Indonesië wil met N.-Guinea-raad spreken Conclusie van prof. Duynstee uit gesprek met Nasoetion Nederlanders op roof uit in Hamburg liamol weer vandaag! HET WEER Akkoord over herziening arbeidsvoorwaarden N.S. Borgward-Skoda COIFFURES DE VRIES AUTO UNION - DKW Groep-Rijkens overweegt een petitionnement GOOD v. LOON's 5938 kilometer per uur voor Amerikaanse X-15 Als Atjeh Niet gelukkig K.V.P T elevisie-interview met Nasoetion „DE HOUTHAL" „BOUWPAKKETTEN" o.a. In juli tweede Amerikaan de ruimte in Het woord is aan N.V. Garage VERBEEK BORGWARD ARABELLA HARRY OOMEN Droog Aan het strand: Prijzen vanaf 5.695. AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. CARROSSERIEFABRIEK CHRISTI AANSE Uitdeuken - Repareren s&é' M 0 R Rl S "6efore you êuij! NYLON REGENJASSEN In de krant van heden: Weerrapporten1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 4, 7 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3, 4, 7 Proces valsemunters4 Taal-laria 4 Kerkdiensten5 Uit stad, en omgeving5, 6, 7 In de Vishal en op zee6 Films 6 Kunst 9 Horen en Zien9 Feuilleton 11 Puzzel11 Panda en andere beeldverhalen 11 Erbij 13-18 Scheepsberichten 18 Economisch nieuws18 Beurs 18 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" ZATERDAG 24 JUNI 1961 46e JAARGANG NUMMER 195 T T _grii_|p «A JL Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I ykA "I T 1 S b 1 T 1 BB T Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. I I 1 J 1 f 1 Jf tij I 1 I ii SSL franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. lill A Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Telefredactie 5389, na kantooruren 5080. DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. Hoofdredacteur; Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijkg Redactiechef te IJuruiden, I. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: F. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mijp (Van onze Haagse redacteur) Vannacht heeft in het Haagse hotel, waar hij logeert, de Nijmeegse hoog leraar professor Duynstee aan premier De Quay verslag uitgebracht van zijn eendaagse bezoek aan Parijs en zijn ge sprek, dat hij in de Franse hoofdstad heeft gehad met de Indonisische minister van Defensie, generaal Nasoetion. Pro fessor Duynstee is lid van de veelbespro ken groep-Rijkens. „Indonesië is bereid een voorstel, dat de indruk maakt serieus te zijn, te over wegen", zo vertelde de hoogleraar ons. „Als een dergelijk voorstel wordt bij voorbeeld beschouwd dat de Indonesi sche regering de gelegenheid krijgt te spreken met de Papoea-bevolking van Nieuw-Guinea, in het bijzonder met de Papoea-leden van de Nieuw-Guinea- raad. Er zou een studie-commissie moe ten komen van Nederlanders en Indone siërs en de Indonesische leden zouden Indien Nederland zou willen medewer ken om ook een groep Indonesiërs de ge legenheid te geven een bezoek aan Nieuw- Guinea te laten brengen, dan zou reeds een zeer belangrijke stap zijn gedaan naar een goede verstandhouding, aldus het door professor Duynstee gemelde Indone sische standpunt. „Laat ons met de Papoea's praten", zo is van Indonesische zijde gezegd. „Wij zouden hun dan duidelijk kunnen maken, dat zij door ons als gelijken worden be schouwd. Professor Duynstee heeft overigens de indruk, dat Indonesië de Nieuw-Guinea- Raad in stand zou willen houden en even tueel uitbouwen. Hij heeft ook goede hoop dat Nieuw-Guinea de status van „Daerah Istimewa" (bijzonder gebied) zou kunnen krijgen op dezelfde wijze als ook Atjeh deze status heeft. Indonesië wil de zelf beschikking van de Papoea's niet met voe ten treden en na verloop van tijd zouden zij eigener beweging kunnen besluiten een deel te gaan worden van Indonesië. Indonesië zou, indien een dergelijk plan zou worden verwezenlijkt, loyaal en vriendschappelijk bereid zijn de diploma tieke betrekkingen met Nederland te her stellen. De man, die in Indonesië met alle aan gelegenheden Nieuw-Guinea betreffend, is belast, is generaal Nasoetion. Hij is dus zeker bevoegd over de hierboven geschet ste gedachte zijn mening kenbaar te ma ken, zo werd ons medegedeeld. Het zou bovendien geenszins noodzake lijk zijn dat er met te grote voortvarend heid te werk zou worden gegaan. Er wordt bijvoorbeeld gedacht aan een min of meer officieel antwoord in de loop van Nasoetion dan, zoals gezegd, contacten op kunnen nemen met leden van de Nieuw-Guinea- Raad en dezen kunnen uitnodigen een bezoek aan Djakarta te brengen. Zulk een studie-commissie zou zich een beeld kunnen vormen van de situa tie in het „andere" gebied. Indonesië zal Papoea's, die een bezoek aan Djakarta brengen, als volwaardige staatsburgers beschouwen en hun laten zien hoe het leven in Indonesië is en ook hoe men in Indonesië werkt. Dit mag dan misschien technisch minder volmaakt zijn dan in West-Europa het geval is, het enthou siasme, zo werd door generaal Nasoetion gezegd, is er echter zeker zo groot. (Van onze Haagse redacteur) Naar wij menen te weten bestaat er in de groep-Rijkens ernstige ontstemming over de wijze waarop in sommige pers organen wordt geoordeeld over de activi teiten, die in het bijzonder door enige vooraanstaande figuren uit deze groep zijn ontwikkeld ten aanzien van de ver standhouding met Indonesië. Ook in departementale kringen heeft de groep enige malen bemerkt, dat men niet alleen afkeurend oordeelt over deze activiteiten, maar eveneens de vraag heeft laten vallen, of zij geen strafbaarheid ten gevolge zouden kunnen hebben. In de groep-Rijkens is als reactie hierop de ge dachte geopperd gebruik te maken van het grondwettelijke recht van petitie. Men schijnt te menen, dat het Nederlandse volk in meerderheid achter een petition nement zal staan, dat beoogt de regering tot grotere activiteit te bewegen teneinde tot betere betrekkingen met Indonesië te komen. aanstaande september. Men is zich in In donesië evengoed als m Nederland bewust dat het niet bestaan van diplomatieke be trekkingen zeer nadelig is. Zouden die een maal hersteld zijn, dan kunnen allerlei andere onderwerpen weer aan de orde worden gesteld. Professor Duynstee zei in dit verband te denken aan de verkoop van Indonesische produkten op de Nederland se markt. Bijster gelukkig is men in Indo nesië namelijk niet met de proeven om Indonesische produkten op andere West- europese markten te verhandelen. Er kan dan ook gedacht worden aan betaling van de in beslag genomen bedrijven en bezit tingen. Van de opbrengst der bedrijven wordt jaarlijks drie percent gereserveerd om eventueel later aan de eigenaren te worden uitgekeerd. Zo zijn er nog vele andere onderwerpen, die op korte termijn aan de orde kunnen worden gesteld, aldus professor Duynstee. Een der belangrijkste problemen, waar voor Indonesië zich ziet gesteld, is wel de wijze waarop de Sovjet-Unie de neutralis- tische positie tracht te ondergraven. Als Indonesië niet neutralistisch kan zijn, dan zal het moeten kiezen tussen het Ameri kaanse en het communistische bloc. Dat wil Indonesië trachten te voorkomen. Professor Duynstee verklaarde tenslotte een bijzonder prettige herinnering te heb ben aan het gesprek met generaal Nasoe tion. Hij hoopt van harte, dat de Neder landse regering, die tot nu toe van alle- besprekingen een verslag heeft ontvangen, de bereidheid zal kunnen opbrengen om de noodzakelijke stappen te doen en bete re verhoudingen te scheppen. „Tot nu toe is Nederland er slechts in geslaagd de be trekkingen steeds slechter te doen wor den. Mogelijk kan door het volgen van deze, misschien wat ongewone, weg een wijziging ten goede ontstaan", zo zei hij. Professor Duynstee heeft gisteravond ook dr. Paul Rijkens op de hoogte gesteld van het resultaat van het onderhoud met generaal Nasoetion. Vanochtend om elf uur zou in Hotel Cen traal te Den Haag een vergadering worden gehouden van het bestuur van de Katho lieke Volkspartij, leden van het bestuur en Tweede-Kamerfractie van de K.V.P en een aantal vooraanstaande figuren van deze partij. Professor mr. F. J. F. M Duynstee, hoogleraar in het staatsrecht aan de Rooms-Katholieke universiteit van Nijmegen, zou daar een verslag uitbren gen van zijn onderhoud met de minister van Defensie van Indonesië, generaal Na soetion. (UPI) Professor Duynstee verwachtte, dat dr. C. L. Patijn van de Partij van de Arbeid maandag of dinsdag in Bonn een gesprek zal hebben met generaal Nasoetion over hetzelfde onderwerp. De V.P.R.O. heeft donderdag en giste ren in Parijs een televisiereportage ge maakt van de aankcmst en het bezoek van de Indonesische minister van Defensie, generaal Nasoetion in Parijs. Vermoedeljk zal generaal Nasoetion de gelegenheid krijgen om het Nederlandse televisiepu bliek toe te spreken. Advertentie ie Radio- en T.V.-meubel 97. HOUT - TRIPLEX en BOARD KENNEMERLAAN 159 - TELEFOON 7770 CAPE CANAVERAL (AFP) Van wel ingelichte zijde te Cape Canaveral in Florida is vrijdag vernomen dat de tweede Amerikaanse ruimtevaarder waarschijnlijk omstreeks 18 juli een ruimtevlucht zal maken. Hij zal daarbij evenals de eerste Amerikaanse astronaut Shepard gebruik maken van een „Mercury-cabine. De 21 meter lange Redstone-raket, die voor de lancering van de cabine zal wor den gebruikt, is vrijdag op een lanceerblok geplaatst. In de eerste helft van juli zul len talrijke proeven met de gereedstaande raket worden genomen. Voor deze ruimtevaart zou luitenant-ko lonel John Glenn van de mariniers of ka pitein Virgil Grissom van de luchtmacht worden aangewezen. E. Estaunié: Zelfzucht doodt alle geluk. Advertentie Bloemendaalseweg 1-9 - Bloemendaal Telefoon 52301 - t f 1 ->V - v v-y A,"v Ac. 4* Onder de naam „Delta, einde eerste fase" houdt de Zeeuwse Landbouw Maatschappij bij Kamperland op Noord-Beveland, waar de primaire dam van het drie-eilandenplan op de Noordbevelandse kust aansluit, een grote Zeeuwse manifestatie. Vrijdag werd op het strand een schouwspel vertoond, ontsproten aan het brein van Carel Briels. Advertentie Lange Nieuwstraat 497 fel 7302 Adviezen omtrent haar. en huidbehandeling AUTOBEDRIJF Lange Molenstr. 12 Tel. 10463 - 19000 Tussen de vertegenwoordigers van de di rectie en het personeel van de Nederland- overeenstemming bereikt over de hei - ziening van de secundaire arbeidsvoor waarden van het spoorwegpersoneel. Een rapport van deze paritaire commissie is aan de directie en de personeelsraad van de N.S. aangeboden. Na behandeling in de vakorganisaties zal in een bespreking tus sen directie en personeelsraad ten aanzien van de voorstellen een beslissing worden genomen. Daarna zal voor een aantal pun ten de goedkeuring van de bevoegde autori teiten worden gevraagd. De overeenstemming werd bereikt over de elf in bespreking gekomen onderwer pen. Uit de toelichting daarop blijkt, dat de nieuwe regeling neerkomt op de vol gende bedragen: De Hamburgse politie speurt nog steeds naar de 28-jarige Rotterdamse zeeman J. L. die samen met de inmiddels gegrepen 25-jarige Amsterdammer K. W. de overval pleegde in een juwelierswinkel in het cen trum van Hamburg, waarbij de 55-jarige winkelier Clusmann ernstig werd gewond door slagen met een ploertendoder en zijn 58-jarige buurman Sehuckmann een schot in de buik opliep, waaraan hij in een zie kenhuis is overleden. De politie vermoedt dat de, gezochte, die een pistool bij zich had, ergens in Hamburg is ondergedoken. Hij had geen cent bij zich. De aan de juwelier ontroofde porte feuille, met een bedrag van 720 mark is op de gearresteerde W. gevonden. Deze heeft verklaard dat zij de overval hadden beraamd om aan geld te komen. De politie vond op W. een gummiknuppel. De twee Nederlanders bleken enkele dagen geleden in Kopenhagen van een vrachtboot afgemonsterd te zijn en van daar naar Hamburg te zijn gegaan. Zij waren reeds donderdag in de winkel van Clusmann geweest, zogenaamd om zich polshorloges te laten tonen. Advertentie Verwachting tot morgenavond: Droog weer en perioden met zonneschijn. Weinig verandering in temperatuur. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee Iets warmer dan de laatste dagen en vrij zonnig met een zwake tot matige zuidwestelijke wind. Over dag kan de temperatuur oplopen tot 19 a 20 graden. Temperatuur van het zeewater 16 graden. Vooruitzichten: Geleidelijk nog iets warmer. Advertentie incl. verwarming Hoofdagent voor Haarlem en Omstreken, Bloemendaal - Korte Kleverlaan 30-40 Telefoon 02500 - 51301 Advertentie Lange Herenstraat 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (Bil KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 N.S. zo gewijzigd te krijgen, dat er op korte termijn van een „waardevol overleg" kan worden gesproken. De verlofkorting, waarover men het in de paritaire com missie eens is geworden, noemt de reso lutie onaanvaardbaar en de vergoeding voor de zogenaamde „onregelmatigheid in kwadraat" beslist onvoldoende. De resolu tie verlangt ten slotte van het hoofdbe stuur bij niet inwilliging der eisen een mo delactie. Ook de afdeling Utrecht van de Neder landse Bond van Vervoerspersoneel heeft reeds gesproken over het resultaat van het overleg en dringt er op aan de verbete ringen te doen ingaan met ingang van de zomerdienstregeling 1961 (terugwerkende kracht) en niet met ingang van de winter- dienstregeling. 1) Voor onregelmatige dienst: 1,- per uur op zon- en feestdagen, 0,75 per uur op zaterdagen van 22 tot 24 uur en op maandagen van 00.00 tot 04.00 uur, f 0,50 per uur op zaterdagen van 00.00 tot 22.00 uur en op andere werkdagen van 00.00 tot 06.00 en van 22.00 tot 24.00 uur. 2). Personeel, dat in dienst komt of uit dienst gaat tussen 01.00 en 04.00 's nachts krijgt één uur onregelmatigheidsbijslag ex tra. (Op zon- en feestdagen dus 1.— 's maandags 0,75 en de overige nachten 0,50). 3. In geval van ziekte worden voortaan de onregelmatigheidsbijslagen over de af gelopen periode meegeteld bij vastelling van de uitkeringen. 4). In een aantal gevallen wordt voor de reistijd naar en van het werk het uur loon betaald. 5) Als geen vast dienstrooster geldt wordt voor overwek en voor werk buiten de gebruikelijke diensttijd, een uniforme vergoeding van 0,50 per uur uitbetaald. 6). Personeel, dat 's avonds, 's nachts en in de vroege ochtend bereikbaar moet zijn, krijgt 1,1 per nacht. Bereikbaar heid op zondag wordt gehonoreerd met 3,-. 7). Personeel, dat na oproep binnen twee uur in dienst komt, krijgt per geval 2,50. 8). Worden de voorgeschreven diensttij den gewijzigd, terwijl er een kortere tus senperiode is dan twee kalenderdagen, dan wordt een vergoeding van 1,- be taald. 9. De wijziging van de bestaande verlof regeling houdt verband met de invoering van de vijfdaagse werkweek. In het alge meen komt het erop neer, dat de daar door vrijkomende dagen voor de helft voor rekening van het bedrijf, voor de helft voor rekening van het personeel komen. 10. Dienstdoen op algemeen erkende christelijke feestdagen wordt voortaan ge compenseerd met een extra vrije dag. 11. Bij de nieuwe regeling vergoeding van reis- en verblijfkosten is nu onder andere een aparte regeling ge troffen voor mensen, die meer dan vijf kilometer van hun standplaats wonen en geen gebruik van de trein kunnen maken. In totaal is met deze verbeteringen een bedrag van acht a tien miljoen gulden ge moeid. Eerste critiek De afdeling Heerlen van de Nederlandse Katholieke Bond van Vervoerspersoneel heeft gisteravond met algemene stem men een resolutie aanvaard, waarin van het hoofdbestuur en van het bestuur van de bedrijfsgroep „Spoorwegen" met klem wordt gevraagd de verbeteringen van de secundaire arbeidsvoorwaarden, waarover de paritaire commissie het eens is ge worden, niet per 1 oktober 1961, maar reeds op 1 juli te laten ingaan. Eveneens is met klem gevraagd een actie te voeren om de overlegprocedure met de directie van de EDWARDSBASIS (Califomië) (Reuter) Een Amerikaans X-15-raketvliegtuig heeft vrijdag 5.938 kilometer per uur ge vlogen. Door de snelheid die dit experi mentele toestel bereikte, werd de metalen huid verhit tot 387 graden Celsius. De X-15 werd op deze recordvlucht bestuurd door majoor Robert White van de Amerikaanse luchtmacht. Hij zette de vlucht door, hoe wel reeds in het begin de luchtdruk in zijn stuurhut terugliep, waardoor zijn drukcostuum bol ging staan. Hierdoor werd het voor majoor White moeilijk zijn armen te bewegen. Hij moest het toestel blijven besturen met de knuppel in het midden van de stuurhut in plaats van met een aan een kant aangebrachte stuurknup- pel voor grote hoogten. De zwarte lak op het vliegtuig bleek na de vlucht gedeelte lijk te zijn verschroeid. Toen invlieger White zijn hoogste snel heid en grootste hoogte 110.000 voet (33,528 kilometer) had bereikt, liet hij het experimentele toestel een serie manoeu vres uitvoeren, waarbij hij de terugkeer van een ruimteschip in de dampkring na bootste.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1