laV* t i s tie Kroesjtsjev en Kennedy zetten zich schrap inzake Berlijn Washington vat Russische dreiging ernstig op Oostduitsers willen radio's KLEUR- SPOELING THUIS ZELF HET WEER hamol weer vandaag! van vliegtuigen controleren Drie satellieten met één raket in baan om de aarde Debré dwingt de Franse boeren een bestand af Brussel-Schiphol in 11 minuten Wilde staking in de haven van Amsterdam heeft zich uitgebreid MORRIS beforeyoubuy! UW HAAR: DONDERDAG 29 JUNI 1961 46e JAARGANG NUMMER 199 In de krant van heden: De gemoederen raken nog steeds verhit Het woord is aan TUBE 1.95 Warm Aan het strand: Moeder van pater klaagt kloosteroverste aan Ongeveer 4Ó00 man legden het werk neer GAAT U MET VAKANTIE? Instemming NYLON REGENJASSEN Mr. Stikker sprak over Berlijn met dr. Adenauer Kerngenerator in een van de kunstmanen Wagenweg 29 - Haarlem Tel. 20518 COIFFURE CREATION première Permanente Larges Vagues' BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland ...2, 11, 13, 17 Van Dag tot Dag3 Op de PraatstoeI 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws ....3, 4, 11, 13 Kennemer Kruimels 5 Uit stad en omgeving5, 7 In de Vishal en op zee 7 Film 15 Horen en Zien15 Kunst15. 17 Kerkelijk Leven17 Feuilleton 19 Panda en andere beeldverhalen 19 Economisch nieuws21 Beurs 21 Scheepsberichten 21 Sport 23 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's I g n r J. Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I 1 T 1 ^^1 ff g T |r g "V W "1 Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. l lff|||I I ff 1 I M ffff j, M 1 m. A II L franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. JL JL Ji JL Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMÜIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der M je BERLIJN (UPI) De crisis rond de kwestie-Berlijn heeft woensdag ernstiger vormen aangenomen door scherpe ver klaringen van premier Kroesjtsjev en president Kennedy, terwijl het commu nistische regime in Oost-Duitsland een nieuwe luchtvaartmaatregel aankondig de, die een bedreiging kan vormen voor het westelijke vliegverkeer op Berlijn. De Russische premier verklaarde Woensdag in het Kremlin bereid te zijn om met het Westen over Berlijn te onder handelen, eraan toevoegend dat de Sovjet- Unie zich niet zou laten intimideren door eventuele maatregelen van het Westen, zoals verbreking van diplomatieke betrek kingen, economische sancties of militaire mobilisatie. „Wij zullen de nodige maat regelen treffen ter versterking van onze veiligheid en strijdbaarheid", aldus Kroesj tsjev. grootst mogelijke duidelijkheid vastleggen. Ook moet niet onderschat worden de nood zaak om voor het Amerikaanse volk de omvang van het gevaar en de urgentie van politieke en militaire paraatheid niet in twijfel te laten. Daaraan mankeert nog wel wat. Zelfs in kringen van de Senaat en van het Huis van Afgevaardigden bestaat hier en daar onvoldoende begrip, hetgeen blijkt uit de tegenstand tegen de regeringsvoorstellen met betrekking tot het programma voor de hulp aan het buitenland. Men wil wel dat de president een doelbewuste en vast beraden politiek volgt tegenover de Russen en de Chinezen, maar lang niet iedereen is even bereid hem het politieke gereedschap te geven dat hij nodig heeft, met name een doeltreffend hulpprogramma voor het bui tenland op lange termijn, dat de hoeksteen van Kennedy's buitenlandse politiek is. Men ziet de persconferentie als het begin van een serie redevoeringen van Kennedy, via radio en televisie, om aan zijn politiek klem bij te zetten. Zijn langdurig stil zwijgen, vooral als gevolg van ziekte en de ernstige rugpijnen waar hij de laatste weken last van had, werd algemeen be treurd. Het heeft er, met de tegenslagen op Cuba en Laos, toe geleid, dat het beeld van kracht en doelbewustheid dat de pre sident aan het opbouwen was, onwille keurig wat was vervaagd. Zijn optreden tijdens de persconferentie heeft in dit op zicht veel goedgemaakt en het vertrouwen in hem versterkt. Diplomatiekewaarnemers in Moskou vinden Kroesjtsjevs opmerkingen over Berlijn, de minst scherpe die hij over de kwestie tot dusver heeft geuit sinds zijn terugkeer uit Wenen. Men mist in zijn verklaring twee punten waarmee hij eerder had gedreigd: de limiet van zes maanden voor het sluiten van een vredesverdrag en de belofte van Berlijn een vrije gedemilitariseerde stad te maken De wereld is vol opwinding. Wij hoe ven daarvoor niet eens ver van huis. De Bretonse boeren demonstreren nog steeds tegen de regering voor een betere prijs voor hun producten. Men ziet ze op hun tractoren bij Grenoble een barricade vormen, die het verkeer belemmert. Dat is hun manier om hun misnoegen te doen blijken. De Am sterdamse havenarbeiders zitten ook niet stil. Zij gaan hier op weg naar een vergadering om hun looneisen kracht bij te zetten (middelste foto). Keren we weer terug naar Frankrijk dan levert Parijs het toneeltje op, dat men hieronder ziet afgebeeld. Leer lingen der middelbare scholen prote steren voor het gebouw van het Bacca- laureat tegen de fouten, die gemaakt zijn bij het nakijken van hun examen werk. Intussen heeft de minister van Onderwijs verordend dat de gezakten opnieuw mochten opgaan voor hun „schriftelijk". (Van onze correspondent) PARIJS De federatie der Franse boe ren heeft zich bereid verklaard haar le den op te wekken voor enkele dagen van verdere directe acties tegen de regering af te zien. Deze verklaring werd afgelegd nadat premier Michel Debré kort tevoren had laten weten dat de rondetafelconfe rentie over de landbouwpolitiek vandaag zou worden afgelast indien de boeren met hun sabotages zouden doorgaan. Het is dan ook in een licht verbeterde stemming dat deze eerste ontmoeting tus sen de regering en vertegenwoordigers der landbouworganisaties, na de onrust barende gebeurtenissen der laatste dagen, tegemoet werd gezien. In de vroege ochtenduren is met een plasticbom een aanslag gepleegd tegen het huis van de Franse minister van Landbouw, Rochereau, in het dorp Fonte- nay-le-Comte in de Vendée. Het huis van de minister werd zwaar beschadigd. Lacordaire: Wees voorzichtig met rechten eisen, want rechten brengen plichten mee. Advertentie KENNEMERLAAN 5 (bij de brug) Verwachting tot morgenavond: Droog, zonnig en warm weer. Weinig wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Zonnig en nog iets warmer met morgen in de namiddag een zwakke wind uit zee. Temperatuur overdag 24 a 25 graden. Temperatuur zee water 17 graden. Vooruitzichten: Aanhoudend zon nig en nog iets warmer. Het tweemotorige straalvliegtuig „Sa- breliner" van de Amerikaanse vliegtui- genfabriek North American, heeft het tra ject Brussel-Schiphol afgelegd in tien mi nuten en 58,1 seconden. Zondag vloog het toestel het traject Schiphol-Brussel in elf minuten en 8,8 seconden. Advertentie De moeder van de onlangs ui de „So ciëteit der Afrikaanse Missiën" verwij derde pater F. van der Z. uit Maastricht heeft een klacht ingediend tegen de over ste van het klooster te Cadier en Keer. Deze was indertijd overste van het kloos ter te Aalbeek. Zij beschuldigt hem van het uitlokken van wederrechtelijke vrij heidsberoving, omdat hij destijds de op dracht zou hebben gegeven tot de haars inziens ongemotiveerde overbrenging van haar zoon naar een verpleeginrichting in Boekei. De overste heeft in oktober 1957 telefo nisch aan de verpleeginrichting verzocht de pater uit Aalbeek weg te halen wegens diens overspannen toestand, die volgens de kloosteroverste een snel ingrijpen en verpleging gewenst maakte. Advertentie dan wensen wij u vooral GOED WEER en een VOORSPOEDIGE REIS toe. U weet wij staan altijd voor u klaar met een grote sortering CAMERA'S en FILMS (ook kleurenfilms). Uw vakantiefilms ONTWIKKELEN en AFDRUKKEN wij met de grootste zorg (keuze uit 6 maten, wit en chamois). Op zijn eerste persconferentie sinds zijn gesprek met Kroesjtsjev in Wenen, las president Kennedy een in scherpe bewoor dingen gestelde verklaring voor waarin hij zei dat de crisis rond Berlijn door de Rus sen was „gefabriceerd". Hij zei het van het grootste belang te achten dat de Ameri kanen zich bewust zijn van de ernst van het gevaar, die door de jongste provo cerende verklaringen van Kroesjtsjev is ontstaan. Hij noemde het een bedreiging „voor de vrede en veiligheid van Europa en onszelf". „Er heerst thans vrede in Duitsland en in Berlijn. Als deze verstoord wordt, zal het de directe schuld van de Russen zijn", aldus Kennedy. Even voor Kennedy zijn verklaring voorlas, had Kroesjtsjev in Moskou ge zegd, dat bij het sluiten van een vredes verdrag met Oost-Duitsland, de westelijke toegang tot West-Berlijn zou worden ge garandeerd. Hij voegde hier „een addertje in het gras" aan toe, door te zeggen dat de Oostduitsers de controle zouden uit oefenen op de toegangswegen over Oost- Duitsland naar West-Berlijn. Alsof Kennedy deze verklaring had voor zien, zei hij op zijn persconferentie dat het Westen onderworpen zou zijn aan „de in triges van het Oostduitse regime" en die intriges zijn erop gericht de rechten der Westberlijners te vernietigen. De Amerikaanse president zei dat hem nog geen mobilisatieplannen zijn voorge legd om het dreigement van Kroesjtsjev het hoofd te bieden, maar dat Amerika's militaire leiders en Dean Acheson voor stellen ontwerpen om „onze verplichtingen in Berlijn" na te komen. Enkele van deze plannen zouden vandaag door de nationale veiligheidsraad in studie worden genomen. President Kennedy's nadrukkelijke, ja bijna plechtige verklaring, zo meldt onze medewerker uit Washington, is algemeen met grote instemming ontvangen. Zij wordt in de Amerikaanse hoofdstad door velen gezien als de duidelijkste verklaring inzake Berlijn, ooit door hem of zijn voorganger afgelegd. Inhoud en toon bewijzen hoe ern stig de Amerikaanse regering de Russische dreiging ten aanzien van Berlijn ziet. Op vallend is, dat de president, na zijn open hartige Weense gesprek en de herhaalde verzekeringen van de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, persoonlijk met zoveel klem de positie van het Westen met betrekking tot Berlijn op nieuw heeft gepreciseerd. Volgens politieke waarnemers in de Amerikaanse hoofdstad is de reden hier van tweeledig: ten eerste wil Kennedy niets nalaten om een misrekening van het Kremlin te verhinderen. Ten tweede wil de president tegenover zijn bondgenoten en de neutralen Amerika's positie met de CAPE CANAVERAL (Florida, V.S.) (Reuter en AFP) De Verenigde Staten hebben in de afgelopen nacht met één raket drie kunstmanen in een baan om de aarde gebracht. In een ongeveer tachtig kilogram wegende satelliet van de marine is een kemgenerator van on geveer twee kilogram aangebracht. Van onofficiële zijde is vernomen dat de Thor-Able raket, die van de basis bij Cape Canaveral werd gelanceerd, een baan over enkele landen heeft beschreven, namelijk Cuba en enkele delen van Zuid-Amerika. Deze landen, met uitzondering van Cuba, waren van te voren van de proef op de hoogte gesteld en hadden hun toestemming gegeven de raket over hun rechtsgebied te richten. Het was noodzakelijk, zo zei men op de basis, dat de raket over Cuba ging in verband met de gewenste baan van de kunstmanen. Ambtenaren hebben meegedeeld dat het plutonium 238 van de kerngenerator zich bevindt in een zwaar metalen omhulsel. Proeven op de grond hebben aangetoond dat als er iets mis zou zijn gegaan een ontploffing bijvoorbeeld er geen radio actief materiaal kon vrijkomen. Het ministerie van Defensie heeft mee gedeeld dat de kunstmanen in een afzonder lijke, maar bijna gelijke, baan om de aar- de wentelen. De kerngenerator werkt en van alle drie satellieten worden radiosei- nen opgevangen. De drie kunstmanen zijn een Transit 4-a met kerngenerator voor de energie voorziening van de twee zenders en de an dere apparatuur. Een achttien kilogram wegende Injun-satelliet voor onderzoek van het noorderlicht en de stralingsgordel van Van Allen, en een vijfentwintig kilogram wegende Greb-satelliet voor het meten van bepaalde stralingen van de zon. De ruim vijftienhonderd Amsterdamse havenarbeiders die gisteren een wilde sta king waren begonnen zijn er vanochtend in geslaagd ook vele van hun gisteren nog werkwillige collega's te bewegen het werk neer te leggen. Het aantal stakers in de hoofdstedelijke haven werd vanochtend ge schat op ongeveer vierduizend. Zowel in het westelijk havengebied als in de oost havens leek het vanochtend zondag. Voor vandaag heeft de stakingscommissie we derom enige vergaderingen en bijeen komsten uitgeschreven. De bedrijven die vanochtend door de sta king werden getroffen zijn de „Stoomvaart Maatschappij „Nederland", waar in het ge heel niet meer gewerkt wordt, de Hol- landsche Stoomboot Maatschappij en de KoninklijkeNederlandsche Stoombootmaat schappij, waar het werk gedeeltelijk stil ligt, alsmede vele cargadoorsbedrijven in de oostelijke havens. In de Coenhaven en de houthaven was de staking gisteren reeds algemeen. De staking is dinsdagmiddag begonnen, heeft zich gisteren aanmerkelijk uitge breid. De stakers eisen een week extra loon, dat door enkele bedrijven was uit betaald. De erkende vakbonden hebben zich niet achter deze actie geschaard. In Krasnapolsky waren ongeveer dui zend arbeiders na een oproep van de Algemene Bedrijfsbond Transport gister avond bijeengekomen om gezamelijk de eisen te formuleren. Zover is het op deze vergadering echter niet gekomen. Vele sprekers kregen applaus toen zij voorstel den een uitkering van honderd gulden in eens te eisen of een minimum loon van f 110, maar de voorzitter van de verga dering, de heer T. van de Berg uit Rot terdam, achtte het beter om met het op stellen van de eisen te wachten tot ook de arbeiders van de nachtploegen aanwe zig konden zijn. Tegen elf uur vanochtend hadden ruim tweeduizend stakers zich voor het Haven gebouw verzameld. Een zes man sterke deputatie vervoegde zich om kwart over elf hij de portier van het Havengebouw, met het verzoek toegelaten te worden bij het bestuur van de Scheepvaartvereniging Noord. Dit verzoek werd niet ingewilligd. De secretaris van de vereniging, de heer J. W. Potharst, deelde de voorzitter van de delegatie, de heer G. C. Huijt, mede dat de stakers zich moesten vervoegen bij de erkende vakbonden. Ook weigerde hij de op schrift gestelde eisen van de stakers in ontvangst te nemen. „U kunt nu naar huis gaan", zo zei de heer Potharst. Vanmiddag om twee uur zou er bij de Oude Hemweg een openluchtvergadering worden gehouden. Advertentie (Van onze correspondent) Een nieuwe stap van de Oostduitse re gering heeft de toestand in en om Berlijn weer toegespitst. Oost-Duitsland eist nu bij binnenlandse verordening dat alle vliegtui gen die boven Oostduits gebied vliegen hun radio-uitrusting aanmelden en bij verlaten van Oostduits gebied weer afmelden. Het ministerie van Posterijen in Oost-Ber- lijn zal in de toekomst in het algemeen slechts vergunning verlenen voor het ge bruik van radio- installaties in vreemde vliegtuigen wanneer dit op wederkerigheid berust of in overeenkomsten wordt voorzien. Voor de vergunning zal vijftig mark leges geheven worden. (REUTER) In westelijke geallieerde kringen in West-Berlijn verklaarde men, dat de nieuwe maatregel niet geldt voor vluch ten van westelijke geallieerde militaire vliegtuigen of burgervliegtuigen via de luchtcorridors naar Berlijn. Het Oostduitse besluit wordt thans bestudeerd, doch men ziet in de bewoordingen ervan geen aanwijzing voor een verandering in de huidige toestand, waarbij de Sovjet- Unie, op grond van het vier-mogendhe- denverdrag, verantwoordelijk is voor de veiligheid in de lucht voorzover betreft de drie luchtcorridors die Berlijn met West- Duitsland verbinden. De toespitsing van de situatie in Berlijn was gisteren ook het onderwerp van het gesprek tussen secretaris-generaal Stikker van de Noordatlantische Verdragsorgani satie en bondskanselier Adenauer. Volle dige overeenstemming was het resultaat van de besprekingen die de beide staats lieden voerden, aldus meldde een commu niqué dat werd uitgegeven. Óp een persconferentie kort voor zijn vertrek naar Parijs zei mr. Stikker nog, dat er na^r aanleiding van de dreigende gevaren in Berlijn gesproken is over de eventuele noodmaatregelen op militair ter rein. De kwestie van de Duitse hereniging, waartoe ook het probleem Berlijn behoort, mag zich verheugen in de permanente be langstelling van de NAVO-raad, aldus mr. Stikker, die wel toegaf dat de kwestie de laatste tijd steeds meer in het middelpunt van de besprekingen was komen te staan. Over de structuur van de NAVO zei de secretaris-generaal nog dat er geen plan nen klaar liggen voor de vorming van een drielandendirectorium binnen het bondge nootschap, zoals De Gaulle indertijd heeft voorgesteld. Voorts verklaarde hij dat er geen moei lijkheden zijn bij de bevelvoering wat be treft het gebruik van kernwapens. Het voorstel de NAVO tot een vierde atoom macht te maken betreft alleen de politieke zeggenschap over het gebruik van kernwa pens. Men moet vooral niet denken dat de NAVO '')it de produktie van kernwa pens in eigen hand zal nemen, aldus mr. Stikker. Advertentie

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1