Amateurelftal won met 4-1 Markante feiten uit Tour-historie (I) Training TT-races begonnen Attilio Moresi snelste in de Ronde van Zwitserland Wielrenners in trainingskamp f 1 f j Italiaanse ploeg voor de Tour Spaggiari maakte val op circuit Wijzigingen in de zwemploeg Gezapig tempo in laatste étappe Goede tijden bij deJudo en volleybal open Amsterdamse kampioenschappen Jean Forestier in nationale ploeg op de Spelen Judobond is nu zeer tevreden Nederlanders zeilden sterk op de vierde dag Kieler Woche 4PtM$ 1 DONDERDAG 22 JUNI 1961 17 m Oostenrijk De eerste bergen H si a! i De gele trui Bottecchia Gele fiets Nederland Nouveaute s Nieuwe amateur-code aangenomen door IOC Anton Geesink wil nog wel naar Tokio 1 In Milaan is bekend gemaakt, dat de Italaanse wielerploeg voor de Ronde van Frankrijk uit de volgende twaalf renners zal bestaan: Renzo Accordi, Graziano Bat- tistini, Guido Boni, Carlo Brugnami, Guido Carlesi, Roberto Falaschi, Vito Favero, Irnerio Massignan, Mario Minieri, Arman do Pellegrini, Ezio Pizzoglio en Adriano Zamboni. Naar bekend hebben Arnaldo Pambianco, de winnaar van de Giro d'Ita- lia van dit jaar, en Gastone Nencini ge weigerd zich in deze ploeg te laten op nemen. Als reden werd opgegeven het niet in vorm zijn en het nog niet geheel ge nezen zijn van onlangs opgelopen verwon dingen. Er is door de Italiaanse wieier- officials geen ploegleider aangewezen. Tijdens de eerste trainingsmiddag van de TT-races in Assen is in de 250 c.c. klas se de Italiaan Bruno Spaggiari, in een flauwe bocht van het circuit gevallen. Spaggiari, die deel uitmaakt van dc offi ciële Benelliploeg, moest met een lichte hersenschudding en een gebroken rib in het Wilhelmina-ziekenhuis in Assen wor den opgenomen. Het ongeluk gebeurde toen de olieleiding van Spaggiari's ma chine brak, waardoor de olie over het achterwiel stroomde. De resultaten van de trainingsritten waren: 350 c.c. klasse: 1. Frantisek Stastny (Tj Slov.) met Java, 3 min. 30,7 sec. (gem. 131. 637 km/u).; 2. Ernesto Brambilla (It.) met Bianchi, 3 min. 31,3 sec. (gem. 131.263 km/u.); 3. Frank Perris (Canada) met Nor ton. 3 min. 34,5 sec. (gem. 129.305 km/u.); 4. Silvio Grassetti (It.) met Benelli, 3 min. 37,9 sec. (gem. 127,287 km'u.). De Engelsman Mike Hailwood heeft zich uit deze klasse teruggetrokken. Motorsport 250 c.c. klasse: 1. Tom Phillis (Australië) met Honda, 3 min. 34,0 sec. (gem. 129.607 km/u.); 2. .Tim Redman (Rhodesia) met Honda, 3 min. 37,4 sec. (gem. 127.580 km/u.); 3. Frantisek Stastnv (Ts.-Slow. met Java, 3 min. 38.5 sec. (gem. 126.937 km/'u.); 4. Mike Hail wood (Engeland) met Honda, 3 min. 40,4 sec. (gem. 125.843 km/u.); 5. Fumio Ito (Japan) met Yamaha, 3 min. 40,5 sec. (gem. 125.786 km'u). 125 c.c. klasse: 1. Ernst Degner (Duitsland) met Mz/Re, 3 min. 39,8 sec. (gem. 126.187 km'u.); 2. Tom Phillis (Australië) met Honda, 3 min. 50,6 sec. (gem. 120.277 km'u.); 3. Luigi Taveri (Zwitserland) met Honda, 3 min. 53,8 sec. (gem. 118,631 km/u.); 4. Alan Shépherd (Engeland) met Mz/Re, 3 min. 56.4 sec. (gem. 117.326 km/u.); 5. Sadao Shimazaki (Japan) met Honda, 3 min. 56,5 sec. (gem. 117.276 km/u.). 500 c.c. klasse: 1. Gary Hocking (Rhodesia) met MV, 3 min. 19,0 sec. (gem. 139.376 km/u.); 2. Frank Perris (Canada) met Norton, 3 min. 27,1 sec. (gem. 133.925 km/u.); 3. Mike Hailwood (Engeland) met Norton, 3 min. 28,9 sec. (gem. 132.771 km/u.); 4. Paddy Driver (Zuid-Afrika) met Norton, 3 min. 30,9 sec. (gem. 131.512 km/u.); 5. Bert Schneider (Oostenrijk) met Norton, 3 min. 32,9 sec. (gem. 130.276 km/u.). Zijspanklasse: 1. Pip Harris (Engeland) met BMW, 3 min. 51,6 sec. (gem. 119.758 km/u.); 2. Max Deubel—Emil Hoerner (Duitsland) met BMW, 3 min. 54.2 sec. (gem. 118.428 km/u.); 3. Chris Vincent—M. Bennet (Engeland) De diverse Japanse renstallen zijn al bij het circuit van Drente gearriveerd om te trainen voor de Grote Prijs van Nederland der KNMV, de T.T., die zaterdag wordt gehouden. Op de foto de sterke Engelse rijder Mike Hail wood, die zich voorbereidt voor een proefrit over het circuit op een Honda 125 c.c. met BSA, 3 min. 57,5 sec. (gem. 116.782 km/u.). Er waren deze eerste dag ongeveer 8000 toeschouwers. Nader wordt gemeld dat de verwon dingen van de Italiaanse coureur Bruno Spaggiari nogal meevallen. Hij heeft niet zoals eerder werd opgegeven een hersenschudding en een gebroken rib doch een gebroken linker middenhands- beentje en een kwetsuur aan de neus. Er zijn enkele wijzigingen gekomen in de Nederlandse zwemploeg, die zaterdag en zondag in Oberhausen tegen West-Duits- land uitkomt. Ineke Tigelaar van De Rob ben wordt op de 100 meter vrije slag en in de vrije slag estafette vervangen door Astrid Ording van Het Gooi. Op de 1500 m. heren komt J. Richards (Dolfijn, Am sterdam) in de plaats van André Herm- sen (Robben). Als reden voor hun verhindering hebben de Robbenle-den opgegeven wegens studie niet beschikbaar te zijn. In de waterpolo- ploeg zal Hans Wouda (Meeuwen) door een nog aan te wijzen speler worden vervan gen. De Zwitser Attilio Moresi heeft de Ronde van Zwitserland 1961 gewonnen. De laatste etappe, PayerneLuzern, leverde, woens dag een zege op voor de Duitser Horst Ol denburg, die de 249 kilometer aflegde in 6 uur 57 minuten en 35 seconden. De uitslag was verder: 2. Strehler (Zwitserland), 3. Mazzacurati (Italië), 4. Ruegg (Zwitser land), 5. Tinazzi (Italië), 6. Van Egmond (Nederland), 7. Schenard (Zwitserland), al len in dezelfde tijd als de winnaar, evenals het peloton, dat ex aequo als achtste ge klasseerd werd en waarin zich de Neder landers Westdorp en Van der Steen bevon- den. Het eindklassement luidt als volgt: 1. Moresi (Zwisterland) 37.0J.06, 2. Couvreur (België) 37.12.16, 3. Ruegg (Zwitserland) 37.15.18, 4. Mazzacurati (Italië) 37.17.16, 5. Barale (Italië) 37.21.13, 6. Azzini (Italië) 37.21.19. 7. Bono (Italië) 37.21.38, 8. Planc- kaert (België) 37.22.44, 9. Di Maria (Italië) 37.28.27, 10. Gimmi (Zwitserland) 37.30.38, 20 Van der Steen (Nederland) 37.57.34, 22. Westdorp (Nederland) 38.03.23, 23. Van Eg- mond (Nederland) 38.04.02. De deelnemers aan de Ronde imiteerden in de laatste rit hun collega's van de Ronde van Frankrijk en de Ronde van Italië: zij deden helemaal niets. In een gezapig tem po werden de 249 km van Payerne naar Luzern afgelegd en de achterstand op het tijdschema liep regelmatig op. Slechts de Nederlander Van der Steen trachtte in het begin de rust te verstoren, maar toen hij geen steun kreeg, liet de Bra bander zich snel terugvallen. Een massale eindsprint moest tenslotte de beslissing brengen. Dit was een kolfje naar de hand van de rappe Duitser Horst Oldenburg, die op superieure wijze de eerste plaats voor zich opeiste. Van Egmond was met een zes de plaats de beste Nederlander. Woensdag zijn de acht Nederlandse renners, die de volgende week zondag van start gaan in de Kleine Tour de France, in hun trainingskamp Kasteel Elsloo aangekomen, waar zij vier dra gen zullen verblijven om zich voor te bereiden op het komende gebeuren. Jan Op de foto: Ploegleider Sjef Janssen geeft zijn discipelen voor de start van de eerste trainingstocht de laatste instructies. V.l.n.r.: De ploegleider, Mik Snijder, Bart van der Ven, Miel Verstraete, Frits Knoops, Dick Groene- weg, Jan Janssen, Huub Zilverberg Hugens. De Oostenrijker Felix Damm heeft de vijfde etappe van de Ronde van Oostenrijk voor amateurs, die leidde van Innsbruck naar Saalfelden over een afstand van 143 km, gewonnen. De Belg Ferdinand Bracke behield de leiding in het algemeen klasse ment. De uitslag van do vijfde etappe luidt: 1 Damm (Oost) 3 uur 30 min 54 sec; 2. Sale- tinger (Oost.) 3.3107; 3. Heeb (Liechten stein) 3.31.18; 4. Malicek (Oost.) z.t.; 5 Schattelbauer (Oost.) z.t.; 6. Andersson (Zweden) z.t.; 7. Dahlbom (Zweden) z.t. 8. Kunde (Did.) z.t.; 9. Glesborg (Den.) z.t. 10. Ruiner (Oost.) 3.31.27. De Nederlanders zaten allen in het grote peloton, dat ex aequo 17de werd geklas seerd met een tijd van 3 uur 31 min 47 sec. Met drie uitstekende prestaties zjjn woensdagavond op de sintelbaan aan het Olympiaplein in Amsterdam de hoofdste delijke open atletiekkampioenschappen be sloten. De jury, die de prestatiebeker voor deze avond moest uitreiken, ha?d een moei lijke (aak maar besloot uiteindelijk de 10.C sec van Marius Bos op de 100 meter te honoreren. Minstens zo goed echter waren de 3.49.5 van Harrie Janssen op de 1500 me ter de beste tijd, die dit seizoen in Ne derland op dit nummer is gemaakt en de 48.7 sec, waarmee Piet Kortleve op de 400 meter vriend en vijand verraste. Het meest Verrast was wel de recordhouder op deze afstand, Jan van Uden, die het in de finale zelfs niet verder bracht dan de derde plaats (49.1 ces) achter Rob van der Knaap (49.0 sec). Behalve die 10.6 sec van Marius Bos werd nog tweemaal op de 100 meter een uitstekende tijd gemaakt, namelijk door Jaap Noordenbos, die zowel in zijn serie als in de finale, waarin hij tweede werd, 10.7 sec noteerde. De voornaamste uitslagen van deze wed strijden waren: 400 meter horden heren: 1. F. van der Zant (Quick) 55.5 sec. 400 meter heren: 1. P. Kortleve (Miner va) 48.7 sec; 2. R. van der Knaap (DOS) 49.0 sec; 3. J. van Uden (Schaesberg) 49.1 sec. 200 meter dames: i Tilly van der Zwaard (Sagitta) 25.0 sec; 2. Toos Mutter (Sagitta) 25.9 sec- 100 meter heren: 1 Marius Bos (Vlug en Lenig) 10.6 sec; 2. Jaap Noordenbos (Mi nerva) 10.7 sec; 3. B. Vos (PSV) 11.0 sec, 5000 meter heren: 1. Frans Kunen (Sprint) 14.40.0; 2. Jan Keesom (AV '23) 14.54.3; 3. Klaas de Ruiter (AV '23) 15 03.5. 800 meter dames: 1. J. Eyck-Vos (GAC) 2.18.3. 1500 meter heren: 1. Harrie Janssen AAC) 3.49.5; 2. Joep Delnoye (Kimbria) 3.50.6; 3. B. Giling (Olympus) 3 51.7. Hoogspringen heren: 1. A. v. Zijl (Haar lem) 1.72 meter. Vèrspringen dames: 1. Ellen Ort (Atmo des) 5.81 meter; 2. Nel Zwier (Sagitta) 5.40 meter. Discuswerpen dames: 1. Loes Bohling (Sagitta) .44.11 meter; 2. Ineke Reyerse- Kok (Holiandia) 41.54 meter. Kogelstoten dames. 1. Loes Bohling (Sa gitta) 13.18 meter. Hinkstapsprong heren: 1. A. Hofstede (AAC) 13.61 meter. Speerwerpen heren: 1. F. van der Heyden (AAC) 62.40 meter Met Nederlands amateurelftal heeft woensdagavond in Reykjavik met 4-1 ge wonnen van KR Reykjavik. Bij de rust leidden onze landgenoten reeds met 2-1. Ongeveer 3000 toeschouwers woonden de wedstrijd bij. De Nederlandse voorhoede, goed ge steund door rechtshalf Liebregts (Excel sior), was in deze ontmoeting goed op dreef, maar de defensie maakte een onze kere indruk. Voetbal De beslissing viel reeds in de eerste tien minuten. Nederland nam in deze periode een 2.-0 voorsprong door treffers van de schotvaardige linksbinnen Kerens (Sport club Emma) en deze slag is Reykjavik niet te boven gekomen. Na twee minuten had Kerens voor de eerste maal succes. Hij vuurde van ongeveer 20 meter af stand en tussen de grijpgrage vingers van de IJslandse doelman door verdween de bal in het net. Zeven minuten later speel de linksbuiten Weber (BW) de defensie van de IJslanders uit positie en gaf d"ë bal op maat door aan Kerens, die weinig moeite had de stand op 2-0 te brengen. Een van de weinige aanvallen van Reyk javik leidde, in de 21ste minuut tot een te gendoelpunt. Middenvoor Schram zorgde Voor de afwerking: 2-11 Zelfs het feit, dat de produktieve Kerens in de tweede helft was vervangen door Roovers (TSC) was niet van invloed op het spel van de oranje-voorhoede. Inte gendeel, Roovers paste zich snel aan en scoorde na 13 minuten het derde doelpunt met een kopbal na een pass van rechts back Quaedackers. Liebregts gaf zichzelf twee minuten voor het einde de beloning voor zijn goede spel door mét een schot van verre afstand de eindstand op het scorebord te brengen. W ielrennen Edouard Delberghe, die was opgenomen in de nationale Franse ploeg voor de Ronde van Frankrijk, acht zich niet voldoende in conditie en heeft zich uit de ploeg terugge trokken. Zijn plaats zal worden ingenomen door Jean Forestier, die zou starten in de ploeg Centraal-Midden Frankrijk. Forestier wordt in deze ploeg vervangen door Gerard Thielin. De winnaar van de laatste Ronde van Italië, Arnaldo Pambianco, heeft thans de finitief besloten niet aan de Ronde van Frankrijk deel te nemen. Ploegleider Co- volo heeft door middel van Fiorenzo Magni nog een poging gedaan om Pambianco in de Italiaanse ploeg te krijgen, maar ook deze leed schipbreuk. Attilio Moresi, winnaar in de Ronde van Zwitserland, heeft in afwijking van een eerder genomen beslissing besloten met aan de Ronde van Frankrijk deel te nemen. Het Zwitserse deel van de gemengde Zwit sers-Luxemburgse equipe bestaat nu uit Rolf Graf, Freddy Ruegg, Kurt Gimmi, Jean Luisier, Serge Ruchet, Fritz Bajlati en René Strehler. Voor de Ronde van de Toekomst zullen de acht Zwitserse renners uit de volgende negen worden gekozen: Rolf Maurer, Ernst Fuchs, Roland Zoeffel, Erwin. Jaisli, Gio vanni Albisetti, Hermann Schmidiger, An dré Echenard, Adolf Heel (Liechtenstein) en Hans Luethi. VOETBAL, De Braziliaanse ex-inter national Walter Marciano de Queiros, een crack van de Spaanse club Valencia, is bij een auto-ongeluk om het leven gekomen- De wagen van de Biaziliaan kwam op volle snelheid frontaal in botsing met 'n vracht wagen Tweee andere spelers van Valencia. Luis Col en Sacrates Belenguer, die zich eveneens in de wagen bêvonoden, werden licht gewond. De Ronde van Frankrijk heeft sinds het ontstaan in 1903 een grote evolutie doorgemaakt. Van een dagblad-stunt werd de Tour tot een nationaal gebeu ren, dat vrijwel niet meer uit het Fran se leven is weg te denken. Hieronder volgen in vogelvlucht de voornaamste gebeurtenissen, die tot deze ontwikke- I ling hebben bijgedragen. Op 1 juli van het jaar 1903 's middags om 16 minuten over drie werd ergens in de buurt van Montgeron het startschot gegeven voor de allereerste Ronde van Frankrijk. 60 renners stoven weg. Henri Desgrange's droombeeld was werkelijk heid geworden. De etappes waren lang: gemiddeld 400 km. Het tempo lag laag. Een gedeelte van de route moest 's nachts worden afgelegd. Twee, drie of zelfs vier rustdagen scheidden de ver schillende etappes. Het totaal af te leg gen aantal kilometers bedroeg 2428. De renners waren onderverdeeld in twee ca tegorieën: zij die meedongen naar de prijzen van het algemeen klassement en zij, die in de één of andere rit waren uit geschakeld of hadden opgegeven, maar toch in de koers bleven om te rijden voor de dagklassementen. Gemiddelde van de winnaar Maurice Garin was 25,679 km- uur, het prijzentotaal 20.000 francs. De Tour van 1905 bracht de nieuwig heid van het berg- en puntenklassement. Er waren 11 etappes, waarin voor de eerste maal echte bergen voorkwamen, de Ballon d'Alsace in het oosten en twee Alpenklims: de helling van de Laffrey en de Col Bayard meer naar het zuiden. Elf etappes, maar ook 11 rustdagen. 79 inge schreven renners, van wie er 60 startten en er 24 aankwamen. In 1912 kregen de fabrieksploegen een vinger in de pap. Tien merkenploegen van 5 man verschenen aan de start, sa men met 81 individualisten. De Belg De- fraye zegevierde, waarmee de tweede buitenlandse overwinning de eerste was die van de Luxemburger Faber een feit werd. 41 renners van wie er 16 voor eigen rekening reden arriveer den in het Pare des Princes. De Tour van 1913 werd betwist door niet minder dan 145 renners. De organi satie was teruggekeerd tot de methode om het algemeen klassement op te ma ken aan de hand van de opgetelde tijden en rekende niet meer met punten. De 1 tm rnfffllftrriii .1W* "«k. a Belg Philippe Thijs was ongenaakbaar. Hij zou ook in 1914 winnen. In de eerste Tour na de wereldoorlog werd de Tour-entourage verrijkt met het sindsdien fel begeerde object: de gele trui, onderscheidingsteken voor de eerst- geplaatste in het algemene rangschik king. Overigens toonden slechts 69 ren ners interesse voor deze ronde, van hen kwamen er 44 uit in de A- en 25 in de B-categorie. Afgelegd werden 5560 km het grootste aantal kilometers ooit in de Ronde van Frankrijk gereden. In 1922 werden de renners voor het eerst over de Izoard, de scherprechter van de Alpen, gestuurd. In de daarop vol gende Tour scheidde men de bokken van de schapen: 30 renners in de eerste klas se, 24 in de tweede en 85 in de toeristen klasse. Nog een nieuwtje: twee minuten bonificatie voor de etappe-winnaar. Het jaar 1924 bracht de eerste Italiaan se Tour-zege, dankzij Bottecchia, die de gele trui van de eerste tot en met de laatste etappe droeg. In 1925 ging men terug naar de ploegen-indeling: 39 ren ners verdeeld over 10 ploegen en 91 zg. toeristen bonden de strijd aan, die op nieuw werd gewonnen door Bottecchia. Theo Middelkamp, de eerste Neder landse renner die (in 1937) een etappe overwinning in de Tour de France be haalde. En dat nog wel in een bergrit. In 1927 was een grapje van de organi satie er de oorzaak van, dat deze Tour veel weg had van een tijdrit over ruim 5000 km. Van de 24 etappes waren er na melijk 16 waarbij het startsein voor elke ploeg met een tussenruimte van een kwartier werd gegeven. Nicolas Frantz uit Luxemburg kon deze formule het meest waarderen. Hij zegevierde, even als het jaar daarop, waarin voor het eerst naast de negen merkenteams ook negen regionale equipes aan de start kwamen. Na twee jaar had Desgrange genoeg van deze rekenarij en werd de traditionele „koers in lijn" hersteld. Henri Desgrange had er in 1930 zijn be komst van elk jaar opnieuw de overwin ning te moeten bejubelen van de renner met de sterkste merkenploeg. Hij nam het revolutionnaire besluit om nationale equipes te formeren. De greep die de fa brieken op de renners hadden werd los ser. Elke coureur reed op een geelgelak- te geel is de kleur van l'Auto fiets zonder enige merkaanduiding. Alle on kosten van de deelnemers kwamen voor rekening van de organisatoren. Naast de vijf landenploegen van België, Italië, Spanje, Duitsland en Frankrijk, die elk met acht man vertegenwoordigd waren, reden er nog altijd zestig renners mee voor eigen rekening. Het prijzentotaal steeg tot meer dan 600.000 francs. Langzamerhand kreeg de Tour zijn ver trouwde gedaante. In 1935 werd ook de prestatie van dé klimgeiten onder de deel nemers speciaal gehonoreerd door het instellen van de grote bergprijs en werd voor de eerste maal een halve etappe over 80 km tegen het uurwerk gereden Winnaars van deze historische evene menten waren Vietto (bergklassement) én Magne (tijdrit). Het experiment van de tijdrit in zijn moderne vorm bleek zo in te slaan, dat er in de Tour van 1935 niet minder dan zes voorkwamen. Dank zij het volhouden van Joris van den Bergh werden ook Nederlandse ren ners toegelaten tot „La grande bouclé". Er waren twee soorten landenploegen: vier van tien man Italië had verstek laten gaan en vijf van vier man met o.a. Nederland, Joegoslavië en Roeme nië. De nieuwelingen troffen het niet: Desgrange had de Izoard, Vars en Alios in één etappe gedrongen. Twee feiten schokten de Fransen: de derailleur werd toegestaan en met dat versnellingsapparaat zegevierde Theo Middelkamp, die voordien nog nooit een berg had gezien, in de zware etappe over de Galibier. De eerste Nederlandse rit- overwinning was een feit. Het voorbeeld van Middelkamp werkte inspirerend. In 1938 won Schulte „le four pedalant" de derde etappe van St. Brieux naar Nantes en het jaar daarop zegevierde Albert van Schendel in Annecy. Ons land begon mee te tellen. De laatste tour voor de laatste wereld oorlog bracht een groot aantal nieuwig heden: bv. creatie van regionale ploegen, het meerijden van een Belgische B-ploeg, vijf ritten tegen het horloge, waarvan één aan het begin van de ronde (Caen- Vire) en één in de bergen. Na elke etap pe verdween de laatste man uit het al gemeen klassement, twee soorten bonifi caties, 30 seconden voor hem die in de eindsprint won en 1 minuut voor degene die meer dan 30 seconden voorsprong had. Aan de start verschenen 79 renners van tien ploegen: België, Frankrijk, Zwit serland, Luxemburg, België-b, Nederland en de Franse regionale ploegen Noord- Oost, Ile-de-France, Zuid-West en Zuid Oost. Prijzengeld: 900.000 francs. Woensdag stelde het internationale Olympische comité het definitieve pro gramma voor de Olympische Spelen 1964 in Tokio vast. Men kwam tot een totaal van 20 sporten, te weten atletiek, basket bal, boksen, gewichtheffen, hockey, judo, kano, moderne vijfkamp, paardesport, roeien, schermen, schieten, turnen, voet bal, volleybal, wielrennen, waterpolo, wor stelen, zeilen en zwemmen. In vergelijking met Rome is het pro gramma met twee sporten uitgebreid, en wel judo en volleybal. Dit op voorstel van Japan, dat echter zijn plan om kano en moderne vijfkamp te schrappen, niet ver wezenlijkt zag. Het I.O.C. besloot voorts het 59ste con gres in 1963 in Nairobi te houden. Het IOC heeft voorts de volgende nieuw amateur-code aangenomen: Een amateur is hij die deelneemt en al tijd heeft deelgenomen aan de sport zon der materieel gewin. Wil men zich als ama teur kwalificeren, dan dient men aan de ze voorwaarden te voldoen: 1. Men moet een normale baan hebben om het tegenwoordig en toekomstig le vensonderhoud te waarborgen; 2. Men mag nooit enige betaling hebben ontvangen voor deelneming aan welk sport evenement ook; 3. Men moet zich houden aan het regele- ment van de betrokken internationale sportbond. 4. Men moet zich houden aan de officiële interpretatie van dat reglement. Thans hebben we een nieuwe amateur code, die we zullen hanteren als een wet boek, om er op toe te zien dat de Olympi sche Spelen amateuristisch blijven", zo vertelde de Amerikaan Avery Brundage op een persconferentie aan het slot van de 58-ste vergadering van het I.O.C. ,Een speciale subcommissie zal alle be staande soorten overtreding onderzoeken en binnen drie maanden bepalingen daar tegen voorleggen aan het executief comi té", zo legde Prundage nog uit. De Amerikaan verklaarde dat judo in het Olympisch program was opgenomen uit hoffelijkheid ^egens het Japanse volk en de Japanse organisatoren, die zoveel ener gie besteden aan de spelen van Tokio. Volleybal noemde hij een eenvoudige, goedkope sport. Misschien was er thans geen tweede sport zo internationaal ge oriënteerd. Het nieuwes dat judo een Olympische sport is geworden, is in Nederlandse judo kringen met instemming begroet. De voor zitter van de Nederlandse Judobond, ir. A. M. Pinge, merkte op dat, door Nederland se bril bekeken, een scheve verhouding is rechtgetrokken. „Voor ons was het onbe vredigend dat sporten als boksen en scher men wél op het programma stonden en ju do niet. We hebben in Nederland thans 20.000 a 25.000 beoefenaars van de judo- sport. Nederlandse boksers zijn heel wat dunner gezaaid", aldus ir. Pinge. Hij zei dat hét besluit van het I.O.C. sti mulerend kan werken voor de judosport ih Nederland. „We zullen de Olympische trai ning tijdig en krachtig ter hand nemen en daarbij stellig ook de blik op de jeugd richten". De Utrechtenaar Anton Geesink, 14 maal Europees kampioen, zeide dat het nieuws hem bijzonder verheugde, maar dat hij zich ook onmiddellijk afvroeg hoe men de zaak dacht te organiseren. „Als de Japanners met gewichtsklassen willen werken, ko men we sterk in het nadeel en kunnen we de gouden medailles zo wel aan Japan ge ven." Dacht Geesink zelf nog kans te hebben naar Tokio te gaan? „Tja," was zijn ant woord, „ik zou wel graag willen, maar de Nederlandse officials menen dat zij, wat de intepretatie van het begrip amateur be treft, altijd haantje-de-voorste moeten wé- zen. We weten toch allemaal wel hoe men er in het buitenland over denkt? Ze lachen ons uit." Geesink zeide dat hij dacht in Tokio, als 29-jarige, nog een beste beurt op de mat te kunnen maken. „Eigenlijk was ik voor nemens wedstrijden er aan te geven na dê komende wereldkampioenschappen in Pa rijs, maar als ik een kans zou maken naar Tokio te gaan, wil ik er desnoods nog wel een schepje bovenop gooien. Als het moét, sluit ik mijn sportschool en accepteer ik een baantje", aldus de man die misschien hoge ogen zou kunnen gooien voor zijn land in Tokio. De vierde dag van de Kieler Woche heeft bij west noord-westelijke wind met een sterkte van 3 tot 4 enkele goede Nederland se successen opgeleverd. Cor Groot met Vagans Semper II zegevierde in de Dra- kenklasse voor de Deen Jensen en de Duit ser Schumann na 'n zeer spannende strijd Onze landgenoot wist zich pas vlak voor de finish van de rest van het veld los te ma ken. Hij bezet nu met 1885 punten, achter Ravensborg (Did.), Jensen (Denem.) en Harmstdorf de vierde plaats. De Nederlan der Warners werd tiende, Visser twaalfde en Nijbakker dertiende. Wim Guldemond was ongenaakbaar in de Sharpieklasse. Hij won met grote voor sprong en staat nu in 't algemeenklassè- ment 90 p. voor op de Zuidafrikaan McCur- rach. Bij de finnjollen ging de overwinning naar de Duitse kampioen Kammerer. Hij eindigde vóór de Nederlander Wayboer en zijn landgenoot Reich op de eerste plaats. De plaatsingen van de overige Nederlan ders waren: 6de De Jong, 10de Koopmans, 12de Willems. Voor de vierde achtereenvolgende maal won de Italiaan Lapanje in de 5.5 meter klasse voor de Duitser Stein en de Zwitser Sander. Hij staat dan ook met 32 punten op eenzame hoogte. Verrassende winnaar in de Starklasse was de vice-president van de internationale bond van starboten, de Amerikaan St. Ogilvy met Flame. Hij schoof daarmee op naar de derde plaats. Tweede werd de Duitser Splieth en derde diens landgenoot Fischer.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 17