Kabinet-De Quay aanvaardt nalatenschap van brede basis AGENDA m VELP0N Kamervergadering kreeg gisteren abrupt einde Soesterberg blijft militair luchtvaartterrein Rooms-roodwetsontwerp komt na vier jaar in de Kamer Geen verband tussen treinongelukken en personeelstekort Bij stemming bleek het vereiste quorum niet meer present Bezwaren ondergeschikt aan inter nationale en nationale belangen Expoge sticht een Karei van Staalfonds Minder zonnig 1 DONDERDAG 22 JUNI 1961 2 Algemene kinderbijslagverzekering Minister Korthals: Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk Houten kerk uit tiende eeuw gevonden Synode ontneemt aan prof. P. Smits bevoegd heden als emeritus r ywv t Op de inhoud m homt 9t aan! theebuiltj nke pot krachtige familie voor Mislukte start van straaljager Drie mille gestolen uit station Velp BOUWPLATEN plakt u met Ceta-Bever Kerkelijk nieuws HARDUR-STIFT STAATSSECRETARIS BESLIST: Als brandend maagzuur laaiend opstijgt soms tot hoog ia de keel Personeel Hille ontevreden over ontslagregeling Woonoorden worden geleidelijk ontruimd Té cl Sr - „De hoogte van het inkomen mag geen belemmering zijn voor de gezinsvorming. Het hebben van een groot gezin is een voorrecht. De harde strijd om het bestaan, welke ons groeiend volk, samengeperst op een zeer klein grondgebied; in de toe komst zal hebben te voeren, noopt ons tot het mobiliseren van alle kennis, kundig heid en vaardigheid, welke wy by mogelijk heid tot ontwikkeling kunnen brengen". Aldus enkele der argumenten, die het ka binet-Drees in oktober 1957 aanvoerde voor een algemene kinderbijslagverzekering. Het toeval wilde, dat de memorie van toe lichting bij het toen ingediende wetsont werp was ondertekend door drie socialis ten: mr. dr. A. A. van Rhijn ais staats secretaris (onder minister Suurhoff) van Sociale Zaken, H. J. Hofstra als minister van Financiën en prof. dr. I. Samkalden als minister van Binnenlandse Zaken ad interim. Zij zagen goede redenen om de algemene kinderbijslag te verwezenlijken in de vorm van een verzekering. „Het duidelijke ver band tussen lusten en lasten, het besef van de verantwoordelijkheid, dat daardoor bij de betrokkenen wordt aangekweekt, het vermijden van een verzwaring van de staatstaak en de staatsuitgaven, het zijn alle voordelen van de verzekering boven een voorziening uit de rijksmiddelen". Verzekering dus. Maar voor het gehele volk of voor een deel, dat minder dan een bepaald inkomen geniet? Het kabinet- Drees koos voor een volksverzekering en voerde daarvoor verschillende argumenten aan. In de eerste plaats kennen de loon- trekkenden al jarenlang een kinderbijslag regeling zonder inkomensgrens. Als tweede argument noemde de toelichting op het wetsontwerp de maatschappelijke solidari teit. „Zou de premiebetaling beperkt blij ven tot zelfstandigen met een inkomen be neden een bepaalde grens, dan zouden de concurrentieverhoudingen voor deze groep van merendeels kleine zelfstandigen nade lig worden beïnvloed". Voorts werden be lastingtechnische bezwaren aangevoerd (Vaststelling en inning van premies is slechts mogelijk door de belastingdienst). Concluderende zagen de toenmalige be windslieden de rechtsgrond voor de voor gestelde algemene kinderbij slag verzekering in de omstandigheid, dat de inkomensvor ming geen rekening kan houden met de gezinsgrootte, dat dientengevolge de ge zinsvorming voor de bevolkingsgroepen met lagere inkomens ernstig belemmerd wordt, dat ook het streven naar een gro tere gelijkheid van ontplooiingskansen een correctie op de inkomensverdeling nood zakelijk maakt en dat dit alles slechts praktisch verwezenlijkt kan worden in een volkskinderbijslagverzekering. Van het derde kind af Recht op kinderbijslag geeft het wets ontwerp van het derde kind af. Motief: De wettelijke kinderbijslagverzekering be oogt een correctie aan te brengen op de inkomensverdeling ten behoeve van gezin nen van meer dan de feitelijke gemiddel de omvang. Weliswaar krijgen de loontrek- kenden ook bijslag voor het eerste en het tweede kind, maar dit beschouwden de in dieners van het wetsontwerp als een tij delijke maatregel, waarvan zij hoopten, dat de omstandigheden het te zijner tijd moge lijk zullen maken deze te doen vervallen Deze laatste illusie wordt niet gedeeld door het kabinet-De Quay, dat het wets ontwerp nagenoeg in zijn geheel heeft ge handhaafd. In hun antwoord op het voor lopig verslag van de Tweede Kamer ver klaarden minister Van Rooy (Sociale Za ken), staatssecretaris Van den Berge (Fi nanciën) en minister Toxopeus (Binnen landse Zaken) het „niet zeer waarschijn lijk" te achten, dat de kinderbijslag aan loontrekkenden voor het eerste en 't twee de kind ongedaan kan worden gemaakt, Dat de zelfstandigen pas kinderbijslag zullen ontvangen van het derde kind af wordt nu gemotiveerd op financiële gron den. De invoering van een kinderbijslag verzekering van het derde kind af zal een premielast met zich brengen van 2 per cent, die van het eerste kind af echter van 5,4 percent. Ongeveer tweederden van de totaal vier miljoen kinderen, die onder de wet zullen vallen (kinderen tot en met 15 jaar en studerende of invalide kinderen van 16 tot 27 jaar), zijn name lijk eerste en tweede kinderen. Een premie van 5,4 percent, gevoegd bij de premie voor A.O.W. en A.W.W. (thans 6,75 percent, maar vermoedelijk in gaande volgend jaar 7,75 percent) zou de totale last brengen op ruim 13 percent, De regering acht dit niet meer draagbaar te meer daar nog rekening moet worden gehouden met een nieuwe invaliditeitsver zekering met 2 percent premie en met de aangekondigde huurverhogingen. Daar de regering bovendien bezwaar heeft tegen het bekostigen van de kinder bijslag uit 's rijks kas, ziet zij als enige mogelijkheid een beperking van de kinder bijslag voor niet-loontrekkenden tot het derde en volgende kind. In antwoord op vragen van de heer Borst (C.P.N.) heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, de heer Korthals, in de Twee de Kamer verklaard, dat er geen sprake is van een toeneming van het aantal spoor- wegongelukken. In 1959 en 1960 hadden respectievelijk 85 en 75 spoorwegongeval len plaats, in de eerste 5 maanden van dit jaar slechts 27. Er is, aldus de minis ter, dan ook geen grond voor de veronder stelling, dat de personeelsschaarste het aantal ongelukken ongunstig zou beïnvloe den. De praktijk wijst uit, dat er geen verband bestaat tussen het aantal spoor wegongelukken en het personeelsverloop. Minister Korthals verzekerde, dat aan de veiligheidseisen geen concessie worderi ge daan naar aanleiding van tekort aan per soneel. Ten slotte verklaarde hij geen aanlei ding te zien, om in te grijpen in de loons- onderhandelingen tussen directie en het personeel van de N.S., zoals de heer Borst had gesuggereerd. c Concertgebouw: Vandaag 20.15 u.: zo- merconcert door N.Ph.O. Stadhuis, Binnenplaats: vrijdag 20.15 u.: Kamermuziekavond door „Die Haerlem- sche Musijckcamer" BIOSCOPEN Cinema Palace: vandaag 17 en 21.15 u.: „De ondergang van het geslacht Usher", 18 j. Van vrijdag af dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u. „Blonde meisjes voor Havanna", 18 j. Frans Halstheater. Vandaag 19 en 21.15 u.: „Het mysterie van de man die ver dween", 18 j. Van vrijdag af dagelijks 14, 19 en 21.15 u., dinsdag echter 14 en 20 u.: „De duivelsclub". 18 j. Lido Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „De wraak van Hercules", 14 j. Van vrijdag af dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag te vens 16.15 u. „Alleen de zon als getuige", 18 j. Luxor Theater: Vandaag 19 en 2115 u. „The Royal Ballet", a.l. Van vrijdag, af 14, 19 en 21.15 u„ zondag tevens 16.15 u., De wilde deserteur", a.l. Minerva Theater: Vandaag 20.15 u.: „Overwinning van de Mount Everest", a. 1- Vrijdag 20.15 u., zaterdag en zondag 19 en 21.15 u.: „Klokslag middernacht". 14 j. Rembrandt Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „Elmer Gantry", 18 j. Van vrijdag af dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u. „Fabriek van officieren", 14 j. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „Je bent verloren, vreemdeling", 18 j. Vrij dag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 u, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u-: „Patrouille des doods", 14 j. Studio Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „Dieven hebben het ook moeilijk". 14 j. Van vrijdag af dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u. zondag echter 14, 16.15, 19 en 21.15 u. „Die ven hebben het ook moeilijk". 14 j. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag 20 u.: „Heimelijke verhouding", 18 j. Vrij dag tot en met zondag 20 u.: „La vérité", 18 j. TENTOONTELLINGEN Bloemenheuvel (Overveen): Tot 26 juni ere-expositie ter gelegenheid van de 90ste verjaardag van Óscar Mendlik. Dagelijks 1017 u„ zondags 1417 u. Kunstzaal In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Tot 1 juli expositie van teke ningen en grafiek van Harry Prenen. Dage lijks 1022 u. Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 25 juni exnositie „Drie eeuwen prentkunst" (keuzen uit verzameling D. Harting). Dagelijks 10—17 u., zondag 13— 17 u. Kunstzaal De Ark (Nieuw Heiligland 1—3: Tot 2 juli expositie van schilderijen tekeningen en plastieken van Josum Wal stra. Dagelijks 9—17 u„ tevens ma., wo. en vr. 1820 u. 3 DONDERDAG 22 JUNI City-Theater, 20 u-, „Fraulein zonder be roep". Rex-Theater, 20 u.: .Genadeloze achtervol ging". VRIJDAG 23 JUNI City-Theater, 20 u.: „De trottoirs van Chi cago". Rex-Theater, 20 u.: ..Om zonden huilt men later". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Cen trum, 9.30-12 en 14-16.30- DONDERDAG 22 JUNI Luxor Theater, 19 en 21.15 u-: „1000 sterren schitteren". VRIJDAG 23 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „G. I. Blues". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De bacha- nalen van Raspoetin". W.B. Theater, 20 u.: „De plunderaars". In St. Michielsgestel zijn sporen ge vonden van een houten kerk uit de tiende eeuw. Ze zijn blootgelegd door de Rijks dienst voor oudheidkundig bodemonder zoek uit Amersfoort. De overblijfselen van dit kerkgebouw bevinden zich onder een blootgelegde tufstenen fundering van een Romaanse kerk uit de elfde eeuw. Deze kerkgebouwen liggen aan de voet van een Gotische toren. Ongeveer in het midden van de vroegere Romaanse kerk heeft men een bakstenen sarcofaag gevonden (waar schijnlijk daterend uit de dertiende eeuw). De directeur van de Rijksdienst voor Oud heidkundig bodemonderzoek, dr. P. Gla- zema, heeft de leiding van het wetenschap pelijk onderzoek. De synode der Nederlandse Hervormde Kerk heeft prof. dr. P. Smits de bevoegd heden die hij als emeritus predikant ge niet, ontnomen, op grond van 'n ordinan tie der kerkorde, waarin wordt bepaald, dat deze bevoegdheden kunnen worden ontnomen, indien het voortduren daarvan niet strookt met de waardigheid of de be langen der kerk. Het Breed Moderamen overwoog daarbij, dat prof. Smits zich thans op definitieve wijze onttrokken heeft aan het gesprek, dat naar het oordeel van de Generale Synode in het belang der kerk met hem diende te worden gevoerd. Advertentie Een f-84 f „Thunderstreak" van de vlieg basis Eindhoven is na een mislukte start met zijn neus in de berm van het Beatrix kanaal te Eindhoven gedoken. De bestuur der, de 23-jarige, ongehuwde sergeant-vlie ger A. Lowijs uit Zwijndrecht werd door een kanovaarder op het droge gebracht. Slechts de neus van het toestel is bescha digd. De piloot moest halverwege de startbaan afremmen omdat hij begreep, niet tijdig genoeg los te kunnen komen. Zijn snelheid was intussen zo groot, dat hij geen kans zag tijdig te stoppen. De straaljager schoot op het einde van de baan over de stille Sliffertsestraat en boorde zich aan de over zijde van het Beatrixkanaal met de neus in de zachte dijk. Inbrekers hebben zich toegang weten te verschaffen tot het station Velp van de Nederlandse Spoorwegen. Zonder enig spoor achter te laten hebben zij kans ge zien de brandkast te openen en zich met een bedrag van 3000,- te verrijken. Advertentie Ned. Herv. kerk Benoemd tot vicaris te Utrecht voor het ziekenhuiswerk mej. H. Burgersdijk, gees telijk verzorgster van het Diaconessenhuis te Naarden. Beroepen te Beek (L.) (centr. gem. Mijn streek) J. C. Muller, zendingspred. te Oegst- geest tot pred. voor buitengew. werk- zaamh.) (seer. Ned. Prot. Convent) dr- C. A. de Ridder te Gennep. Aangenomen naar Biezelinge A. Sieders, kand. te 's-Gravenhage naar Middelburg (wijkgem. I) D. v. Boven te Tricht, die be dankte voor Lunteren (minderheidsgroep). Bedankt voor Bleskensgraaf T. Lange- rak te Vinkeveen. Beroepbaarstelling. De heer G. F. H. Kel- ling, vic. te Dreischor, is thans beroepbaar. Geref. kerken Beroepen te Burchterveld J. Stolte, kand. te Albiasserdam te Andel (N. Br.) H. Olde, kand. te Dedemsvaart. Beroepen te Oudega (W.) J. Stolte, kand. te Albiasserdam. Chr. Geref. kerken Tweetal te N. Pekela P. N. Ribbers te Noordseschut en K. J. Velema te Hooge- veen. Beroepen te Den Helder T. Brienen te Mussel. Vrije Evang. gemeenten Beroepen te Zeist A. J. Buurman te 's-Gravenhage. Doopsgez. Broederschap Beroepen te Veenwouden-Zwaagwest- einde-Buitenpost C. J. Breekhuis te Edam- Monnikendam-Middelie. Aangenomen naar Vlissingén mejuffrouw Da. M. J. van Hamel te Workum-Koudum. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Werkendam F. Bakker te Driebergen. Geref. Gemeenten Bedankt voor Corsica (U.S.A.) A. Ver- gunst te Rotterdam-Centrum. Advertentie fyofe jwxrtbte jbrnde IMP. JADE DORTMOND-UTRECHT De vergadering van de Tweede Kamer eindigde gisteren abrupt omdat bleek, dat het vereiste aantal leden (de helft plus één) niet meer aanwezig was. Van de to taal 150 leden waren er nog maar 62, dus 14 minder dan het quorum (76), dat for meel present moet zijn wil de Kamer kun nen vergaderen. Het komt wel vaker voor, dat er minder dan 76 leden aanwezig zijn Zolang dit echter niet blijkt, pleegt men de fictie te handhaven dat degenen, die de presentielijst hebben getekend en dit moeten er tenminste 76 zijn wil de ver gadering kunnen beginnen nog steeds aanwezig zijn. Er is geen enkel bezwaar tegen het ont breken van het quorum wanneer er, zoals zo vaak het geval is, discussies worden gevoerd over speciale onderwerpen, waar over toch alleen de specialisten kunnen meepraten. Er kunnen dan ook wetsont werpen worden aangenomen zolang maar geen hoofdelijke stemming wordt gevraagd Want alleen bij een hoofdelijke stemming blijkt hoeveel Kamerleden er precies aan wezig zijn. Het was een zeer speciaal onderwerp, waarover gis.eren plotseling hoofdelijke stemming werd gevraagd. Aan de orde was de „Voorlopige regeling in verband met de schadeloosstelling van huurders van gebouwde onroerende goederen, wel ke worden gebezigd voor de uitoefening van een bedrijf, in geval van onteigening of van vordering in eigendom en in een geval van ontruiming van het gehuurde Een half jaar geleden (vlak voor de de- cembercrisis) hadden de juristen in de Kamer er al urenlang over gedebatteerd De discussie was toen vastgelopen. De Ka mer wilde meer voor door onteigening gedupeerde huurders van bedrijfspanden dan de minister van Justitie, mr. Beer man, meende te kunnen toezeggen. Het debat werd gisteren hervat, omdat minis ter Beerman na beraad in het kabinet eni germate aan de bezwaren van de Kamer was tegemoetgekomen. Het oorspronkelijke wetsontwerp wilde recht op schadeloosstelling verlenen tot ten hoogste de som van de opbrengst van het bedrijf over de laatste drie jaren, of wanneer dat de huurder beter uit kwam de huurprijs over de laatste vijf jaren. De minister heeft het bedrag van 5 jaren huurprijs nu gewijzigd in 8 jaren huur. De rechterzijde in de Kamer ging hier mee akkoord. De Anti-revolutionair Meu- 1 i n k vond de regering zelfs „royaal", maar „links" dacht er anders ovèr. De heer Berkhouwer (V.V.D.) en mej L e m a i r e (Pv.d.A) bleken allesbehalve tevreden. Laatstgenoemde sprak van een „loterij" met weinig hoofd- en vele troost prijzen. De „mixed double" Lemaire-Berk- De Staatscourant bevat een beschikking van de staatssecretaris van Defensie waar bij het vliegveld Soesterberg opnieuw aan gewezen wordt als luchtvaartterrein voor de militaire luchtvaart. De chef van de luchtmachtstaf wordt opgedragen te bevor deren dat bij het gebruik van dit lucht vaartterrein het lawaai en de hinder zo veel mogelijk worden beperkt. De staatssecretaris deelt mede, dat het bestaande militaire luchtvaartterrein Soes terberg, zoals dat bij beschikking van 1929 werd aangewezen, niet meer in overeen stemming is met de huidige begrenzing. Het diende derhalve opnieuw te worden aangewezen. Er zijn tegen de nieuwe aan wijzing ernstige bezwaren ingediend. Deze richten zich tegen het lawaai en de hinder die worden veroorzaakt door het gebruik van het terrein door straalvliegtuigen. Vol gens deze bezwaren zouden de mogelijk heid tot het verrichten van arbeid, het ge nieten van rust en het vinden van herstel van gezondheid door patiënten in sanato ria in gevaar worden gebracht en voorts wordt gewezen op het ernstige gevaar voor personen en goederen dat het gebruik van dit luchtvaartterrein in een dichtbevolkte streek zowel in vredes- als in oorlogstijd inhoudt. De staatssecretaris heeft overwogen dat deze bezwaren hoezeer ook van groot belang nochtans niet opwegen tegen de nationale en internationale belangen die bij het luchtvaartterrein Soesterberg een rol spelen. Dit terrein is een belangrijke scha kel in de keten van vliegbases die ten behoeve van de luchtverdediging van West Europa is ingericht. Het is op korte ter mijn nog niet mogelijk door herindeling van militaire luchtvaartterreinen het ge bruik van Soesterberg in vredestijd te be perken. Het grotere nationale en internationale belang zal mitsdien moeten prevaleren. Zulks behoeft echter niet te leiden tot de negatie van andere belangen. Steeds wordt er naar gestreefd het lawaai en de hinder te beperken. De staatssecretaris wijst in dit opzicht op het feit dat bij voortduring, in samenwerking met het Instituut voor Zintuigfysiologie de Technische Fysische Dienst, de technische hogeschool, het Na tionaal Luchtvaart Geneeskundig Centrum en het Technisch Domumentatiecentrum voor de Krijgsmacnt, intensief gezocht wordt naar middelen om de overlast zoveel mogelijk te beperken. houwer (zoals de liberaal deze gelegen heidscombinatie in tennistermen aanduid de) kwam met een amendement. Gezien de verdeeldheid in de Kamer zou over dit amendement wel met hoofdelijke stemming worden beslist. Daar het echter al te laat in de middag was, terwijl de rest van de agenda geen belangrijke pun ten meer bevatte, stelde voorzitter Korten- horst voor, de beslissing aan te houden tot de volgende vergadering. Het was dui -delijk, dat het quorum wel niet meer aan -wezig zou zijn. De rest van de agenda zou rustig ver der afgewerkt kunnen zijn, als de heer Berkhouwer op dat moment geen hoofde lijke stemming had gevraagd. Aan zo'n verzoek moet altijd voldaan worden. De bel luidde dus. en uit de diverse commis siekamers stroomden de Kamerleden de vergaderzaal binnen. Bij het afroepen van de namen op de presentielijst kwam ettelijke malen geen antwoord. Het resultaat van de stemming was, dat 26 leden zich vóór en 36 leden zich tegen het amendement hadden uitge sproken, zodat er slechts 62 leden aanwe zig bleken en d - vergadering dus geen vergader-ing in de zin van het Reglement van Orde bleek te zijn. Het was ineens afgelopen. De voorzitter sloot de bijéén komst". Wanneer het wetsontwerp in een volgende vergadering weer aan de orde komt, zal er opnieuw over het amendement van de libera al-socialistische „mixed dou ble" moeten worden gestemd. Aan het begin van de vergadering had de Tweede Kamer het wetsontwerp, dat voorziet in fiscale faciliteiten bij spaarre gelingen voor werknemers, aangenomen De heer Den Uyl (P.v.d.A.) drong erop aan, dat bij de uitvoering van deze wet ook studiekosten zouden worden aangewe zen als toegelaten bestedingsobject. Een motie, waarin dit verlangen was vervat werd echter ingetrokken nadat staatssecre taris Van den Berge had toegezegd dat stu diekosten in het algemeen aanvaardbaar zullen zijn als beleggingsobject. Ook keerde de Kamer een wijziging goed van het Wetboek van Koophandel en enke le andere wetten betreffende aanspraken van schepelingen bij ziekte en ongeval. Het betreft een aanpassing van de Nederland se wetgeving aan een reeds in 1946 geslo ten verdrag van de Internationale Arbeids organisatie inzake sociale zekerheid van zeelieden. Het al vijf jaar geleden inge diende wetsontwerp is verscheidene malen gewijzigd, o.m. op verzoek van de organi saties van reders en zeevarenden. Tevens werd goedgekeurd het ontwerp van rijkswet, houdende een cassatierege ling voor de Nederlandse Antillen. De mo gelijkheid van cassatie door de Hoge Raad ten aanzien van burgerlijke en straf zaken in de Nederlandse Antillen wordt hierdoor aanmerkelijk verruimd. Prof. Oud (V .V.D wees op de beteke nis van het wetsontwerp als blijk van de onderlinge verbondenheid tussen de beide rijksdelen. Daarentegen uitte mr. Burger (P.v.d.A.) bezwaren tegen de cassatie, die het mogelijk zou maken „dat grote con cerns de kleine man stuk gaan procede ren''. Advertentie brengen een paar Rennies baat. Die blussen de zwaarste zuurbrand in een handomdraai. Gewoon laten smelten op de tong en prompt is alle leed geleden, 'n Wondermiddel, die Rennies. en een uitkomst voor de mensen die zonder Rennies nauwelijks hun dagelijkse maaltijd aandurven - uit angst voor de zuur brand daarna De drie erkende vakcentrales hebben ge zamenlijk met het personeel van de n.v. Hille vergaderd. Men was aan de zijde van de vakbonden, niet te spreken over de voorwaarden waarop de leiding van dit be drijf, de n.v. Hooimeijer te Barendrecht, het massale ontslag wil regelen. De vak bonden hebben totdusver vergeefs gepleit voor een bonus regeling naar dienstjaren, vooral voor hen die al lang bij n.v. Hille werkzaam zijn. Dit is door de commissaris sen afgewezen. „Over het algemeen was de gedachte in deze besloten vergadering met het Hille- personeel, dat men niet en bloc naar Bruynzeel wil overgaan. Verscheidene deelnemers aan deze vergadering wensten zelf te beslissen in welk bedrijf zij zullen worden geplaatst. De Nederlandse Vereniging van Ex-poli tieke Gevangenen uit de Bezettingstijd heeft onder voorzitterschap van mr. G. Ch. Aalders uit Dordrecht in Rotterdam een be gin gemaakt met het zestiende jaarcon gres. Mr. Aalders bracht allereerst het heengaan van twee hoofdbestuursleden in herinnering waarbij hij speciaal hulde bracht aan Karei van Staal die op 13 maart overleed en die „de vader van de ex-poli tieke gevangenen" werd genoemd. Hij deelde mede dat het bestuur besloten heeft tot de stichting van een „Karei van Staal fonds", als een monument voor alle strij ders voor vrijheid en recht. Dit fonds be oogt het geven van hulp en steun in ma teriële zin aan leden van de vereniging die in moeilijkheden verkeren. „Het wegvallen van twee hoofdbestuurs leden heeft duidelijk gemaakt dat wij een uitstervende vereniging zijn" zo zei de voorzitter. „De opengevallen plaatsen wor den niet meer aangevuld, geen nieuw ge slacht neemt de taken van de vereniging over. Het thans opgroeiende geslacht heeft bewust heel weinig van de bange jaren van 1940-1945 meegemaakt. Daarom hebben wij in het bijzonder een taak en een plicht tegenover de jeugd van Neder land. Het in de bezettingsjaren gebrachte offer moeten zij leren zien als noodzake lijk en kostbaar. Mr. Aalders noemde het verheugend, doelend op het proces-Eich- mann, dat Duitsland toont radicaal te wil len afrekenen met de donkerste bladzij den uit haar historie. Doelende op recen te gebeurtenissen in de Verenigde Staten zei hij te hopen dat de Amerikaanse re gering duidelijk het gevaar van het fas cisme zal herkeren. Bloedige onlusten en verhitte gemoederen zijn de troebele kweekplaatsen van anti-democratische be wegingen en stromingen. Mr. Aalbers bepleitte tenslotte spoed bij de behandeling van de schadevergoeding die de Duitse regering bereid is te beta len aan de Nederlandse slachtoffers van het nazi-regiem. Van de toestand, waarin de 65 woon oorden voor Ambonezen bouwtechnisch ge sproken verkeren, moet gezegd worden dat 6 goed, 5 ruim voldoende, 6 voldoen de en 48 slecht zijn cm tot huisvesting van de Ambonezen te dienen. Dit heeft minister Klompé meegedeeld aan de vaste commissie voor Maatschap pelijk Werk uit de Tweede Kamer. Er zijn geen plannen tot sanering of herbouw, om dat alle woonoorden geleidelijk ontruimd zullen moeten worden. Bij het uitvoeren van herstellingen, die geen uitstel kunnen gedogen, wordt daarmede rekening gehou den. Dit jaar zullen 1500 woningen gereed komen en in het begin van het volgend jaar nog een paar honderd. Het is de bedoeling de woonwijk te Win terswijk te laten voortbestaan als gelegen heid tot huisvesting van Ambonezen, ten zij deze er zelf de voorkeur aan zouden geven, te midden van de bevolking van deze stad verspreid te gaan wonen. IIIIIIIIIIIIÜIIIJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIDIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIHIIHII Het K.N.M.I. deelt mee: Een groot gebied van hoge druk, dat al enkele dagen ook in orlze omgeving aanwe zig is, neemt langzaam in betekenis af. De invloed van zwakke storingen, die langs de noordelijke rand van dit hoge- drukgebied bewegen, breidt zich meer en meer tot het Noordzeegebied uit. In ver band hiermee verliest het weer zijn over wegend zonnige karakter. Er zullen pe rioden met veel bewolking zijn er er kan ook op enkele plaatsen een weinig regen vallen. Doordat op het noordelijk deel van de oceaan de luchtdruk verder stijgt zul len in onze omgeving westelijke winden overheersen. De temperatuur blijft daar voor iets beneden normaal. LEERRAPPORTEN Maximum-tempera turen binnen- en buitenland- d Neerslag; laatst* 24 uur. S| V Den Helder geheel bew z 18 0 Ypenburg zwaar bew. windst. 19 0 Ylissingen zwaar bew. zzw 19 0 Eelde geheel bew ozo 19 0 De Bilt geheel bew. z 20 0 Twente zwaar bew. zzo 20 0 Eindhoven half bew. zo 20 0 Zd-Limburg half bew. zzw 20 0 Helsinki onbewolkt wzw 17 0 Stockholm zwaar bew. zw 17 0 Oslo zwaar bew. zw 21 0.5 '(openhagen half bew. wzw 17 0 Aberdeen zwaar bew. wnw 15 3 Londen regen wzw 22 0 Amsterdam geheel bew. z 19 0 Brussel zwaar bew. z 21 0 Luxemburg half bew. nno Parijs licht bew. windst. 24 0 Bordeaux zwaar bew. nw 30 0 Grenoble licht brw. windst. 30 0.1 Nice licht bew nno 26 0 Berlijn onbewolkt zo 19 0 Frankfort onbewolkt no 24 0 viünchen onbewolkt windst. 25 0 Zurich zwaar bew. wnw 27 0 Genève onweer windst. 29 0.4 Locarno geheel bew. o 29 1 Wenen half bew. windst. 25 0 (nnsbruck half bew. windst. 26 3 Belgrado zwaar bew zw 29 0 Athene zwaar bew. zzw 0 Rome onbewolkt windst. 32 0 Ajaccio half bew. ono 28 0 Madrid zwaar bew. n 35 0 Mallorca half bew. windst. 30 0 Lissabon geheel bew. 1 Vrijdag 23 juni Zon op 4.20 uur, onder 21.04 uur. Maan op 14.57 uur, onder 1.35 uur. Maanstanden 28 juni 13.38 uur volle maan. Hoog en laag water in I.Imuiden Donderdag 22 juni Hoog water 10.05 en 22.37 uur. Laag water 5.17 en 17.52 uur. Vrijdag 23 juni Hoog water 11.12 en 23.44 uur. Laag water 6.24 en 19.04 uur. Het hoog en 'aag water te Zandvnnri 0 tot 15 minuten vroeger dan te I.Tmit:

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2