Westelijk antwoord aan Kroesjtsjev ontworpen QUO VADIS ALGERIA? ASTEN Bondsdag wijst onderhandelen met Ulbrichts regime af Frans leger heeft in Algerije iets groots verricht Politieke dwalingen van zijn leiders ten spijt Wereldnieuws j r Van dag tot dag vJ Oostenrijk versterkt de oostelijke grenzen „Kennedy gevaarlijker dan Eisenhower" Staking bij Britse Ford maandag ten einde f ^^Praatótoel Onderhandelingen zijn nog niet op gang „Boon" Sillevis heeft de K.L.M. verlaten Dp ZATERDAG 1 JULI 1961 3 Gaat u met vakantie Chinese president: NAAIMACHINES (f 225.- t4V|j De landingsrechten Westelijke mogendheden en de Sovjet-Unie moeten het eens zien te worden over een vredesverdrag Propagandistisch Oprechte eerbied M anusje-van-alles I Wie morgen de moed opbrengt naar het strand te gaan, zal geconfronteerd wor den met de tot dusver grootste concentra tie van verkoeling zoekende mensen langs het gehele Nederlandse strand. Tenzij een plotselinge storing in het gezellig sa menzijn der hogedrukgebieden voor een koele verrassing zou zorgen, wat echter zeer onwaarschijnlijk moet worden geacht. De tropische warme zondag, die voor de deur staat, zal naar schatting enkele mil joenen mensen naar het „Nederlandse bal kon op de Noordzee" lokken van het Marsdiep tot Cadzand, de Waddeneilan den nog niet meegerekend. Die miljoenen, verspreid over de gehele lengte van ons Noordzeestrand, dat ongeveer 150 strek kende kilometers lang is, kunnen daar in theorie best een ruim plekje vinden al zou den ze niet allemaal naast elkaar aan de waterlijn kunnen zitten. Maar dat willen ze ook niet en ze zijn merendeels al te vreden wanneer ze enkele vierkante me ters zand hebben vanwaar ze tenminste die waterlijn nog kunnen zién. Ze moeten echter, om op dat plekje te komen, op een of andere manier heen en weer. De toegangswegen tot onze stran den zullen morgen voor de zoveelste maal volkomen onvoldoende capaciteit blijken te bezitten om een aan- en afvoer van de drommen enigszins ordelijk en snel te kunnen verwerken. Door een te gering aantal toegangswegen ontstaan concentra ties aan de stranden op de punten, waar die weinige wegen uitmonden. De badplaat sen zijn door die concentraties tot hun bloei gekomen en danken er zelfs hun ont staan aan. Doch zonder de belangen der badplaatsen ook maar in het minst voor bij te zien moet worden geconstateerd, dat grote delen van het strand onbereikbaar blijven en bereikbaar zouden moeten wor den gemaakt. Morgen heeft in de drie strandprovin- cies Zeeland, Zuid-Holland en Noordholland een bezoekerstelling plaats, die in ruwe cij fers de aantallen zal weergeven. Aan de hand van die cijfers zal kunnen worden vastgesteld, met welke overbelasting onze westelijke kuststrook worstelt en in de steeds drukker wordende toekomst zal hebben te worstelen. Als uit de telling der bezoekers de nood zaak tot eensgezinde actie der drie pro vincies zal komen vast te staan tot ver groting en verbetering van het toegangs wegennet, zullen de drie streekplannen in dit opzicht wellicht wat meer coördinatie en daardoor vruchtbaar resultaat te zien geven dan tot dusver gebleken is. Morgen moeten we echter nog roeien met de riemen die we hebben, en we wen sen onze lezers toe dat die korte riemen hun niet al te veel narigheid, tijdverlies en ergernis zullen bezorgen. Maar men moet zich op het ergste voorbereiden! en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE WENEN (UPI) Het neutrale Oosten rijk bouwt aan een uitgebreid verster kingssysteem tegen de dreigende agressie ve kracht uit oostelijke richting. De Oostenrijkse minister van Defensie, Karl Schleinzer, heeft tegenover verslag gevers onthuld dat de versterkingen wor den opgeworpen in de „Brucker poort". Een open vlakte, 22 kilometer van de Tsjechoslowaakse en Hongaarse grenzen, die in de geschiedenis bekend is gewor den "als een open deur voor aanvallen uit het oosten. Schleinzer zei dat de andere grensgebieden eveneens versterkt zouden worden, maar hij vermeldde niet of een en ander ook sloeg op Oostenrijks gren zen met zijn westerburen. Het systeem omvat vooruitgeschoven pos ten, kazematten en bunkers en het wordt opgezet naar het voorbeeld van de grens bewaking in Zwitserland. De Oostenrijkse staatsman verklaarde: „De versterkingen zijn een teken van Oos tenrijks vastbeslotenheid elk binnendrin gen van buitenlandse troepen in ons neu trale land te bevechten." TOKIO (UPI) De president van de communistisch-Chinese Volksrepubliek Liu Tsjao-Chi heeft gisteravond verklaard dat hij president Kennedy gevaarlijker vindt dan zijn voorganger Eisenhower. In een toespraak ter herdenking van de veertigste verjaardag van het ontstaan van de Chinese communistische partij zei de Chinese staatsman: „Sedert het kabi net van president Kennedy aan het bewind is gekomen heeft het zijn uiterste best ge daan een contra-revolutionaire politiek door te drukken. Men heeft daarvoor een tweeledige tactiek gebruikt, een schrander gebruik van vredespolitiek aan de ene kant vindt zijn tegenhanger in een intensi vering van de oorlogspolitiek." WASHINGTON (Reuter-UPI) De Ver-zijn aan gedeeltelijke mobilisatie te den- enigde Staten, Groot Brittannië, Frankrijk en West-Duitsland hebben in Washing ton over de kwestie-Berlijn geconfereerd en zijn het eens geworden over de hoofd lijnen van het antwoord aan Moskou. In het bijzonder spraken zij over het ant woord dat Washington zal geven op de Russische Nota, die Kroesjtsjev Kennedy heeft overhandigd in Wenen. Het overleg in Washington werd gevoerd door de Ame rikaan Foy Kohier, de Brit Lord Hood, de Fransman Hervé Alphand en de Westduit ser Wilhelm Grewe. Grewe zei te verwachten dat het ont werp van het westelijk antwoord volgende week naar de NAVO-bondbenoten gezonde zal worden. De uiterste zorg is besteed aan de argumentatie, omdat dit docu ment een van de grondslagen zal vormen waarop eventuele onderhandelingen over de crisis om Berlijn zullen plaatshebben. Lord Home: niet wanhopen De Britse minister van Buitenlandse Zaken Lord Home heeft gewaarschuwd dat de eerstvolgende zes maanden een van de moeilijkste en gevaarlijkste perioden sinds het einde van de oorlog zullen worden. Wanneer men tracht met Rusland te on derhandelen moet men nooit wanhopen en in zijn pogingen volharden, aldus Lord Home. Von Brentano: bestrijden FRANKFORT (DPA) De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Von Bren tano heeft in een televisiegesprek met jour nalisten in Frankfort gezegd dat er een ogenblik kan komen waarop de Noordat- lantische verdragsorganisatie haar bereid heid tot het verdedigen van Berlijn zou moeten tonen. Het zou echter voorbarig De conferentie van Evian is onder broken. Wat zijn de perspectieven op een hervatting der Frans-Algerijnse vredesbesprekingenEn hoe ziet in verder, en algemener, verband de toe komst van dit geteisterde land eruit? Ziedaar een paar vragen, die onze correspondent te Parijs, Frank Onnen, zich op een korte reis door Algerije heeft gesteld, en waarop hij in een drietal artikelen een antwoord poogt te geven. ken. Toen verslgagevers hem vroegen of hij bedoelde, dat ook kernwapens moeten worden gebruikt, zei von Brentano, dat hij bedoelde, dat de Russische maatregelen „met alle middelen" bestreden moeten worden. Von Brentano zei, dat de weste lijke landen alleen in staat zouden zijn het sluiten van een apart vredesverdrag tussen Rusland en de Duitse volksrepu bliek tegen te gaan, als men eensgezind en duidelijk liet blijke.n dat de westelijke landen niet werkeloos zouden toezien. Pravda:onderhandelen MOSKOU (UPI) De Russische Pravda heeft gepleit voor de sluiting van een vre desverdrag met Duitsland, daarbij het Westen ervan beschuldigend dat het „re visionistische krachten" in de Westduitse Bondsrepubliek tegen het oosten opzet. Het blad bepleitte voor onderhandelingen tus sen staatslieden 'die zouden leiden tot we derzijds aanvaardbare oplossingen, en niet tot versterking van het uitzicht op oorlog. Nehroe: ernstige toestand NIEUW DELHI (UPI Premier Neh roe van India heeft geweigerd een stand punt in de kwestie Berlijn in te nemen. Op een persconferentie in Nieuw Delhi zei Nehroe over de verklaringen van Kroesjtsjev en Kennedy: „Beiden getuigen van een sterke en weinig plooibare hou ding die zich met elkaar verstaan. De toe stand met betrekking tot Berlijn is zeer ernstig." DAGENHAM (UPI; Op een rumoe rige vergadering van 20.000 arbeiders, is heden besloten de wilde staking bij Ford in Dagenham, die nu vijf dagen duurt, maandag te beëindigen. Bij de staking wa ren 32.000, van de 42.000 arbeiders die Ford in Engeland heeft, betrokken. De staking was begonnen toen de bedrijfsleiding wei gerde te praten over loonsverhoging en ver korting van de arbeidstijd. De bedrijfslei ding zei, dat zij bereid was de eisen in sep tember te overwegen als de arbeidsbetrek kingen waren verbeterd. De voormannen wilden dat de staking zou worden voort gezet. Doch bij stemming werd besloten maandag weer aan het werk te gaan. Advertentie GROTE HOUTSTRAAT 181 HAARLEM Advertentie Binnenhuis-architectuur Woning-inrichting GR. HOUTSTRAAT 155 HAARLEM TELEFOON 11159 WASHINGTON (UPI) In de onderhan delingen over landingsrechten voor de K.L.M. in Califomië die sinds enige tijd in Washington worden gevoerd tussen een Nederlandse delegatie en Amerikaanse functionarissen, zijn geen nieuwe ontwik kelingen gekomen sinds de terugkeer van de voorzitter van de Nederlandse delega tie, de heer E. G. Stijkel. Stijkel die donderdag uit Europa arri veerde, had die dag een onderhoud met de Amerikaanse assistent-minister van Bui tenlandse Zaken voor economische aange legenheden, Edwin Martin. Vrijdag is er een vergadering geweest van de technische deskundigen van de Amerikaanse en Ne derlandse delegaties. De laatste gezagvoerder van „het eerste uur", de heer Sillevis, heeft de K.L.M. verlaten. Hij was één der eerste gezagvoerders van de K.L.M.: hij begon kort na Geys- sendorffer en Hofstra in 1922, ongeveer gelijk met nog twee andere luchtvaart pioniers, Pijl en Wamaar, voor de K.L.M. te vliegen en wel in de kleine Fokker machines, in DC-2's en DC-3's, waarin hij circa 50 vluchten naar Indië maakte. In 1949 kreeg hij een grondbaan. Als hoofd van de nieuwe afdeling Intern Transport organiseerde hij o.a. de grondoutillage voor de nieuwe vloot van straalvielgtui- gen. (Van onze correspondent) BONN „Niet uit stoerheid of onfat soenlijkheid, maar uit verantwoordelijk heid voor de eenheid van ons volk en uit respect voor de door ons geratificeerde verdragen, wijzen wij onderhandelingen met de heer Ulbricht af," aldus zei de president van de Westduitse Bondsdag, dr. Gerstenmaier, gisteren bjj de afsluiting van werkzaamheden van het parlement. Gers tenmaier zei verder in een verklaring over de Duitse problemen, die hij namens alle partijen aflegde, dat de regering van de zogenaamde Duitse Democratische Repu bliek in het ergste geval ais een hulpor gaan van de Russische bezettingsmacht be schouwd kan worden, maar zeker niet als wettige vertegenwoordiger van de zeven tien miljoen Duitsers, die in Oost-Duits- land wonen. Met grote nadruk steunde Gerstenmaier het voorstel van de Russische premier (Van onze Hbrrespondent PARIJS. De heer Jean Morin, de 45-jarige Algemene Gedelegeerde van de Franse regering in Algerije, een man met een vol, maar ietwat pappig, gezicht en een droefgeestige oogopslag, geeft in zijn privé-buitenresidentie, een paleisje in koloniaal-oriëntaalse kitschstijl, op een bergtop bij Algiers, aan de poorten waarvoor twee in lange rode mantels gestoken Spahi-strijders met getrokken zwaarden staan, een persconferentie. Deze conferentie werd speciaal belegd voor ongeveer zeventig Franse en buitenlandse journalisten, die waren uit genodigd voor een rondreis van een paar dagen om hun te laten zien dat de Fransen zich stipt houden aan hun belofte van 20 mei geen offensieve operaties meer te ondernemen. En ook om die perslieden de gelegenheid te geven de bevolking in haar verschillende geledingen de koortsthermometer aan te leggen. Monsieur Morin, geflankeerd door de nieuwe opperbevelhebber, generaal Aille- ret, en zijn zeer scherpzinnige, zeer open hartige en vooral zeer onafhankelijke pers chef Coup de Fréjac geeft in wat onbe wogen en ambtelijke termen eerst een uit eenzetting van de problem* n waarvoor hij zich ziet gesteld. Het ziektebeeld van Al- gerijë of het gezondheidsbulltin schijnt er in zijn woorden en cijfers nogal geruststellend uit te zien. Stellig iets te geruststellend, zoals ten overvloede trou wens het ironische lot of een naald scherpe mise-en-scène van zijn extremisti sche landgenoten-tegenstanders? op slag nog even zal onderstrepen. Op slag, of pre- cieser nog: op bom(in) slag. De discipline en de loyaliteit van het Franse leger, zo niet der bevolking, baar de, zo verklaarde de hoge vertegenwoordi ger, hem nu niet meer zo veel zorgen. En die bommen van de „plastiqeurs," dat viel in de praktijk wel mee. En ziet, dat laatste woord was nog niet koud, of een enorme dreun van een ontploffing plaatste een machtig vraagteken achter des heren Morins geruststellend-bedoelde volzin. Om echter te bewijz r dat hij over niet min der tegenwoordigheid van geest als het iro nische lot of de „plastiqueurs" be schikte, liet de heer Morin, toen de klap nog nauwelijks verstorven was, de lakonie- ke opmerking an zijn lippen glijden, dat het zijn woorden in elk geval niet aan echo ontbrak... De propagandistische opzet van zo'n reis onder auspiciën der Franse autoriteiten, die ook het traject met de halteplaatsen hadden vastgesteld, lag wel voor de hand. Men krijgt te zien wat de Franse regering belieft te tonen, en de Algerijnse Kamer leden, prefecten, burgemeesters en ande re gesprekspartners onder wie een zes tal FLN-gevangenen waarmee contac ten konden worden gelegd, vertegenwoor digden maar een beperkt segment van de publieke opinie. Doch ook wanneer men zich die reserves voortdurend voor ogen houdt, blijft zo'n reis, die technisch boven dien tot in de puntjes geregeld was, toch in hoge mate boeiend en instructief door de talrijke aspecten van het gigantische probleem waarmee men aldus zelfs „ge oriënteerd" in levende aanraking wordt ge bracht. Neem om te beginnen het Franse leger dat, tengevolge van zijn martelingsmetho den en zijn politiek amateuristische pre tenties en herhaalde opstanden, voorzich tig uitgedrukt, de laatste jaren geen al te beste pers heeft gehad. En ook nu hebben we weer een kolonel zijn bittere gram schap horen uiten over deze zoveelste oor' log die het leger had gewonnen en die nu niettemin door een politieke capitulatie dreigde te zullen worden besloten. Zelfs na de débacle, waarmee Challe voor zijn onvoorstelbare lichtzinnigheid werd ge straft, hoort ge in Algerije door militaire tovernaarsleerlingen de spreuken die Frankrijk de totale overwinning zouden kunnen bezorgen, ofschoon wat meer bin nensmonds, toch nog bij herhaling preve len. In zoverre verdiende die plechtige be trouwbaarheidsverzekering van de heer Morin dan ook zeker wel die lichte correc tie welke door die plasticbom afkom stig immers uit de arsenalen van het le ger werd aangebracht. Maar, en ziedaar dan ook een van die positieve ervaringen die deze tocht heeft opgeleverd: het Franse leger bestaat stel lig niet uitsluitend uit samenzweerders en discipelen van de SS. Dat leger heeft, bui ten zijn strikt-militaire taken, sinds zes, zeven jaar in Algerije ook een brok werk van administratieve, technische, sociale, opvoedkundige en humanitaire aard verzet, waarvoor men, bij zo'n aanschouwing, met grote en oprecht eerbied wordt vervuld. Zodra men de grote steden heeft verlaten, stuit men in onvoorwaardelijk elke sec tor van het Algerijnse leven op het leger. Nieuwe bruggen en wegen worden door het leger aangelegd. Bevolkingsregisters wor den door militairen bijgehouden. Genees- kundigde diensten: officieren en lang niet altijd van gezondheid wijden zich ook aan die taak. Het onderwijs: we heb ben in de Bleds ofwel de Algerijnse rimboe een banketbakkersknecht uit Marseille op toch wel roerende wijze be zig gezien Algerijnse meisjes van zes jaar en ouder, in te wijden in de wonderen en geheimen der Franse grammatica en der algemene rekenkunde. En bij het afscheid liet hij zijn Algerijnse klas „La claire fon- taine", een der beminnelijkste, oude en zuiverste volksliedjes zingen. Goed: het ware misschien nog lofwaardiger geweest indien die kindertjes een proeve van eigen, autochtone folklore ten beste hadden ge geven, maar zover strekten de culturele be moeienissen van die Marseillaanse koek jesbakker zich nu eenmaal niet uit. Onder onmiddellijke of indirecte militai re leiding staan ook de centra, waar vol wassenen voor diverse beroepen tim merman, elektricien, metselaar, typiste, landbouwer worden opgeleid, en de eer ste, en bescheiden, verbeteringen op het gebied van de, merendeels nog erbarme lijke, Algerijnse woningtoestanden zijn al weer op diezelfde rekening te schrijven. Het Franse leger vervult in Algerije dus de functie van manusje-van-alles. En die generaal in Palestro, die bij de opsomming van zijn taken zich het hoofd noemde van de bewaarschool, maar ook van de agra rische diensten, van de bosbouw zogoed als van de werkverschaffing, overdreef dan ook met geen woord. Natuurlijk, en de opmerking zal zich bij deze reportage wel meer herhalen: indien Frankrijk zijn zorgen over de Algerijnse bevolking een eeuw of tenminste enkele tientallen jaren eerder had uitgestrekt, dan zou de achterstand thans deze afmetingen met hebben bereikt en het leger zich nu niet zover van zijn leest hoeven te verwij deren. Nakaarten is echter geen vruchtbaar spel. Gezegd moet echter ook eens wor den dat die Franse officieren zich van die taken, waarvoor ze ten slotte niet gescha pen en nauwelijks waren opgeleid, hebben gekweten met een geestdrift, een improvi satievermogen en een voortvarendheid die tot vele indrukwekkende prestaties leidden. En, naast andere drijfveren van soms la gere orde, zijn die politieke aspiraties van dat leger zonder twijfel wel goeddeels voortgevloeid juist uit het menselijke me dedogen en het geloof waarmee de officie ren die prestaties hadden verricht en die ze, volgens wat vereenvoudigde gedrags lijn van een afgedwongen samensmelting, voor ondermijning of verdwijning meenden te kunnen behoeden. Wanneer die laatste berekening niet al leen vals, maar ook nog levensgevaarlijk, voor Algerije, Frankrijk en zelfs de rest van de wereld is gebleken, dan heeft dat Franse leger daarvoor niettemin een beslissend aandeel in de eerste stap van de ontplooiing van het Algerijnse volk bijgedragen. Een bijdrage die zelfs door de tragische en misdadige dwalingen van verscheidene hoogste militaire leiders en gezagsdragers toch nog niet kan worden uitgevlakt. Hoe de burgerlijke autoriteiten en de regering op die basis welke door de militairen werd gelegd, nu het nieuwe „Algerijnse Algerije" denken op te bou wen, hopen we in een volgend artikel na der toe te lichten. Kroesjtsjev om te onderhandelen. Wel wees hij er op, dat sinds juli 1945 niet minder dan 27 ministerconferenties over Duitsland werden gehouden, waarbij nim mer enig resultaat werd geboekt. Deson danks dringt de Bondsdag er bij de rege ring op aan alles in het werk te stellen wat een hernieuwde, duidelijke en vrijmoe dige behandeling van het Duitse probleem zou kunnen dienen, aldus Gerstenmaiers verklaring. De schuld voor het mislukken tot nu toe van elke poging tot onderhandelen, schoof de Bondsdagpresident voor de volle hon derd percent op de Sovjet-Unie, die er vol gens hem niet zo zeer op uit is een vre desverdrag met Duitsland te sluiten, als wel de deling van Duitsland te bestendigen. Op dit ogenblik achtte Gerstenmaier het echter noodzakelijk dat het Westen het met de Sovjet-Unie eens wordt over onderhan delingen over een Duits vredesverdrag. Daarbij zou klaarheid moeten worden ge schapen over 1. De militaire en politieke status van het toekomstige herenigde Duitsland. 2. De definitieve oplossing voor materië le en juridische vraagstukken, zoals ook het vaststellen van de rijksgrenzen. 3. Het recht van het hele Duitse volk in overeenstemming met het UNO-hand- vest op zelfbeschikking. Hereniging eerst Scherpe woorden richtte Gerstenmaier te gen de mensen die denken, dat de beste waarborg voor veiligheid in Europa, de de ling van Duitsland is. Niet alleen in het Oosten, maar ook hier en daar in het Westen koesteren sommigen dit waandenk beeld, zo zei hij fel. Een herenigd Duits land zal echter een betrouwbare partner zijn voor al zijn buren in oost en west en noord en zuid. Wij zijn bereid daarvoor elke mogelijke garantie te geven, zo zei hij. Ook wijdde de Bondsdagpresident nog enige woorden aan het bekende Duitse standpunt, dat de kwestie-Berlijn niet los mag worden behandeld van het hele Duit se probleem. De splitsing van Duitsland is de enige oorzaak van de Berlijnse kwestie, aldus Gerstenmaier, die nog wees op het lijden in Oost-Duitsland, van waar tot 28 juni van dit jaar in totaal 2.633.103 vluch telingen naar het Westen kwamen. „Dat is het uitbrengen van een stem met de voeten, vol van een woordeloze zeggings kracht, ook voor hen die niet meer uit Oost-Duitsland weg kunnen," aldus de pre sident van de Bondsdag. Land bouw perikelen Met deze eenstemmig aanvaarde verkla ring over de Duitse problematiek besloot de Bondsdag een paar drukke dagen waar in een groot aantal wetsontwerpen in hoog tempo werd afgehandeld. Belangrijke za ken, zoals de echtscheidingswetgeving en de kinderbijslag voor het tweede kind wer den in deze dagen afgedaan. Tot een enigs zins levendig debat kwam het gistermid dag nog toen de liberale partij een aan val deed op het feit dat de Bondsrege ring weliswaar heeft ingestemd met het plan van Hallstein tot versnelling van het E.E.G.-verdrag, maar niets heeft gedaan om de nadelige gevolgen hiervan voor de Westduitse landbouw op te heffen. De li berale afgevaardigde Mauk schetste hoe het inkomen van de landbouwer al de helft lager is dan dat van mensen die werk zaam zijn in andere bedrijfstakken. Moe ten de landbouwers nu nog eens verlie zen gaan lijden, zo riep Mauk veront waardigd uit. Zowel de minister van Eco nomische Zaken, Erhard, als de minister van Voedselvoorziening Schwartz, gaven op deze aanval antwoord. Beiden herhaal den de geruststellende woorden, die men al eerder heeft kunnen horen. De bonds regering kan zich niet vastleggen op een politiek op lange termijn, zo zei men weer, maar de boeren hoeven zich geen zorgen te maken. De kwestie van de prijzen zal nog eens met de E.E.G.-partners worden besproken. Regeringssteun zal niet uitblij ven en een eventueel samengaan van lan den uit de Europese Vrijhandelsassociatie met de E.E.G. zal de hele zaak ingrijpend wijzigen. Dat laatste argument kwam uit de mond van minister Erhard. Zoals ver wacht kon worden, toonde de liberaal Mauk zich weer tevreden met deze ant woorden. Volgeboekt. Het vlaggeschip van de Hol- land-Amerika Lijn, de „Rotterdam", is vrij dag, volgeboekt met 1.362 passagiers, naar Europa vertrokken. Er bestond grote vraag naar passagiersruimte, deels veroorzaakt door de staking van Amerikaanse zeelieden. Hier kan alles Toen wij ons gingen vestigen in het kust plaatsje, waarvan wij nu al ruim tien jaar oppassende ingezetenen zijn, woonde daar letterlijk en figuurlijk bijna geen kip. Ten behoeve van de rust der schaarse inwo ners bestonden er strenge bepalingen die het pluimvee moesten weren. Toch waren er enkele stuks door de mazen van de wet heengeglipt. Dat het aantal mensen klein was, kwam door het gebrek aan hui zen en niet te vergeten door de eenzame ligging van de nederzetting. Want veel meer is onze woonplaats nog steeds niet. Dat is te zeggen gedurende de winter. Dan woont er een handjevol leveranciers, hotel- en pensionhouders, handwerkslie- lieden, gepensioneerden en een enkel jong echtpaar dat, in afwachting van een huis, een tijdelijk onderdak moet hebben. Dit groepje wordt gecompleteerd door enige zonderlingen, die rust en ruimte zoeken. Het merendeel van de huizen staat er buiten het zomerseizoen koud en verlaten bij. Achter de blinde ramen liggen kille, lege kamers. Ik heb dikwijls de verzuch ting geslaakt dat we die onbewoonde hui zen door middel van een druk op een knop in de grond moesten kunnen laten ver dwijnen. Mijn man, voor wie stilte een onmisbare factor is bij het uitoefenen van zijn beroep, voelt meer voor zo'n druk op de knop in de tijd dat het hier wemelt van badgasten. Als we beiden onze zin kre gen, waren de meeste van de ons omrin gende huizen er dus helemaal niet. En zo was het inderdaad toen we hier kwamen wonen. De konijnen dartelden om ons huis en 's winters kwamen de fazan ten tot op ons terrasje voedsel zoeken. Nu wagen ze zich nog maar zelden in de buurt en worden we vrijwel alleen bezocht door gulzige meeuwen en kraaien en door taaie, huiselijke mussen. Dat stemt ons wel eens wat droevig, maar daar staat tegenover dat we ook wel vermaak vinden in het bezoek van die andere vogels, die hier van het vroege voorjaar tot de late zomer neer strijken de badgasten. Als we zelf nog rillerig in lange broeken en winddichte buizen tegen de stevige zee bries instappen, flaneren de eerste vreem de vogels al opgewekt langs onze straten, in dunne regenmantels, die tegen hun blo te kuiten flapperen. We verklaren ze na tuurlijk voor gek, maar toch zijn ze voor ons het eerste teken dat de lente op komst moet zijn. En als er enige weken later een groepje helden in badjas langs onze ramen trekt, weten we het zeker en dan zeggen we tegen elkaar: „Over zes weken is het voor ons ook zover." Twee maanden later staan we schichtig tussen de menigte bij de bakker en vra gen verlegen om één wit en één bruin, terwijl de omstanders hun tassen volla den met suikervlinders, krentebollen, koek en banket. De groenteman verschijnt drie uur later dan gewoonlijk aan de deur en somt vrolijk alle groenten die al uitver kocht zijn, voor ons op. De melkboer heeft helemaal geen tijd meer om aan te komen. Er slenteren horden ijsjeslikkende men sen tussen de twee en de tachtig jaar langs bloot en door de zon verbrand. Ze ge bruiken ons tuinpad als afsteek, ze parke ren hun auto's binnen onze omrastering en ze laten zich kieken op ons terras. Als we er een opmerking over maken, vrien delijk, kijken ze ons verbaasd en veron gelijkt aan, alsof ze willen zeggen: „Be derf de pret nou niet hier kan toch immers alles!" En wat doen wij dan? We denken: ze zijn een dagje uit, of een weekje of wat langer laat ze maar... Maria Storm Bom. Gisteren werd in Washington weer een zelfgemaakte bom gevonden. De helse machine zat in een achtergelaten aktetas, die in een gebouw werd gevon den dat twee blokken van het Witte Huis verwijderd ligt. Twee identieke bommen werden in de nacht van 15 en in de morgen van 16 juni tot ontploffing gebracht in de straten van de stad. De explosies werden voorafgegaan door een geheimzinnig telefoontje aan de politie en de F.B.I. van een man met een zuide lijk accent, die zei de bommen te heb ben neergelegd uit protest tegen de vrij heidsreizigers. Lise Bodin. Lise Bodin, de negentien-ja rige voormalige Miss Denemarken, die vorig jaar connecties onderhield met de ontvoerders van de kleine Eric Paugeot, is vrijdag voorwaardelijk in vrijheid ge steld. Steekpenningen. De 54-jarige vroegere ambtenaar van het Westduitse ministe rie van Economische Zaken A. Schulze- Brachmann is wegens het aannemen van steekpenningen voorwaardelijk tot een half jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij was in 1953 door een autofabriek be voordeeld. Thans is hij afdelingschef bij de organisatie van de E.E.G. in Brussel. Vrijlating. Zeshonderd gevangenen, voor het merendeel leraren en studenten, zijn vrijdag in Zuid-Korea vrijgelaten, zo heeft een woordvoerder van de militai re junta meegedeeld. Deze mensen, zo zei hij, zijn ten onrechte als communis ten beschouwd. Zij zijn kort na de mili taire revolutie in mei gearresteerd. Japan. Hoewel de zware regenval van de laatste dagen in Japan en de Philipijnen gisteren iets minder was geworden, blijft het aantal slachtoffers van de over stromingen stijgen. Volgens de laatste officiële cijfers zijn tenminste 249 perso nen om het leven gekomen; 212 wor den vermist en er zijn 261 gewonden. In officieuze berichten wordt van een gro ter aantal doden melding gemaakt. Ontluistering. Het congres van de Domi nicaanse republiek heeft een wetsontwerp goedgekeurd dat op verzoek van de fa milieleden van de vermoorde dictator Rafael Trujillo was ingediend door pre sident Joaquin Balaguer. Het voorziet in het verwijderen van Trujillo's naam van een aantal projecten en instellingen. Opgeblazen. Te Carson City in de Ameri kaanse staat Nevada zijn twee mannen in staat van beschuldiging gesteld op de aanklacht dat zij vorige maand drie mi crogolfstations hebben opgeblazen in Ne vada en Utah. De beschuldigden zijn Bernard Jerome Brocus, 51 jaar, en Da- Ie Christian Jensen, 33 jaar.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3