ALLE WAARDERING VOOR HET BELEID VAN MINISTER DE POUS Surinamer promoveert op proefschrift over „planning" Kort en bondig i i Getuige J. Z.: „Ik kreeg uit de kranten kennis van de zaak" C AGENDA 3 1000 BROEKEN! Het wachten is op een nieuw loonvormingssysteem INSECTEN VERDELGING elke woensdag jongensmarkt WEEK-END SHIRTS Hl Veelzijdig geleerde deed in enkele jaren vijf doctoraalexamens Politiecommissaris: „Hij heeft slechts zijn drukkerij beschikbaar gesteld9 Morgen weer zon Drie doden in het verkeer •3 fl I DINSDAG 27 JUNI 1961 Jaar rede voorzitter A.W.V. met handige $8£ nü spuitbus kwaliteits product van Organon »bekend merkfabrikaat" sportieve dessins prima wasbaar Speciaal verlaagde J. M.-prijs leeftijd 6 jaar 5!! 3 95 Hi HET VERVAL VAN SURINAME wiii! ■mm ■mini DERDE DAG VAN VERVALSERSPROCES Haarlem Velsen-U muiden Beverwijk NIET LANGER ZOEKEN! C 1 In hel Kurhaus te Scheveningen is vandaag de jaarlijkse algemene ledenvergadering van de „Algemeene Werkgevers-Vereeniging" gehouden. In zijn jaarrede vroeg de voorzitter van de A.W.V., ir. F. K. T. Beukema toe Water, zich af waarom het systeem van de gedifferentieerde loonvorming reeds nu gezien wordt als „overjarig", zoals hij het noemde, en waarom wordt uitgekeken naar een opvolger. Hij stipte in dit verband de bezwaren aan, verbonden aan de eis in de eerste algemene aanwijzing, dat de kosten voortvloeiende uit loonsverhoging gerechtvaardigd moeten worden door een stijging van de produktiviteit in bedrijfstak en onderneming, hetgeen aannemelijk moet worden gemaakt aan de hand van gegevens omtrent de produktie per werk nemer. Daar komt nog btf, aldus spreker, dat in het nieuwe systeem geen „ruimte- is ingeruimd voor de menselijke verhoudingen. „Niemand is blijkbaar op de idee ge komen, dat ook de procedure van de loonvaststelling interessant is voor zo wel de loonbetalers als de loonontvan gers". Een ander bezwaar noemde h het feit, dat, aangezien de loonvastste - ling geschiedt aan de hand van de cri teria van produktiviteit en eventuee rentabiliteit per onderneming of bedrijfs tak, aan vakbondszijde het vermoeden ontstaat, dat op dit gebied een groot cijfermateriaal aanwezig is. De inzichten van de ondernemer aan gaande de loonvorming, tot uiting komen de in een overeenstemming met de vak bonden, is vaak aanleiding tot het beken' de prijzengesprek op het departement. „Dit stelt ons steeds weer opnieuw voor ogen, dat de overheid en met name de bewindsman van Economische Zaken de verlenging van de CAO ziet als het aan gewezen moment om over de prijzen te gaan spreken," aldus ir. Beukema, die er op wees, dat de tendens om te komen tot langere looptijden van de CAO's, vol gens de opvatting van de bewindsman, niet door economische overwegingen mag worden ingegeven of versterkt. De voor zitter van de AWV sprak zijn waardering uit over het beleid, „in de volle zin van het woord", hetwelk door minister de Pous wordt gevoerd. Nieuwe spelregels Over de komende vernieuwing van vele CAO's merkte de voorzitter van de AWV, terugkerende tot het onderwerp loonpoli tiek op, dat het in mei hierover door de nemen, dat zij thuis blijft?" De door regering voorgestelde verhoging van verwervingskosten van de gehuwde vrouw van 300 tot 1000 zou volgens hem ten- minste tot resultaat hebben, dat de indus trie-arbeidster blijft, werken, tot zij de dui zend gulden bij elkaar heeft. Advertentie 0MYL Minister De Pous stichting van de Arbeid uitgebrachte ad vies tot stand is gekomen na langdurig E.E.G.-politiek Wat de industrie met betrekking tot de Europese landbouwpolitiek vooral interes seert, is dat als de landbouwpolitieke E.E, G.-plannen worden uitgevoerd, de kosten van het levensmiddelenpakket belangrijk zullen stijgen. Het opvallende in deze zaak is, aldus spreker, dat over zo belangrijke kwesties als de kosten van de primaire le vensbehoeften, besprekingen gevoerd wor den zonder dat gelijktijdig de consequen ties daarvan op het sociale terrein onder ogen worden gezien. „Het is echter één van die nogal eens voorkomende gevallen, waarbij men toch met een zekere schroom antwoordt op de ongetwijfeld goed gemeende betogen: dat het bedrijfsleven verantwoording moet aanvaarden en dragen. Maar de werkge vers weten eigenlijk nooit, welke verant woordelijkheid nu precies bedoeld wordt en welke rekeningen gepresenteerd zullen worden. Als werkgevers dienen wij der halve steeds duidelijk en in het openbaar te constateren in welke problemen wij niet gekend zijn, opdat ons later terzake geen medeverantwoordelijkheid in de schoenen worde geschoven." Het probleem van de gelijke beloning van mannen en vrouwen voor gelijke ar beid, noemde spreker een uitvloeisel van onbekendheid met de Nederlandse situatie ten tijde van de onderhandelingen over het verdrag van Rome. Zoals de zaken zich nu ontwikkeld hebben komt het, aldus ir. Beu kema, hierop neer, dat óf de Nederlandse loonstructuur moet veranderen, óf dat ge steld moet worden, dat aan de verplich ting tot het geven van „equal pay" is vol daan, wanneer in de praktijk blijkt, dat in Nederland werkende vrouwen verhou overleg met de regering. Van enige prin- dingsgewijze evenveel verdienen als vrou- cipiële wijziging in het beleid is overigens wen in vergelijkbare posities in de part geen sprake: maatstaf blijft de produkti- viteit per werknemer in onderneming of bedrijfstak. De cijferaars houden dus hun werkterrein men streeft zelfs naar ver dergaande verfijning. Inmiddels heeft men zich zowel in werk gevers- als in werknemerskringen ernstig beraden over nieuw op te stellen spelre gels. Het ligt immers in de bedoeling, dat hierover binnenkort door de S.E.R. advies wordt uitgebracht. Hij wees er met na druk op, dat de nieuwe spelregels een glo balere toetsingsprocedure mogelijk moe ten maken. De vraag blijft echter wat er voor de „cijfer-ellende" in de plaats zal komen. Op het stuk van de toeneming van de welvaart opperde de heer Beukema de ge dachte, dat men de welvaart veel sneller kan doen stijgen indien met het criterium van de toegevoegde waarde per man-uur mede zou betrekken in de loonvorming. Hij was van mening dat dit zonder veel moeite zou kunnen geschieden door bij de loon vorming uit te gaan van een globale inde ling in groepen, waarbij dit criterium als maatstaf zou gelden. nerlanden. Bei-de oplossingen hebben ech ter hun bezwaren en stuiten op tegenstan den. Het huurvraagstuk Met betrekking tot het huurvraagstuk noemde de voorzitter van de AWV het „derde" advies van de SER een gezond standpunt. Dit advies een onderdeel van het drieledige door de SER uitgebrachte advies houdt twee huurverhogingen in van vijftien en twintig percent elk. waar van de eerste in 1962 en de tweede uiter lijk in 1964. Het regeringsstandpunt ten deze houdt in een huurverhoging van tien tot twaalf percent, door te voeren per 1 april 1962, terwijl soortgelijke verhogingen respectie velijk twee en vier jaar later ons tot de vrije woningmarkt zouden moeten voeren. Wij zijn dan al in 1966". Is het, zo vroeg de AWV-voorzitter zich af, nu werkelijk nodig in drie etappes na te streven, het geen men ook in twee etappes of misschien wel met één sprong zou kunnen berei ken?" Advertentie üïüïüï1111•••■■«Iliri» kleine stijging per maat b.v. 9 jaar Gisteren is aan de rijksuniversiteit te I bleem van Suriname uitsluitend een ar- Groningen cum laude tot doctor in de beidsvraagstuk zijn geweest, en als zou economische wetenschappen eepromo- d5 achteruitgang zijn veroorzaakt door de Üansdew A«n „»- Mansdew Adhin. Promotor was prof. dr. der andere, dat het economische verval .oh. J. Hanrath, als paranimfen traden I veeleer moet worden toegeschreven aan op de heer H. B. Adhin en mr. T. A. T Suriname's volkomen afhankelijkheid van van Gorkum. Het proefschrift Develop- bV'lt®nland voor ,wat betreft kapitaal rn r- I arbeid, en vooral aan de Drinciniële ment Planning m Surinam in Historical „laissez faire"-houding in de vorige eeuw Perspective' geeft een beschrijving van van regering en oarlement van Neder- 'e economische geschiedenis van Suri- land Bezwaren. Tot 28 juli kunnen wensen en bezwaren aangaande de dienstregeling 1961 van de Nederlandse Spoorwegen worden ingediend bij de voorzitter van de Spoorwegraad Binnenhof 20, Den Haag. Ketels voor Curacao. De scheeps bouwmaatschappij „De Schelde" te Vlis- singen zal twee hogedrukketels leveren ten behoeve van de uitbreiding van de Caru- gaose waterdestillatie-inrichting. Het con tract beloopt een bedrag van ongeveer twee miljoen gulden Geweigerd aa'n volkstelling mee te doen. Wie niet wil mee doen aan de spel regels, moet maar in een ander land gaan wonen", zei de Officier van Justitie bij de Rotterdamse rechtbank tegen de 42-jarige directeur van een éénmanszaak in de Maasstad, die had geweigerd aan de volks telling mee te doen, omdat de overheid volgens hem de belofte van geheimhouding zou verbreken. De gegevens van de wo ningtelling in 1956 waren ook niet geheim gehouden, zei hij. Aan dat onderzoek had hij trouwens evenmin meegedaan. De offi cier eiste bevestiging van het vonnis van de kantonrechter: f 25,- boete. Burgemeester. Tot burgemeester der gemeente Oosterhesselen is benoemd de heer R. S. Hofstee Holtrop, te Buitenpost. Gasverstikking. In Amsterdam is de 78-jarige mevrouw C. M. Kwakkesteijn— Van der Heide door gasverstikking om het leven gekomen. Buren, gealarmeerd door de gaslucht, vonden de vrouw toen zij reeds was overleden. Waarschijnlijk is de vrouw overvallen door een flauwte toen zij bezig was het gasstel aan te steken. Gemeentesecretaris Eindhoven. De gemeenteraad van Eindhoven heeft tot ge meentesecretaris benoemd de heer P. W. D. F. Joosten, thans hoofd van de afdeling Financiën en Belastingen van de gemeen tesecretarie. Hij volgt de heer B. van Elk op aan wie per 1 november 1961 eervol ontslag is verleend. Miniatuur-spoorbaan. De gemeente Den Haag heeft van mevrouw V. van Leeuwen-Isaachsen te Wassenaar voor het Museum voor het Onderwijs een zeer uit gebreide miniatuurspoorbaan ten geschen ke gekregen. De waarde hiervan wordt ge schat op 20.000,— a 25.000,—. Deze spoorbaan heeft naast een grote instruc tieve waarde ook een belangrijke histori sche betekenis. Iedere vernieuwing van 't seinwezen in de afgelopen twintig jaren hebben de Nederlandse Spoorwegen name lijk op deze ainiatuur-spoorbaan voorbe reid en beproefd. Vice-president. Benoemd is tot vice- president van de rechtbank te Amsterdam mr. J. van Ginhoven thans rechter in deze rechtbank. name vanuit het gezichtspunt van „plan ning". Het eertijds zo welvarende Suri name aldus schrijft dr. Adhin begon tegen het einde der achttiende eeuw achteruit te gaan. Deze stilstand was zo hardnekkig, dat Suriname thans wordt gerekend tot de on derontwikkelde landen. In het proefschrift wordt getracht de onjuiste voorstelling te corrigeren, als zou het economische pro- Advertentie M'llirHH l'llll' GA MEE Uil! I '111! I dan drinken we een kopje KREMER thee Vrouwelijke arbeidskrachten De vraag naar arbeidskrachten is zo groot geworden, dat de industrie bewust een beroep gaat doen op de gehuwde vrouw, om bij haar in dienst te treden, met speciale regelingen van werktijden en dergelijke. Er dreigt echter een groot tekort aan vrouwelijke arbeidskrachten. Ir. Beukema wees op de redenen hiervan: Vrouwenoverschot door dalende zuigelin gensterfte verkerend in mannenoverschot waardoor het aantal huwelijken zal stij gen en het aantal ongehuwde vrouwen, die in de maatschappij werkzaam zijn, bij voortduring zal dalen en bovendien lan gere opleidingstijd en lagere huwelijks leeftijd, waardoor het aantal voor de ar beidsmarkt beschikbare meisjes steeds kleiner wordt. De gehuwde vrouw, die bereid is werk buitenshuis te aanvaarden, rekent na „hoe veel zij erop overhoudt", aldus de AWV- voorzitter. „Blijkt dit bedrag tenslotte te liggen ver beneden een kwart van hetgeen liggen ver beneden een kwart van hetgeen zij verdient: wie zal het haar dan kwalijk In een samenvatting van het proefschrift wordt uiteengezet, dat de stelling over de „laissez faire"-houding van Nederland, in het geheel geen beschuldiging inhoudt te gen wie dan ook. Er is aldus dr. Adhin hier geen sprake geweest van kwaad willigheid, doch slechts van gevangenheid in de historische stromingen, waardoor eenvoudig niet kon worden gedacht aan de opstelling van een welvaartplan voor Su riname. Het huidige tienjarenplan wordt in het proefschrift geanalyseerd. Ondanks enkele zwakke plekken aidus dr. Adhin ver dient het plan toch alleszins als een inte grale aanpak van de problemen te wor den beschouwd. Hij meent, dat nu het vijf jaren in werking is, er wel degelijk enige I Storingen boven Frankrijk en Engeland vooruitgang is geboekt. Deze was echter hebben zich in de nacht van maandag op tmnrolcnnrt J z iI j;j llllllllllll Het K.N.M.I. deelt mede: Concertgebouw woensdag 20 u.: Concert van de Mij tot bevordering der Toonkunst Mtnerva Theater: woensdag tot en met vrijdag 20.15 u.: Een luchtige zomer avond-cocktail. BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14. 19 en 21.15 u.: „Blonde meisjes voor Havana", 18 j. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u. Vandaag 20 u: „De duivelsclub 18 j. Lido Theater: Dagelijks 14. 19 en 21.15 u.: „Alleen de zon als getuige", 18 j. Luxor Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „De wilde deserteur", a.l. Donderdag: „De man die nooit bestond". 14 j. Minerva Theater: Vandaag 20.15 u.: „Te jong voor liefde", 14 j Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „Fabriek van officieren", 14 j. Roxy Theater: Dagelijks 14.30, 19 en 21.15 u.: „Revolverhelden", 14 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u.: „Dieven hebben het ook moei lijk", 14 j. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag en woensdag 20 u.: „Nooit op zondag", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Tot 1 juli expositie van te keningen en grafiek van Harry Prenen. Dagelijks 1022 u. Museum Hel Huis Van Looy (Kamper laan): Tot en met 9 juli expositie „Drie eeuwen prentkunst" (keuze uit verzame ling D. Harting). Dagelijks 1017 u., zon dag 13—17 u. Kunstzaal De Ark (Nieuw Heiligland 13): Tot 2 juli expositie van schilderijen, tekeningen en plastieken van Josum Wal stra. Dagelijks 917 u., tevens ma., wo. en vr. 1820 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 23 juni.) DINSDAG 28 JUNI City-theater, 20 u.: „Zeven jaren pech". Gemeentebibliotheek, 1617.30 u.: Expo sitie Werkschuitclubs. WOENSDAG "8 JUNI City-theater, 20 u.: „Zeven jaren pech". Rex-theater, 20 u.: „Petrus de grote visser". Gemeentebibliotheek, 1417.30 en 1921 u.: Expositie Werkschuitclubs. de DINSDAG 27 JUNI Kennemer Theater. 19 en 21.15 u-: „G Blues". Luxor Theater, )9 en 21.15 u.: „Bij blonde Katrijn". WOENSDAG 28 JUNI Kennemer Theater. 19 en 21.15 u.: „G. I. Blues" Luxor Theater. 19 en 21.15 u.: „Bij de blonde Katrijn". Advertentie Keuze uit meer dan vanaf 19.75 OOK VOOR 10NGENS vanaf f 10. Gen. Crenjéstraat 40-44 Haarlem Telefoon 54479 Het vervalsersproces voor de Amster damse rechtbank begon gisteren met de voorlezing van enkele verklaringen van de in Osnabrück tot 2'/ï jaar gevangenisstraf veroordeelde Haarlemse chemigraaf A. O die de politie openhaitig heeft uiteengezet wat men in Marokko van plan was. Er zou een wapenfabriek worden gesticht, om dat de Algerijnen de wapenproduktie dich ter bij huis wilden hebben. Hij kwam op 1 juni 1959 in dienst van deze fabriek, O die ook een belangrijk aandeel had in de voorbereiding van dit project, verklaarde destijds tegenover de politie dat hij wat de financiën betreft verantwoording schul dig was aan R. De onderdelen die in Ne derland werden besteld waren volgens O bestemd voor 50 mm. mortieren. Ook ver klaarde O., dat de voor de Algerijnen be stemde rekeningen met tien percent wer den verhoogd. „Die waren bestemd voor de partijkas, zo had R. bepaald", aldus O., die meende dat deze handeling ge schiedde uit ideële overwegingen. De che migraaf beschouwde R. als „de dader die met de plannen kwam en de uitvoering ervan steeds aan anderen overliet." Verdachte R. reageerde evenwel niet Hierna verscheen de 48-jarige Amstel- veense drukker J. Z. als getuige. Hij er kende H. H. met O. in contact te hebben gebracht, „want O. had iets te drukken, waarbij H. hem als vakman behulpzaam zou zijn. Ik wist niet waar het over ging, zei hij. Nadat de „Cartes nationale d'identité en andere valse papieren op de persen van Z. waren gedrukt hoorde Z. ook een en ander over „het grote project." „Ik heb echter nooit iets gehoord over vals geld, aandelen of paspoorten," zei Z„ die verklaarde dat hij H. H. gewaarschuwd had: „Ga niet te ver, want je krijgt met deze dingen gauw moeilijkheden." Hij ont kende dat hij H. H. in overweging had gegeven naar de politie te gaan of dat hij de B.V.D. over deze zaak gesproken of ingelicht had. „Ik heb in deze hele affaire geen enkele rol gespeeld, totdat ik er op 11 juni 1960 uit de kranten kennis van nam," ver klaarde J. Z. Getuige H. H. handhaafde zijn aanvake- lijke verklaring, dat Z. hem in overwe ging heeft gegeven naar de politie te gaan. „Door de politie ben ik met andere instanties in contact gekomen." In antwoord op een vraag van de verde diger mr. Cammelbeeck antwoordde Z„ dat hij zich over zijn contacten in het verleden met de B.V.D. niet wenste uit te laten. „Ik zou met die groepering trou wens niets te maken gehad willen hebben, omdat ik niets te maken wil hebben met een Trotzkistische partij die tien percent aan de Algerijnen meent te moeten ver dienen." Hij meende dat alleen H. wist dat de Vierde Internationale aan de touw tje trok. „Ik wist er niet van." Harnekkig ontkende hij de politie of andere diensten te hebben ingelicht. De president toonde beide verdachten vervolgens een aantal kwitanties betreffen de de verschillende projecten tot hulpverle ning tan de Algerijnse opstandelingen (be dragen van 3000 tot f 200.000), waaruit zou kunnen blijken dat R. en S. bij de fi nanciering van deze affaire een belangrijke rol speelden. ,,We wisten niet beter dan dat O. legaal allerlei goederen verscheep te," verklaarde R. „Als ik geweten had, dat het ook om wapens ging, zou ik mij verzet hebben, want wij wilden Nederland buiten deze affaire houden." De inbeslaggenomen administratie en pa pieren bevatten bijzonderheden over de aankoop van munitie, stenguns e.d. „Die papieren heeft chemigraaf O. ons gege ven," verklaarde S. „Hij probeerde ons enthousiast te maken voor zijn wapenpro ject, maar wij wilden er niet aan." Hoe de positie van O. ten opzichte van beide verdachten is geweest, werd niet vol komen duidelijk, maar wel bleek dat O zijn salaris (900 mark per maand) van S. en R. ontving. „De leveranties aan de Algerije en regelde O", zei S., die meen de dat O. .volkomen oncontroleerbaar" was. •vooralsnog zeer gering omdat er ook ern stige fouten werden begaan. Dr. J. H. Adhin werd te Ornamibo in Suriname in 1927 geboren. Hij is sedert ruim 13 jaar gehuwd met Esha D Nan- delall. Zij hebben thans zes kinderen. Te Paramaribo volgde de heer Adhin de on derwijzersopleiding, behaalde de hoofdak te en de akten Engels, wiskunde en teke nen. Sedert 1943 is hij werkzaam bij het onderwijs, van 1955 tot 1958 als onderdi recteur van de openbare muloschool te Nieuw Nickerie. Hij vertrok in 1952 als eerste Surinamer met een studiebeurs naar India, waar hij een jaar later aan het New Delhi College van de Panjab Universiteit het radicaal .bachelor of arts" behaalde met „ho nours" in filosofie. Hij stelde in India ook een Hindi-Nederlands woordenboek men. In 1958 vertrok Adhin mei studieverlof naar Nederland, slaagde in 1959 te Utrecht voor het doctoraal examen in de niet-Wes- terse sociologie en een half jaar later voor het doctoraal examen paedagogiek. In 1961 slaagde hij voor het doctoraal in de rechten. Tevoren had hij aan de Gemeen te Universiteit te Amsterdam doctoraal examen gedaan in de ethnologie. Hij was voorts de eerste Surinamer die afstudeer de in de politiek-sociale faculteit. Dr drs. J. H. Adhin B. A. (Hon) is voor mens, volgende maand naar Suriname te rug te keren. dinsdag in onze omgeving verenigd, waar door een vrij aktieve depressie is ont staan, die op de meeste plaatsen nogal wat regen en in het zuiden van het land ook onweer bracht. De depressie vervolgt zijn koers naar Denemarken en Zuid-Zwe den. Aan de achterzijde van de depressie stroomt aanzienlijk koelere lucht ons land binnen. Woensdag bereikt ons een rug van hoge luchtdruk met over het algemeen zonnig weer. Daarna' komt het weer onder invloed van een nieuwe oceaandepressie. De zomerse warmte is in West-Europa teruggedrongen tot Italië en de Balkan. De temperatuurdaling in onze omgeving bedraagt ongeveer 10 graden. WEERRAPPORTEN sa- mr voorne- De Franse politicus Clause Bourdet, die R. sinds 1945 kent, vertelde de rechtbank vervolgens dat R. „een volkomen betrouw baar en integere figuur is, die altijd voor zijn idealen in de bres heeft gestaan" ,In de oorlog nebben we allemaal papieren en geld verva'st," aldus Bourdet, die ge loofde, dat de Franse veiligheidsdienst de carrière van R. wil breken. Ook de journalist Isaac Deutscher uit Wakingham, medewerker voor Russische zaken van The Economist en The Times schetste R. als een man met bijzondere talenten en grote intellectuele integriteit, die altijd voor zijn persoonlijke overtuiging in de bres heeft gestaan met terzijdestel ling van persoonlijke voordelen. Ook andere getuigen a décharge lie ten zich in waarderende zin uit over R. Daaraan werden nog enige schriftelijke loftuigingen toegevoegd van de 79-jarige weduwe van Leon Trotzky. Hierna kwamen de beide verdachten aan het woord. M. R. noe de H. H. en J. Z agenten van de geheime dienst. Hij vroeg zich af, waarom men hen in vrijheid laat. Voorts verzekerde hij, dat hij en S. in Ne derland nooit een verboden handeling heb ben verricht. „Het Nederlandse volk, dat reeds aan zovele vei drukten en ook Al gerijnse kinderen gastvrijheid heeft ver leend, zal uns begrijpen," zei R. tenslot te. „Wij hebben slechts de richtlijn van onze politiek en ons geweten gevolgd en daar zijn wij trots op". Hierna werd de zitting geschorst. Op de beruchte Steekterweg in Alphen aan den Rijn is een personenauto bij het inhalen van een vrachtwagen geslipt. De wagen kwam dwars op de weg, vloog ver volgens de berm in ramde een boom. gleed op de linkerzij tien meter door en kwam tegen een andere boom tot stilstand De bestuurster, de 58-jarige mevrouw T Rij ken-De Keyzer uit Utrecht was op slag dood. Haar 28-jarige schoondochter, me vrouw H. J. Rijken-Molenbeek, eveneens uit Utrecht, liep zware inwendige kneuzin gen op. alsmede een bekkenfractuur Voor haar leven wordt gevreesd. De 61-jarige mejuffrouw J G Vermaas uit Bilthoven liep twee gebroken benen, ernstige in wendige kneuzingen en zware hoofdwon den op. Het anderhalfjarig dochtertje van mevrouw Rijken-Molenbeek liep een her- senscnudding op. De dames waren op weg naar een vakantie-adres in Katwijk aan Zee. In Winterswijk is de 55-jarige landbou wer H. J. Pampiermole aangereden door een vrachtauto, toen hij op zijn fiets plot seling de weg overstak. Na zijn overbren ging naar het ziekenhuis in Winterswijk bleek hij reeds te zijn overleden. Op een kruispunt in Nijmegen heeft de politie het stoffelijk overschot gevonden van een naar schatting 55-jarige man- Ver moedelijk is hij door een auto overreden Wellicht heeft de chauffeur van het onge luk niets gemerkt en is doorgereden. Tweeëneenhalve maand nadat zij door een auto werd aangereden en met ernstig hoofdletsel in eer ziekenhuis in Wassenaar werd opgenomen, is de 64-jarige mej. A P. Simons uit Den Haag overleden. Maximum-temperaturen Sd binnen- en buitenland d Neerslag laatste 24 uur 4) £3 12 Den Helder regen n 19 ï'penburg regen nw 23 12 Vlissingen regen nw 20 3 Eelde regen wnw 27 5 De Bilt regen nw 25 4 Twente regen windst. 28 2 ■lindhoven regen w 27 2 Tid-Limburg regen w 28 2 Helsinki half bew. windst. 20 0 Stockholm regen zzo 22 4 Oslo zwaar bew. nno 20 0 Kopenhagen regen no 21 12 Aberdeen onbewolkt nnw 15 6 Londen licht bew. nw 22 3 Amsterdam regen nw 24 11 Brussel regen wzw 27 3 Luxemburg geheel bew. wzw 28 38 Parijs regen w 28 5 Bordeaux motregen nw 23 1 Grenoble geheel bew. windst. 27 1 Nice regenbui n 26 0.1 Berlijn zwaar bew. wzw 31 0 Frankfort regen zw 31 1 München zwaar bew. zw 29 6 Zürich zwaar bew. z 29 6 Genève zwaar bew. windst 29 5 Locarno zwaar bew windst. 29 26 Wenen licht bew. verand. 30 0 'nnsbruck regenbui wnw 35 1 Athene onbewolkt no 0 Rome onbewolkt windst. 32 0 Ajaccio zwaar bew ono 32 0 Madrid onbewolkt windst. 27 0.4 Mallorca half bew. windst. 31 0.2 Lissabon onbewolkt nnw 24 0 Woensdag 28 juni Zon op 4.22 uur, onder 21.04 uur. Maan op 20.48 uur, onder 04.34 uur. Maanstanden 18 juni 13.38 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 27 juni Hoog water 2.25 uur en 14.54 uur. Laag water 10.19 uur en 22.52 uur. Woensdag 28 juni Hoog water 3.09 uur en 15.38 uur. Laag water 11.14 uur en 23.39 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroege dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2