Malvestiti trekt brief aan het Parlement weer in Regering acht grondslagen der PBO nog steeds juist DE BEURS Maar verklaringen van Van der Goes blijven ontoelaatbaar Guldenslening voor de Ropenhaagse Telefoonmij Omwisselingsaanbod Elsevier-Bonaventura Duitse straaljager kwam bij Venray neer Ballonnetje ontploft, 20 kinderen gewond SER krijgt grotere bevoegdheid SCHEEPVAARTBERICHTEN Emissie Grasso Moeilijkheden bij N.S. nog niet opgelost Examen Grieks moest ove bij Haags lyceum DINSDAG 27 JUNI 1961 11 DE ZAAK SPIERENBURG Benzine in België nu iets duurder Serbadjadi wil deelnemen in landbouwbedrijf in Latijns-Amerika Walvisvaartconferentie is beëindigd Selwyn Lloyd vraagt offers van beide zijden Nederlandsche Bank overweegt beperking kredietverlening Piloot gewond naar ziekenhuis Bedrijfsparlementen worden mogelijk Medeleven met weduwe van vermoorde taxichauffeur v. DUIVENBODEN Jongens pleegden elf inbraken Kandidaten zouden bekend geweest zijn met de opgaven Eervol ontslag verleend aan mr. E. J. W. Top Kort economisch nieuws in binnen- en buitenland Eerste paal voor uitbrei ding Leidse universiteit De voorzitter van de Hoge Autoriteit der E.G.K.S. Piero Malvestiti, heeft gisteren in het Europese Parlement in Straatsburg veel beroering verwekt door geheel onver wachts de brief aan het parlement in te trekken waarin de Hoge Autoriteit onlangs had geweigerd samen met jhr. mr. M. van der Goes van Naters voor een parlements commissie te verschijnen. Dit is niet officieel bekendgemaakt, doch het bericht ging van mond tot mond en niemand twijfelde aan de waarheid ervan. De heer Spieren burg verklaarde desgevraagd tegen de pers: „Ik weet nog van niets, ik ben zojuist van veertien dagen vakantie teruggekeerd". Malvestiti heeft zijn verrassende besluit, zonder overleg met zijn collega's genomen tijdens een vergadering van het bureau van presidenten van het parlement (be staande uit voorzitter en acht vice-voorzit- ters) en de voorzitter van de com missie, welke vergadering maandag middag aan het begin van de juni- zitting voorafging, toen hij bemerk te welke interpretatie in kringen van het parlement eraan was gegeven. In die brief had hij gezegd dat „de Hoge Autoriteit niet kon worden verplicht haar vice-voor- zitter (de heer Spierenburg) te dwingen voor een parlementaire commissie te ver schijnen tegelijk met een parlementslid (de heer Van der Goes) dat geen lid van deze commissie was," zolang de onaange name situatie niet was geregeld, die was ontstaan door verklaringen van de Neder landse afgevaardigde, waarbij de naam van de heer Spierenburg in het geding was. In de openingsvergadering van de juni- zitting van het parlement is maandag niet over de schrootaffaire gesproken. Op de ontwerpagenda was een eerste inleiding van het schrootdebat voorzien, maar de commissie die het schrootrapport van de Hoge Autoriteit bestudeert, is nog niet klaar met haar verslag. Men had nog ver wacht dat de voorzitter van de commissie, de Fransman Poher, een korte verklaring zou afleggen, doch dat is maandag ook niet gebeurd. De Hoge Autoriteit heeft later in een officieel communiqué bevestigd dat de brief is ingetrokken en wel wegens mis verstanden die erdoor waren ontstaan. Be De Privatbanken I. Kjobenhavn te Kopenhagen heeft van een Nederlands consortium onder leiding van de Twentsche B&'nk n.v- zo deelt de Twentsche Bank mede een aanbieding ontvangen voor de Kopenhaagse Telefoon Maatschappij voor een obligatielening, groot 25 min, tegen een rente van 4% pet per jaar. De Kopenhaagse telefoonmaatschappij heeft deze aanbieding geaccepteerd met goedkeuring van het ministerie van Pu blieke Werken. Deze lening, welke ter beurze van Amsterdam a pari zal worden geëmitteerd aan hel einde van juni, zal aflosbaar zijn in vi.iftien jaarlijkse termij nen, beginnende in 1967, hetgeen derhalve neerkomt op een looptijd van twintig jaar. Dit is de eerste keer na de oorlog, dat een Deense lening op de Nederlandse kapi taalmarkt wordt geëmitteerd. Vóór de tweede wereldoorlog werden enige lenin gen in Nederland uitgegeven. In de periode 1-15 juli zal de n.v. Uit geversmaatschappij Elsevier te Amster dam, zo heeft het bestuur in de jaarver gadering medegedeeld, aandeelhouders van de n.v. Uitgevers Mij. Bonaventura te Amsterdam in de gelegenheid stellen hun aandelen te verwisselen tegen aande len Elsevier. De omwisselingsbasis zal zijn één aandeel Bonaventura 1000) tegen 1,5 aandeel Elsevier 15Ó0). Elsevier hoopt hiermede het volledige uitstaande kapitaal van „Bonaventura" te verwer ven. De maatschappij bezit thans reeds 68 pet van dit kapitaal. Aandeelhouders behoeven niet ontevre den te zijn over de gang van zaken in het lopende jaar, zo deelde het bestuur verder desgevraagd mede. Als 1961 zo eindigt als het thans loopt, zal dit jaar beter zijn dan 1960, ook wat de dochtermaatschappijen betreft. Aandeelhouders gingen akkoord met een bestuursvoorstel de uitkering van twee pet (naast het contante dividend van 13 pet) naar keuze in aandelen of contan ten uit de agioreserve niet uit deze reser ve te doen doch uit de extra reserve, dit in verband met de recente missive van de staatssecretaris van Financiën. (Van onze correspondent) BRUSSEL. De benzine, zowel de gewone als de super, is sedert gisteren in Bel gië vier centiemen (een kwart cent Ne derlandse courant), per liter duurder ge worden. Van Bf 7,56 per lieter in de zogenaamde eerste zone (het centrum van het land met uitzondering van de stad Ant werpen) is de prijs thans op Bfr 7,60 ge bracht. In het overige deel van het land steeg de prijs van Bfr. 7,61 tot Bfr 7,65 en in Antwerpen, waar de grote raffina derijen zijn en het transport dus minder kost, van'Bfr 7,51 tot Bfr 7,55. Sedert 27 maart was de prijs met 18 centiemen per liter verlaagd. De prijsstijging van giste ren is, naar de oliemaatschappijen hebben bericht, het gevolg van de hogere prijzen aan de Golf van Mexico. ADVIESKOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bank papier vandaag geldend in Amsterdam luiden: Engelse pond 9,9710,07, Ameri kaanse dollar 3,57-3,61. Canadese dollar 3,42%3,47%, Frarse frank (100) 73,05- 73,56, Belgische frank (100) 7,157,20, Duitse mark (100) 90—90,50, Zweedse kroon (100) 69,30—70,30. Zwitserse frank (100) 83,25—83.75 Italiaanse lire (10.000) 57,25—59.25. Deens.: kroon (100) 51,60— 52.60. Noorse kroon (100) 49.8550.85. Oos tenrijkse schilling (100) 13.8413,94. Por tugese escudo (10C) 12,1012.25. Spaanse peseta (100, grote coupures) 6,056.20. paalde parlementsleden, aldus de verkla ring, zagen in de houding van de Hoge Autoriteit een schending van de bevoegd heden van het Parlement en dat was niet de bedoeling geweest. In het communiqué legt men er tenslot te nog de nadruk op, dat men de zaken scherp gescheiden moet houden, enerzijds het onderzoek naar de schrootfraude en anderzijds „de compromiterende aantij gingen geformuleerd door een lid van het Europese Parlement tegen een lid van de Hoge Autoriteit." Wat de aantijgingen be treft handhaaft de Hoge Autoriteit haar standpunt dat het verspreiden hiervan zonder de minste concrete aanwijzing om ze te staven, ontoelaatbaar is." Commissarissen en directie der n.v. Cultuurmaatschappij Serbadjadi te Am sterdam hebben besloten, zo delen zij in het verslag over 1960 mede, deel te ne men in een eventueel op te richten ven nootschap, die de stichting van landbouw bedrijven in Latijns-Amerika beoogt. In verband hiermee bracht de directeur in 1961 een bezoek aan Brazilië. Het gecombineerde verlies is uiteinde lijk ƒ3,16 min groot (vj winst ƒ3.915); het wordt toegevoegd aan het saldo ver lies a p, dat daarna bijna 3,30 min be loopt. In 1961 verkocht Serbadjadi haar aandelenbezit in de n.v. Silau-Sumatra Rubber Maatschappij en de n.v. Maat schappij „Ambaloetoe". Dit leverde een boekwinst op van circa 200.000. Deze winst zal in de jaarstukken over 1961 tot uitdrukking komen. LONDEN (UPI) De internationale commissie voor de walvisvaart heeft haar jaarvergadering gisteren beëindigd en ver klaard dat een oplossing van de kwestie der nationale quota voor de walvisvangst in het Zuidpoolgebied „in de nabije toe komst" valt te verwachten. De commissie, waarin 17 landen zit ting hebben, sprak de verwachting uit dat Nederland, dat uit de internationale con ventie voor de walvisvaart is getreden we gens een geschil over de quota, „waar schijnlijk weer zal toetreden". In het communiqué werd voorts mede gedeeld dat de landen, direct geïnteres seerd bij de walvisvaart in het Zuidpool gebied, de wens naar een internationaal controle-systeem te kennen hadden gege ven en binnenkort zouden beraadslagen over het instellen van een dergelijk sy steem. De betrokken landen zijn Rusland Noorwegen, Japan, Nederland en Groot- Brittannië. In een artikel in de „Financial Times' van gisteren wordt verklaard, dat Neder land waarschijnlijk weer zal toetreden tot de internationale walvisconventie, die het in 1959 heeft verlaten. Engeland en de EEG (Van onze correspondent) LONDEN Selwyn Lloyd, de Britse minister van Financiën, stelde maandag avond aan het diner ter ere van de minis ters van de Europese Vrijhandels Asso ciatie (E.V.A.), die op het ogenblik in Londen beraadslagen, met instemming vast dat de Euromarkt-landen thans een tegemoetkomender houding aannemen te genover de EVA. De „zes" zijn bereid om samen met de „zeven" de praktische problemen onder ogen te zien waarvoor men zal komen te staan wanneer de onderhandelingen be ginnen. Er moeten, zei Lloyd, nog vele moeilijkheden worden opgelost en inge wikkelde beslissingen worden genomen. Het zou onrealistisch zijn te streven naar een oplossing zonder offers van beide zij den. Deze zullen direct worden gesteld te genover de politieke en materiële voorde len, welke een samengaan van de „zes" en de „zeven" zullen opleveren, aldus Sel wyn Lloyd. Met het oog op de omvangrijke stijging van de kredietverlening van de banken aan de particuliere sector gedurende de afge lopen maanden heeft de Nederlandse Bank met de representatieve organisaties van de handelsbanken en de landbouwkredietban- ken het overleg geopend als bedoeld in de wet toezicht kredietwezen voor toepassing van een gedragslijn inzake de kredietver lening. Deze gedragslijn, over de techniek waarvan in mei 1960 overeenstemming is bereikt, houdt in dat de banken bij over schrijding van een nader vast te stellen kredietplafond een renteloos deposito bij de Nederlandse Bank zouden moeten aan houden. Het overleg over de eventuele inwerkingstelling van deze regeling zal in de eerste week van juli worden voortge zet. Hedenmorgen om kwart over acht is een Duitse straaljager neergekomen in een weiland naast de rijksweg Venlo-Venray in het gehucht Castenray (gem. Venray). De piloot wilde wegens een defekt aan de motor een noodlanding maken en wist zijn toestel nog juist over de bomen langs de weg en over een boerderij te trekken. Het kwam in het weiland achter deze boer derij neer. Het vliegtuig trok een spoor van 150 meter door de grond en verloor daarbij de motor. Hieraan is het wellicht te danken, dat het toestel niet in brand vloog en dat de piloot het leven er heeft afgebracht. Hij werd door omwonenden op enige meters afstand van het toestel aan getroffen. Een van zijn armen was gebro ken en ook had hij verwondingen aan het gezicht opgelopen. Hij was niet bewuste loos en is naar het ziekenhuis in Venray vervoerd. Ter gelegenheid van het traditionele Sint Jansfeest op Terschelling werden op het sportterrein ballonnen uitgereikt aan kinderen. Door nog onopgehelderde oor zaak misschien een brandende pijp of sigaret explodeerden op het moment dat de meeste kinderen hun ballonnetje reeds in ontvangst hadden genomen de nog resterende ballonnen in de kleedka mer. Twintig kinderen en de voorzitter van de Sint Janscommissie liepen verwon dingen aan hoofd en handen op. Zij moes ten zich onder medische behandeling stel len. De plaatselijke arts werd daarbij ge assisteerd door artsen die als badgasten op het eiland vertoeven. De kleedkamer werd ernstig bescha digd. FLAUWE MARKT Het Damrak zette gisteren de flauwe stemming van verleden week verder voort voor de internationals. Unilever vormde hierop bij de opening een uitzondering. Dit fonds noteerde op 792 slechts 3 )4 punt lager. De handel was over de gehele linie van weinig betekenis. Het geringe aanbod werd schoorvoetend op steeds lagere koer sen opgenomen. Philips noteerde toen het hoogst 1026, Hoogovens 968, AKU 422 en Unilever 797. Voor Kon. Olie gold een hoogste prijs van ƒ119,70. Philips begon op 1012 (1023 Vt). Hoogovens twintig punten lager op 946. AKU lag flauw in de markt met een koersverlies van veertien punten op 413. Kon. Olie daalde tot 119,50 120,10). De laagste prijs voor de olie aandelen in 1°G0 en 1961 was 119,70. Later kwam er wat meer aanbod in een lege markt. Stoplossorders droegen er verder toe bij dat de koersen in sterke mate afbrok kelden. AKU ging door de vier maal pari- koers en kwamen op 395. Philips daalde tot 1000, Unilever tot 787 en Hoogovens tot 926. Kon. Olie hield zich uitstekend op 119,10. Op deze laagste koersen volgde een licht herstel. In de scheepvaarthoek was het uiterst kalm. Van de cultures noteerde Amsterdam Rubber twee punten hoger op 109 op lokale vraag. Ook de staatsfondsen moesten g! 'teren met lagere prijzen genoegen nemen. De flauwe stem ming voor de internationals was van in vloed op vrijwel alle lokale afdelingen. Claims Gelderman (textielfabrikant) wer den op 400 geadviseerd neerkomende op 180 percent voor de aandelen. Boeke Huidekoper van 213)4 °P 210'> Boom-Ruygrok van 171 on 170; Spaame stad van 722 op 715 1. In een nota aan de Tweede Kamer stelt staatssecretaris Schmelzer voorop, dat hij over het geheel genomen zeer wel kan instemmen met de beide nota's van de organisatiecommissie van de S.E.R. inzake de ontplooiing der P.B.O. Naar het oordeel van de regering kunnen de grondslagen van de P.B.O., ook met het oog op de te verwachten nationale en internationale ontwikkeling op sociaal- economisch gebied, nog steeds als juist worden aanvaard en erkend. Wat het plegen van overleg met en het vragen van advies aan het bedrijfsleven aangaat, geeft de staatssecretaris duide lijk de voorkeur aan bedrijfslichamen. Ten aanzien van de openbaarheid de wettelijk voorgeschreven openbaarheid is minimaal merkt de staatssecretaris op. dat het gewenst is dat bij het bedrijfs leven meer begrip wordt gewekt voor het nut en de noodzaak van een verantwoorde openbaarheid. De nota komt voorts tot de conclusie dat de vrije organisaties door de instelling van een bedrijfslichaam geen functiever- Admiraal de Ruyter 26 Antwerpen/Moss. Aagtekerk 25 te Kaapstad. Achilles 24 v. Buena Ventura, 26 te Guayaquil. Adonis pass 24 Dover n. Barbados. Alchiba 24 v. Suezkanaal n. Djeddah. Algol 25 te Antwerpen. Alioth 26 te Port Sulphur. Aludra 26 naar Rio de Janeiro. Amsteldiep 24 v. Colombo n. Karachi. Amstelhoek 24 te Shimoneseki. Amstelkroon p. 24 North West Cape n. Osake. Artemis 25 te New Orleans, Attis 24 van Curagao naar Ponce. Atys (t) 26 te Ardrossan. Averdyk 25 te Beira. Alca 26 ïede Accra. Alcor p. 26 Kp Leeuwin n. Aden. Amerskerk p. 25 Ouessant n. Duinkerken. Billiton 24 v. Bombay n. Karachi. Bonita 25 v. Laceiba n. New Orleans. Borneo pass. 24 Gibraltar n. Genua. Barendrecht 26 té Curagao. Brandaris 26 London/Amsterdam. Caltex Amsterdam (t) 24 n. Stockholm. Caltex Delfzijl (t) 25 te Port Jerome. Caltex Eindhoven It) p. 24 Kreta n. Sidon. Caltex Gorinchem 26 n. Kopenhagen. Caltex Utrecht 26 n. Hongkong. Celebes p. 26 Ouessant n. Lissabon. Camphuys 25 te Bangkok. Charis 26 te Montreal. Congokust 27 te Takoradi verw. Capella 26 Karlshamn/Middlesbro. Coccinelle 26 Kenitra/Duinkerken. Coeta 26 Cuxhaven/Haukipudas. Conbrio 26 Keulen/Molde. Cornelia-B 1 London/New Foundland. Cornelia-B 2 26 Leixous/London. Dajeboehmer 26 Oran/Antwerpen. Dahonmekust 24 v. Freetown n. Abidjan. Drente 24 te Barcelona. Ella 26 Gothenburg/Rouen. Fina Nederland (t) 24 n. Lands End. Forest Hill (t) 26 n. Lands End. Geestad 26 Boston/Maassluis. Geestdijk 26 Boston/Maassluis. Giesenkerk 27 te Fremantle. Graveland p. 24 Ouessant n. Z. Amerika. Groote Beer 26 te New York. Haarlem 26 v. Puerto Plata n. Hamburg. Hector 24 n. Antwerpen. Hera 25 te San Juan. Heenvliet 26 Aberdeen/IJsland. Holland 26 Dublin/Antwerpen. Hondsbosch 26 Gefle/IJsselmonde. Isis 26 te Willemstad. Izalco 24 Ouessant n. Ciudad Trujillo. Jozina 26 Vaasa/Port Vendres. Java 25 te Calcutta. Johannes Frans 25 te Mollendo. Joh. v. Oldenbarnevelt 24 n. New York. Kabylia (t) 26 te Curagao. Kamperdijk 23 v. New York n. Antwerpen. Kara (t) 26 v. Ardrossan n. Curagao. Karakorum 26 v. Manilla n. Balboa. Kasimbar 25 v. Biak n. Seroei. Karimun 25 te Bangkok. Kopionella (t) pass. 24 Azoren n. Nynashamn. Koratia (t) 26 te Aruba. Krebsia (t) 27 te Bombay. Laga 26 naar Ceuta. Lindesingel 26 Port Talbot/London. Lucas Bols 2 26 Kramfors/Amsterdam. Langleeclyde 26 naar Marseille. Lekkerkerk 25 te Bedi Bundur. Liberiakust 25 v. Pointe Noire n. Freetown. Langkoeas 27 te Aden. Lelykerk 26 naar Basrah. Lemsterkerk 26 v. Suez n. Port Sudan. Liberty Bell (t) 26 v. Suez n. Mena al Ahmadi Lycaon 24 v. Penang n. Colombo. Loppersum 26 te Le Havre. Maashaven 24 v. Buenos Aires n. Rotterdam. Maaslloyd 25 te New Orleans. Mariekerk 25 te Cochim. Manta 26 Stralsund/Cork. Meeuw 26 Rauma/Yarmouth. Merwehaven 26 Rouen/Casablanca. Mithars 26 Tunis/Antwerpen. Muiderkerk 25 te Bremen. Meerkerk 26 te Genua. Merselloyd 26 t. a. Santonino. Nassauhaven 26 Kopenhagen/Rotterdam. Nisse 26 Leixous/Hull. Nore 26 Stockholm/Rotterdam. Naess Commander (t) 24 n.- Mena al Ahmadi. Naes Tiger (t) 25 v. Paulsboro n. Elpalito. Nederwaal 24 v. Singapore, 25 te P. Swettenhair pass. 24 Las Palmas n. Le Havre. Nijkrek 25 te Townsville. Nieuwe Tonge 26 te Augusta. Oldekerk 24 v. Cadiz n. Antwerpen. Oranjefontein 24 v. Durban n. Eastlondon. Oranjestad 26 v. Madeira n. Plymouth. Ondina (t) 26 naar Mena al Ahmadi. Philippia ft) 26 t. a. Southend. Pamir 26 Vaestervik/Amsterdam. Pandora 26 Sodertalje/London. Prosperite 26 Bristol/Dordrecht. Peperkust 26 te Accra. Pericles 25 v. Talcahuano n. San Antonio. Philidora (t) 26 te Port Said. Prins der Nederlanden 25 n. Puerto Limon. Prins Willem v. Oranje 24 n. Montreal. Prins Willem 2 p. 26 Lands End n Le Havre. Prins Willem 3 26 naar Gent. Polydorus 26 v. Penang n. Singapore. Purmerend 24 v Buenos Aires n. Curagao. Randfontein 24 v. Southampton n. Antwerpen. Realty 26 Rouen/Korsor. Rifoan 26 Strahlsund/Hull. Reza Shah the Great (t) 26 n. Port Said. Ridderkerk 26 v. Port Said n. Lissabon, Roebiah 24 v. Singapore n. Manilla. Roepat 26 te Napels. Rossum 24 v. St. Johns n. Caribbean. Van Riebeeck 25 naar Mukalla. Rotti 25 te Chittagong. Senegal 26 Dakar/Duinkerken. Sonja-D Kotka/Oostende. Stientiemensinga 26 Avonmouth/London. Semegalkust 24 v. Freetown n. Abidjan. Skadi 26 v. Ceuta n. Las Pezia. Soestdiik 25 te Philidelphia. Stad Rotterdam 26 n. Rotterdam. Straat Banka 25 te Bombay. Straat Malakka 26 te Adelaide. Straat Torres 25 te Lagos. Scherpendrecht (t) 26 n. Wilhelmshaven. Straat Magelhaen 25 v. Singapore n. Manilla Thaletas 26 Rotterdam/Oporto. Talisse 26 te Akaba. Thembis 26 te Curagao. Tiibantjet 26 te Loremco Marques. Tiikampek 25 te Hongkong. Tiitjalengka 24 v. Honkong n. Singapore. Triton 25 te Carupano. Viana ft) 26 v. Bandag Mashur n. Bombay Vivipara (t) p. 26 Ras al Hadd n. Las Pezia Voeo 24 te Venetië. Waterman 25 te Fremantle. Wonosari 24 v. Aden n. Suez. Van Waerwijck 26 te Duala. Zuiderkerk 25 te Durban. Zeehaan 26 Gdynia/Hull. Algemib 24 v. IJmuiden, 25 te Antwerpen. Archimedes 25 n. Zuid Pacific. Beninkust 25 te Amsterdam. Camerounkust 25 te Amsterdam. Celebes 24 v. Amsterdam n. Lissabon. Chiron 24 v Amsterdam n. W. Indie. Delft 26 te Amsterdam. Kuineekust 24 v. Amsterdam n. Hamburg. Hathor 25 te Amsterdam. Jagersfontein 25 te Amsterdam. lies behoeven te lijden, maar integendeel aan functie kunnen winnen. De staatssecretaris staat positief tegen over het instituut van „b e d r i j f s p a r- 1 e m e n t e n", met het oog op die geval len waarin er kans is, dat bedrijfslicha men dieper gaan wortelen in de bedrijfs tak en dat de bedrijfsgenoten zich meer betrokken gaan voelen bij het bedrijfs lichaam. In zijn vergadering van 28 april heeft de S.E.R. een resolutie aanvaard waarin onder meer wordt uitgesproken, dat het overweging verdient, dat de S.E.R. de be voegdheid verkrijgt om. ook indien geen volledige overeenstemming met een vol doende representatieve organisatorische vertegenwoordiging is verkregen, uit eigen beweging, te adviseren over de instelling van een bedrijfslichaam. De regering is voornemens, aan de S.E.R. advies te vra gen over de wenselijkheid, daartoe arti kei 68 van de Wet op de Bedrijfsorganisa tie te wijzigen. De staatssecretaris wijst er voorts op. dat in de praktijk is gebleken, dat hel zeer wel mogelijk is, wegen en middelen te vinden, welke waarborgen, dat met consumentenbelangen op passende wijze wordt rekening ge-houden maar die geen stagnerende invloed op de ontwikkeling der P.B.O. hebben. De Vereeniging voor den Effectenhandel deelt mede. dat blijkens een door haar ontvangen mededeling van emittenten heden de uitgifte wordt aangekondigd van nominaal f 916.000 gewone aandelen Grasso's Koninklijk? Machinefabrieken n.v tot de koers van 225 percent, uitsluitend voor houders van claims in de verhouding van één nieuw aandeel op twee oude aan delen. De inschrijving vindt plaats op woensdag 5 juli. De claimhandel vangt aan op donderdag 29 juni De bevolking van Bunschoten en Spa kenburg heeft haar medeleven met de weduwe van de vermoorde Amersfoortse taxi-chauffeur W. van Veenendaal ge toond. Honderd collectanten hebben in één dag ruim 10.000,— opgehaald in de twee dorpen, die in tota 1 9000 inwoners tellen In Amersfoort zal een voetbalwedstrijd worden gespeeld tussen H.V.C. en een com binnatie van de verenigingen „IJsselmeer- vogels" en „Spakenburg". De baten hiervan zullen ook aan de weduwe van de chauf feur worden afgedragen. Advertentie VERHANDELDE ONDSEN 23 juni 26 juni Totaal 420 409 Hoger 50(11.9%) 53 (12.9^/0) Lagèr 310(73.8%) 286(69.9%) Gelijk 60(14.3%) 70(17.2%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U392—400 392 Kon. Olie117.20—118.20 117.20 Philips 985 gb1007 985 Unilever 780790 780 Hoogovens 925 gb935 925 VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U387 387)4 Kon. Olie116.30 116.40 Philips 971 973 Unilever 775 777 Hoogovens 908 911 ■lumlMlum lalMilaCn De beste service bij Gcd. Oude Gracht 108 - 110 - Haarlem Telefoon 17105 Laarderkerk 24 v. Amsterdam n. London. Meliskerk 24 v Amsterdam n Antwerpen. Memnon 25 v. Amsterdam n. W. Indië. Nestor 24 v. Amsterdam n. Levant. Radja 26 v. Amsterdam n. Lissabon. Sinon 25 v. Amsterdam n. Antwerpen. Waterland 25 te Amsterdam. Sleepvaart Cycloop 26 40 mijl Z. Aden. Friesland. Titan, Nestor en Hector 27 te IJmui den met James P. Walsh. Gele Zee 24v. R'dam n. Turku met 2 bakken en baggermolen. Help 26 werkzaam Calcutta. Noordholland 26 100 m. w. Victoria, Japan. Steenbank 26 v H. v. Holland n. Noordzee. Tyne 24 v. Maassluis n. Blackwater. Utrecht 27 verw. Hiroshima. Zeeland 26 aangek. IJmuiden. De uitvoering van de zomerdienstrege ling van de Nederlandse Spoorwegen is tot nu toe minder goed geslaagd door een samenloop van ingrijpende wijzigingen in de dienstregeling en door factoren, die verband houden met personeelsschaarste Daarnaast zijn er incidentele factoren ge weest, die van invloed waren, zoals het tijdelijk gestremd zijn van drie baanvak ken, de gevolgen van ongunstige weers omstandigheden en het optreden van en kele technische storingen bij nieuwe be veiligingsinstallaties. De directie van de spoorwegen gaat voort met het zoeken naar oplossingen. Dit heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, drs. H. A. Korthals, geant woord op vragen van het Tweede-Kamerlid dr. N. H. L. van den Heuvel (K.V.P.). De minister verklaart dat bij de nieuwe dienstregeling op vele plaatsen het aantal aansluitingen werd vergroot en vele over gangstijden zijn verkort om de reisduur op lange-afstandsverbindingen te verkor ten en ook om deze verkorting van de reisduur aan een zo groot mogelijk aantal andere verbindingen ten goede te laten komen. Tegenover het voordeel dat hiermede wordt beréikt, staat onder ongunstige om standigheden het nadeel, dat in sterkere mate dan voorheen vertragingen zich voortplanten over grote delen van het. net De directie van de N.S. heeft nu een aantal maatregelen genomen, waardoor echter toch nog niet aan alle moeilijkheden het hoofd kan worden geboden. Dank zij de oplettendheid van de vrouw van een Larense politieman is de politie er in geslaagd twee jongens van 16 en 15 iaar aan te houden, die bekend hebben sinds februari elf inbraken te hebben ge pleegd Zij had namelijk in de buurt van een woning te Laren waar was ingebroken twee longens zien rondscharrelen Zij kon een goede beschrijving geven van de kna pen. die daarna spoedig gepakt waren. De oudste bleek twee inbraken alleen te heb ben gepleegd: negen, hadden ze samen ge- oleegd. Bij een inbraak aan de Slangenweg In Laren maakten zij f 900 buit. Het geld werd opgemaakt aan bioscoopbezoek en snoeoerijen. Eén van de jongens was nog op school waar bij gearresteerd werd. De andere werkte als leerling in het bouwvak. Zij kwamen uit goedbekend staande gezinnen De inbraken hadden zij gepleegd uit zucht naar avontuur. De commissie van gecommitteerden bij dê eindexamens aan het Haagse Montesso rielyceum heeft het ministerie van Onder wijs medegedeeld, dat zij termen aanwezig acht te veronderstellen, dat de kandidaten tevoren op de hoogte kunnen zijn geweest van de schriftelijke opgaven voor het vak Grieks Deze kand.daten hebben dan ook het schriftelijke werk in dit vak moeten overdoen Tevens hebben de gecommitteer den het nodig geoordeeld het mondeling examen in dit vak zelf af te nemen, in plaats van dit aar de betrokken leraren over te laten De commissie heeft gebruik gemaakt van artikel 11 van een Koninklijk Besluit van 1906. waarin staat, dat gecommitteerden het recht hebben het examen te laten overdoen, indien zM niet uitsluiten, dat er onregelmatigheden zijn gepleegd met de opgaven. De zaak is bij het schoolbestuur èn bij het ministerie van Onderwijs in onderzoek. Bij Koninklijk Besluit is op zijn verzoek aan mr. E. J. W. Top met ingang van 1 oktober 1961 eervol ontslag verleend uit zijn ambt van vice-president van de recht bank te Haarlem onder dankbetuiging voor de van de rechterlijke betrekkingen bewezen diensten. Mr. Top is sedert 1930 als rechter ver bonden aan de Haarlemse rechtbank en is sedert oktober 1943 vice-president. In het bijzonder is hij belast met de werk zaamheden als kinderrechter. Vorige slotkoers A'dam Rubber. 108)4 H.V.A 125 A.K.U 402 139.90 Hoogovens 937 Philips Gem. Bez 1006 Unilever 793 Dordtsche Petr. 556 K. Ned. Petr. Mij. ƒ119.10 Holl. Am. Lijn. 161)4 K.L.M 77. K.N.S.M 192)4 Ned. Stoomv. Mij. 184 Ommeren, Phs. v 335 Scheepv. Un. Ned. 157)4 219.50 245.— Unitas 498.— Ver. Bezit v. 1894 145.— Amsterd. Bank 374'% Ned. Handel Mij. 324 Rotterd. Bank.... 351)4 Twentsche Bank 312 Albert Heijn 670 1 Amstel Brouwerij 575 Berkei's Patent 326 Bols 750 Bührmann Papier 650 301 720 Gelder Kon. Pap 370 Gist Spir.f. Kon 391 Van der Heem 329)4 Heineken's Bier 626 Hoogenbosch Sch. 290 645 568 Kon. Ned. Zout 1148 Müller Nat. Bezit 518 Ned. Kabelfabr. 585 Philips Pref 283 Sikkens Groep 810 Stokvis 270 Thomassen Dr. 675 Ver. Machinefabr. 309 Wessanen 374 Wilton Fijenoord 265 Zwanenberg-Org. 1030 Billiton Mij. II 489)4 Aluminium Ltd... 34)4 American Motors 16)4 Anaconda 57l3/ie Bethlehem Steel.. 43)4 Cities Service 51% General Motors 44'/g Kennecott Copper 84% Republic Steel 57% Shell Oil 38 U.S. Steel 81 Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) NEW YORK: Flauw De gehele markt vertoonde gisteren een achteruitgang. Het w°s de rustigste beurs- dag van het jaar, tot nog toe. De teruggang deed zich van het begin af gevoelen. Tegen sluitingstijd kwamen verliezen van 1 of 2 dollar zeer veel voor. Vooral de oliefondsen zorgden voor het algemeen slechtere beeld van de markt. Gulf, Standard of Indiana en Kerr-McGee zakten 2 of meer dollar. U.S. Steel, Johns-Manville, International Nickel, and Voolworth verloren een dollar of meer, Underwood, Polaroid en Minnea polis-Honeywell zakten 2 tot 4 dollar. Er waren maar enkele fondsen die een be hoorlijke winst maakten. Warner Brothers en Korvette gingen elk een dollar of iets meer omhoog. Ford, ,_,ockheed, Republic Aviation, Du Pont, Norfolk en Western and Minnesota Mining zakten elk twee of meer dollar. Goodrich, Republic Steel en Gillette 1 of ongeveer 1. De omzet bedroeg vandaag 2.690.000 aandelen Van een totaal van 1254 verhandelde fondsen werden er 282 voor meer en 738 voor minder ver kocht. Het industriegemiddelde kwam van 688,66 op 681,16, dat van spoorwegen van 139,90 op 138,58 en dat van openbare nuts bedrijven van 111,81 op 111,54. (UPI) Zeer bevredigende resultaten bU Stoomspinnerij „Twenthe" De n.v. Stoomspinnerij „Twenthe" te Almelo heeft In 19P1 tot dusver zeer be vredigende resultaten bahaald. Op het ogenblik vermindert echter de vraag in de textielindustrie. Hoewel de orderpositie bij de stoomspinnerij „Twenthe" belangrijk is. is de afzet vaak wel eens minder dan de direet'e graag had gezien. In een weiland in Oegstgeest heeft mi nister Cals de eerste paal geslagen voor een complex scheikundelaboratoria voor de rijksuniversiteit te Leiden. Het schei- kundecomplex. dat in zijn geheel aanzien lijk meer dan 200 miljoen gulden zal ver gen ?an investeringen, verrijst op het terrein dat thans nog doorsneden wordt door riiksweg 4 van Den Haag naar Am sterdam Over ehkele iaren zal de omleg ging van deze riiksweg voltooid zijn. waar na het scheikundecomplex verder zal kun nen worden uitgebouwd Voorlopig worden van dit complex alleen de gebouwen voor de opleiding der chemici in de eerste iaren van hun studie en een laboratorium van elf verdieningen m«1 een grondoDoervlakte van 45 bij 45 meier voor de organische chemie gebouwd. De eerste fase zal eer investering van ongeveer 77 miljoen ver gen en zal over ongeveer viif laar volton'd ziin.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 11