Soevereiniteitsoverdracht voorwaarde voor gesprek over N. Guinea Professor Duynstee verduidelijkt Indonesisch standpunt rïïtssrau d.„u Grove fouten bij correctie van Franse eindexamenopgaven Kassem eist Koeweit op HET WEER TOUR DE FRANCE Italië en Oostenrijk zijn het volslagen oneens over Z.-Tirol President Soekarno in Tokio: Modernste Russische wapens voor Soekarno Twee Laotische prinsen terug in Genève Voorlopig geen geboorte aan het Belgische Hof iedereen ziet méér in 'n MAANDAG 26 JUNI 1961 46e JAARGANG NUMMER 196 Het woord is aan Geen zorg over Fabiolas gezondheidstoestand Nederlandse piloot in Katanga omgekomen stó'MORRIS "üeforeyou êuif! SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Koeler Aan het strand: Doodstraf voor een oorlogsmisdadiger in Polen In de krant van heden: Nti een ARISTONA kopen, want Onderhandelingen in Zürich abrupt afgebroken Prof. J. Tinbergen adviseur voor Suriname TT I f n r X. Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I ykA m mm m I T Tl T Abonnement p. week 59 c, p. kwartaal 7,65, Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. I 1 I I lil II Jb IJ J I V A I I L franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. aL XXX JL XéC Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. DAGBLAD VOOR VELSEN-ITMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. Hoofdredacteur, Simon Koster Adj. Hoofdredacteur. Jo, L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden; J. Kosak Ui,gave, Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie, P. W. Peereboom eo Mr. H. C. van der Mije 9 TOKIO (Reuter) President Soekarno van Indonesië, die momenteel een offi cieel bezoek brengt aan Japan, heeft zich op een bijeenkomst van de Indone lands Nieuw-Guinea heeft prijsgegeven. Professor Duynstee zegt voorts, dat men van Indonesische zijde duidelijk heeft ge steld nog steeds te staan op de aanslui ting van Nederlands Nieuw-Guinea bij In- sische gemeenschap te Tokio uitgelaten donesië. Men vraagt echter toegang tot de Pninpa Papoea-bevolking teneinde deze te overtui- bereid is, met Nederland over deze kwestie bilaterale besprekingen te ope nen, als de Nederlanders zich tevoren bereid verklaren, de soevereiniteit over West-Nieuw-Guinea over te dragen aan Indonesië. Soekarno zeide dit naar aanleiding van ting wordt gediend. Van officiële zijde in Den Haag is over deze kwestie medegedeeld: „Uit persbe richten is gebleken dat professor mr. F. Duynstee heeft verklaard de minister-pre sident en enige andere ministers van te voren te hebben ingelicht over zijn voor nemen in Parijs met een der Indonesische leiders te gaan confereren. Hierdoor zou fessor Duynstee zal bespreken. Officieel was hiervan echter geen bevestiging te verkrijgen. Een rondschrijven van de Indonesische rooms-katholieke leider I. J. Kasimo is ten slotte door K.V.P.-kringen in Den Haag met gemengde gevoelens ontvangen. K.V.P.-voorzitter mr. H. W. van Doorn heeft naar aanleiding hiervan verklaard: Katholieke politici in Nederland zullen naar mijn mening, wanneer hen vanuit In donesië gevraagd zou worden contact te mogen hebben, daartoe stellig bereid zijn Wanneer evenwel de minister van Defen sie van een land, waarmee wij geen di plomatieke betrekkingen onderhouden, in contact met ons zou willen treden, dan zou dit een suggestie van zo verstrekkende aard zijn, dat het partijbestuur zich hier over eerst zou moeten beraden. SYDNEY (Reuter) —De Sydney Sun Herald maakte gisteren melding van een bericht v&n de correspondent van het blad te Rome over Russische leveringen aan Indonesië. Nog dit jaar zou Rusland aan Indonesië de modernste typen militaire vliegtuigen leveren. Indonesië zou hierte genover havenaccomodatie beschikbaar stellen voor Russische onderzeeboten. Le den van een Indonesische delegatie, die onlangs een bezoek hebben gebracht aan Moskou en Peking, zouden dit te Rome hebben medegedeeld. Rusland zou onder meer bommenwerpers leveren die kern wapens kunnen vervoeren en jagers met geleide raketten, voorts onbemande straal vliegtuigen met een hoog vliegbereik en een speciale foto-uitrusting voor verken ningsdoeleinden en tenslotte minstens drie honderd Russische vliegers, technici boordwerktuigkundigen. Volgens de correspondent zou Soerabaja de belangrijkste basis in Indonesië wor den voor Russische onderzeeboten. GENèVE (UPI) —De twee door de communisten gesteunde Laotische prinsen Soephanoevong en Soevanna Phoema heb ben zondag in Genève gezegd, dat binnen veertien dagen de besprekingen zullen be ginnen met de westersgezinde prins Boen Oem over de vorming van een coalitiere- gering. Prins Soevanna Phoema maakte het nieuws bekend toen hij met zijn half broer Soephanoevong uit Zürich in Genève was teruggekeerd. Boen Oem werd niet Vrij naar Voltaire: Elke oorlog is een burgeroorlog. eerder dan vandaag in Genève verwacht. Boen Oem zou echter niet gezwicht zijn voor de eisen van zijn prinselijke tegen standers om practisch de gehele interna- t:onale controle over Laos af te schaffen zodra het land een neutrale status zou heb ben gekregen. (Van onze correspondent) PARIJS De ongeveer zestigduizend Parijse kandidaten voor het baccalauréat, het einddiploma voor Lycea, die vorige week de schriftelijke examens aflegden, Sceptisch j ïetueis ie gtwu uumciacu. berichten in de pers, volgens welke ae de jncjruk kunnen worden gewekt, als zou Indonesische regering te kennen heeft (jen de ministers hiermee hebben inge geven bereid te ziin tot een bespreking stemd. Teneinde hierover geen misver- i ,„roonvnmrf stand te doen rijzen wordt van regerings over een bilaterale overeenkomst. z.jde meegedeeld dat van teVoren duide- Indien, aldus Soekarno, cie iNeaerian i aan professor Duynstee is gezegd dat ders in hun tegenwoordige houding vol- het kabinet hem deze stap ontraadde." harden, zal de Indonesische regering geen andere keuze hebben dan haar Haagse politieke kringen hebben overi- gedragslijn te blijven volgen, namelijk' gens zeer sceptiSCh gereageerd op het door zich in alle opzichten tegenover de generaal Nasoetion aan professor Duynstee Nederlanders te stellen - politiek, eco- gedane voorstel. Men vraagt zich af welke .1. l 'lij-rGf v V»/x4. t/nii nm «:ampn mpf. P.GTl nomisch en indien nodig ook militair DEN HAAG (UPI) In verband met een aantal tegenstrijdige persberichten heeft professor F. Duynstee intussen mee gedeeld dat generaal Nasoetion in het vrij dag met de Nijmeegse hoogleraar gevoer de gesprek „op geen enkel punt de juri dische of politieke aanspraken op Neder- Van onze correspondent) BRUSSEL. Als anti-climax in de be richtgeving over de mogelijke blijde ge beurtenis aan het Belgische Hof heeft de opperhofmaarschalk medegedeeld, dat in de nabije toekomst een dergelijke gebeur tenis piet wordt verwacht. Men behoeft zich geen zorgen te maken over de ge zondheidstoestand van Koningin Fabiola, over enige dagen zal hare majesteit ge heel zijn hersteld. Daarmede is dus een voorlopig en abrupt einde gekomen aan de geruchten omtrent de mogelijke geboorte van een vorstelijke telg in het paleis te Laeken. Men zal zich herinneren dat het nieuws daarover door een indiscretie van paus Johannes XXIII wereldkundig was ge maakt, dat premier Lefèvre het bericht na de terugkeer uit Rome van het vor telijk paar tot zijn juise proporties terug bracht en dat nog vrijdag officieus werd bericht dat de gebeurtenis pas in het vol gend jaar verwacht kon worden zin het zou hebben om samen met een land, dat de diplomatieke betrekkingen verbroken heeft, zitting te nemen in een I commissie, zolang dat land niet door een hervatting van de diplomatieke betrekkin gen van goede wil heeft doen blijken. Voorts wijst men er met nadruk op dat I de verklaring van president Soekarno in Tokio, evenals de toelichting later, ver strekt door professor Duynstee, duidelijk maakt dat Indonesië het zelfbeschikkings recht van de Papoea's niet erkent. Zolang I Indonesië onvoorwaardelijk blijft eisen dat de soevereiniteit wordt overgedragen, heeft een gesprek met de Nieuw-Guinea-raad geen enkele zin, aldus deze zegslieden. Naar verder wordt vernomen, zou op een I partijraadsvergadering van de K.V.P. za terdag in aanwezigheid van de staatsse cretaris van Binnenlandse Zaken T. H. Bot besloten zijn tot instelling van een speciale commissie die de problemen ontstaan door de contacten van de groep-Rijkens en pro- LONDEN, (Reuter) Volgens een in I Londen opgevangen uitzending van radio- Bagdad heeft generaal Abdoel Karim Kas sem, de premier van Irak, verklaard, dat Koeweit dat tot voor enkele dagen een Brits protectoraat was een integrerend deel van Irak uitmaakt. Generaal Kassem zeide, dat Irak geen enkel „door de impe rialisten aan Koeweit opgedrongen ver-1 valst verdrag" erkent. verkeren onder hoogspanning, nu gebleken is dat zich opnieuw even grove als onbe grijpelijke fouten bij de correcties van hun proefwerken hebben voorgedaan. Een gedeelte van de kandidaten heeft de uitslag nog maar vernomen, doch om dat de correctoren in vele gevallen aan wijsbare blunders hebben begaan, vraagt iedere kandidaat zich af, of hij of zij ook geen slachtoffer in deze tekortkomingen der examinatoren is geworden of dreigt te zullen worden. Bij tientallen correcties kon al worden vastgesteld dat de cijfers voor de verschillende vakken verkeerd waren opgeteld. Bij een te hoog totaal zal er van de zijde der kandidaten vermoede lijk zelden een klacht zijn binnengekomen. Daarentegen zijn de protesten van kandi daten, die als gevolg van zo'n rekenfout ten onrechte werden afgewezen, voor het ministerie van Onderwijs al aanleiding ge worden een officieel communiqué uit te geven, waarin een ernstig onderzoek naar de verantwoordelijkheden en de capacitei ten der correctoren wordt aangekondigd. In elk geval is het nu al wel zeker, dat verscheidene examinatoren ten minste voor de lagere wiskunde zouden zijn ge straald indien zij, inplaats van hun leer lingen, vorige week op de zweetbankjes hadden gezeten. De 23-jarige Nederlandse vlieger L. Koch is omgekomen toen een door hem bestuurd straalvliegtuig van de Katangese lucht macht in een buitenwijk van Elisabethstad verongelukte. De piloot was gehuwd en had één kind. Het toestel, een Fouga „Magis ter", vloog in formatie toen het ongeluk ge beurde. Bij 't ongeluk kwam ook een poli tieman om het leven. Tegenstellingen prikkelen de verbeel ding. Nu was er zondag weinig ver beeldingskracht voor nodig om het contrast op te roepen tussen overvolle stranden en uitgestorven straten. We konden het zelf zien. Zelfs het nieuw aangelegd strandje aan het Hollands Diep bij de Moerdijkbrug was te klein voor de talloze liefhebbers van een verkoelend bad. De Nieuwe Zijds Voor burgwal te Amsterdam daarentegen was weer veel te groot voor het ver keer. Dat was er zondagmiddag niet. Amsterdam zat, lag, dook, „sonde" en zwom in Zandvoort Hij vervolgde met te zeggen dat Koeweit deel uitmaakte van de provincie Basra van het vroegere Turkse rijk en dat Groot Brit „v* - f. tannië de ondertekening van het „verval In ieder geval blijkt thans dat het Hof ste verdrag" van 1899 heeft verkregen te in deze kwestie correct heeft gehandeld Van socialistische zijde, met name in de twee dagbladen van de Belgische socialis tische partij, Le Peuple en de Volksgazet, wordt geinsinueerd dat het Hof eerst de Paus in kennis had gesteld van de lijke geboorte en niet, zoals de traditie wil, het Belgische volk. Het is thans duidelijk dat er nog geen enkele reden was tot een officiële mede deling van de opperhofmaarschalk en het mag zelfs een gebaar van begrijpende hoffelijkheid jegens de Belgen worden genoemd dat gisteravond de mededeling is uitgegeven, die duidelijk stelt hoe de si tuatie thans is. Advertentie BArTÊuOrIsSTR™ HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot morgenavond: Vooral vanavond en vannacht hall tot zwaar bewolkt met en kele regen- of onweersbuien. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuidwest en noordwest. Koeler. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen minder warm doordat een zwak oceaanfront passeert, dat op enkele plaatsen ook een regenbui zal veroorzaken. Er komt wat meer bewolking en de wind ruimt naar west tot noordwest. Temperatuur overdag 18 a 19 graden. Zeewater 16 graden. Vooruitzichten: Koeler, maar nog goed strandweer, daar de depressies weinig actief zijn. gen betaling van een som van vijftiendui zend roepies. De Britten hebben vorige week maandag hun 62-jarig protectoraat over Koeweit be ëindigd en een verdrag van vriendschap en onderlinge raadpleging gesloten met dit gebied. Onwaarschijnlijk Koeweit, met een bevolking van twintig duizend inwoners, is de voornaamste olie leverancier van de niet-communistische wereld. Het gebied verschaft 37,6 percent van de Britse olieimporten; Irak zelf 12,5 percent. De olie van Koeweit en de Britse beleggingen in dat gebied vormen een be langrijk onderdeel van de Britse economie. Indien generaal Kassem met geweld zou proberen Koeweit in te lijven, kan de heer ser van Koeweit, Sjeik Abdoella es Salim es Saba Britse militaire hulp in roepen. In Londen gelooft men echter dat het onwaar schijnlijk is dat de generaal geweld zal ge bruiken. Hij zou de territoriale eis gesteld heb ben om de aandacht van binnenlandse moei lijkheden af te leiden. Een andere reden is Kassems verstoordheid over het feit dat de Iraakse Petroleummaatschappij gewei gerd heeft aan zijn verlangen betreffende een olie-overeenkomst te voldoen. Koeweit was reeds in 1914 als een onaf hankelijke regering onder Britse protectie erkend, nog voordat de staat Irak bestond. Het is onwaarschijnlijk dat de Britten te gen KasSems aankondiging zullen protes teren. Een protest zal namelijk moeten komen van de sjeik. WARSCHAU (UPI) Een Poolse recht bank heeft Marian Jachimczyk, die van 1942 tot 1944 lid van de Duitse Schutzpoli- zei was, ter dood veroordeeld. De beklaag de werd schuldig bevonden aan de dood van vijftig mensen, onder wie twee Rus sische partisanen. Jachimczyk was er ook van beticht te hebben deelgenomen aan de uitroeiing van de Joodse bevolking in het district Vilnius. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 7 Uit stad en omgeving ....4, 5, 6 Sport 4, 11, 12, 13 In de Vishal en op zee6 Horen en Zien7 Kunst 7 Feuilleton 9 Panda en andere beeldverhalen.9 Economisch nieuws10 Beurs 10 Scheepsberichten 10 Dit nummer bestaai uit veertien pagina's Advertentie ZURICH (Reuter) De onderhandelin gen tussen Italië en Oostenrijk over de toekomst van de Duits sprekende minder heid in Zuid-Tirol zijn zaterdagavond af gebroken. De partijen zijn het volkomen oneens met elkaar. De besprekingen, die zaterdagmorgen waren begonnen, werden bijgewoond door de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, Antonio Segni en zijn Oostenrijkse collega Bruno Kreisky. In kringen rond de afgevaardigden werd opgemerkt dat Italië zich tot het Interna tionale Gerechtshof in Den Haag wil wen den voor een uitspraak in het geschil. De Oostenrijkers willen dat er een speciale internationale commissie van onderzoek naar het gebied wordt gezonden om de moeilijkheden ter plaatse te bestuderen. De Oostenrijkers willen grotere autono mie voor de Duitssprekende bevolking van Zuid-Tirol. Hoewel het overleg is afgebroken, acht men het mogelijk dat belde ministers el kaar later weer zullen ontmoeten om de onderhandelingen weer op gang te brengen Segni en Kreisky hebben zaterdagmorgen en zaterdagmiddag vergaderd. De delega ties van beide landen zouden zaterdag avond weer bijeenkomen, maar deze bij eenkomst ging niet door. Segni had voor het begin der besprekin gen Kreisky de tekst doen toekomen van zijn voorgenomen verklaring waarin de aandacht wordt gevestigd op de ernst van de aanslagen in Zuid-Tirol waarvan ver ondersteld zou moeten worden dat zij vol gens een centraal opgesteld plan zijn uit gevoerd. "„Men vraagt zich af waar zich het brein achter die campagne bevindt", aldus de verklaring. Segni zei overigens de besprekingen in een sfeer van goede wil te willen voeren. Kreisky herinnerde in zijn antwoord aan de veroordeling van Oostenrijkse zijde van de gepleegde aanslagen maar herinnert er ook aan dat twee inwoners van Zuid-Ti- rol door Italiaanse soldaten waren gédood. Hij drong aan op opheldering van deze incidenten. Als lid van de Oostenrijkse afvaardi ging is ook aanwezig mevrouw Stadlmay- er, functionaris van het provinciaal be stuur van Oostenrijks Tirol, die enige tijd geleden in Italië werd aangehouden maar later vrijgelaten in afwachting van behandeling door de fechter in Bolzano van de tegen haar uitgebrachte beschuldiging dat zij medeplichtig zou zijn geweest aan terroristisch optreden. Segni zei in zijn verklaring dat „de aanwezigheid in de Oostenrijkse afvaardiging van iemand die nog berecht moet worden niet bijdraagt tot het scheppen van een gunstige sfeer". Dr. Kreisky ontkende, dat de aanslagen waren gepleegd door leden van de Duits sprekende minderheid. „De Oostenrijkers stellen de Italiaanse regering niet verantwoordelijk voor door Italianen begane gewelddaden", aldus dr. Kreisky. Wraak GRAZ (UPI) Zaterdag zijn twee auto's met Italiaanse nummerborden on der geheimzinnige omstandigheden ver nield in de Oostenrijkse stad Graz. In een Italiaanse bus brak plotseling brand uit. Voordat de brandweer kon ingrijpen, was het voertuig geheel vernield. Vrijwel tege lijkertijd werd enkele straten verder een auto uit Rome aangetroffen waarvan de banden waren kapotgestoken. De politie neemt aan dat onbekende da ders uit wraak gehandeld hebben tegen re cente vernielingen aangericht aan Oosten rijkse auto's in Italië. In Paramaribo is officieel meegedeeld, dat de Surinaamse minister van Op bouw, dr. ir. F. Essed, namens de Su rinaamse regering met prof. J. Tinbergen is overeengekomen, dat deze zal worden aangesteld als regeringsadviseur voor de algemene welvaartsplannen van Suriname. Prof. Tinbergen zal vermoedelijk in ja nuari een bezoek aan Suriname brengen om zich te oriënteren.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1