Tweede torenflat in Beverwijk met stadhuis enz. en 143 woningen IN DE VISHALEN OP ZEE Reeds premie verkregen voor bouw van 99 woningen AldeBoer Bemanning drijfnetschepen hoeft niet te lossen 380 «êSIÜ koelkasten verbouwings uitverkoop Vishalvoetballers zijn weer kampioen Kosten ruim drie miljoen IJmondverenigingen vandaag en morgen Duitse liefde verstoord op Bakkumer strand Aardbeien-oogst dreigt mislukking te worden Héb M&eót hve/iA ui ëufiopd VRIJDAG 30 JUNI 1961 7 DERTIEN VERDIEPINGEN HOOG Zaterdag 1 juli Gereform. Evangelisatie koor bekroond ;v* lf." CONSTANT - verlovingsringen :RF FLEURIG! IRF KLEURIG ËRF KEURIG 10 m KE STREEK STRAK VOOR REFORM VNR-artikelen COR v. d. MEER JAN v. d. VLUGT Schip zonder schroef Kerkelijk nieuws Advertentie In gemeentelijke kringen te Beverwijk heerst sinds gisteren grote blijheid over het feit, dat de premie voor de bouw van negenennegentig woningen is toegekend in het plan tot de bouw van een tweede torenflat in die stad, waarin dan tevens de meeste gemeentelijke diensten (zoals openbare werken en de diensten in het te kleine stadhuis Scheybeeck) worden ondergebracht. Het toekennen van de premie be tekent een vergrote kans op de verlening van het bouw volume. Is die verkregen, dan zal in Beverwijk ten spoedigste worden begonnen met de bouw van een tweede torenflat, die dertien verdiepingen zal tellen. De plannen daartoe waren reeds tamelijk lang geleden gesmeed. De toekenning van de premie voor 99 woningen in het hoogbouwplan is te danken aan het feit, dat er een extra toewijzing voor de woningbouw in IJmond heeft plaats gehad van vierhonderd woningen. De maquette laat zien hoe de torenflat er in de toekomst zal uitzien. Het plan omvat 143 woningen en ge meentelijke kantoorruimte. begint onze fantastische Doet uw voordeel. BREESTRAAT 17 BEVERWIJK Aanvoer van donderdag De totale aanvoer van vis was donderdag 3766 kisten, waarvan 1176 tong en tarbot, 11 tongschar en schartong, 607 schol, 6 schar, 18 bot, 1165 haring, 300 makreel, 681 schelvis ,193 wijting, 233 kabeljauw en gul, 25 poon, 37 diversen. Prijzen van donderdag Per kilo: grote tong 4,60-4,10, grootmid del tong 4,10-3,40, kleinmiddel tong 4-3,20, kleine tong I 3,20-2,60, kleine tong II 1,60- 1,24, tarbot I 3-2,60, zalm 8,50-7. Per 50 kilo: grote griet 70, kleine griet 46, kleine tongschar 61-54, grote schol 50- 45, grootmiddel schol 44-43, kleinmiddel schol 49-34, kleine schol I 52-36, kleine schol II 42-8, schar 25, bot 8, verse haring 27-11, makreel 22,40-10, grote schelvis 16, grootmiddel schelvis 41-20, kleinmiddel schelvis 40-28, kleine schelvis I 38-20, kleine schelvis II 18-10, wijting 16-8, grote gul 42-30, middel gul 35-16, kleine gul 21-8, pieterman 76-74, muilen 110, kleine rode poon II 20-12. Per 125 kilo: grote kabeljauw 264-80. Besommingen van donderdag KW 144 6.850, KW 187 f 4.780, KW 174 f 8.860 ,KW 156 5.070, KW 70 3.750, KW 168 3.480, IJM 4 4.450, IJM 54 4.730, VL 142 9.680. Aanvoer van vrijdag Vier trawlers, drie loggers en 44 kotters zorgden vrijdag in IJmuiden voor een aanvoer van 2616 kisten, waarvan 150 schelvis, 130 wijting, 75 gul en kabeljauw t geneer mei meex I 425 haring, 950 kleine haring, 525 makreel, Snoeks sneden voortdurend ok uooi 91 r Hiuorcon 9nn ctnk-c De voetbalploeg van de vishal heeft gis- teravond opnieuw het kampioenschap van de bedrijfsvoetbalcompetitie behaald. De 15-1 zege tegen de Plastic Packers maak te, dat geen enkele concurrent meer in de buurt van VHC kan komen. Op het prachtige terrein van de Witte Paters aan de Wüste-laan voerden de vis- hal-mannen in de eerste helft een waar bombardement uit. De uitmuntende Plas tic-doelman belette alle pogingen van Hen Snoeks en Arie Rijke, en zo moest men lang wachten, voor het eerste doelpunt ont stond. Intussen was echter al gebleken, dat de vishal-defensie helemaal niet potdicht was want verschillende goede kansen ontston den er voor het doel van Van Woensel. Toen de Packers er echter niet van pro fiteerden konden de vishalmannen toch met een voorsprong gaan rusten, want Bob Tijms wist een kwartier voor de rust van dichtbij te scoren. Na de hervatting kon de Packers-defen- sie het in het geheel niet meer klaren. Zwemmer en door de verdedigingslinie en daaruit ont- stonden telkens weer kansen voor Tijms en topscorer Arie Rijke. Ook hier dus de kreet „Arie, Arie" en het resultaat bleef niet uit, want Rijke maakte snel na de hervatting een keurig doelpunt. Wat later werd het door B. Tijms 3-0 en I daarna was het weer Arie Rijke, die een mooie voorzet van Zwemmer keurig af rondde. De Packers scoorden daarna een tegenpunt, maar het laatste woord was toch weer aan de vishal. Rijke passeerde de keeper, waarna Henk Snoeks kon sco ren. In de eerste helft moest Nico Schaap wegens een blessure door Rijke jr. wor- I den vervangen. In een uitvoerige voordracht aan de ge meenteraad van Beverwijk gaat het colle ge in op de huidige huisvesting van ge meentelijke diensten en bedrijven, die se dert het einde van de oorlog en onder invloed van de snelle groei van Beverwijk, allerbedroevendst is. Het stadhuis van Beverwijk bijvoorbeeld is ondergebracht in huize Scheybeeck, een noodgebouw aan de Meidoornstraat, een noodgebouw aan de Hendrik Mandeweg en het oude raadhuis van Wijk aan Zee en Duin. Het bedrijf Openbare Werken is nog be- droevender. Men hokt in het vroegere stad huis van Beverwijk, aan de Breestraat en voorts zitten er mensen in een noodge bouw en het vroegere kantoor van het gas bedrijf aan de Wijkermeerweg. Dat er aan deze situatie tal van bezwa ren kleven is zonder meer duidelijk. Het gemeentebestuur gaat hierop uitvoerig in en stelt onder meer, dat de gespreide ligging van de takken van een dienst of een bedrijf uitermate hinderlijk en verwar rend voor het publiek is. Kortom: wanneer door gestadige uitbrei ding van de gemeente en bezetting van het ambtelijk apparaat eveneens groter wordt, is er geen mogelijkheid meer dit apparaat onder te brengen. Verdere decen tralisatie is niet meer mogelijk. Dit geldt zowel voor het gemeentebestuur, de secre tarie als voor Openbare werken. Het stichten van liefst één centraal ge bouw, waarin genoemde drie diensten en bedrijven kunnen worden ondergebracht, lijkt het college van Beverwijk de enige oplossing om uit de impasse te geraken. Aangezien het bouwen var» een nieuw stadhuis in vele gemeenten een probleem vormt, dat vele jaren van voorbereiding vergt en bovendien in het huidige tijds bestek de kans loopt te zullen afstuiten op het niet verkrijgen van de noodzakelijke rijksgoedkeuring, verheugt het 't gemeente bestuur van Beverwijk de raad te kunnen mededelen, dat het een goede mogelijk heid ziet een nieuw kantoorgebouw te ver wezenlijken. Het nieuwe kantoor- en woonflatgebouw is ontworpen door architect Harry Nefkens te Rotterdam. Het is gesitueerd aan de Plesmanweg in plar.-Meerestein. Het komt te liggen bij andere flatgebouwen (van ne gen verdiepingen) en een winkelgalerij. Er is voldoende parkeergelegenheid ont worpen. Het voortijden—van* trouwstoeten- tot voor de hoofdingang is mogelijk. De onderbouw van de torenflat bestaat uit twee woonlagen, waarvan de onderste be stemd is voor bergingen t.b.v. de bewo ners. De totale kosten worden geraamd op ruim drie miljoen gulden. De jaarlijkse kosten zullen naar schatting bijna 150.000 bedragen. Er valt een besparing te verwachten van 20.000.- op de huidige uitgaven aan boden, telefonis ten en telefoonkosten De raad wordt voorgesteld het gevraag de krediet te verlenen.. VRIJDAG 30 JUNI Gemeentebibliotheek, 1617.30 uur: Ex nsitie werkschuitclubs. Royal, Kennemerlaan, 2C uur: Afscheids cvond Volksmuziekschool. ZATERDAG 1 JULI Gemeentebibliotheek, 1417.30 uur: Ex positie werkschuitclubs. Meerweidenlaan, Velsen-Noord, 14 uur Teugdwielerronde Tunnel-Boys. Watervliet, 14 uu: School-atletiekwed trijden. BUREAUS PROVINCIALE GRIFFIE VOORTAAN OP ZATERDAG GESLOTEN De bureaus van de provinciale griffie van Noordholland, met inbegrip van het bureau paspoorten en het bureau rijbe wijzen, zullen met ingang van 1 juli op alle zaterdagen gesloten zijn. Advertentie ALLE MODELLEN LANGE NIEUWSTRAAT 413 TEL. 6321 In de camping Land uit Zee in Wie- ringerwerf is het bondsconcours van de kring Noordbolland van de Koninklijke Bond van Christelijke Zang- en Orato riumverenigingen in Nederland gehouden. Twee Duitse jonge geliefden, de 17-ja- I gr hebben veertien verenigingen aan deel rige Helmuth Ófferman en de 18-jarige genomen. Ruth Grünner, zijn op 20 juni van de De eerste prijzen zijn toegekend in ere- ouderlijke woning in Aken per brommer afdeling: aan Harpe Davids, Koog-Zaan- naar Engeland vertrokken. I dijk ,338 punten; in de afdeling uitmun- Hun reis is echter onverwachts in Bak- tendheid han „Haleluja", Andijk, 356 pun- kum tot een einde gekomen. De geliefden ten; in de eerste afdeling aan het Gerefor- wisten zelf niet hoe ze irt Engeland moes- I meerd Evangelisatiezangkoor, van Velsen ten komen, want ze haddén'braaf een zeerTerT Beverwijk. 346 punten, en hèT Christe- gering bedrag aan geld bij zich. lijk Mannenkoor uit Oosterend op Texel, Uiteraard werden de ouders van hun 336 punten. In de derde afdeling kreeg een reis onkundig gelaten en dezen waren dan eerste prijs „Prijs den Heer" uit Midden- ook zeer ongerust over het uitblijven van meer, 337 punten, hun kinderen. De politie kon zelfs met behulp van de televisie geen spoor van hen vinden, maar op het strand te Bakkum werd Ruth door een vriendin ontdekt. Deze telefoneerde vader Grünner die met de meeste spoed naar Castricum reed I waar de inmiddels ook gewaarschuwde politie het tweetal op het strand opzocht. Toen de politie kwam was de vader al ge arriveerd en deze gaf de beide jongelui juist een fikse aframmeling, nadat hij eerst door het onklaar maken van de brom- I fiets van de knaap verdere vluchtpogin- gen had verijdeld. De beide jongelui werden met de ouders I van het meisje meegenomen naar het groepsbureau vanwaar het meisje met haar ouders weer naar Duitsland kon te rugkeren. Over het lot van de knaap zal de Duitse consul beslissen. Advertentie In de drijfnetregeling zijn voor Katwijk zodanige wijzigingen met de redersvereni ging overeengekomen, dat de bemanning niet langer verplicht kan worden zelf te laden en te lossen. Dit deelt de Centrale van Zeevarenden ter Koopvaardij en Vis serij mee in zijn blad „Ons Bestek." Men schrijft verder, dat daarmee een einde is gekomen aan de dwaze situatie, dat de visserman, na somtijds een lange, maar in elk geval zware reis, zelf nog eens zijn schip moet gaan lossen en daar toe niet zelden urenlang aan boord werd gehouden omdat bepaalde, voor de wal gel dende, regelingen verhinderden, dat direct na de aankomst met de lossing kon wor den begonnen. Aan de redersvereniging werd door de CKV voorgesteld om het laden en lossen uit de Katwijkse conditie te schrappen. In het overleg dat hierover werd gevoerd bleek de bereidheid het voorstel van de CKV over te nemen wel aanwezig, in dien de werknemersorganisaties bereid zouden zijn om gelijktijdig een verkorting van de binnenligperiode van 60 tot 48 uren te aanvaarden, alsmede een zodanige verandering dat de opvarenden in plaats van tot 18 uur, tot 19 uur uit Katwijk zou den moeten vertrekken. Het bestuur van de CKV kreeg toen van zijn leden machtiging een tegenvoorstel in te dienen, dat het volgende inhield: afschaf fing van de verplichting voor de beman ning om zelf te laden en te lossen, een binnenligtijd van 54 uren van begin teelt tot 15 september en afschaffing van de bepaling dat de bemanning tussen 18 uur en 6 uur niet uit Katwijk behoeft te ver trekken en daarvoor in de plaats een rege ling dat de schepen tussen 19 en 7 uur niet uit IJmuiden mogen vertrekken. Dit laatste punt werd, aldus het bestuur van de CKV, aan het voorstel toegevoegd omdat het een voortdurende bron van er- genis voor de opvarende was om kort voor 18 uur uit Katwijk te moeten vertrekken om bij het aan boord komen te moeten vaststellen dat het schip niet eerder dan in de loop van de avond of nacht vaar klaar zou zijn. De redersvereniging wilde dit voorstel in zijn geheel aanvaarden, aldus de CKV. die verwacht, dat de goedkeuring van het I College van Rijksbemiddelaars zonder moeilijkheden zal worden verleend. De wij ziging treedt in werking met ingang van de teelt 1961, dus zo snel mogelijk. 710 schol, 25 haai, 215 diversen, 200 stuks kabeljauw en 15.000 kilo tong. Prijzen van vrijdag Per kilo: heilbot 4, tarbot 2.802.40, zalm 10, grote tong 4.604.30, grootmiddel tong 3.903.50, kleinmiddel tong 3.903.10, tong 1 3.50—2.80, tong 2 1.80—1.30 Per 50 kilo: haring 24—14.40, makreel 17.2010, rode poon 159, rode poon 2 17 16, pieterman 82, grote gul 3725, middel gul 2722, kleine gul 148, middel schol 39, kleinmiddel schol 3931, schol 1 32— 27, schol 2 2520, middel schelvis 2827 kleinmiddel schelvis 2321, pennen 31— 17, dichte wijting 8, gestripte wijting 13.50 10, schar 1916, braad 2110, haai 11. Per 125 kilo: grote kabeljauw 8070, middel kabeljauw 8070. Per regel: kabeljauw groot 7765, mid del 38—29. Besommingen van vrijdag KW 122 ƒ2039, KW 99 f 2794, KW 43 f 3210, KW 136 1186, VL 110 Michiel Jan 5700. Op zee Het was overal mooi weer maar de vis serij was weer slecht en bovendien onge lijk. De vangsten liepen uiteen van 60 tot 170 manden haring, makreel en schelvis per etmaal, de Delft deed een trek van twee pakjes, de Jacoba Gesina een trek van een pakje. De haringvisserij op 55 tot 56 graden was weer slecht, maar tien percent van de trawlers ving wat. De vangsten liepen uit een van 40 tot 180 manden haring per etmaal. De Huibertje deed een trek van 50 man den haring, de Oceaan 9 een trek van twee pakjes, de Nelly een trek van een groot pak. De loggers en kotters op de kust had den ook een slechte visserij. De vangsten waren 60 tot 120 kilo tong en 10 tot 15 manden andere vis per etmaal. Scheveningen De aanvoer in Scheveningen was vrij dag 150 schelvis, 150 wijting, 100 gul en kabeljauw, 250 haring, 250 makreel, 250 schol, 100 diversen, 100 stuks kabeljauw, 10.000 kilo tong, 210 kantjes groene haring en 500 kantjes jonge haring. Voor zaterdag Voor morgen wordt een grote aanvoer van platvis verwacht. Er zullen veel log gers en kotters aan de markt komen. AOW De CKV, de Centrale voor Zeevarenden, heeft in mei megedeeld overeenstemming met de Redersvereniging voor de Neder- landsche Haringvisscherij te hebben be reikt over verhoging van de maximum compensatie van de premie ingevolge de Algemene Ouderdomswet. Op het verzoek van de CKV aan de Vereniging van Reders van Visschers- vaartuigen te IJmuiden om voor de grote trawlvisserij eveneens van de daartoe door het College van Rijksbemiddelaars verleen de vergunning gebruik te maken, werd medegedeeld, dat het bestuur van deze ver eniging aan zijn leden heeft meegedeeld dat de maximumcompensatie voor de pre mie AOW is verhoogd van 417,29 tot 462 per jaar. Voor opvarenden, die niet onder de CAO voor de trawvisserij IJmui den vallen, wordt geadviseerd de verho ging eveneens toe te passen. In centimeters In Groot Brittannië gaat men de vis nu in centimeters meten. Eindelijk is men dus afgestapt van het conservatieve Engelse stelsel. Voor fabrikanten van maaswijdte- meters bijvoorbeeld betekent deze maatre gel een groot voordeel. Hoe lastig de af wijkende maat is hebben onder meer de leerlingen van de LTS in Velsen onder vonden bij hun constructie van een maas- wijdtemeter, die zijn weg over de gehele wereld heeft gevonden, maar in de Angel saksische landen wat zijn maat-indeling betreft een nadere bewerking noodzakelijk maakte. De minimummaten zien er in ons Westelijke buurland als volgt uit: kabel jauw 30 centimeter, schelvis 27, schol e.d. 25, tong 24, wijting 25. Nieuwe kotter Scheveningen heeft er weer een nieuwe kotter bij, namelijk de voor de gebroeders Den Duik gebouwde SCH 71 Alida. Schip per op de kotter, die een 250 PK Krom houtmotor krijgt, is A. den Duik. Brand Een zeer ontplofbare lading naftaline is donderdag aan boord van het 6000 ton me tende Poolse vrachtschip „Polanica", dat in de haven van Philadelphia (V.S.) lag, in brand geraakt. Alle mensen, woonachtig of werkzaam in dit deel van het haven gebied, werden geëvacueerd. Het schip werd naar het midden van de rivier de Delaware gesleept en daar vastgelegd. Na zes uur blussen was het gevaar geweken. (UPI). De laatste dagen van de week zijn altijd de dagen dat de kottervloot thuisvaart. Soms met een vreemde vaagst, zoaJ.s dat de laatsté weken nogal eens gebruikelijk pleegde te zijn, maar meestal toch gewoon met vis en niet met mijnen of ankers. Het is altijd weer een fraai gezicht, de kleine vissersscheepjes, die driftig met hun boeg door het water snijden, silhouetten vor mend tegen het zachte licht van de in het westen neerzinkende zon. De mannen aan boord tellen de mijlen, die hen nog schei den van de afslag en hun huis. Ze be kijken de vis in het ruim nog eens en probe ren hun verdienste te taxeren. Vlug wordt er nog een stukje gegeten, want er is al bijna geen tijd meer voor. De wal is nabij. De foto brengt zo'n thuisvarende kotter in beeld. In dit geval de KW 79 „Zee arend", gezien vanaf de Wijsmullersleper „Titan". Advertentie Zoutarme en suikervrije dieet-artlkelen KENNEMERLAAN 131 - TEL. 53861 ook voor HELDERSE TAAI Het bekende adres Wielrennen De rennersclub Kennemerland heeft in het Sportpark „Adrichem" wedstrijden gehouden om het sprintkampioenschap 1961. De uitslagen luiden bij amateurs en nieuwelingen: 1. J. Rasch, 2. A. Lute, 3. B. de Reus, 4. B. Weeda, 5. M. Put, 6. C. Lute. Voor SUPRA LUX naar wyk aan Zeeërweg 74 - Telefoon 7361 Het is onbegrijpelijk hoe met deze aan- I voeren op de aardbeienveiling en met dit toch werkelijk uitgesproken aardbeien- weer de aardbeienoogst een groot finan cieel fiasco dreigt te worden. Want iedere dag opnieuw hoopt men dat I er een kleine verbetering in de prijzen zal komen. Maar het tegendeel komt uit, iedere dag zijn de prijzen iets lager. Donderdag was het helemaal mis, er Het 10.139 ton metende Spaanse schip „Begona" is in een baai van Venezuela, op 50 mijl van Willemstad, voor anker ge- waren ruim tienduizend manden aan de gaan. Het schip heeft gevraagd om een markt. Maar voor het overgrote deel werd sleepboot om naar Willemstad te worden niet eens twee gulden per slof betaald, gebracht, waar een nieuwe schroef en De prijzen bewogen zich tussen 1,40 en schroefas moeten worden ingezet. Het 1,80 per mand. Kwam er een partij van schip, dat 800 mensen aan boord heeft, extra kwaliteit dan ging deze nog voor ex- verkeert niet in gevaar. De „Begona" ver- port weg tot ten hoogste 2,40 per mand. joor enkele dagen geleden de schroef en Bii de aspiranten was J. Serpenti de Maar ook konden heel wat aardbeien niet bleef toen onder de Venezolaanse kust lig snelste, 2. P. v. d. Bos, 3. J. Keyzer. meer dan 1,20 per mand opbrengen. gen. 1 Deze gingen voor de industrie weg. BOSCH Alleen vert. N.V. Willem van Rijn, Amsterdam-W, - Postbus 8005 Advertentie Ned. Herv. Kerk Beroepen te Middelhamis Joh. Bos te Wierden; te Rotterdam-Vieewijk W. Pelle- boer te Wageningen. Aangenomen naar Rotterdam-Overschie (4de pred.pl.) J. Blo- net te Dedemsvaart. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Bedankt voor Brampton (Ontario, Cana da) J. F. Hey te Drachten. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Nieuwe Pekela P. N. Ribbers te Noordscheschut. Geref. Gemeenten Drietallen te Dordrecht, Middelharnis en te Waardenburg L. Huisman, kand. te Zwijndrecht, A. Kok, id. te Rotterdam en G. Schipaanboord kand. te Leiden. Be roepen te Rilland-Bath en te Benthuizen A. Kok, kand. te Rotterdam; te Krabben- dijke G. Schipaanboord, kand. te Leiden. Geref. Kerken Beroepen te Slootdorp A Verdoorn, kand. te Voorschoten.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 7