Nasoetion zegt geen concrete voorstellen te hebben gedaan Prettig onderhoud in Bonn met persvertegenwoordigers m Nederlandse regering afzijdig van particuliere contacten HET WEER Koeweit vraagt advies aan Groot-Brittannië Generaal Taylor zal de kwestie- Berlijn bestuderen u Vijf Britten vermist bij het eiland Jan Mayen Oud-strijders tegen actie Rijkens-Duynstee Revolte in Venezuela bloedig onderdrukt Londen beraadt zich over dreigende annexatie door Irak Ir. M. H. Damme overleden Tsjombe ziet toekomst van Kongo donker in sfee MORRIS 'êeforeyou êuij! Boycot Nog oud, straks nieuw 1 Boot met zes opvarenden omgeslagen een gered Premier De Quay beantwoordt schriftelijke vragen |HH| Koel Aan het strand: NYLON REGENJASSEN Distantiëren distanciëren en Zestien rebellen gedood Barcelona m Het woord is aan KOEWEIT College van chefs van staven doet aanbevelingen Hans Kaart licht gewond bij auto-ongeval In de krant van heden: 46e JAARGANG NUMMER 197 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuidén. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DINSDAG 27 JUNI 1961 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. te ITmuiden: T. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der M,)e Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef (Van onze correspondent) BONN. „Natuurlijk zullen wij onze claim óp Nieuw-Guinea niet laten val len", zo zei de Indonesische minister van Defensie Nasoetion vanmorgen tijdens een gesprek met de pers in Bonn. „In tegenstelling tot wat professor Duynstee heeft gezegd, zijn er van mijn kant geen concrete voorstellen gedaan, waaruit mén iets dergelijks zou kunnen op maken", zo ging hij verder, „maar zeker is dat wij, en daarmee bedoel ik ook president Soekarno, het uiterste zullen doen om op vreedzame manier de kwes tie West-Irian op te lossen". De minister zette op een bescheiden en charmante wijze uiteen hoe hij zich voor stelt de moeilijkheden tussen Indonesië en Nederland op te lossen. Langzaam maar zeker zal er via informele gesprekken „als tussen vrienden" een klimaat moe ten worden geschapen, dat het mogelijk maakt een gesprek tussen beide regerin gen te entameren. „Wat ik graag wil, zo zei hij, is alom de overtuiging vergroten dat Nieuw-Guinea uiteindelijk terug moet komen binnen het Indonesische kader, waarin het overigens altijd geweest is' Nasoetion gaf weer dat zijn regering de laatste tijd steeds meer aandacht gaat ge ven aan punt drie van het driejaren pro gramma, dat eind 1962 afloopt en dat luidt: oplossing van de zaak West-Irian. Juist omdat de beide andere punten, vergroting van de rijstproduktie en het herstellen van de binnenlandse veiligheid, zulk een ver- rassènde voortgang hebben gemaakt, richt de aandacht zich steeds meer op West- Irian, zo zei Nasoetion. Daar komt nog bij dat onder de Indonesische bevolking de wens steeds sterker wordt deze kwestie op gelost te zien. Ons leger staat permanent onder druk, aldus de minister. Aan de andere kant gaf hij toe dat zijn regering weliswaar naar een vreedzame oplossing van de zaak streeft, maar dat geweld principieel niet kan worden uitge sloten. Zoals president Soekarno voor de UNO-Assemblee heeft gezegd, kan deze toestand niet eeuwig duren. „Na afloop van ons driejarenplan komt de kwestie toch ook in een kritiek stadium, ook al betekent dat niet dat men dan onmiddel lijk op een oorlogsverklaring moet reke nen". mele contact dat nu aan de gang is voort zal gaan, ook als president Soekarno en hijzelf terug zouden zijn in Indonesië. „Wij regelen de zaken niet met z'n tweeën", zo zei hij kernachtig. Contact blijft moge lijk via ambassades en andere Indonesi sche politici. Ook de conferentie van neu trale landen, die eind van dit jaar zal worden gehouden, noemde hij als moge lijkheid voor nader contact. De minister zei in ieder geval nog con tact te zullen opnemen met professor Duynstee. Ik denk nog van hem te ho ren en ikzelf zal hem nog wel het een en ander te vragen hebben, aldus Nasoetion. De Indonesische militaire attaché in Bonn verklaarde nog dat de geruchten als zou de Nederlandse socialistische afgevaar digde Patijn vanmorgen in Bonn een ge sprek hebben met de minister niet juist waren. Wel staat de naam van de heer Patijn op een lijst van goedwillende Ne derlanders die graag contact met de mi nister zouden hebben. Op deze lijst komen echter namen voor uit alle geledingen-van de Nederlandse politieke samenleving. Op vragen of Indonesië enige concessies in het vooruitzicht kon stellen bij eventue le onderhandelingen met de Nederlandse regering zei Nasoetion, dat normalisatie van de betrekkingen met Den Haag Indo- nesië's doel is. Voor Nieuw-Guinea steldé hij als mogelijkheid in het vooruitzicht een soort regionale autonomie binnen de Indo nesische staat in de geest van Atjeh en Djogjakarta. Het Nederlandse hameren op het zelf beschikkingsrecht van de Papoea's maakt op de Indonesische regering weinig in druk. Dat bleek wel uit de verklaring van de minister, toen hij zei dat ook de Papoea's achter de proclamatie van augustus 1945 hadden gestaan, waarbij het principe van de Indonesische zelfstandigheid werd af gekondigd. Het gesprek dat Nasoetion met enige vertegenwoordigers van de Nederlandse Als andere mogelijkheden om kracht aan de Indonesische wensen bij te zetten schetste Nasoetion een boycot van Neder land door die landen die Indonesië in zijn aanspraken op Nieuw-Guinea steunen. Een dergelijke boycot zou kunnen lijken op de maatregelen die een aantal landen tegen Nederland nam ten tijde van de po litiële acties in Indonesië. Nasoetion zei te hopen en te verwachten dat het infor- Het békende hotel Trier bij paleis Soestdijk zal worden afgebroken en in moderner stijl herbouwd. Woensdag zal de inventaris worden geveild. mam Ti TROMSOE (Nootd-Noorwegen) (UPI) Een boot. waarin zes leden zaten van een Britse wetenschappelijke expeditie, is op 200 meter van het eiland Jan Mayen, ten westen van Tromsoe. gekapseisd. Vijf opvarenden worden vermist. De over levende is met een shock aangekomen bij het Noorse weerkundige station op Jan Mayen. De politie van Tromsoe vreest dat de vijf anderen als verdronken moeten worden beschouwd Het Noorse marine pers had, liep in een bijzonder prettige, bijna hartelijke sfeer. De minister en zijn medewerkers deden alles om te laten blij ken dat het hun ernst is met hun streven het Nederlands-Indonesische geschil vreed zaam op te lossen. Het was bijna een be roep dat Nasoetion op de Nederlandse pu blieke opinie deed, toen hij zei dat vele sentimentskwesties achterwege gelaten moesten worden en dat er toch alles aan gelegen was de redelijke oplossing van een uiteindelijke overdracht van Nieuw- Guinea aan Indonesië te bewerkstelligen. Toch was duidelijk dat achter de char mante woorden van Nasoetion een grote vastberadenheid schuil gaat wat de prin cipiële kant van de zaak betrof. Niemand hoeft te verwachten dat Indonesië het prin cipe dat Nieuw-Guinea tot zijn gebied be hoort, zal prijs geven. Nederland zal slechts een gewapend conflict kunnen ver mijden als het met dit uitgangspunt re kening houdt en het bereid is zijn positie in de kwéstie Nieuw-Guinea te herzien. De regering heeft geantwoord op de door de Tweede-Kamerleden De Graaf (K.V.P.) en Burger (P.v.d.A.) schriftelijk gestelde vragen in verband met het door de groep<- Rijkens opgenomen contact met de presi dent van Indonesië. Minister-president De Quay schrijft in antwoord op de vragen van de heer De Graaf, dat het hem bekend is, dtft enkele particuliere Nederlanders reeds meerma len contact hebben gehad met de presi dent van Indonesië met de bedoeling de mogelijkheid van verbetering der verhou ding tussen ons land en Indonesië te onder zoeken. Nadat de eerste ontmoeting had plaats gehad, is de regering daarover ingelicht. Verwachting tot morgenavond: Zonnige perioden. Vooral aan de kuSt. Op de meéste plaatsen droog weer. Overwegend matige noordwestelijke wind. Koeler. Volledige weerrapporten op pagina twee Koel, maar droog strandweer met wat meer opklaringen. Krachtige tot matige wind tussen west en noord. Temperatuur overdag 17 graden. Zeewater 16 graden. Vooruitzichten: Een hogedrukge- bied nadert uit het zuidwesten met wat meer zon en een afnemende wind. Prinses Paola en België wandelen Philip aan het prins Albert van m'et hun zoontje Belgische strand. De federatie van Nederlandse Oud- strijdersorganisaties heeft het volgende telegram aan de regering gezonden: „Met verontwaardiging nam Federatie Nederlandse Oud-strijdersorganisaties ken nis van landschadelijk optreden groep Rij kens-Duynstee ter bevordering zakelijke belangen door opoffering rechten Papoea's. Eist van regering onverwijld krachtige maatregelen die een einde maken aan ge wraakt optreden." Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Ook deden betrokkenen mededeling van hun voornemen deze contacten te herha len. Bereidheid om deze contacten te doen volgen door officieel overleg, is daarbij door de regering niet in uitzicht gesteld De minister van Buitenlandse Zaken heeft op 24 mei jl. in de Eerste Kamer mede gedeeld, dat de regering deze contacten ge heel voor rekening der betrokken particu lieren laat. Aan de regering is niet gebleken, zegt de heer De Quay verder dat de ver houding tussen Nederland en Indonesië ge baat is bij deze contacten. Zo is door het verslag, dat hem van de gehouden bespre kingen is gedaan, duidelijk bevestigd, dat Indonesië voor een verbetering der betrek kingen voorwaarden stelt, die de status van Nederlands Nieuw-Guinea betreffen Indonesië blijft zich namelijk op het stand punt stellen, dat dit gebied behoort tot het territoir van de republiek en dat het be stuur daarover aan Indonesië behoort te worden overgedragen. Dit standpunt zegt de minister-presi dent is niet overeen te brengen met het beginsel van zelfbeschikking. Dit be ginsel, dat onder andere is neergelegd in de resolutie van de Verenigde Naties d.d. 14 december 1960, is dê grondslag van het regeringsbeleid, zoals dit nog onlangs in gemeen overleg met de Staten-Generaal is bepaald en tot uiting gebracht is in het antwoord op de motie van de Nieuw-Gui- nea-raad van 25 april jl. Minister-president De Quay heeft de heer Burger geantwoord, dat hij op 7 en op 21 juni Nederlandse industriëlen, die con tact onderhouden met president Soekarno ter zake van de overdracht van Nieuw- Guinea aan Indonesië op hun verzoek te woord heeft gestaan. Het is hem bekend dat na het gesprek op laatstgenoemde da tum van de zijde van die industriëlen is verklaard, dat de regering ter zake „een afwachtende houding aanneemt." De heer Burger heeft voorts gevraagd of de minister-president de laatstgenoem de verklaring vermag te rijmen met het communiqué, waarin wordt verklaard, dat de minister-president zich van de activitei ten van deze industriëlen „volledig heeft gedistantieerd". De vragensteller verzocht om een uiteenzetting, hoe men zich „vol ledig kan distanciëren van activiteiten, wel ker woordvoerders desniettemin herhaalde lijk ontvangen worden." In dit verband merkt de minister-presi dent op: Zoals bekend heeft de Indonesi sche regering iédere mogelijkheid van con tact tussen de Nederlandse regering en haarzelf, zelfs door tussenkomst van een derde mogendheid, formeel afgesneden. Tot enkele particuliere Nederlanders recht streeks contact met president Soekarno bleken te hebben gehad en dit contact ble ken te willen voortzetten, hebben de mi nister van Buitenlandse Zaken en de mi nister-president zich daartegen niet verzet. Zij hebben zulks niet gedaan, omdat zij zoals reeds herhaalde malen is verklaard, geen enkele mogelijkheid van verbetering van de verhouding tussen Nederland en In donesië bij voorbaat wilden uitsluiten. Er is echter geen twijfel over gelaten, dat de bedoelde particulieren zich niet als woord- CARACAS (VENEZUELA) UPI) Na een bloedig gevecht van vijf uur hebben 1.100 man loyale troepen maandag een op standige kazerne in Barcelona, 240 km ten oosten van de Venezolaanse hoofdstad ver overd, waarbij zestien rebellen werden ge dood. Hoewel de revolte van het plaatselijke garnizoen volledig werd onderdrukt, heerst er in feite de noodtoestand. Men maakt jacht op tachtig veroordeelden die door de rebellen uit de gevangenis waren vrijge laten en bewapend. Van de loyale troepen werd niemand ge dood. Tien personen werden bij hêt hevi ge vuurgevecht gewond, zeven van ben waren rebellen. Na overgave werd de kazerne door een menigte burgers omsingeld. De burgers dreigden de kazerne te bestormen en de rebellen op te hangen. Zij werden echter door de autoriteiten gekalmeerd en gingen later vreedzaam uiteen. De korte revolte was vermoedelijk on derdeel van een groter komplot om de re gering van president Romulo Betancourt omver te werpen. De huidige Venzolaanse regeringsleider heeft al ruim tien van der gelijke revoltes overleefd sinds hij twee jaar geleden aan de macht kwam. CURAgAO (UPI) Volgens onbevestigde berichten zouden zeven ontsnapte Venezo laanse gevangenen, die bij de Curagaose recherche waren opgesloten, naar de ma rinebasis van het eiland zijn overgebracht. Naar verluidt zou de overbrenging verband houden met in de Venezolaanse pers ge melde plannen om een invasie te doen op het eiland en de gevangenen te ontvoeren, Een andere verklaring zou gelegen kunnen zijn in het feit, dat de gevangenen in een zeer kleine ruimte waren opgesloten ge weest. Ma lebranche: Velen achten slechts niet begrijpen. datgene wat ze schip „Gorm" heeft koers gezet naar Jan Mayen. om te zoeken naar eventuele schip breukelingen Het ongeluk gebeurde zon dag. maar het werd pas gemerkt toen de overlevende zich maandag meldde.. De expeditie van tien man heeft haar basis in het weerkundig instituut op Jan Mayen. Een van naar opdrachten is het bestuderen van gletsjers. Op het ogenblik dat de boot moet zpn omgeslagen, stond er hoge zee. (Van onze correspondent) LONDEN De Britse regering pleegt via diplomatieke kanalen overleg met Koe weit over de dreigende annexatie door Irak. Volgens berichten uit Beiroet is het onwaarschijnlijk dat de andere Arabische staten Kassem zullen steunen. Kassem's besluit dreigt een nieuwe breuk in de Ara bische wereld te veroorzaken. (Reuter-UPI) Koeweit heeft dringend advies gevraagd aan de Britse regering om Lande ftjrijs® EUROPA SOVJET UNIE Kaïro KOEWEIT» AFRIKA ARABIE INDIA IRAN (Perzië) adan I RAK n eu Ina 1 er \zone SAO EDI-ARAB IE km 100 het hoofd te kunnen bieden aan de Irake zen, die aanspraken willen doen gelden op het sjeikdom. Vorige week heeft Londen een nieuw verdrag gesloten met de heer ser van Koeweit, volgens hetwelk de sjeik Britse militaire steun kan verzoeken in- WASHINGTON (Reuter/AFP) Pre sident Kennedy heeft generaal Maxwell D. Taylor, oud-stafchef van het leger, benoemd tot ijjn persoonlijke militaire ver tegenwoordiger. Generaal Taylor zal op treden als adviseur en stafofficier van de president, voornamelijk op militair gebied en op dat van de inlichtingendienst. Een van zjjn eerste taken zal zijn 't bestuderen van de in verband met de kwestie-Berlijn nodige plannen en daarover aanbevelingen aan de president uit te brengen. (UPI) Het college van de gezamen lijke chefs van staven der Verenigde Sta ten heeft op verzoek van Kennedy plan nen voor actie opgesteld, indien de crisis om Berlijn zich zou verdiepen, zo meldt het Amerikaanse weekblad Newsweek. Het Amerikaanse staatshoofd zou ervan over tuigd zijn, dat de kwestie Berlijn een oor log zou kunnen Inhouden. De voorstellen van de hoogste Ameri kaanse legerleiders houden in: „Evacuatie van ongeveer 250.000 Ame rikaanse staatsburgers die zich op onbe schermde punten in West-Duitsland en Frankrijk bevinden"... „Versterking van de vijf Amerikaanse di visies in West-Duitsland, en de daarbijbe horende ondersteunende onderdelen (onge- voerders, officieel of onofficieel, van de Nederlandse regering konden presenteren. Zij hadden derhalve daartoe generlei man daat, noch bestond er overeenstemming van inzicht met deze particulieren ten aan zien van de oplossing van de Nederlands- Indonesische problematiek. Toen deze aan gelegenheid publiciteit verkreeg, heeft de minister-president derhalve door zijn woordvoerder, ter voorkoming van ieder misverstand over de door bedoelde indus triëlen gebruikte uitdrukking „afwachtende houding", bovenstaande situatie doen sa menvatten met gebruikmaking van het woord „distanciëren". Een communiqué is niet uitgegeven. Uit het voorgaande zal duidelijk zijn zo zegt minister De Quay dat men zich zeer wel volledig kan distanciëren van ac tiviteiten, terwijl men tevens contact heeft met de daarbij betrokken woordvoerders. veer 25.000 man sterk), door nog enig di visies naar West-Duitsland" te zenden". „Afkondiging van een beperkte noodtoe stand, en het mobiliseren van vier divi sies van de nationale garde en reservis ten, bovendien een versnelde inlijving voor eerste oefening". „Vordering van burgerlijntoestellen voor het vervoer binnen enige weken van Ame rikaanse parachutisten en andere legereen heden." „Duidelijk laten blijken, dat de Verenig de Staten bereid zijn kernwapen te ge bruiken, bijvoorbeeld door een hervatting van de proeven met kernwapens, of door het verplaatsen van de in de NAVO-landen opgeslagen kernwapens naar vooruitge schoven stellingen". „Verplaatsing van andere legeronder delen in Europa naar gevechtsklare stel lingen". Kroesjtsjev MOSKOU (REUTER/TASS) In een telegram aan de leiders der Oostduitse re gering hebben premier Kroesjtsjev en pre sident Brezjnev herhaald, dat de tijd voor het sluiten van een vredesverdrag reeds lang rijp is en dat de Sovjet-Unie, teza men met andere vredelievende landen, al les zal doen om het voor het einde van het jaar getekend te hebben. Adenauer NEW YORK (DPA) Bondskanselier Adenauer heeft in een interview met de Amerikaanse televisiemaatschappij A.B.C. dat in Amerika is uitgezonden, verklaard dat de suggesties van de Amerikaanse se nator Mansfield en de journalist Walter Lippmann ten aanzien van Berlijn geen praktische waarde hebben. Het voorstel van Mansfield is goed bedoeld, doch poli tiek niet uitvoerbaar, aldus Adenauer. (DPA) De Westduitse minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Heinrich von Brenta- no, heeft de Sovjet-Unie in een verkie zingstoespraak gewaarschuwd zich niet te vergissen in de reactie van het Westen. Hij voegde hieraan toe: „Wij moeten rekening houden met sterke krachten in de Sov jet-Unie, die -bereid zijn tot handelingen welke tot een internationale politieke ramp zouden kunnen leiden." dien zijn land wordt aangevallen. Het klei ne, fabelachtig rijke sjeikdom, levert bij na veertig percent van de gehele Britse behoefte aan olie. Elke bedreiging tegen dit staatje gericht, is een aanslag op de Britse nationale economie. De sjeik en zijn regering hebben meegedeeld, dat het land een onafhankelijke Arabische staat" is, en dat men de onafhankelijkheid zal „ver dedigen". Volgens het persbureau voor het Midden Oosten worden overal in Koeweit anti- Iraakse betogingen gehouden. Volgens het persbureau eisten de betogers wapens om hun land te verdedigen. De heerser van het olierijke land, sjeik Abdoel Ah El Sabbah verzocht intussen steun van de regeringsleiders van andere Arabische staten. Volgens het persbureau voor het Midden Oosten zou in Koeweit de noodtoestand zijn afgekondigd en zijn de Arabische staten in het algemeen ge kant tegen de aanspraken van Irak. Volgens radio Koeweit heeft koning Sa- oed van Saoedi-Arabië een telegram aan de sjeik van Koeweit gezonden, waarin hij verklaart aan de zijde van Koeweit te staan. Jordanië heeft zich bereid verklaard Koeweit op alle internationale gebieden te steunen. Volgens regeringskringen in Tehe ran zal Perzië een diplomatieke missie in Koeweit vestigen en niet tussenbeide ko men in het meningsverschil tussen Koe weit en Irak of welk ander land dan ook. Op 84-jarige leeftijd is te Hilversum overleden ir. M. H. Damme. oud-president directeur van Werkspoor en oud-president commissaris der Verenigde Machinefabrie ken. De crematie is in stilte geschied. ELISABETHSTAD (AFP) Ik ben pes simistisch gestemd over de toekomst van Kongo. De leden van de centrale regering zijn het nooit met elkaar eens. Als er vier mensen van het formaat van Moboetoe in Leopoldstad waren, zouden wij met elkaar overweg kunnen. Dit heeft president Tsjombe van Katan ga maandag in een vraaggesprek met een vertegenwoordiger van het A.F.P. ver klaard. Tsjombe wilde niet zeggen of een Ka- tangaanse afvaardiging de voorgenomen parlementszitting zal bijwonen. Tsjombe verklaarde voorts dat hij gearresteerd was op instigatie van mensen in het buiten land. De Nederlandse operazanger Hans Kaart is gisteravond op dertig kilometer van de Frans-Belgische grens met zijn auto uit de bocht gevlogen. De wagen, waarin Hans Kaart en zijn echtgenote zaten, sloeg twee maal over de kop. Mevrouw Kaart liep bij het ongeval -"en kneuzing in haar rug op; Hans Kaart werd aan zijn rechteroor ge wond. Het ongeluk gebeurde bij het Franse plaatsje Sarouilliss. De heer Kaart en zijn echtgenote keerden terug uit Parijs, waar hij repetities voor het nieuwe operaseizoen heeft meegemaakt. De heer Kaart zei, dat hij vermoedelijk 7 juli in de stadsschouw burg in Amsterd: n zal kunnen optreden in de opera „Turandot". Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Kunst 4 Horen en Zien4 Uit stad en omgeving5, 6 In de Vishal en op zee6' Wat moet ik worden?7 Panda en andere beeldverhalen9 Feuilleton 9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's i

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1