Kerkramen in Driehuis vertellen geschiedenis van Kennemerland IN DE VISHAL+EN OP ZEE 11 TINUS v. d. EIJKH0F a. timmerlieden b. metselaars c. voegers net meisje Huizing BELANGRIJKE BEZOEKERS IN DE WESTDUITSE HOOFDSTAD Brandt bestrijdt betoog van Rroesjtsjev Concentratie in de Britse perswereld Indianendorp voor IJmuidense jeugd Verplegers veroordeeld voor vrijheidsberoving van een pater Opbrengst beantwoordt aan redelijke verwachting „Caritas" is in strijd met de loterijwet i A Amsterdamse Vleeshouwerij woensdag reclame MORRIS MINOR 1000 Garage BRINKMANN Dat glundere gezicht verraadt U! SPECIAALZAAK DINSDAG 27 JUNI 1961 Bonn poogt begrip te wekken voor Berlijnse kwestie UNO-leden moeten snel en afdoende worden ingelicht Na de Sunday Dispatch de Daily Mail Mond- en klauwzeer dreigt weer in West-Europa V ak antiekinderwerk „Een kunstschilder is een beelddichter" Ministers over sporttoto Westduitse betuiging van trouw aan dr. Knost Britten maken eind aan de illegale eden in Kenya Dronkeman schopt agenten Oordeel van kantonrechter: James P. Walsh door vier slepers binnengebracht Willem Barendszstraat 26 - Telefoon 4021 SMIT'S BOUWBEDRIJF N.V. - Beverwijk DROGISTERIJ „DE P A U W" f*7 (Van onze correspondent) BONN In de Westduitse hoofdstad heeft men een groot aantal belangrijke bui tenlandse diplomaten op bezoek. In de eer ste plaats de secretaris-generaal van de Noordatlantische Verdragsorganisatie, onze landgenoot mr. D. U. Stikker, die gisteren een uitgebreid gesprek voerde met bonds kanselier Adenauer over de nauwere po litieke consultatie binnen het bondgenoot schap, een thema dat Stikkers voorganger Spaak ook al had aangeslagen maar dat toch niet tot werkelijkheid was uitgegroeid In bredere kring gaf mr. Stikker lucht aan zijn politieke denkbeelden toen hij gis teravond een lezing hield voor diplomaten en studenten, waarin hij er op wees, dat er behalve Berlijn nog vele andere punten in de wereld zijn waar een kans bestaat op een oost-west-conflict. Hij zei hierbij vooral te denken aan Zuidoost Azië, Cuba of Kongo. De secretaris-generaal wees er op, dat het Westen, volgens hem, alleen door pal staan de Russen er op zal kun nen wijzen, dat onderhandelen de enige mogelijkheid is de wereldproblemen, waar toe de Duitse hereniging, op te lossen. Minister Nasoetion Ook is in Bonn op bezoek de Indone sische minister van Defensie, generaal Na- (Van onze correspondent) BONN. Premier Kroesjtsjev heeft een vertrokken beeld van het huidige Duits land gegeven in zijn rede bij de twintigste verjaardag van Hitiers aanval op Rusland, aldus heeft de socialistische kandidaat voor 't bondskanselierschap, Willy Brandt in Berlijn verklaard. Het vredesverdrag dat Kroesjtsjev nu wenst te sluiten is helemaal geen vredesverdrag, maar een delingsver drag, zo ging Brandt verder, en hij ken schetste een eventueel apart verdrag tus sen Moskou en Oost-Duitsland als „een pact sluiten met zichzelf", een uitdrukking die ook door de officiële waardvoerders van de bondsregering wordt gebruikt. Verder trok Brandt van leer tegen de communistische theorie dat Oost-Berlijn de rechtmatige hoofdstad van OostDuitsland zou zijn. Er is een uitzonderingsgebied in Duitsland en dat omvat geheel Berlijn, al dus de Westberlijnse burgemeester. Ten slotte zei Brandt in zijn verklaring dat hij het van belang acht, dat de leden van de UNO snel en afdoende over het Westduitse standpunt ten aanzien van WestBerlijn moeten worden ingelicht, in het bijzonder met het oog op Kroesjtsjevs suggestie dat de UNO wellicht een rol zou kunnen spelen bij en de vorming van een vrije stad WestBerlijn. Neutrale landen LONDEN (UPI; De Britse minister van Buitenlandse Zaken Lord Home heeft vrijdag de Amerikaanse ambassadeur in Londen David Bruce ontvangen om de vol gende stappen van het westen te overwe gen in de koude oorlog met de Sovjet-Unie over Berlijn. Het overleg is het gevolg van een over eenkomst die donderdag werd bereikt op een zitting van het Britse kabinet. Men werd het er daarbij over eens dat de wes telijke mogendheden een op de neutrale landen gerichte verklaring dienen op te stellen, waarin op ondubbelzinnige wijze de rechten zouden worden toegelicht die het westen in Berlijn heeft. (Van onze correspondent) LONDEN Zondag heeft het weekblad „Sunday Dispatch" (oplage anderhalf mil joen) uitgave van de „Daily Mail"- groep na 160 jaar zijn verschijning ge staakt. Het jongste slachtoffer van de cri sis in Fleet Street is opgeslokt door Bea- verbrooks „Sunday Express", die enkele vaste rubrieken van het opgeheven orgaan heeft overgenomen. Het blad betuigde in een welkomstwoord de nieuwe lezers zijn spijt, dat zijn „energieke concurrent door de harde wetten van de economie van het krantenbedrijf werd gedwongen zijn afzonderlijke publikatie te staken en dat een onafhankelijke stem het zwijgen is opgelegd. De „Sunday Dispatch" is reeds het zes de dag- of weekblad in Groot-Brittannië dat binnen het jaar verdwenen is. In Groot Brittannië heerst in het perswezen en in het bijzonder in de zondagspers een eigen aardige toestand, waarbij de tegenstel ling overheerst tussen de ernstige opinie bladen en de sensationele pers, welke bei den de grootste aantrekkingskracht vor men voor het publiek en daardoor voor de adverteerders. Voor de nationale bla den, welke niet tot deze twee hoofdgroe pen behoren maar de middenweg bewan delen, schijnt er alleen plaats wanneer zij ten minste twee tot drie miljoen lezers tel len. Vandaar de nieuwe concentratie, met de „Sunday Express" (oplage 3,5 miljoen) als magneet, welke het tevens mogelijk maakt dat de drukcapaciteit van de per sen van de vroegere „Dispatch" thans be ter van vroeger kan worden benut. Zo wel de „Sunday Times" (eigenaar Roy Thomson) als de „News of the World" wier persen gedurende de week nauwe lijks gebruikt worden, schijnt een gooi te willen doen naar de „Daily Mail", welke vorig jaar de „News Chronicle" heeft ver zwolgen, nadat de laatste zich daarvoor reeds had meester gemaakt van de „Dai ly Dispatch" welke in Noord-Engeland verscheen. Lord Rothermere, leider van het „Mail concern heeft verklaard dat hij de ban den met de Mail en zijn andere bladen de Londense „Evening News" en de „Daily Sketch") niet wil verbreken, hetgeen echter niet wil zeggen, dat de „Mail", wel ke er ook niet zo bijster goed voorstaat, geen gevaar loopt. soetion, die hier op zijn reis langs West- europese hoofdsteden en landen aan kwam. Nasoetion zal vandaag gesprekken voeren met Adenauer en bondspresident Lübke. Gisteren sprak hij uitvoerig met zijn West duitse ambtgenoot Strauss. Vanmiddag gaat Nasoetion naar Neurenberg. Ook Ber lijn staat op zijn programma. De bedoeling van de Westduitse rege ring met Nasoetions rondreis door de Bondsrepubliek is, dat men deze prominen te vertegenwoordiger van een prominente neutrale natie wil laten zien wat West- Duitsland eigenlijk is. Door Nasoetion de situatie in Berlijn te laten zien hoopt men te bereiken dat hij begrip zal krijgen voor het Westduitse standpunt in de Berlijnse kwestie. Vice-president Boghdadi Ten slotte is na veel vijven en zessen de vice-president van de Verenigde Ara bische Republiek, Boghdadi, in Bonn aan gekomen. Zijn bezoek was al eerder aan gekondigd, maar werd enige malen uitge steld. Boghdadi sprak gisteren met Adenauer en met minister van Economische Zaken Erhard. Met de laatste voornamelijk over financiële hulp die Bonn bereid is aan de V.A.R. te geven. Met de bondskanselier ging het gesprek over politieke problemen. Adenauer aanvaardde een uitnodiging om naar de V.A.R. te komen. Na de verkie zingen, _zo zei hij, er kennelijk op reke nend dan nog bondskanselier te zijn, zal ik graag Cairo en andere steden van de V.A.R. bezoeken. ROME (UPI) De Voedsel- en Land bouworganisatie (FAO) van de UNO heeft gewaarschuwd dat Europa een nieuwe epidemie van mond- en klauwzeer ver wachten kan. Volgens een rapport van de FAO komt de ziekte in Groot-Brittannië niet en in Frankrijk het minste voor door de systema tische controlemaatregelen. In West-Duits- land enltalië wordt de ziekte in toenemen de mate geconstateerd. Mond- en klauw zeer komt gewoonlijk voor met regelmatige tussenpozen van zeven tot tien jaar. In Italië kwamen dit jaar driemaal zoveel gevallen voor (15.000) dan in 1960. In West-Duitsland waren er 1.600 ziektege vallen, terwijl er in 1960 slechts 300 waren. In het kader van het vakantiekinder werk van de Velser jeugdcentrale zal dit maal een Indianendorp worden opgebouwd met wigwams en totempalen. In elke wig wam komen zes jongens en elke groep van drie wigwams komt onder een stam hoofd te staan. Er komen van 31 juli tot en met 14 augustus tal van attracties voor de deel nemers. Niet alleen zullen hoofdtooien, bijlen en speren tot de uitrusting gaan behoren, maar er zullen ook tal van spe len worden georganiseerd, die verband houden met indianen en hun roemruchte geschiedenis. De leeftijdsgrens is ditmaal van 6 tot 14 jaar. Er kunnen elke week maximaal 150 kinderen worden geplaatst. De leiding berust dit jaar bij de heer J. F. Gettenbach, die in Groningen aan de sociale academie studeert en bij „De Brul boei" zijn practisch werk voltooit. In grote trekken zal het Indianendorp lijken op het apendorp van verleden jaar, met dit verschil dat er nu Indianen rond lopen terwijl er vorig jaar geen apen wa ren te vinden. In IJmuiden-Oost zal „De Spil" de va kantiefeesten gaan verzorgen, in Velsen Noord heeft de Velser jeugdcentrale de or ganisatie. Daar gaat men in groepen er uit, naar strand, bos en duin. Om alles in het Indianendorp goed te la ten verlopen wordt er voor het kader een trainingsweekeinde gehouden. De leiders, veelal kwekelingen, zullen er van alles op steken over sport, E.H.B.O., handenar beid en het werken met groepen. De heer Gettenbach heeft een volledig „regenprogramma" achter de hand, maar hij hoopt zich aan het oorspronkelijke programma te kunnen houden, dat onder meer kampvuren bevat. Hij wil de jon gens zelfs bij het kampvuur stokbroden laten bakken. Nadere inlichtingen worden verstrekt bij de volgende adressen: Jeugdhuis „De Brulboei", Kanaalstraat, IJmuiden; de heer Hilt, hoofd r.k. jongensschool, Kerk straat; de heer Bart, r. k. meisjesschool, Kerkstraat; de heer Van Vuuren, koster Bethlehemkerk; mevrouw Van der Hart, Dolfijnstraat 216; mevrouw Bell, Zwaan straat 43; de heer Hagedoom, Plancius- straat 6 en mevrouw Riechelman, Eem- straat 27. R.-K. ZIEKENDAG De jaarlijkse inter-parochiale ziekendag, die gehouden wordt in de kerk van O. L. Vrouw van Goede Raad aan de Arendsweg te Beverwijk, zal dit jaar plaats vinden op woensdag. 5 juli. EEN WEEK geleden zijn in de kerk van de H. Engelmundus in Driehuis drie rebrandschilderde ramen van de Haar- ?emse kunstschilder H. A. Bijvoet beves tigd. Een jaar heeft de heer Bijvoet aan deze ramen, die hij in opdracht van de parochie vervaardigde, gewerkt. De kunstenaar vervaardigde drie ramen van gelijke afmetingen, die respectievelijk het afscheid van Engelmundus van het Engelse klooster, de overtocht van deze heilige naar Nederland en de prediking in Kennemerland voorstellen. In ongeveer 600 na Christus waren, dank zij het werk van de monnik Augustinus, Een 34-jarige hoofdverpleger, verbonden aan de verpleeginrichting huize „Padua" te Boekei (N. Br.) is door de Maastricht se rechtbank schuldig bevonden aan we derrechtelijke vrijheidsberoving van een pater in een klooster te Aalbeek in Zuid- Limburg. Hij werd daarvoor veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf voor waardelijk. Op 4 oktober 1957 hadden de hoofdver pleger en twee verplegers na een telefo nische aanvraag van de klooster-overste te Aalbeek de pater overweldigd, waarna hem een kalmerende injectie werd toege diend door de hoofdverpleger. Dit alles ge beurde tegen de wil en ondanks het ver zet van de pater, die zowel door de overste als de medebewoners van het klooster zo overspannen was geacht dat men opne ming in een inrichting nodig achtte. Er was echter verzuimd een machtiging bij de rechtbank of een burgemeesterlijk be vel aan te vragen en dus was deze over brenging een wederrechtelijke vrijheids beroving geworden, waarvoor tegen de drie verplegers ieder drie maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk was geëist. De rechtbank was van oordeel dat al leen de hoofdverpleger krachtens zijn func tie volledig verantwoordelijk gesteld dien de te worden voor het gebeurde en veroor deelde hem conform de eis tot drie maan den gevangenisstraf voorwaardelijk. De ze verantwoordelijkheid berustte volgens de rechtbank niet bij de twee verplegers, al hadden zij moeten weten, dat niet aan de voorschriften was voldaan om de over brenging van de pater wettelijk toelaat baar te doen zijn. Omdat zij dus wel me deschuldig waren aan de wederrechtelijke vrijheidsberoving werden zij ieder veroor deel tot één maand hechtenis voorwaarde lijk. De rechtbank verwierp het verweer van de verdachten, dat zij geen wettelijke machtiging hadden gevraagd om opspraak te vermijden. Dit hief volgens de recht bank het wederrechtelijke van de daad niet op. Ook de door de verdediging ge stelde „verontschuldigbare» dwaling" wees de rechtbank van de hand, omdat de ver dachten wisten dat zij een machtiging van de rechtbank of een bevel van de burge meester nodig hadden. Bij de bepaling van de strafmaat heeft de rechtbank wel in aanmerking genomen, dat de pater pas in 1960 een aanklacht had ingediend we gens deze vrijheidsberoving, welke reeds in 1957 had plaatsgehad. er in Engeland vele kloostergemeenschap pen. In een daarvan werd Engelmundus tot priester gewijd en na enige tijd abt te zijn geweest waagde hij de oversteek naar de kusten van Kennemerland, waar hij een apostolaat stichtte en de bevolking niet alleen de christelijke leer bracht, maar hen tevens bij wereldlijke aangelegenheden van advies diende. Volgens de overleve ring is het deze Engelmundus geweest, die de bevolking door de duinen een beek liet graven voor de irrigatie van hun tuin derijen. Taak Uit deze tijd van de prediking zijn ge schriften overgebleven, die de heer Bij voet bij zijn werk van dienst zijn geweest. Zijn ramen verrijken nu het priesterkoor in de H. Engelmunduskerk èn het oeuvre van deze 64-jarige religieuze kunstenaar, die onder andere voor de basiliek St. Bavo aan de Haarlemse Leidsevaart en de kleine kapel in Heiloo zeer vele opdrachten heeft uitgevoerd; gebrandschilderde ramen en grote wandschilderingen. Het complex wandschilderingen met zijn levensgrote fi guren in de kapel te Heiloo is het grootste in Noordholland. De heer Bijvoet sprak er zijn teleurstelling over uit, dat het publiek vaak niet beseft dat het werk van beel dende kunstenaars in kapel of kerk toch deel uitmaakt van het kunstgebeuren. De juist gereedgekomen ramen in de kerk te Driehuis dwingen de bezoeker echter om zijn gedachten op dit kunstgebeuren te richten. De ministers van Justitie en van Onder wijs verklaren in hun memorie van ant woord op het wetsontwerp tot wijziging van de Loterijwet het thans nog te vroeg te achten om een antwoord te geven op de vraag of een maximale eerste prijs van f 50.000,- voor de sporttoto van invloed is op het deelnemen aan sportprijsvragen. Een maximum van f 50.000,- leidt tot ho gere tweede en volgende prijzen, hetgeen wellicht voor sommigen juist aantrekke lijk is, zo menen de bewindslieden. Tot dusver hebben de opbrengsten van sport prijsvragen aan redelijke verwachtingen beantwoord. Van de netto-opbrengsten (tenminste 60 percent van de bruto-opbrengsten) dient driekwart ten goede te komen aan licha melijke vorming en aan amateuristische sportbeoefening. Het kwart, dat overblijft wordt door de Stichting Centraal Overleg Fondsenwerfacties voor 32,5 percent voor maatschappelijk werk, 32,5 percent voor de volksgezondheid, 20 percent voor cultuur en 15 percent voor internationationale samen werking op diverse gebieden verdeeld. In het afgelopen seizoen ontvingen het Koningin Julianafonds bijna f 1,2 miljoen, de fondsen voor speciale ziekten, Rode Kruis, de drie Kruisverenigingen, Fonds voor Geestelijke Volksgezondheid en Re- validatiefonds samen eenzelfde bedrag, het Prins Bernhardfonds ruim 7 ton en de in ternationale instellingen ruim een half miljoen uit sportprijsvragen. Twintig per cent van de bruto-inkom-sten gingen naar amateurverenigingen, die deelnemingsfor mulieren distribueren. De Nederlandse Sportfederatie ontving ruim f 6,3 miljoen. Op grond van bezwaren van sommige instellingen tegen gelden uit prijsvragen ging het Koningin Julianafonds nog niet over tot verdeling der toegevallen bedra gen. De ministers wijzen bemoeienis met deze bezwaren van de hand. Uit eventueel ontstane ongelijkheid op grond van die be zwaren mag huns inziens niet worden af geleid, dat deze ongelijkheid uit 's rijks kas ongedaan moet worden gemaakt. Even min mag de overheid opbrengsten uit an dere bronnen (collectes) in mindering bren gen. Wel wil de minister van Justitie hel pen de moeilijkheden op te lossen, maar uiteindelijk ligt die taak bij de organisa ties. De ministers menen, dat het deelnemen aan buitenlandse loterijen niet strafbaar kan worden gesteld. Het optreden tegen buitenlandse loterijen geldt alleen de col porteurs en agenten. BRUNSWIJK (DPA) Burgemeester en wethouders van het bestuursdistrict Brunswijk hebben in een telegram aan de voorzitter van het districtsbestuur dr. Friedrich A. Knost die vorige week door een dertigtal Joodse Amsterdamse burgers van belediging en belastering van de Joden beschuldigd werd hun ver trouwen in hem tot uitdrukking gebracht De aanklager in Brunswijk heeft de be schuldiging tegen de vroegere referent voor sibbekunde bij het ministerie van Binnenlandse Zaken onder het nazi-re gime wegens verjaring van de hand ge wezen. De beschuldiging sloeg op com mentaren op de Neurenbergse rassenwet. De Münchense politie speurt naar de persoon die afgelopen zondag de woorden „Jodenverdwijnt" op een bouwkeet heeft geklad. Een woordvoerder van de politie verklaarde dat men dacht aan het werk van een grappenmaker omdat anti semieten meestal synagoges en andere Joods gebouwen voor hun „kladwerk" uit zoeken. NAIROBI (Kenya) (UPI) De Britse veiligheidstroepen in Kenya hebben een eind gemaakt aan de eedafleggingen die op de hellingen van berg Kenya zijn ge houden, aldus hebben de autoriteiten te Nairobi bekendgerrtaakt. Men zoekt nu naar „generaal" Acholi, de leider van een kleine groep terroristen, die zich nog in het oerwoud verborgen houdt. Tussen 12 en 15 mei hebben meer dan duizend Afrikanen de eed afgelegd, waar bij zij beloofden de Europeanen van wa pens te beroven en op verzoek subversie ve activiteiten te plegen. Enkelen van hen legden ook eden af die evenals de Mau- Mau geloften hen bonden tot moorden. Aanvoer van maandag De totale aanvoer van vis in IJmuiden was maandag 8630 kisten, waarvan 736 tong en tarbot. 1 heilbot, 15 griet, 38 tong schar en schartong 1451 schol, 23 schar, 1064 haring, 2230 makreel, 1357 schelvis, 1124 wijting, 486 kabeljauw en gul, 3 wolf, 58 poon, 43 diversen Prezen van maandag Per kilo: heilbot 43.90, grote tong 4.40 4.10, grootmiddel tong 3.703.20, kleinmid- del tong 3.803.30, kleine tong 1 32.60, kleine tong 2 1.82—1-54, tarbot 1 2.90—2.20, zalm 75. Per 50 kilo: tarbot 4 9068, grote griet 8482, kleine griet 4536, tongschar 78, kleine tongschar 61 —41, grote schol 4843, grootmiddel schol 44—37, kleinmiddel schol 4230, kleine schol 1 3630, kleine schol 2 408, schar 2521. verse haring 2011, makreel 166, grote schelvis 5641, groot middel schelvis 56—28, kleinmiddel schel vis 4627, kleine schelvis 1 3821, kleine schelvis 2 1710.50. wijting 128, grote gul 3627, middel gul 3125, kleine gul 2713, poontjes 8, kleine rode poon 2 208. Per 125 kilo: grote kabeljauw 24876, grote wolf 100. Besommingen van maandag IJM 46 Claesje f 4700, KW 180 f 4800, KW 90 f 4100, KW 116 f 2810, KW 52 f 4380, KW 146 f 3810, KW 166 f 3190, KW 114 2060, KW 17 f 2620, KW 89 f 3070. HD 87 f 4260, KW 42 f 4660, KW 22 f 3800, KW j55 f 3520. KW 122 f 2520, KW 160 f 2210. KW 125 f 2040. KW 69 f 2420, KW 108 f 2340, KW 10 f 1880, KW 91 f 2460, Een Zweedse dronkeman, die vannacht door de Velsense politie werd ontdekt, ter wijl hij aan de machines in de machine kamer van koelhuis IJsvries aan het prut sen was, heeft in de politieauto verzet ge pleegd. Hij schopte waardoor de agenten lichte kwetsuren opliepen. Ook hun kleding werd enigermate gehavend. De Zweedse zeeman is ingesloten in het hoofdbureau. De kantonrechter in Heerlen heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen de voor zitter-directeur van de nationale vereni ging „Caritas". De kantonrechter achtte bewezen, dat de door deze vereniging aan gelegde en onderhouden loterij in strijd is met de bepalingen in de Loterijwet, dat de „Caritas-Lotto" wel degelijk economisch voordeel opleverde voor de vereniging, en dat er geen overwegende invloed op het behalen van een prijs kon worden uitge oefend. De directeur werd veroordeeld tot een boete van 24,- De kantonrechter was van oordeel dat de „Caritas-Lotto" voor iedereen was opengesteld. Van enige beslotenheid was geen sprake. De deelnemers leverden een stoffelijke prestatie door of een formulier in te vullen en dit tegen betaling van een gulden bij een agent in te leveren, of een briefkaart in te vullen en deze rechtstreeks naar de vereniging te zenden De kanton rechter had tevens de overtuiging, dat nie mand, gezien de wijze waarop de lotto wordt gespeeld, enige invloed op de kans bepaling kon uitoefenen. Zelfs een getuige die 90.000 oplossingen had ingezonden en er vast van overtuigd was een prijs te win nen, had achter het net gevist. De kantonrechter achtte voorts bewezen dat de lotto voor de nationale vereniging „Caritas" economisch voordeel oplever de, omdat in het merendeel der gevallen de verkoopprijs van de loten rechtstreeks werd ontvangen door de vereniging. Hier door kon „Caritas" tot financiële wel stand komen, terwijl een en ander voor het bestuur en het personeel een behoor lijke broodwinning opleverde Als de vrij willige bijdrage van 1,- per inzending niet betaald zou worden, zou de „Cari tas" nooit prijzen van dertig tot veertig percent van de totale inzet kunnen uitke ren. Deze bedragen zijn nooit uit de leden contributie van f 2,- per jaar op te bren gen, zei hij. IJM 7 f 2720, IJM 55 f 2240, IJM 64 f 1590, IJM 67 f 2910, IJM 61 f 2650, IJM 60 ƒ1950. IJM 65 2160, IJM 63 2380, KW 30 ƒ2950. KW 145 2870, KW 34 2580, KW 33 2440 KW 12 f 2760, KW 118 1590, KW 184 f 1470, KW 72 2070, KW 79 f 2220, KW 68 f 550, KW 96 1740, KW 137 2970, KW 186 2470, KW 57 2300, KW 148 2820, KW 113 2220, KW 103 f 3180, KW 133 2270, MO 1 f 2180, SCH 27 3740, VL 79 380, VL 78 f 900, VL 70 540, VL 199 1400, VL 172 267, VL 153 f 223, WR 7 870, WR 32 2920, WR 34 1870, WR 37 f 2380, T 18 f 2290. IJM 81 f 1850, KW 28 3250. KW 172 3020, KW Ï27 3030, KW 157 ƒ2420, KW 36 1500. Aanvoer van dinsdag Acht trawlers, drie loggers en drie kot ters voerden dinsdag in IJmuiden in totaal 3000 kisten vis aan, waarvan 600 schelvis, 100 wijting, 130 gul en kabeljauw, 15 kool- vis, 755 haring, 755 kleine haring, 1200 ma kreel, 130 diversen, 60 schil, 1000 kilo tong, 430 stuks kafceljuw, 7 tarbot. KW 176 Gesina Geertrui 65 kisten en 200 kleine kisten haring; KW 81 Alberta Hen- drika 400 kisten; KW 80 Dirk Maria 400 kisten; VL 131 Petronella 150 kisten, 200 kleine kisten en 44 tonnen ijsharing; KW 171 Jan Maria 245 kisten; KW 121 Britten burg 220 kisten, 237 kleine haring; VL 7 Ada 205 kisten; IJM 33 Thorina 400 kisten, 110 kleine kisten haring en 90 stuks kabel jauw. Prjjzen van dinsdag Per kilo: heilbot 4—3.50, tarbot 2.90—2.30, grote tong 4.404.30, grootmiddel tong 4 3.80, kleinmiddel tong 3.903.70, tong 1 3.10—2.70, tong 2 1.92—1.70. Per 50 kilo: haring 2212.40, makreel 19.20—6, grote gul 44—27, middel gul 37— 22, kleine gul 27—11, grote schol 40, mid delschol 37, kleinmiddel schol 38, schol 1 41, schol 2 36—22, scholletjes 25—13, grote griet 76, tongschar 80, kleine tongschar 62 —61, grote schelvis 3625, middel schelvis 3324, kleinmiddel schelvis 2319, schel vis 1 48—19, schelvis 2 1710, dichte wij ting 8, gestripte wijting 14—10, schar 18, poon 9.508, bot 12. Per 125 kilo: grote kabeljauw 12480, middel kabeljauw 10880, grote wolf 110. Per regel: grote kabeljauw 12462, kleine kabeljauw 5844. Besommingen van dinsdag KW 161 3860, KW 176 ƒ4830, KW 81 f 4360, KW 80 5130, KW 171 f 3960, KW 123 4180, KW 121 8620, HD 79 7860. Op zee Het was goed weei op zee. De vangsten blijven echter slecht. Er werden 60 tot 150 manden makreel en schelvis per etmaal gevangen. De Amsterdam ving in twee trekken 65 manden hoops, de Deining boek te een dagvangst van 100 manden hoops; de Egmont deed een trek van twee pakjes; de Elie een trek van veertig manden hoops. De haringvisserij op 56.40 noorderbreedte was ook slecht, namelijk 50 tot 120 manden haring per etmaal. De Cornelis den Duik deed een trek van 50 manden haring; de Toronto een trek van 60 manden haring- De Polderman, Van Hattem, Albatros, Golfstroom en Delft zijn naar zee vertrok ken. Voor de pieren van IJmuiden is in de afgelopen nacht verschenen de Westduitse zeesieepboot Wotan van de rederij Bugsie- re met op sleeptouw de James P. Walsh, een van de vijf lake-vessels, die na een roemrijke loopbaan op de Amerikaanse meren nu door de Eisen und Metall AG te Hamburg zijn aangekocht voor de sloop. Het 5326 ton metende schip werd in 1905 gebouwd. De Wotan haalde de James P. Walsh uit Sorel in de Verenigde Staten. Het zat vol schroot, dat in Amsterdam zal worden gelost. De Friesland, Titan, Nes tor en Hector hebben de James P. Walsh even buiten de pieren overgenomen en zijn vanmorgen naar Amsterdam gegaan. Als de James P. Walsh is gelost wordt het schip door de Wotan naar Hamburg ge bracht. Het is een gelijksoortig schip als de J. F. Durston, die gisteren door de Zeeland in Rotterdam is binnengesleept. Dit uit Quebec gekomen schip zal in Rotterdam worden gelost en gaat dan ook naar Duits land. Beide schepen maken deel uit van de groep van vijf lake-vessels, die door de Eisen und Metall AG zijn aangekocht. GEHAKT ons succes half om half incl. zakje kruiden NU per pond L— OSSELAPPEN, 500 gram vanaf 1.58 RUNDERROOKVLEES 100 gram.. 0.70 SAUCIJZEN 500 gram1.60 JMF" Let speciaal op onze WEEKENDRECLAME vraagt voor spoedige indiensttreding voor het bouwwerk van 328 étage-woningen in Plan Merestein te Beverwijk. Aanmelden bij de Hoofduitvoerder dagelijks tussen 8—17 uur of tel. K 2510 - 3423. inclusief kachel f 5225.- Op een na de meest verkochte wagen ter wereld. Vraagt demonstratie. SMEDESTRAAT 43 - 45 - TEL. 11025 - HAARLEM GEVRAAGD pl.m. 16 jaar. Om opgeleid te worden in de drogisterij. Liefst Mulo-opleiding. Sollicitaties woensdag a.s. MARKTPLEIN 27 - TELEFOON 4854 Three Roses Dat vertelt ook zonder woorden hoe blij u bent, dat u nu einde lijk eens puur voor uw plezier schoenen hebt gekocht! U be schouwt uw vlotte, modieuze THREE ROSES schoenen be slist niet als een „noodzakelijk kwaad", ook al zijn het uitge sproken gemakkelijke, goed- steunende schoenen. Niemand kan immers zien dat ze met zo veel gratie deze extra-taak ver vullen? Wat een aanwinst! Kruisweg 42 - Haarlem w /A óók Forma Natura

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 6