Ex-bankdirecteur T.H. hoort 2\ jaar gevangenisstraf tegen zich eisen Loonsverhoging voor de metaal kan doorgaan AGENDA J Eerste kantje haring uit een kotter aan IJmuidense afslag Officier vordert twee jaar tegen Socrates-directeur N. den B. Een jaar geëist tegen politieagent Voorbeeld van haringspan al gevolgd Demonstratief congres belastingambtenaren Derde T.H. in Enschede heeft instemming van Tweede Kamer Droog en vrij zonnig J -RIJWIEL J VRIJDAG 2 3 JUNI 1961 DE SOCRATES-AFFAIRE V geheel compleet Kennemerplein 1, tel. 19373, Haarlem NA OVERLEG REGERING-STICHTING SSSSin Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk EVG wenst verkorting van de dienstplicht „Heilige Daad-ambassa deurs" in beroep BUITENBOORDMOTOREN SCHUURMANS Si Van onze Amsterdamse redacteur) Tegen halfacht gisteravond heeft de Amsterdamse rechtbank, die zich met een kleine onderbreking van 's morgens halftien af met de voortgezette behande ling van het Socrates-proces bezig had ge houden, het verzoek van de raadslieden afgewezen om de beide verdachten, de 50-jarige N. den B. en de 48-jarige oud-on derdirecteur van de Amsterdamsche Bank T. H., in vrijheid te stellen. Tevoren had de officier van Justitie, mr. J. F. Hart suiker, in een requisitoir, dat bijna twee uur duurde, tegen T. H. 2 Vi jaar en tegen N. den B. 2 jaar gevangenisstraf geëist met aftrek van respectievelijk zes en ze ven maanden voorarrest. De officier achtte de tenlasteleggingen op alle punten bewezen: Den B. bedrieg lijke bankbreuk, H. twee gevallen van verduistering in dienstbetrekking tot een bedrag van ruim 2 miljoen gulden en Den B. en H. samen oplichting tot een bedrag van ruim 2 miljoen gulden en Den B. en H. samen oplichting tot een bedrag v; een half miljoen gulden. Het was een kqap requisitoir, waarin hij de gedragin gen van de verdachten op wetenschappe- lijk-juridische wijze binnen het Wetboek van Strafrecht trachtte te vangen. Maar even spits waren de voortreffelijk voor bereide pleidooien van mr. Johan K. M. Mathuisen en mr. A. G. Maris, die hun cliënten op alle punten meenden te kun nen vrijpleiten. Het oordeel van de recht bank zal op woensdag 5 juli bekend wor den gemaakt. Mr. Hartsuiker zei o.m. in zijn requi sitoir dat het Socrates-drama niet alleen de Amsterdamsche Bank een geldelijk na deel van 6 miljoen gulden heeft bezorgd, maar tevens grote onrust heeft doen ont staan door het feit dat het mogelijk is gebleken een van de grootste bankinstel lingen op zo'n onzakelijke wijze kredieten te laten verstrekken. In 1955 kocht Den B. vrijwel zonder geld de n.v. Socrates. Deze voordelige koop hield echter ook een aantal fiscale verplichtingen in, waar hij zich echter niet om bekommer de. Toen tenslotte de grote klap kwam, was er voor 7 V» miljoen aan reële bezit tingen, maar was er een schuld van 15 miljoen gulden, waar geen activa tegen over stonden. In 1958 en 1959 verdwenen bij Socrates 4 miljoen gulden aan privé- kosten en onkosten, 9 ton aan waardeloze leningen (waaronder die aan „De Heilige Daad"), 1 miljoen gulden aan het Cinera ma-project en 1 miljoen gulden aan „pa tenten". In die tijd werd er geen enkele winstgevende transactie gedaan. Den B„ die steeds geld moest lenen, moest hier voor zoveel rente en kosten betalen, dat hieraan alleen al 1,6 miljoen gulden weg vloeide. „Niettemin", aldus de officier „zag bankdirecteur H. in Den B. een fi nancieel genie. Hoe is het mogelijk ge weest, dat de hoofddirectie van de Am sterdamsche Bank niet ingreep?" Mr. Hartsuiker achtte het echter wel begrijpelijk dat het aureool van betrouw baarheid, dat H. omgaf, niet tot onmid dellijk ingrijpen heeft geleid. H. heeft de aan Socrates verstrekte garanties ver zwegen; zij werden pas na zijn ontslag in een la gevonden. Hij verzweeg zijn direc tie opzettelijk de verbindingen tussen So crates en de dochterondernemingen. Tus sen die ondernemingen liet hij willekeuri- het ge overboekingen plaatshebben om totale debetsaldo te camoufleren. Wat de oplichting ten nadele van de „Rembours- en Industriebank" betreft, meende de officier dat H. zowel als Den B. om een krediet van een half miljoen gulden te krijgen, met een leugenachtige bankgarantie en een valse taxatie van het Scala-theater heeft gewerkt. Mr. Hartsuiker concludeerde, dat H. bijzonder onfatsoenlijk, oneerlijk en on trouw was geweest. Hij is een man die zeer eenzijdig is ontwikkeld, iemand die geen ongelijk kan erkennen. Zijn karak tereigenschappen maakten hem volkomen ongeschikt voor de functie die hij be kleedde. De officier betreurde het dat de directie van de Amsterdamsche Bank dat niet heeft ingezien. Verdediger: „Den B. wist de grens niet" Na het requisitoir kwamen de verdedi gers aan het woord. De raadsman van N. den B. noemde zijn cliënt een rusteloze zakenman, die men stellig bepaalde zake lijke kwaliteiten moet toekennen. De raads man meende dat dezelfde creatieve poten tie die een kunstenaar tot grote prestaties in staat stelt, het kenmerk is van de finan ciële kunstenaar. Ook deze moet over gro te fantasie beschikken maar hij moet de grens weten waar hij de uitwerking van zijn ideeën aan anderen moet overlaten. Den B. wist die grens niet. Riskante specu laties hebben vaak tot grote successen ge leid. Is niet een andere „Socrates", die bekend staat als Onassis, begonnen met zes schepen te kopen voor de prijs van een rondvaartbootje en heeft hij nu niet een van de grootste vloten ter wereld? Den B. zou met Socrates slapende rijk zijn ge worden als hij maar niet zo rusteloos was geweest, aldus mr. Mathuisen. Het is de vraag of Socrates er zo hope loos voorstond als de accountants willen doen geloven. De fantasie van de zaken man speelt geen rol bij cijfers en uit cij fers kan men niet de bekwaamheden van een handelsfiguur afleiden. Wie weet hoe de Amsterdamsche Bank er met het steeds in waarde stijgende onroerende goed nog eens zal uitspringen. Mr. Mathuisen zag in zijn cliënt allerminst een financieel mis dadiger. „Hij vecht voor zijn gelijk om dat hij er zelfs nu nog van overtuigd is dat Socrates gered had kunnen worden". De raadsman meende tenslotte dat de schaal met een voorlopige hechtenis wel in evenwicht was gekomen. Mr. Maris, de raadsman van ex-bank directeur T. H., ontrafelde het begrip ver duistering en kwam tot de slotsom dat zijn cliënt zich niet schuldig kan hebben gemaakt aan verduistering omdat hij geen gelden onder zijn berusting had in de zin als in de wet wordt bedoeld. Men kan stellen dat H. eigenwijs, ftgengereid en on gehoorzaam tewerk is gegaan, maar hij heeft de kredietverlening niet gebruikt ten bate van zichzelf. De Amsterdamsche Bank heeft nooit aan een strafvervolging gedacht. Hem wordt naar aanleiding van de ho ge taxatie van het Scalatheater verweten dat hij op die taxatie is ingegaan. Maar de man die het stuk heeft opgemaakt taxeert nog steeds en gaat vrijuit. Wat de aankoop van grond in Amsterdam Noord betreft wordt H. verweten dat hij het reeds aan de notaris toegezegde geld had uitbetaald. Maar de beide hoofddi- rekteuren hebben voor de rechtbank ver klaard dat ook zij die belofte aan de no taris zouden hebben ingelost. Waar blijft dan de strafbare handeling van H.? vroeg mr. Maris. Hij heeft misschien veel ge daan in strijd met de regels van het huis; maar hij heeft noch zichzelf of derden bevoordeeld. In zijn laatste woord zei N. den B. nim mer de bedoeling te hebben gehad enig strafbaar feit te plegen. De ex-bankdirecteur T. H. zei: „Ik hoop dat de stukken u de overtuiging zullen ge ven van het feit dat eventuele verliezen, die uit mijn beleid zijn ontstaan, moeten worden gezien als het normale risico, dat iedere bank loopt door bepaalde inzich ten van zijn functionarissen. Elke ver dachtmaking, dat ik bepaalde zaken voor mijn directie heb willen camouferen, wijs ik volkomen van de hand". Op 5 juli zullen beiden vernemen wat het oordeel van de rechters is. De officier van Justitie bij de Amster damse rechtbank heeft een jaar gevange nisstraf geeist tegen een 50-jarige Amster damse agent van politie, die terecht stond wegens het plegen van ontucht met een 17- jarige arrestante en het bevorderen van ontucht door het openen van de celdeuren waardoor des arrestante in de cel van een andere arrestant kon komen. De officier van Justitie wees erop dat de agent door een collega gewaarschuwd was voor het meisje. „Door de cel bin nen te gaan heeft hij zichzelf in verlei ding gebracht, waarvoor hij bezweken is. Een agent van politie moet verleidingen kunnen weerstaan. De verdachte is dan ook als politieman volkomen ongeschikt," aldus de officer van Justitie. Bij zijn eis hield hij rekening met het ontslag van de verdachte uit de politiedienst. Advertentie V Door een geweldige order, In de winter geplaatst, kunnen wij U nu een origineel Hawk rijwiel leveren voor een unieke prijs (Nieuwste RAI model.) m.et lamp, dynamo, jas- beschermer en slot in zwarri f 1 49.- andere kleuren zoals metaalgrijs, blauw, blauw/wit, groen, rood/wit 5.-.extra. per week zonder aanbetaling bestel zo'n fantas tisch Hawk rijwiel en bespaar twintig gul den. Vul die bon In of bel even 02500- 19373, U kunt hem dan zonder verplich ting thuis 5 dagen bewonderen. G«li»vs mij te zenden 5 dagen op zicht dames Hawk rijwiel heren Behoud Ik het rijwiel dan betaal Ik Naam Strest contant 149.» 2,50 per week Plaats Doorhalen wat niet wordt verlangd. U kunt ook showrooms van Centra komen bezoeken Het grote witte gebouw achter het NS station (gesloten huis) Advertentie (Van onze Haagse redacteur) „Als het College van Rijksbemidde laars er toe overgaat de voorgestelde loonsverhoging voor de metaalindustrie goed te keuren, zal de regering het Colle ge niets in de weg leggen". Dat ant woordde de staatsecretaris voor Sociale Zaken, de heer B. Roolvink, op een door ons gestelde vraag na afloop van de ver gadering op het ministerie van Sociale Zaken. Zoals bekend, is in de nieuwe C.A.O. voor de metaalindustrie door de Vakraad Metaal volledige overeenstem ming bereikt. De vergadering werd ge houden op verzoek van de Stichting van de Arbeid, die vorige week vrijdag de brief van de staatssecretaris behandelde over de in het voornemen der regering liggende huurverhoging waarin het ad vies van de Stichting werd gevraagd over een compensatie in de vorm van een loonsverhoging. Stadhuis, Binnenplaats: vandaag 20.15 u.: Kamermuziekavond door „Die Haerlem- sche Musijckcamer". Openluchttheater, Bloemendaal: zondag 20.15 u.: Dutch Swing College Band. BIOSCOPEN Cinema Palace: dagelijks 14, 19 en 21.15 u-, zondag tevens 16.15 u. „Blonde meisjes voor Havanna", 18 j. Frans Halstheater. Dagelijks 14, 19 en 21.15 u„ dinsdag echter 14 en 20 u.: „De duivelsclub". 18 j. Lido Theater: Dagelijks 14. 19 en 21.15 u„ zondag tevens 16.15 u. „Alleen de zon als getuige", 18 j. Zaterdag 23.30 u.: „De drift van net bloed". 18 j Luxor Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u., „De wilde deser teur", a.l. Minerva Theater: Vandaag 20.15 u.: zaterdag en zondag 19 en 21.15 u.: „Klok slag middelnacht". 14 j„ zaterdag 14.30 u. en zondag 14 en 16.15 u-: „Stad op stelten" a.l. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u-, zondag tevens 16.15 u.: „Fabriek van officieren", 14 j. Zondag 11 u.: „Don Giovanni", 14 j. Roxy Theater: Dagelijks 14.30, 19 en 21.15 u„ zondag 14, 16.15, 19 en 21-15 u.: „Pa trouille des doods", 14 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u., zondag echter 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Dieven hebben het ook moeilijk", 14 j. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag tot en met zondag 20 u.: „La vérité", 18 j. Zondag 14.30 u.: „A en C als loodgieters", a.l. TENTOONSTELLINGEN Bloemenheuvel (Overveen): Tot 26 juni ere-expositie ter gelegenheid van de 90ste verjaardag van Oscar Mendlik. Dagelijks 1017 u., zondags 1417 u. Kunstzaal In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Tot 1 juli expositie van teke ningen en grafiek van Harry Prenen. Dage lijks 1022 u Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 25 juni expositie „Drie eeuwen prentkunst" (keuzen uit verzameling D. Harting). Dagelijks 1017 u.. zondag 13 17 u. Kunstzaal De Ark (Nieuw Heiligland) 13: Tot 2 juli expositie van schilderijen tekeningen en plastieken van Josum Wal stra. Dagelijks 917 u.. tevens ma. wo. en vr. 1820 u. DIVERSEN Heiieopterterrein (Wagenweg): Circus Williams, dagelijks 20 u„ zaterdag en zon dag bovendien 15 u. VRIJDAG 23 JUNI City-theater, 20 u.: „De trottoirs van Chicago". Rex-theater, 20 u.: „Om zonden huilt men later". ZATERDAG 24 JUNI City-theater, 19 en 21.15 u.: „De trottoirs van Chicago". Rex-theater, 20 u.: „Om zonden huilt men later". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.3012 en 1416.30. Advertentie o^e sch'jf)®5, VRIJDAG 23 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „G. I. Blues". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De ba- chanalen van Raspoetin". W.B. Ttheater, 20 u.: „De plunderaars". ZATERDAG 24 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „G. I. Blues". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De ba- chanalen van Raspoetin". W.B. Ttheater, 20 u.: „De plunderaars". Marquette-theater, zaterdag 20 u„ zon dag 14.30 en 20 u.: „Pelsjagers van de Slan genrivier". KORT NIEUWS Burgemeesters. De heer J. H. Rie- mersma, plaatsvervangend secretaris van het openbaar lichaam Noordoostpolder, is benoemd tot burgemeester van Havelte. De heer Riemersma is 41 jaar en lid van de Partij van de Arbeid. Om 8.44 uur rolde vanmorgen een kantje haring de Vishal van IJmuiden binnen. De controleur nam een monster, de factor begroette de schippers. Verder was er van opwinding in de hal geen sprake. En toch betrof het hier een historisch moment in de Nederlandse visserij: het eerste kantje haring, dat door een kotter was aangebracht, stond in de markt. Trots stonden de schippers Dirk Kuyt (44 jaar) van de WR 49 Internos en Hendrik Plug (33 jaar) van de WR 51 Stella Maris er bij. Ze wisten de baan brekers te zijn voor een nieuwe visserij, die waarschijnlijk het einde zal beteke nen van de vleetloggers. Overigens is het Nederlandse initiatief in het geheel niets bijzonders als men het internationaal beziet. Want de twee Wie- ringer kotters hebben op zee gelegen te midden van Russische, Oostduitse en Pool se spannen, die alle op haring visten en deze overgaven aan fabrieksschepen. „Het is zeker, dat er veel mogelijkheden zitten in de spanvisserij op zoute haring" vertelde schipper Hendrik Plug vanmor gen, even nadat de twee kotters waren afgemeerd. „Ik ben er van overtuigd, dat dit het einde van de vleetloggers zal zijn. Want wij hebben eigenlijk op dezelfde tij den en dezelfde plaatsen als de vleetlog gers veel meer gevangen dan zij." De twee kotters hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag hun grote slag gesla gen. Samen hadden ze toen zeventien pak ken haring, waarvan ze 100 kantjes hadden kunnen maken. Maar er was nogal wat erg vette haring bij, zodat men er maar 72 kantjes van heeft overgehouden en de rest heeft laten lopen. Hoe men de haring nu preceis heeft ge vangen? „We hebben het net (45 vadem lang en 20 vadem diep) een paar vademen onder de oppervlakte voortgetrokken bij een snelheid van bijna vijf mijl per uur. We vingen dus eigenlijk dezelfde haring als die in de vleet komt. Maar alleen was ons resultaat veel beter, want tot onze stomme verbazing kwamen er 17 pakken uit het net." Men is er zeker van, dat de visserij met een vlak onder de oppervlak te zwevend net in de nacht uitstekende resultaten zal blijven geven al hangt men natuurlijk altijd van de natuur af. Maar over de visserij overdag kan men nog geen stellige indruk geven. Want de lijnen, die men voor de netten bij zich had waren maar 200 vadem lang, en dat is te kort gebleken. Men kon het net niet dicht genoeg bij de grond krijgen en de volgende maal zal men de lijnen dan ook met hon derd vadem verlengen. Zoals het nu ging had men kettingen nodig om het net bij de grond te houden, en het gewicht van die ketting was zo danig, dat deze visserij geen bevrediging schonk. Voorbeeld al gevolg Op de kottervloot heeft men meegeleefd met het werk van de twee Katwijkse be manningen, met Arie Vooys, Jan van der Hoeven, Maarten Haasnoot, Dirk van der Bent en Maarten Kraayenoord van de Stel la Maris en met Jan Hoek, Kees van der Plas, Jan van Duyn, Geer van Klaveren en Kees de Mol van de Internos. Men heeft al gezien, dat hier prachtige mogelijkheden zitten, en het voorbeeld is dan ook al gevolgd. De KW 134 en KW 136 oefenen nu ook al de spanvisserij op de Hollandse nieuwe uit, en ze hebben in drie trekken al 17 kantjes buitgemaakt. „Het valt op een kotter natuurlijk niet mee om de haring te kaken en te kuipen" zei schipper Plug. „Maar toen er na die mooie nacht een windkracht 6 stond, zijn we gewoon bij Sunderland onder de wal gegaan. Daar hebben we het anker uitge gooid en zijn we op ons gemak gaan ka ken." Het resultaat was vanmorgen duidelijk te zien. toen de kantjes, die bij Sunderland vol haring waren gestopt, in een onver stoorde regelmaat de hal inrolden. Als voorboden van een nieuw tijdperk van de geschiedenis van de Hollandse nieuwe. Duitsers in arrest. In Eindhoven zijn twee Duitsers aangehouden, die worden verdacht van een inbraak in de pastorie van Valkenswaard. waarbij 500 gulden werd gestolen. Het zijn een 26-jarige en een 28-jarige man uit Düren. Waarschijn lijk hebben zij zich ook schuldig gemaakt aan diefstallen die dezelfde nacht gepleegd zijn in de pastorieën van Westerhoven en Riethoven. De Stichting wilde namelijk verder wor den ingelicht over de omvang van de huur verhoging, de datum van ingang en alle andere bijzonderheden, die met de huur verhoging verband zouden houden, voor aleer zij tot een advies kan komen. Inmiddels had de Stichting er echter in het verzoek om 'n nadere bespreking geen twijfel over laten bestaan, dat haars in ziens de behandeling van aanhangige of nog in te dienen loonvoorstellen geen ver traging mag ondervinden, indien deze voor stellen op zichzelf voldoen aan de geldende spelregels. De vergadering, die om half acht begon en eerst om kwart over elf ein digde, werd zeer druk bezocht. Voor de regering namen aan de bespreking deel de minister van Sociale Zaken, mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy, van Economische Zaken, drs. J. W. de Pous, van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid, mr. J. «van Aartsen. alsmede de staatssecretaris van Sociale Zaken, de heer B. Roolvink. Het College van Rijksbemiddelaars was even eens aanwezig. Over de procedure voor de behandeling van aanhangige of nog in te dienen loonvoorstellen, werd algehele over eenstemming bereikt. Indien goedkeuring wordt verleend aan eventuele loonsverhogingen, zo werd over eengekomen, zal er rekening mee gehou' den worden, dat er ruimte wordt gereser veerd in de verwachte produktiviteitsver- hoging voor compensatie van een eventue le huurverhoging.To* 1 november aanstaan de zal men bij de toetsing an loonvoorstel len deze ruimte reserveren. (De datum van 1 november houdt verband met de ver moedelijke datum, waarop de regeringS' voorstellen voor huurverhoging zullen zijn behandeld in de volksvertegenwoordiging) Mocht op deze datum nog geen zekerheid zijn verkregen omtrent de komende huur- maatregelen, dan zal opnieuw met de re gering overleg wordeng epleegd over de alsdan te volgen procedure. Drs. Roemers, de voorzitter van het NVV, deelde ons nog mede, dat het princi pe van huurverhoging niet als zodanig aan de orde is gesteld. Trouwens, over de huur verhoging dat is ons gisteravond wel duidelijk geworden bestaat zeker geen overeenstemming. De Stichting van de Arbeid zal, na de toelichtingen die de regering thans op haar plannen heeft gegeven, spoedig beginnen met het opstellen van een advies over een huurcompensatie. De Algemene Bond van Ambtenaren (A.B.V.A.), de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel (N.C.B.O.) en de Algemene Rooms-katholieke Ambte- narenvereniging (ARKA) hebben tijdens een bijeenkomst van vertegenwoordigers van deze drie bonden besloten een demon stratief congres te beleggen met het oog op het mislukken van het overleg over de promotievoorstellen voor de belasting dienst. Deze demonstratie zal worden ge houden op zaterdag 8 juli in Houtrust in Den Haag. Zij begint 's morgens om elf uur. De Eenheidsvakcentrale heeft gisteren een telegram tot de Ministerraad gericht. In het telegram wordt gezegd dat op de kadervergadering van de Eenheidsvak centrale die in Amsterdam gehouden werd, het vraagstuk van de arbeidsmarkt besproken is. De vergadering weet het te kort aan arbeiders aan onder meer de lageloonpolitiek van de regering en de lange militaire diensttijd. Het telegram dringt aan op een positieve oplossing van het vraagstuk. Als suggesties hiertoe geeft het: Opheffing van de lageloonpoli tiek en verkorting van de militaire dienst plicht met een half laar. De plannen van de regering om in En schede een derde technische hogeschool te stichten hebben de instemming van de meerderheid der Tweede-Kamerleden. Dit blijkt uit het voorlopig verslag over het wetsontwerp, waarin deze plannen zijn neergelegd. Vele leden zijn het met de voorstellen eens, vele andere leden eveneens, maar gevoelen reserve ten aanzien van het ka rakter van de nieuwe instelling. Verschei dene leden spreken zich niet uit tegen de stichting van een derde technische hoge school, maar zouden willen aanbevelen daar pas later toe over te gaan, omdat zij het onmogelijk achten, thans de leerstoe len voldoende te bezetten. Weer andere le den zijn weinig overtuigd van de noodzaak van spreiding van het wetenschappelijk onderwijs in de naaste toekomst. Zij ach ten het beter, dat er een klein aantal in richtingen is, die goed geleid worden dan een groot aantal kleine. Bij een goede or ganisatie zou het huns inziens niet onmo gelijk zijn, de noodzakelijke uitbreiding op te vangen binnen de natuurlijke groei van de bestaande inrichtingen. Wat betreft het openen van de mogelijk heid, aan de economische hogescholen een faculteit der rechtsgeleerdheid in te stel len, hetgeen eveneens in het wetsontwerp wordt voorgesteld, wordt in het voorlopig verslag op verscheidene gronden twijfel aan de wenselijkheid geopperd. Op een aantal punten wordt de minister nadere informatie gevraagd. De „ambassadeurs" van de bovennatio nale en interkerkelijke organisatie „De Heilige Daad" J. J. uit Bussum en M. J. J. V. uit Amsterdam hebben appèl aan getekend tegen het vonnis van de Amster damse rechtbank die hen op 9 juni we gens poging tot oplichting respectievelijk veroordeelde tot een jaar en acht maanden en tien maanden gevangenisstraf. Advertentie Evinrude-Johnson-Buccaneer Cl II nu al vanaf J 31 U«* Showroom O.Z. Voorb.urgwal 121 - 123 Amsterdam - Telefoon 242108 Haarlem - Telefoon 14279 Betaling eventueel ln overleg De enige zaak in Nederland met een eigen fijn-mechanisch bedrijf. Onont beerlijk voor Uw service. illlllllllllillllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Het K.N.M.I. deel* mee: In het zeegebied tussen Groenland en Noorwegen bevinden zich verschillende kernen lage luchtdruk. Daarentegen is de luchtdruk hoog op de Atlantische Oceaan ten westen van de Britse Eilanden. Tussen beide druksystemen wordt een zeer krach tige westelijke stroming aangetroffen. Ons land bevindt zich juist aan de zuidflank van deze stroming en ondergaat daardoor nog de invloed van het hogedrukgebied, waarvan een uitloper over Frankrijk tot aan Midden-Europa reikt. Hoewel er in de westelijke stroming enkele fronten mee trekken is de activiteit hiervan zo gering dat zij bij ons geen regen veroorzaken. Een front, dat in de komende nacht zal passe ren. zal tijdelijk wat meer bewolking bren gen. maar geen neerslag. Ook morgen over dag worden na de frontpassage perioden met zonneschijn verwacht. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland- Neerslag. laatste 34 uur. Den Helder Ypenburg Ylissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich lenève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon zwaar bew w licht bew. w geheel bew. zw licht t rw. wzw onbewolkt w zwaar bew. wzw geheel bew. zw licht bew zw 19 19 18 21 20 22 22 22 0 0 0 0 0 0 0 0 zwaar bew zw 18 0.4 zwaar bew zzw 19 0 zwaar bew. zw 17 5 zwaar bew w 16 0.1 zwaar bew wzw 19 1 half bew. wzw 23 0 licht bew. wzw 20 0 onbewolkt w 23 0 zwaar bew. windst. 25 0 licht bew. windst. 30 0 zwaar bew windst. 32 1 half bew. n 25 0 licht bew. wnw 24 0 onbewolkt zw 27 0 licht bew. zw 27 17 mist wnw 24 0.7 onbewolkt windst. 29 10 onbewolkt O 25 11 half bew. w 28 1 licht bew. windst. 28 3 onbewolkt wzw 30 0 onbewolkt n licht bew. windst. 32 0 zwaar bew windst. 27 0 licht bew. n 32 0 half bew. windst. 31 0 onbewolkt wzw 30 7 Zaterdag 24 juni Zon op 4.20 uur, onder 21.04 uur. Maan op 16.08 uur, onder 01.59uur. Maanstanden 28 juni 13.38 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 23 juni Hoog water 11.12 en 23.44 uur. Laag water 6.24 en 19.04 uur. Zaterdag 24 juni Hoog water 12.17 uur en uur. Laag water 7.32 uur en 20.12 uur. Hef hoog en 'aag water te Zandvoort is 0 tot 15 minuten vr""'" t» Wmuiden

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2