Regering wil sparen door werknemers bevorderen Officiële verzoening tussen Frankrijk en West-Duitsland weer hamol vandaag! HET W Belastingambtenaren krijgen nul op request Niet „hakken aan de top'\ maar „bouwen aan de voet Verschroeide aarde in Angola Hogere salarissen voor verplegend personeel Kleuterleidsters van april 1960 af hoger salaris Belgische premier morgen naar Den Haag TOMADO Geef 'n cadeau! Radio-Moskou critiseert het verlenen van het Legioen van Eer aan de Westduitse president Tornado biedt ti zo'n rijke keus uit leuke geschenken dat u al tijd een hartewens kunt vervullen. Veranderlijke bewolking Aan het strand: SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES AL UW FOTO'S GESLAAGD O to Het woord is aan Akkoord bereikt In de krant van heden: vanaf 4595. GARAGE BRINKMANN 46e JAARGANG NUMMER 192 WOENSDAG 21 JUNI 1961 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven' op aanvraag verkrijgbaar. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING - R.ilarHprlipf te Tlmiiiden; 1. Kosak Uitgave: Grafische BedrijvenDamiate N.V. Grote Houtstraat 93, Haarlem DlreoHe, P. W. F-*.—»faHC~ de, Mija 'f r/T' V pp 'f ta" V Ml Tijdens het officiële bezoek van de Westduitse president aan het Franse staatshoofd werd deze foto gemaakt. Van links naar rechts: Mevrouw De Gaulle, president Liibke, president De Gaulle, mevrouw Liibke, mevrouw pebré, een onbekende en premier Debré. Advertentie PARIJS (UPI) Frankrijk en West-Duits- land hebben dinsdag formeel de strijdbijl begraven door een ontmoeting van hun staatshoofden. President De Gaulle heeft het rode tapijt laten uitleggen om presi dent Heinrich Lübke, het staatshoofd van de Westduitse bondsrepubliek, in Parijs te begroeten. De Westduitse president kwam op het vliegveld Orly aan, vergezeld van zijn echt genote, en hij werd afgehaald door zijn Franse ambtgenoot, die eveneens zijn echtgenote had meegebracht. Per auto ging het naar het Quai d'Orsay. Mensen langs de weg hieven af en toe een hoe raatje aan en het was opvallend, dat er nergens onaangenaamheden werden ge schreeuwd. Hier en daar wapperde zelfs een Westduitse vlag van een Parijse wo ning. Op alle regeringsgebouwen was de Westduitse driekleur gehesen. Ongenood Zowel aan de uiterst rechtse als aan de uiterst linkse zijde zijn er enige bittere Advertentie Advertentie Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking, maar slechts hier en daar enige lichte regen. Overwegend matige wes telijke tot zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. Volledige weerrapporten op pagina twee Een hogedrukgebied zorgt voor droog en zonnig strandweer. Tempe ratuur overdag 17 a 18 graden met zwakke en nog frisse zeewind. Tem peratuur van het zeewater 15 graden. Vooruitzichten: Overwegend zon nig, maar niet belangrijk warmer. woorden gesproken. Het rechtse blad „L'Aurore" zei geen Duitse vlag op zijn gebouw te zullen hijsen, omdat het niet kon vergeten, dat keizer Wilhelm I in 1871 en Hitler in 1040 Parijs als ongenode gas ten waren binnengekomen. De twee staatshoofden hebben elkaar de hoogste onderscheidingen van hun respec tieve republieken gegeven: Lübke kreeg het Grootkruis van het Legioen van Eer, De Gaulle werd gedecoreerd met 't Groot kruis van de federale Orde van Verdienste. Onverdragelijk In de avond zaten zij beiden aan een galadiner, gevolgd door een receptie voor ongeveer duizend gasten. De Gaulle heeft geen enkel detail van het Franse protocol vergeten. Op het vliegveld kreeg Lübke een erewacht van de Franse luchtmacht te inspecteren. Daarna werd er een saluut gebracht met een rood-wit-blauwe rege- mentsvlag, terwijl de tonen van het „Duitschland über alles" over het vlieg veld weerklonken. Dat, zo had „l'Humani- té" geschreven, „zullen wij niet kunnen verdragen". De uiterst linkerzijde heeft de plechtigheden dan ook genegeerd. President De Gaulle zei in een toespraak na het diner dat het denkbaar is dat op zekere dag een land wordt toegelaten tot de Europese Economische Gemeenschap mits dat land in staat en bereid is alle regels en verplichtingen te aanvaarden. Ongepast MOSKOU (UPI) Radio-Moskou heeft critiek geleverd op het verlenen van het Legioen van Eer aan I.übke. Radio-Moskou zei: „Het is algemeen bekend dat deze onderscheiding wordt verleend voor buiten- gewone aan Frankrijk bewezen diensten, voor de defensie van Frankrijks grenzen tegen buitenlandse indringers, en voor heldhaftig gedrag tijdens een oorlog ter verdediging van de soevereiniteit van het land. Geen van deze bepalingen in het sta tuut van de onderscheiding is van toepas sing op het hoofd van de Westduitse staat, waarmee door afwezigheid van 'n vre- desverdrag met Duitsland en in overeen stemming met de Franse grondwet Frankrijk nog steeds formeel op voet van j oorlog verkeert." MANCHESTER (UPI) Het Portugese leger is bezig in Noord-Angola de techniek van de verschroeide aarde toe te passen om de Afrikaanse rebellen uit hun schuil- hoeken te verdrijven. Deze inlichtingen zijn door de Britse Guardian ontvangen van ds. David Grenfell, een Baptistische zen deling in het betrokken gebied. De predi kant deelde mee, dat op verscheidene plaatsen in Noord-Angola de graslanden in brand zijn gestoken, nu het natte seizoen ten einde loopt. Zijn missie-post te Qui- bocolo heeft hij in de steek moeten laten. Het hele noorden van Angola is leeg en verlaten. Iedereen is gevlucht, behalve ouden en zieken, die niet lopen kunnen, aldus Grenfell. Volgens hem zijn er uit zijn zendingsgebied alleen al zestigduizend mensen over de Kongolese grens gevlucht. Wereldraad Intussen heeft de Britse Raad van Ker- ken een actie opgezet om de Angolese vluchtelingen te helpen. Men verwacht te vens dat de kwestie Angola ter tafel zal kom'en in de Wereldraad van Kerken, wan neer de raad deze week in Genève voor een vergadering bijeenkomt. Ten slotte heeft de Oecumenische pers dienst uit Genève bericht, dat tachtig voor aanstaande protestantse en rooms-katholie- ke geestelijken in de Verenigde Staten en Canada een beroep hebben gedaan op pre sident Kennedy en „het christelijke volk van Portugal" om een einde te maken aan het bloedvergieten. 0 y j BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439' LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Advertentie Dat is helemaal geen probleem met een Agla Optima I f 22?.— of een Agfa Optima II 505.— of een Agfa Optima III570.— Deze automatische camera's steeds voorradig bij UW fotohandel KENNEMERLAAN 5 (bij de brug) Op de werf van de n.v. „Nicolaas Witsen en Vis" in Alkmaar is dins dagmiddag zonder officiële plechtig heden het motorjacht tewater gelaten, dat hier in aanbouw is voor Z. K. H. Prins Bernhard, die zelf de naam van het jacht, „Budi", ont hulde (foto). Het scheepje, een ge schenk van het Nederlandse bedrijfs leven voor de vijftigste verjaardag van de Prins, zal hem op 29 juni a.s. symbolisch worden aangeboden. Pas in juli, als het vaartuig geheel gereed is, zal de werkelijke overdracht plaats vinden. Naast Prins Bernhard staat op deze foto de heer H. Vis, directeur van de werf. Niet door te „hakken aan de top'", maar door te „bouwen aan de voet" wil de regering komen tot en betere verde ling van het bezit in ons land. Dit ver klaarde staatssecretaris Schmelzer in antwoord op socialistische critiek gis teren in de Tweede Kamer bij de verde diging van het wetsontwerp, dat het spa ren door werknemers wil bevorderen door belastingfaciliteiten. Na de Jeugdspaarwet van 1958 en de premiespaarregeling voor rijksambtena ren van 1960 is het nu in behandeling genomen wetsontwerp het derde punt van het bezitsvormingsprogram, dat staattsecretaris Schmelzer hoopt te ver wezenlijken. Aanvankelijk was slechts gedacht aan fiscale faciliteiten voor werkgeversbijdra gen aan bouwspaarfondsen. Een desbetref fend wetsontwerp (van maart 1956) werd door het huidige kabinet belangrijk uitge breid. Het gewijzigde ontwerp wil premie spaarregelingen en winstdelingsspaarrege- lingen voor werknemers in het algemeen bevorderen. Voorgesteld wordt uitkeringen tot 390- per jaar voor „duurzaam bezit" vrij te stellen van fiscale en sociale lasten. Bij premiespaarregelingen zal de premie (in te houden op het loon) worden aangevuld met een werkgeversbijdrage van ten hoog ste 50 pet. Dit percentage kan na 7 jaar sparen tot 100 en 10 jaar sparen tot 200 worden verhoogd. Bij winstdelingsspaarre- gelingen wordt alleen een werkgeversbij drage (winstuitkering ingebracht. De regeringspartijen konden zich wel met dit plan verenigen. Van de kant van de P.v.d. A kwam echter heel wat critiek. Het rijk derft per jaar aan belastinggelden 7'/i miljoen, en de werknemers krijgen een „douceurtje" van ongeveer 4 miljoen, con stateerde de heer Den Uyl. Het gaat dus in wezen om een betrekkelijke futiliteit, een geringe zaak ook in bet kader van het bezitsvormingsbeleid, zoals de regering dat ziet". Volgens de heer Den Uyl zal het bevor deren van het sparen maar een heel klei ne rol spelen bij het samenstel van maat regelen, nodig om te komen tot een wer kelijke spreiding van het bezit. Daarvoor zou het nodig zijn vermogensopeenhoping bij grote bezitters door belasting te voor komen en de werkgevers een deel van hun winst te doen storten in een fonds voor de werknemers. Van zo'n „hakken aan de top" wilde staatssecretaris Schmelzer echter niets we ten. Hij betwijfelde of een herverdeling, zoals de heer Den Uyl voorstond, wel rechtvaardig zou zijn. Hij vreesde de econo mische consequenties daarvan en hij vroeg zich af of zo'n herverdeling wel zou leiden tot duurzaam bezit bij de gewone man. De staatssecretaris voelde meer voor „bouwen aan de voet" door een vrijwillige verschuiving van vermogen ten laste van aandeelhouders en fiscus mogelijk te ma ken. Wat de heer Den Uyl als een „dou ceurtje" zag, beschouwde de heer Schmel zer als een „spierinkje om een kabeljauw te vangen", met een geringe belastingder ving kan heel wat tot stand worden ge bracht. Bij een verwachte deelneming van 300.000 werknemer? zal een besparing per persoon en per jaar van 300 tot 500 gulden mogelijk zijn. Een bezwaar tegen het wetsontwerp, dat ook van regeringsgezinde zijde naar voren l99 werd gebracht, is dat in de praktijk alleen werknemers van grotere bedrijven van dergelijke spaarregelingen zouden profite ren. Hoe staat het met de plannen voor een algemene volksspaarregeling? vroegen de heren Corver (V.V.D.) en Van Nierop (A.R.). Volksspaarregeling De algemene opzet van zo'n volksspaar regeling is al uitgewerkt, antwoordde de staatssecretaris. Thans wordt met alle be trokken instellingen overleg gepleegd over de uitvoering. Zodra dit overleg is voltooid, zal de regering een adviesaanvrage aan de S.E.R. formuleren. De heren Koersen (K.V.P.) en Den Uyl (P.v.d.A.) zagen niet in, waarom studie kosten bij de ambtenarenspaarregeling wèl en in het systeem van het nu besproken wetsontwerp niet worden aanvaard als be stedingsobject (waarvoor fiscale facilitei ten gelden). De staatssecretaris van Financien, mr dr. Van den Berge, antwoordde dat het zo moeilijk was na te gaan of de studie wer kelijk wordt gevolgd. Daarom zal, wan neer in een spaarregeling studiekosten zijn opgenomen, daarvoor een speciale vergun ning moeten worden gevraagd. Vandaag zal blijken of de heer Den Uyl tevreden is met dit antwoord. Hij had eed aangekondigd een uitspraak van de Kamer te vragen over de kwestie van de studie kosten. Die uitspraak zou dan beslissend zijn voor de vraag, of de P.v.d.A. vóór dan wel tegen het wetsontwerp zou stem- men. vr Naast de heren Schmelzer en Van den Berge zat nog een derde staatssecretaris achter de regeringstafel, n.l. de heer Rooi- vink van Sociale Zaken. Van vele zijden werd hem gevraagd, waarom een uitdeling uit de winst of een premiëring van spaar regelingen als een onderdeel van de ar beidsvoorwaarden moeten worden be schouwd. Zijn antwoord luidde dat, wan neer zo'n uitkering of premiëring niet aan de goedkeuring van rijksbemiddelaars zou zijn onderwerpen, in deze vorm voorzienin gen zouden kunnen worden getroffen, die wel degelijk een verbetering van de ar beidsvoorwaarden zouden inhouden. Vanmiddag zou da Kamer repliceren. Lazarus: Het is de vloek van ieder groot man, dat men van hem zegt: hij is te vroeg geboren. In het Centraal Overleg is een nader voorstel van regeringszijde inzake salarië ring van het verplegend personeel aan de orde geweest, waarover volledig overeen stemming werd bereikt. Men toonde zich na afloop van de besprekingen dan ook zeer verheugd over de bereikte resulta ten. Voor de verplegenden wordt het mi nimumsalaris met ongeveer 13 pet. ver hoogd, het maximum met ongeveer acht pet. De eerste-verplegenden zullen onge veer tien pet. meer gaan verdienen, even als de waarnemend hoofdverplegenden. De hoofdverplegenden krijgen ongeveer twaalf pet. meer. Bovendien is het aantal rangen uitgebreid en zijn de schalen ver kort. Het aantal rangen wordt van vier op zes gebracht. Overeengekomen is, dat de uit deze re geling voortvloeiende salarisverhogingen reeds per 1 juli geëffectueerd zullen wor den. Dit betekent voor de particuliere in richtingen, dat zij om deze verhogingen te kunnen betalen aangewezen zijn op verhoogde tarieven. Hiervoor is echter toe stemming vereist van het departement van economische zaken. Wil men boven dien terugwerkende kracht, zoals de or ganisaties hebben bepleit, dan zal dat ex tra moeilijkheden opleveren. Ook de algemene rechtspositie van het personeel is nader bezien. De vooruitgang in salariëring der leer- ling-verplegenden is als volgt: A-opleiding lejaars 2e jaars 3e jaars B-opleiding le jaars 2e jaars 3ejaars De leerling-verplegenden genieten daar enboven van rijkswege vrije kost en in woning. Hierbij behoort ook de bewas- sing, vrije medische verzorging en rege ling van vergoeding van periodieke be zoeken aan de woonplaats. thans wordt 109,84 140,— 125,85 155,— 148,02 185,— thans wordt 122,15 155,— 139,40 170,— 161,55 200,— j rfoliike nrotestactie met zusterorganis* Het overleg, dat gisteren tussen de amb tenarenbonden en het ministerie van Fi nanciën met betrekking tot de positie van de belastingambtenaren is voortgezet, heeft, naar wij vernemen, geen nieuwe gezichtspunten opgeleverd. De regering handhaaft haar standpunt, dat er tot 1 ja nuari 1962 te dezer zake rust moet bestaan. De organisaties hebben, nu deze fase van het overleg is afgesloten, besloten naar buiten op te treden. De Christelijke Centrale van Overheidspersoneel en de Algemene Centrale van Overheidsperso neel zullen een gemeenschappelijke demonstratieve vergadering houden. Het is nog niet bekend of de R.K. Centra le van Overheidspersoneel aan deze ver gadering zal deelnemen. Het hoofdbestuur van de ARKA en 't be stuur van de landelijke subgroep belastin gen hebben gisteren reeds in Utrecht met het kader van de plaatselijke subgroepen belastingen een zeer druk bezochte verga dering gehouden. Nu de regering niet vóór 1 januari 1962 tegemoet wil komen aan de bestaande toestand stemde de vergadering unaniem in met het standpunt dat ten eer ste geen verantwoordelijkheid voor deze gang van zaken kan worden aanvaard, ten tweede deze fase van het overleg als afge sloten dient te worden beschouwd, en ten derde getracht zal worden met alle daartoe geschikte middelen onverwijld tot verant woorde resultaten voor het belastingper- soneel te komen op basis van de in de per- soneelsfarmatierapporten neergelegde uit gangspunten. „De vergadering", aldus een na afloop uitgegeven communiqué, „heeft in niet mis te verstane bewoordingen te kennen gege ven het gesol met de belangen van het be- lastingpersoneel beu te zijn en heeft er ten sterkste op aangedrongen, krachtig stelling te nemen tegenover het regeringsbeleid ter zake. De vergadering voelt zich bedrogen in haar redelijke verwachtingen, welke gewekt zijn door de lang slepende onder handelingen en de mededelingen welke van de zijde van de regering in de Staten-Gene- raal zijn gedaan. Besloten werd om naast het deelnemen aan een gezamenlijke lan Weerrapporten12 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 7 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3, 7 In de Vishal en op zee 4 Uit stad en omgeving...4, 5 Kunst 9 Horen en Zien 9 Panda en andere beeldverhalen 11 Feuilleton 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's delijke protestactie met zusterorganisaties ook politieke interventie op korte termijn te bevorderen. Uit de vergadering werd grote aandrang uitgeoefend, op korte termijn in samen werking met zusterorganisaties een lande lijke stipteidsactie te organiseren. Het hoofdbestuur van de ARKA is van oordeel, dat de volle verantwoordelijkheid voor de bestaande grote ontevredenheid en de daaruit voortvloeiende ontwikkelingen voor rekening van de regering komt, aldus het communiqué. In de bijzondere commissie voor georga niseerd overleg voor het kleuteronderwijs is algehele 'overeenstemming bereikt over een salarisverbetering voor kleuterleid sters. De datum van ingang van deze salaris herziening is bepaald op 1 april 1960, zo deelt het ministerie van O.K. en W. mede. BRUSSEL De Belgische eerste minis ter, Theo Lefèvre, zal morgen een bezoek brengen aan zijn Nederlandse ambtgenoot, professor J. E. de Quay. Van de zijde van het Belgische ministerie van Buitenlandse' Zaken wordt meegedeeld, dat het hierbij zuiver om 'n beleefdheidsbezoek gaat. Beide staatsmannen, zo zegt men daar, hoewel tot gelijkgerichte politieke partijen beho rend, hebben elkaar nog nooit ontmoet. Vandaar deze uitnodiging van prof. De Quay. De beide minister-presidenten zullen ook van gedachten wisselen over bepaalde po litieke punten, die de beide landen interes seren. Met name wordt daarbij gedacht aan het Benelux-standpunt ten opzichte van de Europese plannen van president De Gaulle. Bij het bezoek van minister Luns aan Brussel is reeds gebleken, dat de standpunten van België en Nederland naar elkaar toegroeien. Minister Spaak heeft dat, bij de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken in de kamer een week geleden, nog weer eens laten doorschemeren. Daarenboven moet het niet uitgesloten worden geacht, dat de beide premiers de problemen, die men aan Belgische zijde als „beslissend" (de uitdrukking is van de adjunct-minister van Buitenlandse Zaken Fayat) acht voor de samenwerking van beide landen, de revue zullen laten passe ren. Het zijn dan het prijsverschil in in directe belastingen, de kwestie van de Schelde-Rijnverbinding en die van de ver betering van bepaalde rijkswegen tussen beide landen en hun verlengingen op natio naal grondgebied. Advertentie \^Smedestr. 45-45 Haarlem - Tel. 11025 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1