Luchtvaart-lobby actief in Amerikaanse senaat Brits politiek plan voor N oor d-Rhodesië Scherpe actie tegen gesprek over KLM landingsrechten Twee vogelboeken lijken erg veel op elkaar Omroep a-capella koor in Amsterdam Lagerhuis ontvangt het ingewikkelde kiesstelsel met gemengde gevoelens Jongeman neergestoken na kermisviering Professor Duynstee in t.v.-journaal Jos Vandeloo bekroond voor zijn boek „De Muur" Dirigent Boot gaat naar Amerika Slotuitvoering van Haarlem's Muziekinstituut met elfjarige als pianosolist Draadomroep zendt tijdens weekeinden tot 2 uur uit Duitse motorboot raasde door de smalle Vecht HÖPEfl DINSDAG 27 JUNI 1961 advertentie pagina Proces tussen uitgevers PM Ziektekosten van ambtenaren P. Zwaanswijk Mengelmoes ]os. de Klerk Beeldschermer De radio geeft woensdag 7 elevisiehrodframma De kwestie Theater In talrijke woonschepen werd grote ravage aangericht (Van onze correspondent) WASHINGTON. Een intensieve actie van een politieke groepering bij het Ameri kaanse Congres, die zich de behartiging van de Amerikaanse luchtvaartbelangen aantrekt, is thans naar buiten getreden. De Republikeinse Senator Norris Cotton, uit de deelstaat New Hampshire, heeft in een scherpe rede de Amerikaanse Senaat met grote nadruk gewaarschuwd tegen de onderhandelingen, welke op het ogenblik tussen het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken en Nederland over de landingsrechten van de K.L.M. te Los Angeles, aan de gang zijn. Hij noemde dit een zaak van kritieke betekenis voor de Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen, die internationale ljjnen onderhouden. Hij diende aan het slot van zijn rede een resolutie in, waarin de Senaatscom missie voor handelszaken gemachtigd wordt een diepgaand onderzoek in t' stellen naar de specifieke problemen van de internationale luchtvaart en waarin de' commissie wordt verzocht in het be gin van 1962 met voorstellen aan de Senaat te komen. De actie is vooral daarom van zo grote betekenis omdat de resolutie mede onder tekend is door een aantal gezaghebbende Advertentie Republikeinse en Democratische senato ren. Er is alle reden om de actie van deze Senatoren te zien als een direct resultaat van de atcie van de leidende Amerikaan se luchtvaartmaatschappijen. Zij vrezen kennelijk, dat politieke overwegingen tot nadelige Amerikaanse concessies zou kun nen leiden. Zij willen zaken als deze daar om uit de diplomatiek-politieke sfeer halen en uit zuiver commercieel oogpunt laten bekijken. Daardoor zou men, aldus deze Senatoren, meer recht doen wedervaren aan de commerciële belangen van de ei gen luchtvaart. De Senatoren legden sterk de nadruk op de gestadige vermindering van het aandeel van de Amerikaanse lucht vaart in het transatlantische verkeer. Zij noemden dit een alarmerende ontwikke ling en zien voor de Amerikaanse volks vertegenwoordiging reden tot ernstige be zorgdheid. Maar ook de binnenlandse maatschappij en zijn kennelijk actief. Dit bleek onder meer uit het betoog van Senator Cotton, toen hij zei, dat landingsrechten voor bui tenlandse lijnen in het Amerikaanse bin nenland of aan de westkust aan de Ame rikaanse lijnen veel passagiers ontfutselen. Hij schatte het verlies dat hierdoor gele den zou worden op dlrs. 17,5 miljoen per jaar. Vorig jaar hadden de gezamenlijke lijnen een omzet van twee miljard dollar, maar de totale winst was volgens hem nog niet groot genoeg om één enkel modern passagiersvliegtuig mee te betalen. Alles wijst erop dat de Nederlandse delegatie de invloed van deze Amerikaanse lucht vaart-lobby niet mag onderschatten. En het is te vrezen dat de actie van de Sena toren het binnenkort te hervatten over leg niet bepaald zal vereenvoudigen. Voor de president van de Amsterdamse rechtbank heeft een kort geding gediend tussen twee Zutphense uitgeversfirma's, waarbij het ging over de omslagtekening van twee vogelboeken, die op elkaar zou den gelijken. De eiseres, de uitgeverij Lit- tera Scripta Manet, stelt, dat op de band van het door gedaagde, de uitgeverij W. J. Thieme en Cie in,1960 uitgegeven boek .Papegaaien en parkieten" een plaat voor komt met negen vogels, die klakkeloos zou zijn gekopieerd van het door haar voor het eerst in 1954 uitgegeven boek „Tro pische volière-vogels" van A. Rutgers. Eiseres acht deze overneming een inbreuk op het auteursrecht. Zij verzocht de pre sident de gedaagde te bevelen onmiddellijk de verkoop van het boek te staken, het boek binnen 14 dagen uit de boekhandel te laten terugnemen en in het Nieuwsblad voor de Boekhandel te annonceren, dat het boek uit de handel is teruggenomen. Voor elke overtreding vroeg zij een dwangsom van 100. De raadsman van eiseres, mr. H. G. Th. Keune, zei dat de samensteller van het boek van gedaagde, de heer T. V., geen oorspronkelijk werk heeft geleverd, maar klakkeloos heeft nagetekend, zowel uit het boek van eiseres als uit een boek van Karl Neunzig uit 1921. Er is volgens mr. Keune letterlijk niets, tekeningen, gravu res en tekst, wat niet ontleend is aan het boek van eiseres. De teksten zijn, met eni ge wijzigingen of anders gegroepeerd, ge woon overgeschreven, zelfs van die met zetfouten. De president hoorde onder ede de heer V., die zei dat hij bij de samenstelling van zijn boek de beide andere genoemde boeken en andere werken er bij heeft ge had. Hij gaf toe dat de door hem gete kende modellen hier en daar wel overeen stemmen met de boeken van eiseres en van Neunzig. In een vogelpark had hij echter de kleuren der vogels gecontroleerd en deze aan de hand van de echte kleuren veranderd. „Waarom heeft u niet de voorbeelden van de natuur gebruikt?" vroeg de presi dent. „Het lijkt toch wel ontzettend veel op elkaar. Het is geen oorspronkelijk werk de originaliteit is wel heel ver te zoeken U kunt toch niet uit de wereld helpen dat u vrijwel alles aan een ander heeft ont leend. Het is zonneklaar dat u de boeken al te goed hebt bestudeerd en er één uit hebt gemaakt," aldus de president. „Ik geef toe dat ze wel op elkaar lijken." antwoordde de heer Vriends. De raadsman van gedaagde, mr. Th Limperg, merkte op: „Ik vind dat de heer Rutgers (samensteller van het boek van eiseres, waarvoor A. K. Vink de teke ningen maakte) wel erg hoog te paard zit met zijn originaliteit. Hij is zelf niet origi neel, dit kan van verschillende platen ge zegd worden." Pleiter zei voorts dat er geen verwarring kan ontstaan. Het boek van eiseres is een vakboek, dat uit twee delen bestaat en in prijs hemelsbreed ver schilt met het zakboekje dat gedaagde uit gaf. Hij stelde voorts dat men geen auteursrecht kan laten gelden op iets uit de natuur. De heer Vriends merkte over de tekst nog op dat het wetenschappelijke gegevens zijn. De president noemde dit „een ma nier van bedrijven van de wetenschap, die bedenkelijk is. Misschien is het jeugdige overmoed, die de heer Vriends er toe ge bracht heeft." De president zal op 4 juli uitspraak doen In Kopenhagen is op het Raadhuis plein, bij de hoek met de H. C. Andersen boulevard, door de premier van Denemarken een monument ont huld ter ere van Hans Christiaan Andersen, de grote dichter en sprook jesverteller. Het monument is een schepping van de beeldhouwer prof. Luchow Nielsen. De foto toont het monument en de beeldhouwer terwijl deze, na de onthulling, een toespraak houdt. HET HOLLAND FESTIVAL heeft enkele muziekensembles van de Nederlandse radio de gelegenheid geschonken zich met enige openbare concerten los te maken uit het isolement van de studioruimte. Teleurstellend, maar wel begrijpelijk is het dat de belangstelling voor een open baar optreden van onze radio-ensembles zo gering is. Te Haarlem heeft men deze ervaring gehad met het concert dat het Radio Filharmonisch Orkest en het Groot Omroepkoor ongeveer twee weken geleden hier gegeven hebben. En maandagavond was het bij het concert, dat het Omroep a-capellakoor in de grote aula van het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam gegeven heeft, al niet beter gesteld. OOK DIT CONCERT heeft bewezen, dat er een tekort aan direct persoonlijk ver trouwd contact tussen ónze „nationale" radio-ensembles en het Nederlandse pu bliek bestaat. De remedie tegen deze be treurenswaardige toestand ligt echter voor de hand. Zowel voor de vocalisten van het radio- (Van onze correspondent) LONDEN Het Lagerhuis heeft maan dagavond met gemengde gevoelens het nieuwe politieke plan voor Noord-Rhode- sië ontvangen, dat de Britse minister van Koloniën, Macleod, na veel vijven en zes sen heeft kunnen onthullen. Het voorstel waarover maandenlang achter de scher men is gevochten, is een compromis. De Britse regering beweert te hebben vastge houden aan het beginsel van rassenloze politiek, welke het grote ideaal vormt, dat zij in Afrika tracht te verwezenlijken. De invoering van een werkelijke parlementai re democratie in een sociaal en econo misch nog verre van democratische samen leving, is echter niet eenvoudig. De Britse regering wenst te breken met de blanke politieke overheersing, maar wil tegelijkertijd de Europeanen op hun beurt behoeden voor politieke onderwer ping door de Afrikanen. Tot nu toe lag in Rhodesië, waar de Britten als experiment de deelgenootschapsgedachte voorstaan, de nadruk op het blanke element in de onderlinge samenwerking. Het was echter zoals een vooraanstaand Brits diplomaat het onlangs uitdrukte, de samenwerking tussen ruiter (de Europeanen) en paard (de Afrikanen). Sir Roy Welensky, de federale premier, wilde dit voorlopig zo houden, maar het zelfbewuste deel der inheemsen voelde er niet voor nog langer paard te zijn. De Britse regering trachtte daarop in de over heersend Afrikaanse gebieden (Noord-Rho- desië en Nyassaland), ondanks Welensky en zijn Verenigde Federale Partij het zwaartepunt naar de inheemsen te ver leggen. De commissie-Monckton kwam des tijds in meerderheid tot de slotsom dat er in Noord-Rhodesië inderdaad een in heemse meerderheid behoorde te komen. De regering ontwierp een vernuftig kies stelsel, hetwelk hiertoe de mogelijkheid opende, doch een zwarte meerderheid niet automatisch waarborgde. Ware dit wel zo, dan zou er immers toch weer sprake zijn van politiek gebaseerd op ras, thans het donkere ras, hetgeen Londen in beginsel onaanvaardbaar acht. Kool en geit Welensky eiste echter de garantie, dat de macht in handen van de blanken bleef, zij het met eventuele steun van de gema tigde Afrikanen. Londen moest Welensky ontzien omdat men hem in Zuid-Rhodesië nodig heeft als buffer tegen de blanke ex tremistische Dominion Partij, welke er misschien niet voor terug zal deinzen Zuid- Rhodesië af te scheiden van de federatie en zo nodig uit te leveren aan de Unie van Zuid-Afrika. Macmillan ziet het aan komen op een breuk met Verwoerd, maar indien hij Welensky zou verliezen, zou de liberale Britse koloniale politiek in Afrika waarschijnlijk een genadeslag worden toe gebracht. Vandaar dat men in Noord-Rho- desië voorlopig tracht de kool en de geit te sparen. De inheemsen zijn teleurgesteld, dat zij de door hen verlangde meerderheid in het oarlement niet zonder meer hebben gekre gen, maar Kaoenda, de balangrijkste poli tieke leider, is bereid Macleods plan, dat de inheemsen in de praktijk misschien al leen maar pariteit geeft, te aanvaarden, hoewel de Afrikaanse extremisten hem het vuur aan de schenen leggen, precies zoals de Europese extremisten dit met Welensky doen. Er is thans een hoogst ingewikkeld plan uit de bus gekomen, dat het Lagerhuis, 'oen Macleod het kort uiteenzette, niet bij machte scheen zonder nadere studie te doorgronden Het plan komt hier op neer, dat het parlement uit drie groepen van vijftien k"S- merleden zal bestaan. De eerste groep zal worden gekozen door degenen die tot het opperste kiesregister behoren, degenen na melijk met de beste schoolopleiding en de grootste inkomens, alsmede het meest kost bare huizen- of grondbezit. Dit zijn voor namelijk de Europeanen. De tweede groep zal worden aangewezen door de kiezers, die op het register voor lieden met lagere kwalificaties staan, in hoofdzaak inheemsen. De derde groep zal echter de doorslag moeten geven, omdat hier de kiezers van beide registers gezamenlijk op Europese en inheemse kandidaten zullen kunnen stemmen, waarbij alleen de gematigden, met name de liberalen die niet op rassen- grondslag zijn georganiseerd, een kans maken. Om de politieke rasoverheersing te bemoeilijken, is er thans een griezelig ingewikkelde methode bedacht, om ras on dergeschikt te maken aan politieke begin selen en de kandidaten zoveel mogelijk te dwingen, steun te zoeken bij beide rassen. Voor de gemengde nationale groep van vijftien zetels zijn er zeven kiesdistricten, welke elk twee afgevaardigden naar het parlement sturen, maar blijkbaar om een verschuiving ten gunste van de inheem sen te verzwakken een concessie tegen over Welensky wordt voorgesteld dat vier van deze zeven tweelingdistricten, zo wel' een Afrikaans als een Europees Ka merlid zullen afvaardigen. Alleen de overi ge drie dubbele kieskringen kunnen even tueel ten hoogste zes inheemsen of zes blank enaanwijzen. Dit voorkomt een over weldigende meerderheid naar beide kan ten. De vijftiende zetel van de midden groep zal worden gereserveerd voor een Aziaat of een kleurling. Verder moet een kandidaat om gekozen te worden ten min sten 12'/i percent of 400 stemmen verwer ven (welke van de twee het minste is) zowel van de door Europeanen als door Afrikaners uitgebrachte stemmen. Een verdere antiras veiligheidsklep is, dat een kandidaat tevens tenminste twintig per cent van de door een der beide kiesge rechtigde groepen uitgebrachte stemmen zal moeten verwerven. Om de Afrikaners nog wat tegemoet te komen, zullen 500 hunner extra worden toegevoegd aan het opperste kiesregister boven het aantal, waarmee dit oorspron kelijk zou worden verhoogd. De slotbalans zal zijn een aanzienlijke toeneming van het aantal inheemse ka merleden met de mogelijkheid van een numerieke inheemse meerderheid, doch niet noodzakelijk een meerderheid, welke bestaat uit een gesloten politiek blok, als mede handhaving van een politiek sys teem, niet gebaseerd op ras. Dit alles mo ge theoretisch waar zijn, maar na Mac Leods goocheltoeren is nog niemand veel wijzer. Callaghan, Labours schaduwminis- ter van Koloniën, vroeg sarcastisch of Macleod de kiezers misschien een reken- lineaal wil geven, om de mathematiek van het kiessysteem te doorgronden. De Centrale Commissie voor Georgani seerd Overleg in Ambtenarenzaken heeft overeenstemming bereikt over een ontwerp voor de interimregeling ziektekosten amb tenaren 1961, waarin het bedrag van de tegemoetkoming, vergeleken met de rege ling van 1960, werd verhoogd en waarin tevens een extra tegemoetkoming werd op genomen voor studerende en invalide kin deren van 16 tot 27 jaar. koor en hun dirigent Anton Krelage was het inderdaad jammer, dat te weinig toe hoorders getuige konden zijn van hun voortreffelijke pres taties. Zij leverden die bij de uitvoering van een belangwek kend programma, waarin geestelijke werken van Jan Pie terszoon Sweelinck en Heinrich Schütz opgenomen waren, benevens vocale muziek uit onze tijd: een compositie van Rudolf Escher en een werk van Francis Poulenc, beide geschreven op teksten van de dichter Paul Eluard. VOOR DE UITVOERING van de muziek van Sweelinck en Schütz werd het uit het a-capella-okor geselecteerde Kamerkoor ingeschakeld. Het bracht met zijn klare, strakke zang de onvergankelijke pure schoonheid van woord en muziek, gedra gen door een gave menselijke bewogen heid. Een andere bewogenheid, die van het verlangen naar vrede en van het uitzien naar de volmaakte menselijke samenleving der toekomst kwam er in de aangrijpende klank van melodie en harmonie bij de ver tolking van het werk van Rudolf Escher: „Le vrai visage de la paix", muziek van moderne allure, maar bewust onderworpen aan de eeuwige wetten, die de muziek waarlijk muziek doen zijn. „FIGURE HUMAINE' noemde Francis Poulenc de cantate die hij op verzetspoëzie van Paul Eluard in 1943 schreef. Als in het gedicht, dat Rudolf Escher voor zijn com positie koos, klinkt ook uit „Figure humaine" het verlangen naar gerechtig heid. de weerzin tegen de oorlogsmisdaad en zijn consequente verschrikkingen, het sarcasme tegen de waan en de extatische roep om vrijheid, in een taal, die een won der van inspiratie genoemd kan worden. Deze taal, die al een voldoende gevoelsin houd en zeggingskracht bezat, werd met de muziek van Poulenc nog gebonden tot een geniale eenheid. Een nieuw facet van Pou- lenc's rijk kunstenaarsschap werd in dit magistrale werk gemanifesteerd. De uitvoering van deze „Figure humaine' was opgedragen aan het Klein-Omroep- koor, dat onder Anton Krelage's eminente leiding tot een bijzonder hoog niveau van musiceren gebracht werd. Het ensemble vervulde zijn belangrijke taak met een artistieke intensiteit, die opnieuw deed be treuren, dat dit koor te vaak zijn zang kunst in afzondering moet brengen. Na afloop van de dorpskermis in Odi- liapeel (gem. Uden) is bij een ernstige vechtpartij de 22-jarige B. R. uit Mill om het leven gekomen. Hij werd door kermis- gangers stervend aangetroffen in de berm van de weg naar Volkel. Toen een dokter, een geestelijke en de politie arriveerden, waren de levensgeesten reeds geweken. Hij was met een mes in de buik gesto ken. De rijkspolitie heeft de 24-jarige J. A. uit St. Oedenrode aangehouden als ver moedelijke dader van de aanslag. In een interview voor het televisiejour naal heeft prof. mr. F. J. F. M. Duyn stee uit Nijmegen enkele mededelingen ge daan over zijn contacten met Indonesische gezagsdragers. De heer Duynstee zei al leen in de krant te hebben gelezen, dat de Nederlandse regering hem deze contac ten had ontraden. Staatssecretaris Bot heeft dit wel gedaan, maar, aldus prof. Duynstee, ik heb goede gronden om aan te nemen, dat de heer Bot op dat moment niet sprak namens het kabinet. De kwes tie waar het om gaat, aldus prof. Duyn stee, is of men op een voor Nederland aan vaardbare manier kan komen tot aanslui ting van westelijk Nieuw-Guinea bij Indo nesië. De vraag werd gesteld, of de Papoea bevolking gesteld zou zijn op dit contact, dat ten slotte de souvereiniteitsoverdracht beoogt. „Als zij de reële omstandigheden en de hele verhouding, ook van Indonesi sche zijde toegelicht zou krijgen, dan heb ik geen enkele reden om aan te nemen, dat zij er anders over zal denken," ant woordde de geinterviewde. De professor zei ten slotte, dat hij over de vraag, of hij het contact nog zal voortzetten, met bevoegde autoriteiten zal gaan praten. Met name denkt hij nog een onderhoud aan te vragen met de minister-president. Advertentie Gelijk bekend heeft het Openbaar Ministerie een proefproces tegen de Vrije Caritas Lotto uitgelokt, dat tot in hoogste instantie zal worden uit gevochten. De heer Kantonrechter te Heerlen zag strijd met de wet hoezeer hij dit ook betreurde. De Hoge Raad zal zeer zeker van andere overtuiging zijn. In het andere geval wordt het de hoogste tijd dat de Loterijwet ver anderd wordt in die zin, dat de Natio nale Vereniging Caritas haar zegen rijk werk voor het „goede doel" kan voortzetten. Intussen zal de Vrije Cari tas Lotto doorgaan, omdat ook het Openbaar Ministerie geen maatregelen tegen de Vrije Caritas Lotto zal tref fen. Maakt dus Caritas sterk in haar strijd tegen de oude loterijwet en in haar streven het „goede doel" te steu nen. Speel mee in de Vrije Caritas Lotto welke beantwoordt aan de wens van de meerderheid van ons volk dat geïnteresseerd is bij de oplossing van het toto-vraagstuk en Caritas gehand haafd wenst te zien. Prijzenbedrag zondag a.s. met als hoofdprijs f 50.000. 75.000 Alle inlichtingen bij M. G. Hermes, Caritas, Postbus 85 Heerlen, telefoon 04440—74 61. De Jhr. A. Meighelynck-prijs van de Koninklijke Vlaamse Akademie voor Taal en Letterkunde is toegekend aan de Bel gische auteur Jos Vandeloo voor zijn boek „De Muur", wasarin twee novellen zijn vervat waarvan de ene de titel voor het boek leverde. „De Muur" is in 1950 ook reeds bekroond met de Matthias Kempprijs. In deze twee novellen bezweert Vandeloo de obsessie van de angst die dc actualiteit hem aan doet. Maurice Rol'ants heeft „De Muur" met werk van Tsjethov vergeleken Onze medewerker C J E Dinaux vroeg in zijn .Litteraire kanttekening" van 9 anril I960 met Klem aandacht voor Vandeloo. wiens taal .zich dwars door de verschrikkingen van het heden heer, een weg baant naar morgen". Vandeloo publiceerde ook de ge dichtenbundels „Woorden met doofstom men" en „Wachten op het groene licht" De heer C. Boot, dirigent van de chris telijke muziekvereniging „Wilhelmina", gaat emigreren naar de Verenigde Staten van Amerika. Dit is een groot verlies voor „Wilhelmina", dat door hem op een hoog peil is gebracht. Voorlopig zal de heer A. Torenspits uit Amsterdam, ex-hoornist van het Concert gebouw-orkest, hem als dirigent verva ï- gen. Wilhelmina heeft ook een nieuwe secretaris na het aftreden van de heer J. de Niet. Het is de heer M. Vlaming, Jac. van Heemskerkstraat 65 zwart, te IJmui- den. DE 182STE UITVOERING van Haarlems Muziekinstituut op maandagavond in de grote zaal van het gemeentelijk Concertgebouw was gewijd aan orkestspel onder leiding van Anton de Beer, en het optreden van twee pianosolisten met orkestbege leiding. Met dit laatste beginnend, als zijnde het meest verantwoorde van de pres taties, zij dan in de eerste plaats vermeld de uitvoering van het Pianoconcert in D van Haydn, met als solist Roland de Beer, het elfjarig zoontje van Anton de Beer, die bij het werk een paar uitvoerige cadenzen geschreven had en het genoegen beleefde zijn spruit met het orkest te mogen begeleiden. verving als vertolkster van het Piano concert van Schumann. Zij gaf een vlotte interpretatie te horen, waaruit de roman- De knaap, die opgeleid is door mevr. F. Braakman-Hoogerwerf, gaf met zijn spel het klinkklare bewijs van een bij zondere aanleg, gerijpt in de atmosfeer waar de muziek het leven beheerst. Men hoeft niet eens een profeet te zijn om te voorzien dat uit deze knaap een voortref felijk muzikant kan groeien, wanneer hij althans niet over het paard getild wordt, want het spreekwoord „er bederft niets zo gauw als mensevlees" geldt vooral voor dergelijke vroegrijpe talentjes. Roland heeft gelukkig het voordeel onder critische ogen en oren op te groeien. Wat hij al reeds technisch presteerde, en dit met een onverstoorbare zekerheid die alleen maar kenmerkend is voor begaafden, mocht veelbelovend heten; doch er was iets in de wijze waarop hij in het Adagio en in de contabiele gedeelten van de cadenzen de melodie wist te welven, wat mij nog aan genamer trof. als zijnde de kern van een muzikale voorbeschikking. De tweede solo-prestatie werd vervuld door mejuffrouw Lilli Lepiet, lerares aan Haarlem's Muziekinstituut, die een onge steld geworden leerling van Anton de Beer tische bewogenheid naar de eis naar voren kwam. De begeleidingen van beide concerten hadden veel verdienstelijks. Vooral het Concert van Haydn, bleek niet alleen voortreffelijk voorbereid, maar het ensem ble kon deze petillante en gevoelige mu ziek volkomen aan. Dit betekende een ver ademing, na het hachelijke waagstuk de Achtste van Beethoven* te trachten onder de knie te krijgen. Er zijn honderden composities, die met deze bezetting, in cluis de dirigent, tot een behoorlijk resul taat te brengen zijn: maar daar hoort deze symphonie voorzeker niet bij. Het heeft geen zin naar het onbereikbare te grijpen. Anton de Beer was met zijn orkest vrij wat gelukkiger bij de vertolking van de ouverture „Donna Diana" van Reznicek waarvan de overigens ook niet geringe technische moeilijkheden (behoudens door de wat stugge en slecht stemmende trom petten) tot een goed einde gebracht werden. „Memo" van de NCRV bracht een inte ressante beschouwing over de geboorte plaats van Shakespeare, Stratford-on- Avon, waar John Peereboom als gids fun geerde voor de bezienwaardigheden en culturele activiteiten. Vervolgens wist Va der het weer Beter, en ditmaal was het verhaaltje zowel als de uitwerking ervan best te genieten. Een liedjesprogramma „Streekliedjes van buiten de Randstad" bracht een merkwaardig mengelmoes, dat veelbelovend begon in een polderhuis van Schermerhorn en eindigde in een soort van jazz „op z'n Gronings", waarin zelfs de Groningers waarschijnlijk ook niet veel plezier in beleefden. Een prachtige filmimpressie van de Zweeedse cineast Sucksdorff maakte de geest vaardig voor de ontvangst van de discussie over „De waarheid aan het ziek bed", gevoerd door een forum van medici, dominee en verpleegzuster onder leiding van prof. mr. dr. Diepenhorst. Deze laatste wist zich tactisch buiten de flitsende ge sprekken te houden, doch haalde zijn schade in door een samenvatting te geven aan het einde, die moeilijk verhelderend kon worden genoemd, ofschóon de fraaie volzinnen daartoe hun uiterste best deden. Prof. Diepenhorst overschat zijn gehoor blijkbaar nog steeds, waarbij niet op een gebrek aan intelligentie doch op een be reidheid om lange zinnen te onthouden en te verwerken gedoeld wordt. Veel beknop ter en duidelijker was een opmerking van de omroepster ergens in het programma, die resoluut en zonder aarzelen „Potver- dikkeme" zei. Met ingang van 1 juli zullen de buiten landse radioprogramma's die gegeven wor den over de lijnen 3 en 4 van het draad- omroepnet. op zaterdag- en zondagavond tot 2 uur worden voortgezet. HILVERSUM 1. 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.30 Gewijde muziek. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. 11.45 Lichte muz. 12.15 Oude muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Bachkoor en -ork. 12.37 Ned. Herv. Kerkd. 13.00 Nws. 13.15 Musette-ens. en sol. 13.40 Tristan und Isolde, opera. 15.00 Gram. 15.30 Twee piano's. 16.00 V. d. Jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursb. 17.45 Gram. 17.50 Int. tenniskamp. Wimbledon. 18.00 Koorzang. 18.20 Het spec trum, lezingen. 18.35 Lichte muz. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. 20.00 Man en paard, quiz. 21.20 Amus.- muz. 22.00 Tot ziens in Jeruzalem, Bijbelse quiz. 22.30 Nws. en S.O.S.-ber. 22.40 Avondoverd. 22.55 Platennws. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Interview en zang. 11.30 Lichte muz. 12.00 Hammondorgelspel en zang. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 V. h. platte land. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Amus.muziek. 13.45 Van vuistbijl tot kunstmaan, lezing. 14.00 Gram. 15.00 Vakantie in het jaar 2000, toespr. 15.10 v. d. jeugd. 17.00 V. v. toeristen. 17.50 Re- geringsuitz.: Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 18-.00 Nieuws en comm. 18.20 Tour de France 1996. 18.30 Lichte muz. 18.50 Act. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Gram. 19.25 VARA- Varia. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Oude benen gaan wel zo snel, hoorsp. 21.05 Metropole-ork. 21.15 Gesproken portret. 21.50 Holland Festival 1961: Strijkork. 22.15 Sportuitz. 22.30 Nieuws. 22.40 Lichte muz. 23.05 Tour de France 1961. 23.15 Muzik. discussie. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.02 Gram. 12.15 Pianorecital. 12.30 Weerber. 12.35 Pianore cital. 12.50 Beursber. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muz. 14.00 Gram. 15.00 Lichte muz. 16.00 Beurs ber. 16.06 Engelse les. 16.21 Gram. 17.00 Nieuws 17.15 Lichte muz. 17.20 Voordr. 17.45 Intermezzo. 17.50 Boekbespr 18.00 Lekenmoraal en filosofie. 18.20 V. v sold. 1.45 Tour de France. 19.00 Nws. 19.40 Schoolwedstr 21.30 Kamermuz. 22.00 Nws. 22.15 Pedagogische lezing. 22.25 Gram. 22.55 Nws. 23.00 Voor de zeelieden. TELEVISIEPROGRAMMA'S. NCRV: 17.00 Voor de jeugd. NTS. 17.30-17.40 Jeugdjourn. 20.00 Journ en weeroverz. AVRO: 20.20 Televizier. 20.30 Documentaire. 21.00 Perry Como Show. 21.40-22.20 Sportpanorama. VOOR DINSDAG NTS: 20.00 Journ. 20.25 Filmrep. 20.40 Dwaal tocht door het dierenrijk, film 21.0022 30 speel film. In de vergadering van de gemeenteraad van Arnhem heeft de heer Van Beek (V.V.D.) opnieuw de kwestie Theater aan geroerd. Hij bracht het voorstel ter tafel om een onpartijdige commissie ad hoc in te stellen, die de zaak zou moeten onder zoeken. De raad verwierp dit voorstel met 23 stemmen tegen en 8 stemmen voor. In de vergadering werd meegedeeld, dat de kwestie Theater op 17 juli weer in de gemeenteraad aan de orde zal komen. Een Duitser, een 37-jarige industrieel uit Düsseldorf, is met een motorboot met zo'n grote snelheid door de Vecht geva ren dat over een afstand van zeven kilo meter tientallen woonschepen grote scha de opliepen. Op één der woonschepen viel een jonge vrouw uit haar bed. Er waren vele serviezen in de hevig slingerende woonschepen tegen de grond gegaan. Ra diotoestellen vielen van tafels, deuren be gaven het, loopplanken gingen aan spaan ders. Velen vroegen zich af of er een wind hoos boven de Vecht was geweest. Op de grens van Maarssen en Utrecht wist de politie de Duitser aan te houden. Daar de woonschepenbewoners woedend waren en er kans op molestatie bestond moest de Duitse industrieel onder politiebescherming de schade gaan bekijken. Een paar keer trok hij zijn portefeuille en vergoedde de schade. Op vele woonschepen echter kon door afwezigheid van de bewoners geen rege ling worden getroffen. Ooggetuigen hebben verklaard dat de motorboot met 60 a 70 kilometer per uur door de smalle Vecht ging. Achteraf ver klaarde de man niet geweten te hebben dat er ook op het water snelheidsbeperkin gen gelden. Bij de politie komen nog steeds aangiften binnen van mensen, die bij thuiskomst in hun woonschip ravage aan troffen.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 4