iJisca discoucs S De eidereenden, trouwe kolonisten Vlieland op DE NIJVERHEIDSTENTOONSTELLING 1861 BRACHT HAARLEM TWEE MAANDEN IN FEESTROES Onovertroffen Haarlems feest met expositiesigaarnijverheidsbanket en een honden- en apentheater Slob III OM IN DE BROEDTIJD op Vlieland F. Bloem Gastvrijheid Op DGO 18677 David Oistrach met Hans Pischner (clavecimbel) in twee vioolsonates van J. S. Bach. Op Oiseau-Lyre OL 50188 een ensemble met onder andere de fluitist Jean- Pierre Rampal in fluitkwartetten uit de acht tiende eeuw Op Vox DL 610 de complete „Liebesliederwalzer" voor gemengd koor en piano 4-handig van Brahms (Akademie Kam- merchor o.l.v. Ferd. Grossmann). Tenslotte op His Master's Voice 7 EPH 1029 Spaanse volksliederen gezongen door Cora Canne Meyer, met Dick Visser (guitaar). schreven opus 65. Het liefdesleven van OVER DE KWALITEITEN van Da vid Oistrach als Bach-vertolker behoeft niet meer gesproken te worden: hij - heeft de eenvoud van het ware weten Brahms is tamelijk wel een onbeschre- te bereiken die de strenge architectuur ven blad gebleven. Zijn leven lang koes van Bach's melodieën met het zuiver- terde luj een passie voor Clar S - ste leven bezielt. DGG brengt twee ™nn de echtgenote, later weduwe van vioolsonates van Bach, de no.'s 5 en 6, de bekende componist. (Aan een artikel DE NEDERLANDSE MAATSCHAPPIJ ter bevordering der nijverheid had reeds haar zetel in Haarlem. Haarlem was honderd jaar geleden immers een der belangrijkste industriesteden van ons land en zeker van Noordholland. De maatschappij was een roerige vereniging. Reeds in 1825 had zij een nijverheidstentoonstelling georganiseerd en in 1861 wilde men dit weer herhalen. In de vorige eeuw, toen de industrie in opkomst was, vooral door de toenemende toepassing van stoomwerktuigen, voorzagen juist tentoon stellingen in een onmiskenbare behoefte. Men moet niet vergeten, dat in die jaren het verkeer op geen stukken na zo intensief was als tegenwoordig; dat ook de nieuwsver- spreiding nog summier was en dat er geen jaarbeurzen waren. Op 11 maart 1861 verscheen in de Oprechte Haar- lemsche Courant een bericht, dat aan zoveel mogelijk industriëlen van Haarlem een invullijst was gezonden, welke vóór 1 mei moest zijn ingeleverd en waarmede men kon opgeven op welke wijze men aan de nationale tentoon stelling wilde deelnemen. Dr. C. Ekema, die president was van de Haarlemse subcommissie, zou de lijsten in ont vangst nemen. VAN VELE ZIJDEN werd voor dit belangrijke gebeuren medewerking verkregen. De Hollandse IJzeren Spoorweg Mij. zou kosteloos alle tentoonstellingsvoorwerpen vervoeren. En zulk een medewerking verleenden ook allerlei stoombootmaat- schappijen; ook de gezamenlijke schippers van Leiden op Haarlem bleven niet achter, evenmin de Algemeene Post- wagen Onderneming Van Gend Loos en als gevolg daarvan (concurrerende) diligence-ondernemingen elders in het land Omnibusdiensten en zogenaamde wagendiensten verleenden eveneens spontaan medewferking. De Rijnspoorweg deed dit door een gedeeltelijke vrijstelling van vrachtprijs te geven en zij was daarin niet de enige. De leiding van de voorbereidingen was in handen van een commissie welke stond onder voor- zitterschap van de heer Simons en met als secretaris F. W. van Eeden. Naast al die spontaan verleende medewerking was er toch altijd natuurlijk nog veel geld nodig en daarvoor zou een loterij worden gehouden (maximaal 25.000 loten van 3). De prijzen zouden bestaan uit aangekochte uitgestalde tentoon- stellingsvoorwerpen (per zes loten één prijs). Om enig denk- beeld te krijgen van wat de tentoonstelling inhield zij ver- meld, dat er tapijten kwamen uit Deventer, rijtuigen, wapens en stoomwerktuigen uit Roermond en Maastricht. Dat Tilburg een locomobile zond en Utrecht dorswerktuigen. Uit Indië kwamen geweven stoffen. Einde april waren de gebouwen bijna gereed en was het moment aangebroken dat de raad onzer goede stad zich ging beraden wat haar te doen stond. Welnu, ze kwam niet slecht uit de bus, want zij nam voor haar rekening het geldelijk ondersteunen der feestelijkheden: 8.000 werd daarvoor uitgetrokken. En een paar weken later besloot men in De Hout een tentoonstelling te houden van bloemen, levende planten „en verdere voortbreng- jm selen van de tuinbouw" met 2.300 aan prijzen. De organisatie daarvan werd aan mannen van naam opgedragen (J. H. Kre- lage, Voorhelm, Schneevoogt en jhr. Quar- les van Ufford). in een opname die Oistrach's prachtige heldere toon volkomen authentiek weer geeft. Zoals wellicht bekend, zijn Bach's Sonates de eerste die het beginsel van de „basso continuo" niet meer kennen, dat wil zeggen, de begeleidingen zijn volledig uitgeschreven door de componist en gelijkwaardig aan de solo-partij van de viool behandeld. De clavecinist Hans Pischner is inderdaad een gelijkwaar dig partner van de grote violist, en zijn spel geeft in ieder opzicht voor dat van Oistrach het juiste kader. (DGG 18677). van Robert Schumann in diens muziek tijdschrift had Brahms zijn eerste pu bliciteit te danken). Toen Brahms vijf endertig jaar was ging zijn belangstel ling tijdelijk uit naar een dochter van Robert en Clara Schumann, en hieruit kwam het eerste deel van de Liebeslie derwalzer voort, na vijf jaar (het was inmiddels „af" gegaan) aangevuld met een nieuwe serie. De nogal huisbakken teksten van een zekere Daumer zijn door Brahms gezet voor gemengd koor met begeleiding van vierhandig piano. De walsmotieven van de piano geven Het vanouds be kende „Huis met de luifel" maak te tijdens de feesten ijs en „nijverheids gebak". De nijverheidstentoonstelling zelf werd gehouden in Hortus waar een grote loods was neergezet, doch dat bleek niet vol doende te zijn. De raad besloot nog twee lokalen van het gymnasium ter beschik king te stellen. Men was werkelijk wel voortvarend want gedurende de tentoon stelling zou er elke week een „Tentoonstel- lingsnieuws" uitkomen, dat men voor 25 cents kon kopen. De Óprechte Haarlem- sche Courant gaf twee weken voor de opening een hele pagina „Feesten te Haar lem", want die feestelijkheden waren zo krijgt men de indruk minstens even be langrijk als de tentoonstelling! Van het standpunt van Haarlems burgerij zal dat ook wel degelijk het geval zijn geweest. Het programma mocht gezien en gehoord worden. OP 24 JUNI had op het stadhuis de plechtige opening plaats, waarna men naar het station trok om de Prins van Oranje af te halen. Met de Prins in zijn midden trok het bestuur daarna naar de Concertzaal in de Kruisstraat, waar verversingen wer den aangeboden en waarop des middags in het stadhuis een officiële ontvangst plaats had door burgemeester mr. C. Fock. De Prins hield een toespraak waarop niet minder dan 21 kanonschoten weerklonken, afgegeven door een batterij veldartillerie uit Leiden. Toen om twee uur de Prins weer vertrok werd hij door het saamge- stroomde volk luide toegejuicht. Volledig heidshalve zij vermeld, dat de Prins ge bruik maakte van het rijtuig van dr. A. Vrolijk, lid der tentoonstellingscommissie, en dat tegelijkertijd het hele feestapparaat op toeren kwam. De stoot daartoe gaf de muziek der dragonders en die der schutte rij. Maar inwoners en bezoekers behoefden het hiermede niet te doen, want er stonden nog tal van grote militaire concerten op het programma. Dat men het werkelijk groots had opgezet moge wel hieruit blij ken, dat de kapel van het 16de Oostenrijkse regiment linie-infanterie op de hofstede „Spaarnhove" zou concerteren en dat bloemententoonstelling ging Hare Majes teit middegmalen op het buiten „de Har tenkamp" nabij Bennebroek, waar het echtpaar baron Van Verschuer resideerde. En drie dagen later was er opnieuw vorste lijk bezoek. Thans waren het Prins Hen drik der Nederlanden met zijn echtgenote, die na afloop eveneens de gasten waren van de familie Van Verschuer. En al was de tentoonstelling dan nog lang niet afgelopen, men kón doodeenvou dig er niet mee wachten en ging spontaan op 9 augustus burgemeester Fock huldigen met een optocht en een serenade; 30 augus tus werd dat nog eens herhaald en kreeg hij een commissie uit de burgerij bij zich thuis met een „geschenk in zilver". De burgemeester had namelijk zowel bij het voorbereidende werk alsook tijdens de ten- a r^tp aan de lyrische ontboezemingen van DE COMBINATIE van fluit met drie bet koor een gemoedelijke, levenslusti- stnj kinstrumenten (viool, altviool, cello) inslag Wat niet wegneemt dat een kenmerkt zich dikwijls door een ele- hele Lp van deze )>volkse» liefdes- ment van „musicerende scholieren smarb2n met veei tertsen en sexten, dat aan het resultaat zelfs op hoog m- teveel is Het is hartstocht in Tiroler veau iets onbevredigends geeft. De door broekjeSi en met een ferme pul bier bij Oiseau-Lyre (OL 50188) opgenomen dg band pe uitvoerenden treffen de kwartetten van Viotti, Devienne, J. C. toon van ietwat krolse gemoedelijkheid Bach en Pleyel zijn niet zeer geschikt beej goed (Akademie Kammerchor en om deze indruk weg te nemen. De vier solisten onder leiding van Ferdinand genoemden behoren alle tot de uitge- Grossmann) breide falanx van „petits maitres" uit de achttiende eeuw, galante, ongevaar- BIJ BOVEMA TE Heemstede is een lijke muziek, met als betrekkelijke uit- EP (45-toeren) vervaardigd van de alt schiet.er het kwartetje van de jongste cora Canne Meyer, die zes Spaanse zoon van de grote Bach, Johann Chris- volksliederen zingt. De zangeres heeft tian, ook wel genaamd de „Londense een bijzondere aanleg voor dit genre. Bach", wegens zijn twintigjarig verblijf Evenals bij het Franse chanson meent in de Engelse hoofdstad. De uitvoeren- men Wel eens dat Spaanse volksliede den zijn Jean-Pierre Rampal (fluit), ren alleen door inheemse vocalisten ge- Robert Gendre (viool), Roger Lepauw bracht kunnen worden. Maar de voor- (altviool) en Robert Bex (cello). Zij doen drachten van Cora Canne Meyer doen hun werk goed, maar kunnen toch ook geen moment de gedachte aan een han- niet verder komen dan een zekere gra- dige imitatie opkomen. De guitaarbe- cieuze onaandoenlijkheid. geleidingen van Dick Visser, een leer ling van Segovia, omlijsten de zang- DE VOLLEDIGE „Liebesliederwalzer" stem op sfeervolle wijze. Qua opname van Brahms vindt men op Vox DL 610. is deze plaat ook voortreffelijk ge- Volledig, dat wil zeggen zowel opus 52 slaagd. (His Master's Voice 7 EHP (uit 1869) als het vijf jaar later ge- 1029). de tentoonstelling gevierd, nadat nog kort zilvermeeuwen naderbij en onmiddellijk tevoren Prins Frederik tot vreugde der gaan de halzen van de begeleiders organisatoren 20Ö loten had besteld. DE TENTOONSTELLING hoorde daar mede tot het verleden, doch had tot in het buitenland indruk gemaakt. Vooral vanuit omhoog en onder luid gegakker bedreigen ze de meeuwen. De kleintjes zijn op het eerste alarmsignaal dadelijk dicht opéén gedrongen, binnen de kring der ouden. De aanval wordt herhaald en weer afgeslagen. Nu gaan de meeuwen in de buurt op de grond zitten in afwachting en het troepje vooroereiaenae werK aisuuK uju«u» ue ten- België en Engeland had men grote belang- p il bliifL waar het is in alarmstellin* toonstellingsweken onvermoeid geijverd A Pn er werd zelfs een raD„ a ?ers J11 voor een goed verloop van alles. De buitensociëteit, centrum van de feestelijkheden in De Hout. Het Wapen van Londen" voor 25 de duizend stuks. Rijkelijk kon men zich voorts zou komen het muziekkorps van het voorzien van „illumineer-lantaarns en bal- Op 13 juli kwam Koning Willem III de tentoonstelling bezoeken en tevens de bloe- firma De Nijs ijs gebruiken en „diverse menexpositie in Den Hout. Twee dagen gebaktjes" Op 20 juli kwamen op de later kwam Koningin Sophie, die ook een Grote Markt 2300 Kinderen bijeen om deel sigaar" kon aanschaffen bij v. Breemen in bazar in 't Paviljoen bezocht, welke daar te hebben aan de feestvreugde Op 25 ten behoeve van hel Gereformeerd Wees- augustus werd met een vuurwerk op de huis was ingericht. Na een bezoek aan de weide voor het Paviljoen de sluiting van „nijverheidsbanket" en J. Worst, de brood bakker in de Jansstraat, bakte sau cijsenbroodjes voor 5 cent per stuk, terwijl men zich een speciale „tentoonstellings stelling getoond en er werd zelfs een rap port Uitgebracht aan de Belgische regering. Maar het eind draagt de lasten, zegt het (-.rjw tvp TriMWPio'R'nTr'' n1 Kia spreekwoord en dat is bij menige tentoon— VOOR ONZE TEGENWOORDIGE be- gt Qok Het zijn niet aUe_ grippen was de tentoonstelling besl st met j overhouderties geweest. Ook de groot. Voor die t«d vermoedeluk wèl. Maar Haarlemse Nijverheidstentoonstelling niet. het is QUidelijk, dat men betrekkelijk spoe dig uitgekeken was dunkt mij. En dan was het tijdstip aangebroken om eens in de stad rond te kijken Een korte wandeling bracht de bezoekers naar de Turfmarkt, waar de wereldberoemde dresseur Leo- nardi Verdi uit Madrid een „groot gere nommeerd Honden- en Apen Theater" exploiteerde met onder meer apen te paard! Op 't Verwulft stond tot 8 juli een „Diergaarde" en op de Oude Gracht vanaf 8 juli een „Koninklijk Honden- en Apen- theater". Dit was van Signor Joneni Ful- goni uit Milaan. In zaal „Vereeniging" in de Begijnestraat gaf de familie Sauvlet „matinées musicales" en „soirées musica- les". En men kon bij J. A. Fiora van de Na een poosje vliegen de meeuwen weg; het gevaar is geweken en het kleine con- vooi hervat zijn tocht. Na een half uur is het nog als een heel klein stipje door de kijker te zien. En zo trekken vele fa milies naar de waddenzee. Dat bleek toen op plechtige wijze op 14 DAT DEZE EENDEN er wonderwel in november in de Grote Kerk de prijzen slagen hun jongen tegen de roofzucht van werden uitgereikt- Helaas was de Prins de meeuwen te verdedigen is ook heel goed van Oranje plotseling door roodvonk ver- waar te nemen, als we een poosje aan de hinderd dit te doen Ds. Ten Kate de dich- wadkant tussen het bloeiende Engels gras ter-predikant, had een feestcantate op gaan zitten en de troepen eidereenden met papier gezet en Heinze had de muziek er jongen in het oog houden, die een eindje voor gemaakt; 160 zangers voerden dit uit de kant zwemmen. Slechts een enkele zangstuk uit en het klonk prachtig. Het nadelig saldo van f 14.000 konden zij ech ter niet wegzingen, maar dit nam de Maat schappij gaarne oo de koop toe. want ten slotte was het doel belangstelling te man-eider is in de buurt om zich erbij aan te sluiten. De meeste mannen houden zich afzijdig en verzamelen zich met op komend water bij honderden op een zand bank voor het Posthuiswad om er te over- wekken voor onze nijverheid en die zo mo- tijen. Bij laag water kunnen ze hun voed- gelijk zelfs nog te prikkelen bereikt. se' gemakkelijk bereiken. Ze leven in Vandaar dat tot besluit des avonds in de hoofdzaak van schelpdieren en krabben en zaal van „De Vereeniging" door het Haar- vinden op de mosselbanken voor de kust lemse Departement een concert en „vaux- genoeg van hun gading. hal" (avondpartij met illuminatie) werd gegeven, waarna alles weer tot het ver leden behoorde. 33ste Oostpruisische fuselierregiment, de muziek van onze Grenadiers en Jagers, van de Amsterdamse en van de Rotter damse Schutterij en het orkest van Stumpff. Tot de muzikale omlijsting der gebeurtenissen moet men natuurlijk ook Haarlem, rekenen het orgelconcert in de Grote Kerk. Ions", van vlaggen, wimpels en vlagge- stokken alsmede van groene guirlandes. En de bevolking maakte daarvan gretig gebruik, zodat het ook aan straten en hui zen te zien was, dat er feest was in COCOXCOCOOCOC<XOC<XX50GCOCOCa!xXC<!OOCOCOCOOCO<X»OCOOOOOOCO<: ooöoccooöoooooooooöooooooooo< 3ÖOOCÖCOCC VAN WAT LICHTERE, doch ook aan gename, aard was het „schieten naar een vuurvogel", de harddraverij op de Dreef, het Venetiaanse Gondelfeest „voor trek en andere schuiten". ONTSPANNING GENOEG Want wat zou u er van zeggen: in de schouwburg „buiten de Hout-barrière" werd een ge dicht voorgedragen speciaal vervaardigd, te zi:n is voor een vogelliefhebber een en getiteld „Het feest der Nijverheid". Het T_ genot van de eerste orde. Het us daar nog een plekje waar rust heerst, en is rust al een weldaad voor de mens, voor het broeden van de vogels is het een eerste vereiste. Verkeer is er maar weinig, door dat het eiland maar één dorp rijk is. En gelukkig worden toeristen genoodzaakt, hun auto aan de vaste wal te laten. Hoe wel het langgerekte eiland haast hele maal uit duinen en strand bestaat, zijn onze weidevogels er ook nog goed verte genwoordigd. Iedere soort vindt er nog een terreintje naar haar keus. In de voch tige duindellen broedt de tureluur veel- ALS WIJ MET DE BOOT de aanlegstei ger van het eiland naderen zien wij langs de waddenkust al dadelijk troepjes eiders HET IS VOOR DE jongen een eerste ver eiste om juist te reageren op de waar schuwingsgeluiden van de ouden en niet bij de troep vandaan te raken. Wij zagen een afgedwaald jong, dat helemaal alleen luid piepend rond zwom. Een tweedejaars zilvermeeuw streek ernaast neer op het water en zag in afwachting toe. Andere meeuwen kwamen erbij en één schoot uit de lucht erop neer, pakte het kleintje in de bek en vloog ermee weg. De andere meeuwen er achteraan en deze dwongen hem, de prooi te laten vallen, maar nog vóórdat die het water bereikte ving een krul is uitgespaard. De wijfjes zijn bruin andere meeuw haar op en slikte haar met als een wilde eend, maar dan groter. Een ^uid en haar in. eidereend is direct te herkennen aan de OOK ,g NACHTS dreigen er allerlei ge- eigenaardig gevormde kop, die een drie- varen ,g Avonds komen de eiderfamilies hoekige indruk maakt, doordat de snavel de kant en worden de jon door de in een rechte lijn overgaat in de bovenkant wijfjes gekoesterd. In een geïmproviseerd vm de KMdel. nest in het gras neemt een deel van de Als de jongen uit de eieren zijn gekomen wijfjes zoveel iren 0nder zich als moge- blijven ze eerst nog even in het nest, tot- lyk is Worden ze nu door de een of andere met hun jongen zwemmen. In 1906 heeft dat ze voldoende beheersing over hun be- oorzaak gestoord, dan is het voor alle pul deze soort zich als nieuwe broedvogel voor wegingen gekregen hebben om de tocht ieyes zaak de ouden prompt te volgen het ons land op Vlieland gevestigd en dank- - - zij de beschermende maatregelen heeft de naar zee te aanvaarden De wijfjes trek- water in wie hierin faalt) raakt bij de ken met hun jongen altijd naar de wad- troep vandaan en moet dan later van kou- ze noordelijke eendensoort zich gestadig kant en vaak niet langs de kortste weg. de omkomen- uitgebreid, zodat er naar schatting thans Onderweg sluiten verschillende families In deze ba^.de leerschool groeien de jon- wel ruim drieduizend paar op Vlieland zich aaneen, als ze elkaar ontmoeten en gen geleidelijk op en als zij zichzelf kun- broeden. In latere jaren zijn er ook op Texel en Terschelling kleine kolonies eider eenden gekomen. vaak worden ze ook opgewacht en begeleid nen redden is voor de ouden de üjd aan_ door de zogenaamde tantes. Dit zijn wijf- gebrokeil om zich terug te trekken om te jes, die niet tot broeden zijn gekomen of rujen> Dan \s broedseizoen op Vlieland Op een dwaaltocht over het eiland tegen wier broedsel is verongelukt. Die hulp voor voorbij, de heide begint te bloeien en de .1 U n /I y-v 1 v, rr .trtv* /I l/\v, rfrtv, in v,tf 4 het eind van mei krijgt men een idee van het grote aantal eiders, dat er broedt. Overal zitten de stemmig gekleurde wijfjes de bescherming van de jongen is zeer nut- badgasten komen er genieten van het rus tig. De ergste belagers van de jonge eider- tige duin en strand. eendjes en ook van de bergeendenpullen het duin, goed verborgen tussen de vegetatie, in de bossen van de Oude en Nieuwe Kooi, in het Bomenland, op de Het Haarlems station waar de Prins van voordragen hiervan gebeurde op een „doel- vuldig, de scholekster nestelt over het Oranje werd afgehaald, die later gebruik matig gedecoreerd toneel door mevrouw pehele eiland, op de aardige weilandjes maakte van het rijtuig van dr. A. Vrolijk. Coenen van Ollefen als „Haarlems Stede- b maagd". En daarna volgde dan „Preciosa in het duin en langs het wad broedt de dichtbegroeide duinachtige dijken tussen of het Spaanse Heidinnetje' Denkt daar pievp en (je prutto heeft zijn terrein in niet te licht over. want de muziek was van T, niemand minder dan Carl Maria von We- de hooilanden van de eerste Kroonspol- op hun vijf grote groenachtige eieren: iri zijn de zilvermeeuwen, hoewel het veelal De hotels adverteerden met „tables d'höte" open tafels dejeuneren „het zij met bouillon of schildpadsoep". Er werd natuurlijk met vetpotjes „geïllumineerd". Daartoe moest men zijn op de Dreef en bij de Buitensociëteit. Trouwens, De Hout en Hertenkamp waren de oorden van ver maak van juni tot eind augustus van het ber, versterkt met choristen van de Opera der. De andere Kroonspolders liggen nog en leden van het Corps de Ballet7 r Van ander genre was het circus Woll- braak en zijn geheel het domein van de schlager, dat op de Turfmarkt stond! vogels. Zij herbergen onder meer kluten, DOOR AL DEZE GEZELLIGHEID zou- pleviertjes, sterns en meeuwen. In de jaar 1861. Dat kwam ook wel goed uit, want den we bijna de tentoonstelling vergeten. d {jn d meeuwerxkolonies gemak- het dempen van de Raam-, Volders- en Nu. het bezoek was goed, niettegenstaande 6 Zijdgrachten, benevens het maken van rio- het de laatste dagen van juni en de eerste kelijk te vinden door de blanke zilvers, ^eri e"hf verstrate" ^ui?t aant3esteerï' va" iul' was- Het stormde d^g 0„ de duintopjes staan. Daarentegen zodat het er vermoede luk wel wat romme- 7elfo zodat het Onslenrnksp mimpttnrns rl zodat het er vermoedelijk wel wat romme lig zal zijn geweest. Maar tenslotte behoefde men daar niet te zijn, want het centrum van de stad èn De Hout boden volop gelegenheid tot pas- zelfs, zodat het Oostenrijkse muziekkorps niet in de open lucht kon optreden. Maar zijn de broedende wulpen heel moeilijk binnen vijf uur was de houten militaire te ontdekken. Zij zitten verborgen tussen manege aan het Bolwerk (bij het tegen- j r, woordige Kenaupark) tot concertzaal in- de weelderig groeiende kruipwilg. De sende ontspanning. De van ouds bekende gericht, met lampions als verlichting. trots van Vlieland zijn echter de eider- Halletjes-Winkel „Het Huis met de Luifel" Wezen uit Haarlem's weeshuizen mochten maakte tijdens de feesten ijs en speciaal de tentoonstelling kosteloos bezoeken. eenden. bepaalde individuen betreft, die zo roof zuchtig zijn. Wij hebben wel wijfjes-eiders met hun pullen dwars door de meeuwen kolonies zien trekken, zonder dat hun een de Kroonspolders, ja sommige zelfs op het haar gekrenkt werd. De belagers zijn vaak kale buitendijkse land en langs de weg De onvolwassen zilvermeeuwen hoewel som- De autoriteiten van de stad chester- nesten zijn prachtig gevoerd met eider- mige oude vogels zich er ook aan bezon- ,d Amerikaanse staat Virginia ziin dons, dat het broedende wijfje zich uit de digen. Om aan deze roverijen paal en perk mening dat de gevangenen in de borst heeft geplukt. De vogel zit zeer vast te stellen heeft men op Vlieland en elders „1qo+oq1^i_ö +o te broeden en laat zich in de meeste ge- maatregelen genomen om te voorkomen, L een bee je te vallen dicht benaderen. Zij vertrouwt op dat de meeuwen zich te sterk vermeer- fhebben. Het gaat er met om dat haar schutkleur. Het broeden geschiedt deren. dit te duur zou zijn voor de staat Virgi- uitsluitend door het wijfje en als zij moet nia' <?ie maar Perce ^an kosten gaan fourageren, bedekt zij de eieren met OP DE WESTPUNT van het eiland za- van levensonderhoud voor deze „gasten" het dons. Ze blijven dan op temperatuur §en wij een troepje van vier eiderwijfjes bijdraagt, maar om het principe. en twaalf zwarte donsballetjes het duin uit De vroede vaderen hoorden een dezer komen. De onmetelijk wijde zandvlakte dagen met verbazing hoe het gevangenis van de Hors scheidt hen nog van het wa- menu is samengesteld: ontbijt: gebakken ZOALS BIJ ALLE eendensoorten is ook ter. Het is nu niet bepaald een gunstige eieren, knakworstjes, brood met jam, ge- plaats, die ze hebben uitgekozen. Nietige roosterde grutten en koffie. Lunch: zalm stipjes zijn het, zich voortbewegend naar pastei en gestoomde tomaten, vruchten in de oneindigheid, twee ouden voorop en de gelei, brood, koffie en cake. Diner: cor- nedbeefsandwiches, kaassandwiches en hoede vormend. Hoe zal dat nu aflopen? koffie. Er zal nu een fikse versobering ko- staart en flanken, waarop een grote witte Het duurt niet lang of er komen een paar men in de gevangeniskost, zo is besloten. en zijn onttrokken aan 't oog van de meeu wen en andere eierenrovers. hier de man totaal ongeschikt om te broe' den. Door zijn contrasterende verenkleed zou hij meteen opvallen en de nestplaats verraden. Hij heeft een witte borst en rug, beide andere volwassen vogels de achter een zwart „petje" en een zwarte buik,

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 13