Britse strijdkrachten in Koeweit versterkt tap Eichmann ijver die Zijn verweer verbergt de fanatieke hem heeft gedreven kenmerkt zich door gebrek aan fierheid Russisch-Chinees conflict is opnieuw uitgebroken (<Pr WERELDNIEUWS Steun van Saoedi-Arabië, bezwaren van Verenigde Arabische Republiek Leider van Z.-Koreaanse junta treedt af Londen het warmst President N'Kroemah van Ghana naar Sovjet-Unie raatótoel 2 MAANDAG 3 JULI 1961 3 Arrestatie wordt ontkend Geen akkoord bereikt over de zeeliedenstaking 29 doden op de Philippijnen Internationale uitspraak in geding tussen staat en onderdaan Turkse minister afgetreden W W bm* pw Alléén verschillen in binnen- en buitenlandse omstandigheden, verklaart Chinese minister de i Floris Flaneur Canada doorkruist akkoord over Laos-commissie KOEWEIT (UPI) - Britse soldaten hebben zich vandaag ingegraven langs de noordgrens van Koeweit met Irak. Een woordvoerder van de regering van sjeik Abdoellah zei, dat drie vertegen woordigers van Koeweit naar New York zijn gegaan om de zaak van het sjeik- dom in de Veiligheidsraad te verdedigen tegen Iraks aanspraken en klachten. De aankomst van een tweede Britse strijdmacht zondag na de eerste lan dingen van zaterdag en de klaarblijke lijke verzachting van Iraks houding brachten vandaag overigens een wat kalmere sfeer. Sedert zondagmorgen is Koeweit ver anderd in een legerkamp. Honderden Britse marinecommando's en infanteris ten onder meer uitgerust met tanks zijn uitgezwermd over het land. Zij wor den gesteund door een vliegdekschip, twee fregatten, straaljagers, hefschroef- vliegtuigen en acht Canberra-straal- bommenwerpers. Volgens radio-Koeweit zijn intussen ook Saoedi-Arabische eenheden in het land aangekomen. In politieke kringen in de Verenigde Arabische Republiek heeft men zich ge keerd zowel tegen de aanspraken van Kassem op het Sjeikdom als tegen de Brit se interventie. Een gisteren geopende zitting van de Veiligheidsraad is na enkele redevoerin gen over de kwestie-Koeweit verdaagd tot woensdag. Beschuldigd MOSKOU (UPI) De Pravda in Mos kou heeft Groot-Brittannië gisteren be schuldigd van agressieve daden in verband met de aankomst in Koeweit van Britse troepen. Volgens de Pravda wil Londen van de ontstane situatie gebruik maken om de onrust in de Arabische wereld op te voe ren. vooral in het gebied van de Perzische Golf en de Rode Zee. LONDEN (Reuter) Zondagavond is te Londen van gezaghebbende zijde medege deeld dat de Britse eerste minister Harold Macmillan vandaag in het Lagerhuis een volledige verklaring over Koeweit zou af leggen. Politici verwachten dat Lagerhuis leden de regering daarna zullen verzoeken onverwijld een spoeddebat over de zaak- Koeweit te doen houden. Oppositieleider SEOEL (UPI) De onlangs middels een staatsgreep aan de macht gekomen militai re junta van Zuid-Korea heeft heden mee gedeeld, dat luitenant-generaal Tsjang Don Joeng is afgetreden als hoofd van de junta en als leider van de regering. De officiële ontslagaanvrage van de ge neraal werd voorgelezen aan de pers door kolonel Won Tsjong Joen, de officiële woordvoerder van de junta die zichzelf de opperste raad voor nationaal herstel laat noemen. Kolonel Tsjong Joen ontkende een be richt, dat in Japan was verspreid en waar in sprake was van de arrestatie van Don Joeng. Hjj zei echter wel niet te weten wat men met de voormalige leiders van de junta zou gaan doen. Ofschoon Don Joeng de leider was van de staatsgreep en de huidige regering, be schouwden vele Koreanen als de ware drijfveer achter de machtsovername de voormalige plaatsvervangende comman dant van het tweede Zuid-Koreaanse leger generaal-majoor Pak Tsjoeng Hi. De Amerikaanse generaal-majoor Ha milton Howze, de vertrekkende chef van de Koreaanse militaire adviesploeg, zou vandaag een afscheidsbezoek aan generaal Tsjang Don Joeng hebben gebracht, maar dit werd zonder opgaaf van redenen af gelast. In de verklaring van Don Joeng zegt de gewezen leider van de junta af te treden „omdat het tijd wordt dat ik dit doe" Generaal-majoor Pak Tsjong Hi is thans benoemd tot voorzitter van de opperste na tionale raad, als opvolger van Tsjang Do Joeng. De minister van Defensie, luitenant-ge neraal Song Jo Tsjang treedt tevens als premier op. NEW YORK (Reuter-AFP) Vertegen woordigers van de Amerikaanse reders en de stakende zeelieden hebben zondag hun onderhandelingen over beëindiging van de staking afgebroken. Het door president Kennedy ingestelde bemiddelingscomité zal nu een rapport voor de president opstellen. Men ver wacht dat het comité de president zal ad viseren thans de Taft-Hartley arbeidswet te hanteren, op grond waarvan de zeelie den kunnen worden gedwongen gedurende een „afkoelingsperiode" van tachtig da gen het werk te hervatten, indien de sta king nadelig wordt geacht voor de econo mie en de veiligheid van het land Het rapport moet vandaag worden ingediend. MANILLA (UPI) Zware regens bij windstoten van 45 mijl per uur teister den ook gisteren het voornaamste eiland van de Philippijnen Luzon. Het zware weer duurt nu al ruim een week. Zaterdag zijn 29 mensen om het leven gekomen. Dertig mensen worden nog steeds vermist. Het totaal aantal doden sinds de stor men begonnen, wordt geschat op 79, onder wie men de vermisten rekent. De schade wordt geschat op ruim tien miljoen Amerikaanse dollars. Gaitskell heeft reeds verklaard de Britse troepen in het sjeikdom zo spoedig moge lijk door UNO-eenheden vervangen te wil len zien. CAIRO (Reuter) De raad van de Ara bische Liga zal morgen in buitengewone zitting bijeenkomen ter bespreking van Koeweit's aanvrage tot toetreding tot de Liga. STRAATSBURG (Reuter) Het Euro pese Hof voor de Rechten van de Mens heeft zaterdag in Straatsburg een eis tot schadevergoeding verworpen, ingediend door Gerard Richard Lawless, een 26-jaar oude Ierse vrachtautochauffeur. De Ier wilde dat de regering van zijn land hem schadevergoeding zou geven voor het feit dat hij in 1957 zonder voorafgaand proces een half jaar gevangen is gehouden. Het Hof verklaarde dat de Ierse rege ring de Europese Conventie voor de Be scherming van de Rechten van de Mens niet heeft geschonden en dat Lawless daarom geen recht heeft op schadevergoe ding. Het Hof stelde echter vast, dat van de verschillende rechtsgronden die de Ier se regering heeft aangevoerd om de arres tatie van Lawless te rechtvaardigen, er maar één aanvaardbaar is, namelijk de stelling dat de arrestatie gerechtvaardigd was door de gevaarlijke toestand in Ier land in het jaar 1957. De Ierse regering had toen de noodtoestand uitgeroepen en de Commissie voor de Rechten van de Mens ervan in kennis had gesteld dat zij de bepalingen van de Conventie tijdelijk buiten werking had gesteld. Lawless werd indeitijd gearresteerd om dat hij ervan verdacht werd tot het buiten de wet gestelde Ierse Republikeinse leger te behoren. Dit is de eerste uitspraak van een in ternationaal gerechtshof in een geschil tus sen een staat en een van zijn onderdanen. LONDEN (UPI) Vrijwel geheel Euro pa heeft in het weekeinde hetzij geleden, hetzij geprofiteerd van de warmte. De hoogste temperatuur werd gemeten in het Nederlandse Brabant (107 F.), maar de heetste stad in Europa was Londen, met ruim 90 F. De warmte is echter voorbij. Er is overal koelte voorspeld, bier en daar regen en op enkele plaatsen onweer- De Britten gingec. zondag reeds vroeg op weg, op zoek naar koelte en water- Zij kregen plensbuien. Tegen het middaguur waren er naar schatting dertigduizend auto's uit Londen weggereden, na de warmste nacht sinds 1940. Het was zo warm geweest dat melk in de melkauto- maten zuur werd. Oostenrijk lag te bakken in 98 F. Alle zwembaden rond Wenen waren 's morgens om 8 uur al vol. Hetzelfde gold voor alle ontspanningsoorden tot 80 kilometer rond Parijs. In de stad doolden alleen nog wat niet-Parijzenaars tussen de „stenen ovens". In Rome bleef de hitte beperkt tot 80 F. Zelfs .n het warme Spanje was het koeler dan in Engeland. Duitsland verwacht on weersbuien, gevolgd door nieuwe warmte. In Denemarken w°rden temperaturen ge meten tot 88 F. Behalve onweer werd daar ook mist verwacht Slechts in Zweden was de lucht bedekt met een lichte wir.d uit zuid en zuidwest. Plaatselijke onweersbuien hielpen verder mee om de temperatuur bij 70 F. te houden. In Finland was het echter weer volop zomer. De Finnen begonnen dit jaar in mei al aan een zomer met een temperatuur van 70 F. In Zwitserland werd het 86 F. met volop zon. ACCRA (Reuter) President Kwame N'Kroemah van Ghana zal een officieel bezoek aan de Sovjet-Unie brengen en ook Polen, Hongarije, Tsjechoslowakije en Joe goslavië bezoeken, zo is in Accra bekend gemaakt. De reis van N'Kroemah begint op 10 juli. ANKARA (AFP) De Turkse minister van Buitenlandse Zaken Uelim Sarper heeft zondagavond zijn ontslag aangebo den aan generaal Gursel, naar verluidt naar aanleiding van een conflict over de bezetting van diplomatieke posten. (Van onze correspondent) JERUZALEM. Eichmanns optreden als getuige in eigen zaak is gespeend van iedere bewogenheid. Degenen, die gemeend hadden, dat dit deel van het proces rijk aan spanning zou worden, zijn bedrogen uitgekomen. Het is vervelend als de zit ting van een Nederlands kantongerecht op een snikhete zomermiddag. Niet alleen om de scherpe stem van de getuige en de plechtstatige, droge spreektrant van zijn raadsman, maar ook omdat hier een hele reeks argumenten tot in den treure wordt herhaald. Argumenten, die voor een klein gedeelte steek houden en er voor de rest met de haren zgn bijgesleept. Het is moei lijk zich voor te stellen, dat hier een mens voor zijn leven vecht. Elke vorm van pas sie ontbreekt. Iedere emotie mankeert, elke bewogenheid is zoek. Hier spreekt een ro bot met een breedvoerigheid, die zich zelfs niet door terechtwijzingen van de president laat intomen. Wat hier ontbreekt is fierheid. In Eich mann is „de kerel" zoek. De eenmaal zo arrogante meester over leven en dood zit hier in zijn glazen cel, achter de tafel met hoog opgetaste dossiers, als het voorbeeld van het simpele burgermannetje, het mensentype, dat aan de wieg van het na zisme heeft gestaan. Zijn uiteenzettingen duiden op een zekere intelligentie, maar het is de gevaarlijke intelligentie van de man met een halve ontwikkeling, die niet in staat is de gevolgens van zijn daden te overzien. Het gevaar werd nog vergroot doordat met dit gemis aan ontwikkeling twee eigen schappen gepaard gingen, die Eichmann tenslotte voor dit Jeruzalemse tribunaal hebben gebracht: een huiveringwekkende wreedheid en bovenal een volstrekt gemis aan moraliteit. Men zou van zo een man misschien hebben verwacht, dat de ineen storting van zijn wereld hem tot enig in zicht in de structuur van zijn persoonlijk heid en karakter zou brengen Ieder spoor daarvan ontbreekt in zijn getuigenis. In zijn verweer, gebracht in de uiterlijke vorm van een woordenlawine, is ieder symptoom van spijt, van inzicht verkeerd te hebben gehandeld, van onderscheidings vermogen tussen goed en kwaad, van rui terlijkheid, van schuld, verre te zoeken. Hier staat een mager mannetje, met een breed voorhoofd, een scherpe kin, een we ke mond, die nu en dan een akelig grimas trekt, zijn aandeel in de moord op zes miljoen te rechtvaardigen door alles wat hij deed en naliet toe te schrijven aan een of meer factoren, waarvan hij kennelijk een magische uitwerking verwacht op het logisch denkvermogen van zijn rechters. Vergeetachtig Daar is allereerst de vergeetachtigheid. Het tijdsverloop tussen een bepaalde daad en de dag van heden Hij kan zich wer kelijk niet meer herinneren, of hij toen met die of die een bespreking had over de deportaties. Hij kan het niet ontkennen, evenmin ka nhij het bevestigen. Maar als het wel zo was, dan was^het doel van die bespreking uitsluitend geweest om de an der mee te delen, dat hij niet bevoegd was. Niet bevoegd. Argument nummer twee. Hij had bepaalde dingen niet kunnen doen, omdat het zijn zaak niet was. Hij had aan die dingen part noch deel. Hij mocht zich er ook niet mee inlaten. Het lag niet op zijn weg. Hij had zich niet met deportatie van Joden bezig gehouden. Hij had alleen treinschema's opgesteld. Na incompetentie het bevel van ho gerhand. Herr Prasident moest vooral niet denken, dat hij deze order op zijn eigen houtje -had gegeven. Niemand minder dan de Führer zelf had het bevel uitge vaardigd. En als het de Führer niet was geweest, dan was het Himmler, of Kal- tenbrunner of het hoofd van zijn afdeling, Müller. Wat kon hij er aan doen? „Be- fehl ist Befehl". Orders van hogere orga nen moesten worden uitgevoerd, dat spreekt vanzelf. En dan de procedure. Nee, hij kan zich niet herinneren wat in dit specifieke geval de motieven waren, maar hij weet nog heel goed wat de algemene procedure was bij dergelijke zaken. En die procedure was, dat zijn onmiddelijke chef, Müller, hem de papieren toezond, voorzien van een paar sleutelwoorden, die de wijze van behande ling aanduidden. Op grond van die aanwijzingen had hij de brief in kwestie zo en zo gesteld. Ze ker was hij daar niet van. Hij nam het alleen maar aan Want anders kon hij zich niet voorstellen, hce op dat stuk de ken tekenen van zijn afdeling voorkwamen. Dit was echter wel zeker: dat hij in de zaak niet zelfstandig een beslissing had geno men. En dan de slordigheden, vergissingen en gevallen, waarin anderen buiten hun boek je waren gegaan. Kijk, als dat stuk er zo uitzag, dan moest hier een vergissing in het spel zijn. Een of andere typiste had stellig een tikfout gemaakt. Dat kon in het klad niet gestaan hebben. Nee, hij herinnerde zjch heel goed, dat hij dat niet geschreven had. Hoe zou hij zo iets geschreven kunnen hebben? Want als de rechtbank dit document eens met het vorige wilde vergelijken... En als hij het maar hij wist bijna zeker van niet toch geschrevn zou heb ben, dan moest hij dat gedaan hebben op last van Müller... Pertinente ontkenning En tenslotte: de pertinente ontkenning. Hij had zich nooit met deportaties ingela ten. Hij had nooit opdracht gegeven tot het uitvoeren van executies. De verdrijving van Polen uit Radom, Lublin, Lemberg: Hij had er part noch deel aan gehad. De order om het vertrek van Joodse kinde ren uit de Balkan naar Palestina te ver hinderen? Hij wist er niets van af. Zijn sa menwerking met de Groot-Moefti van Je ruzalem? Hij kende hem niet eens. Nu ja, hij had hem wel eens ontmoet op een receptie en een paar woorden met hem gewisseld, maar dat was dan ook alles. Van deze ontkenning in al haar vormen is natuurlijk wel iets waar. Eichmann be hoorde werkelijk niet tot de allerhoogsten in de partij. Hij stond niet op één lijn met Hitier, Himmler en Goering. Hij had meerderen boven zich, die hem bepaalde bevelen gaven. Het is niet alles fantasie wat hij nu reeds negen zittingen lang heeft betoogd. Maar één ding verzwijgt hij en dat zal hem ongetwijfeld opnieuw voor de voeten wordep geworpen als straks de openbare aanklager zijn kruisverhoor be gint: dat hij al dat ontzettende met zoveel graagte heeft gedaan, dat hij getuigen verklaringen en documenten bewijzen het fanatieker dan Himmler was en een fellere Jodenvijand dan de Führer zelf, dat zijn taak hem lief was en dat hij er nooit ook maar een ogenblik over gedacht had haar op te geven wat hij ook daar van zijn voorbeelden gekund had. Groteske leugens Dit gebrek aan eerlijkheid, dit terugkrab belen, dit beschuldigen van anderen, dit angstvallig achterwege laten van iets wat ook maar enigszins op een schuldbekente nis zou kunnen duiden, dit is het wat aan zijn breedvoerige betogen alle bewijs- waarde ontneemt. Daarbij komen dan nog de groteske leu gens, dat hij het met de Joden goed ge meend had en hun „grond onder voeten" had willen geven, an zijn volkomen gemis Ook in Londen werden tijdens het weekeinde zeer hoge temperaturen gemeten. Bij het Serpentine Lido in het Londense Hyde Park was het ook een drukte van belang. aan menselijkheid, dat hem zelfs voor zijn rechters bagatelliserend deed spreken van „onplezierige incidenten in Bergen-Bel- sen." Voor Eichmann zelf zou het beter zijn geweest, als hij over zijn daden het zwij gen had gedaan en zijn verdediging aan zijn raadsman had overgelaten. Sympathie geniet hij niet in Israel. Maar men zou hem misschien toch lichtelijk anders heb ben beoordeeld als hij in zijn uitlatingen de werkelijkheid trouw was gebleven. 3DDt>n snif (Van onze correspondent) LONDEN Volgens een artikel in de „Sundy Times" van Isaac Deutscher, de auteur van de bekende biografie over Sta lin, is er een nieuw groot conflict tussen de Sovjet-Unie en China uitgebroken. Kroesjtsjev beschuldigt Mao Tse Toeng, de leider van het Chinese communisme, van gebrek aan loyaliteit, ondermijnende agitatie en ophitsing tot een wereldoorlog. Hij dreigt Mao ook het langdurige en tot nu toe half geheime dispuut met China aan de openbaarheid prijs te geven. Een veroordeling van Mao's politiek is vervat in een aanklacht, welke Moskou aan ver schillende buitenlandse politieke partijen heeft toegezonden. In november leek het er op of China bij de overeenkomst van de 81 communisti sche partijen het Russische leiderschap definitief had aanvaard. Moskou beweert thans dat de Chinese communisten bijna elk punt van de overeenkomst hebben ge schonden. Moskou beschuldigt hen ervan dat zij duizelig van succes zijn. De noodzaak om met Mao te wedijveren in het leiderschap van het communisti sche kamp was een belangrijke factor in Kroesjtsjevs beslissing om tot actie in zake Berlijn over te gaan. Kroesjtsjev moet aantonen dat hij niet toegeeflijk is ten opzichte van het westelijke imperialis me. Dit maakt het moeilijk voor hem om met het Westen te onderhandelen, en daar door getuigt hij van een gebrek aan soe pelheid waarover Kennedy in Wenen zich zo heeft verbaasd. Aan de andere kant is Kroesjtsjev ver langend oorlogsrisico's te vermijden om dat dit niet alleen de Russische belangen in gevaar brengt maar in feite een capi tulatie tegenover Mao betekent. De Ber- lijnse actie is kennelijk alleen tegen het Westen gericht, maar in feite is het doel ervan resultaten tegenover Mao te produ ceren. Deutscher acht het waarschijnlijk dat Kroesjtsjev zijn geschil met Mao aan een nieuwe internationale conferentie van com munistische leiders zal voorleggen welke in oktober of november in Moskou zou worden gehouden. Kroesjtsjev heeft Mao reeds verzocht deze conferentie bij te wo nen en niet, zoals vroeger, plaatsvervan gers en ondergeschikten te sturen. Indien het tot een dramatische ontmoeting tussen Kreosjtsjev en Mao komt, zal deze van grote invloed zijn op de Berlijnse crisis, aldus Deutscher. Volgens de Londense Times zullen com munistische leiders van het tweede plan elkaar volgende week ontmoeten op het congres van de Mongoolse communistische partij, in Oei an Bator aldus „The Times". „De Russen blijven zich beklagen dat de Chinezen sinds de bijeenkomst van decem ber hun agitatie niet hebben gestaakt noch de aangewezen kanalen hebben gebruikt om een verzoening te bewerkstelligen. In tegendeel, zij hebben hun eigen en meer revolutionaire doelstellingen trachten te bevorderen door de vorming van pro-Chi- nese vleugels in de communistische par tijen van Azië, Afrika en Latijns-Amerika, aldus de Times. PEKING (AFP) De Chinese minister van Buitenlandse Zaken, maarschalk Tsjen Ji, heeft tegenover een verslaggever van de Canadese televisie verklaard dat er „een hechte eenheid" bestaat tussen China en de Sovjet-Unie. De conferentie van Mos kou heeft de eenheid van de verschillende communistische partijen versterkt. De Chinese bewindsman verklaarde dat „elk socialistisch land en elke communis tische partij onafhankelijk is en zelfstan dig optreedt. Door de verschillen in bin nen- en buitenlandse omstandigheden van elk land volgt elke regering of socialis tische partij, geleid door de beginselen van het marxisme-leninisme, haar eigen poli tiek. Meneer Dolf Een van mijn beste vrienden in 't stadje van mijn jeugd was ene „meneer Dolf', 'n jaar of dertig ouder dan ik, postbode en met een snor. Wij maakten dikwijls een gezellig praatje, waartoe ik hem opwacht te voor de ouderlijke huisdeur. Meneer Dolf was tot in zijn diepste in nerlijk een onkreukbaar man, maar mijn vriendschap met hem berustte op het feit, dat ik hem eenmaal per week, des zaterdags, bij de derde bestelling, namens mijn vader een fijne driecents-sigaar mocht overhandigen. Wat voor ons bei den een feest was. Want meneer Dolf was, behalve een nauwgezette postbode, een fijn pedagoog: hij speelde altijd weer de blij verraste om die sigaar en ik was blij en gelukkig om die verrastheid. Deze onthulling uit mijn jeugd doe ik ter adstructie van mijn wetenschap, dat in die tijd een kleine halve eeuw ge leden het aantal dagelijkse postbestel lingen op z'n minst vier en ik geloof zelfs v ij f bedroeg. De eerste en de laatste hadden plaats als ik nog of reeds in bed lag. En daartussen hadden er twee of drie plaats. Ik wilde zeggen, dat wij op dit punt dus wel aardig achteruit geboerd zijn, al zijn de porti verviervoudigd en al is het leven op vele gebieden door de Heilige Surrevus wel vergemakkelijkt. Niet op alle gebie den. Men behoefde, om één voorbeeld te noemen, toen minder lang op de paarde- tram te wachten dan nu op de autobus. Maar in grote lijnen toch ongetwijfeld wél. Het is toch wel een heel eigenaardig feit dat de P. van de PTT zo lelijk is achtergebleven in het algemene beeld van de tijd; een wonderlijk verschijnsel eigen lijk: 's zaterdags van vier of vijf bestellin gen, vijftig jaar geleden, tot één nü. Ik denk dat minister Korthals zich over deze gekke, averechtse gang van zaken minder zorg beheoft te maken dan over de hem evenzeer regarderende toekomstige strijdmacht in Suriname, want wij zullen er spoedig aan wennen, evenals aan de sluiting der postkantoren op zaterdag. Over het verse kadetje staat óók niet één ingezonden stuk meer in de krant. De tweede bestelling op werkdagen kan óók best gemist worden. En waarom gaan de postkantoren eigenlijk niet altijd om twaalf uur 's middags dicht? Als meneer Dolf met zijn glimmende leren tas op aarde zou terugkeren, zou hij heel verbaasd zijn over alles, maar het meest misschien over de inkrimping der bestellingen en de prijs der sigaren. Ik zou hem zeker opwachten met een hoogfijne van twee kwartjes. Advertentie GENèVE (UPI) Tot veler verrassing heeft Canada plotseling geprotesteerd tegen het akkoord over de levering van materiaal aan de internationale commis sie van toezicht in Laos, waarvan dit land deel uitmaakt. Na zeven weken was zaterdag eindelijk een overeenkomst met de Russen opge steld waarbij een verzending van vliegtui gen, helikopters en vrachtauto's wordt ge regeld. Op welke gronden Canada bezwaar heeft gemaakt tegen het compromis, is niet be kend geworden. J Bosbranden. De sterke winden die op het ogenblik waaien in het bosgebied van Noord-West-Ontario in Canada, waar zestig branden woeden, maken de strijd van de 2500 mannen die het vuur te lijf gaan tot een hopeloze onderneming. De mannen hopen dat de hemel hun te hulp zal komen met regen, maar die is op z'n vroegst voorzien tegen vanavond. Verscheidene dorpen, veelal bewoond door Indianen, zijn verlaten. Het zwaarst getroffen is het gebied van de Sioux, waar 29 branden woeden: 23 zonder dat men er iets tegen kan ondernemen. Ve le tienduizenden hectaren bosaanplant worden bedreigd. Bolzano. Tijdig ingrijpen van de brand weer heeft zaterdag verhinderd, dat een in Bolzano, Italië, geparkeerde Deense toerwagen uitbrandde. Volgens een oog getuige ontstond de brand door aanbren ging van een met een brandbare stof gevulde fles waaraan een katoenen lont was bevestigd. Het gebied van Bol zano in de .provincie Alto Adige, 't vroe gere Zuid-Tirol, is de laatste tijd onrus tig vanwege het Oostenrijks-Italiaanse geschil om deze provincie. Verzoening. De regering van de Domini caanse republiek met uitzondering van de minister van Defensie heeft president Joaquim Balaguer haar ontslag aange boden. Zij wil de president hierdoor in staat stellen een nationale verzoening mogelijk te maken. De wens hiertoe werd door generalissimo Trujillo kort voor zijn dood uitgesproken. Gratie. Henry Winston, een van de elf leidende Amerikaanse communisten, die in 1949 wegens aansporing tot geweld dadige omverwerping van de Ameri kaanse regerjng tot vijf jaar gevangenis straf werden veroordeeld, heeft van pre- sedent Kennedy gratie gekregen. Winston een neger, is blind en zal vermoedelijk een ernstige herensoperatie moeten on dergaan. Vrijgelaten. De vroegere auditeur-militair van de krijgsraad in Teheran, generaal Hoessein Azmoedeh, die twee weken ge leden was gearresteerd wegens beledi ging van de shah en het veroorzaken van onrust onder het volk, is zaterdag op borgtocht vrijgelaten. Uitgewezen. Een attaché van de Griekse diplomatieke vertegenwoordiging in So fia, heeft achtenveertig uur tijd gekre gen om Bulgarije te verlaten, in ver band met activiteiten die onverenigbaar zijn met de status van een diplomatieke vertegenwoordiger, aldus een bericht van het Bulgaarse persbureau. Aanslag. Het Ierse republikeinse leger heeft zondag twee bruggen en een aqua duct tussen Monaghan en Fermanagh in de lucht laten vliegen. In verband met deze aanslag is een gedeelte van de grens met Brits Noord-Ierland geslo ten. Beschoten. Twee Joego-Slaviërs, die hun land trachtten te ontvluchten, zijn bij deze poging ernstig gewond geraakt. Dit meldde zondagavond de Oostenrijkse po litie te Graz. Volgens deze Oostenrijkse berichten zouden de Joegoslavische grenswachten het vuur hebben geopend op de 28-jarige Anton Arbanas uit Ma- ribor, toen deze de grens reeds had ge passeerd. De tweede vluchteling was de achttien jarige Anton Modrusan uit Pu- la. Radio-actief. Vrijdagavond is in de buurt van Lawrenceville in de Amrikaanse staat Indiana een oplegger in tweeën ge broken en de inhoud, tien ton radio-actie ve afvalstoffen, op de weg terecht ge komen. De staatspolitie zette direct het gehele gebied af tot stralingsdeskundi gen hadden vastgesteld dat er geen ge vaar meer bestond. De afval was op weg naar een vernietigingscentrale in Missouri.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3