Regering weigert de Kamer nog verder tegemoet te komen Patisserie DEKKERS Britse marineschepen op weg naar Koeweit Rusk zinspeelt op gesprek over Berlijn hamol weer vandaag! HET W Washington zal initiatief niet nemen, zegt Kennedy Geen belastinggeld voor bijslag ook voor eerste twee kinderen y Minister houdt voet bij stuk 247 DODEN EN 207 VERMISTEN N.S.-maatregelen tegen vertraging Aanval van iNassem op het sjeikdonx zou zondag worden verwacht vrijetijdsverf kwaiiteitsverf éeëMORRIS 'êeforetjou êuy! Willi- DINSDAG STEMMING OVER KINDERBIJSLAGWET Na regenval in Japan REKLAMÏ V2 pond roemboterkoekjes a 1.30 voor Beperkingen in reizigers dienst en vervoer van expresgoed Het woord is aan... In de krant van heden: 5 9 7 Britse erkenning verwacht van Buiten-Mongolië Hoofdagent CITROëN GEERT HOOGEVEEN Heerlijk fris VRUCHTENGEBAK VRUCHTENTAARTJES HAZENBERG Warm tot zeer warm Aan het strand: Geheim Lek Gymnastiekzaal gaat Duinwijkzaal heten SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES TT 1 ir m n r -rl 4- Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. I „Financiering van de kinderbijslag uit de algemene middelen is onaanvaard baar voor de regering". Dit was het laatste woord van minister Van Rooy op de derde dag van het kinderbijslagdebat in de Tweede Kamer. Geen financiering uit 's rijks kas betekent geen bijslag voor de eerste twee kinderen van zelf standigen. Uitbreiding van de algemene kinderbijslagverzekering tot die eerste twee zou alleen mogelijk zijn als het rijk zou bijdragen in de kosten. Anders wordt de premie te hoog. Dinsdag zal de Kamer beslissingen moeten nemen. Dan komen de amendementen in behandeling. Nog diezelfde dag zal ver moedelijk de eindstemming gehouden worden over de Algemene Kinder bijslagwet. Hoewel hij drie kwartier nodig had ge had om zich te beraden op hetgeen de Kamer in tweede termijn naar voren had gebracht, was minister Van Rooy in tien minuten met zijn dupliek klaar. Hij be paalde zich tot het hoofdpunt: Uitbreiding van de nieuwe wet tot de eerste twee kin deren. Alle fracties, met uitzondering van die der V.V.D., hadden daarop aangedron gen. Zonder acht te slaan op socialistische in terrupties zette minister Van Rooy nog TOKIO (UPI) Het dodencijfer in door overstromingen geteisterde Japanse gebie den, stijgt nog steeds. 247 mensen verlo ren het leven; 207 personen worden nog vermist. De overstromingen, onstaan door zeer zware regens, hebben tenminste één dorp van de kaart gespoeld. Volgens de politie zijn duizenden woonhuizen ver woest. Volgens de meteorologische dienst van de Amerikaanse luchtmacht in Japan zijn er nog geen aanwijzingen, dat het weer beeld spoedig zal veranderen. Reeds zes dagen duren de regens nu voort. Berg stort in (Reuter) Men vreest voorts dat ten minste tachtig mensen zijn omgekomen doordat donderdag een gedeelte van een berg van 1.600 meter hoogte naar beneden kwam en een dorp in de prefectuur Ngano in Midden-Japan gedeeltelijk wegvaagde. Honderden tonnen aarde en steen blok keerden de rivier de Kosjiboe waarvan het door de regens gezwollen water het puin van 36 door de grondverschuiving verniel de huizen overstroomde. Er woonden hier ongeveer honderd mensen. Gewonden wer den naar een nabijgelegen tempel ver voerd. Men heeft geen nieuws over het lot van de bewoners van ongeveer 170 huizen op de berghelling. Advertentie CENTRUM GALERIJ - TELEF. 4302 Advertentie eens uiteen waarom hij niet wilde ingaan op de wens van de gehele Kamer minus de V.V.D. De regering gaat uit van het beginsel, dat de sociale volksverzekerin gen volledig „self-supporting" moeten zijn. Begint men eenmaal een beroep te doen op de algemene middelen, dan zouden gro te moeilijkheden ontstaan. Men komt dan direct voor de vraag van de prioriteiten te staan, zei de minister. De premie voor het ouderdomspensioen zou zeker omhoog moeten, en er zijn ook wensen voor het weduwen- en wezenpensioen, de premie voor kinderbijslag zou moeten worden ver hoogd van 2 tot meer dan 5 pet. om ook de eerste twee kinderen bij de verzeke ring te betrekken. Elk percent, dat de re gering daarvan voor haar rekening neemt zou het rijk ongeveer 200 miljoen per jaar kosten. En juist op die uitgaven pleegt men te gaan bezuinigen, wanneer het mis loopt met de staatsfinanciën. In dit opzicht wees de minister op de moeilijkheden in België, toen men daar ging bezuinigen met de zo genoemde Eenheidswet Minister Van Rooy zag een bijdrage uit de rijksmiddelen voor de algemene kinder bijslag als een gevaar voor de gezonde overheidsfinanciering. Hij wilde ook niet ingaan op een voorstel van de anti-revo lutionair Smallenbroek om het recht op kinderbijslag voor de eerste twee kinderen van zelfstandigen althans in principe te er kennen. De financiering zou dan een kwes tie van later zorg zijn. Ook voor zo'n ge leidelijke uitbreiding tot de eerste twee kin deren via een overgangstoestand voelde de minister niets. Op die manier zou men toch de grondgedachte aantasten, meende hij Om de vertragingen in de treinenldop zoveel mogelijk te beperken heeft de di rectie van de Nederlandse Spoorwegen enige beperkingen in de reizigersdienst aangebracht. Voorts wordt de aanneming van expresgoed beperkt tot bepaalde goe derensoorten. Het laden en lossen van expresgoed als gevolg van het tekort aan personeel blijkt een belangrijke vertragingsbron te vor men. Met ingang van 3 juli wordt de aan neming van expresgoed beperkt. Met ingang van 1 juli 1961 zullen de sneltreinen in Weert van serie 800 niet meer stoppen. In Schiedam stoppen de treinen van de serie 800 en 900 niet meer_ met uitzondering van trein 861, trein 897 en trein 994. In Zaandam stoppen de sneltreinen van Amsterdam naar Alkmaar niet meer met uitzondering van: trein 581, trein 595 en trein 597. Tussen Roosendaal en 's-Hertogenbosch worden de treinen die buiten de regelma tige uurdienst rijden opgeheven. De directie van de N.S. verklaart zich ervan bewust te zijn dat deze maatrege len voor de reizigers een teruggang in dienstbetoon betekenen, hetgeen door haar zeer wordt betreurd. De aanneming van expresgoed wordt be perkt tot lichtbederfelijke goederen en me dicamenten, kranten, films, periodieken, perspakjes en goederen naar en van het buiteland en naar en van Schiphol. De volledige lijst van toegelaten goederen is verkrijgbaar bij de stations en de N.S.- handelsagenten. Tot deze beperkende maatregel voor handel en industrie moet worden overge gaan om de druk op dé reizigersdienst te verlichten. Zodra de omstandigheden zulks toelaten, zal een en ander weer ongedaan worden gemaakt. R. Bazin: Men moet zijn gezonde verstand be schermen en verzorgen als een zwak kind, op wie iedereen het gemunt heeft. Weerrapporten Agenda van IJmond en Haarlem Uit het binnenland 2, Van Dag tot Dag Op de Praatstoel Buitenlands nieuws 3, Horen en Zien Film Kunst Medische verzorging Uit stad en omgeving 5, 7, In de Vishal en op zee Uitgaan in Haarlem Fotoreportage verjaardag Prins.. Feuilleton Panda en andere beeldverhalen. Economisch nieuws Beurs Effecten en Geldmarkt Scheepsberichten Sport Dit nummer bestaat uit twintig pagina's 2 2 11 3 3 11 4 4 4 11 13 15 15 17 17 17 17 19 LONDEN (Reuter) Groot-Brittannië overweegt evenals Amerika Buiten-Mon golië officieel te erkennen, aldus verluidt in gewoonlijk betrouwbare kring in Lon den. Tot nu toe is geen enkele van de weste. lijke mogendheden in Buiten-Mongolie di plomatiek vertegenwoordigd. Beide Wes terse landen zouden thans akkoord gaan met de toelating van Buiten-Mongolië tot de UNO, wanneer de Assemblee komende herfst bijeenkomt. Ter gelegenheid van zijn vijftigste ver jaardag werd Prins Bernhard door het Nederlandse bedrijfsleven een motor jacht aangeboden, waaraan zowel werkgevers als werknemers hebben bijgedragen. Namens het comité bood dr. ir. F. Q. den Hollander gisteren in Paleis Soestdijk het geschenk aan in de vorm van een fraai album met foto's, dat daarna door de Koningin en de Prins met belangstelling werd bekeken. (Zie ook pag. 13) Zb'lweg 26 - Haarlem - Telef. 17296 Zie adv. Citroën op pag. 14 (Vervolg op pag r f (Van onze correspondent) LONDEN. - Als voorzorg tegen een eventuele inval van Irak in het olierijke sjeikdom Koeweit hebben een aantal Britse marineschepen opdracht gekregen zich naar het omstreden gebied te spoe den. Het 22.000 ton metende commando schip Bulwark met helikopters en zes honderd mariniers aan boord wordt bin nen twee a drie dagen in Koeweit ver- Advertentie Wegens verkorte werkweek kunnen bestellingen, zaterdags vóór 12 uur opgegeven, prompt worden uitgevoerd. Aan het begin van de viering van de eerste verjaardag van de onafhanke- lijkwording van het voormalige Bel gisch Kongo heeft president Kasa- voeboe (links) met zijn opperbevelheb ber generaal Moboetoe (rechts) en zijn minister van Buitenlandse Zaken, Bomboko (midden achtergrond) van daag in Leopoldstad een inspectie ge houden van Kongolese trpepen in hun nieuwe uniformen. Advertentie Verwachting tot morgenavond: Droog, zonnig en warm tot zeer warm weer. Zwakke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Ook morgen zeer zonnig en warm met in de namiddag een zwakke wind uit zee. Temperatuur 25 gra den. Temperatuur zeewater 17 gra den. Vooruitzichten: Wellicht ook zon dag nog warm strandweer. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk heeft vrijdag in een vraagge sprek voor de televisie gezegd, dat er „be sprekingen" met de Sovjet-Unie over Ber- I lijn zouden worden gehouden. Hij wilde echter geen rechtstreeks antwoord geven op de vraag of de Verenigde Staten een officiële conferentie zouden voorstellen. Rusk zei dat aan westelijke kant eens gezindheid over de Berlijnse kwestie be staat. Hij acht het belangrijk, dat men niet in een impasse geraakt en elke mo gelijkheid onderzoekt om te kome tot een aanvaardbare vrede die verenigbaar is met de vitale belangen van de Verenigde Staten. I Op de vraag og de Verenigde Staten be reid zijn de toegangswegen tot West-Ber- lijn te verdedigen, zei de minister: „Dit is een van de problemen waaraan aan dacht moet worden geschonken, ook bij de besprekingen met andere regeringen Hij is van mening, dat de Sovjet-Unie waarschijnlijk zal trachten „dubbelzinni ge situaties te scheppen, omdat die moei lijker te behandelen en aan het publiek moeilijker te verklaren zijn". „Een dictator is gauw geneigd te den ken, dat discussie tussen democratische regeringen zwakheid en gebrek aan eens gezindheid betekent", aldus Rusk. „Een misrekening op dit punt, het aannemen dat democratieën niet zullen doen wat zij zeggen te zullen doen, is inderdaad een bron van gevaar. Het Westen moet zor gen. dat zulk een misrekening wordt ver meden". De minister herhaalde het Amerikaan se standpunt, dat de westelijke landen in Berlijn zijn omdat zij daartoe het recht hebben. Iemand anders kan geen eind aan dat recht maken of de veiligheid van West- Berlijn in gevaar brengen. (UPI) President Kennedy heeft ver klaard, dat de Verenigde Staten bereid en gereed zijn om over de kwestie Berlijn on derhandelingen te voeren met Rusland. Hij liet echter uitkomen, dat Washington niet het initiatief zal nemen voor dergelij ke besprekingen. Kennedy zei: „Wij zullen altijd klaar staan voorstellen te bespreken die kunnen leiden tot groter veiligheid voor de inwo ners van Berlijn en tot garantie van de mogelijkheid voor hen om als vrije men sen een keus te doen". Kennedy zei, dat iedereen het er wel over eens is dat de kwestie Berlijn een on afgemaakte zaak is. Premier Kroesjtsjev verklaarde in Mos kou, dat de Sovjet-Unie gereed is voor on derhandelingen over Berlijn. Politieke waarnemers in Washington zijn van me ning, dat Kroesjtsjev geen haast zal ma ken met de conferentie, omdat hij eerst in oktober hfet communistische con gres wil afwachten. De Amerikaanse nationale veiligheids raad heeft donderdag te Washington onder voorzitterschap van Kennedy vergaderd ter bespreking van de maatregelen, die de Verenigde Staten mogelijk zullen ne men in verband met de Russische poli tiek ten aanzien van Berlijn. De bijeen komst had een strikt vertrouwelijk karak ter. Het Witte Huis wilde er niets over mededelen en het weigerde zelfs te zeg' gen wie aan het overleg hadden deelge nomen. Het Witte Huis heeft een onderzoek van de federale recherche (RBI) gelast naar het uitlekken van de defensiegeheimen uit het Pentagon, (ministerie van Defensie) zo heeft Kennedy's perschef Salinger, mee gedeeld. Het tijdschrift Newsweek heeft bericht (zie ons blad van dinsdag) dat de staf chefs voor Kennedy richtlijnen zouden op stellen met betrekking tot Berlijn. Vol gens Newsweek is men bereid desnoods een kernoorlog te riskeren. De Chicago Sun-Times heeft gemeld, dat Kennedy hevig geschrokken is van de pu- blikatie van militaire geheimen in een tijd schrift. Het blad gelooft dat Kroesjtsjev het nieuws heeft gebruikt in zijn verkla ring van woensdag over Berlijn. B. en W. van Velsen stellen de raad voor de nieuwe gymnastiekzaal aan de Ra darstraat in IJmuiden de naam van Duin wijkzaal te geven. wacht. Het vliegdekschip Victorious (30.530 ton) is samen met twee fregatten uit Hongkong vertrokken met Singapore als voorlopige bestemming. In Kenya worden bovendien drie Britse infanterie- regimenten in gereedheid gehouden. Volgens Reuter hebben ambtenaren van het Amerikaanse State Department meegedeeld diplomatieke rapporten te hebben ontvangen, volgens welke de mo gelijkheid bestaat dat Irak in het komen de weekeinde een aanval op Koeweit zal doen. Van de zijde van het Britse kabinet verwacht men evenwel dat Kassem niet onmiddellijk tot geweld zal overgaan. Aan de andere kant heerst er in Londen een zekere bezorgdheid omdat Kassem op geen enkele wijze matiging heeft getoond. Aanvankelijk werden zijn uitlatingen niet al te ernstig opgenomen. Men beschouwde het meer als een gebaar zonder consequen ties van betekenis. De reacties in Irak zelf, met name de grote publiciteit, hebben ech ter Groot-Brittannië en de Verenigde Sta ten op andere gedachten gebracht. Indien Kassem er nu in slaagt zich meester te maken van Koeweit kan zulks dan ook tot een explosie in het Nabije Oosten leiden. Er wonen in Koeweit drieduizend Britten en eenentwintigduizend anderen, in hoofd zaak Indiërs en Pakistaners, voor wie Lon den rechtstreeks verantwoordelijkheid draagt, indien gewelddadigheden mochten uitbreken. Volgens een dagblad in Cairo zouden twee Iraakse brigades naar de grens van Koeweit zijn opgerukt. Ook wordt gemeld dat Iraakse patrouilleboten op Perzische motorboten zouden hebben gevuurd, welke met levensmiddelen op weg waren van Abadan naar Koeweit. Sjeik Abdoellah, de heerser van Koeweit, heeft intussen ver klaard dat zijn volk gereed is de pas ver kregen onafhankelijkheid tegen wie dan ook te verdedigen. Advertentie Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LE1DSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 46e JAARGANG NUMMER 200 VRIJDAG 30 JUNI 1961 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I ITT ^^1 E 1 T Tr I Abonnement p. week 59 c„ p. kwartaal 7,65, Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. I I I T 1 IJ I I 1 li 1 J I \,JL X Jt banco per post 8,15. Losse nummers 1 Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. X Wr XXX V^L X X Wl" A Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. DAGBLAD VOOR VE LSE N - IJ M U ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Haarlem: hoofdred. en alle afd, Telef. 15295. HaatfedaCun Stop- Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Red.ctohei te IJmuifa., J. K.sak Uttgave: Crafisol» Bedrijven M.te N.V, G-ote HonWaat 93, Haarlen, Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1