Meer bijval in de Tweede Kamer voor Kinderbijslagwet dan verwacht HET WEER Mijn met een ton springstof bij demontage in IJmuiden ontploft CITROEN Krachtig westelijk antwoord inzake Berlijn verwacht Geen twijfel aan Spierenburgs integriteit K.V.P vindt steun bij de P.v.d.A. en de Anti-revolutionairen Regeling voor V.V.D. onaanvaardbaar Urker visser bracht „presentje" mee Harriman onverwacht naar Washington llPi Minister De Pons Iets warmer Aan het strand: Minister beledigd Koek en ei ID 19 f 9575.— Panhard ƒ6850. 2 CV 5995.— AMI 6 5600.— GEERT HOOGEVEEN vanaf 4595. GARAGE BRINKMANN Smedestr (5-45 Haarlem Tel. 11025 Macmillan zinspeelt op mogelijke onderhandelingen éeè MORRIS hefore you êuy! SUÉDE DAMES- EN HERENJASJES Het woord is aan Phoemi Nosavan voor een bespreking uitgenodigd In de krant van heden: WOENSDAG 28 JUNI 1961 46e JAARGANG NUMMER 198 De minister van Economische Zaken, drs. J. W. de Pous, heeft in een brief aan de heer D. Spierenburg, vice-voorzitter van de Hoge Autoriteit der E.G.K.S., ver klaard dat hij geen enkele aanleiding ziet te twijfelen aan diens integriteit. „De re gering betreurt het dan ook ten zeerste, dat uw naam op deze wijze (namelijk door de Haagse schroothandelaar Worms) in opspraak is gebracht", aldus deze brief. Deze brief geeft verder een overzicht van de beschuldigingen, die de heer Worms aan het adres van de heer Spie renburg heeft geuit in een telegram, dat hij 17 mei aan het ministerie van Econo mische Zaken heeft gezonden. Minister De Pous verklaart, dat hij daags na ont vangst van dit telegram de daarin ge noemde Haagse advocaat (van wie de heer Worms verklaarde zijn incriminerende beschuldigingen te hebben ontvangen) te lefonisch had laten vragen de in het tele gram geuite beschuldigingen schriftelijk te bevestigen en eventueel aan te vullen. Doch nu, ruim een maand later, is nog geen enkel bericht van die advocaat ont vangen, aldus minister De Pous. Over de gang van zaken rond de aan klacht, die de heer Spierenburg tegen de heer Worms heeft ingediend, verklaarde minister De Pous, dat de officier van Justitie te Den Haag reeds een kennisge- ving van verdere vervolging aan de heer Worms heeft doen betekenen, hetgeen in houdt dat „de officier aanvankelijk van oordeel is, dat de heer Worms zich aan misdrijf heeft schuldig gemaakt." De advocaat van de heer Spierenburg, vice-voorzitter van de Hoge Autoriteit van de Kolen- en Staalgemeenschap heeft een brief geschreven aan mr. Kroon, raads man van mr. W. Dobe van der Kuil, waar in hij verzoekt het dossier, waar onlangs sprake van is geweest tijdens een kort ge ding in Den Haag, ter beschikking te stel len. Morgen viert Prins Bernhardt zijn vijftigste verjaardag. Jongste door Max Koot vervaardigde portretfoto van de Prins. De Algemene Kinderbijslagwet heeft in de Tweede Kamer een beter onthaal gevonden dan vrij algemeen werd verwacht. Een flinke meerderheid, bestaande uit katholieken, socialisten en Anti-revolutionairen, bleek vóór een algemene, de gehele bevolking omvattende, verplichte kinderbijslagverzekering te zijn. Een bezwaar van deze meerderheid, dat vooral bij de P.v.d.A. zwaar weegt, is, dat het wetsontwerp de bijslag pas wil laten beginnen bij het derde kind. Het is daarom nog geheel onzeker, wat het lot van het regeringsvoorstel zal zijn. Van daag antwoordt de regering en om de fracties gelegenheid te geven zich over het regeringsstandpunt te beraden, zal pas morgen worden gerepliceerd. Eventuele amendementen komen niet vóór volgende week in behandeling, heeft voorzitter Kortenhorst bekendgemaakt. Het grootste verzet tegen de voorgestel de regeling kwam van de V.V.D. De heer C o r v e r betwistte de rechtsgrond van het wetsontwerp. Men kan niet spreken van een „verzekering" zo zette hij uit een wanneer er geen enkel „risico" is, zoals in dit geval bij kinderloze echtparen en vrijgezellen. Het gaat dus in feite om een herverdeling van het nationale inko men, maar een herverdeling alleen op grond van het kindertal, waarbij de draag kracht buiten beschouwing wordt gelaten. Dit achtte de liberale woordvoerder onaan vaardbaar. Afgezien van deze principiële bezwaren kantte de heer Corver zich bij voorbaat tegen het denkbeeld de kinderbijslag ook voor de zelfstandigen uit te breiden tot de eerste twee kinderen. Integendeel: Ook voor de loon trekken den zou de bijslag op den duur weer moeten worden beperkt tot derde en volgende kinderen. Hij bepleitte een afzonderlijke regeling voor kinderbij slag aan zelfstandigen, en dan alleen aan die zelfstandigen, die werkelijk tekort ko men. Het samenbrengen van loontrekken- den en zelfstandigen in één regeling noem de hij onaanvaardbaar. Het zou de liberale fractie dan ook onmogelijk zijn haar steun te geven aan het wetsontwerp in zijn hui dige vorm. De critiek van de C.H.U. klonk veel min der scherp. De heer Kikkert had „moeite" met de rechtsgrond van kinder- Verwachting tot morgenavond: Droog en overwegend zonnig weer. Iets hogere temperaturen dan vandaag. Zwakke tot ma tige wind tussen west en zuid. Volledige weerrapporten op pagina twee. Iets beter en vrij zonnig strand weer. Zwakke wind tussen zuid en zuidwest en iets warmer. Tempera tuur overdag 19 a 20 graden. Tem peratuur zeewater 16 graden. Vooruitzichten: Niet geheel be stendig weer, maar wel iets warmer. bijslag voor zelfstandigen en vroeg zich af of de eis van „solidariteit" hier niet over trokken wordt. Als een der ernstigste be zwaren tegen het wetsontwerp voerde hij juist het omgekeerde aan van wat de V.V.D. naar voren had gebracht: de C.H.U. achtte het sociaal niet te aanvaar den, dat de bijslag pas zou beginnen bij het derde kind. In dit opzicht stond de heer Kikkert dicht bij katholieken, socia listen en Anti-revolutionairen. Overigens wilde de heer Kikkert nog geen oordeel uitspreken over het wetsont werp. Amendering zou het nog aantrekke lijk kunnen maken en in elk geval wilde hij het antwoord van minister Van Rooy afwachten. De C.H.U. bracht als enige fractie nog een tweede man in het strijdperk en wel partijvoorzitter mr. Beernink. Deze liet zich 's avond laat nog inschrijven op de sprekerslijst om duidelijk te maken, dat hij onmogelijk akkoord kon gaan met premiebetaling door ongehuwden en kin derloze echtparen. Op z'n minst zouden deze groepen boven een bepaalde leeftijd moeten worden vrijgesteld. Indien het wetsontwerp niet in die geest werd gewij zigd, zou de heer Beernink tegenstemmen. Hij ging ook nog even in op de mogelijk heden van een kabinetscrisis. Zijns inziens betreft het hier een „vrije kwestie", waar aan het kabinet De Quay geen politieke consequenties mag verbinden. Mocht het ontwerp worden verworpen, dan zouden de katholieke ministers nog maar eens rustig moeten nagaan of er geen mogelijkheid zou zijn met een nieuwe wet te komen, die méér kans maakt. A.R. is vóór Van de 14 Anti-revolutionairen in de Tweede Kamer zijn er 12 bereid de Al gemene Kinderbijslagwet te aanvaarden. Dit bleek uit de rede van de heer Smal- 1 e n b r o e kdie de nadruk legde op constructieve medewerking van de zijde der A.R. Hij gaf zich veel moeite duide lijk te maken, dat het idee van kinder bijslag geen katholiek monopolie is, maar al jarenlang door Anti-revolutionairen wordt bepleit. Kinderbijslag is in het be lang van het kind en ook in het belang van de samenleving. Bij de inkomensvorming De officier van Justitie bij de rechtbank te Arnhem heeft negen maanden gevange nisstraf, waarvan vier maanden voorwaar delijk geëist tegen een 45-jarige Nijmege- naar die zich Sjach Muda Haris bin Ab dulham noemt. Hij had een voor minister Toxopeus beledigend geschrift tegen de gevel van een dagbladgebouw te Nijmegen geplakt, dat over de aanspraken van Indo. nesië op Nieuw-Guinea ging. De man was niet verschenen uit protest tegen het feit, dat hij onder zijn Nederlandse naam was gedagvaard. Tussen P.v.d.A en KVP leek alles koek en ei, gisteren in de Tweede Kamer. De woordvoerder der socialistische oppositie, de heer Berger, kreeg zelfs een spontaan applaus van de katholieke fractie toen hij zijn rede begon met een gelukwens aan de jarige staatssecretaris dr. Veldkamp. Het leven begint bij 40", merkte de so cialist bemoedigend op. Veel gelegenheid om zijn veertigste verjaardag te vieren kreeg dr. Veldkamp overigens niet, want de Kamervergadering eindigde pas drie kwartier voor middernacht. Nadat een marinedemontageploeg uit Den Helder dinsdagmiddag in de IJmui- dense haven urenlang had getracht een Duitse mijn met een ton springstof on schadelijk te maken, is 's avonds om ongeveer half tien het oorlogstuig met een daverende klap en een helle steek vlam ontploft. Ondanks het feit, dat de volledige demontageploeg en de beman ning van de Urker kotter, die de mijn maandagnacht voor de kust van Noord- wijk nèar boven had gehaald, slechts op vijftien meter afstand stonden, werd niemand gewond. De kotter, de UK 18 „De Onderneming" liep zware schade op. Een deel van de stalen verschansing werd weggerukt, ruiten van de brug werden vernield en in het dek, na de ontploffing totaal zwart geblakerd, werden gaten geslagen. „Het is wel een bijzondere bestiering geweest", vertelde schipper Klaas van den Berg vanmorgen. „Even was ik bang, dat de olietanks eraan zouden gaan. Ik had net drieduizend liter olie geladen". Veertien dagen geleden had deze kotter uit Urk een mijn van dezelfde soort mee teruggebracht van zijn visjacht, maar het oorlogsmonster dat schipper Van den Berg dinsdag naar IJmuiden vervoerde was veel gecompliceerder en veel gevaarlijker. Na gistermorgen snel aan de afslag de vislading te hebben gelost kreeg de schip per opdracht zijn kotter af te meren aan de ingang van de haringhaven. Terwijl de in de buurt liggende schepen een andere ligplaats kozen, behalve een tanker van de binnenvaart, ging 's middags een de montageploeg van de marine uit Den Hel der, onder leiding van luitenant ter zee tweede klasse jongste categorie Luyks, aan boord om de springlading onschadelijk te maken. Op het ongeveer drie meter lange ge vaarte stond behalve een Duitse tekst het jaartal 1941. De mijn is waarschijnlijk tij dens de oorlogshandelingen door een Duits vliegtuig voor de Nederlandse kust uitge- zet. Gevaarlijk Zowel het ingewikkelde mechanisme als de grote lading springstof vroegen om de grootste voorzichtigheid en een van de bij dit demonteringswerk betrokken marine officieren verklaarde, dat het niet zo vaak meer voorkomt dat een mijn van dit ge vaarlijke type thans ruim vijftien jaar na de oorlog nog wordt gevonden. Nadat men enige tijd gewacht had op materiaal uit Den Helder werden de klok ken van deze magnetische mijn gestopt en doorboorde men de „keepring". Dit zorg vuldige werk nam vele uren in beslag en ten slotte besloot men met een lang touw de bomschokbuis uit het mijnlichaam te trekken. Bij een van deze pogingen ontplofte de aanvoerlading, die bestond uit een kilo gram springstof. Doordat de overige ont stekingsmechanismen reeds waren ver wijderd. brandde dt rest van de spring stoflading met een felle steekvlam- op. Schipper Van den Berg die 's avonds tijdens het demonteringsweg aan boord was teruggekeerd, vertelde, dat men eerst nog had getracht met de winch een deel van de mijn te verwijderen. Toen die evenwel niet lukte was de hele ploeg, met de bemanning van de kotter, aan wal ge gaan om daar nogmaals met behulp van een touw te trachten een deel van het ont stekingsmechanisme los te trekken. „Anders bleven er altijd een of twee man achter, maar nu ging alles weg", p1- dus de schipper. Na de explosie bluste een sleepboot van Wijsmuller een begin van brand. De zie kenwagens en de brandweer die naar de haven waren gekomen bleken niet meer nodig te zijn Ondanks de efficiënte afzetting door de Velsense politie heeft gedurende het gehe le demontagewerk een binnenvaarttanker, geladen met honderden liters gasolie, in de buurt gelegen. behoort ook rekening te worden gehouden met de grootte van het gezin. Opmerkelijk was de verklaring van de A.R.-woordvoerder dat er bij de kinderbij slag geen uitzondering mag worden ge maakt voor mensen met hoge inkomens. Een inkomensgrens zou de kinderbijslag denatureren tot een soort armenzorg, be toogde hij (waarbij hij het veelbesproken „compromis" dus duidelijk van de hand wees, zoals de socialist mr. Berger met veel genoegen vaststelde). Het verschil, dat het wetsontwerp maakt tussen de eerste twee en de daarna vol gende kinderen vond de heer Smallenbroek moeilijk aanvaardbaar. Hij had liever ge zien dat de bijslag althans in beginsel ook voor de eerste twee kinderen zou gelden, met desnoods een geleidelijke invoering. De AR-woordvoerder was het er mee eens, dat de regering financiering uit de algemene middelen afwees. Hij zou echter wel iets voelen voor een aanvullende bij drage uit de staatskas, bijvoorbeeld om de ongehuwde vrouw boven een bepaalde leeftijd vrij te stellen van de premieplicht. (Vervolg op pag. 2) Advertentie HOOFDAGENT SHOWROOM Zijlweg 26 - Tel. 17296 KANTOOR - WERKPLAATS en MAGAZIJN Mr Cornelisstraat 54 - Telefoon 61447 Zo lag de mijn dinsdagmorgen aan boord vdn de UK 18. Er roas toen nog geen politiebewaking. Fuikenvissers roeiden op hun gemak om het schip heen, een konijntje stak nieuwsgierig zijn oren op. PARIJS, (Reuter) De westelijke mo gendheden zullen volgende week een „krachtig" antwoord geven op de jongste Russische memoranda over Berlijn, aldus heeft een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken op een persconferentie meegedeeld. „Voor de wes telijke mogendheden is er geen Berlijns probleem", zei hij in antwoord op vragen. „Er is een toestand van ernstige crisis als gevolg van Russische initiatieven". In het antwoord zal gewezen worden op de gevaren van eenzijdige maatregelen tegenover Berlijn. Er zal geen com promis over de westelijke rechten aan gaande Berlijn worden aanvaard. De wes telijken zullen voorts wijzen op de mogelij ke ernstige gevolgen indien de Sovjet-Unie Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 een afzonderlijk vredesverdrag met Oost- Duitsland sluit, aldus de woordvoerder. Londen vastberaden LONDEN, (Reuter) Premier Macmil lan heeft in het Lagerhuis verklaard dat er geen sprake is van een wijziging van de Britse verplichtingen aangaande Ber lijn. De Sovjet-Unie moet gaan beseffen dat wij van plan zijn de vrijheid van de bevolking van Berlijn, ingevolge onze ver plichtingen, te verdedigen. Wij kunnen geen steun geven aan voorstellen die daar mee in strijd zijn, aldus de premier, die met deze uitlatingen antwoordde op op merkingen in het Lagerhuis. Amerikaans commentaar NEW YORK, (Reuter) De „New York Times" schrijft dat Macmillan de moge lijkheid van onderhandelingen met de Sov jet-Unie over Berlijn heeft aangeroerd. De bereidheid tot onderhandelen wordt gezien als een wijziging van het geallieer de standpunt, aldus het blad. De uitlatingen op dit punt, zo gaat het blad verder, vinden een tegenwicht in de verzekering dat het Westen niet zal bui gen voor chantage en dat er in het geheel geen sprake is van enige wijzigingen in de verplichtingen van Groot-Brittannië ten .aanzien van Berlijn. Cardinal De Retz: Zwakkelingen weten niet te buigen als het nodig is. GENèVE (UPI) De reizende ambas sadeur van de Verenigde Staten, Avereil Harriman, is onverwacht uit Genève naar Washington teruggekeerd, voor „overleg over de kwestie Laos", met minister Rusk. De bekendmaking kwam kort na dat officieel was gezegd, dat generaal Phoemi Nosavan, de sterke man van de pro westelijke regering van Laos, was uit genodigd voor een bezoek aan Washington om een bespreking te houden over het re sultaat dat tot nog toe is geboekt op de veertien landen-conferentie. Washington heeft vooral belangstelling voor de afspraken die gemaakt zijn op de conferentie van Laotische prinsen die in Zürich is gehouden. De veertien landen-conferentie is op dood spoor gezet, omdat men wil wachten op de vorming van een coalitieregering in Laos, waarover de drie elkaar bestrij dende prinsen van Laos tot overeen stemming zijn gekomen. Zij konden het echter niet eens worden over de verdeling van de zetels. Huiswaarts (Reuter-AFP) De minister-presi dent van Laos, Prins Boen Oem, en de lei der van de communistischgezinde Laotiaan- se organisatie Pathet Lao, prins Soepha- noevong, zijn uit Genève naar Laos ver trokken. Boen Oem vliegt via Frankfort en Bangkok, Soephanoevong reist langs Praag, Moskou en Peking naar Xieng Khoeang, waar zijn hoofdkwartier is. De prinsen vertrokken enkele minuten na elkaar, maar zij ontmoetten elkaar niet. De neutralistische leider, prins Soevanna Phoema, was maandag reeds naar Parijs gereisd. Tegen het einde van deze week gaat hij naar Cambodja. De Indische minister van Defensie Krisj- na Menon heeft zijn reis naar Genève uit gesteld. Een woordvoerder van het minis terie van Defensie zei dat Menon zijn reis schema had veranderd door „een wijziging in het programma te Genéve." Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 9 Langs sluizen en havens4 Uit stad en omgeving4, 5 In de Vishal en op zee5 Horen en Zien 9 Kunst 9 Panda en andere beeldverhalen.11 Feuilleton 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Zo zag de UK 18 er uit na de explosie en de daarmee gepaard gaande brand. Het dek was geblakerd en op sommige plaatsen waren er gaten in geslagen. De verschansing aan bakboord, waar de mijn had gelegen, was er het ergst aan toe: er was een flink gat in ge slagen. Het is wel duidelijk wat er ge beurd zou zijn als de hele hoeveel heid van 1000 kilo springstof was ontploft in plaats van verbrand: Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I ff "TL/t U H T 1^* Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. f 1 |f| f 1 j I Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. X X X X KJL X Vl X wL JL V^L JL JL I» franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Telef redactie 5389 na kantooruren 598(1 Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Haarlem: hoofdred. én alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN- IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, B E V E R W IJ K EN M G E VIN Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1