m em mm mm PAAP Raderwerk van treinenloop was volkomen uit balans HET WEER Minister Van Rooy treedt af Ruim 125.000 mensen zochten zondag snikheet Zandvoort op KOELKASTEN k «m «J 2 Mi Rijdend personeel gaf er na een dag van vechten tegen de bierkaai de brui aan Heemsteedse recherche arresteerde bende van jeugdige inbrekers Velen overnachtten dit weekeinde op het strand 4y i I HUURKOELKASTEN f1.50p.w. --/-Y, ÓY' - 'Y, y :V Y":.' 'V 'YYlY „Y* ÉH mmmêm ■km n mo »#i W Tf«rui i lit mm wz„ f <1 ZWART WEEKEINDE VOOR DE SPOORWEGEN Meer wind Aan het strand: éee MORRIS (teforeyouêuy! SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES In de krant van he Soekarno heeft goede hoop inzake Nieuw-Guinea Het woord is aan KRUISSTR. 5 - HAARLEM - TEL. 11008-14689 Keuze uit meer dan 40 modellen, o.a.: 46e JAARGANG NUMMER 202 MAANDAG S JULI 1961 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem*^Directie^PAV. Peereboom en Mr.HAVvan der 'je - o. n' v mé# <V a. S aA v y •x-ov» «w («f J' m f jm XW^v; V -.-.v.- y.-.-.-.w.y m> nf «mm m mm i -is m fe*. i*»i (Van onze reportageredacteur) Het afgelopen weekeinde is voor de Nederlandse Spoorwegen niet veel minder dan rampzalig geweest. De reizigers werd een schoteltje chaos geserveerd, zoals sinds mensenheugenis nog niet is voorgekomen; het personeel werd zo moedeloos van het gemartel met een kennelijk niet op de praktijk berekend spoorboekje, dat het er de brui aan ging geven en de directie tenslotte heeft zondag, tijdens door verslagenheid gekenmerkte langdurige vergaderingen enerzijds, het vol komen falen van de nog niet zo lang geleden met zoveel vertrouwen aangekon digde voltooiing van een nieuwe dienstregeling moeten toegeven en anderzijds opnieuw een beroep moeten doen op de medewerking van het personeel, waarvan de geestdrift om „bij het spoor" te dienen thans wel tot beneden het nulpunt is gedaald. Dat laatste heeft in de late zaterdagavond, met name in Amsterdam, waar trouwens de gehele dag een crisisstemming heerste, tot een bijna algehele verlamming van het bedrijf geleid. Machinisten, die met vertragingen van soms meer dan een uur arriveerden, brach ten de fut niet meer op hun trein ook nog „in de tuin" zoals de opstelsporen van de stationsemplacementen worden genoemd te zetten en lieten de treinstellen langs de perrons staan, toen bleek dat er geen aflossing meer aanwezig was. Dit bracht een blokkade van de stationsporen teweeg, waardoor later binnenkomende treinen slechts met de grootste moeite konden bin nenrijden. Bovendien werd het uitrijden voor het begin van de dienst op zondag morgen door dezelfde omstandigheid be moeilijkt, waardoor de eerste treinen waaronder de D-trein naar Parijs van 7.30 uur al dadelijk met gemiddeld een half uur werden vertraagd. Publiek geduldig Het publiek, dat op deze 1ste juli in grote getale met vakantie ging, heeft over het algemeen de situatie gelaten aanvaard. Nu was dat, hoe vreemd het ook klinken mo ge, een gevolg van een op zichzelf ver dienstelijke eigenschap van de zomerdienst regeling': het grote aantal treinen en dus grote aantal zitplaatsen. Ondanks het feit dat vooral zaterdagmiddag de perrons van de grote knooppuntstations voortdurend vol stonden met wachtende menigten werden Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige regen. Aanvan kelijk zwakke tot matige, later matige tot krachtige wind tussen zuidwest en noordwest. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Koel maar droog strandweer met een matige westenwind en nu en dan zon. Temperatuur overdag 18 a 20 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Voorlopig nog koel strandweer. er maar weinig werkelijk afgeladen trei nen gezien. Waar de reizigers wel met reden veel over hebben gesputterd was met name te Amsterdam C.S. het gebrek aan dui delijke aankondigingen van vertrektijden en de voortdurende onwetendheid van de perronopzichters en ander personeel over de stand van zaken. Wat dat betreft sloeg Utrecht, waar de nieuwe automatische be stemmingsaanduidingen uitstekend voldoen een heel wat beter figuur. De chaos was daar niet minder groot dan elders, maar men kon er tenminste een lijn in ontdek ken wat de volgorde van afwikkeling be trof. Geen tijd, geen plaats Bij onze waarnemingen op de stations Haarelm, Amsterdam en Utrecht hebben we de belangrijkste twee feilen van de zomer dienstregeling duidelijk kunnen constate ren: de veel te krappe opzet der treinen loop, waardoor geen spieling voor het in lopen van vertragingen aan de eindpunten wordt gelaten, en het feit dat er onvol doende rekening is gehouden met de be perkte capaciteit van de belangrijkste sta tions. Het gebrek aan „keertijd" aan de eind punten wreekt zich het meest bij de zo genaamde lus-treinen van Maastricht over Eindhoven en Rotterdam via de zogenoem de oude lijn naar Amsterdam en weer te rug via Utrecht en Eindhoven naar Maas tricht. Op een totale rijtijd van 6V2 uur is er alleen in Amsterdam enige over gangstijd van, zij het te geringe, beteke nis: 9 minuten in de ene richting, 12 in de andere. De keertijd in Maastricht be draagt na die lange rit slechts een half uur. Het is duidelijk dat de noodmaatregel om geen lus-treinen meer in Schiedam en Weert te laten stoppen welke zaterdag voor het eerst gold hoewel geen enkel door ons aangesproken personeelslid daar van het fijne wist omdat er nog geen wij zigingsbladen op het spoorboekje beschik baar waren geen enkel effect sorteerde. De totale tijdsbesparing door deze maat regel bedroeg niet meer dan 8 minuten. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 De „lus-trein" uit Venlo, welke om 11.25 uur van Amsterdam via Haarlem naar het zuiden moest vertrekken, had echter op het station Muiderpoort al een vertraging van 38 minuten Later zou het nog erger worden. Op het station te Utrecht werd za terdagmiddag over de „lus-treinen" elk uur de aankondiging herhaald, dat deze een nog onbekende vertraging" hadden. Die draaide voor de trein van 14.00 uur op 49 minuten uit en voor de trein van 17.00 op niet minder dan 53 minuten. Roze Duitsers Krappe keertijd moet ook de reden zijn geweest, dat de twee seizoentreinen, welke zaterdag voor het eerst ten gerieve van de Westduitse badgasten naar en van Zand- voort en Den Helder liepen, al direct een bijzonder slechte stait maakten. De trein van Den Helder naar Hagen was een uur te laat, maar dat was nog gunstig verge leken met de trein van Zandvoort naar Keulen, welke om 10.20 uit de badplaats en om 10.49 uit Amsterdam moest vertrekken. Deze trein was op weg van Duitsland naar Zandvoort al een half uur te laat in Arn hem. De keertijd in Zandvoort tijdens welke de locomotief omgereden moet wor den bedraagt net 17 minutenDe Duitse reizigers hebben, overeenkomstig hun aard, duidelijk hoorbaar laten blijken, welke goede herinneringen zij bewaarden aan de tijd dat de treinenloop in Europa in hun handen was. Hun trein vertrok tenslotte vijf kwartier te laat. (Zie ook pagina 2) De Heemsteedse recherche heeft aan het eind van de vorige week zes jeugdige Haarlemmers aangehouden en in verze kerde bewaring gesteld die er van worden verdacht in de afgelopen maanden een groot aantal inbraken te hebben gepleegd Bloemendaal, Zandvoort en Velsen. De Iee tijd van de arrestanten is zeventien en achttien jaar. Leden van de bende trokken er 's nachts met hun bromfietsen op uit en hebben zo lange tijd de omgeving van Haarlem on veilig gemaakt. Zij hebben ongeveer der tig inbraken bekend. Twee hunner zijn reeds eerder voor dergelijke delicten ver oordeeld en hadden nog een voorwaarde lijke gevangenisstraf tegen zich lopen. De aanhouding van het zestal is mede moge lijk gemaakt door een nauwe samenwer king met de Haarlemse recherche. In Heemstede zijn met deze arrestatie vier inbraken van de laatste tijd opgehel derd, waaronder de diefstal van een pick up installatie uit de kantine van de sport zaal van de voetbalclub H.B.C. en de in braken gedurende twee opeenvolgende nachten in een benzinestation op de hoek van de Herenweg en de Kerklaan, waar de knapen zonder succes hebben getracht de kluis te forceren. Leden van het zestal bleken in Haarlem onder meer de daders van een inbraak in een fabriekskantoor, waar zij achttien honderd gulden buit maakten. In Bloemen daal en Zandvoort waren het vooral kios ken waar snoepgoed werd gestolen, waar op de jeugdige inbrekers hun activiteiten richtten. In Velsen braken zij in in een fa briekskantoor en een bollenschuur. De Heemsteedse recherche heeft met deze arrestatie dus een goede vangst ge daan en in de komende dagen zullen de arrestanten ook door de recherche van de omliggende gemeenten aan de tand wor den gevoeld. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 7 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 7 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5 Horen en Zien 6 Kunst 6, 7 Feuilleton 9 Panda en andere beeldverhalen.9 Economisch nieuws10 Beurs 10 Scheepsberichten 10 Sport 12 tot 16 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Het kabinet van de Koningin deelt mede: De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr. dr. C. J. M. A. van Rooy, heeft op 2 juli aan H.M. de Ko ningin verzocht hem ontslag te verlenen als minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid wegens redenen van per soonlijke aard, verband houdende met het verloop der besprekingen over het wetsontwerp Algemene Kinderbijslag verzekering. H.M. de Koningin heeft bij Koninklijk Besluit van heden dit ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de diensten aan haar en den lande bewezen. De staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer B. Rool- vink, heeft overeenkomstig hetgeen staatsrechtelijk gebruikelijk is in aan sluiting op de ontslagaanvrage van de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid eveneens aan de Koningin zijn verzoek om ontslag doen toekomen. H.M. de Koningin heeft deze ontslag aanvrage in beraad genomen. De Koningin heeft de minister van Landbouw en Visserij, mr. V. G. M. Ma- rijnen, belast met het tijdelijk beheer van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Zo was het zondag aan het Zand- voortse strand. Een enorme drukte, maar beslist geen kouwe. DJAKARTA (Reuter). President Soe karno heeft verklaard, van mening te zijn dat westelijk Nieuw-Guinea spoedig on der Indonesisch bestuur zal zijn gebracht. De president, die zondag na een wereld reis van tien weken in Djakarta terug- La Rochefoucauld: Wij zouden ons vaak om onze schoon ste daden schamen, als de buitenwereld onze drijfveren ontdekte. keerde, zei dat de pogingen van Indonesië om westelijk Nieuw-Guinea te krijgen thans een zodanig stadium hebben be reikt, dat verwachtingen in die richting gerechtvaardigd zijn. Op het snikhete strand van Zandvoort, waar een zacht oostelijk briesje vrijwel geen enkele afkoeling bracht, verdrongen zich over een lengie van ruim 9 kilometer zaterdag, doch voorai zondag de ontelbaren. die trachtten enige verfrissing te vinden voor de verzengende hitte, die in de grote steden tot een ware uittocht leidde. Eigen lijk was er zondag omstreeks 1 uur geen strand meer doch alleen maar mensen. Mensen met witte, rode en bruine ruggen, die elke vierkante meter van het lange strand hadden gebruikt om er zich lui en loom op uit te strekken. En het kostte zo waar ook enige moeite om vlak aan de kust nier en daar nog wat zee te ontdek ken, zó velen hadden een duik genomen in het koele nat, waaruit men niet weg was te slaan. Ruw geschat want het is ten enenmale onmogelijk een nauwkeurige be rekening te maken bü een dergelijke toe vloed van mensen bevonden zich ruim 125.000 personen op het strand. Dat zich tijdens dit top-weekeinde. zoals men er meestal per seizoen maar enkele meemaakt, geen enkel verdrinkings-onge- val voordeed, pleil zeker voor de waak zaamheid van strandpolitie en reddings brigade. die beide dagen op maximum sterkte waren aangetreden en enkele zeer drukke dagen, waarin doorlopend op hoog spanning moest worden gewerkt, mede- maakten. Wel werd een bijzonder hoog aantal kleine ongevallen behandeld, van hondebeten tot trappen in glasscherven toe. terwijl verscheidene personen, die een zonnesteek bleken te hebben opgelopen, na behandeling naar huis werden gedirigeerd, waar zij zich verder met de huisarts in verbinding moesten stellen. De e.h.b.o.-ers verrichtten dan ook beide dagen onder leiding van de heer A. Loos bijzonder be langrijk werk. Het meest opmerkelijke van dit top- weekeinde was ongetwijfeld, dat zovelen de nacht van zaterdag op zondag in Zand voort bleven doorbrengen. Men sliep in vele gevallen in dp open lucht, aan het strand, of in de duinen en dit had tot gevolg, dat reeds zeer vroeg in de morgen van zondag het strand alweer druk bevolkt was. Bovendien arriveerden de eerste strand- Advertentie KÖK Bendix 110 I. 548. Silo 115 I. 5é9. Zoppas 130 I. 399.— Frimatic 140 I. 465.— Botch 110 I. 488.— Kelvinator 140 I. 535.— Zanussi 160 I. 639.— Sigma 190 I. 798. Westinghouse 270 I. 1175.— bezoeKers van buiten per fiets, motor of auto reeds zondagmorgen om half vijf- Stichting „Touring Zandvoort" had bij het verstrekken van logies echter geen bij zondere drukte te verwerken. De dienst doende ambtenares kon zaterdagavond geheel alleen het werk gemakkelijk af, terwijl in de loop van zaterdagavond in verscnillende pensions en hotels nog ka mers beschikbaar waren. Daartegenover stond, dat vele bezoekers zich zonder in schakeling van de plaatselijke V.V.V., rechtstreeks tot de particulieren wendden, die aan hun huis kenbaar hadden gemaakt nog kamers beschikbaar te hebben en dit had tot gevolg, dat er voor één of twee nachten bij particulieren vrii druk werd verhuurd. De drukte van zondag overtrof verre die van zaterdag, doch het was toch duidelijk merkbaar, hoe de steeds meer doorgevoer de vrije zaterdag van invloed is op een groter strandbezoek Zelden hebben we in Zandvoort een grotere drukte gezien, die tot zeer laat in de avond voortduurde, dan zaterdagavond. Om half twaalf des avonds kon men bijvoorbeeld in de Kerkstraat nog „over ce hoofden lopen". De Zandvoortse muziekkapel, na de pauze versterkt met het tamboercorps musiceerde op het Raadhuisplein en de uitvoering bleek het publiek zeer te voldoen, want er werd dapper meegezongen en deze uit voering verhoogde aanzienlijk de gezellig heid. Hoe druk het was. kwam weer tot uiting bij het vaststellen van het aantal zondag zoekgeraakte kinderen op het strand. In de politiepost op de Rotonde had men er om half acht 425 geteld, (vorige week zondag 427) doch er werd nog een achttal vermist, die echter in de loop van de avond allen weer bjj hun ouders terugkwamen. Zaterdag kon men op de Zuidboulevard het Parkeerverbod nog handhaven. Zon dagmorgen reeds vrii vroeg bleek dit een onmogelijkheid, omdat het gebrek aan parkeerruimte steeds nijpender werd. Zo wel zaterdag als zondag had de Zandvoort se verkeerspolitie het verkeer volkomen in de hand en er kon voor een vrij geregelde aan- en afvoer worden gezorgd. Voor het eerst dit weekeinde verrichtte de verkeers politie in Zandvoort de regeling van het verkeer, staande onder grote blauwe tuin parasols. om zodoende beschermd te zijn tegen de zon. Deze nieuwe maatregel bood een bijzonder fleurige aanblik. Ook de N.Z.H V M had althans zondag weinig moeite met een geregelde aan- en afvoer, dank zij het inzetten van een record-aantal reserve-bussen. Zaterdagavond had het treinverkeer met grote vertraging te kampen en de N.Z.H. moest extra bussen naar het station Haar lem dirigeren, om de vele op de trein wachtenden naar Zandvoort te vervoeren. Uiteindelijk kon door deze samenwerking later op de avond de hier ontstane ver- keers-vertraging worden opgelost. Toen zondagavond een frisse zeewind een heerlijke koelte bracht, bleven tot laat na zonsondergang no? velen op het strand vertoeven en pas tegen middernacht kon men in Zandvoort een zucht van verlich ting slaken, dat twee zeer drukke dagen tot het verleden behoorden dagen, die tot de tondagen van spizoen 1961 zullen ge rekend worden

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1