In memoriam Hemingway Ernest Hemingway overleden Twaalf doden bij verkeersongelukken Water eistte zware tol Jongetje bij brand omgekomen Aardoliemij vraagt concessie aan Gevolgen van de warmte Botsing tussen tram en bus; 15 gewonden Vele verdrinkingen in het weekeinde I 5. Osservatore Romano honderd jaar oud 6 MAANDAG 3 JULI 1961 7 Reacties op de dood van Hemingway De aardgasbel .Mmèm y Sm m O'' PRESIDENT KENNEDY heeft in zijn vakantieverblijf te Hyannis Port, Massa chusetts, een verklaring uitgegeven, waar in hij( de nagedachtenis van Hemingway eert. „Weinig Amerikanen hebben meer invloed op de gevoelens en meningen van heü Amerikaanse volk gehad dan Ernest Hemingway. Van zijn eerste opkomst aan het litteraire firmament in Parijs in de jaren twintig, als kroniekschrijver van de „verloren generatie" die hij onsterfelijk maakte, heeft hij vrijwel een geheel nieuwe stijl in de litteratuur gebracht en de gedachten van mannen en vrouwen overal ter wereld beheerst". Hoewel zijn reizen naar Frankrijk, Spanje en Afrika hem tot een wereldbur ger maakten is zijn leven geëindigd zoals het is begonnen in het hart van Ameri ka, dat hij eer bracht en waaraan hij zijn kunst ontleende", aldus Kennedy. WILLIAM FAULKNER, ook Nobelprijs winnaar, heeft naar aanleiding van de dood van Ernest Hemingway gezegd: „Hij was een van de dapperste en beste man nen, die ik ken. Hij hield zich streng aan zijn principes. Hij was de hardste werker van ons allen. Voor de weinigen, die hem goed kenden was hij bijna altijd een even goede man als de boeken, die hij schreef. Hij is niet dood". ALBERTO NORIVIA heeft in Rome ver klaard: „Ik ben zeer geschokt door het nieuws over het ongeluk, dat Hemingway is overkomen. Ik heb nooit het genoegen gehad Hemingway persoonlijk te ontmoe ten, maar ik heb zijn verhalen altijd met het grootste genoegen gelezen". „William Faulkner en Ernst Hemingway zijn de grootste hedendaagse schrijvers van Ame rika". OOK IN ZWEEDSE intellectuele krin gen, waar Ernest Hemingway als de groot ste nog in leven zijnde schrijver werd be schouwd, heeft de dood van de Amerikaan grote ontsteltenis te weeg gebracht. De Zweedse radio heeft aangekondigd heden avond een extra-programma uit te zenden, gewijd aan Hemingway. DE RUSSISCHE schrijvers zijn ge schokt door de dood van Hemingway, die in Rusland beschouwd wordt als de groot ste van de hedendaagse westelijke schrij vers. Maar ook de gewone man-in-de-straat in Rusland zal geschokt worden door het nieuws. Voor hen was Hemingway de be langrijkste van alle Amerikaanse schrij vers. Vandaag begint in Moskou en in Leningrad de vertoning van de filmversie van „The old Man and the Sea". DE SPAANSE STIERENVECHTER An tonio Ordonez was vandaag op jacht en dus niet voor een reactie bereikbaar. Zijn vrouw barstte in snikken uit toen zij het nieuws vernam. In Spanje wordt Heming way bijzonder bewonderd. Men noemt hem er „Don Ernesto". Toen in 1939 de Spaan se burgeroorlog eindigde, zei Hemingway, dat hij niet naar Spanje zou terugkeren, voordat zijn vrienden uit de gevangenis waren. Hij hield woord. Toen hij in 1953 weer in Spanje kwam, waren allen vrij. Hij draagt er de mantel van een natio nale held. DE DOOD KAN MEN niet als laatste woord achter het leven van Hemingway plaatsen. Wat Faulkner gisteren zei, toen hij het overlijden van Hmeingway ver nam: „Hij is niet dood" is eigenlijk het enige dat zin heeft, dat de zin heeft die Hemingway had. Hemingway heeft de on veiligheid, die elk mensenleven draagt, on afgebroken willen beleven. Hij heeft vei ligheid eens „een onbetrouwbare vriend ge noemd" en nooit enige kans willen geven aan condities die de onveiligheid van het bestaan versluieren. Zo heeft hij zich bloot gesteld aan de dood, zijn leven lang. Vei ligheid verfoeiend heeft hij de dood steeds in zijn leven kunnen zien. En zien was alles voor deze mens; zien met het li chaam. Men heeft gezegd dat hij het ge vaar heeft gezocht. Erger miskenning van Hemingway's grootheid is er niet. Hij heeft de veiligheid geschuwd omdat die irreëel is als zij het zicht op het gevaar belemmert. Dat is geen flirt met de dood zoals een criticus hem heeft verweten dat is be leving van het menselijk bestaan. Dat is ook de innerlijke koelheid en helderheid in zijn werk, de twee kwaliteiten die zijn oeuvre in alle landen doen verstaan. Hij schreef niet de litteratuur van een volk, maar van de „lost generation" die de mensheid is. „Death is a defect" schreef Hemingway en dat tekort heeft hij geen ogenblik willen ontzien. HEMINGWAY HEEFT in het uiterste geleefd omdat de dood er elke seconde het uiterste van was. „Schrijven op zijn best is eenzaam leven" noteerde hij in zijn dankbrief voor de Nobelprijs. Wie kan die uitspraak misverstaan? Dat ieder in de dood alleen is werd bij Hemingway leven en dat leven was schrijven. „Niemand dan de stierenvechters hebben hun leven tot het uiterste geleefd," laat hij Jake Barnes in „The sun also rises" zeggen. „In the end they get you," zegt Frederick Hen ry in „A farewell to Arms". „Een man moet dingen vinden die hij niet kan ver liezen" zegt de Majoor van „In another Country". Die „dingen" liggen altijd bin nen de reikwijdte van de dood en daarbui ten heeft Hemingway niet willen zijn. Wie daar het laatste woord krijgt is verliezer. HEEFT HEMINGWAY het verlies geno men omdat hij dacht zó deel aan de winst te krijgen? Dat zal het geheim blijven van het kamertje in Ketchum, waar ze hem gevonden hebben. Hemingway was geen intellectueel. Hij leefde een lijf-aan-lijf- gevecht met het „defect", de dood. Waar andere wapenen gevraagd werden, die waar alleen de lichamelijk verzwakte zich nog van kan bedienen, was de „clinch-figh- ter" wellicht machteloos. Colin Wilson zegt: „De dichtste benadering van reli gieuze idealen in zijn werk is de zin: „Hij dient dingen te vinden die hij niet kan verliezen." Heeft hij aldus de dood willen vinden? En zal zo zijn dood deel uitmaken van zijn werk dat niet verloren kan gaan? Zijn werk zal geen getuigenis zijn, maar He mingway's levende houding blijven in het aangezicht van de dood. Faulkner heeft gelijk: „Hij is niet dood". Hij is onnavolg baar. Blijkens een verklaring van de sheriff van Blaine County, Frank L. Hewitt, is Ernest Hemingway in zijn huis te Ketchum om het leven gekomen door een ongeluk. Hij werd gevonden, gekleed in pyama, liggend naast een kaliber 12 dubbelloops geweer voor de jacht op groot wild. Er was één schot afgevuurd. De sheriff zei, dat hij vermoedelijk geen gerechtelijk onderzoek zou houden, maar dat hij hierover pas een definitieve beslissing kon nemen als het voorlopig onderzoek beëindigd zou zijn. Vrienden hebben mevrouw Hemingway in huis genomen. Zij lijdt aan shock. Heming way was van plan op jacht te gaan. Vijf dagen geleden was hij uit een kliniek ont slagen waar hij wegens te hoge bloeddruk was behandeld. Hij zou 21 juli 63 jaar zijn geworden. De schrijver laat behalve zjjn weduwe Mary Welsh drie zoons uit vorige huwelijken na. Hij is vier maal getrouwd geweest. De tjjd voor de begrafenis is op vrijdag gesteld. Deze zal in zjjn woonplaats Ketchum nabij Sun Valley worden ge houden en een particulier karakter dragen. arts is hij in 1898 in Oak Parle (Illinois) geboren. Zijn vader bracht hem de harts tocht voor jagen en vissen bij. Na zijn schooltijd is hij in de journalistiek gegaan. In de eerste wereldoorlog werd hij wegens een ooggebrek voor militaire dienst afge keurd. Hij nam echter dienst bij het Rode Kruis en maakte de oorlog aan het Ita liaanse front mee, waar een schot zijn knie verbrijzelde. In 1919 keerde hij naar Amerika terug met twee Italiaanse onder scheidingen wegens betoonde moed. In 1921 ging hij weer naar Europa, nu als oorlogs correspondent in de Grieks-Turkse oorlog. Daarna vestigde hij zich te Parijs, waar hij het litteraire idioom van de moderne Amerikaanse school leerde. Veel invloed on derging hij in de twintiger jaren van schrij vers als Gertrude Stein, Scott Fitzgerald, James Joyce en Ezra Pound. Zijn eerste oorlogsroman „A Farewell to Arms", bezorgde hem internationale faam en een niet onaanzienlijk fortuin. Het begin van de dertiger jaren bracht hij in Florida door, door lange jachtexcursies in Afrika onderbroken. Deze periode ver schafte hem materiaal voor romans en verhalen als „To have and have not", „Winner take nothing" en „The snows of Kilimanjaro." In de Spaanse burgeroorlog vocht hij tegen Franco: hij werkte als chauffeur op ambulance-auto's en als oorlogscorre spondent Zijn ervaringen vonden hun weerslag in de best-seller „For whom the bell tolls" en zijn toneelstuk „De vijfde colonne". In de tweede wereldoorlog voer hij met zijn jacht in de Caraïbische Zee als duik bootjager, werkte als oorlogscorrespondent in Europa en leidde bij de aanval op Pa rijs een Franse verzetsgroep. In 1950 pu bliceerde hij zijn eerste grote roman sinds tien jaar: „Across the river and into the trees". Vele jaren woonde Hemingway op zijn boerderij op Cuba, waar hij vijf tig katten hield en waar de Russische vicepremier Mikojan hem in 1960 bezocht. Hij maakte lange excursies om te jagen en te vissen. In januari 1954 was Hemingway betrok ken bij twee vliegtuigongelukken in Kenia en Oeganda: de eerste keer stortte zijn vliegtuig neer bij de Murchion-waterval. De Hemingway's de schrijver was in gezelschap van zijn vierde vrouw, Mary Welsh die er het leven afbrachten, be gaven zich aan boord van het reddings vliegtuig, dat echter eveneens verongeluk te. Ook ditmaa lontsnapten zijn aan de dóód. Van 30 november 1960 tot midden januari was Hemingway reeds opgenomen in het Mayo-ziekenhuis in Rochester, naar artsen meedeelden wegéns te hoge "bloeddruk. Hij publiceerde voor het eerst in 1923; „Three Stories and ten Poems", in 1924 gevolgd door: „In our Times"; in 1926 „The Torrents of Spring"; in hetzelfde jaar „Fiesta" of „The Sun also rises"; in 1959 „A Farewell to Arms"; in 1932 „Death in the Afternoon"; 1933 „Winner take Nothing" en in 1935 „Green Hills of Africa"; in 1937 „To Have and Have Not". In 1938 werd een verzameling van zijn oudere werken uitgegeven. Kort daar op verscheen „The Spanish Earth". In 1940 „For Whom the Bell Tolls". Toen ver scheen er tien jaar geen boek meer van hem. In 1950 werd „Across the River and into the Trees" gepubliceerd. In 1954 ver scheen „The old Man and the Sea". Zijn laatste boek is reeds gedeeltelijk in „Life" verschenen: „The dangerous Sum mer" (1960), een verslag van de stieren gevechten in 1959 van Dominguin en Or donez; tenslotte is er nog een geheim ge houden boek, dat Hemingway afmaakte, kort voordat hij het ziekenhuis inging. Voor „The old Man and the Sea" kreeg hij in 1953 de Pulitzer-prijs en in 1954 de Nobelprijs voor litteratuur. Het boek werd in Nederland door J. W. F. Werumens Buning vertaald. Hemingway is waarschijnlijk de bekend ste romanschrijver in het Engels-sprekend deel van de wereld. Hij heeft veel invloed gehad op het werk van jonge Amerikaan se en Britse schrijvers. Als zoon Van eën Vrienden van Hemingway hebben meege deeld dat de door kanker veroorzaakte dood van Gary Cooper die de hoofdrol speel de in de film naar „For whom the Bell tolls" diepe indruk op Hemingway heeft gemaakt. Zijn uitgever, Charles Scribner, heeft verklaard dat geen plannen op korte ter mijn bestaan om werken die Hemingway onderhanden had uit te geven. De laatste tijd was hij bezig met herinneringen aan zijn tijd in Parijs. Hemingway zou dr. Carlos Baker, de schrijver van een bio grafie van Hemingway, enkele jaren ge leden hebben verteld het manuscript van een roman „over het land, de zee en de hemel" bij een bank op Cuba te hebben gedeponeerd. Een oude buurman van de familie He mingway, in Oak Park, herinnert zich Ernest Hemingway zoals deze als kleine jongen meeliep in een défilé. Hij had zijn grootvaders pistolen aan de heupen ge gespt. Dr. Clarence Hemingway, de vader van de schrijver, pleegde zelfmoord, met een pistool, toen hij wanhopig werd over een ziekte. KORT NIEUWS Schietpartij in zigeunerkamp. In Den Haag ontstond onenigheid in het zigeuner kamp aan de Leyweg, waarbij zelfs sten- guns en pistolen aan te pas kwamen. Bij deze ruzie waren betrokken een aantal Franse kampbewoners en een Nederlander die voor een familiebezoek in het kamp was. Deze laatste liep bij de schietpartij wonden aan armen benen en in de lies streek op. Hij werd naar een ziekenhuis overgebracht. De Franse woonwagen bewoners zijn terstond uit het kamp ver dwenen. Prins Bernhard heeft met de gasten, die ter gelegenheid van zijn verjaar dag op Soestdijk logeren met de „Piet Hein" 'n tocht gemaakt op het IJssel- meer. Luchtfoto van de „Piet Hein" met aan dek verschillende gasten. Links aan de reling Prins Aschwin met zijn echtgenote, op het zonnedek Prinses Margriet en Prinses Alexandra van Kent. Bij een verkeersongeluk op de rijksweg bij Beesd is de 29-jarige Duitser A. Heinen uit Keulen om het leven gekomen. De auto van de Duitser kwam bij een inhaalmanoeuvre in frontale botsing met een uit tegengestelde richting komende personenauto. Deze auto bestuurd door een Fransman, een employé van het Parijse bureau der Verenigde Naties. Hij kreeg en kele lichte verwondingen. Zijn echtgenote liep ernstiger kwetsuren op. Zij moest op genomen worden in een ziekenhuis in Cu- lemborg. Nabij Ede is een 23-jarige Duitse auto mobiliste uit Düsseldorf bij een verkeers ongeval gedood. Zij wilde met haar perso nenauto een vrachtauto passeren, juist op het moment dat deze aan een inhaalma noeuvre begon. De personenauto moest sterk uitwijken, slipte, sloeg over de kop en vloog in brand. De bestuurster over leed korte tijd na het ongeval. Haar ver loofde, die naast haar zat, bleef ongedeerd. In Kaatsheuvel reed de 22-jarige brom fietser J. Braat tegen een autobus. Hij was op slag dood. Eveneens in Kaatsheuvel is de bromfietsberijder R. Torians uit Loon op Zand tegen een verkeerspaaltje gere den. Zijn vrouw, die achterop zat, werd op de weg geslingerd en zodanig gewond dat zij is overleden. De heer T. kreeg een dubbele beenbreuk. Een dergelijk ongeluk gebeurde op de rijksweg Breda-Tilburg. De 59-jarige heer G. F. uit Geldrop reed met zijn scooter tegen een verkeersheuvel. Hij en zijn ach terop zittende echtgenote kwamen te val len. Beiden werden naar een ziekenhuis te Breda overgebracht, waar de heer F. is overleden. Zijn echtgenote kon na verbon den te zijn huiswaarts keren. In Utrecht kwam de 68-jarige mevrouw J. C. van EedenVan Rooijen onder een bromfiets, toen zij plotseling de rijweg overstak. Zij werd met een zware hersen schudding en hoofdwanden naar een zie kenhuis gebracht, waar zij is overleden. In Helmond is de 63-jarige wielrijder A. de Koning in botsing met een motorrijwiel gekomen. Met een schedelbreuk is hij over Bij een brand in een schuur van de boerderij van de heer Vogels in Volkel is het 4-jarige zoontje van de familie, dat in de schuur aan het spelen kwam, in de vlammen omgekomen. De brand is beperkt gebleven tot de schuur. Waarschijnlijk heeft het jongetje met vuur gespeeld. De directie van d,j Nederlandse Aardolie- maatschappij heef* zaterdag een aanvraag ingediend om een concessie voor de aard gaswinning bij de commissaris der Ko ningin in de provincie Groningen. Deze aanvraag heeft betrekking op het gehele gebied van de provincie Groningen. gebracht naar een ziekenhuis waar hij is overleden. De 31-jarige sportinstructeur J. Laeven uit Weert is met zijn scooter in het Bel gische plaatsje Molenbeersel van de weg geraakt, 'in een vaart gereden en verdron ken. In Swalmen is de 37-jarige Th. Giebelen dodelijk verongelukt Bij het nemen van een bocht raakte zijn scooter een boom, ten gevolge waarvan hij tegen het weg dek sloeg. Hij is kort daarna overleden. In Apeldoorn is de 63-jarige R. van Veld huizen aangereden door een hem tegemoet komende personenauto en vrijwel "óp slag gedood. Hij liep met een fiets aan de hand aan de rechterzijde van de weg. De hem tegemoet komende auto maakte plotseling een zwenking naar links, tengevolge waar van hij werd aangereden. De politie neemt aan, dat de bestuurder van de wagen on der invloed verkeerde. De auto is na de aanrijding doorgerederf. In Rotterdam reed de vijftienjarige G. E. de Jager met een bromfiets in volle vaart tegen een stilstaande vrachtauto. De jon gen overleed in een ziekenhuis. In het ziekenhuis te Emmen overleed de 50-jarige heer K. Levinga uit Nieuw-Weer- dinge. Hij was met zijn bromfiets in bot sing gekomen met een personenauto en ern stig gewond. In Amsterdam zijn, waarschijnlijk door de warmte, twee mensen op straat bezwe ken. De 69-jarige J. F. W. fietste om kwart over twaalf met zijn echtgenote over de Stadionkade en werd toen plotseling on wel. Een ijlings gewaarschuwde arts con stateerde de dood. In de Jeroenensteeg bij de Lutherse Kerk zakte een man in elkaar. Bij aankomst in het Wilhelminagasthuis bleek ook hij overleden te zijn. De politie heeft zijn identiteit nog niet kunnen vaststellen. De 53-jarige heer B. ten Dam uit Dieren, die met zijn muziekvereniging deel nam aan het federatief muziekconcours te Hen gelo is tijdens het concours onwel gewor den en overleden. Gashouder liep leeg In Zierikzee is een gashouder met pro- .paangas,leeggestroomd, nadat door de hit te de veiligheidsdop van de gashouder was gesprongen. De brandweer van Zierikzee hield de gas installatie nat. De politie hield het verkeer en het publiek op een afstand. Door de hitte is een betonplaat in de rijksweg Brummen-Zutphen uit haar voe gen gesprongen. De plaat was ruim vier meter breed, zeven meter lang en onge veer 25 centimeter dik. Het verkeer moest worden omgeleid. Bij een hevige botsing tussen een tram- stel van lijn 3 en een autobus zijn in Am sterdam vijftien personen licht gewond. De tram reed met volle snelheid in de richting van de Nassaukade, komende van het Frederik Hendrikplantsoen. De bus met ongeveer dertig vakantiegangers, die terugkeerden van een zes-daargse reis langs de Rijn, kwam v^n rechts en werd door de tram in het midden geraakt. Door de enorme klap werden twee dames door de ruiten aan de zijkant de bus uit geslingerd. Zij bleken echter niet ernstig gewond te zijn. Het was wel volop zomer dit week einde! Aan het Bloemendaalse strand waren zondag de parkeerplaatsen en de kampeerterreinen overvol. (Luchtfoto ANP) Zondag zijn enige tientallen mensen, die verkoeling zochten in het water, maar van wie een aantal niet kon zwemmen, ver dronken. In zwembaden De 11-jarige Benny Raassing uit Borne is zondagmiddag in het door naar schatting 2000 mensen bezochte Bornse zwembad verdronken. De jongen sprong yan de 3 meter hoge duikplank. In het water kwam hij in aanraking met een meisje, dat net vóór hem van de duikplank was gespron gen. Vriendjes zagen dat Benny niet meer boven water k\yam. Toen de jongen weer op de kant wSs^gëb'ra'Shti bleek hij reeds overleden te zij»-- In Culemborg is cfe i7-jarige van Dord in het diepe bassin van het zwem bad verdronken. De jongeman verdween plotseling onder water. Direct werd de bodem afgezocht en het lukte spoedig de drenkeling boven water te brengen. De le vensgeesten bleken reeds geweken te zijn In het zwembad te Scherpenzeel is zon dagavond het stoffelijk overschot gevon den van de 14-jarige J. Sinke uit Leusden. Hij is in het diepe gedeelte van het zwem bad verdronken. Bij het baden in het openluchtbad te Heelderpeel, is het zevenjarig zoontje van de familie Korstanje uit Venlo verdronken. In het zwembad „De Plasmolen" in Mook is de 42-jarige A. Nillessen uit Groesbeek verdronken voor de ogen van vier van zijn kinderen. Vermoedelijk is hij bij het springen op een hard voorwerp te recht gekomen. In Dinxperloo is een 19-jarige Duitse jongen uit Henden verdronken in het open luchtbad „Blauwe Meer" in Dinxperloo. De jongen, die om vier 'uur was gaan zwemmen, werd tegen zes uur vermist. Na drie uur zoeken en dreggen werd zijn stoffelijk overschot gevonden. In open water Bij het zwemmen in het Van Starken- borghkanaa] bij Groningen is de 9-jarige jongen Ali de Jong uit Groningen verdron ken. Later werd het stoffelijk overschot door de rijkspolitie opgehaald. .yK- -1-. -• s v. In het Twentekanaal te Hengelo is het 22-jarige meisje Erika Klein-Russe ver dronken. Zij kreeg plotseling kramp en zonk weg. Haar verloofde probeerde tever geefs haar boven water te houden. Tijdens het baden in de haven in Nieuw- Beijerland is de 29-jarige C. J. In 't Veld uit Oud-Beijerland voor de ogen van zijn vrouw en zijn moeder verdronken. De 33-jarige Amsterdammer M. Meyer is voor de ogen van zijn vrouw en twee kinderen in het Nieuwendammerkanaal in Amsterdam-Noord verdronken. Hij kon niet zwemmen. Bij Nijkerk is 29-jarige B. Wallet, die met een vriend aan het baden was in het IJselmeer, in een vaargeul van onge veer vijftien meter diepte geraakt. De heer Wallet, die niet kon zwemmen, verdween in de diepte. Door verdrinking in het Noordhollands Kanaal bij Den Helder is de 25-jarige J. L. J. Baartman uit Breezand om het leven gekomen Het stoffelijk overschot is door een kikvorsman van de marine ge vonden. De 20-jarige Italiaan Nicole Stabile, sinds kort in ons land woonachtig, is bij het zwemmen in de Zijl in Leiden verdron ken. Hij kwam na een duik in het water niet meer boven. Het dreggen heeft tot dusverre geen resultaat opgeleverd. De 6-jarige Gerard Vervoom uit Zoeter- woude is bij het baden in de Rijn ver dronken. Niemand is getuige geweest van het ongeluk. Het kereltje werd bij het mid dagmaal vermist. Omdat ook aan misdrijf of ontvoering werd gedacht, is de hulp van een telepaat ingeroepen, die vrij nauwkeurig de plaats aanwees, waar het ventje was verdronken. Bij het spelen In Bergen (N.H.) is de zevenjarige A. Stadegaard tijdens het spelen in een diepe sloot gevallen en ,verdronken. In Delft is het 8-jarige jongetje Johan de Bruijn bij het spelen in de provinciale vaart gevallen en verdronken. Zijn 5-jarige broertje kwam thuis vertel len dat Johan in het water was gevallen. In Rotterdam is een vierjarig schippers- zoontje, Gerrit van Putten, verdronken. Het viel van het schip dat aan de Admi raliteitskade lag. De vijfjarige Bernard Dekkers is in Hoorn in de spuisloot van een waterge maal gevallen en verdronken. Voor de afwateringssluizen in de afsluit dijk i» de negenjarige Henk van der Lee uit Wieringerwerf verdronken. De jongen liep van een ondiepe plaats door het wa ter naar de sluis, waar zijn vader zat te vissen. Hij viel in de kolk vóór de sluis en is verdronken. In zee Zondagmiddag is bij het baden te Schoorl aan zee de 18-jarige N. T. Pot verdron ken. Hij was de zwemkunst niet meester. In Terheijde aan zee (gem. Monster) is de negenjarige J. H. Koppert uit Monster bij het zwemmen in zee verdronken. VATICAANSTAD (Reuter-UPI) Het dagblad van Vaticaanstad, de Osservatore Romano, is zaterdag een eeuw oud ge worden. De eerste Osservatore verscheen op 1 juli 1861. Het blad werd opgericht door een groep particulieren bij wie niet de bedoeling voorzat er een religieus dag blad van te maken. In de kop stond toen „politiek-moreel dagblad". In de honderd jaren die er op volgden, is er veel veranderd. De Osservatore is officieus woordvoerder van de Heilige Stoel geworden. „Officieel" is het niet. Het is het dagblad van Vaticaanstad, niet dat van de rooms-katholieke kerk. Tegen woordig voert het in de titel het opschrift: „politiek-religieus dagblad". De Paus ontving de gehele redactie op een speciale audiëntie waaraan ook de bij de Vaticaanse persdienst geaccrediteerde buitenlandse journalisten aanwezig waren. Hoewel de Osservatore als regel niet meer dan acht pagina's telt, is de stijl van de artikelen gecompliceerd en woordrijk. Le zing ervan vereist een zekere eruditie. In de nummers van de Osservatore sinds juli 1861, staat Vaticaanse geschiede nis afgedrukt die is gemaakt onder de Pausen Pius IX, Leo XIII, Benedictus XV, Pius XI, Pius XII, en thans Joannes XXIII.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 7