Bestand van zestig dagen in zeeliedenstaking voorgesteld WERELDNIEUWS r MAÏZENA DURYEA Van dag tot dag Stevenson acht toestand in Z.-Amerika slechter raatótoel Franse CRS wordt met 114 compagnieën uitgebreid Frankrijk weert betogers tegen kernwapens Men ziet mijn haar met haarcrème mag het gezien worden I VKijUAG 23 JUNI 1961 Aanslag op zijn leven in Buenos Aires verijdeld? Tsjechische diplomaat uit Amerika vertrokken Amerikaanse minister bezoekt ons land Want de o.b.-methode is beter om de volgende redenen: o.b. geeft Onmerkbare Bescherming: o.b. tampons, inwendig gedragen, voelt men niet, merkt men niet, ziet men niet tampons I T 6 Op c/e Sporry P. LORILLARD - NEW YORK KENT FILTERS BEST President Kennedy ontving oud-president Eisenhower Dit jaar 2 miljard voor vier compagnieën Twaalf Amerikanen uit Le Havre's haven opgevist Gaat u met vakantie? Westduitse student krijgt tien jaar in Praag fantastisch Bij de begrafenis van de Amersfoortse taxichauffeur W. van Veenendaal, die door een psychopaat in Bunschoten werd ver moord, hebben afvaardigingen van colle ga's uit andere plaatsen, waaronder ook Haarlem, belangstelling getoond en mede leven betuigd. Er was na de droeve plech tigheid, die in Amersfoort een grote me nigte op de been bracht, contact tussen deze afvaardigingen waarbij de toenemen de gevaren voor taxichauffeurs het onder werp van gesprek vormden en de vraag naar voren kwam, op welke wijze paal en perk zou kunnen worden gesteld aan de risico's van deze mensen. Hun vak brengt mee dat ze in avond en bij nacht met onbekenden erop uit gaan en blootgesteld worden aan volkomen onberekenbare ge varen. De mentaliteit van een taxipassa gier is niet te taxeren, zijn plannen en voornemens maar ook zijn grillige opwel lingen en zijn betrouwbaarheid in algeme ne zin zijn totale hazard-factoren voor de man, die er zijn beroep van maakt de klant te brengen waar deze hem heen com mandeert. Er zijn geen praktische conclusies ge trokken tijdens deze summiere discussie, althans zijn ze niet als zodanig medege deeld, doch wij kunnen ons voorstellen dat in de vakkring der taxi-chauffeurs de po gingen om tot grotere veiligheid te komen, zullen worden voortgezet. Het Amers foortse geval, dat zo'n tragische afloop heeft gehad, staat wellicht enigszins apart doordat hier een ontoerekenbare figuur de misdadige hoofdrol speelde. Doch ook de ze zou minder kans moeten hebben gehad om zijn onmenselijke daad te plegen en het slachtoffer zou meer mogelijkheden tot zijn beschikking moeten hebben gehad om zich te verdedigen. Het is, naar onze me ning, in de eerste plaats een kwestie van overleg tussen de taxi-chauffeurs en de justitie, om een methode te vinden die binnen het kader van de wettelijke voor schriften en beperkingen ten aanzien van wapenbezit praktisch bruikbaar zou kun nen zijn ten dienste van de veiligheid. Uniformiteit in dat of>zicht zou sterk aan te bevelen zijn. Verder zal er wellicht technische spitsvondigheid nodig zijn om deze kwestie op te lossen, waarbij gedacht moet worden aan de mogelijkheden van de ultra-kortegolf-mobilofoon. In ieder ge val is het begrijpelijk dat de taxi-chauf feurs pu ernst willen met deze aangele genheid, waarbij zij het recht hebben op gehoor en hulp bij politie, justitie en wet gever. Advertentie WASHINGTON (Reuter/UPI) De Ame rikaanse ambassadeur bij de UNO Adlai Stevenson, is van zijn rondreis door tien Latijnsamerikaanse landen in Washington teruggekeerd. Hij zou vandaag door president Kenne dy en de minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, worden ontvangen. Stevenson heeft op doorreis in San Juan op Portorico tegen verslaggevers gezegd dat hij vorig jaar een dergelijke reis heeft gemaakt, en dat naar zijn oordeel de toe stand slechter is geworden. De economische wensen en de sociale onrust zijn toegenomen, maar dat is ook het geval met het inzicht in ambtelijke kringen dat economische en sociale hervor mingen en ontwikkeling noodzakelijk zijn en dat het communisme steeds gevaarlij ker wordt, aldus Stevenson. De „New York World Telegram" heeft donderdag gemeld dat er een samenzwering is verijdeld om Stevenson, te doden tijdens diens bezoek aan Buenos Aires. Advertentie NEW YORK (UPI) De Tsjechoslo- waakse UNO-diplomaat Miroslav Nacva- lac is gisteren uit New York vertrokken als „ongewenste vreemdeling". Nacvalac werd door de Amerikaanse regering be schuldigd van spionage en van pogingen door middel van chantage mensen te dwingen voor hem te werken. Nacvalac, die de derde man was van de Tsjechoslo waakse UNO-delegatie zocht contact met Karei Hlansky, een voorma lig Tsjechoslo waaks officier, thans taai instructeur in het Amerikaanse leger. Hlansky was echter gaan samenwerken met de F.B.I., zodat hij de diplomaat val se gegevens kon verschaffen (onder meer over de Amerikaanse mobilisatieplannen). Hij deed dat omdat hij de overkomst van zijn verloofde uit Tsjechoslowakije niet in gevaar wilde brengen. Zijn verloofde is reetjs enige tijd zijn vrouw en bovendien moeder van een zoon. Het spelletje met de diplomaat werd echter voortgezet. In een Tsjechoslowaakse verklaring over het vertrek van Nacvalac werd gezegd, dat de ambassaderaad had moeten vertrekken om zijn gezin te beschermen tegen de „kwaadwilligheid, die internationale ver plichtingen, orde en fatsoen heeft ver trapt". Maandagmiddag wordt de Amerikaanse minister van Arbeid, Arthur JGoldberg, voor een tweedaags bezoek aan ons land op Schiphol verwacht. Kort na zijn aan komst zal minister Goldberg namens pre sident Kennedy een krans plaatsen in het Anne Frankhuis. Dinsdag 27 juni zal hij besprekingen voeren met enkele hoge re geringsambtenaren en bestuurders van di verse organisaties over arbeidsaangele- genheden. Miljoenen moderne vrouwen voelen zich met o.b. tampons veilig - altijd en overal! JN Gemakkelijke toepassing: Bii o.b. tampons heeft men geen schdif- koker nodig. Men kan ze meenemen in het kleinste tasje en na gebruik onge merkt wegdoen. Volkomen bewegingsvrijheid: Niet langer gehinderd door gordel, zwachtel of spelden, kunt u gewoon alles blijven doen: sport, fietsen, dan sen, uitgaan, baden enz. Onopvallend: o.b. tampons kunnen zich niet aftekenen onder dunne, nauwsluitendekleding of badpak. Absoluut safe: Men voelt zich overal en onder alle om standigheden veilig beschermd. Medisch verantwoord: Wetenschappelijk onderzoek in Ame rika en vele Europese landen heeft aan getoond, dat de o.b. methode aan alle eisen van de moderne hygiëne voldoet. de moderne hygiëne Per pakje van 10 tampons voldoende voor maandelijks gebruik*. Normaal f 1.-, Speciaal f 1.25 GRATIS Aan Drogerijen Mij., Mijdrecht Gelieve mij in discrete blanco envelop te g 1 zenden gratis en franco, uw uitvoerige, geïllustreerde brochure met proefpakje o.b. tampons. Naam Straat Woonplaats Ook in de foyer van het Palacio de Bellas Artes in Mexico, rookt men KENT. 'd/S/VEMlCROMTETfi, fa' De rechten van het kind We hebben zo langzamerhand een hele boel soorten Rechten. Van de Mens. Van de Vrouw. Van het Kind. (met foto's en een lelijk omslag) Nu kom ik eens op voor een heel ander soort schepsels, die ook erge behoefte heb ben aan Rechten. Welaan dan en waf-waf, ik eis de Rech ten van de Hond. Die Rechten zijn weinig talrijk, gemakkelijk op te stellen en alles zins uitvoerbaar. In de eerste plaats het Recht om zo maar in je blote vel buiten te mogen lo pen, ongeacht de weersomstandigheden. Ik vra'ag dit Recht, indachtig aan mijn vriend, de stoere boxer van de overkant, die bij slecht weer wordt uitgelaten aan een zeer elegante riem, gekleed in vier wit plastieken rijglaarsjes en een gele re genjas, compleet met zakdoek in een steek- zakje ter hoogte, van zijn vijfde rib. Een en ander terwïlle van de smetteloze vloe ren van zijn eigenaren. Dus weg met alle dekjes, jasjes en schoentjes. We kunnen het heel best af met een rospartij met een ruige handdoek. In de tweede plaats het Recht rond te mogen lopen met de staart, oren en haar dos, die we bij onze geboorte meekregen en zonder dat men de ruigharige onder ons met veel fantasie en zonder smaak snoeit als een ligusterhaag. Ten derde het Recht om uit de klauwen te blijven van „liefhebbende" vrouwtjes die ons door een overdaad aan snoeperij en ondeugdelijk voedsel van eerbare hon den omvormen tot walglijke rollades op vier poten. Ten vierde het Recht op minstens een uur wandelen (met inbegrip van flink ren nen) per dag, en niet van dat gedreutel van een minuut of vijf, omdat we nu een maal ook wel eens... nou ja. Ten vijfde het Recht niet te moeten wo nen op een moderne flat als een lucifers doos. Ten zesde het Recht om niet te worden afgemaakt als de baas twee weken met vakantie gaat en hij niet zo gauw een (gra tis) onderdak voor ons weet. En dat is alles. Zes kleine Rechtjes, die ieder weldenkend mens ons wel gunnen zul. Op papier en zelfs daadwerelijk. Internationaal meest gevraagde filtersigaret met de beroemde lichtblauwe micronite filter. In Nederland f 1.- per 20 WASHINGTON (REUTER/UPI) Presi dent Kennedy heeft woensdag op het Witte Huis in Washington overleg gepleegd met zijn voorganger, Dwight D. Eisenhower, kort voordat beiden aan de lunch aanzaten die premier Ikeda van Japan werd aan geboden. Kennedy gebruikte geen krukken toen hij zich met zijn gasten naar de lunch begaf. WASHINGTON /Reuter). De Ameri- I kaanse minister van Arbeid, Goldberg, heeft voorgesteld dat de zeeliedenstaking voor de tijd van zestig dagen wordt opge schort. In die tijd zou dan een commissie van drie, door president Kennedy aange wezen, personen moeten proberen een op- lossing te zoeken. Goldberg drong er bij reders en vakbon- J den op aan dit plan te aanvaarden in hun I eigen belang en dat van het land. Hij zei op een persconferentie dat de werkloosheid in de havens een ongunstige invloed heeft op de buitenland" handel en op de Amerikaanse handels- en dollarbalans. De minister wil zaterdag antwoord van de partijen ontvangen. Vijfduizend havenarbeiders zijn woens dag bijeen geweest in het Newyorkse Bat- PARIJS De nieuwe Franse minister I van Binnenlandse Zaken, Frey, heeft ex tra kredieten gekregen voor de vorming van vier compagnieën C.R.S. dit jaar en tien in 1962. De vier nieuwe compagnie en kosten twee miljard oude franc. De C.R.S. is een mobiele, semi-militaire poli I tiemacht, verdeeld over negen streken van Frankrijk: Versailles, Rijssel, Reims, Bordeaux, Toulouse, Metz, Dijon, Lyon en Marseille. Van de C.R.S. (Compagnies j Républicains de Securité) bestonden tot I dusverre 59 compagnieën, van ieder 210 man sterk. Bovendien staan nog twintig compagnieën in Algerije en twee in de 1 overzeese gebieden. In totaal telt de C.R.S. tussen de 16.000 en 17.000 man, van wie 450 tot 500 officieren. De C.R.S. staat ter beschikking van de minister van Binnenlandse Zaken. Het is een beweegelijk corps, dat vandaag in Bre- tagne maar morgen in Algiers kan zitten. Het beschikt over eigen vervoer en com- municatie-middelen. Overal waar crisis dreigt kan men de C.R.S. vinden. Men zal haar eveneens op de wegen ontmoe ten als volgende week de Tour de France begint. Er wordt wel eens beweerd, dat de vijfde republiek op twee sterke peilers rust: generaal De Gaulle en de C.R.S. terypark om sympalhie te betuigen met de reeds zes dagen durende staking van Ame rikaanse zeelieden. De bijeenkomst was het hoogtepunt van een 24-uursstaking door 30.000 leden van de Internationale Bond van Havenarbeiders - Internaitonal Long shoremen Association (I.L.A.). Vierduizend havenarbeiders uit Brook lyn hebben aan de voorzitter van de ILA, William Bradley, gevraagd, president Kennedy te verzoeken een einde te ma ken aan de staking door de* Taft-Hartley- wet toe te passen. Indien de staking van de leden der ILA uitbreidt lopen ook de andere Amerikaanse havens gevaar even volledig te worden verlamd, zoals dat woensdag met de Newyorkse haven het geval is geweest. De terugreis van de „Constitution", een lijnschip, naar Europa, is uitgesteld. Ze ven andere passagiersschepen, met inbe grip van de „United States", met in totaal 5000 passagiers aan boord, zijn Ameri kaanse havens binnengelopen, zonder dat hierbij assistentie werd verleend door wal- personeel. Voorzitter Bradley van de ILA zei over de toestand aan het stakingsfront: „De in gewikkeldste en verwardste die ik ooit heb meegemaakt, en ik heb zelf toch ook wat vreemde stakingen geleid." Een woordvoerder van de Associatie van „Longshoremen" verklaarde dat de beto ging bedoeld is als een protest „tegen de kortzichtigheid van de Amerikaanse re ders in hun onderhandelingen met de vijf bonden van zeelieden". Als gevolg van de zeeliedenstaking liggen thans 82 schepen stil. De levering van ben zine in New England is als gevolg hiervan gestaakt. Duizenden arbeiders zijn ontsla gen uit industrieën die nauw verbonden zijn met de scheepvaart. Als gevolg van de staking, zullen van daag nog duizenden havenarbeiders meer werkloos raken. Voorts zullen honderden arbeiders uit de olie-industrie ontslagen worden, en zullen tal van benzinestations gesloten blijven. Overleg vastgelopen Een woordvoerder van de vereniging van Amerikaanse reders heeft gezegd wei nig hoop te hebben op een spoedige beëin diging van de staking, die ongeveer drie miljoen dollar per dag kost. De onderhan delingen tussen het „American Merchant Marine Institute" (de Amerikaanse koop- vaardij-stichting) en vijf bonden zijn „ge heel vastgelopen", aldus een woordvoer der van de stichting, die de grootste eige nares van zeeschepen is. LE HAVRE (Frankrijk) (UPI) Twaalf Amerikaanse „anti-kernbom" (A.A.A.)- demonstranten, zijn gisteren in de haven van Le Havre gesprongen in een poging om een politiekordon te doorbreken, dat om hun schip was gelegd. De demonstran ten wilden in Frankrijk een protestmars houden. De demonstranten maken deel uit van een groep van 23 Amerikanen, die van En geland uit Frankrijk willen binnen gaan. De eerste groep landde op 13 juni. Ook toen stond de politie klaar om de betogers tegen te houden. Vijf van de Amerikanen zijn toen over boord gesprongen en een van hen is nog steeds spoorloos. De demonstranten die vandaag aankwa men begonnen met officieel toestemming te vragen of zij aan land mochten. Toen de toestemming niet kwam sprongen twaalf van nen over boord Laat in de avond werden de laatste vier opgepakt. Sommigen hadden uren in het smerige havenwater rondgezwommen om te trachten de politiebootjes te ontwijken, die hen wilden opvissen. Welkom in Rusland NEW YORK (UPI) De Sovjet-Unie heeft toestemming gegeven aan de groep Amerikaanse pacifisten om op Russische bodem tegen de kernwapens te betogen. De groep die een „vredesmars" houdt van San Francisco naar Moskou zal ongehinderd op het Rode Plein te Moskou mogen demon streren wanneer zij in oktober de Sovjet- Unie heeft bereikt. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam. uw vaste adres uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATTF Ontvoering. Een groep gewapende ban dieten heeft maandag een rijke rubber koopman ontvoerd uit Klang, dat veer tig kilometer ten noorden van Koeala Loempoer in Malaya ligt. Lee Poean Swee werd ondanks zijn heftige tegen stand volgens ooggetuigen in een bus gesleurd en meegevoerd. Dronkenschap. De commissie van onder zoek naar de oorzaak van de vliegramp op 3 januari bij Koivulahti in West-Fin land is tot de slotsom gekomen dat het ongeluk, waarbij 25 mensen om het le ven kwamen, te wijten is geweest aan een verkeerde manoeuvre met dronken schap van de Finse bemanningsleden als bijkomstige factor. De commissie heeft als haar mening uitgesproken dat de piloot en de tweede piloot door overmatig drankgebruik en gebrek aan slaap niet in staat geacht konden wor den de DC-3 te besturen. Fréjus. Een 59-jarige Franse ingenieur zal binnenkort terechtstaan wegens dood door schuld in verband met de dambreuk van Fréjus waardoor op 2 december 1959 396 personen om het leven kwamen. De ingenieur, Jean Drageou, is in Dra- guignan, Zuid-Frankrijk, in staat van beschuldiging gesteld. Hij is tot de aan vang van het proces, over enkele maan den, voorlopig nog op vrije voeten. Het onderzoek van de bodemgesteldheid op de plaats van de dam was onvoldoende geweest en net toezicht op de bouw van dam slecht. de Advertentie maakt Uw groenten zo lekker. BONN (Reuter) Een Tsjechoslo waakse rechtbank heeft de leider van de oostelijke afdeling van de Westduitse libe rale stud erwten bond, Koniecki, tot tien jaar vrijheidsberoving veroordeeld, aldus heeft de Vrije Democratische Partij (FDP) te Bonn meegedeeld. Qe 29-jarige Koniecki verdween een paar weken geleden. Later werd gemeld dat hij in Oost-Berlijn was gearresteerd en naar Tsjechoslowakije was gezonden. Advertentie Rechter. Tot rechter, in de rechtbank te 's-Gravenhage is benoemd mr. J. A. J. M. van Goethem, griffier van het kanton gerecht te Tilburg. i EEN PROOUKT VAN INDOLA AtLEEN VERKRIJGBAAR BIJ DE KAPPER FORSE TUBE F 1.75 Geen komplot. De politie van iSngapore heeft officieel tegengesproken, dat er sprake zou zijn geweest van een kom plot om de premier en enkele andere leden van het kabinet te vermoorden. Het verhoor van een elftal personen, die zondag werden gearresteerd en bij wie enkele handgranaten in beslag zijn ge nomen, heeft uitgewezen dat de geruch ten over zulk een komplot onjuist zijn. Hoogverraad. De vroegere minister van Defensie can de Dominicaanse republiek Rene Roman Fernandez, is veroordeeld wegens hoogverraad en medeplichtigheid aan de. moord op generalissimo Rafael L. Trujillo. In het communiqué van de generale staf werd gezegd, dat Roman Fernandez op 17 juni door de opperste oorlogsraad van het leger en de natio nale politie is berecht. Hoe de uitspraak luidde, is niet medegedeeld Buit. Drie mannen zijn donderdagavond binnengedrongen in het kantoor van de kassier van de Fordgieterij in de Engel se plaats Dagenham. Zij maakten ze ventienduizend pond sterling aan lonen (ongeveer' 170 000 gulden) buit en ver dwenen in een auto van de Ford-fabrie ken. Atlas. De lancering van een verbeterde versie van de intercontinentale ballisti sche raket van het type Atlas is don derdag op Cape Canaveral in Florida mislukt. De raket ontplofte anderhalve minuut na het opstijgen. Zij had een af stand van ongeveer twaalfduizend kilo meter moeten afleggen. Dit was de ze vende mislukking op in totaal tien lan ceringen van de nieuwe Atlas-versie. Vrijheidsreizigers veroordeeld. De rechter in Tallahassee, Florida, heeft gisteren tien blanke en negerpredikanten uit New York en New England veroordeeld tot een boete van vijfhonderd dollar of zes tig dagen gevangenisstraf wegens onwet tig samenzijn in een alleen voor blanken bestemd restaurant op het stedelijke vliegveld. Eéndagsstaking. Negenduizend Israëli sche artsen, ingenieurs, architecten en landbouwdeskunrigen in loondienst zijn donderdag voor een dag in staking ge gaan voor hogere salarissen en betere arbeidsvoorwaarden. Bijna de helft van de stakers bestaat uit artsen van staats- ziekenhuizen, ziekenfondsen en andere medische instellingen in overheidsbeheer De artsenvereniging is van mening dat een algemene staking onvermijdelijk is als de eisen niet worden ingewilligd. Opvolging. De raad van bestuurders van het Internationale Bureau voor atoom energie heeft de Zweed Sygvard Ek- lund gekozen tot directeur-generaal van deze organisatie. Eklund zal op 1 decem ber de huidige directeur-generaal, de Amerikaan Sterling Cole, opvolgen. Dit is donderdag van welingelichte zijde te Wenen vernomen. Verrast. Zestig slapende zeelieden die aan boord van het vrachtschip Sidonia in de haven van New York door het vuur waren verrast, zijn er donderdag in geslaagd zich in veiligheid te bren gen. Een lid van de bemanning moest behandeld worden voor rookvergiftiging. Het schip was op 23 mei jl. opgeleverd in Rotterdam. Het was thans terugge keerd van de eerste reis naar Norfolk, Virginië.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3