Zo eenzaam is nu het strand HET WEER Hammarskjoeld stelt voor het UNO-secretariaat te herzien Vijf politieke assistenten en negen administratieve Wederzijdse mildheid bepleit, particulier initiatief gecritiseerd w Macmillan krijgt Labours steun in de kwestie-Koeweit IRR Midget Russische bommen werpers in Indonesië aangekomen „Sporttotalisator" wendt zich tot de Kamers afgewezen Russisch voorstel Verklaring van de regering over mr. Van Rooy's ontslag Amerikaanse zeelieden moeten aan het werk Prof. Duynstee wenst gesprek met Djakarta ƒ8250.- HUURKOELKASTEN fUOp.w. 16 DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DINSDAG 4 JULI 1961 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur. Simon Ko.ter Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijk» Red.cU.chei te IJmriden, J. Kosal. Uitgave. Grafische Bedrijven Damiate N.V, Crote Houtstraat 93. Haarlem Directie; P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije - ,._y NYLON REGENJASSEN Koel Aan het strand Behandeling van ontwerp enige tijd uitgesteld Luukka vervangt premier Sukselainen voorlopig In de krant van heden: Wet van Taft en Hartley van toepassing verklaard Het woord is aan... GARAGE BRINKMANN SMEDESTRAAT 43-45 - TEL. 11025 Televisie-forum over Nieuw-Guinea Hoge Koreaanse officieren verlaten de dienst KRUISSTR. 5 - HAARLEM - TEL. 11008-14689 *1* Keuze uit meer dan 40 modellen, o.a.: 46e JAARGANG NUMMER 203 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DJAKARTA (Reuter). De eerste twee Russische Toepolef-16 straalbommenwer- pers zijn in het afgelopen weekeinde in Indonesië aangekomen. Zij werden gevlo gen door Indonesische bemanningen. De vliegtuigen, geschikt voor vluchten over grote afstand, zullen in de plaats komen van de Iljoesjin 28's. Een woordvoerder van de Indonesische luchtmacht verklaar de dat zeer binnenkort „golven" bommen werpers zouden aankomen. Volgens een overeenkomst, die kort ge leden met Rusland is gesloten, zal Indo nesië de Iljoesjins en M.ig-17's vervangen door nieuwe vliegtuigen. Bijzonderheden over deze overeenkomst zijn nog niet be kend. Volgens een andere overeenkomst met de Sovjet-Unie krijgt Indonesië de be schikking over zware militaire uitrusting voor zijn land- en marinestrijdkrachten. Deze overeenkomst zou enkele honderden miljoenen dollars belopen. De chef-staf van de Indonesische lucht macht, maarschalk Soeryadarma, ver klaarde dat de twee nieuwe bommenwer pers Indonesië in staat stelden, niet al leen het eigen grondgebied te bestrijken, maar ook daarbuiten tg komen. Indonesië krijgt in feite zijn eerste strategische bombardementsstrijdmacht. Een woord voerder van de Indonesische luchtmacht was van mening, dat Nederland geen vliegtuigen van dezelfde klasse heeft. Als bij toverslag zijn de duizenden ver dwenen van de stranden. De gierende wind, de brullende golven hebben weer bezit genomen van de zeekust en een enkele dappere waagt zich nog in de dwangpositie van een vakantie op de eenzame vlakte, waar zondag nog dui zenden lijf aan lijf in de brandende zonneschijn lagenMaar hoe zag op die zondag de stad eruit? Naar de mening van het bestuur van de Stichting „De Nationale Sporttotalisator" is het noodzakelijk dat de prijzen van de sporttoto ongelimiteerd zullen worden en, indien dit in de huidige omstandigheden niet is te realiseren, dan toch niet verder worden beperkt dan tot een bedrag van 100.000.per winnaar. Het bestuur van de Stichting zegt dit in een schrijven aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer, zulks naar aanleiding van de nieuwe wijziging van de loterijwet. In dit schrijven wordt o.m. gewag ge maakt van „te veel beperkingen, die aan de organisatie van de sporttotalisator in Nederland zijn opgelegd". Voorts wordt gewezen op de „gebleken geringe aantrekkelijkheid van de sportto to" en wordt de concurrentiepositie, waar in de sporttoto is komen te verkeren, ge signaleerd. Ook wordt opgemerkt, dat het op den duur niet mogelijk zal zijn het acquisitie apparaat van de nationale sporttotalisator op de tot nu toe gevolgde wijze (door de zelfwerkzaamheid van duizenden sportver enigingen in ons land) in stand te houden, reden waarom het bestuur van de stich ting een toeslag van tien cent op elk pool- formulier bepleit. Op deze wijze zou op althans zeer bescheiden wijze de acquisi tie wat meer aantrekkelijk gemaakt kun nen worden, zo wordt in het schrijven ge steld. Het bestuur van de „De Nationale Sport totalisator" heeft in een tweede brief aan de leden van het parlement ernstige be zwaren geuit tegen het in I960 teruggeno men ontwerp van wet op de loterijbelas ting, dat opnieuw in behandeling zal wor den genomen. In dit tweede schrijven wórdt o.m. gesteld, dat de voorgestelde heffing „elke redelijkheid" mist. NEW YORK (Reuter) De secretaris generaal van de UNO, Dag Hammars kjoeld, heeft voorgesteld het UNO-secre- tariaat te reorganiseren. Er zouden vijf assistent-secretarissen-generaal moeten comen voor politieke kwesties en negen onder-secretarissen-generaal voor ad ministratieve zaken. De vijf assistenten drie meer dan thans zouden slechts voor een periode van drie tot vijf jaar cunnen worden benoemd, de ondersecre tarissen zouden éénmaal herkiesbaar moeten zijn. Hammarskjoeld deed de voorstellen naar aanleiding van het rapport van een Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 253596 Verwachting tot morgenavond: Stormachtige tot krachtige, ge leidelijk tot krachtig of matig afnemende noordwestelijke wind. Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Koel weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. Koel, maar morgen wat meer zon en afnemende westelijke wind. Temperatuur overdag 18 graden; zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Iets stabieler weer, maar met een frisse zeewind. Door de harde wind vanavond tij dens vloed vrij hoog water. commissie die gelijke geografische verte genwoordiging in de staf van het secreta riaat had bepleit. Hammarskjoeld zei ook zelf voorstellen ter tafel te brengen om dat hij ook persoonlijk verantwoordelijk is voor de organisatie van het secreta riaat. Twee van de vijf assistent-secretaris sen-generaal zouden kunnen worden geko zen uit landen die permanent zitting heb ben in de Veiligheidsraad. In de praktijk betekent dit dat het een Rus en een Ame rikaan zullen zijn. De drie anderen kun nen afkomstig zijn uit landen die niet deel uitmaken van de twee grote machtsblok ken. De drie overige permanente leden van de Veiligheidsraad Groot-Brittannië Frankrijk en (nationalistisch) China Minister-president De Quay heeft van daag bij de aanvang van de vergadering der Tweede Kamer een verklaring afge legd, waarin hij ondermeer zei: dat de redenen voor het ontslagverzoek /an de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid, mr. dr. C. J. M. A. van Rooy, niet zijn gelegen in enig meningsverschil over het algemeen regeringsbeleid. Mijn indruk is, dat hij zich niet langer in staat achtte het wetsontwerp Algemene Kinder bijslagverzekering in de Kamer te ver dedigen. Het is voor het kabinet, na ruim twee jaar samenwerking in veelal moeilijke omstandigheden waarin sterke persoonlijke banden zijn ontstaan, geen aangename ge beurtenis één uit zijn midden te zien weg gaan. Ik meen evenwel en daarmede geef ik uiting aan het gevoelen van het gehele kabinet dat aan deze consequen tie niet was te ontkomen en dat de rede nen die mr. Van Rooy tot zijn ontslagver zoek hebben gebracht dienen te worden geëerbiedigd. Overwogen wordt thans op welke wijze in de opvolging van mr. Van Rooy kan worden voorzien. Ik hoop de Koningin zo spoedig mogelijk daarover te kunnen ad viseren. Mijnheer de voorzitter, de Kamer zal begrijpen, dat deze gang van zaken van zelfsprekend van invloed moet zijn op de procedure inzake het wetsontwerp Alge mene Kinderbij slag verzekering. De minis ter ad interim, mr. Marijnen, kan uiter aard niet op zo korte termijn de taak van mr. Van Rooy in de Kamer overnemen, De regering zal zo spoedig mogelijk hierop terug komen. Zij verzoekt de Kamer dan ook de verdere behandeling van het wetS' ontwerp Algemene Kinderbijslagverzeke ring enige tijd uit te stellen. HELSINKI (Reuter) De Finse presi dent Kekkonen heeft de minister van Bin nenlandse Zaken in de regering Sukselai nen, Emil Luukka tot voorlopig premier benoemd. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 6 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 6, 7 Kunst 4 Horen en Zien4 Uit stad en omgeving5, 7 Amsterdams Allerlei6 In en Om de Stad7 In de Vishal en op zee7 Panda en andere beeldverhalen9 Feuilleton .9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's zouden in het secretariaat zijn vertegen woordigd met onder-secretarissen-generaal Hammarskjoeld verklaart ernaar te stre ven dat de jonge staten van Afrika in vol doende mate in het secretariaat worden vertegenwoordigd. „Zonder dat men zijn toevlucht behoeft te nemen tot drastische maatregelen" kan de vertegenwoordiging van de Oosteuropese landen binnen twee tot drie jaar op het vereiste peil worden gebracht, zo zegt hij. De secretaris-generaal verwerpt het Rus sische voorstel, de functies op het secreta riaat gelijkelijk onder vertegenwoordigers van de westelijke, communistische en neu- tralistische landen te verdelen. „Talrijke staten die in een of andere categorie wer den ondergebracht zouden niet zijn gesteld op een dergelijke indeling", aldus Ham marskjoeld. De secretaris-generaal zegt te zullen streven naar een bevredigende geo grafische vertegenwoordiging. De leden van het secretariaat kunnen echter geen vertegenwoordigers zijn van de regeringen van hun land of van de ideologie of po litiek van dit land, aldus Hammarskjoeld Wanneer de UNO-Assemblee het plan bij de aanvang van de volgende zitting (19 september) goedkeurt, kan het in 1963 geheel zijn uitgevoerd. NEW YORK (Reuter) Een federale Amerikaanse rechter heeft op verzoek van de Amerikaanse regering de wet van Taft en Hartley van toepassing verklaard op de zeeliedenstaking. Hij zei dat de natio nale veiligheid en het nationale welzijn in gevaar zouden komen als de staking voortduurt. 82.000 stakende zeelieden moe ten nu weer aan het werk. De rechtbank moet binnen tien dagen bepalen of het be vel tot werkhervatting al dan niet voor de volle tachtig dagen, waarin de wet van Taft en Hartley voorziet, zal gelden. Montaigne: Onwetendheid wordt pas domheid, wanneer men niet wil erkennen dat men haar heeft. Advertentie GEHEEL NIEUW In een gezamenlijke televisie-uitzending van V.P.R.O. en VARA heeft een forum, bestaande uit figuren van verschillende overtuiging, een discussie gevoerd over de vraagstukken rondom de Nederlands-In donesische verhoudingen. Gesproken werd over de particuliere contacten met Indo nesische gezagsdragers en over het zelf beschikkingsrecht voor de Papoea's. Het forum werd geleid door mr. J. L. Heldring. Aan de discussie namen deel prof. mr. dr. I. A. Diepenhorst, hoogleraar aan de Vrije Universiteit in Amsterdam en lid van de Eerste Kamer voor de A.R.- partij, prof. A. E. M. Duynstee, hoogle raar aan de r.k. Universiteit in Nijmegen, die zelf contact had met Indonesiërs, o.a. met generaal Nasoetion, mr. Th. M. J. de Graaf, lid van de Tweede Kamer voor de K.V.P. en prof. dr. I. Samkalden, oud-mi- nister van Justitie en thans hoogleraar in Leiden, tevens lid van de Eerste Kamer voor de P.v.d.A. Uitgangspunt voor het forumgesprek was de opmerking van generaal Nasoetion, de Indonesische minister van Defensie, in een filminterview, waarin deze o.m. zegt: „Laat ons samen in onderling vertrouwen een oplossing zoeken, dit in het belang van de bevolking van Irian (Nieuw-Guinea) en in het belang van beide landen." Prof. Duynstee zeide het buitengewoon belangrijk te vinden dat Indonesië de vriendschappelijke betrekkingen wil her stellen. Hij merkte op, dat „wij getroffen dienen te zijn door de oprechtheid waar mee het gevoel van gegriefd te zijn van Indonesië tot uitdrukking wordt gebracht." De vraag of op basis van de Indonesische eis dat Nieuw-Guinea bij Indonesië hoort, er een gesprek valt te voeren, beantwoord de dit forum-lid bevestigend. Hij wees in dit verband op de belangen hierbij niet alleen van Nederland, van Nieuw-Guinea en van Indonesië, maar ook op de beteke nis van een mogelijk gesprek voor Z.O. Azië en voor het westen. Inzake de particuliere contacten merkte prof. Duynstee op dat hierbij in de eerste MW-. LONDEN (Reuter) Premier Mac millan heeft maandag in het Lagerhuis verklaard, dat de Britse troepen slechts met een verdedigend doe! in Koeweit zijn en op grond van verdragsverplichtingen. Zij zullen worden teruggenomen zodra de sjeik van oordeel is dat de onafhanke lijkheid van het land niet meer in gevaar is. De leider van de Labour-oppositie, Hugh Gaitskell, zei van mening te zijn dat de Britse regering geen keus had, gezien de verdragsverplichting. Hij wil echter de be trokken Arabische staten voorstellen een fonds te tichten, waarin zowel de oliepro ducerende landen als de oliemaatschappij en zouden bijdragen ten behoeve van het Nabije Oosten in het algemeen. Deze sug gestie vond in beginsel gehoor bij Mac millan. De heerser van Koeweit heeft zich on langs bereid verklaard tot een dergelijk fonds bij te dragen. Koeweit gebruikt reeds een deel van zijn inkomsten voor diverse constructieve projecten in de rest van de Arabische wereld. De Britse premier zei overigens nog niet te kunnen voorspellen wat in de komende dagen of weken staat te gebeuren. Mac millan ziet geen tekenen die erop duiden dat de dreiging uit Irak aan het afnemen is. Integendeel, verklaarde hij, de houding van de Iraakse gedelegeerde in de UNO wijst anders uit. Versterkingen Gisteren zijn intussen opnieuw Britse versterkingen in Koeweit aangekomen. De troepn zijn gelgerd in een lijn vanaf de stad Koeweit, door de woestijn, tot aan de grens met Irak. De Britse bezetting van het fort Mutla, dat de belangrijkste weg naar Irak en de laatste versterkingen op deze weg beheerst, is aangevuld met Arabische vrijwilligers. De totale Britse strijdmacht in Koeweit wordt thans ge schat op drie tot vijfduizend man. BEIROET (REUTER) Volgens onbe vestigde berichten heeft de Iraakse minis ter van Buitenlandse Zaken Hasjem Dja- wad zijn ontslag aangeboden, dat evenwel niet door premier Kassem is aanvaard. De Iraakse regering zou voorts het se cretariaat van de Arabische Liga hebben laten weten, dat zij zich uit de organisatie zal terugtrekken als Koeweit als lid wordt toegelaten. De bijeenkomst van de raad van de Liga, die vandaag in Cairo was belegd om de lidmaatschapsaanvrage van Koeweit te on derzoeken is daarop uitgesteld. Op het Rembrandtsplein te Amster dam wordt de jaarlijkse kunstmarkt gehouden. De zonneschermen van gis teren hebben inmiddels voor windwe- ringen plaats moeten maken. SEOEL, (Reuter) Het Zuidkoreaanse ministerie van Landsverdediging heeft maandagavond mèdegedeeld dat 35 hoge officieren, in de rang van brigade-generaal tot luitenant-generaal, en vijf admiraals op hun verzoek de actieve dienst hebben verlaten. plaats getracht is vast te stellen of het waar is, dat Indonesië uitgaat van anti- Nederlandse gevoelens en deze steeds weer gebruikt als een stok om de hond te slaan. Dit standpunt, aldus het oordeel van de Nijmeegse hoogleraar, is niet juist. Het is zeker niet zo, dat getracht is om „diplo maat" te spelen, zo zei prof. Duynstee. De particulieren bezaten daarvoor geen er varing. geen mandaat en geen status. Het contact, zo werd hieraan nog toegevoegd, werd gelegd ter wille van het Nederland se volk. Ten slotte bepleitte prof. Duynstee, Nieuw-Guinea de vrijheid te laten om over zijn eigen status met Indonesië te onder handelen. „Hiermee, aldus dit forum-lid, zou Nederland de gehele Westerse wereld een dienst bewijzen." Mr. De Graaf zeide in de discussies ge troffen te zijn door het feit, dat generaal Nasoetion in zijn rede nu duidelijk het be lang van de bevolking van Nieuw Guinea geplaatst had naast de belangen van In donesië. Hij sprak er zijn bevreemding over uit, dat bij de contacten van particu liere zijde uitsluitend gesproken was met verantwoordelijke regeringsfunctionarissen Dit betekent," aldus de heer De Graaf, dat hiermee een standpunt wordt ingeno men dat ingaat tegen het beleid van de Nederlandse regering." Sprekende over het zelfbeschikkingsrecht voor de Papoea merkte de heer De Graaf op, dat de Pa poea zelf zich zal hebben te oriënteren op de mogelijkheden tot aansluiting bij Indo nesië. Hij vroeg zich af of Indonesië de bevolking van Nieuw Guinea de mogelijk heden heeft geboden zich hierop te oriën teren. „Elk contact tot nu toe heeft teveel gestaan in het teken van intimidatie", al dus dit forum-lid. Prof. Diepenhorst zeide het op prijs te stellen, als eens een Nederlands politicus in de gelegenheid zou worden gesteld het Nederlands standpunt voor de Indonesi sche radio en televisie naar voren te bren gen, even „onbewimpeld en vrij" als ge neraal Nasoetion dat via Parijs voor de Nederlandse televisie heeft kunnen doen. Hij wees bij de besprekingen op de grote verantwoordelijkheid van Nederland te genover de gebieden overzee en zeide het ten zeerste toe te juichen wanneer gevoe lens van vriendschap in de betrekkingen tot Indonesië zouden overheersen. Hij be pleitte mildheid in de beoordeling van het Nederlands standpunt door Indonesië en besprak de al of niet wenselijkheid van het doorkruisen van het regeringsbeleid door particulieren. In dit verband vroeg de Amsterdamse hoogleraar zich af of de ze particulieren niet de Nederlandse posi tie op deze wijze gaan ondergraven. Prof. Diepenhorst stelde in dit verband dat in eerste instantie bij de ontwikkeling in de verhouding tussen Nederland en In donesië de verantwoordelijkheid ligt bij het parlement. Hij drong aan op een eer lijke openhartigheid van weerszijden. „Laat men niet eenzijdig alleen spreken van grieven, maar laat men aan beide zijden alle kaarten op tafel leggen". Prof. dr. I. Samkalden wees op de grote betekenis van het stellen van vertrouwen in eikaars verzekeringen, garanties en be loften en stelde dat een gelijkheid in poli tieke positie alleen van Indonesië kan uit gaan en dient te geschieden door een her stel van de normale diplomatieke betrek kingen. „We hebben ons aan beide kan ten zoveel mogelijk los te maken van de dingen die door de tragische loop van de laatste jaren een eigen, vaste inhoud hebben gekregen", aldus prof. Samkalden. Naar aanleiding van enkele van de zijde van de pers gestelde vragen over een pu- blikatie in „Vrij Nederland" van 1 juli, deelde een woordvoerder van het depar tement van Buitenlandse Zaken mede, dat de in genoemde publikatie gedane bewe ringen over de instelling van de minister van Buitenlandse Zaken ten aanzien van de activiteiten van de groep-Rijkens van iedere grond ontbloot zijn. „Minister Luns heeft toen hij door een der leden dezer groep enige malen werd benaderd, er zich toe bepaald met nadruk erop te wijzen dat de regering zich geheel distantieert van bedoelde activiteiten. Zulks is met name in aanwezigheid van de staatssecretaris van Buitenlandse Za ken door de minister verklaard", aldus de woordvoerder. Advertentie kBk koelkasten Kelvinator 140 I. 535.— Zanussi 160 I. 639.— Sigma 190 I 798.— Westinqhouse 270 I 1175.— 110 I 348.— 569. 7 oppas 130 I 399.— Frimatle ,™T.-. 140 1. 465.— 110 I. 488.—

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1