De Twentsche Bank Getuige H. geeft toe de politie steeds te hebben ingelicht Jxial-lcviia Kennedy bespreekt met zijn staf de Berlijnse kwestie Blijde gebeurtenis in België volgend jaar Verdachte S.S. trekt een vroeger afgelegde bekentenis terug Revaluatie-gevolgen voor 's Rijks kas Gezagvoerder van de „Sirius" terug C.A.O.-metaal nu goedgekeurd Delfts binnenstad taboe voor bromfietsers Amerikaanse minister van defensie wellicht naar Europa m Stijkel sprak met Martin Gezinsvoogd heeft geen verschoningsrecht Onderhandelingen met Castro afgebroken DERDE DAG VAN VALSEMUNTERS-PROCES ZATERDAG 24 JUNI 1961 4 Dubbelbeeld van De Twentsche Bank Honderd jaar heb ik gelopen doorzettend, langzaam, zeker van mijn doel en kracht en ondoordringbaar schild. Onmerkbaar haast ben ik gegroeid tot ik mijn tweede honderd jaar gemakkelijk torsen kan. Maar zie, daar zit ik nu, o paradox, in mijn eerste nieuwe levensjaar tot piepjong mensenkind geïncarneerd springlevend boven op mijn oude zelf. CLARA EGGINK Publicatie ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan GENOT GROEI HAAR WEG De landingsrechten Hoge Raad beslist: Kennedy knapt op dank zij penicilline Amerikaans comité geeft hoop op en geld terug (Van onze correspondent) BRUSSEL De aanstaande blijde ge beurtenis in het Belgische koninklijk ge zin is gisteren zo goed als officieel beves tigd. Het nieuwsbureau „Belga" heeft een dringend bericht naar zijn abonnees door gegeven, dat kennelijk van officiële zijde was geïnspireerd. Het luidde als volgt: „In het buitenland gepubliceerde berich ten gewagen thans van een gezaghebbende verklaring als zou de blijde gebeurtenis die aan het Belgisch hof wordt verwacht niet voor dit jaar zijn. In dit verband herinnert men aan de verklaring van eerste minis ter Lefèvre, dat iedereen wenst dat hetgeen enkel 'n hoop is werkelijkheid zal worden. Uit goede bron wordt nader verklaard dat sommigen verkeerdelijk de maand okto ber als waarschijnlijke datum hadden voor zien. Een officieel communiqué zal te ge paster tijde de blijde gebeurtenis en bij be nadering de datum waarop deze mag wor den verwacht bekendmaken". Men kan hieruit opmaken dat de geboor te van een koningskind niet voor oktober van dit jaar maar ten vroegste voor janua ri van het volgend jaar wordt verwacht. Het bericht laat ten overvloede dan ook nog eens duidelijk doorschemeren dat het pre matuur zou zijn geweest indien tegelijker tijd met 't bezoek van het koninklijk paar aan de Paus reeds toen een officiële mede deling van het hof over de blijde verwach ting van de Koningin zou zijn uitgegeven. Advertentie imnwti*imflnsnoonniy>ftoof>oor>oo<mooo<>ot>oooooo(Kionoi; Een eeuw De Twentsche Bank. Een goede grondslag voor de pioniers geest van de jeugd, gespiegeld aan het verdiept inzicht van de ouderdom. Een harmonisch samengaan van oud en jong. Zoals op afgebeelde foto, waarbij een nederlands schrijfster haar impressies weergaf. (Van onze Amsterdamse redacteur) Behalve de kennismaking met de door de leden van de „Vierde Internationale" als politiespion en verrader geziene.ge tuige H. H., heeft de derde dag van het vervalsersproces weinig verrassingen ge bracht. Er resten nu nog twee dagen maandag en dinsdag voor de Amster damse rechtbank om een inzicht te krij- en in de mogelijke medewerking, die de eide verdachten, M. R. en S. S. zouden hebben gegeven aan de vervaardiging van valse Franse identiteitskaarten, valse Franse bankbiljetten en onderdelen van een Franse mortier. Voor S. S. was het een zeer onaangename dag. Het bleek namelijk dat hij tijdens het vooronder zoek bekend heeft op de hoogte te zijn geweest van het plan om vals bankpapier te drukken maar ook dat hij tijdens de verhoren heeft „doorgeslagen". Hij kwam in het nauw toen de president een duidelijk antwoord verwachtte op de vraag of "hij in 1958, toen hij twee Alge rijnse vrienden met de Haarlemse litho graaf A. O. in contact bracht, wist, dat er sprake was van een plan om vals geld te maken. S.: „Er was geen sprake van dat er vals geld zou worden gedrukt". President: „Wat zou er dan wel worden gedrukt?" S.: „Dat zeg ik niet". President: „Dan zal ik u de verklaring voorlezen die u op 26 augustus 1960 tegen over de rijkspolitie heeft afgelegd". Het was een avond van virtuoos en veelzijdig genot" schrijft Daniël de Lange in De Volkskrant. Vooral dat vi r t u o z e genot had ik óók willen smaken. De Scheveningse Koerier vertelt: „trouwe pierbezoekers zien van dag tot dag het eindresultaat groeien." Dat kan ik moeilijk geloven, want een eindresultaat dat (en dat nog wel: van dag tot dag) groeit is geen eindresultaat. „Bemohaar" in Brunssum (L.) biedt in Het Vaderland zijn „onzichtbare damespruik" Kun je er net zo goed geen nemen. INDISCRETIE In Het Vrije Volk lees ik een éloge aan het adres van Karin Kraaykamp. Maar de schrijver is bepaald niet gentlemanlike als hij schrijft: „Al zag ik haar maar twee keer per jaar „in natura", toch zal ik haar missen." En in het Nieuwsblad v. h. Noorden lees ik: gelukkig is de weg naar een al geheel herstel weer ingeluid." Luiden ze, daarginds, hoog in 't Noorden, wegen in? Talarius S (verschrikt) „Daar protesteer ik te gen". President: „Ik zal zo vrij zijn mij van dit protest niets aan te trekken". Uit de voorgelezen verklaring bleek dat S. tijdens dat verhoor in augustus 1960 heeft toegegeven dat het inderdaad de be doeling was Franse bankbiljetten te druk ken. Met het kapitaal dat de Algerijnse nationalisten hierdoor in handen zouden krijgen zouden zij de Fransen kunnen to nen dat zij de vrijheidsstrijd konden voort zetten. Zou er echter een wapenstilstand komen, dan zou dat geld van een over druk worden voorzien om als Algerijns geld te kunnen worden gebruikt. Bij die gelegenheid gaf S. toe dat hij het was ge weest die aan O. een Frans bankbiljet van 10.000 franks ter hand had gesteld dat als voorbeeld moest dienen. S.: „Ik trek die verklaring in!" President: „Waarom?" S.: „Omdat ik niet het recht heb om plannen van Algerijnen bekend te maken. O. was een prater. Door O. in de waan te laten dat het ging om het maken van vals geld, werd hij gedwongen zijn mond te houden omdat hij in het complot zat." De oudste rechter vroeg: „Maar als u dan de bedoeling hebt gehad te fantaseren, waarom legde u dan voor de politie zo'n bezwarende verklaring voor uzelf af?" „Ik zeg niets meer", zei S. Hij heeft inderdaad niefs meer gezegd deze middag. Politie en B.V.D. werden ingelicht De Amstelveense drukker H. H., die gis teren voor het getuigenhekje kwam, deed bij stukken en beetjes de „verradersrol" uit de doeken, die hij in deze zaak heeft gespeeld. Hij heeft aan het drukken van het valse bankpapier meegewerkt tot de dag van de inval. Ieder weekend reisde hij van Osnabrück naar Amstelveen, niet alleen ter wille van zijn gezin, maar ook om de politie en „ander autoriteiten" van week tot week op de hoogte te houden. Zijn beloning was, dat hij niet werd ge arresteerd, hoewel ook hij de valse per soonsbewijzen heeft gedrukt. Zijn beloning was, zoals de verdediging wilde suggere ren, een uitkering van de B.V.D. Anderhalve dag heeft H. H. in een ka mertje van het Paleis van Justitie opge sloten gezeten, met een grote politieman voor de deur. Op de gang werd iedereen gecontroleerd op wapenbezit. Hij is een vrij man gebleven, maar hij kan de be scherming van de politie niet meer mis sen. „Ce pauvre homme" („Die arme kerel"), mompelde M R., toen H., schich tig en nerveus wippend van het ene been De minister van Financiën geeft in een overzicht aan de Tweede Kamer de gevol gen van de revaluatie voor de rijkskas en de rijksmiddelen weer. Het revaluatievoor deel in verband met verminderde uitga ven in het buitenland voor personeel en materieel, rente, kosten en amortisatie van gevestigde schuld en langlopend krediet in buitenlands geld, enz. wordt op ongeveer 76 miljoen gulden geraamd. Daarvan is het voorlopige aandeel bij defensie ruim f 9 miljoen. Tegenover de voordelen staat een door het rijk gegarandeerd valuataverlies bij de Nederlandse Bank als gevolg van herwaar dering van goud en vreemde valutavoor- raad van 292.611.090. Dp koersrisico-ver- zekeringen onder staatsgarantie gaat 1.640.000 verloren verdeeld over vijf jaar. Voor fabrieksaardappelen zal 2,7 mil joen meer garantie moeten worden ver strekt. De melkgarantie zal ongeveer 21 miljoen meer vergen. Naar zeer globale schatting zal de reva luatie de belastingopbrengst met 200 mil joen doen dalen. De belastingraming dient voor 1961 met 75 miljoen te worden ver laagd. Van de Europese Investeringsbank zal naar schatting 1,6 miljoen worden terug ontvangen. op het andere, zijn verhaal deed en daar bij met smekende ogen steun zocht bij de overigens langs hem heenkijkende officier van Justitie. Hij vertelde hoe hij destijds door oud verzetstrijder J. Z. de Haarlemmer O. leerde kennen en dat hij heeft meegewerkt aan het vervaardigen van de valse Fran se persoonsbewijzen. Later werd hij door O. ingelicht over het grote project van de bankbiljetten-vervalsing. H. zei nu: „Ik was bang voor O., ik durfde niet terug." Zo ging hij in maart 1960 naar Osnabrück, waar hij meewerkte om de valse franse francbiljetten na te maken. In juni 1960 kwam de inval van de politie. President: ,,U wist dat die inval zou ko men?" H. (aarzelend): „Ja." President: „U heeft de politie op de hoogte gesteld?" H.: „Ja, pas op 13 januari 1960 en daarna ieder weekend als ik uit Osna brück overkwam." Op vragen van de verdediging gaf H. toe, dat J. Z. die het proces op de pu- bliéke tribune volgde hem heeft aan geraden naar de politie te gaan. Z. zou dan zelf de B.V.D. inlichten Verdediger, mr. Smeets: „Kan de heer H. zeggen hoe hij thans in zijn onderhoud voorziet? President: „Dat is niet ter zake dienen de." Verdediger, mr. Cammelbeeck: „Ook niet als zou blijken dat de B.V.D. hem betaalt? President: „Zelfs dan niet". Mr. Smeets: „Mijnheer de president, in dat geval zou ik toch graag de rijksbegro ting van deze post willen verlossen." President: „Dan moet u zich tot de mi nister van Justitie wenden en niet tot H." Verdachte R.: „Heeft J. Z. u gezegd met het maken van vals geld door te gaan omdat de B.V.D. dat wilde?' H.: „Zo is het". R.:„Heeft J. Z. u gezegd dat hij met handen en voeten aan de B.V.D. is ge bonden?" H.: „Ja, dat heeft hij gezegd". R. roept verontwaardigd uit: „Z. is de baas van H. en ze zijn het verlengstuk van de geheime politie!" Op de vraag of het juist is dat via de telefoonlijn van Z. niet over de bankbil jetten-affaire mocht worden gesproken, antwoordde H „Z. vond dat de zaak niet kon samengaan met die van het Oberlan- der-comité, waarvoor hij werkte." Uit de mond van H. hoorde men ten slotte, dat J. Z in de vervalsingszaak voor de papiermonsters heeft gezorgd en dat hij aan Z. op handslag moest beloven dat hij R. of S. nooit zou vertellen over de oude relatie tussen Z. en O. H. gaf boven dien toe in begin 1960 financieel afhanke lijk te zijn geweest van J. Z Voor de zit ting werd geschorst beaamde H. behalve met de politie ook te hebben gesproken met „andere door politiemannen aan mij voorgestelde autoriteiten op andere adres sen". De gezagvoerder van de op 12 juni bij Cairo verongelukte K.L.M.-Electra „Si- rus", de 37-jarige Engelsman K. J. Rey nolds, is gisteravond in gezelschap van zijn echtgenote met de „Ceres" van de K.L.M. op Schiphol aangekomen. De ge wonde gezagvoerder was gisterochtend vroeg uit Cairo vertrokken, echter niet met dezelfde machine waarmee hij op Schip hol arriveerde. De Electra „Mercurius" waarmee hij uit Cairo was vertrokken, kreeg op het traject van Boedapest naar Frankfurt een technische storing en moest uitwijken naar Wenen. De „Mercurius" bleef op het vliegveld van de Oostenrijkse hoofdstad staan, maar Captain Reynolds kon per brancard overgebracht worden in de Electra „Ceres", die hem naar Schip hol bracht Op de Amsterdamse luchtha ven stond een ziekenauto gereed, die de gezagvoerder naar het Wilhelminagasthuis vèrvoerde. Daar zal hij een bovenkaak- operatie ondergaan, die verricht zal wor den door prof. dr. M. Hut, hoogleraar in de mondheelkunde en chirurgische prothe- tiek aan de universiteit van Amsterdam. Prof. Hut, die met de gewonde gezagvoer der van Cairo naar ons land gereisd was, had de operatie eerst in de Egyptische hoofdstad willen verrichten, maar toen de aanwezigheid van captain Reynolds daar niet meer vereist was. besloot hij zijn pa tiënt in Amsterdam te behandelen. Het College van Rijksbemiddelaars heeft gisteren zijn goedkeuring gehecht aan de door de Vakraad voor de Metaalindustire ingediende loonvoorstellen. De Vakraad heeft namens partijen bij de collectieve arbeidsovereenkomst meegedeeld, bereid te zijn, na de beslissing omtrent de door de regering voorgenomen huurmaatregelen, voor zover zulks op grond van de spelre gels aan de hand van de bij het sluiten van het contract bekende gegevens nodig zal blijken, de CAO zodanig te verlengen, dat voldoende ruimte voor de huurcompen- satie beschikbaar komt. B. en W. van Delft hebben een groot aan tal straten in de binnenstad op bepaalde uren verboden verklaard voor bromfietsen. Voordat het verbod effectief wordt moeten eerst 60 verkeersborden, die voor deze maatregel nodig zijn, worden geplaatst. Het verbod zal gelden van maandag tot vrijdag van 19 tot 24 uur en op zaterdag en zondag van 14 tot 24 uur. WASHINGTON (UPI) President Ken nedy heeft gisteren aan een lunch op het Witte Huis met zijn afviseurs en leiders van het Congres de algemene toestand be sproken met de nadruk op de kwestie-Ber lgn. Onder de hoge ambtenaren, die aan de lunch aanzaten, waren de ministers van Defensie McNamara en Buitenlandse Za ken Rusk, de Amerikaanse ambassadeur in Moskou Llewellyn Thompson, de voor zitter van de Senaatscommissie voor Bui tenlandse Zaken Fullbright en de voorzit ter van de Democratische senaatsfractie Mansfield. Er waren als zou Kennedy on der druk staan van zijn adviseurs om Amerika's militaire kracht te vergroten in het licht van de jongste Russische drei gementen inzake Berlijn. Minister McNamara heeft later in Was hington gezegd, dat hij deze zomer mis schien een bezoek zal brengen aan het hoofdkwartier van de NAVO in Parijs om Gistermiddag om elf uur zijn de kant jes haring, die zijn aangevoerd door de kotter WR 49 en WR 51, verkocht. Twintig werden er opgehouden, de andere 53 maakten prijzen, die varieer den van 48 tot 54. De totale be somming van de twee kotters was f 3600, toch teleurstellend. Zoals de foto laat zien bestond er voor deze eerste kantjes, die door een kotter werden aangevoerd veel belangstel ling. Men zal onder anderen her kennen de haringcontroleur Kwak, de afslager Snoeks en factor Goos. (Van onze correspondent) WASHINGTON. Eindelijk heeft staatsse cretaris Stijkel, na geduldig wachten, weer contact gehad met de Amerikaanse gedelegeerden inzake de landingsrechten van de K.L.M. in Los Angeles. Gisteren vond op het departement van Buitenlandse Zafken te Washington een zakenlunch met Edwin Martin, plaatsvervangend onder minister van Economische Zaken van dat departement, plaats. Men wilde ten departemente Stijkel kennelijk voor diens vertrek gisteravond naar Straatsburg op de hoogte stellen van de nieuwste Amerikaanse inzichten. De for mele onderhandelingen zullen onmiddellijk weer worden voortgezet na Stijkels terug keer op donderdag 29 juni. Uit dit feit kan worden afgeleid dat de onderhandelin gen, waarover begrijpelijkerwijze weinig naar buiten kan worden medegedeeld, volgende week op actieve wijze voortgang zullen vinden. Er is overigens geen reden voor overdreven optimisme maar de in druk is gerechtvaardigd, dat de zaak nog niet geheel is vastgelopen. In een echtscheidingsprocedure heeft een maatschappelijk werkster te Breda gewei gerd getuigenis af te leggen. Zij meende dat het vertrouwen, noodzakelijk voor een vruchtbare samenwerking tussen gezins voogdes en ouders, in ernstige mate zou worden ondermijnd, indien zij verplicht zou zijn inlichtingen te geven. Dit verschoningsrecht werd haar toege kend door de rechter-commissaris. De procederende man kwam van deze beslis sing in beroep, waarna het hof besliste, dat de getuige zich niet op een verscho ningsrecht kon beroepen. De procureur-generaal bij de Hoge Raad kwam van deze uitspraak in cassatie in het belang der wet. De bedoeling was een beslissing van de Hoge Raad te verkrijgen omtrent de vraag: of en zo ja in welke om vang aan de maatschappelijk werker of werkster een verschoningsrecht op grond van beroepsgeheim toekomt. De Hoge Raad heeft nu overwogen, dat een gezinsvoogd in zijn betrekking tot de ouders niet als vertrouwensman van die ouders kan worden aangemerkt. Al dient de gezinsvoogd over feiten, welke hem bij de uitvoering van zijn taak ter kennis ko men, geheimhouding te betrachten, die taak heeft niet de kenmerken van een stand, beroep of betrekking, waarop een verschoningsrecht van toepassing is. Evenmin is uit een bijzondere wetsbepa ling af te leiden, dat aan de gezinsvoogd inzake zodanige feiten een verschonings recht toekomt. de kracht van de verdragsorganisatie te toetsen in het licht van de Russische druk. Op een persconferentie zei de Ameri kaanse bewindsman dat, als hij naar Pa rijs gaat, hij ook andere Amerikaanse mili taire vestigingen in Europa zal bezoeken, waaronder die in Berlijn. McNamara verklaarde verder dat er geen onmiddellijke plannen bestaan om de Amerikaanse strijdkrachten in Europa te versterken. „Maar", zo voegde hij hieraan toe, „ik sluit dit voor de toekomst niet uit." Geen ultimatum De commissie voor de toewijzing uit het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft voorts haar goedkeuring gehecht aan bijna het gehele bedrag van 43 miljard dollar dat president Kennedy voor de de fensie van de Verenigde Staten in de ko mende twaalf maanden had gevraagd. MOSKOU (UPI) De Sovjetrussische pers heeft intussen vrijdagavond ontkend, dat premier Kroesjtsjevs rede, uitgespro ken ter gelegenheid van de herdenking van de Duitse inval in Rusland, een ultimatum aan het westen is geweest. Zij bevestigde echter wel, dat de Sovjet unie besloten heeft om de voorbesprekin gen over de ontwapening te Washington uit te breiden tot 'n echte conferentie over dit probleem. Premier Kroesjtsjev zelf heeft in Alma Ata, de hoofdstad van Kazakstan gezegd dat de Sovjet-Unie ten aanzien van de kwesties van de ontwapening, een zo spoe dig mogelijk Duits vredesverdrag en rege ling van de West-Berlijnse kwestie het standpunt zal blijven innemen zoals dit tot in bijzonderheden in zijn radio- en televi sierede van onlangs is uiteengezet. WASHINGTON (Reuter) De persse cretaris van president Kennedy, Salinger, heeft meegedeeld dat de president drie of vier dagen lang met penicilline zal wor den behandeld met het oog op zijn virusin fectie. De president kan als vrijwel gene zen beschouwd worden. Hij is nog wel wat zwak, maar hij is vrijdagochtend opge staan en ontving de Japanse premier Ike- da voor een afscheidsbezoek. De president gebruikte geen krukken. Hij was van plan in het weekeinde naar zijn landhuis in Vir ginia te gaan. DETROIT (REUTER) Het Ameri kaanse comité dat zich heeft ingespannen om 1.200 Cubaanse gevangenen vrij te krijgen door uitwisseling tegen tractors, heeft meegedeeld dat het zijn werk niet langer voortzet daar premier Castro naar de mening van het comité „verwerkelij king van ons humanitair doel" onmogelijk heeft gemaakt. Castro had het aanbod van vijfhonderd lichte landbouwtractors afgewezen op het ogenblik dat er hoop bestond op overeen stemming over het type tractor. De Cu baanse leider had zijn oorspronkelijke aan bod om de 1.200 Cubanen tegen vijfhonderd tractor uit te wisselen veranderd in de eis dat hij 28 mil.ioen dollars, de tegen waarde van wilde hebben. Dit kan alleen worden opgevat als een poging om iedere mogelijkheid van overeenstemming te ver nietigen, aldus het comité. Her verklaar verder dat de bijdragen die voor de uit wisseling zijn ontvangen, zullen worden te ruggegeven. Niet waar Volgens radio Havana heeft premier Cas tro het comité ervan beticht niet de waar heid te hebben gezegd, toen het verklaar de dat hij de voorwaarden van zijn oor spronkelijke voorstel zou hebben veran derd. Het comité had verklaard, dat Cas tro vijfhonderd zware tractors of tractors ter waarde van 28 miljoen dollar, dan wel dit bedrag in contanten had geeist, als schadeloosstelling voor de door de invasie aangerichte schade. Radio Havana verklaarde dat de Cubaan se premier van het begin af aan duidelijk heeft opgegeven welke type tractor en hoe veel hij er wilde hebben.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 4