Kritiek op houten viskisten Hardsteenindustrie in België draait op volle toeren voor pierverlenging Naar de groeven SLIJTERIJ SWIER Politie maakte jacht op autodief in zwembroek Mppi p J Kort nieuws Voor uw wijnen en gedistilleerd VRIJDAG 23 JUNI 1961 Wegen en rangeren Poulseur en IJmuiden zijn door steenharde banden met elkaar ver bonden. Want dagelijks rijdt er een lange trein vol met grijswitte keien van dit kleine Belgische dorpje - op ongeveer vijfentwintig kilometer ten zuiden van Luik - naar IJmuiden. Sti aks wordt de band dikker en dikker. Dan vertrekken per dag twee treinen van elk ruim vijftig wagons met keien vanuit Poulseur. De bedoeling is dit met ingang van 1 juli aanstaande te doen plaatsvinden. De Belgische spoorwegmannen hebben het er druk mee. De organisatie is verre van gemakkelijk. „In het begin is het moeilijk", verzekert de stationschef van Poulseur mij. En hij vertelt dat men in Maastricht kortgeleden een wagon op de weegschaal reed en tot zijn ontsteltenis merkte, dat hierop 21 ton stenen lag. En dat mag niet volgens de voorschriften. Heren- en Jongensbroeken Moeizaam •'N*- v Beneden in de groeven worden zware kranen gebruikt voor het verplaatsen van de tonnen-wegende granieblokken, die tot de „petit granite Beige" behoren. Leden van diverse politiekorpsen hebben vannacht ja'cht gemaakt op een man, die een truck met oplegger bestuurde die hij in Beverwijk had gestolen. De man is ten slotte door de Beverwjjkse en Heemskerkse politie gepakt. Groot was de verbazing van de politiemannen toen zij zagen, dat de man in zwembroek was gekleed. Omstreeks kwart over twaalf vannacht parkeerde de bestuurder van de vrachtauto met oplegger zijn wagen voor een perceel aan de Alkmaarseweg in Beverwijk- De man moest hier even zijn en liet derhalve de motor aanstaan. In een onbewaakt ogenblik moet de dief in de cabine zijn gekropen. Hij reed weg in de richting Heemskerk. Vervolgens reed hij door naar Uitgeest en Akersloot. Di verse politiekorpsen waren inmiddels ge alarmeerd en zetten de achtervolging in, doch zij slaagden e/ niet in de bestuurder tot stoppen te dwingen. De autodief keerde naar Beverwijk terug waar hij de auto op dezelfde plaats neer zette waar hij haar had ontvreemd. Maar hier wachtte de politie hem op. De man sprong uit de auto en trachtte te vluchten. Er werd een waarschuwingsschot gelost waarna de man kon worden ingerekend. Hij had slechts een zwembroek aan. Zijn kleren lagen in de cabine. Kennelijk had hij het tijdens de achtervolging warm ge kregen. De man is afkomstig uit Heems kerk. Hij is ingesloten in het politiebureau in Beverwijk. Tot burgemeester van Oosterhesselen is benoemd de heer R. S. Hofstee Holtrop, hoofdcommies ter gemeentesecretarie van Achtkarspelen. De heer Hofstee Holtrop is lid van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. De heer J. D. Syme, hoofdgezondheids- inspecteur voor de haven van Grimsby, heeft verklaard, dat als men de behande ling van de vis in de Britse havens wil doen overeenstemmen met de tegenwoor dige opvattingen over hygiëne, men dras tisch zal moeten Ingrijpen. Als belangrijke factor hierbij heeft hij de houten viskist genoemd. In Schotland, met name in Aberdeen, is men allerminst gelukkig met de uitspra ken van de heer Syme, waarvan men zegt, dat ze alleen voor Engeland gelden. Maar men bevestigt volgens Fishing News, dat de houten viskist een reliek uit het ver leden is. In Aberdeen is de gehele afde ling van het bedrijf, die zich met houten viskisten bezighield, opgeheven. „In de oorlog hebben we de houten kist als armzalig surrogaat voor de metalen kist moeten gebruiken," zei de heer Ste phen, yoorzitter van de visverwerkers en handelaars te Aberdeen. Men heeft zich dus in Schotland volko men afgekeerd van de houten kist, die vol gens de heer Syme de visserij-industrie meer in diskrediet heeft gebracht dan welk ander ding ook. Advertentie LANGE NIEUWSTRAAT 447 IJMUIDEN - TELEF. 7281 Bezorgen door de gehele gemeente Stenen band tussen Poulseur en IJmuiden 63 jaar oud, waarvan veertig jaar in de steengroeven van België werkt. zich zeven steengroeven. Bijna allemaal leveren zij thans de keien voor de IJmui- der pieren. Het merkwaardig gebouwde treintje van de „Chemin de Fer Vicinal" (een overdekt locomotiefje) brengt des 's morgens omstreeks half negen de ledi ge wagons naar de verschillende steen groeven. Op de terugweg worden alle vol le wagons opgehaald en naar Poulseur het verzendstation gebracht. POULSEUR IS EEN DORPJE met char mante huisjes, opgetrokken uit natuur steen. Hier is ook een speciaal medisch adviesbureau voor de arbeiders in de steengroeven. Het staat onder supervisie van de „Federation Mutualiste des ou- vriers de la pierre". Er is een heel klein gemeentehuis, waar de inwoners na zes uur des avonds nog aan de deur ramme len en bemerkend dat de zaak op slot is, met een verbaasde uitdrukking op het ge zicht, naar huis kuieren. Tegen de hellingen van de bergen staan enkele fabrieken, die bijzonder veel stof produceren bij het malen van graniet tot kleine steentjes, die dienen als wegver hardingsmateriaal. De gehele dag hoort men het malende geluid, dat over de in de zon glimmende daken van de huizen tot u komt. Doch op de kleine terrasjes rond het dorpspleintje kunt ge rustig uw glas bier aan de mond zetten, zonder bevreesd te zijn dat stofdeeltjes in uw keelgat spoe len. Bij het stationnetje is het grote spoor wegemplacement, waar de wagons met stenen voor IJmuiden wachten tot ze naar ons land worden getrokken. De stations chef („staasiebaas") houdt zich voortdu rend op de hoogte van de stand van zaken. Hij is erbij als de „vicinal" in een dik ke rookwolk, hijgend en sissend uit de ber gen neerdaalt in Poulseur. Hij is bij het rangeren van de groepen wagons en hij is bij het vertrek van de trein naar Ne derland. Een man in een grijze stofjas weegt elke wagon. Voor de machinist be tekent dit op de Jange duur een moeilij ke aangelegenheid. Hij moet immers steeds een wagon zover optrekken, dat al le vier de wielen op de bascule rusten. Nou, en dat gaat vaak mis.... In Poulseur en de omringende dorpen wordt hard gewerkt. Voor iets, waarvan man wel eens wat heeft gehoord, maar het naatje van de kous niet weet. De men sen vinden het leuk als je het hun verteld, vragen meteen een krantje toe te sturen. Er is interesse voor dat wat er in IJmui den gebeurt. Er bestaat mèèr dan een ste nen band tussen Poulseur en IJmuiden al léén. IN HET CAFEETJE zet Monsieur De Marion Valentino zijn lege bierglas op de bar. 't Was een duur biertje, een Dortmun- der van tien francs. Het is tien uur. Hij heeft zijn gesprek over zijn tijd als horlo gemaker in Italië, gevlucht voor het na ziregime van Mussolini, beëindigd. Hij wandelt alleen naar Esneux. Van een onzer verslaggevers. De productie van keien voor de verlen ging van de IJmuider pieren betekent veel werk voor de Belgische maatschappijen, die steengroeven exploiteren. De stations chef in Poulseur bekende eerlijk, dat der gelijke transporten nimmer waren voor gekomen. Op het stoffige terrein van de steengroeve van Sprimont wordt ook nog ander werk gedaan. Er worden ook ste nen gemaakt bestemd voor de woningbouw Er liggen stapels gepolijste stenen met het formaat van een grafzerk MONSIEUR De Marion Valentino buigt zich over de kegelbaan. Op smake lijke wijze kust hij de balwaarbij hij overdreven luidruchtig is. De anderen lachen steeds, wanneer hij dit doet. Dan werpt hij de bal in de richting van de ke gels, die echter niet zoals men zou ver wachten omvallen, maar omhoogklap- pen. De miniatuurkegelbaan is een van de laatste aanwinsten in het dorpscajé- tje van Poulseur; zij staat bij de juke-box, het televisietoestel en een stuk of vier gokautomaten. Kortom een uitstalling van toestellen des vermaaks, die het halve café in beslag nemen. Monsieur Valen tino gooit drie ballen naar de kegels, die tenslotte allemaal verdwijnen. Dan gaat hij zitten, neemt een slok koud bier; zijn Italiaanse oogjes glimmen al. Hij zegt, het laatste restje bierschuim met de mouw van zijn lippen vegend: „C est trés mal dans les calcaires"Hij weet dat de gezondheid van de werkers in de kalksteengroeven er niet op vooruitgaat. Monsieur Valentino verwacht per se geen heil van het drinken van melk. Wat hem zelf betreft, houdt hij zich het liefst bij bier. Advertentie in alle maten, kleuren en prijzen. In iedere prijsklasse brengen wij het beste, wat te koop is. JM c0^ BREESTRAAT 17 BEVERWIJK Poulseur is dan één van die plaatsjes in België, die nauw met IJmuiden verbon den zijn en dat in de eerstkomende drie jaar ook zullen blijven. Het zijn de man nen in de granietgroeven van Sprimont, La Préalle. Chanxhe, Anthines en Ouffet, die het zware werk doen met hun pneuma tische boren, in een soms verstikkende hitte. Mannen die niet precies weten waar al die stenen die zij losboren uit de mach tige bonk natuursteen, naartoe gaan. Als ik het hun vraag zeggen ze „pour le Del ta", maar als ik ze verbeter dat de keien op die platte wagons bestemd zijn om er zeepieren mee te verlengen, geven ze dui delijk blijk dat ze dat niet wisten. Het wordt dus waarachtig tijd, dat men de mensen eens vertelt waarmee ze nu eigen lijk precies bezig zijn. welke rol zij spelen in het geheel. DE GROOTSTE GROEVE in de omge ving van Pouls'eur bevindt zich te Spri mont, op ongeveer acht kilometer van eerstgenoemd dorpje. Men komt hier via een tamelijk slechte weg (men kondigt op grote borden langs de weg aan over hoeveel maanden een weggedeelte verbe terd zal zijn, als goldt het een nationale gebeurtenis!). De spoorlijn eigendom van de Chemin de Fer Vicinal loopt langs de weg, vlak langs de berghellingen en of weideland. Het gebeurt herhaalde lijk dat zich koeien tussen de rails bevin den of een boer, getooid met een grote zon- nehoek, de lijn passeert. Dan moet het groene treintje dat lege of volle wagons tegen de helling op zeult, stoppen. De machinist springt eruit en drijft de beesten met het gebaar van de rasechte koeiendrijver, terug naar de wei de. Maar straks wat meer over het plaat selijk vervoer van de wagons voor IJmui- Bij de S. A. Des Carrières de Merbes a Sprimont werken circa honderd mensen, van wie ongeveer dertig Italianen. Het terrein van de groeve is zeer groot. Een tamelijk hoge muur uiteraard van na tuursteen loopt over een afstand van ruim één kilometer langs de weg. Ver be neden de begane grond zijn arbeiders aan het werk met het loswerken van enorme keien graniet. Men hoort zwak het gereu tel van de boren. De mannen zijn stippen tegen de grijze en witte terrassen van de berg. Zij klimmen via laddertjes van ter ras naar terras. Het is een indrukwekkend geheel. Het lijkt alsof men hier inplaats van graniet aan het winnen is, bezig is een pyramide te bouwen. Er staan hier reusachtige kranen, die tonnen-zware stenen uit de diepte omhoog halen. Dit doet men ook op een andere ma nier,namelijk door een kei op een wagon te hijsen en deze wagen plus kei met een stalen kabel langs een sterk hellende spoorlijn naar boven te trekken. Op die manier wordt elke wagon voor IJmuiden geladen. Het is een bijzonder moeizame methode, maar het kan beslist niet vlug ger. DE GRANIETEN KEIEN worden met behulp van een enorme cirkelzaag van de ruwe kanten ontdaan. Daarbij wordt on der het zagen veel water toegevoegd. Het resultaat is een volkomen gladde zijde. Zo gaat het uiteraard niét met de keien voor de pieren in IJmuiden. Deze worden stuk voor stuk op de wa gons (met de tekst „transport van ste nen:" „transport des pierres") geplaatst met behulp van spoorkranen. De arbeiders werken hard Met door de zon gebruinde gezichten staan zij vooro vergebogen met een pneumatische boor in de gespierde handen de massa te be werken. In de granietgroeven, zo verze kert een drie en zestig jarige man, die reeds meer dan 40 jaar in de groeven werkzaam is, be hoeft men niet be vreesd te zijn voor stof. Bij het boren van de harde steen soort komt weinig stof vrij. Hij ver telde 23 francs per uur te verdienen, hetgeen neerkomt op een bedrag van ruim 1,60. Maar een baas over diverse machines verdient meer. Een Italiaan in Poul seur zei niet te kla gen te hebben en „soms brengt een fraai gekleurde steen een hele boel geld op". In Sprimont is ook een oude groeve. Tenminste dit leidt men af aan een ge weldige roestige kraan, ongeveer 100 meter breed, die de groeve geheel over brugt. Deze groeve is uitgeput. Men verpaatste de werk zaamheden naar de ernaast gelegen berg en begon op nieuw, hetzij met nieuwe machines hetzij met de oude. In de omgeving van Poulseur bevinden

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 7