Regering wil Kamer niet verder tegemoet komen Amsterdamse havenstaking breidt zich uit tot Rotterdam AGENDA m\' KOELKASTEN Kort en bondig* V 4 Nieuwe Amerikaanse militaire attaché In de hoofdstad wordt bijna nergens meer gewerkt Twee maanden gevangenis voor wethouder Hoogovens kampt met scherpere concurrentie Betaling van aanslagen 1961 komt op gang Bus en tram worden duurder in Rotterdam Rijexamens worden vaak onvoldoende voorbereid '*^et Warmte golf Is r r -Juxaflex I VRIJDAG 30 JUNI 1961 2 VI KINDERBIJSLA GWET v. DUIVENBODEN Norstad naar Nederland Haarlem Velsen-IJmuiden BUITENBOORDMOTOREN SCHUimMANS Beverwijk Heemskerk Australische immigratie autoriteit naar ons land Agent veroordeeld tot 8 maanden KRUISSTR. 5 HAARLEM - TEL. 11008-14689 Keuze uit meer dan 40 modellen, o.a.: Bendix 110 I. 348 Silo 115 I. 369.— Zoppas 130 I. 399. Frimatic 140 I. 465.— Bosch 110 I. 488.— Kelvinator Sigma Westinghouse 140 I 535.— 160 I 639.— 190 I 798 270 I 1175.— Na tien borrels twee fietsers aangereden Bromfietsdiefstallen in het groot Kom kijken opde toonzaal van lampenfabriek v. Vooruitzichten onzeker WEEKABONNEMENTEN Minister Korthals: De zaak-Stalmann NAAIMACHINES H (Vervolg van pag. 1) De regering is dus niet verder over de streep gekomen na de twee concessies, die reeds werden gedaan: het waardevast ma ken van de kinderbijslag en betaling van de premie voor loontrekkenden rechtstreeks door de werkgever. Die twee concessies hebben het kabinet enkele amendementen bespaard. Veel belangrijker dan de binding van de uitkeringen aan de loonindex en het onzichtbaar maken van de werknemers premie is echter het vraagstuk van het eerste en het tweede kind. A mendementen Een aantal amendementen, dat ten doel heeft ook de eerste twee kinderen recht op bijslag te geven, met een rijksbijdrage in de premielast, ligt al klaar. Het is in gediend door de heren Berger (P.v.d.A.) en Kikkert (C.H.U.). De socialistische woordvoerder sprak van de „discrimina tie", die zal ontstaan als loontrekkenden wèl, en zelfstandigen niet bijslag zullen krijgen voor het eerste en het tweede kind. Geen enkele zelfstandige, die een of twee kinderen heeft, zal ooit begrijpen waarom hij wel moet betalen maar niets ontvangen zal, aldus de heer Berger. Dat vond de heer Beernink (C.H.U.) ook. Maar hij begreep niet waarom de heer Berger dan wel kinderloze echtparen en vrijgezellen premie wilde laten betalen. De heer Beernink diende een amende ment in, dat ongehuwde vrouwen boven de 45 jaar wil vrijstellen van premieplicht. Op dit punt schijnt de C.H.-fractie eensgezind te zijn, hetgeen nog niet kan worden ge zegd van het tegenover het gehele wets ontwerp in te nemen standpunt. De heer Kikkert verklaarde namelijk voor zichzelf te spreken, toen hij aankondigde nog een afwachtende houding te zullen aannemen in verband met het door hem en de heer Berger ingezonden amendement. De K.V.P.-woordvoerder de heer De Kort (volgens de heer Berger al „omgevallen voor er geschoten werd") herhaalde nog eens dat hij in elk geval „het goede van dit wetsontwerp" wilde incasseren, wat ook het lot van de amendementen zou zijn, „in de zekerheid, dat wat er ook zal gebeu ren, het betere mij op den duur niet zal ontgaan." Dat „betere" sloeg op de bijslag voor de eerste twee kinderen. De heer De Kort rekent er dus op, dat de uitbreiding van de kinderbij slagvoorziening voor zelfstan digen er vroeger of later toch moet komen. De heer Kikkert zei dit met zoveel woor den: „De drang naar bijslag tot en met het eerste kind zal in de toekomst toch door geen enkel kabinet kunnen worden weerstaan." Alleen de liberalen zijn met de regering van oordeel, dat de bijslag voor zelfstan digen niet moet worden uitgebreid tot de eerste twee kinderen. Dit is overigens het enige, wat de heer Corver kon waarderen in het regeringsstandpunt. Hij liet er geen twijfel over bestaan, dat de V.V.D.-fractie tegen het wetsontwerp zal stemmen. Advertentie jT |aloe*le«n Dg beste service bij Ged. Oude Gracht 108 - 110 - Haarlem Telefoon 17165 Dat ook de Staatkundig Gereformeerden onoverkomelijke bezwaren hebben tegen een algemene kinderbijslagverzekering, was bekend. Toch kon ir. Van Dis zich ver heugen in een aandachtig (lichtelijk ge amuseerd) gehoor, omdat hij de Anti-Re volutionairen ging verwijten „onder 't juk van Rome" door te gaan. Hij herinnerde de leden der A.R.-fractie, die zich zijns in ziens gedragen als „Rome's trouwe bond genoten", aan het befaamde amendement- Kersten betreffende opheffing van het ge zantschap bij het Vaticaan (dat 35 jaar ge leden tot een kabinetscrisis leidde). Hij waarschuwde voor het gevaar, dat „toe standen van voorheen" terugkeren, dat „de protestanten worden onderdrukt zoals in Columbia" wanneer de A.R.P. blijft toe geven aan wat de K.V.P. als een „hals zaak" belieft te beschouwen Toen de heer Van Dis dit allemaal had gezegd deed zelfs de graag interrumperen de heer Smallenbroek anders voor geen kleintje vervaard er verbaasd het zwij gen toe. Tot militair attaché bij de Amerikaanse ambassade te Den Haag is benoemd kolo nel James W. Strain, als opvolger van ko lonel Richard J. Hunt, die in Washington tot een nieuwe functie is geroepen. De functie van militair attaché is de eerste diplomatieke post die kolonel Strain bekleedt. Tot voor kort had hij een functie op het Pentagon in Washington. In Europa is de nieuwe attaché nog nooit geweest. In de oorlog was hij eerst op de Philippij- nen en later in Japan. Daar bleef hij tot 1947 waarna hij naar Washington ging. Kolonel Strain is geboren in Atcheson in de staat Kansas. Hij voltooide zijn offi ciersopleiding in 1941 een de Amerikaanse militaire academie. Zijn echtgenote komt uit Texas. Zij hebben twee zoons en vier dochters. De opperbevelhebber der NAVO-strijd- krachten in Europa, generaal L. Norstad, zal dinsdagochtend 11 juli een bezoek aan Den Haag brengen. Hij zal lunchen met de minister-president prof. De Quay en de minister van Defensie, ir. S. H. Visser. Zij zullen besprekingen voeren over militaire NAVO-aangelegenheden. De staking in de haven van Amsterdam duurt onverminderd voort. Ook in Rotter dam wordt er hier en daar niet meer gewerkt. De bona fide vakbeweging heeft zich tot dusverre afzijdig gehouden van het conflict. Een oplossing lijkt nog niet in zicht. Gistermiddag is op een grasveld nabjj de Oude Hemweg in Amsterdam een ver gadering van de stakende havenarbeiders gehouden en is besloten het werk voorlopig nog niet te hervatten. De voorzitter van het gisteravond benoemde stakingscomité, de heer G. C. Hejjt, deelde mede dat de delegatie zich zou vervoegen bij het af delingsbestuur van de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel (N.V.V.) in Amster dam, teneinde onderhandelingen met dit bestuur te openen. Hij riep de ongeveer tweeduizend aanwezige stakers op om met de zes man sterke delegatie naar dit kan toor van het N.V.V. te trekken en de resultaten van het onderhoud daar af te wachten. De heer Heijt riep de stakers voorts op om per bedrijf commissies samen te stem men die hedenochtend met hun directies overleg moeten plegen. De heer Heijt ver klaarde dat men het beter met een korte staking kon afdoen dan met een lang durige. Voorlopig stelt men zich echter „vastberaden op het standpunt de staking, zolang er geen resultaten zijn bereikt, voort te zetten". Tegen half vier arriveerden de stakers in een lange stoet per fiets bij het kantoor van de Nederlandsche Bond van Vervoers personeel op de Stadhouderskade. Voor de deur van dit kantoor was echter een stalen rolluik neergelaten en ook voor de ramen waren de luiken dicht. Pogingen om tele fonisch in contact te komen met het be stuur van de bond mislukten. Voorzitter Heijt herhaalde daarop dat de staking voorlopig voortgezet zal worden. Hij riep de aanwezigen op te gaan posten bij de bedrijven en er voor te zorgen dat de weinige werkwilligen eveneens tot sta king zullen overgaan. De ploegen, die gistermiddag om vijf uur of half zes moesten opkomen, zijn haast nergens verschenen en waar wel enige havenarbeiders bij de maatschap pijen kwamen wisten de „posters" hen al spoedig te bewegen niet aan de arbeid te gaan. Bij de K.N.S.M., waar vandaag gedeelte lijk gewerkt werd, togen ook gisteravond enige ploegen aan het werk, maar het laden en lossen van de schepen gebeurde c Minerva Theater: Vandaag 20.15 u.: Een luchtige zomeravond-cocktail. Openluchttheater, Bloemendaal: zaterdag 20.15 u.: Nederlands Ballet. BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u„ zondag tevens 16.15 u.: „Eichmann en het derde rijk", 18 j. Fran* Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., behalve dinsdag 14 en 20 u.: „Cor ruptie". 18 1. Lido Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Strijd om de Gele Rivier", 14 j. Zondag 11 u.: „Het grote circus van Moskou", a.l. Luxor Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Per valscherm de hel in", 14 j. Minerva Theater: Zaterdag en zondag 19 en 21.15 u„ maandag 20.15 u.: „Het mes", zondag 14 en 16.15 u.: „Turf in je ransel", a.l. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Bande loos", 18 j. Zondag 11 u.: „Don Giovanni", 14 j. Roxy Theater: Vandaag tot en met zon dag 14.30, 19 en 21.15 u., zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „De rode kaperkapitein", 14 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u„ zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Dieven hebben het ook moeilijk", 14, j. Zondag 11 u.: „In het jachtgebied der haaien", a.l. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag tot en met zondag 19 en 21.30 u.: „Mag ik een lift van u?" ,a.l. Iedere middag 14.30 u.: „Stad op stelten", a.l. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Vandaag tot 22 u.: Expositie van tekeningen en grafiek van Harry Pre- nen. Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot en met 9 juli expositie „Drie eeuwen prentkunst" (keuze uit verzame ling D. Harting). Dagelijks 10—17 u., zon dag 1317 u. Kunstzaal De Ark (Nieuw Heiligland 3); Tot 2 juli expositie van schilderijen, tekeningen en plastieken van Josum Wal stra. Dagelijks 9—17 u., tevens ma., wo. en vr. 1820 u. DIVERSEN Raadhuisplein, Zandvoort: Zaterdag 20.15 u.: Concert door Zandvoortse Muziek kapel. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van vandaag.) VRIJDAG 30 JUNI City-theater, 20 u.: „Een avond aan het strand". Rex-theater, 20 u.: „De vijand in de schaduw". Gemeentelijke bibliotheek, 16-17.30 u.: Expositie werkschuitclubs. ZATERDAG 1 JULI City-theater, 19 en 21.15 u.: „Een avond aan het strand". Rex-theater, 20 u.: „De vijand in de schaduw". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.3012 en 1416.30 uur. Gemeentelijke bibliotheek, 1417.30 u.: Expositie werkschuitclubs. Advertentie Evinrude-Johnson-Buccaneer Elft nu ai vanaf T Showroom O.Z Voorb.urcwal 121 - 123 Amsterdam - Telefoon 242108 Haarlem - Telefoon 14279 Betaling eventueel in overleg De enige zaak in Nederland met een eigen fijn-mechanisch bedrijf. Onont beerlijk voor Uw service. VRIJDAG 30 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Wilde onschuld". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Liefde en begeerte". W.B. Theater, 20 u.: „Mijn man is bij de FBI" ZATERDAG 1 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Wilde onschuld". Luxor Theater, 19 en '.1.15 u.: „Liefde en begeerte". W.B. Theater, 20 u.: „Mijn man is bij de F.B.I." Marquette-theater, zaterdag en zondag 20 u.: „Op hoop van zegen"; zondagmiddag 14.30 u.: „Aloma van de Zuidzee". met grote vertragingen. In de Houthaven, waar de staking dinsdag begonnen is, lagen inmiddels twaalf schepen te wachten, terwijl in de Coenhaven al vier schepen aan de kade lagen. Van de 3000 havenarbeiders werkzaam bij de Samenwerkende Havenbedrijven staakt circa negentig percent, van de ove rige, naar schatting ruim 2500, haven arbeiders kan worden aangenomen dat óngeveer zeventig percent het werk heeft neergelegd. Gistermiddag is er ook enige onrust ge weest onder de havenarbeiders in Rotter dam. De O.V.B. liet tijdens het schaftuur pamfletten verspreiden, waarin de arbei ders opgeroepen werden tot solidariteit met hun Amsterdamse collega's en voor een protestvergadering in gebouw „Odeon", die om drie uur begon. Naar een schatting van de politie staakten daarna circa 300 man, van wie de meesten werkzaam zijn bij het Nederlands Transportbureau en het Rotterdams Stuwadoorsbedrijf op Ka- tendrecht, Müller en Co aan de Merwe- haven en Corns Swarttouw. Honderd van hen voornamelijk mensen van Müller en Co bezochten later de vergadering, waarin de voorzitter van de O.V.B., de heer L. van Os, zich niet alleen fel keerde tegen de erkende vakorganisaties, maar vooral tegen de E.V.C., die hij er van be schuldigde verwarring te stichten onder de arbeiders. De eisen van de havenarbeiders zijn een bruto-weekloon van 120, een veertig- urige werkweek en betaling van de reis- uren aan de ruim 2000 „pendelaars", van wie inmiddels al circa duizend een ontslag aanvrage (voornamelijk in verband met seizoenarbeid in de omgeving van eigen woonplaatsen) hebben ingediend. Een ver zoek dat door het Gewestelijk Arbeids bureau werd afgewezen. Vandaag is de onrust onder de Rotter damse havenarbeiders toegenomen. Van morgen breidde de staking zich langzaam uit, voornamelijk bij bedrijven op de linker Maasoever. Vanmorgen omstreeks tien uur werd in Rotterdam een tweede stakersvergadering gehouden, ditmaal uitgaande van het voor lopig actiecomité van de Rotterdamse havenarbeiders. Een 600-tal arbeiders be zocht deze vergadering. Vanmiddag zullen overal in de Rotter damse havens acties worden gevoerd om de staking een algemeen karakter te doen aannemen. Tot nu toe heeft de actie, ook bij de Holland Amerika Lijn, nog geen directe gevolgen gehad. Naar schatting waren aan het eind van de morgen tien percent van de 15.000 Rotterdamse haven arbeiders in staking. Sir Tasman Heyes, de Australische staatssecretaris voor immigratie komt naar Nederland voor besprekingen met de com- cissaris voor de emigratie, mr. ir. B. W. Haveman, de directeur van de Nederlandse Emigratiedienst en vertegenwoordigers van particuliere emigratiecentrales. Sedert de oprichting van het Australische departement voor immigratie in 1946 is Sir Tasman Heyes met de leiding belast. Onder vier ministers heeft Sir Tasman de leiding van de immigratie gehad, geduren de welke tijd niet minder dan 1.600.000 emigranten uit Europa zich in Australië hebben gevestigd. Bij dit aantal bevinden zich ruim 125.000 Nederlandse emigranten. Wegens het plegen van ontucht met een 17-jarige arrestante en het bevorderen van ontucht door het openen van celdeuren waardoor deze arrestante in de cel van een andere arrestant kon komen, heeft de Am sterdamse rechtbank een 50-jarige Amster damse agent van politie veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht maanden. De agent was op 18 februari als cellenwacht in het Amsterdamse hoofdbureau van poli tie in de cel van het meisje gegaan en toen voor haar verleidingskunsten bezwe ken. De officier van Justitie had een ge vangenisstraf van een jaar geëist. Advertentie k6k De rechtbank in Den Bosch heeft een wethouder van Leende veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. De rijbe voegdheid werd hem voor de tijd van twee jaar ontnomen. Hij had op nieuwjaarsdag onder invloed van alcohol een aanrijding veroorzaakd, waarbij twee fietsers vrij ernstig gewond werden. De wethouder had op die dag ambtshal ve tal van recepties moeten bijwonen. Ge durende zes uren had hij tien borrels ge dronken zonder iets te eten. Op weg naar huis reed hij met zijn auto beide fietsers aan. Hij ramde verder een paal en kwam daarna tegen een gevel tot stilstand. Ter terechtzitting ontkende hij, dat hij zodanig onder invloed was dat hij niet meer kon rijden. Drie mannen uit Leeuwarden, 20, 22 en 26 jaar, hebben in Groningen terechtge staan wegens diefstal van tientallen brom fietsen en fietsen. Volgens een opsomming die de president van de rechtbank gaf, had het drietal in Leeuwarden 30 rijwielen gestolen, in Gro ningen 24 bromfietsen en fietsen, in Zwolle vier bromfietsen en in Amsterdam vijf bromfietsen. Ze huurden een bestelauto en gingen op strooptocht, onderweg de bromfietsen en fietsen inladend. Op 25 februari van dit jaar werd een strooptocht naar Groningen georganiseerd in een ge huurde auto. Deze tocht werd hun nood lottig, want toen ze omstreeks midder nacht hun derde bromfiets uit een kelder stalen, zag een echtvaar hen en waarschuw de de politie. De dieven werden op de te rugtocht bij Buitenpost aangehouden en gearresteerd. De officier van Justitie eiste tegen de 22-jarige twee jaar jeugdgevangenisstraf, tegen de 20-jarige een jaar en drie maan den en tegen de 26-jarige negen maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Advertentie Spaame 65 - Haarlem (f/o de Ged. Oude Gracht)| Tel. 02500-14850 en 14560. In een onlangs gehouden vergadering van de ondernemingsraad van de Ko ninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken n.v. is, zo meldt het per soneelsorgaan „De Grijper", iets mede gedeeld over de huidige gang van zaken in het bedrijf. De prijzen van de dunne produkten zijn in de laatste maanden dalende. Men krijgt de indruk, dat het verschijnen van nieuwe Breedband- walserijen in West-Europa zijn schaduw vooruit werpt. Of tegenover de toenemende produktie van deze dunne walserijprodukten een grotere vraag zal komen te staan door de stijgende welvaart en de bevolkingsaanwas, valt thans niét te voorspellen. De afzet van dikke plaat en ook van kunstmest en ce ment is bevredigend. Wajt de aanwerving van buitenlandse ar beiders betreft, is op 22 juni een eerste groep van circa dertig Italianen van het eiland Sardinië gearriveerd. Deze zal iedere veertien dagen worden gevolgd door groepen van circa twintig man, totdat een totaal van tweehonderd man of nog een groter aantal is bereikt. Voorts zal waar schijnlijk een aantal van voorlopig dertig Spanjaarden in dienst komen. Ook wordt overwogen een aantal arbeiders, die op Curaqao onder andere in raffinaderijen hebben gewerkt, tijdelijk bij Hoogovens te werk te stellen. dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgen op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE In ïr.ei is uit hoofde van de gezamenlijke kohierbelastingen f 556,7 miljoen opgelegd tegen 659,6 miljoen in april. De terug gang hangt samen met het feit, dat de voorlopige aanslagen voer de inkomsten belasting over het lopende belastingjaar In april een hoogtepunt hadden bereikt. De ontvangsten uit hoofde van de ge zamenlijke kohierbelastingen beliepen in mei 183,8 miljoen tegen 144,4 miljoen in de voorafgaande maand. De stijging is het gevolg van het op gang komen van de betalingen op de voorlopige aanslagen in komstenbelasting 1961. De niet-kohierbe- lastingen brachten in mei 1961 een bedrag van f 514,2 miljoen op tegenover 487,5 miljoen in mei 1960 en f 468,1 miljoen in de tweede maand van het vorige kwartaal. In vergelijking met mei 1960 waren vooral de loonbelasting en de invoerrechten hoger (reseptcievelijk 20 miljoen en 10 mil joen). Met 30 stemmen voor en 8 tegen heeft de gemeenteraad van Rotterdam een voor stel van B. en W. goedgekeurd om de tram- en autobustarieven te verhogen. Een enkele reis zal 25 cent gaan kosten en een overstapje 30 cent. Het kinderkaartje wordt van 10 cent verhoogd tot 13 cent. De rittenkaarten blijven gehandhaafd, maar de prijs wordt voor zes enkele rit ten 1.25, en voor een overstapkaart voor vijf tritten ook 1.25. De kinderkaart zal 1.10 gaan kosten voor tien ritten. Ook de week- en schoolkaarten en de maandabon nementen worden enigszins duurder. De tarieven voor de bijzondere buslijnen, die reeds hoger lagen dan het gewone stads- tarief, worden in het algemeen per rit met 5 cent verhoogd en de rittenkaarten naar evenredigheid. De debatten over dit voorstel hebben on geveer vier uur geduurd. De tariefsverho ging zal waarschijnlijk op 1 september in gaan. De minister van Verkeer en Waterstaat is niet bereid te bevorderen, dat de termijn (thans twee maanden) tussen het praktisch en theoretisch gedeelte van het rijexamen wordt verlengd als een kandidaat voor één van deze twee onderdelen niet direct slaagt. De minister verklaart dat de resul taten van de rijexamens bewijzen, dat in het algemeen aan degelijkheid van voor bereiding zeer veel ontbreekt. De vrees is dan ook gerechtvaardigd, dat verlenging van de termijn van twee maanden het euvel van onvoldoende voorbereiding nog in de hand zou werken. Tussen 1 januari 1951 en eind 1960 is totaal in 1670 gevallen gebruik gemaakt van beroepsmogelijkheid krachtens artikel 109 van het Wegenverkeersreglement. Meer dan de helft van dit aantal, 891, maakte van deze mogelijkheid gebruik in 1960. Deze aanmerkelijke stijging ten aan zien van de voorafgaande jaren is ver moedelijk grotendeels toe te schrijven aan het feit, dat tegen het einde van 1959 aan deze mogelijkheid grotere bekendheid is gegeven. De indruk bestaat, dat een deel van de aanvragers van deze mogelijkheid gebruikt maakt, niet zozeer omdat men de afwijzende beslissing van het Centraal Bureau voor de Afgifte van Rijvaardig heidsbewijzen onjuist acht, doch veeleer om bij een andere Instantie een kans te wagen tot verkrijging van het rijvaardig heidsbewijs. Bij de in beroep afgelegde examens in 1960 bedroeg het percentage geslaagden 41,2. Van degenen, die in dat jaar examen bij het Centraal Bureau voor de Afgifte van Rijvaardigheidsbew'jzen deden waaronder dus ook vallen zij, die voor de eerste keer examen deden slaagde 39,6 percent. Dit geeft de indruk, dat men zich in het algemeen onvoldoende op het rij examen voorbereidt. Slechts in een enkel geval is gebleken dat een kandidaat, die van de beroepsmogelijkbeid heeft gebruik gemaakt, tegen een afwijzende beslissing van een deskundige bezwaar heeft. Tijdens het justitiële onderzoek acht de minister van Landbouw en Visserij het niet hoorbaar over te gaan tot het open baar maken van de aanwijzingen, welke hij in de zaak-Stalmann aan de Duitse Bondsregering heeft verstrekt. Dit onder zoek wordt in samenwerking tussen de be trokken Duitse en Nederlandse functiona rissen met kracht en met spoed voortge zet. Dit antwoord heeft minister Marijnen gegeven op vragen van het Tweede Ka mer lid prof. dr. ir. A. Vondeling, die zich verontrust toonde over het uitblijven van nadere mededelingen, prof. Vondeling vroeg tevens of deze zaak en de lange duur van het onderzoek ernstige schade doen aan de goede verstandhouding tussen beide E.E.G.-landen, in het bijzonder in landbouwaangelegenheden. Minister Marij nen is zich, blijkens zijn antwoord ervan bewust, dat die indruk zou kunnen bestaan. Maar, zo verklaart hij, die indruk is on juist. NAVO-taptoe in Amsterdam. De grote NAVO-taptoe, die van 10 tot 15 juli elke avond op de Grote Markt te Arnhem zal worden gehouden, komt ook één avond naar Amsterdam. Op zaterdag 8 juli kun nen de Amsterdammers in het Olympisch Stadion getuige zijn van dit spectaculaire evenement, waaraan wordt deelgenomen door Nederlandse, Westduitse, Amerikaan se en Turkse muziekkorpsen, totaal 550 man. Landbouwschuur afgebrand. In de Stooppolder te Strijen is een landbouw schuur van de n.v. Dordtse Landbouw onderneming in de as gelegd. Er gingen onder meer 20.000 aardappelkistjes met een waarde van 2,— per stuk en enkele landbouwmachines verloren. De totale schade wordt geschat op meer dan 100.000,—. Eendenbord- Delft heeft een nieuw „verkeersbord" dat het verkeer waar schuwt voor overstekende eenden. Het is geen officieel verkeersbord, maar het wordt op een aantal punten geplaatst om de levens van de overstekende eenden te beveiligen en de verkeersveiligheid te dienen. Steeds drukker. Het verkeer op de luchthaven Rotterdam is opnieuw toegeno men, ook dankzij de uitbreiding van het aantal verbindingen. In mei reisden 18.177 passagiers via „Zestienhoven", tegenover 15.002 in mei 1960. Voor de heliport waren de cijfers respectievelijk 526 en 465. Het goederenverkeer liep iets terug, hetgeen een gevolg is van een zekere slapte in het charter-transport. De concurrentie in deze sector is nu zeer scherp geworden. De cij fers voor mei 1961 en mei 1960 zijn 596.519 kg en 639.843 kg. Boerderij in vlammen. De boerderij van de heer K. Missink aan de Schobber- weg in Ernst (gem. Epe) is door brand ver woest. De brandweren van Vaassen en Epe stonden machteloos tegenover de vuurzee. Tien varkens, achttien biggen en een aantal kippen kwamen in de vlammen om. Zuiderzeewerken. Tot opvolger van ir. F. J. B. G. Geers, die afscheid neemt als hoofd van de Dienst der Zuiderzeewerken, is benoemd ir. F. L. van der Bom, hoofd ingenieur-directeur bij deze dienst. Lelietentoonstelling. In Akersloot zal van 14 tot en met 17 juli een tentoonstel ling van bloeiende lelies worden gehou den. De vereniging voor Leliecultuur te Akersloot heeft enige maanden geleden het initiatief tot deze expositie genomen. Onder de Nederlandse bollenkwekers blijkt voor deze unieke expositie, de eerste van deze aard in Nederland, grote belang stelling. Vondst uit de oudheid. Op de grens tussen de gemeenten Luyksgestel en Berg- eyk (N.B.) zijn bij opgravingen stenen werktuigen gevonden, die doen vermoe den dat in dit gebied tussen 5000 en 4000 jaar voor Christus reeds mensen hebben gewoond. Advertentie GROTE HOUISÏRAAT 181 alle merken dus 7} ruime keuze - HAARLEM lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinillllllll Het KNMI deelt mee: In het hogedrukgebied, dat Centraal- Europa omvat, worden de temperaturen van dag tot dag hoger tengevolge van de felle zonnestraling. In ons land is het tem- peratuurniveau van eind vorige week weer bereikt. Het belangrijke Europese hogedrukgebied zal zich ook morgen op ongeveer dezelfde plaats handhaven en aangezien er geen storingen in de directe omgeving zijn, zal het morgen warm tot zeer warm worden, waarbij plaatselijk het kwik tot 30 graden of meer kan oplopen. Uiteraard zal aan de kust de zeewind enige verkoeling brengen. Het ziet er naar uit dat de warmtegolf het komende weekeinde zal aanhouden. WERKRAPPORTEN Maximum-temper* turen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste M uur. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg onbewolkt onbewolkt onbewolkt half bew. onbewolkt zwaar bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt geheel bew. onbewolkt onbewolkt half bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt onweer Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome \jaccio Madrid Mallorca Lissabon Zaterdag 1 juli Zon op 4.24 uur, onder 21.03 uur. Maan op 23.05 uur, onder 8.06 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 30 juni Hoog water 4.40 en 17.11 uur. Laag water 0.23 en 12.46 uur. Zaterdag 1 juli Hoog water 5.27 en 17.57 uur. Laag water 1.10 en 13.36 uur. Het hoog en laas water fr 7 10 tof 15 ml nu ren ZO 21 0 ozo 24 0 ozo 23 0 ozo 24 0 ozo 24 0 O 24 0 ozo 25 0 ozo 24 0 nw 21 0 no 22 0 windst. 25 0,2 wnw 20 0 z 23 0 windst. 27 0 o 24 0 zo 24 0 ono 27 0 0 30 0) windst. 29 0 nnw 27 0 nw 25 0 no 25 0 windst. 22 0 windst. 24 0 windst. 25 0 w 26 0 nnw 23 0 windst. 27 0 ono 32 0 ono 29 0 nnw 32 0 0 29 0) wnw 28 10

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2