Lusten en lasten ongelijk verdeeld in wetsontwerp Onderwijs hoofdschuldige aan mislukken vakantiespreiding AGENDA Bittere woorden in Zeeland over het regeringsbeleid GUPA u FUNKE Gatsonides wint weer met Citroën ontharing depilan Lasten voor iedereen met een inkomen „Fatsoenlijke vrouwen die onfatsoenlijk stelen" Dreigementen van Venezolaanse vakbond Permanent hulpfonds voor de landbouw Minister Korthals ontweek discussie K.L.M. moet 350.000 dollar betalen Meer bewolking EDELROG •I I ZATERDAG 24 JUNI 1961 A Igemene kitiderbijslagverzekering IS ALTI3D NOG VEEL LEKKERDER III Kerkelijk nieuws AN.W.B.VOORZITTER Wettelijke regeling gevraagd Haarlem V elsen-IJ muiden EGCERSMAN Gr. Houtstr. 164 (b.d. Houtbrug) Beverwijk Duitsers met valse cheques Waterdichte auto lifiiiWli Zeeuws initiatief: Jeugd en vrije tijd Hoge Raad stelt radio handelaar in het gelijk van Ceta-Bever iiiiimiiiiimiMiiimiiimmmmiiiiiiii si Iedereen zal in de toekomst ongeveer twee percent van zijn inkomen moeten storten in een fonds voor kinderrijke ge zinnen. Dit is, op z'n kortst gezegd, het doel van de Algemene Kinderbijslagwet (A.K.W.), waarover de Tweede Kamer haar oordeel zal moeten uitspreken. Op die manier zal jaarlijks een kleine 400 miljoen gulden beschikbaar komen om te worden verdeeld onder kinderrijke gezin nen. Voor de loontrekkenden zal er in de praktijk niet veel veranderen. Zij ontvan gen reeds bijslag voor al hun kinderen. Het enige verschil zal zijn, dat hun pre mie niet meer direct door de werkgever wordt betaald, maar zal worden ingehou den op het loon (net zoals bij de A.O.W.) met volledige compensatie. De niet-loontrekkenden zijn totdusver buiten de kinderbijslag gebleven. Alleen voor de groep met de laagste inkomens is er een regeling: op grond van de Nood wet Kleine Zelfstandigen ontvangen zij kinderbijslag uit 's rijks kas. Alle niet- loontrekkenden (middenstanders, boeren, tuinders en andere zelfstandigen) zullen nu ook de lusten gaan genieten en de lasten gaan dragen van de kinderbijslag in dien het wetsontwerp althans in de huidi ge vorm zal worden aanvaard. De lusten zijn alleen voor ouders met meer dan twee kinderen, de lasten voor iedereen. De A.K.W. voorziet in een bij slag van het derde kind af. De bijslag varieert (per kind en per kwartaal) van ƒ60,- tot ƒ90,- om precies te zijn: ƒ61,62 voor het derde kind, 82,68 voor het vier de en vijfde, en 91,26 voor zesde en vol gende kinderen. De progressie in de bij slag eindigt dus bij het zesde kind. Het recht op bijslag houdt op wanneer de kinderen 16 jaar worden. Voor stu derende en invalide kinderen kan men echter bijslag krijgen tot hun 27ste jaar. Die gelden dan bovendien voor twee. De lasten zijn voor iedereen die inko men geniet, van zijn 15de tot zijn 65ste jaar. De mogelijkheid bestaat dus, dat men vrijwel zijn leven lang twee percent van zijn inkomen zal gaan betalen voor een verzekering, waarvan men nooit een uitkering zal ontvangen. Het gaat er om zoals de regering bij de schriftelijke voorbereiding van het komende Kamerde bat heeft gesteld „de positie van de gezinnen met meer kinderen te verbete ren, waarvoor de gehele gemeenschap een bijdrage zal moeten leveren". Dit ver doorgevoerde solidariteitsbegin sel is een der voornaamste bezwaren van liberalen en Christel:jk-historischen tegen de nieuwe wet. Advertentie Hofleverancier Wat betreft de „lusten" wordt de soli dariteit weer niet helemaal doorgetrokken. Want alleen de loontrekkenden zullen bij slag (blijven) ontvangen voor het eerste en het tweede kind. Ook dit belooft een belangrijk punt van discussie te worden. Hierbij rijst direct de vraag, of het rijk niet een deel van de lasten kan dragen om het zodoende toch mogelijk te maken dat zelfstandigen voor al hun kinderen bijslag zullen krijgen. De regering heeft deze sug gestie bij de voorbereiding van het komen de Kamerdebat van de hand gewezen. Tot welke resultaten het Kamerdebat, dat dinsdag begint, zal leiden, blijft een open vraag. Daar de regeringspartijen sterk verdeeld zijn (K.V.P. vóór, V.V.D. en C.H.U. tegen, terwijl de A.R. een mid denpositie inneemt), kan het kabinet-De Quay in een moeilijke positie geraken. „Er komen hier hoe langer hoe meer fatsoenlijke vrouwen uit betere kringen, die onfatsoenlijk stelen," zei de Rotter damse politierechter tegen een dame die in 'n modemagazijn een mantelpakje, een sweater en een paar sokken had gestolen. „Het is onbegrijpelijk," verzuchtte de politierechter. „U kreeg ƒ80 a 100 per week van uw man. die een inkomen van meer dan 10.000 heeft." De dame kon geen woord uitbrengen. Haar verdediger vertelde dat in het gezin eindeloos met ziekte werd gekampt. Dat kost veel geld en bovendien kon de vrouw alle moeilijkheden geestelijk niet aan. De officier van Justitie eiste 60 boete en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf. „Vrouwen als u gaan bij mij eigenlijk de gevangenis in", zei de politierechetr, die voor deze keer nog vonniste conform de De Venezolaanse vakbondcentrale heeft zich tegen Nederland gekeerd omdat de Nederlandse Antillen geweigerd hebben de zeven Venezolaanse officieren, die met een vliegtuig naar Curagao waren ge vlucht, aan Venezuela uit te leveren. De vakbondcentrale gaf deze verkla ring uit nadat het Venezolaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken te kennen had gegeven dat het een Nederladse nota over het incident van twee weken geleden had afgewezen. In de Nederlandse nota werd geprotesteerd in verband met het vuurge vecht dat ontstond toen ^ïet vliegtuig op Curagao landde- Venezuela heeft de uitlevering van de zeven mannen gevraagd, die hun bewa kers tijdens de vlucht van de militaire gevangenis in Puertc Cabello naar Cara cas hadden overmeesterd en de piloot ge dwongen naar Curagao te vliegen. Zij zouden in Caracas voor de krijgsraad ko men voor hun aandeel in de kortstondige militaire revolte van verleden jaar tegen de regering van president Bétancourt. De Antilliaanse regering heeft de uitlevering geweigerd. De vakbondcentrale in Caracas heeft ge dreigd stappen te doen „om de Venezo laanse souvereiniteit" te verdedigen in dien de gevangenen niet zouden worden uitgeleverd. In de verklaring werd niet gezegd welke stappen gedaan zouden wor den. De Venezolaanse vakbond van arbei ders in de olie-industrie heeft gedreigd geen ruwe olie te verschepen naar olie raffinaderijen op Curagao, tenzij de ge vangenen worden teruggezonden. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oldebroek (toez.) T. Lange- rak te Vinkeveen. Geref. Kerken Beroepen te Leerdam G. Vesseur te Roekan je. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Almelo P. N. Ribbers te Noorsche Schut. „Een wettelijke regeling van de vakan tiespreiding op de scholen is in Neder land thans de enige mogelijkheid. Het onderwijs is een van de hoofdschuldigen van het tekort aan vakantie-accommoda tie, aan de samenballing van vakantie gangers, aan de verkeerscongesties van half juli tot half augustus. Het is tijd om ben, dié totmogttoe een betere vakantie- spreiding,hebben Tegengehouden, te wij zen op hun bedenk'ëlijke hötfdirig:" Dit zèi tijdens de algemene vergadering van de A.N.W.B. de bondsvoorzitter, mr. W. A. Offerhaus. Hij noemde het beschamend dat het streven om tot een spreiding van de schoolvakanties te komen nog steeds niet c Concertgebouw: maandag 20 u.: Leer lingenuitvoering door Haarlems Muziek instituut. Openluchttheater, Bloemendaal: zondag 20.15 u.: Dutch Swing College Band. BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Blonde meisjes voor Havana", 18 j. Frans Halstheater: Dagelijks 14 ,19 en 21.15 u., dinsdag echter 14 en 20 u.: „De duivelsclub", 18 j. Lido Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Alleen de zon als getuige", 18 j. Vandaag 23.30 u.: „De drift van het bloed", 18 j. Luxor Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „De wilde deser- téur", a.l. Minerva Theater: Vandaag en zondag 19 en 21.15 u.: „Klokslag midernacht", 14 j. Zondag 14 en 16.15 u.: „Stad op stelten", a.l. Maandag 20.15 u.: „Te jong voor liefde", 14 h Rembrandt Theater: Dagelijks 14 ,19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Fabriek van officieren", 14 j. Zondag 11 u.: „Don Giovanni", 14 j. Roxy Theater: Dagelijks 14.30, 19 en 21.15 u., zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Pa trouille des doods", 14 j. Maandag tot en met donderdag: „Revolverhelden",'14 j. Studio Theater: Dagelijks 14,15, 19 en 21.15 u., zondag echter 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Dieven hebben het ook moeilijk", 14 j. Zondag 11 u.: „In het jachtgebied der haaien", a.l. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag en zondag 20 u.: „La vérité", 18 j. Zondag 14.30 u.: „A en C als loodgieters", a.l. Maandag 20 u.: „Nooit op zondag", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Bloemenheuvel (Overveen): Tot 26 juni ere-expositie ter gelegenheid van de 90ste verjaardag van Oscar Mendlik. Dagelijks 1017 u„ zondags 14—17 u. Kunstzaal in 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Tot 1 juli expositie van teke ningen en grafiek van Harry Prenen. Dagelijks 1022 u. Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 25 juni expositie „Drie eeuwen prentkunst" (keuze uit verzameling D. Harting). Dagelijks 10—17 u., zondag 13— 17 u- Kunstzaal De Ark (Nieuw Heiligland 13): Tot 2 juli expositie van schilderijen, tekeningen en plastieken van Josum Wal stra. Dagelijks 9—17 u„ tevens ma., wo. en vr. 1820 u. DIVERSEN Helikopterterrein (Wagenweg): Circus Williams: Vandaag en zondag 20 u., zondag bovendien 15 u. Speelweide Noorderhout: Vandaag 19 u.: Turndemonstratie door Kennemer Turn kring. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 23 juni). ZATERDAG 24 JUNI City-theater: 19 en 21.15 u.: „De troit- toirs van Chicago". Rex-theater: 20 u.: „Om de zonden huilt men later". Gemeentelijke bibliotheek: 1617.30 en 1921 u.: Expositie werkschuitclubs ZONDAG 25 JUNI City-theater: 15 u.: „Het koninkrijk dei- humor", 19 en 21.15 u.: „De trottoirs van Chicago". Rex-theater: 15 u.: „Vlucht uit Fort Bravo", 20 u.: „Om zonden huilt men later". MAANDAG 26 JUNI City-theater: 20 u.: „Zeven jaar pech". Rex-theater: 20 u.: „Om de zonden huilt men later". Pieter Vermeulen-museum: Cultureel Centrum, 9.3012 en 1416.30 u. Gemeentelijke bibliotheek: 1617 en 19—21 u.: Expositie werkschuitclubs Advertentie „G. I. „De ZATERDAG 24 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: Blues". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: bachanalen van Raspoetin". W.B. Theater, 20 u.: „Ec plunderaars". ZONDAG 25 JUNI Kennemer Theater, 14.30 u.: „Artiesten en modellen"; 16.30, 19 en 21.15 u.: „G. I. Blues". Luxor Theater, 14.30 u.: „Weduwnaar met drie dochters"; 16.30, 19 en 21.15 u.: „De bachanalen van Raspoetin". W.B. Theater, 14.30 u.: „Kouwe drukte"; 16.30 en 20 u.: „Hyena's van de wereld stad". MAANDAG 26 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „G. I. Blues". W.B. Theater, 20 u.: „Hyena's van de wereldstad". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De bachanalen van Raspoetin". verwezenlijkt is. Meer dan tien jaar be staat hierover al overleg met de onderwij s- instanties. Op basis van vrijwilligheid blijkt het echter niet te lukken. Bedreiging van natuurschoon Mr. Offerhaus stelde zich met nadruk achter de verklaring van de minister van Landbouw, dat een verdere ontginning van woeste grond zoveel mogelijk moet worden voorkomen. Een andere bedreiging vormt de eis van Defensie binnenkort over 2400 ha. terrein te kunnen beschikken voor oefeningen met tanks. Ook over de moeilijke positie van de landgoedeigerraren sprak mr. Offerhaus. De bond heeft zich, tezamen met de Ver eniging tot Behoud van Natuurmonumen ten, tot de regering gewend met het ver zoek de belasting voor landgoederen aan zienlijk te verlagen. Na 16 jaar nog geen kampeerwet Opnieuw drong mr. Offerhaus aan op een Kampeerwet. „Het is thans 'zestien jaar geleden, dat wij de minister op de wenselijkheid van 'n Kempeerwet hebben gewezen. Alleen al op sociaal-hygiënische gronden is een landelijke regeling van de ze materie broodnodig," zei hij. Wat de recreatie aan het water betreft: deze wordt door snelle motorboten steeds meer gehinderd. Tezamen met de water sportverenigingen heeft de bond een brief aan alle provinciale besturen gezonden. Daarin wordt verzocht een verbod uit te vaardigen tot het sneller varen dan 16 kilometer per uur op de provinciale wate ren, die voor de recreatie van belang zijn. De A.N.W.B.-voorzitter sprak met erken telijkheid over de plannen van minister Korthals voor de aanleg van 1200 km. nieu we autowegen in de komende 15 jaar. Verhoging van contributie Mr. Offerhaus deelde mede dat eind mei het aantal A.N.W.B.-leden 466.571 en dat van de wegenwacht 327.321 bedroeg. Het bestuur stelde voor de contributie voor het bondslidmaatschap te verhogen van ƒ7,50 tot 10. Eenzelfde verhoging is voorgesteld voor de contributie van de Wegenwacht, namelijk van 12,50 tot 15. Deze verho ging wordt noodzakelijk geacht in verband met de sterk gestegen lasten van de bond. De leden doen de laatste jaren in veel sterkere mate een beroep op de bond. Hoe wel dit op zichzelf een toe te juichen ver schijnsel is, heeft het sterk kostenverho gend gewerkt, aldus de toelichting op het voorstel, dat vanmiddag in behandeling komt. De Amsterdamse recherche is de twee jeugdige Duitsers, die vorige week in Am sterdam goederen kochten en met gesto len cheques betaalden, op het spoor. Het blijkt dat zich in hun gezelschap een meisje bevindt, de 20-jarige Sigrid T. De beide jongens zijn de 22-jarige Lutz W. en de 23-jarige Zimter F., allen afkomstig uit Berlijn-Charlottenburg. Het drietal heeft twee chequeboekjes ten name van de fir ma A. Wessel uit Düsseldorf-Eller gesto len. Bij een controle in het Amsterdamse ho tel waar de Duitsers hebben gelogeerd, heeft de politie onder meer een bos brand- kastsleutess gevonden. Via Interpol heeft zij vernomen dat deze sleutels in Düssel- dorf ontvreemd zijn. Een merkwaardig avontuur beleefde een 43-jarige verzekeringsagent in Rotterdam. Toen hij zijn auto wilde keren op de Soe- tendaalsekade reed da wagen het water in doordat de bestuurder net even te lang omkeek bij het keren. Vreemd genoeg kwam er geen water in. En dus dobberde de verzekeringsagent stuurloos rond in de Rotte. Een andere automobilist rpaakte een roeiboot los en voer naar de auto. Door het open dak kon de verzekeringsagent in de boot stappen. De heren trokken de auto, die nog steeds bleef drijven naar de kant. Een takelwagen trok het voertuig op de wal. Advertentie fMfc M Evenals in vorige jaren heeft onze landgenoot Maus Gatsonides met een Citroën ID 19 een overwinning geboekt in de Oostenrijkse Mobil Economy Run. Gatsonides eindigde als eerste in zijn klasse met een gemiddeld benzine-verbruik van 1 Liter op 15,3 km. Dit prachtige resultaat werd behaald ondanks 2500 m hoge passen, een belasting van de wagen met 507 kg en drie snelheidsproeven waarin de Citroën ID 19 de hoogste snelheden bereikte, nl. 143 en 148 km per uur. (Van onze reportageredacteur) Het hoofdbestuur van de Zeeuwse Land- bouwmaatschappij heeft donderdag beslo ten renteloze voorschotten te verstrekken aan enige tientallen door de overvloedige regenval in 1960 en in het begin van dit jaar getroffen boeren op Schouwen. Deze overbruggingsactie men hoopt uiteraard op een voorziening van de overheid is bedoeld als een aanloop tot de stichting van een permanent hulpfonds, dat onder auspiciën van het landbouwschap zal wer ken. Vijf hoofdbestuursleden legden tezamen staande de vergadering 4500 gulden voor hun bedrijfsgenoten op tafel. De door de vele regen veroorzaakte schade beloopt reeds een half miljoen. Van in totaal 54 ha. boomgaard zijn op twintig ha. na alle bomen doodgegaan ten gevolge van een door een overmaat aan water ontstaan zuurstofgebrek der wortels. Op de overige hectaren valt niet meer economisch te wer ken. Vele boeren- en tuindersbedrijven zul len door dezd tegenslagen in liqüiditeits- moeilijkheden raken. De Nederlandse Jeugdgemeenschap heeft in Ede een conferentie gehouden, over het onderwerp: „De vijfdaagse werk week en de jongeren". Het vraagstuk van de langere vrije tijd en de besteding daar van werd belicht door dr. P. S. Pels, secre taris van de Sociaal-Economische Raad, door dr. G. H. Bast, bedrijfssocioloog van een groot havenbedrijf in Rotterdam, en door de heer W. Weekenborg van het Ka tholiek Bureau voor Onderwijs en Opvoe ding. De voorzitter van de Nederlandse Jeugd gemeenschap, ds. N. O. Steenbeek, vatte het besprokene samen in een aantal con clusies, waarbij hij onder meer vaststelde, dat het vraagstuk van meer vrije tijd door overheid, bedrijfsleven en particulier ini tiatief gezamenlijk moet worden opgelost. Het zal noodzakelijk zijn, dat de algemene leerplicht moet worden verlengd tot zestien jaar en dat er voor de werkende jeugd een een verplichte „part time"-opleiding komt tot achttien jaar. Deze dient zowel te zijn gericht op een scholing voor het gekozen beroep als op een zinvolle vrije tijdsbeste ding. De diverse jeugd- organisaties heb ben daarbij een belangrijke taak. Ongeveer 270.000 jongens en meisjes, die geen onderwijs meer volgen, zijn in het bedrijfsleven werkzaam,- ..slechts 50.000 volgen er een opleiding volgens het leerlingenstelsel. (Van onze reportageredacteur) Op de donderdag te Kamperland gehouden jaarvergadering van de Zeeuwse land- bouwmaatschappij is in krachtige termen protest aangetekend tegen het voornemen van de regering de wet vervreemding landbouwgronden na 1 januari 1963 niet te ver lengen. Zowel de voorzitter van de Zeeuwse Landbouwmaatschappjj, het christeljjk- historische Eerste-Kamerlid ir. M. A. Geuze, als diens geestverwant, het lid der Ge deputeerde Staten, C. Philipse, wees op de nadelen daarvan voor de landbouw: prijs stijging der gronden en dus ook van de produkten (in IJzendjjke klom de koopprijs van 1 ha tot 17.500 gulden), een zware fiscale aanslag wegens vermogensvermeerde ring en het kansloos worden van bona fide gegadigden uit de landbouw om grond te krjjgen, terwijl industrie en recreatie er eigenlijk nog te goedkoop aan zullen komen. Het wetsontwerp dient in elk geval ten behoeve van de pachters waterdicht te worden, zo zei ir. Geuze, die overigens weinig goede woorden over had voor het landbouw-beleid. Minister Korthals, die als gastspreker de vergadering bijwoonde, kan tenminste aan zijn ambtgenoot van land bouw overbrengen dat diens departement zich aan de afzetbevordering weinig gele gen heeft laten liggen en zelf „door onver standige manoevres (spreker doelde op de affaire-Stahlmann) de afzetmogelijkhe den bij onze beste klant heeft geschaad". Ook de minister van Financiën kreeg onder spontaan applaus een veeg uit de pan met de tirade: „Misschien dat minis ter Zijlstra ook in Nederland niet alleen het woord achterstandsfilosofie wil gebrui ken, maar zich ook eens onder ons platte- landsvoik wil begeven om de toepassing ervan te leren". Tenslotte moest minister Korthals een steek op zijn eigen ministerie incasseren, bij de aankondiging van het bestuur van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij had Een Duitse radio- en televisiefirma had onlangs een handelaar in Amsterdam voor de president van de Amsterdamse recht bank gedaagd opdat deze de handelaar zou verbieden toestellen van deze firma in de handel te brengen na, verwijdering van een bijmerk, waarop de firma in Duitsland recht heeft. De president heeft dit geweigerd, maar het Amsterdamse hof vernietigde dit vonnis, omdat het van oor deel was dat de handelaar oneerlijke con currentie bedreef. De Hoge Raad heeft nu overwogen, dat de Duitse firma in Nederland geen recht op het betreffende bijmerk heeft. De Ho ge Raad kon niet inzien, dat de handelaar verplicht zou zijn het belang te ontzien, dat de Duitse firma heeft om hem het ver handelen van de Duitse toestellen te belet ten. Het arrest werd vernietigd en het von- is van de president van de Amsterdamse rechtbank bekrachtigd. besloten een eigen grond-, pacht- en taxa tiebureau op te richten nadat gebleken was dat bij onteigening tonnen meer was betaald voor de gronden langs het Kanaal van Terneuzen naar Gent dan wanneer de eigenaren met Verkeer en Waterstaat tot een schikking waren gekomen. Wellicht moet in deze critische geluiden mede de reden worden gezocht dat minis ter Korthals na zijn toespraak nogal ab rupt liet blijken, niets te voelen voor een gedachtenwisseling met zijn gehoor. De causerie van de minister over de gevolgen van het Deltaplan voor Zeeland behelsde na het vele wat over dat onderwerp reeds te berde is gebracht geen nieuwe gezichts punten. Over de schadeloosstellingen en de financiële bijdragen door het rijk trad de minister niet in de precisering, welke de vergadering wel deugd zou hebben gedaan. Advertentie Stop met kneedbaar hout Het Amerikaanse Hof van Beroep in Washington heeft vrijdag een beroep van de K.L.M. tegen een uitspraak van een districtsrechtbank, dat de luchtvaartmaat schappij 250.000 dollar aan de weduwe en kinderen van een Amerikaanse zakenman moet betalen verworpen. De zakenman, William Tuller, kwam in 1958 om bij een vliegtuigongeluk in de monding van de rivier de Shannon. Tuller en een medepassagier verlieten het toe stel door een achterraam en stonden meer dan vier uur lang op de staart, terwijl het water rondom hen steeg. Tuller viel enkele minuten voordat redders in een bootje na derbij kwamen, in het water en verdronk. De K.L.M. betwistte dat hier sprake was van „moedwillig wangedrag" en vroeg de vergoeding te beperken tot 8.030 dollar. Het Hof van Beroep zag echter geen reden om de uitspraak van de dis trictsrechtbank te wijzigen. Jongste kapitein. De 26-jarige Hil- versumse krpitein C. Kuijpers bekleedt op dit moment een unieke plaats in de mili taire samenleving. Deze luitenant der eer ste klasse werd bij keuze bevorderd tot kapitein bij het Regiment Fuseliers Prin ses Irene. Hij is de jongste kapitein van het Nederlandse leger. Advertentie Modern, snel en mild, veilig en reukloos: van Hamoi uit Zwitserland tube 1.50-2.95 lllllii' Het K.N.M.I. deelt mee: De storingen boven het noordelijk deel van de oceaan breiden hun invloed nu langzaam over Engeland en de Noordzee uit. Daarmede samenhangend^rieemt ook het hogedrukgebied op de oceaan wat in omvang af. Daarentegen vormt zich boven Midden-Europa 'n afzonderlijk hogedruk gebied, dat morgen nog het weer in ons land bepaalt. Het blijft dan ook zeer waar schijnlijk overal droog, maar wel zullen wolkenvelden het land binnendrijven. De temperaturen ongeveer dezelfde zijn als die van vandaag, waarbij het in de zuidelijke provincies wat warmer is dan in het noor den van het land. WEERRAPPORTEN Maximum-tempera turen binnen- en buitenland. Neersiaglaatste M uur. V a3 Den Helder licht bew. w 17 0 Ypenburg licht bew. w 20 0 Vlissingen zwaar bew. zw 19 0 Eelde half bew. zzw 20 0 De Bilt geheel bew. zw 21 0 Twente zwaar bew. zzw 22 0 Eindhoven onbewolkt zw 23 0 Zd-Limburg half bew. wzw 22 0 Helsinki regen zzw 16 7 Stockholm onbewolkt wzw 19 0 Oslo Izwaar bew. wzw 20 2 Kopenhagen half bew. w 18 0.1 Aberdeen zwaar bew. zzw 19 0.1 Londen mist w 26 0 Amsterdam licht bew. zzw 21 0 Brussel onbewolkt zzw 23 0 Luxemburg onbewolkt windst. 23 0 Parijs onbewolkt windst. 26 0 Bordeaux half bew. no 31 0 Grenoble licht bew. windst. 29 0 Nice licht bew. n 25 0 Berlijn geheel bew. w 23 0 Frankfort half bew. zzw 27 0 München onbewolkt zzw 26 0 Zurich onbewolkt windst. 27 0 Genève onbewolkt windst. 28 0 Locarno onbewolkt windst. 29 0 Wenen licht bew. windst. 27 0' Innsbruck onbewolkt w 29 0 Belgrado onbewolkt zzw 28 0 Athene onbewolkt windst. 22 0 Rome onbewolkt windst. 32 0 Ajaccio licht bew. O 29 0 Madrid zwaar bew. windst. 33 0 Mallorca zwaar bew windst. 31 0 Lissabon half bew. ono 22 9 Zondag 26 juni Zon op 4.20 uur, onder 21.04 uur. Maan op 17.21 uur, onder 02.28 uur. Maandag 27 juni Zon op 4.21 uur, onder 21.04 uur. Maan op 4.18 uur, onder 03.01 uur. Maanstanden 28 juni 13.38 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 24 juni Hoog water 12.17 uur en uur. Laag water 7.32 uur en 20.12 uur. Zondag 26 juni Hoog water 0.43 uur en 13.16 uur. Laag water 8.33 uur er 21.11 uur. Maandag 27 juni Hoog water 1.36 uur en 14.07 uur. Laag water 9.28 uur en 22.05 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2