De ontwikkeling industriegebied van het Haarlems is in volle gang Oude fabrieken onder nieuwe daken SER stelt beslissing uit Kerk en kernwapens „We beginnen pas", zegt ir. Haasnoot van de stedebouwkundigedienst ülü Tweede industriehaven Door groen en bomen menswaardig maken SPRITE CARAVANS vanaf 2795.007500.00 Contactgroep metaal nog niet aangewezen Met gretige tongen lékken de bouwvakkers van hun ijsje. Zij leunen op hun schoppen, de zon brandt tussen hun schouderbladen. Het is een van die warme middagen, waar aan deze week zo rijk is. De ijscoman die op de gelukkige gedachte kwam nering te drijven op het Haarlemse industrieterrein in de Waarderpolder heeft het drukker dan de man in het haringstalletje. Als de arbeiders hun ijsje op hebben nemen zij hun werktuigen weer ter hand. Stratenmakers graaien weer door het warme zand en kruipen langzaam achterwaarts,, gevolgd door het voortkruipende klinkerdek. Een van de zegeningen van de techniek, een draagbare radio, geplaatst op een hoop stenen, speelt. De nekken van de mannen zijn roodbruin hun ontblote bovenlijven vuilwit, bezweet en bestoft. Metselende mannen op steigers, mannen met gespierde armen in vrachtautocabines, spijkerende mannen, schilderende mannen, sjouwende mannen, gravende mannen, dat is het beeld van het Haarlemse industrieterrein, in \olle ont wikkeling. En als rustige noot een oude man in een donker pak, die zijn fiets op de grond heeft gelegd en nu, zittend op de glooiing van de Waarderweg, toeziet naar al die bedrijvigheid onder de zon. Misschien kijkt hij niet eens meer, maar staart alleen omdat zijn ogen zijn verblind door de zonnestralen die terugkaatsen van het blinkende beton en omdat hij verdoofd is door het zwoegende geluid van de arbeid o\ eral om hem heen, de motoren, de heimachines, het hijgen van ontsnappende stoom. Tussen de steigerstaketsels groeien de fabrieksgebouwen, het een na het ander. Geelgrijze muren met witte vlekken waar de salpeter uitslaat. Muren die koele schemerige ruimtenom- sluiten waarin het goed toeven is op zo'n hete dag. Gaat u met vakantie? Meer dan anderhalve kilometer lange centrale weg Verhuizen 800 vierkante meter tot zes hectare. Ruys' Papier bij voorbeeld is een bedrijf met een oppervlakte van drie hectare, Merck Sharp en Dohme van zes hectare. De weg die op de kaart aangegeven staat als weg nummer acht, zal de hoofdverkeersader worden van het industrieterrein. Hij sluit in het zuiden aan op de stadswijken Park wijk en Schalkwijk en in het noorden komt hij in de toekomst uit op de Spaarndamse- weg, via een nog te bouwen brug over het Spaarne, even ten zuiden van de Jacht haven. Weg no. 8 zal het akelige smalle kronkelweggetje, de Waarderweg, gaan vervangen. Als men dan nog bedenkt dat de nieuwe randweg de oostelijke begren zing van het industriegebied gaat vormen, dan is dus dit gebied niet alleen vanuit het noorden, via de weg no. 8, uitstekend bereikbaar, maar ook vanuit het zuiden en oosten, via de randweg. De vlotte aan- en afvoer van de produkten is voor een in dustriegebied natuurlijk van het hoogste belang. Er worden dan ook brede wegen aangelegd, waarop tevens rekening is ge houden met voldoende parkeerruimte. Op het ogenblik is het wegennet dat het hui dige industriegebied doorkruist twee en een halve kilometer lang. Als het hele ter rein in gebruik is ligt er nog elf kilome ter weg meer doorheen. De weg no. 8 neemt alleen al 1600 meter voor zijn re kening. Ook zal er een aftakking van de spoorlijn worden aangelegd die eindigt bij de gemeentelijke opslagplaatsen aan de ir. Lelyweg. Bij de huidige woonschepenhaven is een tweede grote industriehaven geprojecteerd met een grote los- en laadkade aan de weg no. 8. Het graven van deze haven zal eerst in een verre toekomst geschieden. „Het hangt af van de drang die de industrie uit oefent op deze zaak,'' zegt de heer Haas noot. „De bewoners van de woonschepen hoeven zich nu echt nog niet bang te maken, dat zij binnen de eerste paar jaar hun ligplaats moeten prijsgeven. Dit zal „Daarbij komt nog dat de Waarderpol- der als industrieterrein zo gunstig ligt als je dat vergelijkt met industrieterreinen bij andere steden. Het ligt aan de oostkant van de stad. :Dat is wat de windrichting betreft goed, gezien de overheersend weste lijke winden in ons land. Nu zijn er na tuurlijk in Haarlem maar weinig fabrieken die veel stank of rook veroorzaken. Dat doen de basisindustrieën meestal, en die kunnen we hier echt niet huisvesten. An derzijds is het zo, dat, op slechts weinige fabrieken na, bedrijven midden in de stad het stadsbeeld geen goed doen. Leiden is daar het voorbeeld van. Behalve dus de gunstige ligging ten opzichte van de wind richting is de bereikbaarheid van de Waar- derpolder nu ook goed en de ontsluiting van dit gebied schrijdt steeds verder voort." „We willen de Waarderpolder niet alleen volstampen met fabrieken en bedrijven, we willen er ook een menswaardig gebied van maken, een leefbaar gebied," zegt ir. Haasnoot. „Dat willen we bereiken door veel groen en bomen." Langs de weg no. 8 bij voorbeeld is een brede groenstrook, een gazon met bomen dat in breedte uiteenloopt van veertig tot vijftig meter, gepland. Er zal ongeveer halverwege die weg een „trapveld" worden aangelegd, waar het personeel van de fabrieken tus sen de middag een balletje kan trappen. Veel bedrijven zorgen zelf al voor de aan leg van recreatieterrein om de gebouwen. Het hele industriegebied zal worden door sneden door groenstroken. In de verre toekomst zal ten oosten van de randweg een groot recreatiegebied wor den aangelegd. Plannen daarvoor zijn er al. Het zal grenzen aan het industrieter rein en als de plannen van de stede- bouwkundige dienst van Haarlem, met aan het hoofd ir. Haasnoot, doorgang zullen vinden, en niemand twijfelt daaraan, dan zullen deze twee gebieden, dat van re creatie en dat van industrie, als combina tie niet al te veel vloeken „We willen van de Waarderpolder een gebied maken, dat ook voor het oog aardig is," aldus de heer Haasnoot. Als er iets nieuws ontstaat, verdwijnt iets ouds. Zo ook met de Waarderpolder. De huisjes langs de Oudeweg moeten ver dwijnen. De sloperswerkzaamheden zijn al begonnen. „Zodra iets leeg is, beginnen we te slopen", zegt de heer Haasnoot. „Hoe eerder die huisjes weg zijn hoe liever het ons is. Maar die mensen moeten ook weer Ir. Haasnoot maakt de plannen, de ge meenteraad keurt ze goed, aannemers en arbeiders voeren ze uit en de in 1950 op gerichte Stichting tot Ontwikkeling van de Industrie in Haarlem maakt propaganda ten gunste van de industrievestiging. Zij allen doen dit kennelijk met succes, ge zien de grote activiteit in de Waarderpol der en gezien de grote belangstelling die de bedrijven er voor tonen. Hef industrie terrein heet in de volksmond „De Waar derpolder". Officieel is de benaming ech ter „Industriegebied Waarder- en Veerpol- der." Het is vier keer groter dan het ter rein dat thans is bebouwd. Advertentie v. EERDE, Leidsevaart 232-252 Tel. 10138 Na enige discussie heeft de Sociaal- Economische Raad in zijn gisteren in Den Haag gehouden openbare vergadering be sloten de behandeling van de nota betref fende aanwijzing van de contactgroep van werkgevers in de metaalnijverheid als re presentatieve organisatie voor de bedrijfs vereniging, aan te houden tot de verga dering van de S.E.R. van volgende week vrijdag. Weliswaar is voor volgende week vrijdag geen openbare vergadering van de S.E.R. belegd, maar wel een besloten vergadering waarin, naar de voorzitter mededeelde, een advies over waardevas te bedrijfspensioenen in behandeling zal worden genomen. Getracht zal worden de behandeling van de nota inzake de repre sentativiteit in een aan de besloten ver gadering voorafgaande openbare vergade ring te doen geschieden. De synode van de Nederlands Hervorm de Kerk heeft een nota betreffende taak van de Hervormde Kerk ten aanzien van de kernwapens behandeld, die haar door het moderamen was aangeboden. De com missie, die daartoe was aangewezen en die onder voorzitterschap stond van prof. Van Niftrik, heeft in 1958 een stuk aangeboden, dat echter niet door de synode werd aan vaard, omdat het geen bevredigend ant woord bracht op de vraag, hoe de kern bewapening in het licht van de bijbel moest worden beoordeeld. Daarop heeft de commissie haar opdracht teruggege ven. Bij de nieuwe inktfabriek van Lorril- leux is men nog maar aan de funderin gen toe. Het roestige vlechtwerk van be tonijzer is nog duidelijk te zien. Deze inktfabriek van Lorilleux had in de stad geen uitbreidingsmogeijkheden meer. Een voldoende reden om te verhuizen naar een plaats waar die mogelijkheid wel is. Het gebouw van Ruys' Papier is al grotendeels klaar. Een oude en een jonge man zijn aan de achterkant bezig een muur nat te spuiten en daarna met harde borstels af te schrobben. Het natte weer van de afgelopen winter heeft tot gevolg gehad dat de harde steen uitgeslagen is van salpeter, een slordig gezicht, een muur des aanstoots voor de directie. Een merkwaardige verschijning tussen glanzende oliehouders vormde deze man, die met een beroet gelaat en zwarte pet, kenmerken van de man die dagelijks omgaat met steenkool, druk in de weer was met een hooivork. „Het hooi moet weg," zei hij. „Het wordt verbrand, voordat het bij deze oliehouders zelf in brand vliegt." Dan zou het leed inderdaad niet te over zien zijn. Bij de pharmaceutische fabriek Merck Sharp en Dohme Nederland is het thee tijd. Kantoormeisjes, gestoken in lichte, fleurige zomerkledij komen naar buiten om even een kwartiertje te genieten van de zon. Met een verzaligde gelaatsuit drukking laten zij zich zakken in het gras langs de zuidelijke muur van het bedrijf aan de Nijverheids weg. De heer H. Soens heeft sinds een week een nieuw onderdak voor zijn chemisch bedrijf. Hij vervaardigt er lakken, poli toeren en bijtsen. Eerst zat hij aan de ir. Lelvweg, eveneens in het industrieter rein. maar het gebouwtje daar moest ge deeltelijk plat. Een deel van de ruimte die het inbeslag nam moest wijken voor de wegenbouw. Hij is er wat de ruimte betreft niet op achteruit gegaan. De be drijfsruimte is even groot, het bijbeho rende terrein groter. In het plafond van het fabriekje zijn bolle plasticruiten aan- gbracht. Die kunnen er gemakkelijk af vliegen, mocht er onverhoopt een explo sie plaatsgrijpen. Naast H. Soens Che misch Bedrijf komt Kok en Metselaar, die nu in Schalkwijk zit. Voor de man nen van de hinderwet is het industriege bied in opbouw een dankbaar werkter rein Hier en daar loopt er een met fron send voorhoofd blauwdruktekeningen vergelijkend met de werkelijkheid, die in een zo snel tempo om hem heen wordt opgetrokken. De schuifdakenfabriek van Vermeulen bevindt zich nog in het stadium van het strakke ritme van betonskeletpalen en met cement besmeurde plankenpaden die het wegennet in het bouwwerk vor men. en wilt u dat wit uw krant naar uw vakantie adres opzenden Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding vpïï uw naam uw vaste adres uw vakantie-adres, de daturr waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worder en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden Als u de krant per week betaalt wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMI^ISTRA'IIP Dit was voor de directie van Ruys Papier een muur des aanstoots. Daarin proberen een oude man en een jongen verandering te brengen door de sal- petervlekken van de stenen te schrobben. In een moeilijk vindbaar vertrekje hoog in het gebouw van de gemeente lijke dienst voor Openbare Werken in Haarlem in de Jacobijnestraat huist ir. K. Haasnoothoofd van de stedebouwkun- dige afdeling, temidden van tekeningen en plattegronden. Hij vouwt een kaart van de Waarderpolder open en wijst het thans in gebruik zijnde gebied aan. Het is maar een klein stukje van het gehele, voor de industrie bestemde terrein. „We beginnen pas'", zegt hij. „Het hele ge bied is ongeveer honderdvijfentwintig hectare groot. En de gemeente moet nog een stuk van negentig hectare industrie- rijp maken. Er bestond enige jaren terug slechts weinig belangstelling voor de Waarderpolder. „Wat moeten we in die polder, dachten de industriëlen. Toen echter de Prinsenbrug werd voltooid en Een van de grote fabriekshallen die verrijzen op het industrieterrein, ge zien vanaf de overkant van de indu striehaven. Het fragiele samenstel van steigers beklemtoont nog eens de massiviteit van het bouwsel erachter. De meisjes van Merck Sharp en Dohme zitten in de zon, met gesloten ogen. ,,'t Is maar goed dat moeder me zo niet ziet zitten met die jurk boven mijn knieën", riep een van hen. Ande ren vroegen of onze fotograaf hun adres ook nog moest hebben. De stra tenmakers werken in de zon. Hun ont spanning is een transitor radio op een hoop stenen. De thans behandelde nota, opgesteld door ds. F. H. Landsman, laat zien, waar de moeilijkheden lagen en geeft de weg aan, hoe men verder kan gaan. De nota heeft tot uitgangspunt, dat kernwapens geen wapens zijn. Deze stelling wordt, al dus de nota, gesteund door militaire des kundigen. De synode heeft besloten het modera men op te dragen een stuk uit te werken aan de hand van de uitgangspunten, die in de nota zijn neergelegd. Bij dit werk zal het moderamen een aantal leden der kerk uit verschillende overtuigingskringen be trekken. Na beraad over dit stuk door de synode zal eventueel contact worden ge zocht met andere kerken. de Oudeweg werd verbeterd werd de be langstelling veel groter. We zijn nu hele maal niet meer bang dat het terrein niet vol komt. Het is nu veel beter bereikbaar geworden." De waarderpolder is als industriegebied geschikt voor kleine en middelgrote bedrij ven, waarvan de oppervlakte varieert van allemaal op den duur gebeuren," bena drukt de heer Haasnoot nog eens. „Dat kan je wel nagaan, want voor het woon wagenkamp geldt hetzelfde, dat moet ook weg. En kort geleden hebben ze dat nog opgeknapt, dus zo'n vaart zal het wel niet lopen." Bij de tweede industriehaven komen gro te opslagterreinen. Aan de noordkant van de haven een cpslagterrein voor kolen en zovoorts, aan de oostkant, nog ten oosten van weg no. 8, voor oudroest. Daar zullen de sloperijen worden gevestigd. „Wat die woonschepen betreft,' komt de heer Haas noot nog eens terug op die kwestie, „we geloven dat die wel langs natuurlijke we gen zullen verdwijnen als de woningnood achter de rug is. Een nieuwe woonsche penhaven zal waarschijnlijk bij het Pen- ningsveer komen, net als het woonwagen kamp." Deze foto toont een gebouw in wor ding: staal en beton. In het midden de man die dit alles naar zijn hand zet, terwijl de zon op zijn blote rug brandt, de betonwerker. aan onderdak worden geholpen. Dat valt soms niet mee. Als de huizen aan de Oude weg van het terrein verdwenen zullen zijn kunnen we de Oudeweg doortrekken naar het oosten." Op het ogenblik sp:tst de grootste bouw activiteit zich toe op de terreinen ten zui den van de Oudeweg. De plannen voor de nieuwe groente- en fruitmarkt zijn hun uit voering nabij. De nieuwe fustcentrale is er al in gebruik. Ten oosten daarvan is het gebouw van Ruys en Co's Papiergroothan del verrezen. Daarbij is men begonnen met de bouw van de carrosseriefabriek J. W. Vermeulen n.v. „Het industrieterrein in de Waarderpol der is niet alleen bestemd voor nieuwe in dustrieën", aldus de heer Haasnoot. „Het is ook zo bijzonder geschikt voor Haarlem se bedrijven, die in de stad zijn gevestigd en die daar niet meer uit de weg kunnen. Hoeveel bedrijven zijn er niet veel te krap gehuisvest. Nu, zij kunnen terrein te over vinden dicht bij de stad, waar zij kunnen uitbreiden zoveel als zij willen. Dat doen enkele bedrijven ook al, zie Ruys of Lo rilleux." De heer Haasnoot herhaalt nog eens dat hij niet bang is dat er stukken van de Waarderpolder braak zullen blijven liggen omdat er niet genoeg aanvragen tot vesti ging binnen zullen komen. Zijn plannen zijn niet gebaseerd op stedebouwkundige dagdromen, die hij in zijn kamertje onder de pannen van het gebouw van openbare werken, van waaruit hij kan uitzien op wuivende boomkruinen, uitzet op papier. Want nu is het al zo dat het aantal aan vragen zo groot is dat het bouwrijp ma ken van de terreinen daarmee bijna geen gelijke voet kan houden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 5