Maria Rohrbach vrijgesproken van moord op haar echtgenoot Haarlemmerliede en Spaarnwoude haalde nieuwe burgemeester in Bonn spreekt militair akkoord met Indonesië tegen Satelliet en boei kondigen gevaarlijke stormen aan Strange over open toernooien Oostduitsers voorbereid op het vredesverdrag Tiros III fotografeert wolkendek MAANDAG 3 JULI 1961 4 Revisie bracht ontstellende leemten aan het licht in de procedure bij een strafproces Economische crisis in vooruitzicht gesteld Alleen besprekingen, géén onderhandelingen Tweemaal brand inVelsen Slippartijen in Velsen-Noord Installatie van deken Th. H. J. Zwartkruis BH Loyale steun Littekens Zuidvietnamees vliegtuig neergeschoten (Van onze correspondent) BONN Maria Rohrbach is, in over eenstemming met de eis van de officier van Justitie in Munster, vrijgesproken. Op 18 april 1958 werd deze 31-jarige weduwe van de huisschilder Hermann Rohrbach tot levenslang veroordeeld omdat zij door de jury schuldig werd bevonden aan moord op haar man, die ze eerst vergiftigd zou hebben en vervolgens met slagen op het hoofd zou hebben vermoord. Het lijk zou ze in vijf stukken hebben gezaagd, die ze zou hebben doen verdwijnen in verschillen de waters in en om de stad Münster. Dat Maria Rohrbach, nu drie jaar later, is vrij gesproken, is om meer dan één reden op zienbarend. In de eerste plaats is het dat omdat het eerste oordeel goeddeels gebaseerd was op verklaringen van getuige-deskundigen, die nu bij het revisie-proces bijna geen van alle houdbaar bleken te zijn. Zo werd aan genomen, dat Maria haar man langzaam vergiftigde, omdat thallium in de schoor steen van haar huis werd gevonden en werd verondersteld dat het hoofd van de vermoorde in de kachel was verbrand. Het thallium wees er volgens de deskundigen op, dat de schilder Rohrbach rattengif, waarin ook thallium zit, in zijn lichaam moest hebben gehad. Nu Is echter geble ken dat in elke schoorsteen thallium aan wezig is en dat alle theorieën over het ver branden van het hoofd van de verslagen echtgenoot niet kloppen, omdat zijn sche del in een bomtrechter buiten de stad Münster is gevonden. Getuige-ondeskundigen Een ander staaltje van deskundigheid was wel de analyse van een paar bloed druppels in huize Rohrbach, die op de plankenvloer werden ontdekt. In deze bloedsporen ontdekte professor Specht, de voornaamste deskundige in het proces drie jaar geleden, verfresten. En hij maakte daaruit op dat dit dus kennelijk bloed was van de huisschilder Rohrbach en niet van verdachte Maria, die beweerde dat de bloedvlekken bij een miskraam waren ont staan. De theorie, dat er verfresten in het bloed van een schilder zitten, mag al sterk lijken, nog ongelooflijker is het dat men destijds niet ontdekte dat de planken vloer van huize Rohrbach geverfd was, zodat de verfresten in de bloedsporen gewoon af komstig waren van de vloer, waar men de bloedmonsters vanaf schraapte. Vernietigend Het revisie-proces was dus in de eerste plaats vernietigend voor de betrouwbaar heid van de getuige-deskundigen, die el kaar in tweede instantie tegenspraken dat de stukken er van afvlogen. Maar het gold hier niet alleen een incidentele kwestie, het hele instituut van de getuige-deskundigen was in het geding. Het is immers duide lijk dat de aanklacht, bij gebrek aan door slaggevende belastende feiten, met ver klaringen van getuige-deskundigen een heel eind kan komen en zelfs nooit gepleegde misdaden waterdicht kan bewijzen. Dat dit mogelijk is, komt wel doordat de deskundigen zich over het algemeen (pro fessor Specht gaf dat volmondig toe) be ijveren de aanklacht te steunen en belas tende dingen te vinden. Daarbij komt dat de deskundigen fraaie salarissen van het openbaar ministerie krijgen, hetgeen hun onpartijdigheid vaak ook al niet ten goede komt. Ten slotte presenteren zij hun me ningen aan de jury met een wetenschap pelijk air, alsof het niet om meningen, maar om onomstotelijke waarheden gaat. Dat juryleden in Duitsland, waar het ont zag voor professoren ongezond groot is, zich door dergelijke meningen een rad voor de ogen laten draaien, kan men begrijpen. Rechtsonzekerheid Behalve op de zwakte van het systeem der getuige-deskundigen heeft het proces- Rohrbach de aandacht gevestigd op de ge ringe rechtszekerheid, die iemand met een niet brandschoon verleden, in de Westduit- se staat heeft. Een van de redenen namelijk, waarom bijna iedereen van Maria Rohrbachs schuld overtuigd was, nog voor zelfs het lijk van haar vermoorde echtgenoot bij stukjes en beetjes was gevonden, was wel dat haar achtergrond niet zo vlekkeloos is. Zij was BERLIJN (UPI) De Oostduitse com munistische industriële leiders hebben ge waarschuwd, dat Oost-Duitsland wei eens voor een economische crisis zou kunnen komen te staan als het een afzonderlijk vredesverdrag met Rusland zou tekenen. Gezegd werd, dat Oost-Duitsland ernstig getroffen zou worden, ais West-Duitsland de bedreiging van het vredesverdrag zou beantwoorden met economische sancties. Deze waarschuwing was ondertekend door zes regeringsfunctionarissen, die de leiding hebben over het industriële leven in Oost-Duitsland en gepubliceerd in Neues Deutschland, het officiële orgaan van de Oostduitse regering. Maar zo werd ge zegd het is een illusie van het Westen te menen, dat het het vredesverdrag kan voorkomen." De waarschuwing was bedoeld als een voorbode van de economische moeilijk heden die Oost-Duitsland te verwerken zal krijgen terwille van politieke manoeuvres. West-Duitsland levert Oost-Duitsland goederen onder een speciaal verdrag waarvan de jaarlijkse waarde ongeveer een half miljard dollar bedraagt, daarbij inbegrepen vijftig miljoen aan staal en ijzer en dertig miljoen aan chemische pro- dukten, Vlucht (UPI) Een woordvoerder van de West- duitse regering heeft meegedeeld dat in juni 18.198 mensen uit Oost-Duitsland naar West-Duitsland zijn gevlucht. In mei wa ren het er 17.791. In de eerste helft van 1961 zijn in totaal 103.159 Oostduitsers naar West-Duitsland gevlucht, zo is in West-Berlijn bekendgemaakt. In dezelfde periode van 1960 trokken ongeveer 85.000 Oostduitsers de grens over. een buitenechtelijk kind en werd op negen jarige leeftijd onder voogdij geplaatst, om dat haar stiefvader haar misbruikte. La ter, teen zij als dienstbode werkte was ze onbetrouwbaar en pleegde steeds kleine diefstallen. Daarna trouwde ze met de zes tien jaar oudere Rohrbach, een ietwat sim pele ziel, die zich door zijn vrouw danig op zijn kop liet zitten. Dat ging zelfs zo ver, dat hij lijdelijk toezag dat zijn vrouw in tieme relaties met onder andere een Brit se sergeant aanknoopte. Tegen het feit, dat deze sergeant soms in huize Rohrbach bleef logeren in de echtelijke bedstee, waarin Hermann Rohrbach dan bijna geen plaats meer had, protesteerde de kennelijk ruim denkende man alleen met de opmerking, dat dat geen gewoonte moest worden. Dat alles, gevoegd bij haar koude reactie na het bekendworden van de moord op Her mann Rohrbach, nam iedereen zo in te gen Maria, dat alleen nog maar gezocht werd naar aanwijzingen in de richting van haar schuld. Niet belangrijk Het feit dat in de woning van de Rohr bachs, behalve genoemde minuscule bloed vlekken, nergens bloed werd gevonden, het feit dat niet te construeren was hoe Maria het lijk helemaal alleen in stukken had weten te zagen en door Münster had weten te verspreiden zonder dat iemand haar met paketten het huis had zien ver laten alsmede het feit dat in haar geval eigenlijk geen motief voor de daad gevon den kon worden, was volgens de officier van justitie allemaal niet belangrijk: Ma ria Rohrbach moest de schuldige zijn en verder geen gezeur. Helemaal sterk was deze houding als men bedekt dat er aanwijzingen genoeg waren, maar in een geheel andere rich ting. Hermann Rohrbach was homosexueel en verkeerde in kringen, waarvan zijn vrouw niets afwis! Een intieme vriend van hem werd niet lang voor hem vermoord en onthoofd ergens in Münster opgedregd. Uit het onderzoek van de maag van de dode Rohrbach bleek, dat hij kort voor zijn dood dure gerechten moest hebben verorberd, die zijn eigen portemonnaie aanzienlijk te boven gingen. Hierover stap te men echter luchtigjes heen. Zelfs werd geen onderzoek in deze richting ingesteld. „Hetzelfde kan u morgen of overmor- Letterlijk en figuurlijk is de nieuwe burgemeester van Haarlemmerliede en Spaarn woude F. W. M. baron Van Hëvell tot Westerflier zaterdag in Halfweg een warm welkom te beurt gevallen bij gelegenheid van zijn installatie als eerste burger van deze gemeente. Nadat de heer Van Hövell, zjjn echtgenote en twee kinderen bfj de grens van de gemeente op de Amsterdamsestraatweg door loco-burgemeester P. H. van Essen en wethouder A. C. J. M. van Schie waren verwelkomd reed het gezelschap begeleid door de muziekvereniging „Eensgezindheid", de drumband „Prinses Irene" en leden van de gymnastiekvereniging „St. Christofoor" naar het raadhuis. De buiten gewone raadsvergadering, tijdens welke de installatie geschiedde, werd bijgewoond door een groot aantal ingezetenen. Voorts gaven van hun belangstelling blijk burge meester mr, O. P. F. M. Cremers van Haarlem, burgemeester mr. G. C. van der Wil ligen van Haarlemmermeer, burgemeester mr. J. Eenhuis van Haaksbergen (de ge- meenet waar de nieuwe burgemeester laatstelijk woonachtig was), burgemeester drs. J. J. M. Visser, de voorganger van de heer Van Hövell, de heer Simons die 37 jaar burgemeester van Haarlemmerliede en Spaarnwoude is geweest. gen overkomen," riep de raadsman van Maria Rohrbach dinsdag uit, met zijn vin ger wijzend naar de juryleden en de rech ters en hij riep ze niet tegen dovemans oren. Hij had dan ook gelijk, want uit het proces-Rohrbach blijkt dat men alleen maar de schijn tegen behoeft te hebben om levenslang te krijgen voor een moord, die waarschijnlijk een ander pleegde. In West-Duitsland kar men dan ook al de op merking horen dat als men zich bij het scheren heeft gesneden, men geen met bloed bevlekte handdoek moet laten hangen want dat men, als er toevallig drie hui zen verder iemand vermoord wordt, goede kans loopt veroordeeld te worden. Hoge uitzondering Dat is wel wat overdreven, maar aan de andere kant is het in West-Duitsland gebruik alleen in hoge uitzonderingen re visies van processen toe te staan en daar voor moeten zeer dringende argumenten naar voren worden gebracht. Het is dus zeer goed mogelijk, dat het aantal justitië le dwalingen in de geest van het proces- Rohrbach niet klein is, maar dat men er alleen bij uitzondering eens iets over hoort. Zeker is dat de Westduitse publieke opinie in alle geledingen is geschokt. En dat het vlammende pleidooi van Maria Rohrbachs advocaat voor een herziening van de procedure bij een strafproces niet zonder meer bij de akten zal worden ge legd. BONN (Reuter) Het Westduitse mi nisterie van Defensie heeft een verklaring uitgegeven waarin wordt gezegd, dat de Indonesische minister van Defensie, Na soetion en zijn Westduitse ambtgenoot, Strauss, besprekingen hebben gevoerd over de opleiding van Indonesische officieren in West-Duitsland en Westduitse wapenlcve- ranties aan Indonesië. Er is eohter over geen van deze kwesties een beslissing ge nomen. „Er zijn alleen besprekingen, geen onderhandelingen, gevoerd en er zijn geen overeenkomsten gesloten", aldus de verklaring. Voorts wordt opgemerkt, dat het „van zelfsprekend is, dat de bondsrepubliek haar plicht zal nakomen, ruggespraak te houden met de NAVO-raad en alleen in overeenstemming ryet haar bondgenoten zal handelen". Minister Nasoetion had eerder in een vraaggesprek met het blad „Die Welt" meegedeeld, dat hij met minister Strauss overeenstemming had bereikt over de op leiding van officieren in West-Duitsland en dat Indonesië legervoertuigen en bijbeho rend materieel in West-Duitsland zou ko pen. Nasoetion naar Londen LONDEN (UPI) Een Indonesische zegsman in Londen heeft gewaarschuwd tegen hoge verwachtingen omtrent een vriendschappelijker verhouding tussen zijn land en Nederland. Deze waarschuwing werd gegeven ter wijl men in Londen de laatste voorberei dingen trof voor de ontvangst van minis ter Nasoetion, die in de Britse hoofdstad wordt verwacht. Het is te verwachten dat de kwestie Nieuw-Guinea een der voornaamste onder werpen van gesprek zal vormen bij de ontmoetingen tussen de Indonesische be windsman en premier Macmillan, Lord Home, de minister van Buitenlandse Za ken, en Harold Watkinson, minister van Defensie. Het valt echter te bezien of van Britse zijde de een of andere suggestie zal worden gedaan om de weg vrij te maken voor de een of andere oplossing van het Nederlands-Indonesisch geschil. Het bezoek van Nasoetion moge dan niets bijdragen tot een oplossing van het geschil tussen Nederland en Indonesië, sommige waarnemers in Londen zien er In de nacht van zaterdag op zondag is brand uitgebroken in de bakkerij van de firma Aurora can de Velserduinweg. Er was veel rookontwikkeling. De brandweer was spoedig ter plaatse. Briketten in de kolenkelder van de broodbakkerij waren in brand geraakt. Er lag een hoeveelheid van anderhalve ton briketten. De brandweerlie den hebben de kelder twee uur lang nat gehouden. De oorzaak is vermoedelijk te wijten aan smeulende kolenresten, die uit de oven kwamen en die men bij het kolen- gat heeft geveegd. Bij het leeghalen van de oven had men de vuurresten gedoofd, kennelijk niet goed genoeg. De Velsense brandweer werd zondagmid dag tussen twaalf en een uur gealarmeerd voor brand in een keuken van het perceel Kennemerlaan 50. De bewoners waren af wezig, maar buren ontdekten rook die uit de keuken kwam. Een buurvrouw sloeg kordaat een ruitje in waardoor zij snij- wondjes opliep en samen met een buur man kond enzij het vuur blussen. De brand weer behoefde niet meer op te treden. Een politieagent heeft de gewonde dame ver bonden. de mogelijkheid in dat de verhouding tus sen Groot-Brittannië en Indonesië erdoor zal worden verbeterd. Men wijst er op dat president Soekarno een uitnodiging om een officieel bezoek" aan Groot-lBmtanhië 'had afgewezen, maar wel Ierland bezocht. Soekarno in Djakarta DJAKARTA (UPI) Soekarno is zon dag in Djakarta teruggekeerd van zijn reis om de wereld in 76 dagen. Hij ver klaarde bij zijn aankomst dat wereldvrede onmogelijk is, zolang „West Irian" (Wes telijk Nieuw Guinea) in Nederlandse han den is. „Mijn reis was niet alleen een reis om goodwill voor Indonesië te kweken", aldus Soekarno, „maar het was ook een reis van strijd, strijd tegen imperialisme, kolonialisme en voor de vestiging van de vrede in een welvarende wereld". Indone- sië's geleide democratie heeft respect en zelfs lof in de wereld gewonnen. Na mijn reis ben ik er meer dan ooit van over tuigd dat Indonesië met deze politiek op de juiste weg is". Soekarno kwam uit Tokio, laatste stop plaats op zijn reis. Hij is er een week ge weest. Hij heeft besprekingen gevoerd met president Kennedy in Washington, premier Kroesjtsjev van de Sovjet- Unie, Mao Tse-Toeng in Peking, en andere voor aanstaande persoonlijkheden in Oost en West. Omdat er olie op het wegdek van de Schulpweg in Velsen-Noord lag, afkomstig van autobussen, zijn twee bromfietsers zondagmiddag geslipt. Zowel zij als hun duo-passagieren liepen door de val schaaf wonden aan de ledematen op. In de Vel- ser tunnel slipte een scooterberijder uit Amsterdam doordat het achterwiel van het voertuig .door onverklaarbare oorzaak vastliep. De duo-passagiere liep een lichte hersenschudding op, alsmede een snijwond boven een der ogen Ds scooterberijder kreeg ontvellingen aan de ledematen. Na in het Antoniusziekenhuis te zijn verbonden zijn de beide slachtoffers naar hun res pectieve woningen gebracht. Voordat baron Van Hövell tot Wester flier als burgemeester van Haarlem merliede en Spaarnwoude werd geïn stalleerd nam hij staande op het bor des van het raadhuis in Halfweg een muzikale hulde in ontvangst. yrijdag 7 juli zal mgr. C. G. van Trigt, of- ficiaal van het bisdom Haarlem en waar nemend deken van Haarlem de nieuwe deken van Haarlem drs. Th. H. J. Zwartkruis in stalleren. Dit gebeurt tijdens een mis, die om half acht 's avonds in de kerk van de St. Joseph-parochie in de Jansstraat te Haarlem wordt opgedragen. Drs. Zwartkruis is de opvolger van deken W. N. Zijlstra, die onlangs is overleden. Loco-burgemeester Van Essen hangt de nieuwe burgemeester de ambts keten om. Nadat de gemeentesecretaris de heer M. A. C. Roovers het Koninklijk Besluit had voorgelezen waarbij de heer Van Hö vell was benoemd tot burgemeester van Haarlemmerliede en Spaarnwoude, sprak de loco-burgemeester de heer P. H. van Essen, de heer Van Hövell toe. De heer Van Essen zei dat de nieuwe burgemees ter van Haarlemmerliede en Spaarnwoude geen gemakkelijke taak wacht. Hij herin nerde aan de strijd die B. en W. en de raad eensgezind hebben gevoerd voor het voortbestaan van de gemeente. De gemeen te Haarlemmerliede en Spaarnwoude heeft tussen de gemeenten Amsterdam, Haar lem, Haarlemmermeer en Velsen nog een taak te vervullen. De heer Van Essen sprak de hoop en de wens uit dat de raad onder leiding van burgemeester Van Hö vell dezelfde activiteit als voorheen zal ont plooien wanneer 't er om gaat de zelfstan- d'gheid van de gemeente te verdedigen. „U kunt daarbij ten volle vertrouwen op de steun van de raad, het ambtenarencorps en de burgerij", aldus de heer Van Es sen. Hij hoopte dat de heer Van Hövell en zijn gezin zich spoedig in Halfweg thuis zullen voelen. Met de woorden „Moge u met Gods zegen voor onze gemeente veel goeds tot stand brengen" hing de heer Van Essen de heer Van Hövell de bur- gemeesterlijke ambtsketen om Burgemees ter Van Hövell wide in de eerste plaats zijn diepe dank en erkentelijkheid betui gen aan H. M. de Koningin die het had behaagd hem tot burgemeester van Haar lemmerliede en Spaarnwoude te benoe men. Dank bracht hij ook aan de minis ter van Binnenlandse Zaken, de Commis saris der Koningin in de provincie Noord holland en anderen die de Koningin bij deze benoeming van advies hebben gediend Burgemeester Van Hövell dankte verder de heer Van Essen voor diens hartelijke welkomstwoorden en bereidheid de instal latie te verrichten. Hoewel de overgang van administratief ambtenaar naar be stuursambtenaar groot is wilde spreker trachten het in hem gestelde vertrouwen niet te beschamen De heer Van Hövell hoopte dat hij er in zal slagen de zijden draad waaraan de zelfstandigheid van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwou de zo lang heeft gehangen tot een stevige kabel te maken. Namens het gemeentebe stuur en de ingezetenen dankte de nieuwe burgemeester zijn voorganger drs. Visser voor alles wat deze heeft gedaan voor het behoud van de zelfstandigheid van de ge meente. De heer Van Hövell zei dat nu eenmaal door de Tweede Kamer is be slist dat Haarlemmerliede en Spaarnwou de als gemeente gehandhaafd moet wor den, men moet tonen deze zelfstandigheid waard te zijn. Spreker beloofde zich tot het uiterste in te spannen om de zware en verantwoordelijke taak van burgemees ter zo goed mogelijk te volbrengen, waar bij hij zich het devies voor ogen zal hou den: „Indien het gemeen u roept, ver zorgt het als uw eigen." MIAMI (UPI) Op 15 juni begint het vijf maanden durende seizoen van de „zeer onwelkome zusters", maar men hoopt hen dit jaar een aantal verrassingen te kunnen bereiden. De eerste zuster heet onveranderlijk Anna. Het meteorologisch bureau van Miami, dat er de reden van is, dat orkanen meisjesnamen krijgen, staat dit jaar klaar met een uitgebreid comité van ontvangst. Anna zal de eerste tropische storm heten, dié het gebied komt teisteren. De volgende cyclonen zullen Betsy, Carla, Debbie, Frances, Gerta, Hattie, en zo verder heten. Er is een traditionele naam verdwenen van dit appèllijstje: Donna. Donna kostte het vorig jaar aan honderd mensen het leven. Het was de hevigste orkaan, die in 25 jaar in deze streken gewoed had, slachtoffers eisend in de kleine Antillen, Puerto Rico en de Verenigde Staten. Donna maakte het dus veel te bont en is daarom „verbannen". De deskundigen van het bureau hopen voor haar zusters echter enkele bijzondere verrassingen gereed te hebben. In de komende zomer zal van Kaap Ca naveral weer een weersateliet gelanceerd worden, de Tiros III. Een Thor-Delta-com- binatie zal dit speciale weerstation om hoog moeten brengen. De satelliet zal uit gerust worden met infra-rood en met tele visiecamera's. De Amerikaanse weerprofeten zullen speciaal belangstelling tonen voor opna men van wolkenformaties, waaruit stormen voort kunnen komen. De vorige Tiros ver diende faam met foto's van wolkenforma- De voorzitter van de Aus tralische Lawn Tennis Bond, Norman Strange, heeft op Wimbledon op een persconferentie verteld dat zijn land tegen open toer nooien zou stemmen, hoe wel het algemeen bekend is dat sommige amateurs geld onder tafel ontvangen. Strange zeide dat Aus tralië had besloten tegen te stemmen op de zitting van de Internationale Lawn Tennis Federatie in Stock holm volgende maand, tot heil van het amateurspel Vorig jaar nam Australië toestaan, een tegenovergesteld stand punt in. Dat men inmiddels overstag is gegaan zeide Strange, komt doordat men zich heeft bezonnen op wat het in de praktijk zou be tekenen indien amateurs en profs in hetzelfde toernooi zouden uitkomen. Als zulk een open toernooi thans zou worden gehouden, zou den de laatste 12 allen profs zijn. Strange zeide dat in Australië het amateurspel welvarend was, maar dat de profs geld verloren en dat hun verlangen de ama teurpoorten binnen te drin gen daarvan een symptoom was. Het teruglopen van de recettes bij de Davis Cup en de Australische ten niskampioenschappen dit jaar, schreef hij toe aan de hittegolf plus de televisie Volgend jaar zou men de uitzending van de kam pioenschappen per tv niet De reden waarom een land met een kleine bevol king als Australië de Ver enigde Staten voorbij kon streven in het tennis, was dat tal van vrijwilligers de 40.000 ingeschreven spelers in hun land hielpen hun spel te verbeteren. Ze zou den dat niet doen als het spel „open" werd verklaard. Waarom zouden ze com mercieel ingestelde promo tors helpen geld te verdie nen. Bij een spervuur van vragen, gaf Strange toe dat sommige spelers geld aan nemen en dat anderen baantjes hadden die onge veer neerkwamen op beta ling van hun spel. „Maar ze worden niet rijk. Som migen komen van wereld reizen terug met misschien een paar honderd pond. We weten allemaal hoe het gaat. Iemand zegt tegen een speler- „Ik wed om zo veel duizend franc dat u niet aan ons toernooi mee doet". „Weddenschap aan genomen", antwoordt de speler. Of soms laat men de speler winnen bij het pokeren. Strange vertelde dat hij in Stockholm voorstellen tegen schijnamateurisme zou indienen. ties, die een typhoon ontmaskerden, die nog niet eerder was ontdekt. Deze typhoon bevond zich toen op 800 mijl ten oosten van Brisbane. Het weerbu reau te Miami hoopt met de nieuwe Ti- ros weer tijdige waarschuwingen te kun nen ontvangen over komende of te ver wachten stormen. Mamos Voorts blijft in de Golf van Mexico thans een boei, die de naam MAMOS heeft ge kregen (meteorological automatic marine- observation-station) een robot weersta tion op zee. De boei ligt aan een anker en zendt automatisch gegevens uit over golfhoogten, windsnelheden, luchtdruk, temperatuur en dergelijke. Ook deze boei die in de na bije toekomst geassisteerd zal worden door soortelijke apparaten op andere punten in zee zal de storm-specialisten een kans geven de „onwelkome zusters" tijdig te zien aankomen. Daarnaast blijft men werken met de „stormjagers," vliegers, die met snelle, sterke jagers van boven proberen in een orkaan te komen, om weerkundige waar nemingen te doen over omvang en kracht. Men wil vooropgesteld, dat men tijdig de storm heeft gesignaleerd, ook proberen het verschijnsel te bestrijden met „zaai en". Een orkaan is te beschouwen als een op warmte werkend apparaat. De hitte wordt verkregen door condensatie. Door over een stormgebied droog ijs, of zilverjodide te „zaaien" ontrekt men zeer veel warmte aan de omgeving en versnelt men dus het condensatieproces. Men hoopt te bereiken, dat de orkaan op deze wijze sneller „uit geleefd" raakt. Tenslotte zijn er dit jaar in totaal der tig radarstations gereedgekomen, die spe ciaal zijn afgestemd op het opsporen van de onstuimige zusters. Elk van deze sta tions heeft een gezichtsveld van 450 kilo meter. De nieuwe burgemeester was er van overtuigd tekortkomingen te hebben, maar hij rekende graag op het vertrouwen en de loyale steun van wethouders en raads leden. „Als een echte burgervader zal ik er steeds naar streven de belangen en het algemeen welzijn van mijn gemeentenaren, ongeacht hun geloof, rang of stand, zo goed mogelijk te behartigen en te bevorde ren." De heer van Hövell deed een beroep op de medewerking van het ambtenaren corps en alle gemeentelijke instanties. Een goede samenwerklrjp met de omliggende gemeenten stelde hij zeer op prijs. Het verenigingsleven zal zijn volle aandacht hebben. Mede namens zijn echtgenote dankte burgemeester Van Hövell voor de hartelijke ontvangst die hun ten deel was gevallen. In het bijzonder was hij drs. Vis ser en wethouder van Schie dankbaar voor de moeite die zij zich hebben getroost b\j het zoeken van een woning voor het bur gemeestersgezin. De heer Van Hövell be treurde het dat zijn vader zijn installatie als burgemeester niet meer heeft mogen meemaken en dat zijn moeder door ziekte niet aanwezig kon zijn. Tenslotte verklaar de hij, de wens uitsprekend dat God hem in zijn nieuwe taak zal bijstaan, het bur gemeestersambt te aanvaarden. Namens de raad wenste de heer J. van Lieshout daarna burgemeester Van Hövell geluk met zijn benoeming, „Uw benoeming betekent de volwaardige erkenning van de zelfstandigheid van onze gemeente," aldus spreker die de hoop uitsprak dat onder het voorzitterschap van burgemeester Van Hövell de goede harmonie in de raad be- stendidg zal blijven. De heer Van Lies hout zegde hem de volle medewerking van de raad toe. De gemeentesecretaris, de heer M. A. C. Rovers, zei in zijn toespraak dat de bijna honderdjarige gemeente Haarlem merliede en Spaarnwoude tal van littekens draagt vanwege de annexaties door ande re gemeenten. Hij was er van overtuigd dat burgemeester Van Hövell desondanks de gemeente graag zal besturen. De me dewerking van het gehele gemeenteperso- neel zal hem daarbij ten dienste staan. De heer Roovers wenste de burgemeester en zijn gezin in alle opzichten een prettig verblijf in zijn nieuwe woonplaats toe. Burgemeester Cremers van Haarlem zei dat een burgemeester eigenlijk minister van buitenlandse zaken en minister van binnenlandse zaken tegelijk moet zijn wil hij zijn taak goed vervullen. Daarbij moet hij van wijs staatsmanschap kunnen ge tuigen. ..Noordhollanders zijn harde wer kers en daarbij volstrekt eerlijk. Ze heb ben de gave mensen van buiten geheel in hun gemeenschap op te nemen," aldus mr. Cremers, die de verzekering gaf dat men ook in Haarlem verheugd was toen werd vernomen dat het voortbestaan van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarn woude verzekerd was. Burgemeester Cre mers bracht oud-burgemeester Visser hul de voor de eerlijke en sportieve wijze waarop deze had meegewerkt bij de rege ling van de grensgeschillen tussen beide gemeentes. Burgemeester mr. G. C. van der Willi gen van Haarlemmermeer heette de nieu we burgemeester welkom in de kring van burgemeesters „Haarlemmermeer". Hij hoopte dat met burgemeester Van Hövell even plezierig samengewerkt zal worden als met burgemeester Visser het geval was. Vervolgens werd een gelukwens uitge sproken door de burgemeester van Haaks bergen mr. J. Eenhuis, die met een depu tatie van negen man was overgekomen om getuige te zijn van de installatie van zijn vroegere gemeenteambtenaar. Met veel waardering sprak mr. Eenhuis over de belangrijke rol die de heer Van Hövell in de Haaksbergense gemeenschap heeft vervuld en waarin hij zich vele vrienden heeft verworven. Tenslotte sprak burge meester Eenhuis de wens uit dat de Spaarnwouders en Haarlemmerlieders nog lang geen lieden van Haarlem zullen wor den. HONGKONG (AFP-Reuter) Volgens een bericht uit Hanoi van het communis- tisch-Chinese persbureau Nieuw-China is zondag ten noorden van de demarcatielijn in Noord-Vietnam een Zuidvietnamees legervliegtuig neergeschoten.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 4