Rus schrijft Kroesjtsjev Gevluchte brief aan Totale oorlog wordt nog in Angola heviger FRANSE BOEREN TREDEN STEEDS DRIESTER OP Dr. Globke verweert zich tegen beschuldigingen WERELDNIEUWS r Van dag tot dag Neem Boidoot mee reis! Observer publiceert de tekst omdat de Russische ambassade bestelling weigert Buiten noordelijke steden en dorpen oefenen rebellen de macht uit raatótoel Woede ook op toeristen gekoeld Op DINSDAG 27 JUNI 1961 ïen maand celstraf voor 2 anti-Joodse kladschilders Meisje beet belager stuk uit vinger Weloverwogen Gaat u met vakantie Eichmann poogt verantwoording af te schuiven advertentie pagina Marjan van Beek De publikaties omtrent de officieuze con tacten van Nederlanders met de regering te Djakarta over een eventuele schikking in de kwestie Nieuw-Guinea hebben in zo verre resultaat gehad, dat men thans op de hoogte is van de werkelijke stand van zaken: Soekarno c.s. willen wel over Nieuw-Guinea praten, maar dan slechts over de afwikkeling van de Nederlandse belangen na overdracht van het gebied aan Indonesië. Die overdracht blijft voorwaar de. Wanneer men in het licht van die situa tie de exclamaties van de journalist Wil lem L. Oltmans leest, die niet ophoudt lau weren om het voorhoofd van Soekarno te drukken en brandmerken op het voor hoofd van iedere Nederlander die de Nederlandse Nieuw-Guineapolitiek on derschrijft, dan moet men toch tot de conclusie komen dat de voorstanders van betere betrekkingen met Djakarta een goedgelovig idealisme koesteren. Betere betrekkingen met Djakarta zouden natuur lijk zeer welkom zijn, want niemand kan enig voordeel zien in de gespannen ver houding en de daarmee verbonden geva ren inzake de kwestie Nieuw-Guinea, doch die betere verhoudingen moeten toch op een enigszins reële basis kunnen worden gegrondvest. Zelfs wanneer Nederland be reid zou worden bevonden, Nieuw-Guinea aan Indonesië over te dragen, zou ten zeer ste moeten worden getwijfeld aan de be reidheid van Soekarno om daarna nog re delijk over de afwikkeling der Nederland se belangen aldaar te onderhandelen. De ervaring immers is, dat na overdracht el ke belofte en zelfs elk getekend akkoord door Djakarta worden genegeerd en de ge waarborgde rechten van de bewoners der overdrachtsgebieden worden uitgewist. Zo is het met de „deelstaat" gegaan, zo zijn de Ambonezen onder de macht van Dja karta gekomen. En zo zou het met de Nieuw-Guinese Papoeas gaan, wat zelfs nu al door Djakarta volmondig wordt toe gegeven en door Willem Oltmans beves tigd. Want deze heer onderschrijft de me ning van Djakarta, dat aan „het zelfbe schikkingsrecht van de Papoeas reeds is voldaan door de uitroeping van de Indone sische republiek in 1945". Dit alles betekent niet, dat Nederland niet verlangt naar een bevredigende re geling van deze kwestie, vooral ook om dat er in de huidige situatie geen toekomst zat, noch voor Nederland, noch voor de Pa poeas. Doch wanneer de Indonesische au toriteiten iedere reële mogelijkheid tot op lossing de kop indrukken en enkel begrip blijken te hebben voor de Nederlandse as piratie „zich met zo weinig mogelijk ge zichtsverlies uit Nieuw-Guinea terug te trekken", is het edele streven van goed willende Nederlanders een ondankbaar en nutteloos bedrijf, waarvan de regering zich slechts zo ver mogelijk kan distantiëren. De nieuwste verklaring van Nasoetion ver andert daar ook al heel weinig aan. WUPPERTAL (West-Duitsland) (UPI) In Wuppertal zijn twee bouwvakarbeiders tot gevangenisstraffen veroordeeld, wegens het aanbrengen van anti-Joodse leuzen op deuren, auto's en schuttingen in Wermels- kirchen. De mannen, de 31-jarige Oswald Hoch, en de 25-jarige Manfred Erth, wer den veroordeeld tot elk een maand gevan genisstraf. Zij hadden hun kladwerk ver richt op de avond van de tiende april, aan de vooravond van de opening van het proces-Eichmann. Onder de leuzen die zij hadden aangebracht, waren: „Dood aan de Joden," „Duitsland ontwaak," en „Waar om Eichmann?". Op de binnenmuren van de rooms-katho- lieke kerk te Freisen zijn vrijdag 45 haken kruisen gekalkt. De politie zoekt naar de daders. De politie van Naarden zoekt een man die een flinke vleeswonde aan een vinger van zijn rechterhand heeft. De man, onge veer 30 jaar oud, poogde een 22-jarige ge zinsverzorgster aan te randen. Het meisje wachtte 's avonds om kwart voor twaalf aan de rijksweg te Naarden op de bus naar Muiden. Plotseling werd zij door een man vastgegrepen. Er ontstond een worsteling waarbij het meisje haar belager een stuk uit een van zijn vingers beet. De man sloeg op de vlucht. De gezinsverzorgster vertelde later de politie in haar woonplaats wat haar was overkomen. Advertentie De bekende, verkwik kende Boidoot Eau de Cologne m sportieve, platte reisflaeon f. 1.65 Handige Boidoot Towel et te. Reinigt en verfrist. Doosje met 5 stuks f. t„- Heerfijk verkoelende Usstift. Eén streekje over bet voorhoofd... wég is dat lome ge (Van onze correspondent) LONDEN Oleg Lentsjevsky, de Rus sisch deskundige op het gebied van wa terzuivering, die onlangs in Engeland po litiek asiel kreeg, heeft in een brief aan premier Kroesjtsjev de redenen uiteen ge zet, waarom hij de Sovjet-Unie heeft ver laten. Hierin zegt hij dat hoewel hij voor vele dingen in Rusland bewondering koes tert, hij niet langer in staat is de leer stelling te aanvaarden van een genadelo ze tegen klassen en godsdienst gerichte strijd, welke de theoretische en politieke grondslag vormt van het communistische systeem en dat zonodig alle grenzen van menselijkheid overschrijdt. Lentsjevsky zegt: „Ik ben er diep van overtuigd, Ni- kita Sergeivitsj, dat slechts de grootste verdraagzaamheid tegenover alle anders denkenden het enige middel is om de mensheid te behoeden voor massale broe dermoord en morele ontaarding". Hij schrijft dat volgens het reglement van de communistische partij iedereen, die niet akkoord gaat met het beleid van het centrale comité, moet aftreden. Om dat de communistische partij en de Rus sische regering niet te scheiden zijn, houdt mijn uittreding uit de partij nood zakelijk in dat ik mijn vaderland verlaat. Hij verklaart een zeer grote eerbied voor Kroesjtsjev te hebben, omdat deze het Russische volk oprecht lief heeft en op zo'n energieke manier streeft naar een beter leven voor dit volk. Lentsjevsky betoogt dat zijn vrouw en beide dochters, welke laatste opgevoed zijn in de onvoorwaardelijke goedkeuring van het communistische regime, buiten zijn besluit staan en onschuldig zijn. Zijn vrouw is invalide als gevolg van het ver lies van een nier. Zijn zestienjarige doch ter Maria lijdt aan een reumatische ziekte waardoor zij niet gelijktijdig uit werk kan gaan en studeren. Zijn drieëntwintigjarige dochter Anna, die laboratorium-assistente is, brengt maandelijks niet meer dan 44 roebel thuis. Lentsjevsky vraagt Kroesjt sjev of hij de autoriteiten wil verzoeken niets aan de correspondentie met zijn fa milie in de weg te leggen en niet te ver hinderen dat hij hen geld zendt. Lentsjevs ky zinspeelt er ook op dat hij zijn gezin eventueel van reisbiljetten naar Engeland kan voorzien. Hij vermeldt verder dat hij de UNESCO in Parijs heeft verzocht tweederde van zijn nog uitstaande toelage aan een ande re kandidaat te geven, opdat deze zonder verwijl wetenschappelijke instellingen in Nederland en Frankrijk kan bezoeken, welke op Lentsjevsky's programma ston den. De Russische wetenschapsman heeft bij zijn brief aan Kroesjtsjev reeds enkele voor de Sovjet-Unie bestemde rapporten van zijn onderzoek ingesloten en belooft de rest van het materiaal te zenden zo dra dit gereed is. De laatste De Rusland-redacteur van de Observer, welke de tekst van deze brief publiceert, merkt op dat Lentsjevsky de laatste per soon is waarvan men kon verwachten dat hij zich tegen het regime zou keren. Hij is ernstig, bescheiden, ingetogen, zeer pa triottisch en tot nu toe lid van de commu nistische partij geweest. Hij is het echte type van de trouwe Russische burger wiens loopbaan nauw verbonden is met het lot van zijn land. Lentsjevsky is in 1915 geboren als zoon van een Moskouse arts, die vier jaar later werd gedood toen hij dokter was in het Rode leger. Om haar gezin te helpen werkte zijn moeder als tandarts in een houtvesterskamp. Hijzelf was intelligent, kreeg door eigen inspanning een goede op voeding en huwde in 1937 een dochter van een arme boer. Zijn technische opleiding verwijderde hem ver van de politiek en bracht hem op het terrein van het prak tische werk. Wetenschappelijk onderzoek was de volgende stap en zijn werk was zo goed, dat hij drie jaar geleden gekozen werd om als lid van een delegatie der Russische regering deel te nemen aan een UNESCO-project ter bestudering van irri gatieproblemen in de uitgedroogde gebie den van Perzië. Op 6 april kwam hij in opdracht van de UNESCO naar Engeland voor speciale stftdie op zijn eigen gebied, namelijk de omzetting van zeewater in zoet water. La ter zou hij naar Frankrijk en Nederland gaan. Maar na een maand besloot hij niet naar de Sovjet-Unie terug te keren. Er zijn vele dingen in Groot-Brittannië waar van hij niet houdt, of waarvan hij denkt dat zij in Rusland beter worden gedaan. Maar voor hem geeft de vrijheid van het woord de doorslag. Daardoor werd hij zich ervan bewust dat de toestand in zijn eigen land ondragelijk is. Hij wilde niet meer terug, hoewel hij wist dat hij zijn vrouw en kinderen in gevaar bracht. De gealarmeerde Russische ambassade in Londen trachtte hem op andere ge dachten te brengen tijdens een ontmoeting welke op verzoek van de ambassade in het Britse departement van Buitenlandse Zaken werd gehouden. Tevergeefs. De ambassade weigerde Lentsjevsky's brief door te zenden, bewerende dat Kroesjt sjev dagelijks meer dan tienduizend brie ven ontvangt die hij onmogelijk kan le zen. Vandaar dat de Observer deze brief publiceert. LONDEN, (UPI) De kansen dat de totale oorlog tegen de rebellen in Noord- Angola nog tijdens het droge seizoen be ëindigd zal worden, nemen snel af, aldus heeft de correspondent van de „Daily Te legraph" in Angola gemeld. Soldaten en gewaj ende kolonisten be heersen de steden en dorpen van Noord- Angola, maar daarbuiten is de noordelij ke provincie grotendeels in de macht van de opstandelingen. Een totale oorlog wordt tussen de vei ligheidstroepen en de rebellen uitgevoch ten, waarbij aan beide zijden niets wordt toegegeven. Het dodencijfer zal blijven toenemen als het Poitugese tegenoffensief groter wordt en de rebellen wanhopiger, z<j schrijft het Britse blad. De komst van generaal Deslandes. de nieuwe gouverneur-generaal van Angola die als militair op een burgerpost komt brengt het bestuur van Angola en de strijd macht verder op voet van oorlog. De generaal staat voor enorme proble men bij het onderdrukken van de opstand. Legerconvooien moeien achter bulldozers aan rijden, die op de weg geworpen boom stappen moeten verwijderen Zij worden voortdurend door de vijand belaagd die zich in drie en een halve me ter hoog olifantsgras verborgen houdt. Goed gecoördineerde aanvallen van de rebellen, sabotage-daden en het systema tisch doorbreken van de verbindingen doen vermoeden te maken te hebben met een weloverwogen, langvoorbereide campagne Portugese functionarissen geven toe dat het onmogelijk kan blijken te zijn de te genstander te verslaan, zolang de grens tussen Angola en Kongo niet is afgesloten Daarvoor zijn echter veel meer troepen nodig dan de op het ogenblik ter beschik king staande. en wilt vu-dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden Stuurt u ons dan minstens twee dasen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE V> Net als pappa! De Franse Panhard-fabrieken hebben een lichte pantserwagen ontworpen, welke een snelheid van 95 km/u kan bereiken. De auto is bewapend met een granaatwerper en twee mitrailleurs en is uiterst wendbaar. (Van onze correspondent) PARIJS Zoals te vrezen viel is het offensief der Franse boeren tegen de re gering zich ook gisteren verder en zelfs met verhoogde hevigheid voortgezet. Niet alleen in kracht en driestheid, doch ook in omvang blijken die aanvallen zich nu uit te breiden. Voor het eerst werd een stad in Noord-Frankrijk, Douai, vlakbij de Belgische grens de gehele morgen door tractoren en andere landbouwwerktuigen van de buitenwereld afgesloten. De expres- setrein Parijs-La Rochelle moest, vanwege de bomen en palen die over de rails wa ren gelegd in het station van Surgères de reis onderbreken. Overeenkomstige alarmerende berichten werden zo ongeveer uit alle delen van het land ontvangen. Het drukke verkeer op de Cassandra, de bekende kroniekschrijver van de Londense Daily Mirror, het groot ste Britse dagblad (oplaag 4 miljoen) heeft in Bonn een onderhoud gehad met staats secretaris dr. Hans Globke, vriend en in tieme medewerker van bondskanselier Adenauer, wiens naam is genoemd door Eichmann in het proces te Jeruzalem. Globke verklaarde dar hij nooit lid van de nationaal-socialistische partij is geweest, waardoor hij het niet verder kon brengen dan Ministerialrat. Zijn vijanden, zo zegt Cassandra, vestigen er de aandacht op dat Globke op 27 augustus 1934 in Berlijn de eed op Hitier heeft ondertekend. Een van de ernstigste aanklachten tegen Globke is dat hij het beruchte Juridische commentaar op de anti-Joodse Neuren- bergse wetten heeft geschreven. Globke verklaarde het commentaar met tegenzin te hebben geschreven. Hij had deze taak niet willen uitvoeren. Het initiatief voor de Neurenbergse wetten zou door Rudolf Hess genomen zijn. Globke beweert dat zijn strategie in deze aangelegenheid ge weest is de strenge rassenmaatregelen te verzachten. Samen met andere ambtena ren vochten wij tegen de opneming van de ergste voorstellen van Hess en we had den, tenminste wat dit betreft, succes", aldus Globke. Hij voegde er aan toe dat ander verwerpelijk materiaal in de wetten bleef. „Ik was niet almachtig. Misschien heb ik een fout begaan, maar in die tij den en omstandigheden vond ik het beter mijn werk voort te zetten dan aan iemand anders over te dragen". Dr. Globke werd door velen voor zijn commentaar geprezen, onder anderen door dr. Roland Freisler, later president van de Volksrechtbank, die duizend mensen naar de galg zond. Globke vertelde dat hij de verschijning van een tweede editie van het Neurenbergse commentaar had tegen gehouden. In september 1938 beval de Duit se regering dat alle paspoorten van Jood se Duitsers van een J. moesten worden voorzien. Globke, die wel iets met deze maatregel had te maken, ontkende er de minste verantwoordelijkheid voor te heb ben gehad. „Ik werd alleen bij deze zaak betrokken als gevolg van een procedure fout," zo zei hij. Globke beweert dat het initiatief van de Zwitserse autoriteiten was uitgegaan, die bezorgd waren over het aantal Jpodse Duitsers dat naar Zwitserland vluchtte. Globke had nog geprobeerd een andere methode te vinden waardoor Joodse bur gers naar andere landen zouden hebben kunnen vluchten in plaats van naar Zwit serland. Maar hij verloor het pleit. Globke zei, dat Eichmann tracht zijn verantwoordelijkheid op anderen te schui ven." ,Tot aan het einde van de oorlog wist ik niet dat er een bevel bestond tot de uitroeiing van alle Joden. Wij Duitsers wisten, ddt er Joden naar het oosten wer den vervoerd, maar wij wisten niet dat zij in massa werden vermoord Ik geloofde altijd dat zij gedwongen werden te leven in vernederende omstandigheden in specia le gebieden in het oosten. Wat er in het oosten gebeurde werd voor het gehele Duit se volk verborgen gehouden De anderen wisten even weinig als ik", aldus Globke. Cassandra voegt hier aan toe dat hij dit niet kan aanvaarden. De operatie om zich meester te maken en documenten op te stellen van zes miljoen menselijke wezens en deze vervolgens te transporteren en tenslotte te vermoorden was een uitgebrei de en ingewikkelde opgave, waarvan hon derdduizenden, zoniet miljoenen moeten hebben afgeweten. Globke heeft overal een antwoord op. Misschien was hij gevangen in het ver schrikkelijke net waarin vele goede bur gers van het Reich na 1933 waren ver strikt geraakt. Tot zover Cassandra. Aan het bovenstaande kunnen wij nog toevoegen dat mede dankzij de BBC, ra dio-Oranje enzovoort het lot der Joodse bevolkingen al spoedig tot bezet Europa en dus ook tot Duitsland was doorgedron gen. Advertentie grote nationale weg van La Rochelle naar Bordeaux werd door de landbouwers ge heel lamgelegd. In Grenobles namen de boeren stellingen in voor de banken om zo te pogen het handelsverkeer stil te leg gen. Bruggen over de Rhöne werden op verschillende plaatsen gebarricadeerd en in de sta-d Brive, in het departement van Corrèze is een nieuwe poging gedaan de onderprefectuur te bestormen en te bezet ten. Uit ontevredenheid over de lage prij zen die ze gisteren voor hun overvloedige perziken konden krijgen, werden die vruch ten bij Lyon bijkarrevrachten vol in de Rhöne gekieperd. Een andere nieuwe omstandigheid, die de toestand veel ernstiger dreigt te ma ken, is dat de boeren hun agitatie nu niet enkel meer rechtvaardigen door garantie prijzen voor hun aardappelen, vruchten of andere produkten te eisen. In Zuid-Frank rijk werd een nieuwe actie ontketend om dat de boeren in de Pyreneeën bezwaar hebben tegen de bouw van eer Amerikaan se fabriek. Ze beweren een nadelige uit werking van bepaalde afvalprodukten op hun gewassen te moeten duchten. In een andere plaats hebben landbouwers een drei gende houding aangenomen tegen een ge zelschap Amerikaanse toeristen. Een paar gendarmes, die het incident enkele tien tallen meters verder zagen gebeuren, wei gerden in te grijpen onder het voorwend sel, dat ze van hun superieur geen bevel hadden gekregen. Wanneer dergelijke voor vallen zich herhalen dan behoeft Frankrijk dit jaar, zo mag men voorspellen, geen al te hoge verwachtingen van zijn toeris tendeviezen te koesteren. Bange vragen In politieke kringen te Parijs kan men intussen van vele kanten bange vragen ho ren stellen. De president van de Senaat, de radicale kleurling Monnerville, die na generaal De, Gaulle de tweede plaats op de officiële rangorde der hoogste dignita- „IIc wil later net zo worden als pappa!" zegt Jantje. Zijn vader is zijn ideaal. Be grijpelijk, want voor vijfjarige jongetjes is vader degeen, die alles weet, alles kan en alles mag. Jantje is een dappere, klei ne jongen. Hij is tot alles bereid. Hij wil alles doen, alles leren wat nodig is om net zo te worden als zijn vader. En dat is veel, héél veel. Ga maar eens na'. Hij moet naar school. Hij moet leren zijn schoenveters dicht te maken en zijn nek en oren te wassen. Hij moet zijn vork en mes gebruiken en ten slotte zal hij moe ten leren converseren en met mensen om gaan. Wat dit laatste betreft heeft hij misschien meer af- dan aan te leren. Als zijn vriendje Peter hem uitnodigt voor zijn verjaarsfeestje, vraagt hij: „heb ben jullie f eestmutsen?" „Nee" zegt Peter „maar wel ijsjes!" „En ballonnen?" informeert Jantje, die precies wil weten waar hij aan toe is. De ballonnen zullen er zijn, maar het is Jan tje aan te zien, dat deze toezegging hem niet helemaal bevredigt Hij weifelt, hij wikt en hij weegt en als hij eindelijk zijn antwoord klaar heeft, dan luidt het, eerlijk en zonder een zweem van terughoudendheid: „Nee hoor, ik kom niet. Met zonder feestmutsen is er niks an! En jullie heb ben geeneens poppekast!" Waarmee voor Jantje alsook voor Peter de kous af is, want men kan ze een ogen blik later geanimeerd zien steppen buiten. Dezelfde dag wordt de vader van Jantje opgebeld door Petertjes vader, ook met een uitnodiging. Of ze weer eens een avondje willen komen. Het was zo gezel lig de laatste keer! Evenals Jantje gaat Jantje's vader het vóór en tegen van dit bezoekje na. Hij komt, zij het om andere redenen, tot de zelfde conclusie: niet gaan! Maar denk maar niet, dat hij dit zo onomwonden te kennen geeft. „Het was zeker gezellig, de laatste keer," zegt hij diplomatiek, en hij zou het erg prettig vinden om met zijn vrouw nog eens aan te komen. Bovendien zijn ze erg benieuwd naar de vakantie foto's. Waren ze goed geslaagd? Terwijl hij deze afleidingssmanoeuvre feilloos en haast gedachteloos volvoert, zoekt hij naarstig naar een geschikt argument om de uitnodiging af te slaan of uit te stellen. De benodigde argumenten liggen keurig op een rijtje in vaders brein gerangschikt: a) hebben het te druk b) hebben geen oppas c) voelen ons niet lekker e) hebben al een afspraak Vader behoeft slechts het meest geloof waardige argument eruit t.e lichten en dat is in een ommezien gebeurd. Maar toch.wilt U wel geloven, dat ik Jantje soms beklaag, wanneer ik hem hoor zeggen: „Ik wil net zo worden als pappa!" rissen inneemt, heeft een bijzonder duide lijke waarschuwing doen horen aan het adres van het staatshoofd en van de pre mier. Wanneer, aldus Monnerville, men het parlement belet zijn natuurlijke rol te spelen, dan mag men zich niet verwonde ren dat in de plaats der volksvertegen woordigers andere tussenpersonen optre den, die over geen enkel officieel mandaat beschikken en de regels van het demo cratische spel daarom evenmin respecte ren. Groeiende critiek Het is over het algemeen tekenend, dat er in brede kringen in groeiende mate cri tiek wordt uitgeoefend op de diverse maat regelen waardoor de president der repu bliek, generaal De Gaulle het parlement sinds geruime tijd aan steeds knellender banden heeft gelegd. Terwijl het aanzien van de volksvertegenwoordiging sedert de ondergang der vierde republiek in 1958 bij na tot het nulpunt was gezakt, schijnen nu, bij de toenemende druk van het plat teland op Parijs, neel wat Fransen begin nen in te zien, dat het parlement als stoot- blo-k of veiligheidsklep toch ook zijn nut kan hebben. De vraag is echter of dat in zicht zich niet wat laat manifesteert en ook of dat inzicht op de hoogste top van de staat, in het Elysée, nu metterdaad ge deeld wordt. In elk geval ziet men met belangstelling uit naar de eventuele resul taten van de rondetafelconferentie tussen de regering en landbouworganisaties. Tegenspraak. Een vertegenwoordiger van Imam Achmed van Jemen in Cairo heeft in een communiqué formeel tegengespro ken, dat de Imam zou zijn afgetreden ten gunste van zijn zoon Seif El Islam Mo hammed El Baar. Deze regelt de staats zaken namens zijn vader en in diens paam en wendt, zich in alle belangrijke zaken tot zijn vader, die in laatste in stantie de beslissing neemt. Het aftre den van de Imam was door de Egypti sche pers gemeld. Vierling. In een kliniek te Rennes (Fran krijk) heeft de 37-jarige mevrouw Gau- thier, echtgenote van een elektriciën, het leven geschonken aan een vierling. De vierling, drie jongens en een meisje wegen tezamen twee kilo. Kinderverlamming. Sedert het begin van dit jaar zijn in Noordrijn-Westfalen 340 gevallen van poliomyelitis (kinderver lamming) geregistreerd waarvan negen tien met dodelijke afloop. De ziekte deed zich vooral voor in Aken, Düsseldorf en Keulen en omgeving. Vlucht. De Westduitse regering heeft mee gedeeld dat in de afgelopen week 4206 Oostduitsers naar het Westen zijn uitge weken. Van hen waren er 744 beneden de 24 jaar. Twee weken geleden vluchtten 4770 Oostduitsers naar West-Berlijn en West-Duitsland. Schrijn. Een plaats in de bergen die de leider van de Chinese communisten Mao Tse Toeng ruim dertig jaar geleden tot schuilplaats heeft gediend, wordt veran derd in een nationale schrijn, aldus meldt het communistisch-Chinese persbureau Nieuw-China. Gletsjer. Vier mensen zijn zondag gedood, en 29 anderen zijn gewond, toen een deel van een gletsjer is verschoven en is neergekomen op een Amerikaanse lucht machtbasis op Groenland. Slechts twee mannen van het gezelschap dat een rond leiding kreeg op de basis, ontsnapten ongedeerd. Kleurbarrière. De Amerikaanse regering heeft New Orleans beschuldigd van het handhaven van kleurbarrières op het in ternationale vliegveld van de stad. De Amerikaanse minister van Justitie, Ro bert F. Kennedy, heeft een proces tegen de stad aanhangig gemaakt naar aan leiding van klachten van de Amerikaan se raad voor de Burgerluchtvaart en van het federale departement voor de lucht vaart. Met de arrestatie van twintig vrij heidsrijders op zondag is het aantal vreedzame betogers tegen de rassen scheiding in de zuidelijke staten geste gen tot 164. Losgeschoten. Zondag is op de Cheruy- berg nabij Thonon-les-Bains aan de Fran se zijde van het meer van Genève, een stoeltjeslift losgeschoten. Over een af stand van ruim 150 m schoot de dubbele stoel, waarop twee Zwitserse dames de berg bestegen, langs de kabel naar be neden tégen een stalen stut. Een der da mes werd op slag gedood. Haar metge zellin werd zwaar gewond naar een zie- kehhuis overgebracht. Onweer. Het westelijk deel van Japan wacht vandaag een nieuwe tropische on weersbui, nadat bij een vorige storm 36 personen werden gedood en 22 vermist. Volgens het weerkundig instituut be weegt de storm zich met een snelheid van acht mijl per uur. Elektrocutie. Vijf Italiaanse arbeiders zijn maandag op een werf in de Italiaanse stad Asti door elektrische stroom omge komen. Drie werden ernstig gewond. De arbeiders waren op een kraan aan het werk die in aanraking kwam met een hoogspanningsleiding. Gedenkteken. Een van de tweemansonder zeeboten waarmee de Japanners bij het uitbreken van de oorlog in de Stille Oceaan Amerikaanse schepen te Pearl Harbour aanvielen, zal als oorlogsge denkteken worden gebruikt, aldus is van Japanse defensieautoriteiten vernomen. 4

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3