Britse koloniale politiek zit diep in de nesten v_. Frankrijk zou deling van Algerije overwegen Laotische delegaties in Zürich zetten overleg voort Kent gij het land..... Pierre Mols in Cannes overleden hij Eichmann ontkent dat ooit besluiten nam r' Afrikanen en kolonisten leggen Londen het vuur aan de schenen Westduits staatsbezoek aan Parijs een succes Rebellen omsingelen Angolese stad Uweet 't 't SILVER STOEPKEheeft 't Akkoord over overgangsperiode Hij raadpleegde altijd de superieuren GESLAAGD VOOR DIT, GESLAAGD VOOR DAT DONDERDAG 22 JUNI 1961 9 Margaret bezoekt receptie f Gevoeligheden werden zo veel mogelijk vermeden Klacht over onderdrukking in Spanje bij de UNO Immuniteit van een Frans parlementslid opgeheven Maar.... geslaagd voor een goed horloge, dat is ook belangrijk, want niets is onaangenamer dan een onbetrouwbaar horloge. Onze merken CERTINA - INDUS - PRISMA - REMOVA en ZENTRA garanderen u een precisie-uurwerk zonder weerga, waarvan u steeds op aan kunt. ONZE HORLOGES STELLEN NIET TELEUR Als u er een koopt, kunnen wij u dubbel feliciteren met uw geslaagd examen en met uw geslaagd cadeau Jules Moch acht het een onuitvoerbaar voornemen jMexxco Atlantische Oceaan Oceaan Bonn dementeert Eichmanns verklaring over Globke Prinses Margaret en haar echtgenoot Antony Armstrong-Jones hebben in de Koninklijke Opera te Londen een ont vangst bijgewoond van het Russische Kirov-ballet. De prinses, gekleed in een lila satijnen japon, onderhield zich met de leden van het ballet, onder het genoot van een stukje ijstaart. PARIJS (UPI) De Westduitse presi dent besluit zijn driedaagse officiële be zoek aan Frankrijk. Zowel in Westduitse als in Franse kringen is men verheugd over het gunstige effect, dat dit bezoek heeft gesorteerd. Het succes kan afgele zen worden uit het ontbreken van protes ten uit Franse kringen. De Franse regering heeft tal van specia le maatregelen moeten nemen om de Fransen niet voor het hoofd te stoten. Hoogtepunt van het bezoek was de krans- legging door Lübke bij het graf van de onbekende soldaat, waardoor vele Fransen zich beledigd zouden kunnen voelen. Pre sident De Gaulle begeleidde Lübke niet naar het monument. Zijn plaats werd in genomen door de minister van Landbouw, Rochereau. Lübke stak ook de vlam ónder de poort niet aan. De volksliederen wer den niet ten gehore gebracht. De stoet auto's kwam niet van de Champs Elysée maar uit de Avenue Marceau. De president legde een krans, die niet (zoals gebruikelijk) was voorzien van lin ten in de kleuren van zijn land (zwart- rood-goud) maar die van gewone witte lin ten was voorzien. Gisteren werd ook een rit gemaakt naar het paleis te Fontainebleau. Gewoonlijk worden bezoekende staatshoofden naar het paleis van Versailles gebracht, maar dat paleis heeft teveel herinneringen aan de Frans-Duitse conflicten. LONDEN (UPI) De Britse regering staat deze week voor een moeilijke beslis sing inzake de toekomst van de voormali ge koloniën in Afrika. Naar verluidt is het kabinet er namelijk nog niet in geslaagd een besluit te nemen over de vraag, wan neer en in welke mate gezag moet worden gegeven aan de Afrikaanse politieke lei ders, die de blanke en zwarte bevolkings groepen in de voormalige koloniën in Oost en Midden-Afrika zullen moeten gaan besturen Indien Macmillan de Afrikanen tevreden wil stellen, bestaat de kans, dat de premier van de Centraal Afrikaanse Fe deratie, Sir Roy Welensky, zijn dreige ment zal uitvoeren en de onafhankelijkheid zal afkondigen van het federatie-lid Zuid- Rhodesië. De blanke kolonisten zullen in dat geval vrijwel zeker zeggen, dat zij door de regering in Londen met huid en haar zijn verkocht. Indien hij evenwel We lensky zjjn zin geeft zal de Britse invloed in Afrika vernietigd zijn. Scheuring Een beslissing naar welke kant dan ook zal misschien bovendien aan het thuisfront een scheuring veroorzaken in de conser vatieve partij en 't kabinet. Het gaat hier bij in de eerste plaats om de volgende pun ten: of de grondwet voor Noord-Rhodesië van toepassing moet worden geacht, zoals deze in februari j.l. werd voorgesteld. Vol gens deze grondwet zou de nieuwe wet gevende vergadering in dit gebied moeten worden gekozen uit blanke, zwarte en kleurlingen-kandidaten, respectievelijk van elke groep vijftien. Welensky wenst echter de opneming van een artikel in de grond wet, waardoor de blanke meerderheid al tijd verzekerd zal blijven. of men moet toegeven aan de eisen van Ronald Ngala, de toekomstige eerste minister van Kenya, om zelfbestuur toe te staan aan de kolonie nog voor het einde van dit jaar. Tot op de dag van heden heeft de Britse regering steeds volgehou den, dat de kolonie noch economisch noch politiek gereed is voor zelfbestuur. of men openlijk of verholen steun moet geven aan het plan van de eerste minister van Tanganyika Julius Nyerere tot vestiging van een onafhankelijke fede rale staat bestaande uit Tanganyika, Ken ya en Oeganda. LISSABON (Reuter) Volgens het Por tugese persbureau Lusitania zijn de op standelingen in Angola er dinsdag ondanks zware verliezen in geslaagd de stad Am briz, in het noorden van het land, te omsin gelen. Bij de aanval die in een dikke mist werd uitgevoerd, slaagden meer dan drie honderd opstandelingen erin tot in de stra ten van de stad door te dringen, een an dere groep deed een aanval op het nabij gelegen vliegveld. De landingsbaan werd onbruikbaar gemaakt. Een aanval op de stad Loecoenga, eveneens in het noorden, door met geweren en machinegeweren be wapende opstandelingen, werd na een ge vecht van drie uur afgeslagen. MANCHESTER (Reuter) Het hoofd van de Britse Baptistische zending, Cecil King, heeft vanuit een telefooncel in Leo- poldstad aan de Guardian meegedeeld, dat woensdagavond tachtigduizend vluchtelin gen uit Angola Kongo zijn binnengekomen. Sommigen hebben brandwonden. Er be staat grote behoefte aan voedsel. De Portugezen hebben vele dorpen in het noorden van Angola platgebrand bij het zoeken naar nationalistische opstande lingen. Het gehele noorden is door de be volking verlaten. Een conservatief lid van het Britse La gerhuis heeft intussen gesuggereerd dat Groot-Brittannië zijn diplómatieke betrek kingen met Portugal zou verbreken, indien de berichten over Portugese wreedheden in Angola waarheid zouden bevatten. NEW YORK (Reuter) Een Latijns- amerikaanse groep die Spaanse en Portu gese uitgewekenen vertegenwoordigt, heeft de UNO verzocht een onderzoek in te stel len naar wat genoemd wordt, onderdruk king in Spanje. De groep diende een rapport van vijf advocaten in die in november Spanje heb ben bezocht. Volgens dit rapport zijn er drieduizend politieke gevangenen in Span- De advocaten kwamen uit Groot-Brit tannië, de Verenigde Staten, Argentinië, Venezuela en Chili. Hard tegen hard Onze correspondent telefoneerde heden ochtend: Wat de Britse regering betreft gaat het thans hard tegen hard. Na de speciale kabinetszittingen in het begin van deze week is er geen twijfel meer aan, dat Sir Roy Welensky, de ex-zwaargewicht bokskampioen, tegen de touwen is gedrukt. Hoewel er nog kleine wijzigingen in het ontwerp-grondwet schijnsn te worden aan gebracht, wil Macmillan de hoofdpunten ervan ruimere vertegenwoordiging van de Afrikanen kost wat kost verwezenlij ken. Minister MacLeod verzekerde, dat de plannen niet zullen worden verwaterd en dat er geen reden voor alarm is onder de Afrikanen en de liberale blanken in Noord Rhodesië, die achter hen staan. Het parlement van Zuid-Rhodesië heeft inmiddels woensdag de constitutionele plannen aanvaard. Als het aanstaande re ferendum deze beslissing bekrachtigt, zul len voor het eprst in dit gebied Afrikanen tot het parlement toetreden. Verwaclit wordt dat MacLeod vattclaag een verklaring zou afleggen in het Britse Lagerhuis over de voorgestelde grondwet voor Noord-Rhodesië. Dit zou naar alle waarschijnlijkheid gebeuren tijdens het debat over de Zuidrhodesische constitutie, PARIJS Met 288 tegen 27 stemmen heeft de Franse Kamer toegestemd in op heffing van de parlementaire onschend baarheid van het lid Marc Lauriol die ver volgd zal worden wegens medeplichtigheid aan de revolutiepoging in april. Lauriol stemde zelf voor opheffing van zijn on schendbaarheid. Tijdens de opstand heeft Lauriol toespraken gehouden voor het door de opstandelingen bezette zendstation van radio-Algiers. De Kamer heeft echter bij het nemen van haar besluit als voorwaarde gesteld dat Lauriol niet zal terechtstaan voor een militair gerechtshof. De minister van Jus titie Michelet heeft ontkend dat het parle ment het recht zou hebben voorwaarden stellen. (AFP) De Franse ex-majoor Georges Robin is woensdag veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf wegens zijn aandeel i de militaire opstand in Algerije. Advertentie Het hult met het carillon - GROTE HOUTSTRAAT 49 - Telefoon 20049 Van onze correspondent) PARIJS De Franse ministerraad heeft zich woensdagmorgen meer beziggehouden met de problemen in Algerije zelf dan met een eventuele hervatting van de onderbro ken conferentie van Evian. Toen na af loop aan de minister van Voorlichting Ter- renoire gevraagd werd of het communiqué van het F.L.N. in Tunis „bereid de bespre kingen voort te zetten" een punt van bespreking had uitgemaakt, zei de minis ter dat de regering daarover op het ogen blik geen verdere mededelingen had te doen. Deze woorden „op het ogenblik" wor den in Parijs aldus uitgelegd, dat Frank- ZÜRICH (Reuter) Tijdens een bijeen komst in Zürich van de delegaties van de drie prinselijke leiders van Laos is woens dagmorgen in grote mate overeenstemming bereikt over de door een coalitieregering voor Laos te volgen politiek en de onmid dellijke taak van een dergelijk bewind. Daarna werd begonnen met de besprekin gen over de samenstelling van de coalitie regering. Dit werd medegedeeld door generaal Phoemi Nosavan, die optreedt als leider van de delegatie van prins Boen Oem, de premier van de rechtse regering in Laos. Men is het echter nog niet eens gewor den over de eis van de delegaties van de pathet>-l,fW) en-van de neutralistische ex- premier Soevanna Phoema, dat de te vor men coalitieregering afstand zal doen van de bescherming van de Zuidoost-Aziatisch Verdragsorganisatie. Onder meer werd overeengekomen, dat gedurende een overgangsperiode de be stuursapparaten, die op het ogenblik in de verschillende delen van Laos fungeren, in functie zullen blijven. De bijeenkomst, die gistermiddag zou plaats hebben tussen de drie prinsen zelf, is afgelast. Zij zouden thans vandaag bij eenkomen ter bespreking van de door hun vertegenwoordigers bereikte resultaten. Transport Intussen heeft de neutralistische expre- mier Soevanna Phoema, mede namens de vertegenwoordigers van de Pathet Lao, aan de Sovjet-Unie en Groot-Brittannië me degedeeld dat hij aan de internationale coi),trolecQmmissie in Laos alle nodi§e transportmiddelen ter beschikking wu stel len om de door de neutralisten en de Pa thet Lao bezette gebieden te bezoeken. Rusland heeft tot nog toe geweigerd aan een verzoek van de commissie om meer transportmiddelen tegemoet te komen. WESTINDISCHE FEDERATIE Groot-Brittannië heeft Brits West-Indië met ingang van 31 mei van het volgend jaar on afhankelijkheid beloofd. Dit gebied in en om de Caraïbi- sche Zee omvat een reeks kleinere en grotere eilanden, die zich op 3 januari 1958 verenigde in de West- indische Federatie. Jamaica is het grootste van deze eilanden of eilandengroepen, de andere zijn in alfabetische volgorde: Antigua, Barbados, Cayman (Kaaiman)-eilanden, Dominica, Grenada, Montser- rat, St. Kitts-Nevis-Anguilla, Santa Lucia, St. Vincent, Tri nidad en Tobago en de Turks- en Caicos eilanden, alle namen die postzegelverzamelaars ver trouwd in de oren klinken. De meeste van deze gebie den zijn op bijgaande kaart aangegeven, behalve de klein ste: St. Kitts en Nevis liggen ten zuiden van de Nederlandse eilanden Saba, Sint Maarten en Sint Eustatius, en Anguil- la ten noorden daarvan tus sen Portorico en Antigua. Montserrat ligt ten zuiden van Antigua en St. Vincent ten zuiden van Santa Lucia. De totale oppervlakte is 20480 vierkante kilometer (Ne derland: 32.450), waar 3.115.000 mensen wonen. De hoofdstad van de federatie is Trinidad, waar de regeringsdepartemen ten voorlopig zijn onderge bracht in de hoofdplaats Port of Spain. Drie Britse gebieden, Gui ana, (Zuid-Amerika), Hondu ras (Midden-Amerika) en de Virgin (Maagden)-eilanden, ten oosten van Porto Rico, hebben besloten buiten de federatie te blijven. De moge lijkheid voor aansluiting is evenwel opengebleven. Jamaica is het enige eiland dat behoort tot de groep der zogenaamde Grote Antillen. De Cayman-, Turks-" en Cai- cos-eilanden worden gerekend tot aparte groepen. De rest behoort tot de Kleine Antil len, die de eilanden van An- guilla omvatten. Tot zover zijn alle aardrijks kundigen het nog eens, maar nu is er nog een benaming, „eilanden onder" en „eilanden boven de wind" die aan leiding geeft tot een interna tionale spraakverwarring. Als wij het over de „Eilanden boven de wind" hebben be doelen we die van Portorico tot Trinidad en de „Eilanden onder de wind" zijn dan de eilanden voor de noordkust van Venezuela, waartoe de ABC-eilanden, Aruba, Bonaire en Curagao, behoren. De Brit ten rekenen de Leeward Is lands (Frans: Isles sous le Vent) van Portorico tot Domi nica en de Windward Islands (Frans: Isles du Vent en Spaans: Islas Barloviento) van Dominica tot Trinidad. Voor onze begrippen liggen er dus geen „Eilanden onder de wind" in de Westindische Federatie, maar volgens de Britse op vatting wel. ECONOMISCH staat of valt de federatie met Jamaica, het enige gebied waar dit jaar lement dat bestaat uit een Huis van Afgevaardigden met 45 gekozen leden en een Se naat, waarvan de negentien worden benoemd door de Britse gouverneur-generaal, die tevens opperbevelhebber is. De Cayman- en Turks- en Caicos-eilanden zijn niet rechtstreeks in het parlement vertegenwoordigd, omdat de ze gebieden wel deel uitmaken van de federatie, maar geen leden zijn. Het democratisch bestel werkt volgens het Britse tweepar tijenstelsel. De Federale La- bourpartij van Norman Man- ley bezet 23 zetels, de Demo cratische Labourpartij (oppo sitie) van Ashford Sinanan 17, de Onafhankelijken drie en AMERIKAANSE MILITAIRE BASIS BAHAMA EILK Mayaguana CAICOS :OTURKS eilk: MEXICO Cayman EllP^Lw^-F Dominikaanse Rep -r Cy.- >-CO Porto ^AnticjuaCU Q~ Honduras JAMAICA UADElOUPECfc- DOMINICA-^-^— Honduras Nicaragua n 1 MARTINIQUE^-O- Lsaribi$che^:£ ee:rr^^r^:sANTA luciaq .CURAQAO—BARBADOS GRENADA TOBAGO ^B0NAIREr^TRlNlDAD^5 Kanaal VENEZUELA Costa Rica een referendum zal worden gehouden om te beslissen over de vraag of dit eiland al dan niet in de federatie zal blij ven. Deze volksstemming is noodzakelijk geworden omdat de oppositiepartij in Jamaica vorig jaar mei heeft verklaard dat zij de federatie niet lan ger steunde. De premier van Jamaica, Norman Manley, heeft toen een referendum in het vooruitzicht gesteld om de kiezers hierover te laten beslissen. POLITIEK is de federatie goed voorbereid op de onaf hankelijkheid. Er is een par twee zijn er vacant. De fede rale premier is Sir Grantley Adams, voormalig president van Barbados. Behalve op de Cayman-, Turks- en Caicos- eilanden zijn overal plaatse lijke regeringen. HET VOORNAAMSTE MID DEL VAN BESTAAN is voor de meerderheid der bevolking de landbouw, met suiker als voornaamste produkt. Vroeger leed de economie onder een te grote mate van afhanke lijkheid van de suikerproduk- tie, maar de pogingen om ook andere produkten te verbou wen hebben toenemend succes. Een vijfde van de totale waar de der export komt voor re kening van suiker, maar de uitvoer van bananen, cirrus vruchten en koffie neemt toe Het grootste exportprodukt is petroleum van Trinidad, dat bijna de helft van de waarde der export van de federatie vertegenwoordigd. Trinidad is op drie na de grootste produ cent van ruwe petroleum van het Britse Gemenebest. Op Jamaica is de bauxiet- winning sinds 1952 zo snel tot ontwikkeling gekomen, dat het eiland nu de grootste pro ducent ter wereld is. De in dustrie breidt zich gestadig uit, vooral op Jamaica en Tri nidad. Een deel van de ge wonnen bauxiet wordt op Jamaica tot aluminium ver werkt en op Trinidad wordt olie geraffineerd. Op beide eilanden vindt men cement fabrieken en bedrijven waar lichte metalen worden ver werkt. Er worden voorts verf, rum, likeur, textiel, kleding sigaren en toiletbenodigdheden vervaardigd. Trinidad heeft ook een kunstmestfabriek Jamaica, Barbados, Trinidad en Tobago, Grenada en Anti gua trekken vele toeristen en de verbindingen van deze ge bieden met de buitenwereld worden steeds verbeterd. EEN VAN DE VOORNAAM STE PROBLEMEN van de federatie is de overbevolking in verhouding tot de thans beschikbare middelen van be staan. Er heerst dan ook een aanzienlijke werkloosheid. Westindiërs zijn altijd uitge zwermd naar landen waar werk voorhanden was. Velen hebben meegewerkt aan de totstandkoming van het Pana makanaal. De grootste aan tallen hebben een toevlucht gezocht in Groot-Brittannië, waar zij langzamerhand een probleem zijn gaan vormen. In 1960 kwamen er bijna 50.000' over, vergeleken met 16.000 in 1959 en 15.000 in 1958. Geringere aantallen zoeken hun heil in kortlopende con tracten in de Verenigde Sta ten en Canada. Uit Britse, Amerikaanse, Canadese en UNO-hulpfond- sen zijn steeds aanzienlijke bedragen ter beschikking ge steld voor de economische, sociale en culturele ontwikke ling van dit toekomstige onaf hankelijke eilandenrijk rijk geen nieuw initiatief zal nemen voor de aanstaande reis van president De Gaul le naar Lotharingen, die van 28 juni tot juli zal duren. Hervatting van de in Evian afgebroken besprekingen is dus niet voor de tweede helft van juli te verwach ten. Er was aanvankelijk sprake van dat Frankrijk inmiddels zou voortgaan met de voorbereiding van een eigen Algerijnse re gering in Algiers. Dit plan schijnt men te hebben laten vallen, waarschijnlijk omdat er op het ogenblik geen mohammedanen bereid zijn zich voor bestuursfuncties be schikbaar te rtellen. Daarentegen schijnt de Franse regering zich nu wel definitief te hebben vastgelegd op een deling van Algerije wanneer voortgezette onderhande lingen met het F.L.N. geen enkel resul taat zouden hebben. Van alle oplossingen zou de regering deling nog de minst slechte achten. Dit laatste Is volkomen in strijd met de mening van een gezaghebbend man in Frankrijk Jules Moch, die Frankrijk tot dusver in alle ontwapeningsconferenties heeft vertegenwoordigd. Jules Moch heeft dezer dagen een boek laten verschijnen dat tot titel heeft „vrede in Algerije in 1961". De schrijver schat de oorlogskosten voor Algerije in 1960 op 700 miljard franc, voldoende om per jaar 146.000 woningen te bouwen. De oorlog heeft aan 15.000 men sen in Frankrijk en aan 160.000 mensen in Algerije het leven gekost. Moch acht de ling van Algerjje 't slechtst denkbare plan waarover men beter doet zoveel mogelijk te zwijgen. Bij deling zou in Algerije een fanatiek irredentisme ontstaan, om niet alleen Al giers en Oran maar ook de beste provin cies die bij Frankrijk zouden blijven terug te winnen. Omdat Frankrijk in geen enke le provincie van Algerije de meerderheid heeft, zouden overal sterke mohamme daanse meerderheden ontstaan die niet zouden rusten voor zij aansluiting hadden bij het moederland. Omgekeerd zouden de Fransen gijzelaars worden in alle Algerijn se provincies. In de arme streken zou hon gersnood ontstaan en de Fransen zelf zou den gröot gebrek krijgen aan inlandse ar beidskrachten. Niet alleen dat het F.L.N nimmer in deling zal toestemmen, maar bovendien beschikt Frankrijk volgens de mening van Jules Moch niet over de mid delen om deling af te dwingen. Erezaak Volgens goed ingelichte kringen te Pa rijs moet minister Joxe tijdens zijn jong ste reis in Algerije de verzekering hebben gegeven dat Frankrijk de Franse bevolking aldaar in geen geval in de steek zal laten en aan delipg zou vasthouden als een twee de Evian mislukt. Voor Frankrijk zou dat een zaak van eer zijn. (Van onze Kunst-redacteur) De oud-toneelspeler Pierre Mols is op r6-jarige leeftijd op 19 juni overleden in Cannes waar liij met vakantie vertoefde. Hij was gehuwd met de actrice Enny Mols-De Leeuwe. Pierre Mols werd 29 januari 1885 in He- del geboren. Na een studietijd van twee jaar aan de Toneelschool in Amsterdam debuteerde hij als Bassanio in „De Koop man van Venetië" onder Louis Bouwmees ter. Na een jaar werd hij door Willem Royaards geëngageerd bij „Het Toneel" waar zijn eerste rol die van Adam was in Vondel's „Adam in Ballingschap". Nog geen twee jaar later speelde de nog jonge Mols de zware hoofdrol in „Marsyas" van Balthazar Verhagen, dat met de door het Concertgebouworkest onder leiding van Mengelberg gespeelde muziek van Alphons Diepenbrock een der belangrijkste voor stellingen uit Royaards' beginperiode is ge weest. Na vijf jaar aan „Het Toneel" ver bonden te zijn geweest speelde Pierre Mols een jaar bij „Die Haghespelers" onder di rectie van Eduard Verkade, een jaar bij „Het Rotterdamsch Tooneel", directie Van Eijsden, een jaar bij de Koninklijke Veree- niging „Het Nederlandsch Toneel", een jaar bij „Het Hollandsch Tooneel", directie Louis de Vries, en gedurende zeven jaar bij „Het Schouwtooneel" onder directie van Jan Museh en A. van der Horst. Hierna leidde de heer Mols een eigen toneelgroep onder de naam „De Verenigde Schouwspe lers". Met dit gezelschap bracht hij onge veer 25 stukken, waarvan hij het meren deel uit de Franse, Duitse en Engelse taal zelf vertaald had. Bij zijn 25-jarig toneel jubileum werd hij daarvoor door de Franse regering erkend met de benoeming tot Of ficier d'Académie. Op zijn repertoire ston den onder andere stukken van Sacha Gui- try, Michel Carré en André Wormser, Leonhard Frank, Christa Winsloe, George Berr en Louis Verneuil. Pierre Mols heeft in die jaren zeer mooie rollen gespeeld, on der andere Nekludov in Tolstoi's „Opstan ding", Valk in „De Comedie der Liefde" van Ibsen. Masceroen in „Marieke van Nimwegen", Felix Wegrath in Schnitzler's „De eenzame weg". Tijdens de oorlog heeft de heer Mols niet gespeeld. In 1945 was hij enige tijd verbon den aan de Toneelgroep 5 mei. Daarna heeft hij zich om principiële redenen van het toneel teruggetrokken, waarna hij zijn studie in de Franse taal voortzette en de akte M.O. Frans behaalde. De heer Mols was beëdigd vertaler. Het stoffelijk overschot is vanaf donder dag opgebaard ir de rouwkamers P. C. Hooftstraat 3840, te Amsterdam. De ter aardebestelling geschiedt zaterdag 24 juni om half elf op Zorgvlied. JERUZALEM (UPI) Op de derde dag van zijn getuigenis ten eigen gunste, heeft Adolf Eichmann zich vandaag voor zijn rechters opnieuw afgf schilderd als de man, die nimmer zelf besluiten nam. Het was op het hoofdkwartier van de Gestapo in Berlijn algemeen bekend, aldus Eichmann, dat hij een ambtenaar was die immer zijn superieuren raadpleegde alvorens zelf een beslissing te nemen. „Ik had deze reputa tie niet alleen bij de mensen in mijn eigen bureau", aldus Eichmann, „maar ook bij de andere diensten." Eichmann hervatte zijn verdediging op dezelfde professorale toon die hem gisteren en eergisteren heeft gekenmerkt. Hij be diende zich van een kort, ambtelijk jargon, om zijn werk te beschrijven op het hoofd kwartier van de Gestapo in Berlijn, waar hij tegen 't einde van 1939 hoofd werd van afdeling IV-b-4. belast met Joodse zaken. Eichmann zei dat de belangrijkste be slissingen omtrent de te volgen politiek in feite alle beslissingen genomen wer den door Heinrich Himmler, door diens rechterhand Reinhard Heydrich, of door generaal Heinrich Müller, diensthoof van de Gestapo. Na Heydrichs gewelddadige dood te Praag in 1942. werd diens functie overgenomen door Ernst Kaltenbrunner. Volgens Eichmann was zijn onmiddelijke superieur generaal Müller. Tegen 't einde van 1939, aldus Eichmann „werd ik, tegen mijn wil, overgebracht van Wenen naar Berlijn om me daar te be moeien met de Joodse afdeling van de Ges tapo". Hij gaf de verzekering, dat geen van de talloze brieven met het dienstnum- mer van zijn departement die de procu reur-generaal heeft overgelegd, in feite van hem afkomstig waren. Heydrich of Müller's assistent zou hem opbellen, hem opdragen een brief over dit of dat onder werp op te stellen langs die of die lijnen, aldus Eichmann, waarna hij hem door de gebruikelijke kanalen ter ondertekening zou doorsturen. „Maar ik was niet de man om elemen taire besluiten te nemen over beginsel kwesties", aldus Eichmann. „Ik gebruikte zelfs niet het gezag dat elk diensthoofd had om opdrachten te geven. Ik verwees .alles naar mijn meerderen. Niet alleen in mijn dienst, maar ook daarbuiten, was ik be kend als de man die van alles bevestiging wilde hebben." Hij ontkende dat hij iets te maken had gehad met het inbeslagnemen van geld en eigendommen van gedeporteerde Joden. Een van zijn taken was, zei hij, om erop toe te zien dat de op transport gestelde Joden rantsoenen bij zich hadden voor acht dagen, in plaats van de twee die men aan vankelijk had gelast. „Maar, dat spreekt vanzelf, ik kon dit besluit niet zelf nemen, en moest er de goedkeuring van mijn chefs voor hebben", aldus Eichmann. BONN (Reuter-UPI) Adenauers kan selarij heeft woensdagavond 'n verklaring uitgegeven, waarin ontkend wordt dat staatssecretaris Hans Globke iets te ma ken heeft gehad met de uitbreiding tijdens de oorlog van het bureau voor Joodse za ken van de Gestapo dat onder leiding stond van Eichmann. Eichmann heeft woensdag in Jeruzalem verklaard, dat de uitbreiding van zijn bureau het indirecte gevolg was van een initiatief van een af deling van het ministerie van Binnenland se Zaken, die geleid werd door Hering en Globke en van hun streven om de Joden het staatsburgerschap te ontnemen en hun bezit in beslag te nemen. Volgens de verklaring van de kanselarij weet Globke niets af van een dergelijk ini tiatief. Globke, aldus de verklaring, is nooit verantwoordelijk geweest voor de in beslagneming van Joods eigendom of het ontnemen van het staatsburgerschap aan Joden. Globke heeft op 15 januari 1941 aan een vergadering van departementale hoofden deelgenomen als luisteraar op verzoek van Duitse verzetsgroepen om hen te kunnen inlichten over mogelijke plannen, aldus de verklaring. Dit is onlangs bekend gewor den op een gerechtelijke zitting met be trekking tot Globke op 12 mei 1961. Dr. Globke is een van Adenauers intiem ste adviseurs. Zijn officiële titel is „staats secretaris toegevoegd aan de bondskanse- larij".

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 9