m 4 Groep-Rijkens kritiseert premier De Quay Washington zint op maatregelen om West-Berlijn te behouden Waarschuwing aan Moskou tegen een mi hamol weer vandaag! HET WEER Tsjombe op vrije voeten CITROEN KEURMEUBELEN Duivenboden Bonn doet beroep op de neutralen Huisbrandolie in prijs omlaag Katangese president keert zich tegen UNO en Gizenga Belgische premier sprak met prof. De Quay PERMANENTE MEUBELSHOW DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING VRIJDAG 23 JUNI 1961 Propaganda-offensief in voorbereiding genomen k i t/o Damstraat SPAARNE 11 Het woord is aan Wisselend bewolkt Aan het strand: Heerlijk fris VRUCHTiNGEBAK VRUCHTENTAARTJES HAZENBERG Critiek op Mansfield t^u°de™ba zijn persconferenties ID 19 f 9575.— Panhard 6375.— 2 CV 5995.— AMI 6 ƒ5600.— GEERT HOOGEVEEN stó'MORRIS 'èéforeifou êuy! SUÉDE DAMES- EN HERENJASJES Vragen in Tweede Kamer In de krant van heden: 46e JAARGANG NUMMER 194 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal ,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. - Uitgave, Grafisch. Bedrijven Dalmate N.V.. Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie, W. Peered en Mr. H. C. van de, Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L, Lodewijks Advertentie (Van onze correspondent) BONN De Westduitse Bondsrepubliek is van plan de Russische dreigementen inzake een apart vredesverdrag tussen Moskou en Oost-Duitsland over haar kant te laten gaan. Zij wil een groot propagan distisch offensief beginnen om de wereld duidelijk te maken dat de Russen met hun plannen de wereldvrede in gevaar bren gen. Vooral de neutrale landen weten vaak niet wat de Berlijnse en Duitse kwesties precies inhouden en men stelt zich in Bonn ten doel hierin verandering te brengen. Daarbij heeft men in het achterhoofd de gedachte, dat de kwestie-Berlijn wel eens in de UNO behandeld zou kunnen wor den, waardoor het van groot gewicht wordt dat de kwantitatief zo belangrijke groep van neutrale landen meer zaak weten dan tot nu toe van de Russen werd ver nomen. Rusland zal door Bonn worden voorgesteld als het land, dat fundamentele principes van het volkenrecht schendt en die het recht op zelfbeschikking van het Duitse volk niet erkent. Met felheid zal voorts worden geageerd tegen elke poging de kwestie-Berlijn los te weken van het hele complex van*de Duitse hereniging Een van de eerste stappen in dit propa gandistische offensief zal de Bondsdag zelf doen. Voor volgende week staat namelijk een bijeenkomst van het parlement op het programma, waarop alle partijen eenstem mig stelling zullen nemen tegen de Rus sische voorstellen in de Duitse kwestie, iSS-gTS®- mw die de meest verwende cliënten doen slagen worden geëxposeerd op de Interieurverzorging Compl. 110 Ged. Oude Gracht 108 - Tel. 13608 - 18657 17165 E. T. A. Hoffmann: Waar de taal eindigt, begint de muziek. De grote oliemaatschappijen in ons land gaan met ingang van morgen de prijzen van een aantal olieprodukten verlagen. Zo zal de prijs van de zogenaamde huisbrand olie 1 110 per honderd liter omlaag gaan, terwijl huisbrandolie nr. 11 1-05 per hon derd liter daalt. De gewone petroleum gaat ƒ0.25 per honderd liter omlaag en de tractorolie met f 0.80 per honderd liter. De maatschappijer hebben tot deze prijs verlaging besloten na overleg met de re gering. WASHINGTON (UPI) - In Washing ton wordt druk beraadslaagd door presi dent Kennedy en zijn voornaamste mili taire en diplomatieke adviseurs over maatregelen in verband met de kwestie- Berlijn. Naar verluidt adviseren som mige raadslieden tot vergroting van de algemene militaire kracht van de Ver enigde Staten om de Russische dreiging te pareren. Volgens officiële zegslieden is nog geen besluit genomen, hoewel overwogen wordt meer mannen en som mige reserve-eenheden onder de wapens te roepen. Ook overweegt men een gro ter aantal strategische bommenwerpers voortdurend in de lucht te brengen. De bedoeling is de Russische premier duidelijk te maken dat het Kennedy me nens is, wanneer hij zegt dat de Verenig de Staten met geweld elke poging om de geallieerden uit Berlijn te verdrijven of hun troepen daar te blokkeren het hoofd zal bieden. De Amerikaanse minister van Buiten landse zaken Dean Rusk heeft Kroesjtsjev er van beschuldigd de sabel te laten klet teren. Minister Rusk zei, dat de strijdlus tige toon van de redevoeringen van Kroes jtsjev en andere Russische leiders een bron van diepe teleurstelling waren voor hen die poogden de zaak van de vrede te bevorderen. Hij zei dat „de verplich- tingen, die de westerse mogendheden in West-Berlijn hebben, duidelijk zijn. Kroes- tsjev moet elke gelegenheid hebben en die zal hem worden gegeven om een misrekening in dezen te vermijden. Het zwaartepunt van het Amerikaanse nationa le belang is thans gelegen in onze posi tie in West-Berlijn en de verplichtingen Advertentie die wij tegenover de Westberlijners heb ben", zo zei Rusk. MOSKOU (Reuter) Het Russische persbureau Tass verklaart dat minister Rusk op zijn persconferentie de „ondank bare taak" op zich nam de „duidelijke, op vrede gerichte voorstellen" (van Kroes jtsjev in zijn toespraak van woensdag in iMoskou) in een vals licht te stellen. LONDEN (Reuter) In diplomatieke kringen te Londen wordt gezegd dat Kroesjtsjevs redevoering aantoont dat er ernstig gevaar bestaat voor oorlog door misrekening. Britse diplomaten zeiden dat het meest onrustbarende aspect van Kroesjtsjevs redevoering is dat uit niets begrip blijkt voor de positie van het Wes ten in Berlijn. De westelijke mogendheden bespreken thans een reeks maatregelen die ten doel hebben de Russen duidelijk te maken dat het Westen vastbesloten is Berlijn te ver dedigen. Te Londen verluidt, wordt ook gedacht aan een gedeeltelijke mobilisatie van NAVO-strijdkrachten. De ernstige verklaring van Rusk, aldus onze correspondent ziet men als een be wijs hoe hoogst ernstig de Amerikaanse re gering de situatie rondom Berlijn ziet. In Amerikaanse hoofdstedelijke politiek kringen vreest men ook, dat de provoce rende houding van het Kremlin onder meer ingegeven wordt door de geruchtmakende suggestie van de Democratische Senaats leider Mike Mansfield voor 'n nieuwe op lossing in Berlijn door de vestiging van een vrije stad onder auspiciën van de UNO. Men ziet het gevaar van een misreke ning van Kroesjtsjev inzake de werkelijke vastberadenheid van de Verenigde Sta ten, omdat hij in het voorstel van de par lementaire leider van de Democraten méér zou kunnen zien dan een persoonlijk denkbeeld van de Senator. Vandaar dat minister Rusk nogmaals onderstreepte dat er geen enkel voorafgaand overleg tussen Mansfield en de regering is geweest. Verwachting tot morgenavond: Wisselende bewolking en bijna overal droog. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Mati ge tot vrij krachtige westelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Ondanks de nog te sterke westen wind over het algemeen vrij goed strandweer. Droog met morgenmid dag weer flinke opklaringen. Tem peratuur overdag 17 a 18 graden Zeewater 15 graden. Vooruitzichten: Tijdens het week einde overwegend droog en vrij zon nig strandweer, maar nog steeds met een frisse zeewind. nister Rusk. Ondanks dit verweer vindt Mansfields initiatief weinig steun in de Ver. Staten, alhoewel een groeiend aan tal Amerikanen graag een nieuwe aanpak en een oplossing in de Duitse impasse zou zien. Rusks klemmende pleidooi voor een on verkorte aanvaarding door het Congres van 't nieuwe buitenlandse-hulpprogram- ma heeft sterk de aandacht getrokken. Het bewijst hoezeer het program in gevaar is. Verolme heeft ook in Brazilië vaste voet aan de grond gekregen. Ten be wijze daarvan deze foto van de enorme scheepswerf, welke op het rotsachtig schiereiland Una Morena wordt ge bouwd. De werf, die veertig ha. meet zal in september in gebruik worden genomen. Advertentie Wegens verkorte werkweek kunnen bestellingen, zaterdags vóór 12 uur opgegeven, prompt worden uitgevoerd. Gisteren heeft de centrale Kongolese re gering te Leopoldstad de tijdens de confe rentie van Coquilhatstad gearresteerde Ka tangese president Tsjombe weer op vrije voeten gesteld. Onmiddellijk daarna hield de Katangese leider een persconferentie in de ambtswoning van premier Ileo. Hoewel hij zich thans schijnt te hebben neergelegd bij een weer opnemen van Katanga in de Kongolese republiek, deden zijn uitvallen tegen de UNO en het bewind in Stanley- stad vermoeden, dat hij al zijn aspiraties nog niet vaarwel heeft gezegd. Sommige waarnemes zijn voorts van oordeel, dat Gi zenga na de gisteren ten toon gespreide eensgezindheid tussen Leopoldstad en Eli- sabethstad minder belangstelling zal wil len opbrengen voor de aangekondigde par- lementszitting op zondag aanstaande. In middels stelt de UNO alles in het werk om de reeds bereikte resultaten voor een nieuwe schipbreuk te behouden. Tsjombe was gisteren vergezeld van zijn minister van Buitenlandse Zaken, Evariste Kimba, die gelijk met hem was gearres teerd. In hun gezelschap bevond zich ver der generaal Moboetoe, de opperbevelheb ber van het Kongolese leger. Tezamen met premier Ileo, Justin Bom- boko, de minister van Buitenlandse Zaken vice-premier Jean Bolikango, generaal Mo boetoe en Kimba nam hij plaats aan een lange notenhouten tafel, dezelfde waar Ik wil hier van de gelegenheid gebruik maken om een groot aantal slecht inge lichte mensen, die een heleboel lawaai heb ben gemaakt over mijn arrestatie en mijn overbrenging van Coquilhatstad, te vertel len dat ik brij ben," zo begon Tsjombe ,die vervolgde: „Wat mij betreft heb ik niets tegen de centrale regering. Zij arresteer- In de Senaat stond Mansfield gisteren bloot aan heftige critiek van Republikeinse kant. Men verwijt hem vooral dat hij op een tactisch uiterst ongelegen moment de Berlijnse situatie in debat heeft gebracht. Men betreurt ook de veroorzaakte onrust en twijfel bij de eigen bondgenoten over het Amerikaanse standpunt en de Ameri kaanse vastberadenheid. Mansfield nam in zijn repliek hetzelfde standpunt in als mi- den mij ten gevolge van invloeden van bui tenaf en misverstanden." De Katangese president bracht voorts hulde aan generaal Moboetoe en zei: „In al deze dagen die ik in het parachutistenkamp heb doorge bracht heeft hij zich als een man gedra gen." Tenslotte merkte hij op dat de UNO nu overbodig was geworden. Het akkoord met Gizenga noemde Tsjombe een dom heid. Generaal Moeboetoe verklaarde later met de Katangese leider tot overeenstem ming te zijn gekomen over een weer opne men van de Katangese troepen in het na tionale Kongolese leger. Het communiqué, dat de Nederlandse regering gisteren heeft uitgegeven naar aanleiding van het onderhoud van pre mier De Quay met dr. Paul Rijkens en dr. E. van Konijnenburg, over de gemel de contacten tussen deze heren en pre sident Soekarno, heeft weinig genade kunnen vinden bij de groep-Rijkens. De groep meent namelijk, dat de tekst van het communiqué ten onrechte spreekt van een „zich volledig distantiëren'". Professor mr. F. J. F. M. Duynstee, lid van genoemde groep, die wij gistermid dag spraken, meent overigens ook, dat I de regering deze uitspraak niet zal kun- I nen volhouden. Bovendien acht de Nij meegse hoogleraar het weinig geslaagd I dat de regering juist nu bekendheid geeft aan dit afstand nemen in plaats van een gebaar te maken, dat goodwill zou kunnen kweken. Hij zei trouwens de gro te publiciteit, die de laatste dagen aan de groep-Rijkens wordt gegeven, niet toe te kunnen juichen. Professor Duynstee deelde ons verder mede, dat hij woensdag zeer uitvoerig ge sproken heeft met de heer Oejeng Soe- wargana, de Indonesische uitgever, die destijds de uitgeverij van de firma Nix in Bandoeng heeft overgenomen. De heer Oejeng Soew irgana is de contactman van generaal Nasoetion, volgens velen de eni ge figuur in het huidige Indonesische be stel, die nog betrekkelijke invloed op pre sident Soekarno heeft Generaal Nasoetion heeft de heer Oejeng Soewargana mandaat gegeven om in Nederland de mening te peilen van invloedrijke persoonlijkheden „De heer Oejeng Soewargana is vanoch tend naar Parijs vertrokken," zo zei pro fessor Duynstee. „Als hij weer in Neder land terug is, kunt u hem altijd via dit adres bereiken." En daarbij gaf hij ons het adres van een Nederlandse uitgeverij Zelf vertrok de Nijmeegse professor per vliegtuig gisteravond eveneens naar Pa rijs. Hij hoopte v> ndaag vrijdag nog een gesprek te hebben met de heer Oejeng Soewargana. Waarover die bespreking, zo kort na die van woensdag zal gaan, werd ons gister avond duidelijk toen we kort na elkaar twee berichten van Reuter lazen: Het ene kwam uit Londen en bevatte de Advertentie HOOFDAGENT SHOWROOM Zijlweg 26 - Tel. 17296 KANTOOR - WERKPLAATS en MAGAZIJN' Mr. Cornelisstraat 54 - Telefoon 61447 Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LElDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 De Belgische eerste minister, dr. Th. Lefèvre, heeft donderdag een kort bezoek aan Den Haag gebracht voor een bespre king met zijn Nederlandse ambtgenoot, prof. dr. J. E. de Quay. De Rijksvoorlichtingendienst heeft na het bezoek een communiqué uitgegeven, waarin o.m. wordt gezegd, dat het be zoek diende tot het houden''van algemeen- oriënterende besprekingen. De bedoeling van dit bezoek was dè beide ministers, die elkaar tot dusver niet hadden ontmoet de gelegenheid te geven een persoonlijk con tact te leggen, hetgeen in verband mei saamhorigheid van België en Nederland in het kader van de Benelux voor de toe komst van grote waarde zal blijken te zijn De ministers hebben de lunch gebruikt met de ministers prof. dr. J Zijlstra, mr V. G. M. Marijnen en dr. Ch. J. M. A van Rooy, de staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken, dr H. R. van Houten, de minister van staat jhr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, de ambas sadeurs en enige hoge ambtenaren. S ■■...y. DEN HAAG (ANP) Het Tweede Kamerlid De Graaf (KVP) heeft aan de minister-president en de minister van Buitenlandse Zaken schriftelijk gevraagd in hoeverre de Nederlandse regering vooraf kennis heeft gedragen van de bedoeling van de zogenaamde groep-Rijkens, een aantal vooraan staande zakenlieden omvattend, die reeds meermalen contact heeft gehad met president Soekarno. Het doel van deze groep zou zijn een sfeer te schep pen, waarin officieel overleg tussen Nederland en Indonesië opnieuw moge lijk wordt. Vinden de ministers, dat de verhouding tussen Nederland en Indo nesië met de actie van deze groep ge baat is of kan worden? aldus de heer De Graaf. Ook de heer Burger (P.v.d.A.) heeft over deze kwestie aan dezelfde minis ters enige vragen gesteld. Hij zou graag willen vernemen, of de minis ter op 7 en 21 juni de Nederlandse industriëlen, die contact onderhouden met president Soekarno „terzake van de overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië", daarover te woord heeft gestaan. Hoe is de verklaring van die industriëlen, dat de regering terzake een afwachtende houding aanneemt, te rijmen met het op 22 juni uitgegeven officiële communiqué, waarin wordt verklaard dat de minister-president zich van de activiteiten van de industriëlen volledig heeft gedistancieerd?" Kan de minister uiteenzetten hoe men zich volledig kan distancieren van activi teiten van mensen, die herhaaldelijk worden ontvangen? Zo vraagt de heer Burger. twijfel van een woordvoerder van de In donesische ambassade aldaar omtrent de mogelijkheid van contact met Nasoetion voor de groep-Rijkens. Generaal Nasoetion zou het bij zijn bezoek aan Londen van tot 8 juli veel te druk hebben. Het andere Reuter-bericht kwam uit Pa rijs. Het meldde, dat de Indonesische mi nister van Defensie, generaal Nasoetion, daar gisteren per vliegtuig uit Belgrado was aangekomen voor een officieel bezoek van vier dagen aan Frankrijk... Misschien zal professor Duynstee als hij uit Parijs terug komt ons vertellen of onze veronderstelling, dat het contact met Nasoetion reeds in Parijs zal worden of is gelegd, juist is. DEN HAAG (ANP) Naar aanleiding van de publikaties rondom de groep-Rijkens heeft de directie van de KLM intussen het volgende meegedeeld: „In verschillende mededelingen die be trekking hebben op de activiteiten van de zogenoemde groep-Rijkens, is mede de naam genoemd van dr. E. van Konijnen burg, onderdirecteur van de KLM. Voor wat betreft de contacten met Indo nesische autoriteiten heeft dr. Van Konij nenburg van de directie van de KLM het uitsluitende mandaat een regeling te tref fen voor de schuldverhouding tussen de Garoeda Indonesian Airways en de KLM." Weerrapporten1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, IS Van Dag tot Dag3 Od de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3, 13 Medische verzorging 5 Uit stad en omgeving5,7, 9 Stenen band tussen Poulseur en IJmuiden 7 Uitgaan in Haarlem9 In de Vishal en op zee9 Horen en Zien11 Kunst 11 Economisch nieuws17 Op en om het Binnenhof 13 Feuilleton 15 Panda en andere beeldverhalen 15 Beurs 17 Effecten en Geldmarkt 17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1