Kroesjtsjev herhaalt ultimatum! inzake de Berlijnse kwestie Reactie van Rusk verwacht Nederlandse zakenlieden overleggen met Soekarno Regering antwoordt op motie van Nieuw-Guinearaad Ook de vrouwen van Bretagne doen een duit in het zakje HET WEER M. KOELEMIJ Minister Luns distancieert zich nadrukkelijk van deze actie Geen verandering in huidige status zonder goedkeuring van de Raad Stiptheidsactie van ambtenaren? Bouwbedrijfsbond tegen werken op vrije zaterdag Patates Frites van nieuwe aardappelen Vier Amerikaanse bases in Engeland verdwijnen DONDERDAG 22 JUNI 1961 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden J. Kos'ak Uitgave: Grafische Bedrijven DamiateN.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peerëboom en Mr. H. C. van dei Mije Luit.-generaal Kroesjtsjev In de krant van heden: Weerrapporten1> 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 7, 9 De Kleine Wereld1 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3, 9 Uit stad en omgeving4,5, 6 Kennemer Kruimels5 In de Vishal en op zee6 Proces tegen valsemunters7 Film 7 Horen en Zien tl Kunst 11 Feuilleton 1$ Panda en andere beeldverhalen 13 Beurs 15 Economisch nieuws15 Scheepsberichten 15 Sport 17 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Het woord is aan... Rebelse Bretonse boeren Toeneming van het aantal televisietoestellen Demonstraties laten zij echter aan de mannen over NYLON REGENJASSEN Hoe warmer hoe drukker G>. HOOGEVEEN Iets koeler Aan het strand: Ég* M Pleegouders niet in beroep tegen het Haagse vonnis IJmuider Courant He J AAKGANG INUMMBR 1» Kroesjtsjev heeft in het Kremlin een massabijeenkomst toegesproken ter herdenking van de Duitse inval 20 jaar geleden. Hij was gekleed in het uni form van luitenant-generaal en droeg vele onderscheidingen. (Telefoto-ANP) MOSKOU (UPI) - Sovjet-premier Ni kita S. Kroesjtsjev, gekleed in de uniform van luitent-generaal, de borst versierd met medailles, heeft woensdag in het Kremlin een rede gehouden bij de her denking van de Duitse invasie in Rus land. Hierin heeft hij het Amerikaanse standpunt inzake de ontwapening on aanvaardbaar genoemd, en gewaars- west nu misschien voor de zwaarste proef sinds het einde van de oorlog komen te staan, is hierdoor versterkt. De functiona rissen lieten echter duidelijk uitkomen dat de Verenigde Staten vastbesloten zijn om al hun verplichtingen ten opzichte van Berlijn na te komen. LONDEN, (AFP) In bevoegde krin gen te Londen heeft men gezegd dat de krachtige taal van Kroesjtsjevs rede te Moskou eigenlijk geen verrassing heeft gewekt. In Britse regeringskringen is men i j J A nionniQ CV!- aanvaaraoaar genuomu, en gewekt, in tsruse regtri chuwd dat de Russen de proefnemingen ziCh er al van bewusfdat een nieuwe en ii I ei c rvvpr Rprliin en in het algemeen in d DEN HAAG (UPI). De woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft desgevraagd verklaard dat de minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, zich nadrukkelijk heeft gedistan tieerd van de informele contacten die door enkele Nederlandse zakenlieden, de zoge naamde „groep Rijkens", met de Indonesi sche president Soekarno zijn gelegd. Naar verluidt tra?cht een kleine groep Nederlandse industrieën, geleid door dr. Paul Rijkens, -ouds president-commissaris van Unilever, waarin ondermeer zitting heeft ir. H. Scholtens, oud-directeur van de BPM, sinds enige jaren door informele contacten met president Soekarno en diens naaste omgeving enige voeling te houden met Indonesië. In dit verband merkte de woordvoerder van het ministerie op, dat op 5 juni j.l. een gesprek heeft plaatsgevonden tussen minister Luns en de heer Scholtens. Dit gesprek was door de laatste aangevraagd. Voorts heeft er op 7 juni een gesprek plaatsgevonden tussen de minister-presi dent, professor de Quay en de heer Scholtens. De woordvoerder deelde mede dat de mi nister van Buitenlandse Zaken zich in het gesprek van 5 juni met nadruk heeft ge distantieerd van de door de heer Scholtens voorgestane informele contacten met pre sident Soekarno. Van de zijde van het ministerie heeft men dergelijke contacten sterk afgeraden. Zeglieden binnen de groep-Rijkens, die ongenoemd wensen te blijven, hebben van daag meegedeeld dat de wenselijkheid van voortzetting van de informele contacten van de groep met president Soekarno thans een onderwerp van studie door de Neder landse regering uitmaakt. Naar verder verluidt heeft een j.l. maan- DEN HAAG (ANP) Naar wij van offi ciële zijde vernemen heeft premier De Quay gisteren in aanwezigheid van de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, dr. H. R. van Houten, een onderhoud ge had met twee leidende figuren van de groep-Rijkens, namelijk ir. Rijkens zelf en dr. van Konijnenburg. Zij hebben bij dit onderhoud summiere mededelingen gedaan over het contact, dat zij met pre sident Soekarno van Indonesië hebben ge had. De minister-president neemt tegenover hun actie overigens dezelfde houding aan als minister Luns, hetgeen betekent dat hij zich van de activiteiten van de groep volledig heeft gedistantieert. met kernwapens zullen voorzetten, in dien de Amerikanen de vrijwillige stop zetting van de kernproeven zullen ver breken. Voorts herhaalde Kroesjtsjev een serie eerder afgelegde verklaringen: hu is ondermeer van plan nog voor het einde van dit jaar een afzonderlijk vredesver drag met Oost-Duitsland te sluiten, de Sovjet-Unie zal wellicht de gelden uitge trokken voor de opbouw van de strijdkrach ten moeten verhogen. Het Russisch-Duitse vriendschapsverdrag, gesloten voor de Tweede Wereldoorlog, was gerechtvaar digd, omdat het Kremlin geloofde dat de westelijke bondgenoten Hitiers strijd te gen het communisme steunden. Ook de Russische onderminister van De fensie maarschalk Vasili Tsjoeikov heeft gisteren een duit in het zakje gedaan In een toespraak zei hij dat Rusland des tijds de westelijke geallieerden in Berlijn had toegelaten. Het is nu de hoogste tijd dat zij de stad weer verlaten", aldus Tsjoeikov. De onderminister verklaarde onder meer ..De historische waarheid is dat geduren de onze aanval op Berlijn er op honder den kilometers afstand nog geen enkele Britse, Franse of Amerikaanse soldaat was te bekennen met uitzondering van de krijgsgevangenen, die door ons werden bevrijd. Wij hebben ze binnengelaten om dat dit werd bepaald in het verdrag van Jalta, dat inmiddels lang is verstreken" LlV.il tl sis over Berlijn en in het algemeen in de betrekkingen tussen Oost en West in het verschiet ligt. Oefening De westelijke mogendheden zouden, naar te Londen verder van gewoonlijk welin gelichte zijde wordt vernomen, thans over wegen bepaalde NAVO-eenheden in een staat van grotere waakzaamheid te 'Dr®n" gen. Het wordt ook mogelijk geacht dat zekere hergroeperingen zullen worden uit gevoerd om de operationele doelmatigheid van deze eenheden te vergroten. De inwoners van de westelijke sectoi van Berlijn hebben hiervan reeds iets ge merkt, toen zij vanmorgen vroeg wakker werden gemaakt door tanks en legerwagens van 't Amerikaanse garnizoen. De troepen reden uit voor een grootscheepse oefening om de paraatheid te controleren. Vrijwel het gehele garnizoen van vijf duizend soldaten nam aan de oefening deel. In een dagorder werd gezegd dat de oefening was bedoeld om de beweeglijk- heid van de Amerikaanse eenheden door de straten van de stad te beproeven. Zwaarste proef WASHINGTON, (Reuter) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk, zal vanavond een persconfe rentie houden waarop hij, naar men ver- wacht, de mening van zijn regering zal weergeven over de door Kroesjtsjev ter sprake gebrachte onderwerpen met na me diens uitlatingen over Berlijn en de kwestie der kernwapenproeven. In Wash ington acht men Kroesjtsjevs verkla ring buitengewoon ernstig. De mening van regeringsfunctionarissen, dat oost en Wijnaends Francken: Verknochtheid aan mode en gebruiken verraadt de geringe mate van iemands geestkracht en persoonlijkheid. Een kolonne opstandige boeren op een der voornaamste wegen naar Plouay in het district Morbihan (Bretagne). De landelijke protestbijeenkomst, die de drie centrales van overheidspersoneel gaan organiseren, nu het overleg over de posi tieverbetering van de ambtenaren is vast gelopen, zal op 8 juli in de Houtrusthallen in Den Haag worden gehouden. Dit heeft de voorzitter van de afdeling Den Haag van de A.R.K.A. medegedeeld. Getracht zal worden politieke interventie te bevorderen. Ook wordt een stiptheids actie overwogen. Op de slotzitting van het in Amsterdam gehouden congres van de Algemene Ne derlandse Bouwbedrijfsbond (NVV) is gis teren een door twee afdelingen ingedien de resolutie aangenomen waarin het con gres zich uitspreekt tegen het verrichten van betaalde arbeid op de vrije zaterdag. In de resolutie worden de bouwarbeiders opgeroepen aan genoemde arbeid op de vrije zaterdag geen medewerking te ver lenen. Het congres sprak zich voorts uit tot het verlenen van medewerking aan maatregelen, die het verrichten van be taalde arbeid op de vrije zaterdag tegen gaan. Blijkens een mededeling van de P.T.T. bedroeg het aantal aangegeven televisie toestellen op 1 juni 909.237 tegen 894.335 op 1 mei 1961 (t.m. 20 juni 918.874). Advertentie IN aar veraer veuuiui j.*. Knon dag te Rome plaatsgevonden gesprek met druk uit bmnen cjr.v>/-»i+örvc dopinam I rfp raad in de t< De Nederlandse regering heeft geant woord op de motie, die de Nieuw-Guinea raad op 25 april met algemene stemmen had aanvaard. In deze motie werd gezegd dat het de Nederlandse regering met meer vrij staat enige verandering in de huidige status aan te brengen zonder voorafgaan de instemming met de Nieuw-Guinearaad. Voorts verzocht de raad 'n onvoorwaarde lijke verzekering van de zijde der Neder landse regering, dat Nederland zijn taak in dit land zal voortzetten ongeacht politieke of buitenland totdat le verantwoordelijkheden is overeen te brengen. Zij geeft echter gaarne de ver zekering dat zij harerzijds vast voorne mens is haar arbeid in Nederlands Nieuw- Guinea te blijver voortzetten, zolang dit nodig is, in het belang van de bevolking, een en ander in nauwe samenwerking met de NieuwGuinearaad. De regering heeft dit standpunt ter kennis gebracht van de regeringen van de Verenigde Staten, Australië en Nieuw-Zeeland. (Van onze correspondent) PARIJS Tot dusver hebben alleen mannen in Bretagne gedemonstreerd, maar dinsdag waren 't ook vrouwen. De optocht was in het openbaar aangekondigd, name lijk aangeplakt op de muren van de kerk in Vannes van het departement Morgihan. I Voor deze gelegenheid hadden vijfhonderd I vrouwen hun zondagse kleren aangetrok- I ken, TAS hielden een vergadering, waarin solidariteit werd betuigd met de mannen maar waar eveneens een betere ziekenver- zekering en studiebeurzen voor de kinde ren werden verlangd. De vrouwen onthiel den dch van demonstraties en gingen na afloop van de vergadering rustig naar huis. I In Bretagne was het woensdag vrij rus tig. Wel werd hier en daar gedemonstreerd met factoren, maar nergens werd de rust verstoord. Men is echter niet gerust op I vandaag, want dan zullen in Morlaix de twee gevangen gehouden boerenleiders te recht staan, die kort geleden de onder prefectuur van deze stad hebben bezet. Deze twee leiders, Gourvennec en Léon Advertentie Ruim 4000 bezoekers namen gisteren een duik in het IS graden warme water van het Mirandabad te Amsterdam. Ook op de zonneweide was het goed toeven. Hoofddealer CITROëN - Zjjlweg 26 Zie Citroen-advertentie op pagina 8 vaas r*c j Soekarno, waaraan ir. Scholtens deelnam, nu geleid tot een rapport dat aan de re gering is uitgebracht. Dit rapport zou een aanknopingspunt bieden voor verbetering van de Nederlands-Indonesische betrek kingen. De regering zou thans dit rapport in beraad houden. De eerdergenoemde woordvoerder van het ministerie verklaarde echter dat geen enkel rapport over het begin van deze week te Rome gevoerde besprekingen aan het ministerie is gezonden. „Wij kunnen een verklaring dat dit wel gebeurd zou zijn categorisch ontkennen", zei hij. Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk bewolkt en moge lijk hier en daar wat lichte regen. Later opklaringen. Zwakke tot matige, overwegend westelijke wind. Iets lagere temperaturen overdag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Wisselvallig maar overwegend droog weer met enkele opklaringen en wellicht vanavond vrij krachtige, maar later matige westenwind. Temperatuur overdag 16 a 17 gra den. Temperatuur zeewater 15 gra den. Vooruitzichten: Onbestendig met zeewind, maar ook perioden met redelijk strandweer. aruK uil winnen- vj. de raad in de toekomst eventueel anders zou verlangen. In haar antwoord zegt de Nederlandse regering dat zij niet alleen herhaaldelijk, ook in de V N„ heeft verzekerd het recht op zelfbeschikking van de inwoners van Nederlands Nieuw-Guinea te erkennen, doch ook alles tracht te doen wat binnen haar vermogen ligt om het tijdstip ter effectuering van dit zelfbeschikkingsrecht zo snel mogelijk naderbij te brengen en de uitkomst daarvan ook voor de toe komst veilig te stellen. De Nederlandse regering zal daarbij niets buiten de meer direct daarbij betrokkenen om —het volk der Papoea's verwezenlijken. Na de tot standkoming /an de Nieuw-Gul"®XaHandas geen enkele wijziging van Nederlands Nieuw-Guinea kunnen plaatshebben zondei dat de raad is gehoord, aldus het ant woord. Voorts verklaart de Nederlandse regering, dat zij de duur van haar taak niet volledig afhankelijk kan stellen van het verlangen van de Nieuw-Guinearaad, aangezien dit niet met haar constitutione- Advertentie LOEMPIA'S onze specialiteit Kennemer Automatiek Velserduinweg, Telefoon 8402 hoek Lange Nieuwstr. 3&m. je» JÉ»# y """Y,.nu zijn sedert hun arrestatie nationale helden geworden. Morlaix verkeert vrijwel in staat van beleg. De ordedienst is versterkt. Alle café's zijn gesloten en aan handelaren is gevraagd geen wijn te verkopen. De mees te winkels zullen sluiten uit vrees voor incidenten. De politie heeft alle par ticulier verkeer in de binnenstad ver boden. Extra maatregelen zijn genomen ter bescherming van de onderprefectuur en het paleis van justitie. Ver buiten Bretagne en wel in het de partement van de Vienne (Centraal Fran krijk) werd woensdag gedemonstreerd en gebarricadeerd. Een onderprefectuur werd met geweld door de demonstrerende boe ren veroverd, namelijk in Poitiers. De stad was 's morgens al om zes uur door barricaden van de buitenwereld afge sloten. (Reuter) Premier Debré en de minis ter van Landbouw Rochereau hebben dins dag besprekingen over de landbouwcrisis gevoerd met Joseph Coureau, de voorzit ter van de Franse Nationale Federatie van Boerenverenigingen. In Nimes, in het zuiden, hgbben leiders van deze Federatie in het departement Gard op een vergadering besloten onver wijld tot actie over te gaan. Zij wilden een „alarmtoestand" afkondigen in het depar tement en waren var plan alle boeren daar te mobiliseren, waartoe zij onvoorwaarde lijke en doeltreffende hulp van de boeren leiders in het gebied vroegen. Er werd een comité van actie voor dit doel gevormd. President De Gaulle heeft zich woens dag met het kabinet beziggehouden met de onrust onder de landbouwers. WASHINGTON (Reuter-AFP) Het I Amerikaanse ministerie van Defensie heeft besloten de luchtbasis Bruntingthorpe in Engeland op te heffen en in juni vol gend jaar weer ter beschikking van de Britse regering te stellen. De operaties op drie andere bases zullen in belangrijke ma- I te worden ingekrompen. LONDEN (UPI) De Britse minister van Defensie Harold Watkinson heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat de Vere nigde Staten vier van hun luchtmachtba ses in Engeland zullen opheffen. Bruntingthorpe zal nog dit jaar worden ontruimd, de bases Chevestone en Scul- thorpe in 1962 en Alconbury in 1964. Een heden van de weerdienst, aan- en afvoer-, en verbindingstroepen zullen tot het laatst I toe blijven. De Oostenrijkse baby Het echtpaar De Leeuw uit Oegstgeest, de pleegouders van de Oostenrijkse baby Adèle Paul, gaat niet in beroep tegen de uitspraak van de vice-president van de Haagse rechtbank in het kort geding om de baby, waarbij de staat in het gelijk werd gesteld. Gisteren was het de laatste dag waarop beroep kon worden ingesteld. Vooral overwegingen van financiële aard en het feit, dat er over de affaire vragen in de Tweede Kamer zijn gesteld, hebben tot deze beslissing geleid.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1