Amateurtoneel in IJmond besloot het seizoen Beker schoolsportdagen voor Jan Campertschool 685.- BiRMnRW Jifuz LAATSTE WEEK pet. KORTING HAARLEMS MATRASS EN HU IS Dagblad abonnees TH. VAN KAMPEN OP ELK BESTEED BEDRAG! Tien gulden in contanten terug! zeer lage pr en NU en NU ij z e n! Bereden politieman breekt pols bij val van schuur Ronde van Beverwijk met vier Denen Voorlopig geen nieuwe postrekeningen Rode Kruis oefende in Santpoort-Zuid Vroeger -FORTE ST koelkasten 4 x getest - 4 x goedgekeurd was de stadsomroeper de man van de reklame Heden geëtaleerd: Modern Bankstel f 845.- Woninginrichting VERSPUY Adverteert in dit blad Voor uw vakantie én VRIJDAG 30 JUNI 1961 Jan van Dam Windhoos trok over dorp Dansleraren vieren jubileumfeest Betaling abonnementsgeld per giro PLEIN 1 945 2 - TELEFOON 8089 NEST ALUMINIUM PANNEN 19.95 Zwaar linnen TENT slechts 159.50 KAMPEERDEKENS v.a. 17.50 CENTRIFUGE 159.50 SOEPKOMMEN 6 voor 4.95 Degelijke AUTOPED 25.95 Willemsbeekweg 64 In uw winkel! een volslagen LASSER en een LEERL. LASSER SPARTA De meest verkochte bromfiets KENNEMERLAAN 76 - TELEFOON 5726 Hier zijn vier van de vele eisen waaraan FORTEST voldoet: vriesvak over volle breedte snelle koeling, zuinig "cool-air" circulatie tot in de hoeken. Niet langer zoeken. Voor alle eisenstellers staat er een FORTEST klaar. KRIJNEN - DRIEHUIS Driehuizerkerkweg 87 - Telefoon 5736 Men komt van heinde en ver gelopen Om bij ons 'n ENICAR horloge te kopen En kunt u het niet in ene kopen Laat het dan over 25 weken lopen. En vindt u het soms te ver van huis EVen 'n telefoontje en wij komen met een collectie bij u thuis. Koop daarom in de vreemde niet Wat uw eigen gemeente u biedt DA COSTALAAN 5 DRIEHUIS - TEL. 4909 DUS bij aankoop voor ƒ100. op onze toch al 1-pers. DIVANBED, 15 jaar garantie 1-pers. WENTELBED 54.50, 1-pers. LEDIKANT met voetbord49.50, 1-pers. MATRAS, eigen werk 38.60, Enkele KAPOK KUSSENS10.80, 1-pers. moderne BLOKDEKENS 22.50, 1-pers. VERENDE MATRAS, anti-reuma 69.50, NU 62.55 Zomer- en winterkant - 15 jaar garantie. 2-pers. DIVANBED, 15 jaar garantie 2-pers. WENTELBED, 15 jaar garantie 2-pers. SLAAPKAMER, compl. (modern). 2-pers JAVAKAPOK BEDSTEL 109.—, 2-pers. KEURKAPOK BEDSTEL 165.—, 2-pers. VEREND BEDSTEL met winterkant 98. 32.40, NU 29.20 54.50, NU 49.05 49.50, NU 44.55 38.60, NU 34.75 10.80, NU 9.72 22.50, NU 20.25 49.80, NU 44.90 69.50, NU 62.55 68.—, NU 61.20 79.-, NU 71.10 149.50, NU 134.55 29.80, NU 26.90 NU 98.10 NU 148.50 NU 87.20 OOK OP AL UW REPARATIEWERK 10% KORTING GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TELEFOON 11485 De bij het amateurtoneel geïnteresseer de lezers van dit blad, hebben nog altijd een bespreking tegoed van de voorstellin gen, waarmee onlangs het seizoen 1960- '61 in de IJmond deiinitief werd afgeslo ten. Uw recensent was hiertoe niet eer der in de gelegenheid. Het onderstaande bewijst echter, dat uitstel niet altijd af stel behoeft te betekenen. „Een inspecteur vraagt belet". De ene vereniging, welke hier dit sei zoen het laatst voor het voetlicht trad, was „Kunst en Vriendschap" uit IJmui- den, waarvan wij in het Patronaatsge bouw aan de Willemsbeekweg een verras send goede opvoering hebben gezien van J. B. Priestley's „Een inspecteur vraagt belet" (An inspector calls). Vooral ver rassend, omdat de voorstellingen van de ze vereniging de laatste tijd niet veel aan leiding tot enthousiasme hebben gegeven. Niet door de keuze van de gespeelde stuk ken en evenmin door de manier, waarop deze werden opgevoerd. Maar ditmaal heeft het ensemble dan toch grondig re vanche genomen en wel met een stuk, dat allerminst gemakkelijk speelbaar is. De in trige doet enigszins denken aan „Gevaar lijke bocht" van dezelfde auteur, omdat ook hierin een schijnbaar onberispelijke familie ten tonele wordt gevoerd, waar van echter op een technisch bijzonder knappe wijze, in de loop der handeling di verse minder gunstige karaktertrekken worden onthuld. Zo blijkt in dit geval de familie Birling stuk voor stuk medever antwoordelijk te zijn voor de zelfmoord van een jonge vrouw, waarvan men in het eerste bedrijf door een mysterieuze in specteur op de hoogte wordt gebracht. En demanier, waarop een dergelijke affaire in een boeiend toneelspel is omgezet bewijst, dat deze vermaarde Engelse dramaturg zijn reputatie met het volste recht ver wierf. Al stelt in dit geval het slot van het stuk wel enigszins teleur. De spelers van „Kunst en Vriendschap" bleken zich met een verheugende ambitie op deze voorstelling te hebben voorbereid en het resultaat mocht dan ook in vele op zichten worden gezien. En dat heus niet alleen, omdat de entourage zo perfect was verzorgd. Zoals de stijlvolle avondkle ding der optredende dames en heren, waarmee de voorstelling zulk een prima visueel cachet verkreeg. Onder regie van mevrouw R. Fennema, hebben de spelers zich tot een zeer ver dienstelijk ensemble samengevoegd, dat Priestley's boeiend toneelspel allerminst heeft onderschat. Vandaar een schier onbe rispelijke rolkennis, waardoor elke mede- spelende zijn of haar figuur met goed ge volg heeft kunnen opbouwen. Vandaar het volkomen aannemelijke echtpaar Birling van mevrouw A. Bontebal en G. Leeuw dat zijn onsympathieke pedanterie geheel in het kader van de handeling bracht. Zij werden hierbij in de juiste verhoudingen geassisteerd door A. Marcus en mejuf frouw R. Stam, die na het bezoek van de inspecteur als Eric en Sheila meer bleken te hebben geleerd dan hun ouders. J. Pee kei was de wat vaag getekende verloof de, die zich door zijn edelmoedigheid tot een slippertje liet verleiden. En J. Don ker hield tenslotte de nham van zijn ver eniging (K.Z.O.S.) hoog, door de myste rieuze inspecteur als een onheilspellende aanklager uit te beelden. Door dit alles maakte „Kunst en Vriendschap" ditmaal volledig aanspraak op een met genoegen neergeschreven compliment. „Dolle Toon' Daarentegen heeft de Beverwijkse to neelvereniging „Havenkwartier het sei zoen in het Kennemer theater aanmerkelijk minder gelukkig afgesloten. De voornaam ste oorzaak van dit falen schuilt ongetwij feld in de keuze van het stuk, dat over te weinig kwaliteiten beschikt om een op- De wachtmeester van de rijkspolitie H. J. uit Edam is in Bakkum van een hooi zolder gevallen en daarbij ernstig gewond. Sinds enige tijd verblijven, evenals voor gaande jaren, weer enkele bereden agen ten van de rijkspolitie te Castricum, ze zijn hoofdzakelijk belast met het toezicht op het strand en in de duinen. Zij hebben hun manege op het Schulp- stet te Bakkum en het was daar dat één der mannen van deze kleine groep, de wachtmeester H. J. uit Edam, tijdens het voederen der paarden van de hooizolder viel. Dit bleek vrij ernstig te zijn aangeko men want niet alleen brak hij een pols, maar hij kreeg ook een hoofdwonde en liep een tamelijk ernstige hersenschud ding op. Per ambulance werd de man naar het centraal ziekenhuis te Alkmaar vervoerd om te worden behandeld. voering te rechtvaardigen. Het was „Dol le Toon", een toneelspel in vier bedrij ven door A. Boere, waarover zelfs met de meeste welwillendheid geen enkel guns tig adjectief kan worden bedacht. De han deling vertoont een opmerkelijke overeen komst met Jan Fabricius' „Loods aan boord". Het stuk speelt zich eveneens af in een dorpscafé, waar een stoere zeeman tracht orde op de zaken te stellen, waar voor de overheersende positie van de vrouw des huizes dient te worden gebro ken. Met dit belangi ijke verschil echter, dat het eerstgenoemde stuk op naam staat van een geboren toneelschrijver, die de enigszins onwaarschijnlijke intrige door middel van een voortreffelijke dialoog en karaktertekening toch uitstekend speel baar wist te maken. „Dolle Toon" is ech ter van een auteur, die kennelijk weinig notie heeft van toneeltechniek en theater effecten, zodat zijn stuk een verzameling werd van onechte figuren, die geregeld in de meest ongeloofwaardige situaties wor den geplaatst. Ik zou de spelers van „Ha venkwartier" dan ook gaarne adviseren, eens aandachtig van de inhoud van „Loods aan boord" kennis te nemen en deze met die van „Dolle Toon" te vergelijken. Wel licht dat een dergelijke studie hun een be ter inzicht op de eisen van een goed to neelstuk verschaft. Het kan de werkende leden van „Ha venkwartier" dan ook nauwelijks kwalijk worden genomen, dat zij niet in staat zijn geweest met dit stuk een behoorlijke voor stelling uit te brengen. De auteur bood hun hiervoor geen enkele kans. Weliswaar werd door het ensemble als geheel het be krompen dorpsmilieu niet onaardig aange geven. Zo maakte B. Oud bijvoorbeeld een opvallend geestig typetje van de intrige rende Gertjan. Doch voor het overige wa ren net vrijwel allemaal even ongeloof waardige en onechte figuren, die door de schrijver met bedroevend weinig talent werden voortbewegen. De voorstelling vormde dan ook een schrille tegenspraak met de slagzin in het programma: „Ha venkwartier brengt altijd iets bijzonders". Want deze zal toch niet in negatieve zin zijn bedoeld. Aan de wielerronde van Beverwijk, die zondag 2 juli door de rennersclub „Kenne- merland" in het sportpark „Adrichem" in Beverwijk wordt gehouden, zullen ook vier Deense gastrenners (twee amateurs en twee nieuwelingen) deelnemen. Of zij het echter met succes tegen de Nederlandse rijders op kunnen nemen valt te betwijfe len, want de Denen rijden over het alge meen alleen recordritten. liet fietsen op kleine rondjes zijn zij niet gewend. Het wielerfeest in Beverwijk wordt zon dagmiddag om een uur ingezet met een rit voor aspiranten over 25 kilometer, waar na om kwart over twee zeventig nieuwe lingen van start gaan voor een race over zestig kilometer. Onder hen bevinden zich onder meer de streekrijders Bert Weeda, Nico Lute, Jan Rasch, Henk Wentink en verder Cees Weijers uit Hillegom, Schijff uit Rijnsburg, Van dsr Leek uit Enkhuizen, Griffioen uit Halfweg en de Denen Hansen en Swensen. Het hoofdnummer van deze Beverwijker ronde wordt weer gevormd door een koers voor amateurs en onafhankelijken over 100 kilometer. Ook hierin starten ongeveer zeventig renners en daaronder bevinden zich de nationale wegkampioen Gerard Wesseling uit Halfweg, de sterke Cees Lute uit Castricum, Jan Timmer en Bert de Reus uit Velsen-Noord, de Haarlemmer Cees Piers, de Beverwijkers Cok Dulle- mans, Chris Duyker en Toon v.d. Bos, de Alkmaarder Jan Rol, Henk Peters uit Heemstede, de Badhoevedorper Henny Schouten en de Denen Andersen en Wagner De start van deze wedstrijd is om kwart over drie. De Postchèque- en Girodienst opent geen nieuwe postrekeningen meer. Personeels gebrek is er de oorzaak van, dat verdere toeneming van de hoeveelheid werk moet worden beperkt. Dit besluit van de mi nister van Verkeer en Waterstaat is op genomen in de Staatscourant. Er kan al leen uitzondering op worden gemaakt in gevallen, die daarvoor naar het oordeel van de directeur van de Postchèque- en Girodienst in aanmerking komen. '-'Mi: De Jan Campertschool te Driehuis heeft de grote beker gewonnen voor de school sportdagen, wat betreft de zesde klassen. Een prachtig geschenk voor het scheiden de hoofd, de heer Bremerkamp, en zijn blijdschap hierover stak burgemeester Bührmann. die deze beker uitreikte, dan ook niet onder stoelen of banken. Op Schoonenberg hebben de leerlingen gisteren in een heerlijk zonnetje zich tot het uiterste ingespannen om hun school de zege te bezorgen. Er werd fanatiek gebok- bald, men nam risico's bij het behendig heidsspel en met dreunende geluiden ver richtte de „brander" bij het slagbal zijn werk. De dag daarvoor was er een wandeltocht aan de orde geweest en morgenvroeg gaan de vijfde klassen, die door regen woensdag niet aan bod konder komen, aan de slag Bij de bokbalwedstrijden werden eerste prijzen gewonnen door de volgende scho len: Brederode B, Bethlehem A, Emma, Clara Stern, Jan Campert A, Theo Thijs- sen B. Bethlehem B Jan Ligthart. Heilig Hartschool en St. Liduinaschool. Het kastieën leverde eerste prijzen op voor de Brederodescholen A en B. Veel strijd werd geleverd bij het slagbal en hier werden eerste prijzen gewonnen door de Jan Campertschool B, Adolf van Nassauschool, Delcourt van Krimpenschool Marnisschool A en B, Titus Brandsma school, Da Costaschool en Sint Jozefmeis jesschool. De eerste prijs in de vierkamp was voor de Brederodeschool B, en de beker, voor de beste prestaties bij de vierkamp, slagbal bokbal en de wandeltocht, ging naar de Jan Campertschool. Burgemeester Bührmann wees in zijn sluitingswoord op de verjaardag van prins Bernhard, die hij een man noemde, die van een moeilijke functie ontzaglijk veel maakt Een driewerf hoera onderstreepte deze woorden. Hij bracht dank aan de or ganisatiecommissie, die onder leiding van de heer Peet ook nu weer van de sportda gen een voortreffelijk geleid geheel heeft gemaakt, waarin alles op de seconde werd afgewerkt. De heer Bremerkamp dankte deze commissie namens docenten en leer lingen. De afdeling Velsen-IJmuiden van het Rode Kruis heeft donderdagavond in Sant poort-Zuid een oefening gehouden, waar aan een twintigtal schijngewonden, een noodhospitaal, een radio-zendapparatuur en een complete uitrusting voor het ver richten van bloedtransfusies te pas kwa men. Om kwart over zeven werd bij het Rode- Kruiscentrum „Slingermuur" aan de Vel- sense Zeeweg alarm gegeven. Het bericht kwam binnen dat over Santpoort-Zuid een windhoos was getrokken, die een spoor van vernieling en gewonden achter had gelaten. Rode-Kruis-vrijwilligsters en vrij willigers rukten uit en nauwelijks een half uur later was op het sportterrein van het Lavigerie-college aan de Wüstelaan een noodhospitaal ingericht en speurden deel nemers aan de oefening met draagbare zendapparatuur naar de onvermijdelijke gewonden die, voordat de oefening begon, door een ploeg helpers op de meest vreem de plekken waren „klaar" gelegd. Zee- kadetten en buurtgenoten namen dit deel van de oefening voor hun rekening en zij gedroegen zich voorbeeldig. Zorgzame zusterhanden wikkelden hen naar de aard van hun verwondingen (die op een kaartje om de hals van de patiënt stond beschreven) in allerlei verband, til den hen op brancards en droegen de ge wonden naar de verzamelplaats. Onder leiding van colonnecommandant T. Th. P. Ferwerda werden zo alle gewonden uit de voor de sloop bestemde huizen van de Pastoorstraat gehaald en naar het nood hospitaal afgevoerd. Daar ontfermde de vrouwelijke arts, mevrouw M. la Gro, zich over hen. Een van de gewonden bleek een bloedtransfusie nodig te hebben en deze werd dan ook gegeven op een wijze zoals in het theorieboekje staat beschreven. De voorzitter van de afdeling, de heer Wey- burg, woonde deze oefening bij. Tegelijk met de opening van een drie daags congres van de Nederlandse ver eniging van Dansleraren is in Krasnapols- ky in Amsterdam het feestprogramma be gonnen ter gelegenheid van het veertigja rig bestaan dezer grootste en oudste dans- lerarenorganisatie van ons land en wel met de huldiging van de voorzitter, de heer J. Donders uit Den Haag, die tegelijker tijd niet minder dan vier persoonlijke jubi lea viert. De jubilaris is veertig jaar lid, vijfendertig iaar bestuurder, dertig jaar re dacteur van het verenigingsorgaan en vijf entwintig jaar voorzitter. Een hartelijke hulde is hem ten deel gevallen. Een Bel gische delegatie van dansleraren offreerde hem de bronzen legpenning van de stad Antwerpen. De heer H. Ponne uit Amsterdam vier de een meer bescheiden jubileum. Hij is tien jaar secretaris. De vereniging ontving schriftelijke gelukwensen van Prins Bern hard, Prinses Beatrix en van de Britse vorstin, koningin Elizabeth. De honderdtwintig deelnemers aan het congres worden geïnstrueerd in nieuwe variaties en stijlen van de moderne dan sen. Hiervoor zijn uit Engeland vier in structeurs overgekomen. Gisteravond hield de vereniging een grote feestavond met demonstraties en een wedstrijd voor dans leraren. U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor hel volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 129288 ten name van De IJmuider Courant. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 7,65, post- abonnees f 8,15. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE tegenwoordig hebben we o.a. de dagbladen, maar.... alles kunnen we niet vertellen. Wij kunnen u echter wel uitnodigen voor een vrijblijvend bezoek aan onze zaak. Komt u zich eens over tuigen vén de solide konstruktie van al onze meubelen. Wij zijn graag bereid u deskundig te adviseren. bestaande uit 3-zits bank en 2 fauteuils. Massief teak en interieurvering in rug en zitting. Bekleding zeer apart. Diverse kleurenkombinaties, ook naar uw keuze. Zoekt U een ftfOfOf <n prima staat? 5-,delig, koudgreep hand vat, ook geschikt voor kamperen 4-persoons m. vast grondzeil, kleur echt, waterdicht en vol komen tochtvrij met rits enkele stuks met kleine emaille-foutjes met handgreep, in pasteltinten op luchtbanden willen weten wat er te koop te In de wereld tn het land tn de omgeving Wij kunnen nog plaatsen: N.V. v/h A. VAN DIJK Sr. Wjjkerstraatweg 191 Velsen-N. - Tel. 02510-3612 compleet met km-teller, slot. voor- en achtertelescoop', vanaf Betaling ln overleg. Moderne werkplaats voor reparatie. onderhoud en service. hoek Moerbergplantsoen Alléén bU H. DE GRAAFF

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 9