas- sementen bij elkaar te tellen werd over boord gegooid. De Tourbaas kwam met een revolutionaire gedachte: ik geef aan de winnaar van het dagelijkse ploegen- klassement één punt en wie de meeste punten behaalt krijgt in Parijs de 22.500 voor het winnen van het alge meen ploegenklassement. Ook dit systeem schept consequenties. De theoretische mogelijkheid bestaat name lijk, dat een ploeg eenmaal in de hele Tour het dagelijkse klassement in de wacht sleept, verder helemaal niets maakt, maar dank zij dat ene punt toch in het eindklassement komt, terwijl een andere ploeg, die dagelijks op de tweede plaats eindigt, in de eindrangschikking zou ontbreken. Dat zou onredelijk zijn. Het doel heiligt echter ook bij Goddet de middelen. En zijn doel is door deze wijze van handelen de strijd te active ren. Jo de Haan „Ga van de eerste dag af in de slag, leg meteen de zweep erover, zorg dat er in de eerste vlakke etappe's geld in de pot komt, dan zal het met het moreel van de ploeg verder wel goed gaan". Deze behartenswaardige woorden sprak de secretaris van de sportcommissie van de K.N.W.U., John van Eek, dinsdagmid dag in de bijeenkomst in het Olympisch stadion waar de volledige Nederlandse tourploeg aanwezig had moeten zijn. Maar Jan Westdorp en de op het laatste moment voor Van der Borgh ingevallen Toon van der Steen zijn nog in de Ronde van Zwitserland en een aantal anderen was contractueel gebonden aan de Ronde van Ossendrecht, die dezelfde middag werd verreden. De sportcommissie had hen niet willen dwinger om naar Amsterdam te komen. „Uiteindelijk moeten die jongens hun brood verdienen". Zodat alleen Ab Geldermans, Dick Enthoven, een na de Ronde van Italië zeer tevreden Piet van Est en Jaap Kersten de „donderspeech" van John van Eek konden incasseren. Deze sprak zijn vertrouwen uit in de ploeg, waarvan de samenstelling dit jaar meer moeilijkheden heeft opgeleverd dan anders. Dit geldt ook ten aanzien van de verzorgers, nu naast de Ronde van Frank rijk ook de Ronde van de Toekomst zal draaien. Seigneurs en mecaniciens, die de afgelopen winter reeds hun medewerking aan de Nederlandse Tourploeg hadden toe gezegd, bleken uiteindelijk contractueel el ders gebonden te zijn. Het staat op dit moment zelfs nog niet vast aan wie de zorgen van de Nederlan ders in de grote ronde zullen kunnen toe vertrouwd worden. Soigneur Piet Libregts gaat zeker mee. Men doet voorts pogin gen om Henk de Haan, die in de Ronde van Tunesië de nodige ervaring heeft op gedaan, te contracteren en van de Tour organisatie krijgen de oranjehemden een derde-Franse-soigneur toegewezen. De me caniciens voor de ploeg zijn Buchli's rech terhand Gerrit Spenkelink, Jo Hulshoff en de Brabander Jorissen. John van Eek deed een beroep op de renners om alle naijver en jalouzie opzij te zetten en gezamenlijk voor een goed resultaat te strijden. „Dat zal overigens best in orde komen. Zondag heb ik nog een gesprek met Wim van Est gehad, die ook vorig jaar zo'n grote steun voor Buchli is geweest. „De Nederlandse ploeg verzamelt zich donderdagochtend om acht uur op het sta tionsplein in Breda, waarna de reis naar Rouaan met een door een grote banden fabriek ter beschikking gestelde autobus gemaakt zal worden. Eventueel kunnen Westdorp en van der Steen, die pas van daag in Luzern de Zwitserse ronde beëin digen, na komen. Maar zij zullen zich ui terlijk vrijdagmiddag in de startplaats van de Tour moeten presenteren Jacques Anquetil De winnaar van de Tour staat al vast. Pardon, er zijn zelfs al twee winnaars bekend. Toen het schema voor de Ronde van 1961 bekend werd hebben twee in het wielervak vergrijsde rou tiniers zich over de kansen uitgespro ken. Marcel Bidot, de zo vaak geterg de veldmaarschalk van de Franse na- tionalen, was niet minder zeker van zijn zaak dan Alfredo Binda, de voor malige dictator van de Italiaanse Azurri. Voor Bidot was er slechts een mogelijk heid: „Jacques Anquetil verovert in de Pyreneeën een voorsprong van 3 a 4 minuten en is dan in de tweede tijd rit over 74Vt km van Bergerac naar Perigueux niet meer te kloppen Alfredo Binda was minstens zo positief als zijn vroegere collega: „Deze Tour is als het ware voor Nencini gescha pen. In Pau, na de bergen, zult u zien, dat ik gelijk heb gehad". Over een ding waren de heren het wèl eens: dit is geen Tour voor de klim- specialistep, maar wel voor de meest complete renner. Dus niet voor Char lie Gaul, niet voor de Duitse klimmer Junkermann. Misschien dan wel voor de Duitser Fischerkeller, die volgens ploegleider Peter Kanters van veel groter allure is dan Junkermann? De tijd zal het leren. Veel zal er van afhangen of Bidot van zijn sterrenploeg een eenheid zal kunnen ma ken. De recente geschiedenis van de Tour levert echter talloze bewijzen voor het tegendeel. Een van de grootste re bellen zou wel eens Henry Anglade kun nen zijn met Raymond Mastrotto op het tweede plan. Zij immers rijden niet voor het zelfde merk als Jacques Anquetil, die wel op de gretige Jean Graczyk, de lange Louis Rostollan, Louis Delberghe en Jean Stablinsky zal kunnen rekenen. Want al moge Godaet er tot nog toe als enige organisator in geslaagd zijn de merkenploegen uit zijn ronde te bannen, achter de schermen spelen de stalbazen van de extra-sportieven een niet te on derschatten rol. En wat de Italianen betreft? Antonio Co- volo, de opvolger van Alfredo Binda als ploegleider van de blauwhemden, heeft geen gemakkelijk debuut. Eerst bedankt de Giro-winnaar Pambianco voor een plaats in zijn equipe en tot overmaat van ramp werd maandagmiddag bekend, dat de Tour-winnaar van 1960, Gastone Nencini, door een val in de Ronde van Zwitserland voor deelneming was uit geschakeld. De Italianen hebben hiermee een ernstig kwaliteitsverlies geleden. Wie nu als kopman van de Azzurri zal fungeren is nog geen uitgemaakte zaak. Covolo be schikt echter nog over sterke krachten als Battistini en klimmer Massignan, zo dat Italië ook zonder Nencini en Pam bianco nog zeker niet gedoemd is 'n on dergeschikte rol te spelen. Vooral niet, wanneer de nieuwbakken directeur-tech nique er in slaagt een even grote disci pline in zijn gelederen te handhaven als zijn voorganger dat heeft gedaan. Bovendien zijn er dan ook nog altijd de Belgen. Onze zuiderburen hebben sinds 1939, toen Sylveer Maes de laatste voor oorlogse Tour won, het zoet der over winning niet meer geproefd en zullen juist nu, in het tourverhaal, dat volgens de kenners niet geschreven zal worden door de bergspecialisten, hun uiterste best doen om de gele draad zij heb ben in het klassement van Tourwinnaars Jos Planckaert en Jos Hoevenaars als grootste troeven. Evenals de Zwitser-Luxemburgse combina tie, de Duitsers, de Britten, door het wegvallen van Federico Bahamontes nu ook de Spanjaarlen, de Franse regiona len schijnen ook de Nederlanders voor bestemd om uit de met 110.000 welge vulde Tourruif hier en daar een graantje mee te pikken. Misschien wordt het zelfs een stevige hap. De successen van Ab Geldermans en Jo de Haan in grote buitenlandse klassie kers hebben echter in het internationale gezelschap genoeg de aandacht getrok ken om dit sterke internationale gezel schap tot waakzaamheid te manen. Men weet het immers nooit. Vooral naar het debuut van Jo de Haan zal de inter nationale wielersport met belangstelling uitzien. Evenveel aandacht zal het her optreden van Coen Niesten krijgen, die het vorige jaar, juist toen hij van zich ging doen spreken, door een val uit de strijd verdween. Zij kunnen rekenen op Het zit dit jaar niet mee met de samen stelling van de Nederlandse ploeg voor de Ronde van Frankrijk. De laatste wijziging is dat Martin van der Borgh vervangen zal worden door de 25-jarige Toon van der Steen uit Etten. Van der Borgh is ziek geworden in de Ronde van Luxemburg en heeft van zijn nog 'altijd metlo-8 de leiding op Frank- dokter geen toestemming gekregen in de rijk weer op te nemen. Hun forma- Ronde van Frankrijk te rijden. Van der tie is indrukwekkend en op het grote Steen heeft zich inmiddels bereid ver doel gericht met Jean Andriaenssens, klaart om mee naar Frankrijk te gaan. Coen Niesten de steun van de onverwoestbare Wim van Est, die door zijn zege in Bordeaux-Pa rijs weer in het nieuws kwam. De enor me ervaring van „ijzeren Willem" be tekent ook een morele hulp voor Piet Damen, Piet van Est, Jef Lahaye Jaap Kersten, de winnaar van de Ron de van Nederland, Dick Enthoven, die evenals Jan Westdorp debuteert. Het is te betreuren, dat Jo de Roo, beducht voor de kritiek, die hem in 1960 ten deel viel, en de besluiteloze Michel Stolker niet van de partij zullen zijn. Zij zouden de ploeg van Klaas Buchly nog meer in houd hebben gegeven. Honkbal De Amerikaanse trip van het Neder landse honkbalteam heeft, zoals bekend geen overwinningen opgeleverd. De Sulli- vans scoorden in zeven wedstrijden 71 runs en de Nederlanders 15. Volledig volgens de verwachtingen hebben de Amerikanen hun Europese tegenstanders overklast. On danks de niet te hoog gestelde verwachtin gen is het resultaat velen toch tegen ge vallen. In een enkele wedstrijd is inderdaad goed tegenstand geboden, maar over het algemeen was het een spel van kat en muis. In de wedstrijd in Wichita, toen de Nederlandse slagploeg in het nieuws kwam door vier driehonkslagen en nog een paar tweehonkslagen te geven, hadden de Sullivans een werper op de plaat staan, die alleen bij batting-practice voor de Sulli vans wel eens op de mound staat. Uitsla gen als 17-3, 17-4, 11-4 en 12-4 zijn nog geen juiste afspiegeling van de juiste krachts verhoudingen. Frasers assistent, Charles Urbanus, heeft het bij aankomst op Schiphol mooi ge zegd: wij waren een ploegje van de Am sterdamse Voetbalbond, dat tegen Real Madrid moest spelen. De oorzaak van de teleurstellende resultaten? Honkbal is in Nederland een jonge sport, die pas de laat ste drie jaar serieus beoefend wordt en dan nog beoefend in een land, waar sport en lichamelijke oovoeding nog niet die plaats hebben, die ze verdienen. Onze spelers en coaches hebben tijdens de trip vele rradgevingen gekregen en na tuurlijk zullen zij daar hun voordeel mee doen. Eén raadgeving speciaal zal een goed verstaander wel lang in de oren na klinken: Een Amerikaanse coach zei heel beleefd: „Begin eens met uw spelers te le ren lopen". Dat moet eigenlijk al tijdens de gymnastieklessen op school worden ge leerd, maar is in Nederland niet mogelijk, omdat in het gunstigste geval een leerling van de lagere school één uur gymnastiek in de week krijgt. De trip heelt echter zijn vruchten afge worpen. De Nederlandse spelers hebben veel geleerd. Bovendien is bewezen, dat Herman Beidschat als werper zijn plaats in sterk Amerikaans honkbalgezelschap zou kunnen verdienen. Van de Nederlandse spelers viel ook de Antilliaan Ecliobardo op. De overige pitchers misten de conditie of routine om de Sullivans te weerstaan. Bovendien bleek de UVV-er Kersout als catcher een vondst. Henk Keulemans viel op door prima veldwerk, terwij] Simon Arindell in het verreveld een beste serie speelde. Vermeldenswaard is ook de enige homerun, die de Nederlandse ploeg wist te slaan. Arindel sloeg die in de extra wed strijd tegen de Kalamazoo-Al] Stars. De werper, die de homerun tegen kreeg, was Bill Vroegop, een jonge Amerikaan, af komstig uit Heerhugowaard! Veel kritiek is op deze trip geleverd. Als men ons de vraag stelt: moet het Neder landse team het volgend jaar weer zo'n reis ondernemen?, dan is ons antwoord: Als het geen kosten met zich meebrengt, zoals ditmaal: ja! Moet de trip bekostigd wor den uit de K.N.H.B.-kas, dan moeten we de vraag ontkennend beantwoorden. De afstand tussen ons honkbal en dat van de Amerikanen, amateur of prof., is te groot. Volgens het Hongaarse persbureau MTI heeft Lajos Baroti, de trainer van het na tionale Hongaarse voetbalelftal, dezer da- gên zijn functie neergelegd.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 15