Geldermans van Ronde wordt ook tot van Frankrijk favorieten gerekend Een hele toer Sportprogramma voor het weekeinde Stormachtige wind maakte het de zeilers niet gemakkelijk De motorsport nog kerngezond Italianen hebben weinig vertrouwen in hun ploeg Hildrun Claus sprong 6 meter 42 ver Zilvervos snelste driejarige? De wedstrijd van het jaar SPEEDWAY en AUTO-RACE Kieler Woche, vijfde dag Amateurs boekten grote zege: 11-1 Century (130) van debutant Lawry ZATERDAG 24 JUNI 1961 19 m K 99 Maandag 3 juli, 8 uur - STADION AMSTERDAM om de Gouden Helm 1961 en de Grote Prijs van N.-Holland AMATEURVOETBAL BETAALD VOETBAL 99 Wiel wisselen Internationaal Niet afgedaan TURNEN CRICKET ROEIEN TENNIS HANDBAL Japanners Australië scoorde 286 voor 8 op Lord's Het keurkorps van het internationale leger van wielerjournalisten heeft drie coureurs uitgeroepen tot favorieten voor de 48ste Tour de France. De sterren die onder dit aureool zondag zullen vertrek ken, zijn de Fransman Jacques Anquetil, de Luxemburgse bergspecialist Charly Gaul enAb Geldermans. Het is opmerkelijk hoe dikwijls de naam van de Beverwijker over de lippen komt. Gelegenheid tot het voeren van discussies over de kansen was er vrijdag te over. Want de inwoners van de ha venplaats Rouaan, die zich temidden van een groot heuvellandschap aan beide zij den van de Seine uitstrekt, liepen nog niet warm voor de Tour. Het grootste wielerevenement ter wereld ging verlo ren in het drukke verkeer van deze uit- valspoort naar het Kanaal. Wielrennen De Nederlandse Tour-ploeg aan de maaltijd: (V.l.n.r.) Damen, Gedermans, Wagtmans, Lahaye, Kersten, Niesten, De Haan, Enthoven, Piet van Est en ploegleider Klaas Buchley. Wagtmans op de weegschaal Blijft dan nog over Charly Gaul. De Lu xemburger heeft in zekere mate toezeggin gen gekregen van de Zwitsers, die de helft van zijn ploeg uitmaken. Maar hij heeft De bezigheden in de permanence lie pen zo ongestoord als bijna nooit tevo ren. Slechts enkele tientallen wielerfans verdrongen zich rond het grote perk bij het knusse marktpleintje, waar huismoe- ders zoals alle dag hun inkopen kwamen I ook bepaalde vrijheden moeten toestaan en doen. Wie in de „Lakenhal" een glimp wel aan Fredy Rügg, de tijdrijder bij uit wilde opvangen van de voorbereidingen U^dhehi^o^ ^n ^kljmmer voor deze monster wielertpcjit kop dat, pen_etappes op zijn naam schreef, ongestoord door handtekeningenjagers, uit al deze gegevens concludeerden de op ziin gemak doen. Neen, twee dagen kenners, dat het de Nederlandse ploeg, voor de start verliep het leven in Rouaan I van wie Jan Westdorp en Toon van der zoals altijd. De grote klasse van Ab Geldermans en zijn successen in de afgelopen twee jaren hebben in het buitenland zo'n enorme in druk gemaakt, dat men hem onomwonden tot de kanshebbers rekent. De Italianen, Fransen en Belgen spraken trouwens met over de gehele Steen vrijdagmiddag nog ontbraken, in de komende ronde beslist niet slecht behoeft te gaan. En men zei dit niet uit dank voor de sigaren, die de oranjehemden altijd tot bijzonder welkome gasten maken. Over de ze rokertjes is 't internationale gezelschap overigens in twee kampen verdeeld. De ene groep betreurt het, dat Pellenaers niet meer meekomt. Want zijn sigaren waren minstens zoveel eerbied over ue ?roQt van fom,aat en van uitstekende Nederlandse equipe, tot welk ontzag de kwaliteit. Daartegenover stelt Klaas Bu- jongste zege van Wim van Est in Bordeaux- 1^, de jcwantiteit en ook dat wordt wel Parijs en de klasse van Jo de Haan, Piet gewaardeerd, een van Est, Dick Enthoven en Coen Niesten in niet geringe mate hebben bijgedragen Daarnaast houdt men er echter rekening mee, dat door tal van factoren de eigen nationale formaties aan kracht hebben in geboet. De Fransen treuren over het ver lies van de gretige Jean Graczyk, vorig jaar nog de strijdlustigste renner van de gehele Tour, van Annaert en Delberghe. Een keer per jaar verandert Zeven debutanten uiterst rustige stad in Drente in een ru moerige, overvolle stad, met bars en De Italianen hebben geen goed woord cafes die tot diep in de nacht open over voor hun ploeg, die met maar liefst zun met uitdagende reclameteksten zeven nieuwelingen aan het grote avon- .^n m0t mensen v„]gepropte tuur begint. Zonder Nencini, die in 1960 in r «,r de gele trui de laatste ereronde in het I straten en met.... parkeerproblemen. Prinsenpark reed, zonder de jonge Pam- Die stad is: Assen. De aanleiding: de bianco, die aan zijn rose trui uit de Giro pp-races een stapeltje contracten met een totale Dje jT_races kun ie rustig het waarde van viif miljoen lires overhield,! 99 ..77 zonder de scherpe sprinter Defilippis en grootste internationale gebeuren op onder leiding van de Turijnse sportartike- motorgebied noemenzegt Piet Nor- lenhandelaar Antonio Covolo ook al een de man die het als voorzitter van neophyt in het Tourvak weten de Azzu- h]M (federation Internationale Mo ri niet wie voor hen de triomfen zouden moeten behalen. torcychste) weten kan De samenstelling van deze formatie „Elke keer weer heb ik enorm veel heeft geleden onder de tweespalt in de reSpect voor de wijze waarop die Dren- Italiaanse wielerbond, waarvan ook de „e},euren organiseren en opvan- sterke man Alfredo Binda het slachtoffer (n aaA «nd AAn is geworden. Antonio Covolo moet een be- %en- er ge et met dat <o n minnelijk mens zijn, maar die kwaliteit 'lag een invasie van meer dan honderd- alleen stempelt hem nog niet tot een on betwistbaar leider van een zo moeilijk te regeren span als wielrenners. Het zal op de Italiaanse coureurs weinig indruk heb ben gemaakt, dat Covolo in het verleden zelf ook heeft gefietst. Want verder dan een van de laagst geplaatste dienstknech- ten van Ferdy Kübler heeft hij het nooit |wen*in hun vrije tijd. Al die medewer- kunnen brengen. kers van de Stichting Circuit van Dren- Wie de traditie voor de squadra nu zal te en van de TT-organisatie-commissie moeten handhaven? Zeker niet Graziano Ljjn amateurs; ze verdienen er geen Battistini, die het vorig jaar de hoop in cent mee, de Italiaanse harten op een nieuwe ster Kunt u ,z;ch voorstellen dat ik me als aanwakkerde. In de afgelopen Giro heeft Nederlandse voorzitter van een inter- Battistini, zoals dat in wielerjargon heet, nationale federatie, waar meer dan „zwaar moeten afzien". Zo zwaar zelfs, veertig landen uit de hele wereld bij dat zijn landgenoten hem weinig kans ge- zijn aangesloten, me trots voel als ik ven om Parijs te halen. Hun hoop is ge- kan zeggen: „Wil je leren hoe je een bouwd op de klimmer Imerio Massignan, veilig en goed circuit voor motorraces een jaar geleden winnaar van de grote moet maken en hoe je zulke races moet bergprijs, Adriano Zamboni en de uit een organiseren, kom dan maar eens naar van de vorige rondes van Nederland ook Assen? Dat geeft mij in die functie na bij ons niet onbekende Guido Carlesi, die tuurlijk een enorme ruggesteun!" de hem in eigen land toegekende eretitel j;De enigen die het nu 36 jaar geleden „coppino" nu waar zal moeten maken. toch maar aandurfden om races te or- En de Belgen? Hun ploeg heeft ook al ganiseren waren de Drenten. Vanzelf- weinig indruk gemaakt. Zo weinig zelfs, sprekend ging toen alles vergeleken bij dat de „adelaar" Raphael Géminiani, die nU erg primitief. In het circuit bij Rol de fiets voor de pen heeft geruild, in ae zat zelfs een gedeelte waar de rij l'Equipe durfde schrijven: „Ze hebben er weer niets van begrepen". George Ronsse, de ploegleider van onze zuiderburen, leg de als volgt zijn troeven op tafel: „We hebben dit jaar naast cracks als Adriaens- sens, Planckaert en Hoevenaers de voor keur gegeven aan wilskrachtige jonge cou reurs, die wat durven en aan sprinters voor de etappe-overwinningen De organisatoren van de Ronde van Frankrijk en de Ronde van de Toekomst hebben meegedeeld, dat het budget voor beide wielerronden van dit jaar het re cordbedrag van 3'lt miljoen nieuwe Fran se franks is. Zij hebben echter weinig hoop, dat dit bedrag gedekt zal kunnen worden. De organisatoren van deze ronden, het dagsportblad „l'Equipe" en het weekblad Parisien Libéré" komen, volgens de tra ditie, voor het enorme bedrag op. De ronde van Frankrijk is voor beide bladen altijd een verliespost geweest, maar de publiciteit en de toeneming van de verkoop van de beide nieuwsbladen compenseren het verlies toch weer. Nu is aan de Ronde van Frankrijk ook nog de Ronde van de Toekomst voor ama teurs toegevoegd. De amateurrenners en officials voor de Ronde van de Toekomst hebben er evenzeer recht op op dezelfde goede manier behandeld te worden als de deelnemers van de Tour de France. Hier door moet voor ruim 300 personen meer ge zorgd worden. Dit brengt grote problemen met zich, want het is reeds een enorm vraagstuk de 2000 mensen, die betrokken zijn bij de Tour de France, in hotels onder te brengen in de étappe-steden. De orga nisatoren hebben verklaard, dat zij in ver band met de twee wielerronden als extra „bagage" onder meer moeten meenemen: 3500 fietsbanden, 450 paar fietswielen, 650 fietskettingen, 350 paar remmen, 400 ket tingwielen, 350 paar pedalen, 700 fietspom pen, 7500 rubber remschoenen, 350 zadels, 350 fietssturen en nog verschillende dui zenden andere fietsonderdelen. Een speciale vrachtauto zal 2500 wollen sporttruien vervoeren, alsmede 1000 pet ten, 1000 rugnummers, 8000 voedselzak- jes, 12.000 drinkflesjes, 40.000 vlaggetjes 200 spandoeken. 12000 armbanden, 25.000 richtingslijnen, 35 massage tafels en 700 brillen. De voorraad, bestemd voor de medische diensten, lijkt wel op een uitrusting die meegevoerd wordt door een leger dat ten strijde trekt. Tot deze uitrusting behoort onder meer: 150 liter alcohol, welke ge bruikt wordt voor massage, 150 liter eau de cologne, 100 liter ether, 100 liter specia le massage-olie, 8000 pillen, 500 rollen plei ster, 2000 verbandrolien, en 100 tuben met alle mogelijke medicijnen. Wat de voedselvoorzieningen betreft wordt alleen al de vleesconsumptie in to taal op 15.000 kg geschat. Tijdens deze wielerronden worden 1500 kippen veror berd, 300 dozijn eieren, 400 kg ham, 300 kg aardappelen, 1500 kg spaghetti, 3000 kg verse groenten, 300 kg kaas, 25.000 si naasappelen, 15.000 bananen, 24.000 pas teitjes, 2500 kg suiker, 700 kg rijst, 700 kg chocolade, 400 kg koffie en thee, 600 kg gedroogde pruimen en 40.000 liter wijn spuitwater en bier. In de officiële Tour-karavaan zal worden opgenomen een rijdende bank, rijdend postkantoor, een vrachtauto waarin een automatische wasmachine staat, een kap per, een privé-radio-station, een stomerij verscheidene helicopters en een speciale brigade van detectives. De Oostduitse Hildrun Claus heeft vrij dagavond in Oost Berlijn het wereldrecord verspringen dames verbeterd en gebracht op 6.42 meter. Zij verrichtte deze presta tie tijdens de landenwedstrijd Oost-Duits land-Rusland. Het oude record stond met 6.40 meter sedert 7 augdstus van het vorig jaar eveneens op haar naam. Koersen op Duindigt De draverijen en rennen, die rond de zondag op Duindigt te houden Grote Prijs der Lage Landen (een prognose namen wij gisteren op) zijn gegroepeerd, zijn op een enkele uitzondering na eveneens van een bijzonder goed gehalte. Eén daarvan is de Jariolain-prijs voor 3-jarigen. De machtige Zilvervos zal wel weer opnieuw de baas spelen over zijn jaargenoten, hoewel hij terdege moet oppassen voor de in het Noorden getrainde Zombro Pluto, Zegerus Hollandia en Zeno. Ook de goede 2-jarigen zijn van de partij Zonder fouten kan Alida W haar tweede zege boeken voor haar stalgenoot Axkit Hollandia en Auerhen S. Een mogelijk out sider is Amigo. Het 2500 meter lange openingsnummer brengt als groot favoriet aan de start Youngstar. De meeste tegenstand zal ko men van Yucatan en Yasmine. Bram Nottelman kan zich een morele steun verschaffen voor de Grote Prijs als hij in de Marjolaineprijs de goede Xanno Hanover naar de overwinning rijdt. Het zal tegen de zeer snelle Yankee Maid een kra nige zege kunnen worden- Xessidor en X Hanover zijn de kandidaten voor de overige plaatsen. Met 16 paarden in de draverij komen de amateurs uitstekend voor de dag. William Hanover kan gemakkelijk de baas blijven. Ypermoron en Wilco Maire zullen een graantje meepikken. Het enige gevaar kan nog komen van X Mieke Hollandia. In het stayersnummer kan de „eeuwige tweede" Wiiliam Z in zijn huidige grote vorm eindelijk eens winnen van Vitalis en Vrijbuiter. In het internationale nummer zal de Franse import Iniopile de baas kunnen blijven over Haon en de Amerikaan Curlew. De volbloeds leveren aan deze gala-dag voor de Nederlandse draf- en rensport eveneens een belangrijke bijdrage met het klassieke Van Brienen's Memoriaal en de Grote Prijs van Den Haag. In deze klas sieker voor 2-jarigen zal de zeer snelle Happy Time wederom kunnen winnen van Mermaid. In de ren voor de oudere klasse zal Derbywinnaar Sultan het onderspit delven tegen Sambo en de keuze van de Belg Del brassinne uit Le Faquin en Princesse Aldis Advertentie GOLDPLATE Prijzen ƒ1.50 - ƒ2.50 ƒ5.00 - ƒ5.50 - ƒ4.00 HFC staat er in de strijd om het lands kampioenschap voetbal heel fraai voor na de overwinning op Sportclub Emma tijdens het vorige weekeinde. Zondagavond (aan vang zeven uur) komt dezelfde tegenstan der naar Haarlem om een poging te wagen de achterstand in te halen. Vooralsnog geven wij de Haarlemse ploeg die slechts bij zeer grote tegenstand een punt uit handen zal geven de beste kansen. De stand in de kampioenscompetitie is op het ogenblik als volgt: HFC Sp. Emma Xerxes Velocitas 9—4 7—6 4—6 3—7 Bij de semi-profs speelt EDO dan ein delijk de beslissingswedstrijd tegen Hel mond, die zoals bekend op het terrein van NAC (aanvang half drie) in Breda is vast gesteld. De inzet is een plaats in de eerste divisie, de verliezer kan zich alleen hand haven door het tweetal wedstrijden tegen de tweede-divisieclub Wilhelmina tot een goed einde te brengen. Over de belangen die er op het spel staan behoeven wij niet uit te weiden en het zou wel eens kunnen zijn dat het resul taat van morgen een belangrijk argument is voor sprekers op de algemene vergade ring van EDO op maandagavond, wanneer de toekomstige status ter sprake komt. Ze- het lijkt dat de krachtsverhoudingen niet ver uiteen zullen liggen zondag en ook in felheid zullen de ploegen niet veel voor elkaar onder doen. De opstelling van EDO is nog niet be kend. Men heeft een ploeg van vijftien voetballers terdege voorbereid en uit die groep zal vanavond tijdens een bijzondere bijeenkomst het elftal voor morgen bekend worden gemaakt. Een stormachtige zuidwesten wind en hoge golven hebben het de deelnemers op de vijfde wedstrijddag van de Kieler Woche allesbehalve gemakkelijk gemaakt. De Zweed St. Wennerstroem kan daarvan meespreken. Zijn Star, waarvan de mast knapte, raakte op drift en pas na heel lang zoeken slaagden enkele boten van de Westduitse marine erin de „vluchteling" op te sporen en naar de veilige Kielse haven te slepen. De Zuidafrikaan McCurrach behaalde in de Finnjollen-klasse zijn tweede overwin ning, door vóór de 18-jarige Duitser Kuh- weide winnaar in 1960 op de eerste plaats te eindigen. De Nederlanders Koopmans met „Jose" en Willems met „Gold Finn" le verden een goede prestatie. Zij werden res pectievelijk zesde en zevende. Wayboer eindigde met „Spur" als zestiende. In 't to- taalklassement heeft Kuhweide met 4571 punten de leiding, met McCurrach die 4379 punten verzamelde op de tweede plaats. Bij de Draken legde Cor Groot met „Sem per Vagans II" beslag op de vijfde plaats. Nijbakker werd met „Joy II" zesde. De race werd gewonnen door de Deen Jensen, met de Duitsers Harmstorf en Gahde op de tweede en derde plaats. De derde Neder lander, Nolles, werd met „Goede Hoop" ne gende. Jensen heeft met 2604 punten de lei ding, gevolgd door Harmstorf met 2562 punten. De Italiaan Lapanje behaalde vrijdag zijn vijfde overwinning in de 5,5 meter klasse en is hiermede nu al winnaar van "Zijn" klasee^inw'deze^Kieier Woche. Met 50 punten heeft Rij dé lëiding. De Duitser Stein bezet' met 25 punte» de tweede plaats. Bij de F.D.'s eiste Kadelbach (West- Duitsland) vrijdag de eerste plaats voor zich op. Zijn landgenoot Dietrich werd tweede. In het totaalklassement staat de Duitser Kreidel eerste met 1088 punten, ge volgd door Dietrich met 969 en Kadelbach met 955 punten. In de Starklasse ging de overwinning naar de Amerikaan Ogilvy. Tweede werd de Duitser Bruno Splieth en derde zijn landgenoot Adollf. Splieth leidt met 1781 punten voor Bimmy Fischer (Did.) die 1601 punten heeft. luizend mensen moet verwerken. Dit 'aar verwacht men in Assen zelfs een 130.000 bezoekers." „En vergeet niet, dat al die mensen I— op één na die organisatie opbou- de tweede keer dat de races op het 16 km lange circuit bij Assen werden ver reden, kon men de Asser TT al inter nationaal noemen en dat is het tot nu toe niet alleen gebleven, nee, het is de race geworden waar de meeste inter nationale renners aan meedoen en het liefst aan meedoen. Vooral sinds in 1955 het nieuwe circuit van 7,7 km in gebruik is genomen. Dat nieuwe circuit is nu helemaal gelegen op eigen ter rein, zodat we niet meer met de Neder landse Heide Maatschappij behoeven te soebatten voor het verwijderen van de bomen". „Heel vroeger heb ik 's nachts wel eens stiekum benzine in bomen gegoten of bomen omgezaagd, die te dicht bij het circuit stonden en die we van de eigenaars niet weg mochten halen, hoe gevaarlijk ze ook voor de renners mochten zijn." De internationale renners komen het liefst naar Assen, omdat ze weten dat het misschien wel het veiligste circuit van de wereld is, maar ook omdat het nu zo kort is, dat ze het na enkele da gen trainen volledig kennen. In tegen stelling bijvoorbeeld tot het TT-circuit op het eiland Man, waar de rondes 60 ders ever een fietspad moesten, waar ze elkaar niet mochten passeren". Bertus van Hamersveld, een van de weinigen die over die eerste TT kan spreken als deelnemer, glimlacht als Piet Nortier hij aan die tijd terugdenkt. „We moes ten toen een dikke 300 km afleggen. Nu is het 200 km of een uur. We reden toen over zandwegen en over smalle wegen met aan weerszijden dikke bo men. Als er nu eer. boompje te dicht bij de baan staat wordt het circuit door de FIM afgekeurd. Gelijk hebben ze, veiligheid gaat voor alles. Maar in die eerste races dacht je daar minder aan. Die TT-s reed je met een eigen motor of als je een van de beteren was met een motor van een importeur. Als je tegenwoordig pech krijgt lig je eruit. Vroeger kon je nog snel een wiel ver wisselen bij een lekke band of een ket ting repareren en toch bij de eersten aankomen. Je stapte toen op je motor met een hele lading reserve-onderdelen bij je. In die eerste TT zat ik in de 500 cc klasse steeds aan kop, maar viel achteruit omdat ik in de laatste ronde een gebroken klepveer kreeg. Toch kwam ik geloof ik nog als vierde bin nen" „Die eerste TT," zo vervolgt Piet Nortier, „was nationaal, maar in 1927 kilometer lang zijn. Een ander groot voordeel van dit korte circuit in Assen is dat de toeschouwers de race veel beter kunnen volgen, ze zien de renners veel vaker en worden steeds door luid sprekers op de hoogte gehouden van de stand van zaken". „Er is een record aantal deelnemers uit alle landen en we verwachten een record aantal bezoekers. Wel een teken dat de motor nog lang niet afgedaan heeft. Vele mensen denken dat door de bromfietsen en de scooters het aantal motoren sterk verminderd is. Dat niet zo erg als men denkt. Vier jaar geleden waren er in ons land 130.000 motorbezitters, nu een dikke 120.000 De scooters en bromfietsen hebben de mo tor niet verdrongen. Ze zijn er bijge komen. De kopers van motoren, wat wij noemen het „leren volk", is een heel ander slag dan de kopers van scooters. Die laatsten zijn meestal de mensen, die nog geen geld genoeg heb ben om een auto te kopen. In ieder ge val heeft de motor in de sport nog lang niet afgedaan. Integendeel, hij wordt hoe langer hoe populairder. Dit jaar zijn er maar liefst al 400 internatio nale wedstrijden bij de FIM ingeschre ven en wat daar nog niet bij zal ko men De uitgestelde turndemonstratie van de Kennemer Turnkring ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan zijn vanavond (aan vang 7 uur) in de Noorderhout in Haarlem. De drumband van de gymnastiekvereni ging „Bato" zal bij de opening en sluiting medewerking verlenen. In de eerste klasse A van de cricket competitie heeft Rood en Wit I een thuis wedstrijd (te spelen op het veld van BMHC in Bloemendaal) tegen HCC II. De reser ves van R. en W. (1 B) krijgen in Rotter dam Excelsior als tegenstander. Ook Haar lem trekt naar Rotterdam, waar Sparta de ontvangende club is. Dit weekeinde houdt de Delftsche Stu denten-Roeivereniging Laga lustrumwed strijden op De Vliet tussen Delft en Rijs wijk. Men heeft hier een redelijke twee ploegen baan uitgezet. De geringe breedte van de Vliet laat het starten van meer dere pioegen niet toe. Men heeft een bevre digend aantal inschrijvingen ontvangen en als gevolg van de twee ploegen baan zal er een groot aantal voorwedstrijden moe ten worden verroeid. Hierbij zal het zeker spannend toegaan. Op de banen van het tennispark „Wim bledon" in Overveen worden zondag de eindstrijden gespeeld van Haarlem. Deze week heeft men door d. gunstige weers omstandigheden zeer intensief kunnen spelen, waardoor de kandidaten voor de halve-eindstrijden enkelspel in het A-toer nooi reeds bekend zijn. Bij de heren zijn dit titelhouder Cees Nieland, die Tonny den Hartog zal ont moeten; Hans Steffelaar en O. Bando, een Haagse scholier van het Kennemerlyceum, zorgde voor een grote verrassing door de HLTC'er Reus te verslaan. Bij de dames komen in de halve finale uit: Yvonne Harms tegen Cockie v. d. Broek en Yvonne Verheek tegen mevrouw M. Gaus. Kea Okker verblijft in Amerika en moest verstek laten gaan, haar broer Tom Okker kon om studieredenen niet aan dit toernooi deelnemen. De finales worden zondagmorgen om tien uur begonnen en zullen mogelijk tot vier uur de dag vullen. Op het gemeentelijk sportterrein aan de Prins Bernhardlaan in Haarlem-Oost speelt zondagmiddag om twee uur Rapidi- tas voor de hpofdklasse-promotiecompe- titie tegen Tonido. De gasten nemen de eerste,, plaats in. Het Nederlands amateurelftal heeft zijn tournee door IJsland vrijdagavond beslo ten met een grote overwinning op de lei dende IJslandse club Akranes. De Neder landers zegevierden met 11-1. na bij de rust reeds een voorsprong te hebben gehad van 8-1. Akranes, de club uit de gelijknamige stad, mag de laatste tien jaar in het IJs landse voetbal een leidende rol hebben ge speeld zij heeft zo'n beetje een abonne ment op de kampioenstitel en spelers van de club vormen de kern van het IJslandse elftal in de wedstrijd tegen de Neder landse amateurs verloor zij veel van haar glans. Officials van de IJslandse Voetbalbond hadden Akranes aangeraden om de ploeg met enkele gastspelers te versterken, maar de clubbestuurders wilden hiervan niets weten. Zij achtten hun ploeg sterk genoeg om de Nederlanders goed partij te kun nen geven. Binnen een kwartier hadden onze land genoten al een voorsprong van 3-0, die na een half uur spelen was uitgebreid tot 7-0. Het doelpunt, dat de IJslanders vier minuten voor de rust op het scorebord brachten, werd door de 3000 toeschouwers met een wrang lachje ontvangen. In de tweede helft verminderde druk op het IJslandse doel, doordat de Nederlan ders het verder wel geloofden. Niettemin konden zij nog drie doelpunten aan de stand toevoegen, waardoor zij in de dub bele cijfers kwamen. De aardigheid was er toen al lang af. Bertus van Hamersveld „Dit is de eerste keer", zo besluit de heer Nortier, de nestor van de motor, sport in ons land, „dat ik geen prog nose durf te stellen voor de komende wedstrijden. Het enige wat ik durf te zeggen is, dat in de 125 en 250 cc een overheersing van de Japanse Honda motoren verwacht wordt. Die Japan ners zijn twee jaar geleden eens bij een TT komen kijken. Zij leerden welk een enorme publiciteit het winnen van zo'n race voor de fabriek oplevert en gingen aan het knutselen. Vorig jaar kwamen ze voor het eerst met de Hon da's uit, presteerden nog weinig, maar keken de kunst goed af. Nu komen ze op de proppen met splinternieuwe, tech □isch uiterst geraffineerd samengestel de motoren en met de beste rijders, ledeie insider verwacht dat ze de Euro pese fabrieken van de baan zullen ve gen. Ook de Chinezen gaan nu aan de gang. Wie weet waar die straks mee zullen komen Cricket Een zwaar bevochten century van de 24-jarige Bill Lawry, die zijn debuut maakte in testcricket, bezorgde Austra lië op de tweede dag van de tweede test match tegen Engela'nd in Londen (Lord's) een kleine voorsprong. (28,6 voor 8). Lawry redde Australië na een pover be gin van 88 voor 4 als antwoord op het bescheiden Engelse eerste inningstotaal van 206. Nadat de gasten een voorsprong had den genomen, viel Lawry's wicket bij een score van 130. Ken Mackay en Graham McKenzie stelden Australië in staat de tweede dag af te sluiten met een voor sprong van 80 runs met nog twee wickets in handen. Goede steun genoot Lawry van Norman Harvey, met wie hij 's morgens de strijd had hervat bij een score van 42 voor 2, en van Peter Burge, die tot een waarde volle produktie van 46 runs kwam. Toch deden de Engelse pace-bowlers verdienstelijk werk door de Australische voorsprong binnen de perken te houden. Vooral Brian Statham was in voortreffe lijke vorm.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 19