Trekken de Duitsers lering uit het proces tegen Eichmann? Oppervlakkig gezien zou men „ja" zeggen, maar, De Gaulle wil Algerijnse kwestie nu afwikkelen Groen Co Wereldnieuws^ r Van dag tot dag T«^|rShSlsNaz?aS«™ tast Tweevoudige terreur in Angola Volgende week het overleg hervatten en al op 12 juli de slotsom trekken Ex-SS-officier tot 9 jaar veroordeeld TSJOMBE DISTANTIEERT ZICH VERDER VAN LEOPOLDSTAD 0p de f <~PraatótoeL Pluim Voor Onthutsend H onderdduizend mensen naar Kongo gevlucht Internationaal onderzoek naar guerrilla in Vietnam Langzaamaan-aci;ie op de Londense luchthaven Apathisch Slapen op harde bank en een periodieke vastendag Onverbeterlijk Èlias UNO-commissie toegelaten in Beetsjoeanaland Centrale Verwarming Oliestook - installaties De prachtige zomer, die naar wij hopen langer zal blijken te zijn dan de traditio nele pessimisten iedere dag voorspellen, no digt niet tot diepzinnige analyses van de binnen- en buitenlands politieke complica ties, waarmee de bruinende krantenlezer zijn voorpagina dagelijks gevuld vindt. De kwestie-Berlijn, de kinderbijslag, de trein- vertragingen, de Kongolese, Angolese en andere overzeese narigheden verliezen min of meer hun reliëf wanneer men ze bekijkt tegen de achtergrond van een puur blauwe hemel en een gladde zee met de rug op het warme strandzand en de kinderen in het veilige kleine zeetje vlak bij. Veilig dat woord duikt nergens op in de genoemde nieuwsonderwerpen. De sfeer van onveiligheid daarentegen spreekt er des te sterker uit. Met name de kwestie- Berlijn waarvan wij gisteren de ern stige mogelijkheden onder ogen zagen wordt omgeven door een dreiging, die ze ker niet alleen maar uit suggesties be staat. Een reëel gevaar van wereldomvang rommelt hier onder de oppervlakte van een stad, die als een gevangene aan alle lede maten gebonden zit en waaraan met ver betenheid wordt getrokken. Doch één punt in deze aangelegenheid en andere politieke gevaarskwesties minder reikwijdte mag zeker niet over het hoofd worden gezien en een nadruk op dat punt lijkt ons niet overbodig: men diene er zich rekenschap van te geven 1 mron Dn wq a inl i ilr nok I men dat de documentaire Eichmannfilm „gedeeltelijk vervalst" was, omdat de zaak „heus niet zo dom was geweest als zij in de film werd voorgesteld. Onthutsend ook was het verloop van een (Van onze correspondent) BONN. Het proces tegen de vroe gere S.S.-Obersturmbannführer Adolf Eichmann is een gewetenszaak. Als het ooit mogelijk is het geweten van een volk te mobiliseren dan zouden wel de getuigenissen en het requisitoir voor de openbare discussie in de bezadigde stad rechtbank te Jeruzalem dat bewerkstel ligd moeten hebben. Minutieus immers is de hele duivelse vernietigingsmachine rie van het derde rijk de revue gepas seerd en men kan het individu Eicbmann nog zulk een belangrijke schakel in het geheel achten, zeker is toch wel dat voor de rechtbank in Jeruzalem het Duitse volk mede voor de rechters staat. De zaak staat dan ook in het centrum van de belangstelling van de West-Duit ser. De kranten doen er alles aan de be richtgeving over het proces zo uitvoerig en objectief mogelijk te houden en de commentaren die men in de grote bladen lezen kan liegen er niet om: zij veroorde len in alle strengheid elk facet van het misdadige verleden uit de Hitlertijd en zij nemen overduidelijk stelling tegen lieden, die liever wegkijken van het verleden en die zeggen dat het nu maar eens uit moet zijn met het zeuren over nazimisdaden. De grote pers in de Bondsrepubliek Bremen over het Eichmann-proces. Bij die gelegenheid kon men de opmerkingen ho ren dat het antisemitisme toch wel ge rechtvaardigd moest zijn, omdat het een verschijnsel is dat in de hele wereld voor komst. Verder verklaarde een deelnemer aan de discussie dat men de naam Eich mann niet meer kon horen, „Elk volk heeft zijn zwarte schapen", zo luidde zijn argument voor deze overge voeligheid. Ook bleef de fraaie theorie niet achterwege dat Duitsland genoeg geboet heeft voor de zonden van het verleden met het verliezen van de oorlog Natuurlijk hebben al diegenene wie de zaak van een rechtvaardige democratische samenleving lief is, onmiddellijk hun ver ontwaardiging over het gebeurde uitge sproken. Maar dat zegt weinig. Het is wel zeker dat genoemde denkbeelden in brede kring leven en waarschijnlijk ook vat zouden kunnen krijgen op die grootste groep in de Westduitse samenleving die door politieke apathie wordt gekenmerkt. Wij willen niet beweren dat er in West- Duitsland nog niets veranderd is, zoals sommige pessimisten vaak zeggen. Maar evenmin willen wij de stelling onderschrij ven dat het nazistische verleden door de hele bevolking wordt verworpen. De gru welen en de massamoorden, zoals die in de Jeruzalemse rechtzaal naar voren zijn gekomen, vinden vrijwel geen bijval meer. Maar wij zouden de mensen niet de kost willen geven, die in de uitroeiing van de Joden alleen maar een „overdrijven van juiste principes" zien. Een algemene afkeer van dictatoriale vormen is er zeker nog niet. Daarvoor is het aantal echte democraten te klein en het aantal apathische burgers te groot. Het proces-Eichmann is een toetssteen, die ze ker bij kan dragen tot een grotere politie ke bewustwording van de Westduitse be volking en tot een verwerking van het ver leden, waarin bijna niemand, die ouder dan veertig jaar is, vrijuit gaat. Of Adolf Eichmann, na alle ellende die hij mede heeft veroorzaakt, tenslotte nog deze onbe doelde heilzame werking op zijn volk zal uitoefenen, is voor ons echter een open vraag. Adolf Eichmann tussen twee Israëli sche parketwachters in zijn glazen box in de rechtszaal te Jeruzalem. dat in elke internationale tegenstelling van heeft met zijn reportages en artikelen over formaat een niet „n„el,„grifte de.ia angst- het ^s-E.ehmann exploitatie verwerkt is. Speculatie op de simisten verwachtten en ook beter, hij angst, die in de ethisch gerichte contacten heeft het ronduit verklaard, dan Israels mensen onderling in beschaafde openbare aanklager voor mogelijk tussen had doch op het internationale forum blijkbaar ^est(juitse kring hoog opgelaaid. Zij gaat als een geoorloofd middel wordt be- zejfs zo ver dat velen naar de pen grij- crhouwd Pen om kranten, de Israëlische aanklager c. 1 an«t nm mas- of Eichmanns raadsman, dr. Servatius, te Speculatie op massale angst, om m schrijven welk een schaamte men voelt sa's gewilliger te doen plaatsnemen in de b-lezen over de georganiseerde gru- gelederen van het „thuisfront" achter de leuzen en principes der leiders. Helaas ont komt „de vrije wereld" niet aan deze me thode, die in de eerste plaats in de dic taturen wordt toegepast. Het antwoord van vrije mensen op dreigementen van samen spannende blokstaten kan niet altijd vrij moedig gevarieerd en nuchter zijn, doch welen, die in de naam van het Duitse volk bedreven zijn. Bijna alle brieven die over Eichmann in Jeruzalem werden ontvangen hadden de ze strekking. Slechts enkelen hadden de euvele moed antisemitische gevoelens tot uiting te brengen. Hetzelfde ziet men in Westduitse kranten die brieven van lezers publiceren. Het overgrote deel bestaat in uitingen van schaamte, soms ook van ver wordt noodgedwongen dikwijls gegeven in bazing dat dit alles mogelijk is geweest. een eenvormig antwoord zon- I Vooral jongeren schrijven vaak dat zij met gelijke trant: der differentiatie, opgebouwd door sugges ties rondom ware beginselen, opgebouwd ook door angstsuggesties. Wie zich dat realiseert, voelt wellicht een deel van die angst verdwijnen in de over tuiging dat „staalharde" woorden, „ultima- kunnen begrijpen dat hun ouders^ verwan ten, kennissen en oudere collega's in een staat hebben geleefd en zelfs hun leven hebben veil gehad voor een staat, die tot 1 dergelijke dingen in staat was. Natuurlijk komt ook het „Wir haben es nicht ge- wusst" in deze brieven voor, maar daar staat tegenover dat er velen zijn die zeg- LONDEN (UPI) Volgens de Londense Daily Mail zjjn er bewijzen dat het Portu gese leger in Angola napalmbommen tegen de inheemse bevolking gebruikt. De cor respondent van het blad berichtte uit Moerbeke in Beneden-Kongo van Ango lese vluchtelingen vernomen te hebben dat er op hun dorpen bommen zijn geworpen die vol benzine moeten zijn geweest en het dorp en de grond in vuur en vlam zetten". De honderdduizend Angolezen in Kongo zijn overigens niet alleen voor de aanval len der Portugese troepen gevlucht, maar ook voor de barbaarsheid der rebellen als zij weigerden samen te werken. Bulldozer De Portugezen zouden zich schuldig ge maakt hebben aan willekeurige arresta ties, schiet- en steekpartijen (met bajo netten) en bombardementen. Een Angolese vluchteling vertelde dat de Portugezen in een dorp mensen in brand hadden gestoken en deze vervolgens in de rivier geworpen. Anderen verklaarden dat in Mavoio Afrikanen gedwongen werden hun eigen graf te delven en er vervolgens in te gaan staan, waarna zij met een bull dozer werden doodgereden. De meeste vluchtelingen in Kongo leven van een beetje rijst en gedroogde vis. Sommigen zijn stervende, vele anderen staan op de rand van uitputting en al gehele verzwakking", aldus de Daily Mail. Nuttig en nutteloos Wanneer u iets van mijn wijsheid be grijpt dat wil dus zeggen: wanneer u langzaam doch zeker op weg bent om even wijs te worden als ik zult u lang zamerhand wel gaan begrijpen dat, wat de goegemeente en de verveldende man nen die zij als haar leiders beschouwt, nuttig noemen, nuttelozer is dan wat zij nutteloos noemen. Twee van mijn recente uitvindingen bij voorbeeld mogen nutteloos lijken, zij zijn nuttiger dan menige uitvinding die nuttig lijkt. Zo heb ik octrooi aangevraagd op schoenveters, die zo dun en glad zijn, dat zij iedere avond vóór het naar bed gaan met één handgreep uit uw schoenen ver wijderd kunnen worden, een nieuwigheid die in haar onnoodzakelijkheid in ieder geval perfect is en die wat dat be treft een goede concurrent vindt in een tweede door mij gepatenteerde uitvinding: de tweezijdig waterdichte herenhoed, die ondersteboven op het hoofd kan worden gedragen voor het geval men regenwater ivil opvangen. Ik hoop u binnenkort door mijn pers dienst mededelingen te kunnen laten doen over enige objecten waar ik nog mee doende ben: de herendas die, als u haar in uw bord laat hangen, zoveel soep ab sorbeert dat u thuis gekomen, maar even behoeft te wringen om er nog een vol bord uit te halen; de paraplu die tevens als vlindernet dienst kan doen en de lek kende bloemenvaas waarvoor ik nog geen toepassing heb kunnen vinden, doch die als ik die niet vind nóg nuttelozer zal blijken te zijn dan de hele rest van SAIGON (REUTER) De internationa le controlecommissie, die in 1954 werd op gericht om toezicht te houden op het be stand in de Indochinese oorlog, heeft be sloten een onderzoek in te stellen naar beweerde ondermijnende Noordvietname- se activiteit in Zuid-Vietnam, zo wordt uit kringen van de commissie, die uit verte genwoordigers van Polen, India en Fana- da bestaat, vernomen. Bolgens een te Saigon verschijnend blad zijn maandag twee commandanten van communistische guerilla-eenheden en der tien guerillastrijders door regeringsstrijd krachten gedood. LONDEN (Reuter) Drieduizend man personeel van het vliegveld London Air- port zijn een „langzaam-aan-actie" begon nen uit sympathie met de 290 elektriciens van de Britse luchtvaartmaatschappij BOAC, die sinds maandag in staking zijn. De elektriciens staken uit protest tegen het ontslag van negen collega's, die niet mee wensten te werken aan een reorgani satie. Enkele vluchten naar Londen moes ten donderdag worden geannuleerd. Vol gens een woordvoerder van de stakers wordt een stiptheidsactie gehouden. tieve" verklaringen, dreigementen met het gen dat iedereen, die zijn ogen niet me opzet gesloten hield in het Derde Rijk ergste wat de wereld verwachten kan, in veel gevallen gericht zijn op een zo groot mogelijke prestige-mdruk en niet koelbloe dig en nuchter op de consequenties van hun inhoud. Het is zaak, zich aan die angst psychose zoveel mogelijk te onttrekken door het nuchtere, gezonde verstand het liatste woord te laten. De grootste ram pen zijn aan de wereld overkomen door het in beweging komen van zinneloze mach ten, die in een psychose waren geraakt of gebracht. Snorkende exclamaties zijn zelden volledig waargemaakt. Wat wél al tijd waargemaakt is, is het streven daarheen. En wanneer men in deze hitte koeltjes overweegt welk belang gelegen is voor wie ook in een verniet! ging van alles wal men in oost en west en noord en zuid heeft opgebouwd, zal men wellicht wat méér van een vrije strand- moest weten wat er gebeurde, moest we ten dat Joden werden gedeporteerd naar een bestemming waarvan nooit iemand te rugkeerde, moest weten dat het de offi ciële politiek van de staat was het Joden dom en het Joodse „ras" in Europa ";t te roeien. Als men op al deze stemmen afgaat krijgt men echter wel een veel te positie ve indruk van de Westduitse reactie op het proces-Eichmann. De schaamte en de rden alleen door eer minderheid gevoeld, dat blijkt overduide- het eigenbelang of lijk uit privé-uitlatingen en ook uit de ana lyse die gravin Doenhoff in het weekblad Die Zeit van het leven in de Bondsrepu bliek heeft gegeven. Zij beweerde daarin, en van alle kanten heeft zij bijval gekre gen, dat de Westduitse burger aan poli tieke apathie lijdt, tevreden is met zijn welvaart, maar zich verder voor niets in teresseert, zeker niet voor het verwerken (Van onze correspondent) - PARIJS Niet alleen ten aanzien van verontwaardiging worden alleen door een aar ook van Algerije krijgt men a Hst hinkt overduide- oerlijn, maar uun van u dag kunnen genieten en met wat minder Van een misdadig verleden ^en vrees de krant inkijken, als men vermoeid en gebronsd thuiskomt. de laatste dagen steeds sterker de indruk dat het hoogtepunt van de crisis met ras se schreden nadert. Tussen beide proble men zou trouwens wel eens een verband van oorzaak en gevolg kunnen bestaan in die zin, dat het Franse staatshoofd, gene raal De Gaulle, zoals gisteren in een zij ner redevoeringen in Lotharingen opnieuw tot uiting kwam, met grote ongerustheid wordt vervuld over de Russische bedoelin gen in Berlijn. In verband daarmee zou hij Frankrijks militaire inspanningen in plaats van op Algerije in de eerste plaats op Europa willen richten. Diezelfde zorgen en overwegingen zouden ook ten grondslag Advertentie voor het verdedigen van een juist verwor ven democratie Het grootste deel van West-Duitslands bevolking zegt ongetwijfeld over de ont- zal^aRernaar we^waa^zij'^fouten^o'rd^n I a®^^^n^^p®a^klr'j^k^^aak^ngton ïg^l^a^'wy^èbbe^he^'jareri' lang'moe!- Lou hebben meegedeeld dat binnenkort lijk gehad, laten we nu genieten v® de |viXeel7^kun hirgeringeeabSbLrren. Die vliegtuigen moesten twee jaren zoekers bij de documentaire film van Lei- geleden hun standplaats naar Engelan ser: „Eichmann und das Dritte Reich", overbrengen nadat de Ai film die geheel is samengesteld uit ring geweigerd had _De_ Gaulle^ «senj^ een authentieke opnamen van Eichmann in zijn glazen kooi in de rechtzaal in Jeru zalem. De film is kundig en met sympa thieke objectiviteit samengesteld, ook al voelt men als een bezwaar dat Eichmann te willigen inzake Franse medezeggenschap over het eventuele gebruik van kernwa pens in Europa. Er worden intussen ook nog wel andere te zeer als de grote massamoordenaar I redenen genoemd die de haast kunnen ver wordt voorgesteld, die de opdrachten uit- klaren waarmee De Gaulle nu naar het voerde van andere gewetenloze moorde- einde van het Algerijnse drama streelt, naars terwijl het Duitse volk op de ach- Overplaatsing van een groot deel van het tergrond blijft. Zo is niet alleen het ge- Franse leger naar Europa zou hiji als het ringe aantal bezoekers, maar ook de film enige, of althans doelmatigste, middel be- zelf kenmerkend voor de houding van het schouwen om zich te bevrijden van de po- grootste deel van de bevolking van de litieke druk die de hoge militairen nog ai- 1 bondsrepubliek. tijd op hem uitoefenen. Doch of de oor- zaken nu in de binnenlandse of in de bui tenlandse politiek moeten worden gezocht in elk geval is het duidelijk dat Frankrijk het Algerijnse probleem op de snelst mo gelijke wijze wil oplossen. Hoogstwaar van militaire aard meespreken. Met het oog op de gespannen internationale situa tie is De Gaulle nog sterker dan voorheen geporteerd voor een eigen Frans kernwa pen, en de militaire deskundigen moeten hem hebben uiteengezet dat de Sahara voor Frankrijk als proefveld onmisbaar is. Tegen deling Intussen is gisteren ook bij de Algerijn se debatten in de Franse Kamer opnieuw gebleken dat alle partijen van uiterst links tot uiterst rechts elkander ontmoeten in een eensgezinde afwijzing van een verde ling van Algerije. De ultra-rechtse rooms katholiek Georges Bidault voorspelde gis teren dat zo'n oplossing een nieuwe hon derdjarige oorlog zou inluiden en èen an dere oud-premier, de socialist Guy Mollet, sprak in verband met deze zelfde politiek van een kwalijk uitvloeisel van rassen discriminatie. In elk geval zou Frankrijk met de even tuele deling van Algerije een beslissing ne men die De Gaulle zelf nog niet zo lang geleden als een catastrofe heeft omschre ven. Dat het Franse staatshoofd deze op lossing nu als minste kwaad toch ernstig zou overwegen wordt daarom door de meeste waarnemers voorlopig nog maar liever betwijfeld. De gaullistische afgevaardigde Ville- dieu, die verklaarde dat het debat niet moest worden uitgelegd, als het goedkeu ren van een politiek die tot een opgeven van Algerije zou leiden, werd hierop prompt uit de gaullistische fractie van de Nationale Vergadering gezet. De Gaulle zelf, die op zijn reis door de provincie Lotharingen in Bar-le-Duc een rede hield, zei daarin onder meer dat de WELS (Reuter) Ex-SS-officier dr. Egon Schoenpflug, die beschuldigd is van moord op gevangenen in 1941 in het des- Er is ook nog de groep onverbeterlijken, die altijd aanzienlijk groter is dan uit del pers blijkt. Men moet niet vergeten dat scjjjjnlijk zal de conferentie met de Alge tienduizenden S.S.-ers vrij rond lopen en ri-jnen voigende week worden hervat, waar helemaal niet genezen zijn van hun zoge- na De Qaulle, bij een nieuwe toespraak I naamde „denkbeelden" over rassenzuiver- vQOr radio en teievisie op 12 juli aanstaan- heid, de roeping van het Duitse volk en de dg dg si0tsom uit het nieuwe beraad al strijd-tegen-het-boisjewisme-op-hun-ma- zo^ willen trekken. Mochten de Algerijnen En behalve deze S.S.-ers zijn er de tydens die ongeveer tien dagen hebben vol hard in hun afwijzende houding, dan zou De Gaulle zijn beslissing wereldkundig wil len maken dat Algerije in twee delen zal worden gesplitst. Sahara onmisbaar De vooruitzichten voor een vlot verloop van de tweede ronde der Frans-Algerijnse conferentie zijn overigens niet bijzonder nier. honderdduizenden die in de oorlog hebben gevochten voor een zaak, die zij ondanks alle onthullingen weigeren als een slechte Zcicik tfi zien. Dat blijkt elke week weer uit een blad als de „Soldatenzeitung", waarin zinnen voorkomen als: „Ook al zouden de docu menten, die in het proces-Eichmann wor den voorgelegd, authentiek zijnIn ^0d°srdooPr Duitse troepen bezette gebieden 3'Animistische kragen leeft S51'partijen' in Polen en Rusland, is in het Oostenrijkse een grote belangstelling voor het knjgs-op wijst dat een der beide Parnjen stadie Wels tot negen jaar gevangenisstraf verleden van het Derde Rijk, maar dan veroordeeld. De rechtbank bepaalde voorts njet in die zin dat men berouwt wat toen dat Schoenpflug in de gevangenis op een harde bank moet slapen en eens in de drie maanden een dag moet vasten. Volgens de rechtbank was Schoenpflug wreed opge treden en had hij niet „onder een onweer staanbare dwang" van bovenaf gestaan. aan agressie en massamoord bedreven is, maar als' een verleden, vol van eervolle wapenfeiten, die het dragen van ijzeren kruizen en andere onderscheidingstekenen ten volle rechtvaardigen. Uit dergelijke monden hoorden wij ook de opmerking ko- soepeler standpunt zou hebben ingenomen Integendeel lijken met name de Fransen minder dan ooit van zins de Sahara een der voornaamste struikelblokken voor een overeenkomst als Algerijns grond gebied te erkennen. Ook in die weigering zou trouwens van Franse zijde nog een andere overweging Voor mij staat het als een paal boven water dat de mensheid in ieder geval meer nut zal hebben van die vaas dan van welke ingenieus samengestelde bom ook en dat zij meer plezier zal beleven van die regenhoed dan van welk type duik boot ook. U ziet dus, naar ik hopen mag, nu wel heel duidelijk dat het zogenaamd nuttige in vele gevallen nuttelozer is dan het zo genaamd nutteloze. Hetzelfde geldt in ruime mate voor de mens zelf. Er zijn „nutteloze" dromers, bedelaars en zwervers, die oneindig vee/ minder on heil hebben gezaaid, dan zogenaamde nut tige staatsburgers, die zeeën van tranen hebben verwekt. Alle oude spinnewiel vrouwtjes tezamen hebben minder ver driet veroorzaakt dan menige hoogvereer de enkeling. Het is nog maar helemaal de vraag of het genie van Einstein tot het geluk van de mensheid méér heeft bijge dragen dan het nutteloze vogeltjesbrein van de eerste de beste landloper. Daarom moet u niet zo min denken over schoenveters. De motor, het vliegtuig, de radio, heb ben oneindig veel meer onheil aangericht. Zonder de motor geen moderne oorlogvoe ring; zonder het vliegtuig geen bom op uw hoofd; zonder radio geen dictatoren. En zonder die veters? En die hoed? Even veel als mét. Wilt u dit nu eens goed dóórdenken? oorlog in Algerije nu praktisch afgelopen is. Hij drong aan op het beëindigen van het terrorisme, zodat de Europese en mo hammedaanse gemeenschappen in vrede met elkaar zouden kunnen leven. ALGIERS (AFP) In Algerije hebben donderdag, weer verschillende aanslagen plaats gehad, nadat woensdag bij een bomaanslag tijdens een filmvoorstelling voor kinderen in een dorpje nabij de stad Guelma vijf kinderen waren gedood. Vijf tien anderen werden gewond. In Algiers ontplofte een handgranaat, waardoor een zestienjarige mohammedaanse jongen werd gedood. In Mascara werd een zestienjarige Euro pese jongen door een terrotist met mes steken gewond. De dader ontkwam. De toestand van het slachtoffer is ernstig. In Oran ontploften vanavond twee bom men en in Constantine een. De gevolgen bleven beperkt tot materiële schade. In Philippeville werd bijtijds een bom ont dekt onder de auto van een brigadier van politie. ORAN (UPI) Een Frans eskader, be staande uit 72 van de allernieuwste my- tere straaljagers zal uit Algerije worden teruggetrokken. Het eskader zal volgens welingelichte kringen in het midden van juli terugkeren. ACCRA (UPI) De Britse regering heeft aan een UNO-commissie, die een on derzoek zou instellen in 't door Zuid-Afri- ka beheerde Zuidwest-Afrika, toestemming verleend voor een inspectiereis door het protectoraat Beetsjoeanaland. De leden van de commissie zijn in de Ghanese hoofd stad Accra opgehouden door de weigering van Zuid-Afrika om hen tot Zuidwest- Afrika toe te laten Men beschouwt in Accra de beslissing van de Britse regering als een slag voor de Zuidafrikaanse regering, omdat deze nimmer verwacht had, dat de commissie in Beetsjoeanaland zou worden toegelaten. De commissie hoopt op 7 juli in Beet sjoeanaland aan te komen. Groot-Brittan- nië heeft alle mogelijke assistentie toege zegd. Advertentie BLOEMENDAAL TELEFOON 54855 ELISABETHSTAD (Reuter) - President Tsjombe van Katanga heeft donderdag op een persconferentie in Elisabethstad ver klaard, dat de UNO Kongo kennelijk goe de diensten heeft bewezen, maar dat hij het nut van de Volkenorganisatie voor Ka- tanga niet inziet. Zonder de troepen van de UNO zou er nauwelijks sprake zijn ge weest van een regering in Leopoldstad, zo zei hij. De president legde er verder de nadruk op dat hij met het centrale bewind alleen maar een economische overeenkomst heeft gesloten. Hij ontkende in dit verband dat hij bereid zou zijn de Katangese munt op te laten gaan in die van de rest van Kon go. Tsjombe sprak herhaaldelijk kleinerend over de centrale regering. De enige sterke man in Leopoldstad is volgens hem gene raal Moboetoe, die niets zou moeten heb ben van de regering lleo en al een verzoek om ontslag zou hebben ingediend. Presi dent Kasavoeboe had dit echter niet wil len aanvaarden. Tsjombe liet voorts duide lijk doorschemeren dat het Kongolese par lement pas bijeengeroepen kan worden als er eerst een topconferentie van de Kongo lese leiders is gehouden. Tsjombe ging vandaag een maand met vakantie. Drie ministers zullen tijdens zijn afwezigheid Katanga besturen. Waarschuwing WASHINGTON (UPI) De Amerikaan se regering heeft donderdag bij monde van de woordvoerder van het State Depart ment, Lincoln White, president Moise Tsjombe van Katanga gewaarschuwd te gen het niet nakomen van zijn overeen komst met de centrale Kongolese regering White zei dat de Amerikaanse regering elke aanwijzing var een verzoening tussen de verschillende politieke groeperingen in Kongo zou toejuichen. Hold-upi. Op de lijn Rangoon-Prome, on geveer 160 km ten noorden van Ran goon, is een personentrein door rebellen aangevallen. De locomotief werd opge blazen en de trein werd onder automa tisch vuur genomen. De rebellen werden na een gevecht van drie kwartier ver dreven door de politie die de trein escorteerde. De machinist kwam om het leven en 41 passagiers raakten gewond. Er is in Noord-Birma een rebellenbewe ging die al eerder heeft getracht een autonome staat op te richten. Vrijwilligers. Het Indonesische leger heeft een oproep gericht aan vrouwelijke vrij willigers uitgegeven waarin hun verzocht wordt een vrouwelijk hulpkorps op te richten. Begin september zal met de training van deze nieuwe militaire afde ling op West-Java begonnen worden. Bijgelegd. Frankrijk en Tunisië hebben hun diplomatieke vete bijgelegd en be sloten opnieuw normale diplomatieke be trekkingen aan te knopen op ambassa deursniveau. Binnenkort zullen diploma tieke vertegenwoordigers worden aange wezen. Het geschil ontstond vijftien maanden geleden in Tunis, toen arbei ders zonder meer een muur van de Franse ambassade neerhaalden ten be hoeve van een nieuwe weg. Bondsweer. De wedde en soldij voor de leden van de Westduitse strijdkrachten zullen met gemiddeld vijftien percent worden verhoogd. De socialistische oppo sitie, die steeds tegen de oprichting van het nieuwe leger is geweest, had geëist dat de leden der strijdkrachten een loonsverhoging van 25 percent zouden krijgen. Dit voorstel werd door de chris ten-democraten afgestemd. Op heterdaad. Jakov Sjaret, de eerste-se- cretaris van de Israëlische ambassade in Moskou heeft van het Russische mi nisterie van Buitenlandse Zaken op dracht gekregen het land te verlaten Hij is op heterdaad betrapt bij het be drijven van spionage, aldus het Russi sche persbureau Tass. De Israëliër had contacten gelegd en agenten aangesteld. Hij was betrapt toen hij geheime docu menten trachtte te verkrijgen. Modern. Australië zal twee moderne tor- pedobootjagers met afvuurinrichtingen voor geleide projectielen van de Verenig de Staten kopen. De eerste zou aan het einde van 1965 worden geleverd, de tweede een jaar later. Razzia. In Johannesburg en omgeving is donderdagavond een grootscheepse raz zia gehouden op verboden wapens. Na'ar vernomen wordt zijn honderden mensen, blank en niet blank, aangehouden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3