Capaciteit van de Maas in 1966 verdubbeld PIKEUR Geen ontspanning in de Franse landbouwcrisis Koningin en Prins bij grootse vlootschouw in Scheveningen Europees parlement voor periodiek topoverleg «UITGAAN IN HAARLEM Reeks van verbeteringen die honderd miljoen gulden zullen kosten Parijs niet bereid tot nieuwe offers Politiek secretariaat niet gewenst Amnestie-wet in België aangenomen Claeryn Verzending van zeepost VRIJDAG 30 JUNI 1961 11 elf,elb' Wat let u óók de proef te nemen... Ritmeester licht en geurig in 't heldergele blikje! Het leven werd wat duurder AMATEURTONEEL BALLET MUZIEK DIVERSEN TENTOONSTELLINGEN LEZEN EN LATEN LEZEN Waalse' socialisten menen dat zij te ver gaat Europees consortium voor de ruimte voorgesteld wkjc.: (Van onze reportageredacteur) Dezer dagen is begonnen met het aankopen van de grond voor het la- teraal-kanaal dat van de bij Linne te bouwen sluis tot even ten noor den van Roermond even wij ding aan de Maas zal wor den gegraven. Het bestek voor de nieuwe sluis bij Maasbracht is ge reed voor de aan besteding,welke in september wordt gehouden. Het grondonderzoek en de waterloopkun dige studie voor dé uitbreiding van dè sluizen bij Bel- feld en Sambeek met twee schut- kolken zijn in volle gang. Het bestek voor deze vrijwel identieke projecten zal waarschijnlijk het volgend voorjaar gereed zijn, dat voor de nieuwe sluis bij Linne is in de zomer van 1962 rijp voor aan besteding. De bouw van de sluis bij Born is thans zover voltooid dat men druk beziig is met de mechani sche beproeving. Men rekent erop dat dit onderdeel van de Maas-ver betering per 1 januari van het volgend jaar in bedrijf kan wor den gesteld. Tegen 1966 maar men moet rekening houden met door personeelsgebrek veroorzaakte ver tragingen zal de scheepvaartcapa citeit van Neder lands grilligste ri vier zijn verhoogd van negentien tot vijfenveertig mil joen ton laadver mogen. Drie slui zen zullen dan vervallen zijn: die van Maasbracht (dank zij de door de Belgen vergrote „Stop van Ternaaien"), Roosteren en (althans voor het doorgaand verkeer) Roermond. Bovendien wordt ter hooigte van Sambeek een bochtafsnijding uitgevoerd. Door deze reeks werken. waarmee honderd miljoen gulden is gemoeid is de binnenvaart voor een lange periode uit de moeilijkheden. In tegenstelling tot wat vaak gedacht wordt is de Maas namelijk een van Nederlands belangrijkste water wegen. Reeds in 1938 was de grens van de capaciteit hetgeen neerkwam op een WEURT. NUME6CN MEUNEN. ecAVE OSCH BOXMEER B0CHTAF3NU0INGEN SA M SE EX VE»LO TRACE LATERAAL KANAAL NeER BOCHTAFSNüOma GEREED ROERMOND LINNE MA A5BRACHT .A ROOSJE (SLUIS VERV4LT) BO R Q H A KE LIMMEL MAASTRICHT Advertentie Het landelijk prijsindexcijfer van het le- ensonderhoud op basis 1951 100, gaf van medio april 1961 tot medio mei 1961 een lichte stijging te zien. Het indexcijfer in clusief A.O.W. steeg van 126 tot 127, het indexcijfer exclusief A.O.W. bleef in ver band met afronding der cijfers op 122 staan. De veranderingen beperkten zich in hoofdzaak tot de sector voeding. verkeer v,an ongeveer vijftigduizend sche pen per jaar al bereikt, maar (foor aller lei maatregelen rekte men dè mogelijk heden nog wat uit. Sluizen werden langer opengesteld en de bediening door het in schakelen van meer personeel versneld. Daardoor zagen de sluiswachters te Sam beek en Belfeld in 1958 vijfentwintig mil joen ton laadvermogen hun kolk in- en uit varen, een hoeveelheid welke het vorige jaar zelfs tot dertig miljoen ton uitliep. Maar dat is werkelijk een maximum. Op het ogenblik gebruikt men de zondag en de maandag om de in voorafgaande week ontstane achterstand in te lopen. Nu komt het echter al voor dat bij het begin van de week de voorraad voor de sluis op hun beurt wachtende schepen van de zaterdag nog niet geheel is verwerkt. Als er ook maar even een kink in de kabel komt is het leed der schippers niet te overzien. Dat heeft men kortgeleden nog bij Weurt in het Maas-Waalkanaal gemerkt, waar de sluisdeuren werden gerepareerd. Dien tengevolge werd de capaciteit van de sluis- kolk gehalveerd, waardoor op een bepaald moment niet minder dan 153 schepen lan ger dan een etmaal op het schutten heb ben moeten wachten. Een schip dat vrij dags uit Born vertrekt bereikt op het ogen blik dikwijls pas dinsdags de Rijn, hetgeen wil zeggen dat het vier dagen over een afstand van honderdvijftig kilometer doet. Wanneer men bedenkt dat het „overlig- geld" voor het gemiddelde op de Maas varende schip honderd gulden per .dag be draagt, wordt wel duidelijk welk een enorm economisch belang de verbetering van de Maas betekent. Meer water, minder weerstand De capaciteitsvergroting van de rivier hangt niet alleen samen met de uitbreiding der sluiskolken. Ook het volume van het Julianakanaal wordt vergroot, hetzij door min of meer natuurlijke oorzaken als mijn- zakkingen, hetzij door de verbreding tus sen Born en Roosteren en ook door ver hoging van het peil. Hoe meer water hoe minder weerstand. Dat wil dus zeggen sneller varen en daardoor meer ruimte voor andere schepen. Met het oog op die toekomstige hogere waterstand zullen bij Maasbracht geheel nieuwe sluizen de bestaande vervangen. Daarin zal het grootste in Nederland voorkomende verval optreden, namelijk ongeveer twaalfeneenhalve meter verschil tussen Julianakanaal en Maas Sinds de kanalisatie komen op de Maas hogere wa terstanden voor, welke tevens de scheep vaart van onbeduidend tot zeer belangrijk hebben doen groeien. Dat hreeft een af kalving van de oevers teweeggebracht waarover men in de Maasdorpen moord en brand schreeuwde. Hoewel het juist is dat over een lengte van honderdtwintig kilo meter jaarlijks drie tot vier hectare grond verdwijnt, wordt de situatie ook wel eens wat overdreven. Wanneer men beweert dat „het grazende vee door de kolkende stroom wordt meegesleurd" is dat zelfs pure nonsens, want het gaat hier om het winterbed van de rivier en 's winters loopt er geen koe in de wei. Maar wel is waar dat de door het rijk indertijd langs de oevers van de Maas aangekochte domein gronden zo langzamerhand door het water zijn opgesoupeerd en dat nu de particuliere gronden worden bedreigd. De Rivierenwet zegt evenwel dat niemand vergunning nodig heeft om oevers tegen afkalving te beschermen. Daar is natuurlijk geen be ginnen aan, want een dergelijke oeverver dediging zal een astronomisch veelvoud van de waarde van de betrokken grond kosten. Daar komt nog bij dat op den duur het natuurlijk evenwicht tussen wateraf stand en profiel van de rivier automatisch wordt hersteld. De Maasdorpelingen ver geten namelijk wel eens, dat zij in het ge bied van de rivier wonen en dat in zo'n gebied alweer volgens de Rivierenwet het rivierbelang (daarin begrepen het scheepvaartbelang) boven alle andere be langen, dus ook die van de landbouw pre valeert. Het is eigenlijk vreemd dat een dergelijke waarheid nog steeds herhaald moet worden in een land dat al eeuwen waterhuishouding bedrijft om zich te kunnen handhaven. (Van. onze correspondent) PARIJS De rondetafelconferentie, die gisteren tussen vier Franse ministers, on der wie premier Michel Debré, en verte genwoordigers van acht landbouworganisa ties in Parijs is begonnen, heeft tot dus verre nog geen merkbare vermindering der spanningen opgeleverd. In verscheide ne delen van Frankrijk zaten de boeren met hun tractoren inplaats van op hun akkers weer op de wegen, die dan ook opnieuw onbegaanbaar waren. Nu de re gering met haar politie onmachtig blijkt te zijn de orde tegenover de boeren te handhaven, begint men aan particuliere zijde zo hier en daar zijn eigen tegenmaat regelen te nemen. Na de protesten van buitenlandse en Franse toeristen, die hun vakantie-oorden niet bereiken konden, kwamen gisteren de vrachtwagenbestuurders op verschillende plaatsen tegen de boeren in verzet. Een paar maal werd een kolonne tractoren door een chauffeur met zijn wagen klem gezet, zodat de rest van het verkeer langs andere wegen weer even op gang kon ko men. Elders trokken boerenmanifestanten zich vrijwillig terug, nadat ze echter eerst de autoriteiten een vertrouwensman als inspecteur hadden opgedrongen. Rond de groene tafel in Parijs leken de partijen gistermiddag (donderdag) al even stroef tegenover elkaar te blijven staan. Terwijl de landbouworganisaties een lange waslijst van eisen hadden opge steld, bleek de regering niet bereid nieu we financiële offers te brengen. De staats secretaris voor Financiën, Giscard d'Es- taing, heeft een plan ontworpen, waarbij de overschotten van de Franse landbouw in de Europese Economische Gemeenschap zouden moeten worden afgezet, maar in het gunstigste geval, indien de vijf ande re landen hun medewerking verlenen, zou dat denkbeeld toch pas op veel langere termijn enige uitkomst kunnen bieden. Wel schijnt de regering nu te erkennen dat er weinig voortvarendheid is betracht bij de uitvoering van het moderniserings plan voor de landbouw, dat al het vorig jaar door het parlement werd aangeno men. Ook president De Gaulle moet zijn verwondering en afkeuring over die traag heid hebben uitgesproken. De boeren ver langen daarom, dat er nu een hoge raad voor de landbouw zal worden opgericht, waarin ook zij vertegenwoordigd zullen zijn, om de uitvoering der verschillende moderniseringsmaalregelen van dag tot dag te kunnen controleren. Advertentie Koningin Juliana en Prins Bernhard zul len op donderdag 6 juli in Scheveningen een défilé van schepen en vliegtuigen van de Koninklijke Marine afnemen, dat het grootste wordt in de geschiedenis van de moderne marine. De kruiser „De Zeven Provinciën" en het vliegdekschip „Karei Doorman", de grootste schepen van het aan deze vloot revue deelnemende eskader, zullen ieder 21 saluutschoten afvuren, wanneer zij aan het hoofd van de in kiellinie varende for matie dwars van de Scheveningse pier ko men. Daar, op het dak van het restaurant, zullen Koningin en Prins het voorbijvaren van de vloot en het overvliegen van de vliegtuigen gadeslaan. De 42 saluutschoten, het traditionele „joelen" aan boord van de oorlogsbodems, reddingsoefeningen en het schieten met vliegtuigraketten op een drijvende schijf, een défilé van 950 man marinetroepen op de boulevard, vlagseinoefeningen, taptoe, vuurwerk en niet het minst de vloot, die met alle verlichting ontstoken, des avonds voor de kust voor anker ligt, vor men de hoogtepunten van deze marine show. Totaal 33 schepen met een bemanning van 3600 koppen en een voortstuwingsver mogen dat groot genoeg zou zijn om de gehele randstad Holland van energie te voorzien, zullen aan de maritieme parade deelnemen. Met deze 33 schepen is nog niet al het materiaal genoemd, dat bij de revue be trokken is. Want voor alle zekerheid zul len in de Scheveningse haven marine-ber gingsvaartuigen in gereedheid worden ge houden. Geheel volgens de traditie, welke De Ruyter en Tromp in de jaren dat Neder land nog een eerste rangs vlootmogendheid was, hebben gevestigd, worden de schepen, die aan deze vlootschouw deelnemen, op STRAATSBURG (ANP) Het Europe se parlement heeft zich uitgesproken voor periodieke bijeenkomsten van de rege ringsleiders of ministers van Buitenlandse Zaken van de zes landen der Europese Gemeenschappen, doch niet gerept over de wenselijkheid van een politeik secre tariaat. In een met grote meerderheid aange nomen resolutie (slechts drie Fransen stemden tegen) verbond het parlement echter aan zijn instemming met het pe riodieke topoverleg voer voorwaarden: a. De bestaande Gemeenschappen (E.E.G., Euratoom, E.G.K..S) mogen op geen en kele wijze worden aangetast. b. De Executieven van de Gemeenschap pen moeten worden betrokken bij elk overleg dat voor hen van belang is. c. De regeringen moeten tenminste een maal per jaar verslag over hun over leg uitbrengen aan het paremenlt. d. Het overleg moet bijdragen aan het tot standkomen van directe verkiezingen voor het Europese parlement, samenvoe- Vrijdag 30 juni. Stadsschouwburg, 20 uur: Leerlingen van het Coornhertlyceum voeren „Spotgeesten" van Noel Coward op. Zaterdag 1 juli. Openluchttheater Bloe- mendaal, 20 15 uur. Voorstelling door het Nederlands Ballet directrice Sonia Gas- kell) in het kader van het Holland Festi val- Op het programma staan Les Syl- phides. La Somnambule en Graduation Ball. Medewerkenden zijn onder anderen Marianne Hilarides. Alexandra van Rhijn. Irene de Vos. Peter Appel. Leonie Kramer. Billy Wilson. Karei Shook en Sonia van Beers De muzikale begelei- ling op twee vleugels wordt verzorgd door André Presser en Joop Stokker- mans- Vrijdag 30 juni. Muziekschool. Nieuwe Gracht 41. 20 urn: Uitvoering door leer lingen van de heer Piet Vincent. Op het programma komer. werken voor van J. S. Bach, Van Beethoven. Chopin, Debussy, Ravel. Pijper. Voormolen. Bartók en anderen. Zaterdag 1 juli, Concertgebouw, 19.30 uur: Uitvoering door leerlingen van de zang pedagoge Cobv Riemersma. Zondag 2 juli. Teylermuseum, 15 uur: Eg- bert Vos en Anton de Beer bespelen de twaalftoons speeltafel van het eenen- dertigtoonsorgel. Het programma ver meldt werken van J. P. Sweelinck, A. van Noordt. J. Pachelbel en J. S. Wal- ther. Voorts bespreekt Anton de Beer Euler-toongeslachten. Maandag 3 iuli. Sl Bavo Kerk. 20 uur: Albert de Klerk en Piet Kee bespelen het gerestaureerde Christiaan Müller- orgel en openen daarmee de Haarlemse Orgelmaand 1961. Dinsdag 4 juli. St. Bavo Kerk, 20 uur: Con cert door de deelnemers aan het Elfde Internationale Orgel Improvisatie Con cours met werken naar eigen keuze. Woensdag 5 juli. Si. Bavo Kerk, 20 uur: Improvisatiewedstrijd, waaraan deel nemen Jo van Eetvelde uit België, Ja- rosiav Vodrózka uit Tsjechoslowakije, Gisbert Schneider uit Duitsland en onze landgenoot Bernard Bartelink uit Am sterdam. Donderdag 6 juli, St. Bavo Kerk, 20 uur: Juryconcert. Juryleden: Jeanne Demes- sieux. Parijs, prof Anton Heiller, Wenen én Albert de Klerk. Haarlem, Vrijdag 30 juni, Minerva Theater Heem stede, 20 uur: Willy Walden en Piet Muyselaar presenteren een luchtig zomer avondprogramma Verder treden op on der anderen Corry Brokken. Willy Al- berti en het Cocktail Trio- Vrijdag 30 juni. Concertgebouw, 20 uur: Feestavond ter viering van het 50-jarig bestaan van de Colonne Rode Kruis Korps, afdeling Haarlem en omstreken van het Nederlandse Rode Kruis. Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heilig land 1-3: Tot 2 juli expositie van schilderijen, tekeningen en plastieken van Josuir. Walstra Dagelijks geopend van 9-17 uur. tijdens de concerten op maandag, woensdag en vrijdag van 18-20 uur. Van 2 tot 28 juli expositie van schil derijen, gouaches en plastieken van Bo- nies (Bob Nieuwenhuisen). Bisschoppelijk Museum, Jansstraat Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken. Dagelijks ge opend van 10-17 uur: zondagen 13-16 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse school van de 16e eeuw tot op heden Voormalig woonhuis Jacobus van Looy Kleine Houtweg 103: Op donderdagen ge opend van 10-12.30 en van 13.30-17 uur Op zondagen van 14-17 uur. Teylersmuseum. Spaarne 16. Tentoonstel ling uit eigen bezit. Schilderijen 19de en 20ste eeuw. Tekeningen Hollandse, Ita liaanse en Franse school. Fossielen, his- torisch-natuurkundige instrumenten, 31- toons Fokker-orgel. Dagelijks geopend (behalve op maandag) van 11-15 uur. De eerste zondag van elke maand van 13-15 uur. Lijst van door de Stadsbibliotheek aangeschaf te boeken Romans: Bongs, Monoloog van een medeplich tige; Van der Geest, De krielhaan; Landon, De schaduw van de tijd; Palumbo, De papieren kooi; Russenegger. Zeit des Raben, Zeit der Taube; Wilkhinab gen Jericho; Tate, The fathers. Ontwikkelingsboeken; Mullahy, Oidipus, mythe en complex, ontwikkeling van de psychoanaly tische theorie; Bleeker, Grondlijnen eener phae- nomenologie van den godsdienst; Nord, N.A.T.O.; Honderd vijfentwintig jaren arbeid op het on derwijsterrein 1836-1961; Pohl, Elektrizitatslehre, 17. Aufl.; Kirchmann. Leerboek voor de zieken verpleging. dl. 1; Anatomie en fysiologie; Simon, De edele wingerd en de grote wijnen van Frank rijk; Kromdijk, Van week tot week in eigen tuin; 's-Gravesande, De geschiedenis van de Nieuwe Gids. Suppl. Einstein, Grosse in der Musik; Midden-Italië met Florence, Pisa, Assisi en Sardinië. (Elseviers reisgidsen); Kinross, The innocents at home. (America); Riekwel, De mensheid en haar geschiedenis, dl. 4. Van het Imperialisme tot de U.N.O.; Bishop, Duel boven Engeland; Maurois, Eduard VII en zijn tijd; Brugmans, Paardenkracht en mensenmacht. (Sociaal-economische geschiedenis van Neder land 1795-1940); Deutsche Politik 1960. (Tatig- keitsbericht des Bundesregierung); Drielsma en Visser, Fiscale aspecten van vruchtgebruik. Kunstzaal 't Goede Uur, Nieuwe Kerks- plein. Dagelijks geopend van 1022 uur Dagelijks van 21—22 uur klassiek gram- mofoonplatenconcert. Gedurende de maand juli expositie van tekeningen, aquarellen en schilderijen van Cor Dik. Museum Het Huis Van Looy, Kamperlaan, Tot 26 juni „Drie eeuwen prentkunst" een keuze 'it de verzameling D. Harting Dagelijks geopend van 1017 uur, 's zon dags van 1317 uur. Huize Bloemenheuvel, Bloemendaalseweg 158. Ere-expositie ter gelegenheid van de negentigste verjaardag van Oscar Mencïlik op 23 "juni. De tentoonstelling is tot en met 25 iun: dagelijks geopend van 10 tot 17 uur: zondags van 14 tot 17 uur. Op vrijdag avondopenstelling tot 22 uur. Cruquius Museum, Haarlemmermeer. His torische stoommachines en grote maquet te van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp 1953. Ge opend dagelijks van 912.30 uur, 13.30— 17 uur en op zondag van 1216.30 uur. ging van de drie Executieven en oprich ting van een Europese universiteit. Een verwijzing naar de mogelijkheid of wenselijkheid van een politiek secretariaat (ter voorbereiding van de topconferentie of voor uitvoering van eventuele beslui ten) was wel vervat in een oorspronkelij ke ontwerpresolutie die was ingediend na mens de politieke commissie. De voorzitter van Euratoom Commissie, de Fransman Etienne Hirsch legde voor de stemming ten aanzien van de politieke samenwerking der zes gemeenschapslan den een zeer principiële verklaring afge legd, toen hij het vierde jaarverslag van zijn Gemeenschap bij het parlement in diende. opconferentieTs van de zes rege ringen mogen zich nooit in de plaats stel len van de ministerraden. Hirsch toonde zich bijzonder ingenomen met de voorstellen die de Nederlandse re gering twee dagen geleden heeft gedaan voor een samenvoegen van de Executieven van de E.E.G., Euratoom en de E.G.K.S. Het Nederlandse voorstel voorziet ook in samenvoeging van de ministerraden der Gemeenschappen, iets dat naar Hirsch meende van groot praktisch belang zou zijn. Hij legde er voorts de nadruk op dat bij een samenvoegen van de Executieven de supranationale bevoegdheden, die elk lid op dit ogenblik bezit, volledig gehand- haafd moeten blijven. Aan het begin van de vergadering van dondërdag waarmee het Europese par lement zijn juni-zitting besloot is ere voorzitter Robert Schuman toegesproken en hartelijk gefeliciteerd met zijn 75ste verjaardag. BRUSSEL. De Belgische Kamer heeft gisteren het wetsontwerp tot vervanging van artikel 124 betreffende de zui vering goedgekeurd. De befaamde wet in zake de zuivering en de amnestie kwam in 1948 tot stand. De personen, die een straf hadden opgelopen voor hetgeen men hier noemt „burgerontrouw" (dat zijn dus onvaderlandslievende handelingen, ge pleegd tijdens de Duitse bezetting) van minder dan vijf jaar en die uit hun burger lijke rechten waren ontzet, konden een aanvraag tot gratie indienen. Tot 1952 had den op deze wijze meer dan 13.000 per sonen hun burgerlijke rechten herwonnen, terwijl er nog eens 26.000 waren, die ge deeltelijk hun rechten hadden terugge kregen. Bovendien kon elke veroordeelde na vijf jaar een aanvraag tot eerherstel indienen. Van 1952 tot 1959 hebben aldus 4500 veroordeelden eerherstel bekomen. Het nieuwe wetsontwerp heeft als nieuwigheid het automatisme. Deze maat regel geldt voor ongeveer 31.000 lichte ge vallen. Ook bevat het nieuwe artikel be palingen, die van toepassing zijn in het geval van een toekomstig buitenlands conflict, waarbij België zou worden be trokken. Bij een deel van de rooms-katho- lieken is men van oordeel, dat het ont werp niet ver genoegd gaat. De socialisten zien als het als definitief en als een uiter ste clementie, terwijl de liberalen vooral bezwaren van juridische aard hebben. De Waalse socialisten stemden gedeeltelijk tegen of onthielden zich van stemming, omdat het ontwerp naar hun mening te ver gaat. 5 juli ter rede van Texel verzameld. Daar komt ook de commandant der zeemacht in Nederland, schout-bij-nacht mr. A. N. baron de Vos van Steenwijk, aan boord van „De Zeven Provinciën". Met de „Karei Doorman" en „De Zeven Provinciën" voor op vaart het eskader naar Schevingen, alle schepen achter elkaar. Koningin Juliana en Prins Bernhard zul len om tien uur in Scheveningen aanko men, waar zij bij de pier door de Commis saris der Koningin en door burgemeester Kolfschoten begroet zullen worden. Ook de minister van Defensie, ir. Visser, en de staatssecretaris van Marine zullen daar aanwezig zijn. Om vijf over tien begint de vlootrevue met saluutschoten van de „Ka- rel Doorman" en „De Zeven Provinciën". Luchtparade Tijdens het défilé zullen toestellen, beho rende tot vijf squadrons van de Marine luchtvaartdienst voorbij vliegen. Het zijn achttien Grumman S2Fl-trackers(korte af stand - onderzeebootbestrijdingsvliegtuigen voor vliegkampschepen), negen Hawker Seahawks (straaljagers voor de luchtver dediging) en drie Sikorski HSS (onderzee- bootbestrijdingshelikopters). Om half elf gaan de schepen voor de kust langs de gehele boulevard ten anker in drie linies: het dichtst bij de kust de kleinste schepen met de minste diepgang, daarna de wat grotere en het verste weg het vliegkampschip en de kruiser. En daar mee is dan het eigenlijke défilé ten einde. De Koningin en de Prins vertrekken dan weer. Zodra dè oorlogsbodems voor an ker liggen zal de commandant zeemacht, die het bevel voert, zijn opwachting ko men maken bij burgemeester Kolfschoten. Deze brengt, op zijn beurt, daarna een te genbezoek. Reddingsoefeningen Tussen twee en vier uur zal het publiek kunnen kijkefc 'naar reddingsoefeningen met helicopters, raketschieten van de ma rinevliegtuigen en vlagseinoefeningen voor de schepen. Via een honderdtal luidspre kers zal ervoor worden gezorgd, dat ieder een een duidelijk beeld krijgt van wat zich vóór de boulevard afspeelt. Om vier uur trekt vervolgens 950 man marinepersoneel (adelborsten, mariniers, matrozen en marva's) langs het monu ment voor leger en vloot bij het Kurhaus, waar burgemeester Kolfschoten het défilé afneemt. Opvarenden van de aan de vlootrevue deelnemende schepen zullen, nadat zij met een sloependienst van boord zijn gehaald, de gast zijn op een receptie, die het Haag se gemeentebestuur in het oude stadhuis aan de Groenmarkt de Koninklijke Marine aanbiedt. Des avonds is er een taptoe en een groot vuurwerk. De Koningin zal 's middags een bezoek brengen aan het A.K.U.-bedrijf in Emmen. Des avonds zal zij een voorstelling van „Leer om Leer" van Shakespeare in de vertaling van Gerard den Brabander in het openluchttheater in Diever bijwonen. Advertentie Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Verenigde Staten ss „Nieuw Amsterdam" (2 juli), ss „Liberté" (3 juli) en ms „Wes- terdam" (6 juli). Argentinië: ss „Buenos Aires" (3 juli); Australië: ss „Jason" (6 juli); Canada: ss „Nieuw Amsterdam" (2 juli) en ms „Prinses Irene" (6 juli); Chili: ms „Diogenes" (6 juli) en ms „Weimar" (6 juli); Ned. Antillen: ms „Maron" (5 juli); Nieuw-Zeeland: ss „Ceramic" (6 juli); Su riname: ms „Oranjestad" (5 juli); Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: ss „Edinburgh Castle" (2 juli) en ms „Zonnekerk" (4 juli). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. LONDEN (AFP) Tijdens een lezing voor een Europees symposium over de technologie van de ruimte heeft het Britse Lagerhuislid Price de instelling van een Europees ruimte-consortium aanbevolen. Hij noemde als voordeel van zulk een con sortium de betere verdeling van de kosten van het ruimte-onderzoek. Bovendien zou den de wetenschappelijke en technische hulpmiddelen gemeenschappelijk gebruikt kunnen worden, zodat geen enkel land het risico zou lopen dat andere belangrijke we tenschappelijke arbeid aan het ruimte vaartprogramma zou worden opgeofferd. Bovendien zouden door de uitwisseling van ideeën betere resultaten verkregen kunnen worden dan wanneer ieder land op zich hieraan zou werken. De instelling zou bovendien de macht van Europa doen toenemen doordat het meer invloed krijgt in de wereldraden en op het politieke vlak zou het bijdragen tot de vereniging van Europa.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 11