Proteststaking in Algiers SSSiMrsr'JZZfZ T Trri 1T1 H PT C* OII FQ ïlt HtSÏHI'ESÏ weekeinde verwacht hamol weer vandaag! HET WEER Havenstakingen ten einde FLN zal de strijd verhevigen als Parijs Algerije verdeelt Britse troepen zijn in Iraakse aanval wordt nog dit Koeweit COIFFURES DE VRIES AUTO UNION - DKW GOOD A. J. Rotteveel's Duorijder van bromfiets dodelijk verongelukt Ontwapeningsoverleg verdaagd tot 17 juli v. LOON's Maar vanwege het mooie weer gaan arbeiders maandag pas aan de slag Kongo viert met parade onafhankelijkheidsfeest 46e JAARGANG NUMMER 201 ZATERDAG 1 JULI 1961 Aèe M RRIS 'lwforeyou êuy! NYLON REGENJASSEN Automobielbedrijf N.V. CARROSSERIE?ABRIEK CHRISTIAANSE Uitdeuken Repareren Het woord is aan Prijzen vanaf 5.695. AUTOMOBIELBEDRIJF Telef.adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. JL W XXX LX X \X C X L/ LX 1 VX Crio-rekTning IJmuider Courant no. 129288. Telef redactie o389, na kantooruren 5080. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Düectie^P^WPeCTeboomenM^^^^^^^^^^ In de krant van heden: Weerrapporten 1> 2 Amsterdams Allerlei2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 4, 6 Van Dag tot Dag Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4, 6 Op en om het Binnenhof4 Kerkdiensten3 Films Uit stad en omgeving ....5, 6, 7 In de Vishal en op zee7 Horen en Zien9 Kunst 9 Feuilleton li- Panda en andere beeldverhalen.11 Beurs PuzzelJ3 Erbij ....13 tot 17 Economisch nieuws17 Scheepsberichten 17 Sport J9 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" 'Advertentie BORGWARD ARABELLA HARRY OOMEN Zeewind Aan het strand: „DE HOUTHAL" „BOUWPAKKETTEN" o.a. TUNIS (Reuter en UPI) De Algerijn se „voorlopige regering" heeft gedreigd de strijd in Algerije te versterken en voort te zetten wanneer Frankrijk Al gerije zou verdelen. De voorlopige re gering wees erop dat het dreigement van president De Gaulle om Algerije te ver delen gedaan was op een tijdstip dat zij „zich bereid verklaarde ervoor te zorgen dat de Frans-Algerijnse onderhande lingen zo spoedig mogelijk worden her vat". De verklaring van de in Tunis zetelende voorlopige regering was de eerste reactie op verschillende uitspraken van De Gaulle in de afgelopen week, dat hij Algerije zou delen, tenzij de rebellen instemmen Advertentie Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 IEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Advertentie Dr. D. Bakkerlaan 12 - 16 Bloemendaal, Tel.57.500-57 501 met onafhankelijkheid plus associatie met Frankrijk. „De verdeling van Algerije, hetgeen de ontkenning van 't zelfbes-hikkingsrecht en de dekolonisatie is, zou verergering van het conflict betekenen en het onbeperkt voortduren van de oorlog", adus de ver klaring. De rebellen proclameerden de 5de juli tot de „nationale anti-verdelingsdag". Het Algerijnse volk zal instructies verkrijgen over de wijze waarop deze dag in acht moet worden genomen. De voorlopige regering heeft een beroep gedaan op sympathiserende regeringen en volken om woensdag ten gunste van het Algerijnse volk te betogen. De datum 5 juli werd gekozen, omdat de Fransen Al giers op de vijfde juli 1830 veroverden. ALGIERS (AFP, UPI) In Algiers heb ben de mohammedanen vanochtend ge hoor gegeven aan een stakingsoproep van de FLN, de organisatie van de opstande lingen. In wijken waar veel mohammeda nen wonen, zijn winkels en café's gesloten gebleven. De stedelijke autobussen, waar op de grote meerderheid van de chauffeurs mohammedaan is, zijn niet uit de remise vertrokken. Vrijdagmiddag werd het sta kingsparool in de moslim wij ken monde ling doorgegeven. Ook op de markt lieten de moslimverkopers verstek gaan. Een heden van het leger en de politie patrouil leren door de straten. De politie en het leger hebben vracht wagens en andere voertuigen in het cen trum bijeengebracht om zo nodig hiermee barricades te vormen om de menigte te kunnen tegen houden. Vanmorgen is het te Algiers tot een tref fen gekomen tussen de politie en betogen de moslims. Franse soldaten en politie mannen werden met spoed overgebracht naar de arbeiderswijk Belcourt, waar de moslims waren samengestroomd. Zij trachtten tevergeefs de menigte uiteen te drijven door waarschuwingsschoten in de lucht. Gewapende betogers vuurden terug. Daarop ging de politie tot maatregelen over. Traangasbommen werden in nauwe zijstraten geworpen om te verhinderen dat nog meer betogers zich bij de oproe rige massa op de hoofdstraten zoudert voegen. Een eenheid van het leger werd door de optrekkende menigte teruggedrongen naar zijn voertuigen. Moslims op balkons gooi den met bloempotten naar de soldaten. De menigte voerde de groen-witte vlag gen van de rebellen met zich mee. De moslims stroomden samen op verscheide ne boulevards van de wijk. Zij riepen leu zen als „Lang leve de nationalisten", „Geef de nationalisten macht", „Lang leve Abbas". Eenheden van de mobiele garde en de infanterie formeerden zich op de straten met machinegeweren en bajonetten en traangasbommen om de optrekkende moslims te beletten het centrum van de stad binnen te trekken. In officiële kringen te Algiers is de naam genoemd van de divisie welke op last van president De Gaulle naar Frankrijk zal te- Lange Herenstraat 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 Advertentie Lange Nieuwstraat 497 Tel 7302 Adviezen omtrent haar. en huidbehandelino Vanmorgen vroeg om tien minuten over twee heeft zich op de kruising Nieuwe Gracht-Kruisweg in Haarlem een botsing tussen een auto en een bromfiets voorge daan, tengevolge waarvan de duopassa gier van de bromfiets, de 35-jarige heer J. Spiering, plantenkweker, uit Hillegom om het leven is gekbmen. De bromfietsbestuurder, een 26-jarige bloemistknecht uit Hillegom, reed op de Nieuwe Gracht en gaf naar de politie ons meedeelde geen voorrang aan de auto, die op de Kruisweg reed. Er ontstond een bot sing, waarbij de berijders van de brom fiets tegen de leuning van de Kruisbrug en vervolgens tegen het wegdek smakten. Beiden zijn overgebracht naar het zieken huis St. Joannes de Deo. Daar bleek dat de heer Spiering reeds was overleden. De bestuurder van de bromfiets is ernstig ge wond ter verpleging opgenomen. Hij ver keert niet in levensgevaar. De Haarlemse verkeerspolitie verzoekt bestuurder en bij rijder van een met haringvaten geladen vrachtwagen met aanhangwagen, die ten tijde van het ongeluk ter plaatse waren, zich met haar in verbinding te stellen voor het afleggen van een getuigenverklaring. Balzac: Het geluk van anderen is de enige troost voor hen, die niet meer gelukkig kunnen zijn. WASHINGTON (Reuter) Het ontwa- peningsvnoroverlee te Washington tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie is gisteren verdaagd. Het zal op 17 juli te Moskou worden hervat. Dit is vrijdag meegedeeld door een woordvoerder van het Witte Huis, nadat de Russische gedelegeerde Zorin tot besluit van de eerste fase va?n het overleg een bezoek aan president Kennedy had ge bracht. De Amerikaanse delegatie naar Moskou zal worden geleid door John Mc Cloy. incl. verwarming Hoofdagent voor Haarlem en Omstreken; Bloemendaal - Korte Kleverlaan 30-40 Telefoon 02500 - 51301 Advertentie rugkeren. Het is de elfde lichte gemotori seerde divisie, welke op het ogenblik in het gebied van Constantine in oostelijk Algerije in reserve wordt gehouden. De divisie be staat uit afdelingen van het eerste regi ment parachutisten en van het eerste re giment cavalerie beide van het Vreemde lingenlegioen. Deze afdelingen werden na de mislukte opstand te Algiers door de Gaulle ontbon den. De divisie is een zeer moderne ge vechtseenheid, met eigen artillerie, genie en infanterie, en eigen gepantserde voer tuigen. PARIJS (Reuter) De Franse minis ter van Staat voor Algerijnse Zaken, Louis Joxe, heeft in de Nationale Vergadering, die de Algerijnse kwestie bespreekt, ver klaard dat het eerste doel van de nieuwe contacten met de opstandelingenleiders zal zijn een einde te maken aan de terroristi sche. aanvallen. Binnenkort wordt de publi- katie verwacht, tegelijkertijd in Parijs en Tunis, van communiqués waarin hervatting van de besprekingen aanstaande week wordt aangekondigd. LONDEN (Reuter en UPI) - Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld dat vandaag een Brit se strijdmacht in Koeweit is aangekomen en ter beschikking van de vorst is ge steld om het land te helpen verdedigen tegen een dit weekeinde verwachte Traakse aanval. UNO-secretaris-generaal Hammarskjoeld is van deze actie op de hoogte gesteld. Een fregat van de Britse marine is voorts de baai van Koeweit binnengestoomd. Honderden Bedoeien- vrijwilligers zijn inmiddels per vracht wagen en taxi naar de grens met Irak overgebracht. De sjeik van Koeweit had eerder aangekondigd vanmorgen nog een persconferentie te zullen houden. Men verwachtte dat hij bekend zou maken Groot-Brittannië om militaire steun te hebben verzocht volgens het vriendschapsverdrag met dat land. Onze correspondent te Londen telefo neerde vanmorgen: Londen heeft thans officieel zijn diepe bezorgdheid over Iraks dreiging uitgespro ken. De Britse regering, gesteund door Washington, heeft tevens een aantal Ara bische landen, onder meer de Verenigde Arabische Republiek, Turkije, Perzië, India en Pakistan, verzocht zijn invloed aan te wenden om generaal Kassem tot kalmte te manen, opdat Koeweit zich kan ont wikkelen als een onafhankelijke staat. De Britse regering is in voortdurend contact met de regering van Koeweit. Turkije heeft reeds steun toegezegd en ook Tu nesië staat aan de kant van Koeweit. Het is een speling van het lot, dat Londen thans hoopvol uitziet naar Nasser, de pre sident van de V.A.R. om Kassem op an dere gedachten te brengen. Dr. Abdël Ha- tem, de minister van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Arabische Republiek, heeft Irak intussen vrijdagavond bezworen af te zien van een invasie van Koeweit. Hij deed zulks na ontvangst van rappor ten, dat Iraakse strijdkrachten bevel heb ben ontvangen naar Koeweit op te rukken. De minister deed voorts een beroep op Kassem om de Arabische eenheid te be waren. In Londen blijft een aantal voor aanstaande leden van de regering ge durende dit weekeinde onmiddellijk be reikbaar in geval zich een noodtoestand in Koeweit mocht voordoen. Volgens berich ten uit de Verenigde Staten en Egypte is het niet uitgesloten dat Kassem gedurende het weekeinde zal toeslaan. Gereed De Britten achten Koeweit zeker ver dedigbaar. Het is een open land dat spe ciaal geschikt is voor tanks. Aangezien Irak over Migs beschikt, waarvan de pi loten door de Russen zijn geoefend, zal het in geval van een conflict waarschijnlijk noodzakelijk zijn Iraakse vliegvelden in de nabijheid van de grens van Koeweit te bombarderen. Uit Koeweit zelf wordt gemeld dat een verschroeiende westenwind gepaard gaan de met zandstormen de hemel verduistert, maar dat troepen en tanks naar de grens van Irak blijven oprukken. Tegenover Bas- ra, waar Kassem twee brigades met tanks zou hebben samengetrokken, graven strijd krachten van Koeweit zich in. Tevens wor den er guerilla-eenheden gevormd. Gefeliciteerd (AFP) Premier Tsjoe en Lai van com munistisch China heeft de sjeik van Koe weit gefeliciteerd met de afkondiging van de onafhankelijkheid. De Sovjet-Unie op haar beurt wil nog geen partij kiezen in het geschil over Koe weit, maar wel de belanghebbenden waar schuwen dat de twist gevolgen voor hen kan hebben. Dit is de conclusie, die men in Moskou heeft getrokken uit het voor zichtig gestelde commentaar in de Russi sche pers. De Pravda spreekt in verband met de aanspraken van premier Kassem zelfs van „annexatie". Het blad legt de nadruk op het feit, dat men zich in ver schillende Arabische landen heeft uitge sproken voor toelating van Koeweit tot de UNO. Hef waarschuwt de Arabische lan den voor de „imperialisten", die „zich be ijveren om van de crisis te profiteren." AUTOBEDRIJF Lange Molenstr. 12 Tel. 10463 - 19000 9 Advertentie Verwachting tot morgenavond: Overwegend zonnig en op de meeste plaatsen droog weer. In de kustprovincies koelere zee wind, elders warm en in het zuidoosten van het land zeer warm. Volledige weerrapporten op pagina twee. Vandaag en ook een deel van de zondag nog stralend en warm strand weer. Zondagmiddag iets minder warm door wind uit zee en binnen- drijvende wolken. De onweerskans is echter zeer gering. Middagtempera- turen 28 a 30 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Het weer houdt nog wel een zomers karakter. Generale repetitie op het Domplein van het openluchtspel dat ter gelegen heid van het lustrum 1961 van het Utrechts Studenten Corps zal worden opgevoerd. Prinses Irene (midden) is een der 275 medespelenden in dit mid deleeuwse spel onder regie van André van den Heuvel. comitié, hebben besloten maandagmorgen het werk normaal te hervatten. Dat ge schiedde na telefonisch overleg met de Amsterdamse collega's die vrijwel tegelij kertijd een bijeenkomst hielden. De voor zitter van de stakingsdelegatie stelde we liswaar voor reeds morgen weer gewoon aan het werk te gaan, maar dit voorstel werd afgestemd. Veel verschil maakt het overigens niet: na de invoering van de vijfdaagse werkweek is de bezetting in de havens zaterdags en zondags slechts ge ring. Het bekende spelletje De Scheepvaartvereniging Noord en Zuid en de transportarbeidersbonden van drie erkende vakbonden hebben gis teravond een gezamenlijk communiqué uit gegeven, dat ook aan de havenarbeiders zal worden gezonden. „De wilde haven staking: het bekende spelletje," aldus luidt de aanhef van het communiqué waarin verder onder meer wordt gezegd: „In het voorjaar is door overleg tussen de erken de werknemersorganisaties en de werkge vers een belangrijke verbetering bereikt door het invoeren van de vijfdaagse werk week in de havens. De bekende onverant woordelijke elementen hebben dat met veel spijt aangezien en zich een paar maanden rustig moeten houden. De erken de vakorganisaties en de werkgevers heb ben op dinsdag 13 juni het overleg her vat om te bezien welke verbeteringen in arbeidersvoorwaarden in de haven moge lijk zijn. Zodra dit overleg gaande was, hebben de bovenbedoelde elementen zich opgemaakt om bij voorbaat de vruchten daarvan aan zich te trekken. Maar wat er nu of later bereikt wordt aan sociale ver betering zal te danken zijn aan het over leg tussen de erkende werknemersorgani saties en de werkgevers. Dat overleg wordt door deze staking tijdelijk onmoge lijk. Het enige dat de stakers kunnen be reiken is een leeg loonzakje. De vakbon den adviseren daarom het werk te hervat ten. LEOPOLDSTAD (UPI) Naar schat ting hebben gisteren vijftigduizend men sen op de Boulevard Albert te Leopold- stad de parade ter ere van de eenjarige onafhankelijkheid van Kongo bijgewoond. President Joseph Kasavoeboe in een bei ge generaalsuniform nam vanaf een met vlaggen bedekt platform de parade af. Naast hem stonden leden van de cen trale Kongolese regering, onder wie pre mier Joseph Ileo en de minister van Bin nenlandse Zaken Cyrille Adoelah. Als vertegenwoordigers van de UNO wa ren aanwezig Sture Linner en generaal Sean Mckeown, opperbevelhebber van de UN O-stri j dkrachten. De militairen werden gevolgd door jeugdgroepen die in hun witte, blauwe en groene kledij een kleurrijk facet aan het geheel gaven. Een compagnie Katangese gendarmerie, die door president Tsjombe als blijk van goede trouw was gezonden, sloot de para de. (REUTER) President Tsjombe van Katanga, die thans door het westen van zijn land reist, heeft vrijdag te Kolwezi een toespraak gehouden ter herdenking van het feit, dat Kongo een jaar geleden onafhankelijkheid verwierf. Hij verklaar de dat de centrale regering in Leopoldstad in feite op instorten staat. De leiders van Katanga hebben niet het recht hun land te verbinden met de anarchie in de rest van Kongo, dat in een staat van faillisse ment verkeert, aldus Tsjombe. Ongeveer 1500 Amsterdamse haven arbeiders hebben gisteravond tijdens een vergadering in de grote zaal van „Kras- napolsky" besloten het werk maandag weer te hervatten. De grote zaal, die voor deze vergadering te klein bleek, was vanaf acht uur het toneel van een vaak felle strijd tussen voorstanders en tegenstanders van het voorstel van het stakingscomité, dat het advies inhield om het werk gisteravond nog te her vatten. De meeste aanwezigen bleken het hiermee niet eens te zijn. Aan het -uiteindelijk besluit om het werk maandag weer ter hand te nemen heeft het stakingscomité enige voorwaarden ver bonden, die als volgt zijn samen te vat ten: In het begin van de volgende week zal het comité zich beraden over een te stellen ultimatum met betrekking tot een tegemoetkoming aan de eisen van de ar beiders, voorts zullen de stakers vanoch tend weer gaan „posten" teneinde te voorkomen dat werkwilligen vóór maan dag aan de arbeid gaan. Als deze actie niet genoeg effect gehad heeft en het ulti matum geen succes heeft dan zal men niet schromen weer te staken. Algemeen was de erkentelijkheid van de stakers voor het werk dat het comité in de afgelopen dagen heeft verzet. Dat voor stellen om het werk vóór maandag te her vatten geen kan kans maakten bleek al vrij spoedig. Sommige sprekers waren van me ning dat het effect van de actie daardoor zou verminderen, anderen achtten het overbodig, omdat 's zaterdags en 's zon dag toch slechts een derde deel van de arbeiders werkt en wederom anderen von den het weer veel te mooi en waren van mening dat „de zon ook vitaminen geeft." Het stakingscomité zal dus niet op geheven worden, doch voorlopig onder de naam „actie-comité" blijven voortwerken. Ook in Rotterdam De 400 havenarbeiders in Rotterdam, die vrijdagavond in gebouw Odeon een verga dering bijwoonden van het voorlopig actie- Advertentie T.V. en PICK-UP MEUBEL 74.— HOUT - TRIPLEX en BOARD KENNEMERLAAN 159 - TELEFOON 7770 Koningin Juliana heeft vrijdag een I lidatiecentrum „Aardenburg" in Doorn, bezoek gebracht aan het militair reva- waar het vijftienjarig bestaan van deze instelling werd gevierd.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1