Nasoetion van 3 tot 8 juli in de Britse hoofdstad het 2E pak voor Wilde staking bedreigt Britse automobiel-industrie Stevige mijlpalen r v Wereldnieuws zeven jaar veroordeeld Huisvrouwen, profiteer van dit extra voordeel! s»*vpgg. «—•w-d,n wai Aiphenaar Dodencijfer van Franse treinramp thans 27 €)p de ^^Praatótoeh Hereniging leeft sterk bij de Westduitsers in rood pak I Last van zenuwen? DONDERDAG 22 JUNI 1961 Wat hij zegt belangrijker dan wat hij koopt over ons van een goodwillbezoek. r/X-P'fMlPraal CjOUraUU tOl Nu tijdelijk ter kennismaking: Thans ook de vuilste was een „wissewasje" DUIZENDEN ARBEIDERS ZONDER WERK KRUISWEG 47-49 HAARLEM Bemanning van de Liberté in staking gegaan Critiek op vrijlating van Hasso von Manteuffel Vermist meisje bleek te zijn omgekomen Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U eroverheen Drie Algerijnse vakbond bestuurders vermoord Cri Stellweg (Van onze correspondent) LONDEN Wij vernemen dat 't komende bezoek van de Indonesische minister van Defensie Nasoetion aan Londen van 3 tot 8 juli plaatsvindt. Nasoetion zal de gast de Indonesische minister, „omdat het ver sterkte Nederlandse garnizoen op West Irian inheemsen, die met Djakarta sym pathiseren, steeds drastischer vervolgt. Verscheidene streken in het omstreden gebied staan niet langer onder Nederlands zijn van zijn Britse collega Harold Watkin- gezag." De minister zou vandaag naar Pa- snn en gesprekken voeren met premier rijs vertrekken voor een bezoek van vier Macmillan en de Britse minister van Bui- dagen. Daarna zal hij nog naar Bonn en tenlandse Zaken, Lord Home. De Indone- zoals gezegd Londen gaan. sische ambassade in Londen sprak tegen- In Indonesische kring legt men er voorts de nadruk op dat Nasoetion bepaald niet uitsluitend naar Londen komt voor defen siebesprekingen. Desniettemin gaf men toe dat de kwestie van nieuwe wapenaanko pen door Indonesië in Groot-Brittannië ter sprake zal kunnen komen. In de afgelopen jaren heeft Indonesië in Groot-Brittannië reeds voor honderd miljoen gulden wapen contracten afgesloten, voornamelijk voor de levering van militaire Gannet-vliegtui- gen. Van onze correspondent) PARIJS Tegen ex-generaal Gouraud, die dinsdag terecht stond, heeft de open bare aanklager twintig jaar gevangenis straf geëist. De rechtbank heeft er zeven jaar van gemaakt. Gouraud stond aan het hoofd van het le- r vmitstpllpn I gerkorps in Constantine, toen de opstand Lrerusisieiieri van challe en Zeller uitbrak. Hij koos par- j- Ha+ He tij voor de rebellen, maar, zoals hij voor Het is bovendien n g f N tion zijn rechters zei, na veel aarzeling. Hij Britse regering besloten heeft Nasoetion opstand een dwaasheid, maar deed tenslotte toch mee uit vriendschap uit te nodigen toen bleek dat president Soekarno niet naar Londen kon komen. In dien dat het geval is, zal het bezoek zeker niet van militair-technische aard zijn, voor Challe en Zeller. De laatste had hem gedwongen zich bij de opstand aan te slui ten door hem zijn vrijheid te ontnemen. De president van de krijgsraad, Patin zei dat het onbegrijpelijk was dat een legerkorpscommandant gehandeld heeft zo als Gouraud heeft gedaan. Advertentie tij aankoop van een zelfde pak voor normale pnjs. automatische inweekwerking - vooraf weken overbodig if: nieuwe wonderbaarlijke waskracht 7 emmers sop in plaats van 6 uit een dubbelgroot pak, per groot pak een halve emmer sop meer Al Uw wensen zijn vervuld de witte was - witter kan niet «de bonte was - helder en fris «de fijne was - luchtig en zacht. En alles zo gemakkelijk: zonder apart inwekenezonder lang koken zonder warm spoelen. I X U M (Van onze correspondent) LONDEN De wilde staking van 2000 man bij Smith, een belangrijke fabriek van j automobiel-instrumenten in Londen, oefent maar voornamelijk een politiek karakter een sneeuwbaleffect uit op de gehele Brit- dragen Het is bekend dat de Britse re- se automobiel-industrie, welke met vertra- gering zich grondig wil oriënteren over de gjng en stopzetting wordt bedreigd. Meer kwestie Nieuw-Guinea en Indonesië tot re- dan 6000 arbeiders in de Midlands zullen deliikheid wil aansporen. Nasoetion lijkt vandaag naar huis worden gezonden om- daarvoor de meest geschikte persoon, we- dat de produktie ten dele tot stilstand is sens zijn gematigde opvattingen. Van groot gekomen. De British Motor Corporation belang acht men het hier dan Nasoetions (Austin en Morris), de grootste autofabriek svmoathieën uitgaan naar het westen. Men in Engeland, heeft reeds 1200 man aan de kan daarom zijn komst ook uitleggen als kant moeten zetten. Vandaag volgen er nog een poging van Indonesische zijde om het westen na Soekarno's bezoek aan Moskou en Peking enigermate gerust te stellen en voor het diplomatieke evenwicht te zorgen. Of hierin misschien een element van be wuste misleiding zit dient te worden afge wacht. Samenvattend kan men de beteke nis van Nasoetions bezoek aan Londen 5000 anderen. Indien de staking voortduurt zullen er bij de B.M.C. dit weekeinde 10.000 man zonder werk komen. Deze bedrijven pro duceren 15.000 wagens per week. Standard Triumph International heeft reeds 't werk Ha5UCUUlls van 6000 man ingekrompen. De stakers misschien het best kenschetsen door een zijn vastbesloten door te gaan met hun Onbeperkt ten" achter deze door hem scherp veroor deelde staking staan, die het gemunt zou- BELGRADO (UPI) Nasoetion heeft den hebben op de ondergang van de Britse gisteren in Belgrado verklaard dat Joego- ec0nomie. Een aantal autofabrieken over- slavië erin heeft toegestemd Indonesië een weegt thans om instrumenten in Duitsland onbeperkte hoeveelheid wapens en ander I aan schaffen. oorlogsmateriaal te leveren. Op een pers- De staking heeft een loonsverhoging ten conferentie deelde Nasoetion mee dat de weike speciaal rekening houdt met de leveranties zouden worden gedaan op kre- automatisering van het bedrijf. De firma dieten die de Joegoslavische regering ten acht deze looneis onwerkelijk. behoeve van de Indonesische regering vrij gemaakt heeft. De omvang van de leveran- Hoogst ongelukkig ties, aldus de Indonesische minister, is nog niet bekend en zal afhangen van In- I Deze staking, welke al of geen samen- donesië's behoefte. Nasoetion deelde voorts I zwering is, komt op een hoogst ongelukkig mee dat Indonesië zal voortgaan met het ogenbljk dat Engeland elk onsje energie in Joegoslavië laten opleiden van kadetten nodig heeft 0m 't hoofd economisch boven voor de drie legeronderdelen. - De versterking en modernisering van het Indonesische leger is noodzakelijk, aldus water te houden. Een van de belangrijkste staalbedrijven heeft zo juist als gevolg van een staking een contract van een mil joen pond verloren. De Britten zijn ook onthutst over 't feit. dat een groep Ameri kaanse arbeiders naar Engeland zal ko men om de uitvoering te versnellen van de bouw van het radar-waarschuwingssys teem in Fylingdales in Yorkshire, een pro ject dat reeds een half jaar geleden gereed had moeten zijn, maar door arbeidsmoei- lijkheden is vertraagd. Men acht het inderdaad alarmerend dat in zeven jaar tijds de Westduitse export met 156 percent is gestegen en de Britse slechts met 28 percent. De Britse prijzen zijn in deze periode met tien percent ge stegen en de Westduitse slechts met twee percent. Ook Frankrijk en Italië beginnen Engeland in economisch en sociaal opzicht in te halen. De economische groei in Enge land wordt vooral belemmerd door het ont breken van een centrale loonpolitiek. Het is een voortdurende strijd van allen tegen allen. Als gevolg hiervan houden de loon stijgingen geen gelijke tred met de pro duktie. Advertentie PARIJS De Franse pakketboot Liber té heeft woensdag niet va Le Havre naar Amerika kunnen vertrekken. De beman ning is in staking gegaan tegen wat zij noemt het eigenmachtig optreden van de Maitre d'hotel. Alle 780 passagiers zijn ontscheept in afwachting van een regeling van het conflict. De maatschappij „Compagnie Générale Transatlantique", verklaarde echter, dat de hoofdsteward niet ontslagen kon worden, omdat de maatschappij niets tegen hem heeft en het geen aanvaardbare reden is alleen op de eis van het personeel ontslag te geven. HAMBURG (UPI) Het blad „Bildzei- tung", dat de grootste oplage heeft van West-Duitsland, heeft critiek geoefend op de vervroegde vrijlating van de voorma lige generaal Hasso von Manteuffel. Von Manteuffel, die vier maanden gele den door het hoge gerechtshof van West- Duitsland werd veroordeeld tot achttien maanden gevangenisstraf wegens het ge ven van een bevel tot executie van een Duitse soldaat, is vorige week vrijgela ten. De opdracht hiertoe werd gegeven door de minister van Justitie voor Noord Rijn-Westfalen, Otto Flehinghaus. Het blad zegt dat Fleinghaus in feite een uitspraak van het gerechtshof heeft her zien in een land welks grondwet de gelijk heid garandeert. „Wat zou er zijn gebeurd wanneer een korporaal was veroordeeld voor hetzelfde vergrijp", zo vraagt het blad. Het gerechtshof dat Von Manteuffel veroordeelde had hem schuldig bevonden aan de verwerping van een beslissing van een Duitse krijgsraad in de tweede we reldoorlog. De krijgsraad had bevolen de soldaat gevangen te zetten op aanklacht van lafheid. De generaal gaf echter de or der de soldaat neer te schieten. Zijn order werd uitgevoerd. (Van onze correspondent) PARIJS De dodenlijst van het spoor wegongeluk StraatsburgParijs, is weer met een naam gestegen. Het zestienjari ge meisje dat men na de ramp levend meende te hebben gezien, behoort tot de thans 27 slachtoffers die het onge luk niet hebben overleefd. Michèle Ouuot maakte deel uit van een groep van zestien, die een studiereis in West-Duitsland achter de rug had. Na de ramp zaten alle scholieren in een wei land verzameld rondom hun onderwijze res. Niemand van hen was gewond, maar in het stadje Vitry werd appel ge houden en daar bleek dat Michèle aan het gezelschap ontbrak. Aangezien men meende haar gezond en wel te hebben gezien, werd in alle aangrenzende bossen door gendarmes en zelfs met helikopters gezocht, daar de mogelijkheid niet was uitgesloten dat Michèle blindelings op de vlucht was geslagen. Loƒ voor Duitse arts (AFP) De Franse bladen maken op opvallende wijze melding van de hulp die de toevallig passerende Westduitse arts aan de slachtoffers heeft verleend. Deze arts vertrok nadien met zijn auto zonder zijn naam bekend gemaakt te hebben. Een verslaggever van de France-Soir wist er echter achter te komen wie de belan geloze helper geweest was, namelijk dr. Overbeck, assistent aan de universiteits kliniek te Heidelberg. Wij zien alles Waar waren wij toen Prinses Juliana trouwde met Prins Bernhard zur Lippe Biesterfeld? Waar bij het huwelijk van Otto von Habsburg met zijn Regina van Saksen? En waar tijdens de echtver bintenis tussen kroonprinses Michael van Roemenië met Anne van Bourbon-Parma? Wij waren nergens. Waarom niet? Omdat geen mens ons uitnodigde. Om dat niemand behoefte had aan onze aan wezigheid. Omdat een huwelijksvoltrekking in de eerste plaats een intieme familie- aangelegenheid is en wij daar niet pasten in die wereld van hooggeborenen. Maar waar waren wij toen koning Bou- dewijn zijne Fabiola naar het altaar voer de? Waar waren wij toen! Ha! U weet het net zo goed als ik: we zaten op de voor ste rij! We zaten bovenop de sleep, keken over 's konings schouder en stonden oog in oog met ex-koning Umberto en groother tog Felix. Met de neus overal boven op wa ren we erbij, snuffelden begerig aan al de verzamelde deftigheid, critiseerden de hoed van Grdfin von und zu en de jurk van de duchess so and so. We waren er ook bij toen de prinses van Windsor, Margaret Rose, haar gerucht makende „Yes, 1 will" door Westminster Abbey deed schallen. We reden mee in de bruidsstoet van Prinses Paola en de Hertog van Kent had wel een aardige stem, von den wij toen we breeduit in York's cathe dral zaten. Dankzij het vrijpostige oog van de tele visiecamera zijn wij sinds een jaar of wat haantje de voorste bij elke grote gebeurte nis in de „royalty". Geen uitnodiging heb ben wij meer nodig en we zien zelfs meer van de emoties waaraan prinses Birgitta ten prooi is wanneer zij op het punt staat Prinzessin von Hohenzollern te worden, dan haar eigen tantes en kennisen. We zeg gen: Ja graag nog een kopje thee, en: die moeder Worsley is wel door het dolle heen om dat goeie huwelijk van haar dochter, zeg! Moet je 'r zien zitten glimmen! O. Daar heb je ex-koningin Eugénie. Die kom je ook overal tegen We mengen ons tussen de familie, spie den hun gezichten af op gevoelsexpressies en hun gestalten op houding en kledij en geven middelerwijl ongegeneerd ons kri tisch commentaar. Wij, de onbekenden, al leen uit pure nieuwsgierigheid geïnteres- eerden, staarden Paola recht in het ge laat op één der meest emotionele momen ten van haar gehele leven. We registreer den koel hoe de hertogin van Kent haar ontroering een ogenblik niet baas kon tij dens het huwelijk van haar oudste zoon. Overal zijn we bij, alles kunnen we zien. Dankzij het kille gemeenzame oog van de televisie hebben we weer een geduchte brok afgeknabbeld van het kleine stukje privéterrein dat het koningsschap vandaag- de-dag nog rest. En wij willen nog meer. Wij streven naar nog verdere blootlegging van intimiteiten. Waarschijnlijk zullen wij niet rusten voor de cameramensen ons, kopje thee op schoot, aan het kraambed van de gekroonde hoofden hebben gezet. Advertentie BONN —De Duitse hereniging is vol gens 21 percent van de Westduitse bevol king het eerste punt, waaraan de nieuw gekozen Bondsdag in de herfst zich zal moeten wijden, aldus blijkt uit een me ningspeiling van het Emnid-instituut. Voor geen enkele andere kwestie werden zoveel stemmen gegeven. Vijftien percent van de ondervraagden achten de prijzenpolitiek en de stabiliteit van de markt het belang rijkste. Daarna kwamen kwesties als ouderdoms- en invaliditeitsrente (zes per cent), economische problemen (vijf per cent) lonen en sociale vraagstukken ieder vier percent. Opvallend is dat geen enkele zaak van de buitenlandse politiek als van primair belang werd gezien door de ondervraagden. Interessant is dat de wens naar her eniging vooral sterk leeft bij jongere men sen tot dertig jaar. Van hen zijn het weer vooral de ambtenaren en employé's, die de hereniging van groot belang vinden. De boeren en de arbeiders hebben er aanzien lijk minder belangstelling voor. Merkwaar dig is tenslotte dat de hereniging vooral gewenst wordt door mensen, met een in komen boven 820 mark per maand. Van deze groep noemde 29 pet. de hereniging als eerste keuze, van hen die niet meer dan 400 mark verdienen, slechts 17 per cent. RIJSSEL (Frankrijk) Vier Algerijnen zijn gisteren het slachtoffer geworden van een aanval van Algerijnse terroristen. Drie van hen werden gedood, de vierde werd ernstig gewond. De slachtoffers waren be stuursleden van de „Union des Syndicats des Travailleurs Algériens". Twee Algerijnen liepen het kantoorge bouw van de vakbond in de Noordfranse stad Rijssel binnen en vuurden twintig schoten in de richting van de vier bestuur- functionarissen. In Versailles is woensdag de toegangs poort tot een elektrische centrale door een bomaanslag beschadigd. Het bedrijf onder vond geen stagnatie. Nabij de plaats van de aanslag werden op een muur de^ met rood krijt ge breven letters „O.A.S." ge vonden, de beginletters van de „Geheime legerorganisatie". Het is jammer dat de Russen zulke vreemde lettertekens ge bruiken en die lettertekens bo vendien nog op zulke onna tuurlijke manier rangschikken, anders zouden wij hier in het Westen op groter schaal ken nis kunnen nemen van hun ge dachten en daden. De sporadi sche vertalingen van Russische publikalies natuurlijk bui ten de redevoeringen van Kroesjtsjev en de schimp scheuten van radio-Moskou, want die worden zeer ijverig in leesbare en verstaanbare spelling omgezet geven soms verbazingwekkende gedach- tengangen aan de openbaar heid prijs. Zo verbazingwek kend. dat men geneigd zou zijn naar Moskou te reizen om de breinen, waarin ze zijn op gekomen. van dichtbij te be- kijken Zo kwam mij onlangs een vertaald artikel onder ogen, dat volgens de importeur in een Russisch cultureel tijd schrift had gestaan. Daarin werd m.lde verwondering uit gesproken over het onver klaarbare verschijnsel, dat de mensen in het Westen zo wei nig vatbaar blijken voor de doctrine van het communisme, ofschoon die doctrine toch zo aantrekkelijk zou moeten zijn voor allen die het slechter heb ben dan anderen. En aangezien in het Westen iedereen het slechter heeft dan anderen, was de Russische auteur in een pijnlijk denkprobleem ver zeild. dal hij onmiddellijk op gelost wenste te zien. Men kan zich inderdaad voorstellen dat dit vraagstuk verbazing wekt. Wij, die het slechter hebben dan anderen, zouden met luid applaus de communistische leerstellingen moeten verwelkomen omdat deze in de Sovjet-Unie duide lijk tot een heel andere situa tie hebben geleid: daar heeft namelijk iedereen het béter dan anderen. Niettemin, het wil bij ons niet vlotten met die Marx- broederschap. Het kan zijn dat de ideologische omschrijvingen daarvan in Russische letters aantrekkelijker lijken dan in doodgewone Latijnse, maar ik zou het toch liever willen zoe ken in een aantal elementen die de westelijker geboren burger op hinderlijke wijze storen in zijn karakteristieke gewoonten. Zo is bijvoorbeeld het denkbeeld dat de gezapige en achter tuinhekjes levende lieden onzer omgeving in laaiend enthousiasme zouden ontbranden ter gelegenheid van de verjaardag der okto berrevolutie volstrekt absurd. Nog zonderlinger is de gedach te, dat zij hun huisdeur met groene lauweren zouden ver sieren op de dag dat zh tiun eerste loonzakje in ontvangst mogen nemen. In de tot Lenin- keer gekomen landen doet men dat om uiting te geven aan zijn grote voldoening over het feit dat men uitverkoren is voortaan dagelijks een schroefje te mogen draaien in een tank of een landbouwtrek ker, die de nationale eer zal helpen verdedigen of inploe- gen, doch dat vreugdegevoe) is bij ons niet zo gemakkelijk te ontsteken. Evenmin kunnen wij ons opschroeven tot een vertoon van uiterste opge wektheid op de dag dat wij onze oproep voor de militaire dienst ontvangen. Het is na tuurlijk een kwestie van poli- tiek-ideologische degeneratie dat wij in dit geval een onge lukkig gezicht trekken en bin nensmonds de wens uitspreken dat er nog tijdig een algehele afschaffing van het leger tot stand zal komen- Doch degene ratie is tenslotte luister maar naar radio Moskou in Nederlandse versie het ken merk van ons westelijke ge drag en dan kunnen we ook maar beter eerlijk wezen. Er is nog een ander belang rijk moment in het mensenle ven, dat volgens de communis tische opvattingen feestelijk dient te worden gevierd. Dat is de dag waarop men de lid maatschapskaart van de partij in ontvangst mag nemen. Tot op zekere hoogte zou men met deze opvatting akkoord kun nen gaan. Ik herinner me na melijk nog levendig met hoe veel trots en vreugde ik in dertijd mijn eerste contributie voor het lidmaatschap van de voetbalclub „TOET" (Tot Ont spanning en Tijdverdrijf) heb betaald. Dat die vreugde enigszins getemperd werd door de ervaring, dat het mij nooit lukte in het elftal van „TOET" te worden opgenomen, doet niets terzake. Niet iedere Rus zal waarschijnlijk via zijn partijkaart in de Opperste of Onderste Sovjet kunnen door dringen Veel minder waar schijnlijk echter is het, dat men vrienden en dierbaren om zich heen verzamelt en gebak jes met bowl uitdeelt om het feit te vieren dat men op de A.R. of de KV.P. heeft mogen stemmen. Dergelijke uitbun dige feestneuzerij kent men in onze saaie kapitalistische lan den nu eenmaal niet. In de reeds aangehaalde Russische tijdschriften zijn nog veel meer festiviteiten gesug gereerd. zoals bijvoorbeeld het begin van de schooltijd Mis schien is mijn herinnering te zeer vervaagd, maar ik geloof niet dat ik indertijd naar mijn eerste lagere schooldag ben gestapt met een oranjepetje op en een feesttoeter in de hand. En als ik mijn jongste zoon bekijk kan ik mij heel moeilijk voorstellen dat hij op de eerst.e dag in september in een bui van lallende feest- dronkenheid in zijn schoolbank zal zitten. Elke mijlpaal moet worden aangegrepen, zegt de Russi sche auteur die zijn gedachten over dit alles heeft laten gaan. Daarmee kan men het roerend eens zijn. Het aangrijpen van mijlpalen is een bezigheid waarin zelfs de westelijke mens zijn sporen heeft ver diend. Alleen zijn keuze van mijlpalen is enigszins anders. En daar zit nu juist de inspi ratie van de oosterse scribent, die gemerkt heeft dat de Rus sen nog steeds tot verkeerde mijlpalen neigen en hun heil zoeken in feestelijke gelegen heden die niet stroken met het feestelijke gevoel van Lenin. In de kerk bijvoorbeeld, waar bloemen kaarslicht en goud de afgunst van de politieke fuifnummers hebben gaande gemaakt zodat deze zich zijn gaan bezinnen op hun ideolo gische plichten in deze. Vol gens hen laten de Russen zich nog steeds in kerken dopen en trouwen, omdat ze geen kans zien hun honger naar het feest te bevredigen op een meer politiek verantwoorde wijze. Is het teveel gezegd, dat men soms eerlijk verbaasd staat over de gedachtengangen op slechts zo luttele uren vliegens van ons vandaan? Tot dusver heb ik altijd op recht gemeend, dat een feeste lijk gevoel van binnen ont stond en zich dan naar buiten demonstreerde in een waar neembare vorm: in een blijde lach. eer, lied. een danspas of desnoods, in zeer belangrijke gevallen een drieste buiteling van genoegen- Feest is iets. dat met de ziel te maken heeft, dacht ik Het is een behoefte om vrolijk te zijn soms ook een behoefte om plechtige din gen te doen en te zeggen of zich zuiver en vol vreugde te voelen. Gedoopt worden op een leeftijd die het besef van die gebeurtenis toelaat, moet een groots gevoel van vreugde schenken indien men het on dergaat in de overtuiging die er de aanloop toe is. Dat men deze vreugde kan vervangen door eer enthousiast feest over de succesvolle afsluiting van een economisch vijfjarenplan, is een zonderling idee. Nog zonderlinger lijkt het mij, dat men persoonlijk een zalig ple zier kan beleven aan het feit dat Kroesjtsjev weer een jaar ouder is geworden, en dan nog ter vervanging van de vreugde dat men een vrouw gehuwd heeft onder het zegenend ge baar van een pope in de gulden schijn van flakkerende kaar sen op het altaar- Zonderling! Wat is een mens eigenlijk weinig echte vreugde gegeven als men bedenkt hoe het „feest" meestal van buiten op hem neerdaalt als een re genbui, losgelaten door over heid of conventie. Doch waar om een persoon als zekere Le nin er een levenswerk van zou hebben gemaakt, hem die wei nige echte vreugde nog te ont nemen en hem daarvoor in de plaats een feestcostuum in de vorm van een dwangbuis ca deau te doen, is mij een vol komen raadsel. Minder raadselachtig echter dunkt me het feit. dat het feestgedruis dat over het ijze ren voorhang tot ons komt overwaaien, ons zo weinig ja loers maakt. Dat is namelijk met de dag duidelijker: wij zijn immers hier al druk bezig ons steeds feestelijker te voelen over he' verschijnsel, dat onze gedegenereerde mijlpalen het :o uitstekend uithou den. Bundeswehr in Engeland. In Londen is vernomen dat de afdelingen van de Westduitse Bundeswehr die in Engeland komen oefenen, niet zullen vallen onder de Britse rechtspleging voor vergrijpen in dienstverband bedreven. Krachtens een overeenkomst tussen Bonn en Lon den zullen dergelijke vergrijpen door Duitse militaire autoriteiten worden be straft. Dezelfde regeling geldt voor Ame rikaanse militairen in Engeland. Heuss. De voormalige president van de Westduitse Bondsrepubliek, dr. Theodor Heuss, heeft woensdag uit handen van de Britse premier, Harold Macmillan, het ere-doctoraat In het burger-recht van de universiteit van Oxford ontvan gen. Professor Heuss werd in een rede voorgesteld als „de vader van zijn land, de vriend van de mensheid". Gambia. De Britse minister van Kolo niën Ian McLeod heeft in het Lagerhuis gezegd, dat de grondwetsconferentie over de Britse Westafrikaanse kolonie Gam bia op 24 juli in Londen zal beginnen. Gambia is Groot-Brittannië's kleinste kolonie in Afrika. Haar geringe omvang sluit haar uit van de mogelijkheid op on afhankelijkheid. Bereid. India heeft gisteren in de UNO bekend gemaakt bereid te zijn met de regering van de republiek Zuid-Afrika te onderhandelen over de status van de burgers van Indische afkomst in dat land. Op 13 april nam de UNO-Assem- blee een resolutie aan, waarin er bij Zuid-Afrika op werd aangedrongen on derhandelingen te openen met India en Pakistan over de status van ingezetenen uit die landen. Veroordeeld. Radio-Boedapest heeft bericht dat achttien jongemannen, betiteld als nozems, zijn veroordeeld tot langdurige gevangenisstraffen. De leider van de groep, Ferenc Almasi, werd veroordeeld tot zeven jaar; de rest tot gevangenis straffen variërende van een tot zes jaar. De jongemannen zouden op grote schaal vrouwen hebben lastiggevallen, schanda len hebben verwekt, auto's hebben ge stolen en zich aan andere ongeoorloofde praktijken hebben overgegeven. Ernstig ziek. Uit Katmandoe, de hoofd stad van Nepal, is vernomen dat de vroe gere premier B. P. Koriala zeer ernstig ziek is. Koriala bevindt zich in militaire gevangenschap, sinds op 15 december 1960 koning Mahendra de regering aan zich trok. Koriala's schoonzuster, Rossa Koriala, heeft in het begin van de week een beroep gedaan op de vorst om me dische bijstand voor haar zwager toe te staan. Of Koning Mahendra aan het ver zoek van Koriala's familie gehoor zal geven, is niet bekend. Arrestatie. In Oost-Berlijn is de voorma lige communistische leider Heinz Brandt gearresteerd toen hij zich in de oostelij ke sector waagde om materiaal te ver zamelen voor een artikel, dat hij zou schrijven voor een Westduits vakbonds blad. Het Oostduitse ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft bekendgemaakt, dat Brandt op 17 juni werd aangehou den. Hij wordt door het Oostduitse be wind beschouwd als een Westers spion. Drie jaar geleden was Brandt naar het westen uitgeweken.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3